AKTIVITETER & UTTAGNINGAR

Startsida 5 Spela & Tävla 5 Elit 5 Aktiviteter & uttagningar

LANDSLAGSAKTIVITETER OCH UTTAGNINGAR

Denna sida uppdateras löpande med kommande aktiviteter där Svenska Bordtennisförbundet har gjort uttagningar till aktiviteten. Det är främst internationella tävlingar, landslagsläger och utvecklingsläger som publiceras här.

Frågor kring aktiviteter eller uttagningar ställs i första hand till ansvarig ledare för aktiviteten alternativt till landslagsansvarig.

Klicka på årtalen nedan för att se uttagna spelare för respektive år och aktivitet.

2023

JANUARI

Utvecklingsläger syd/väst Varberg 2-6 jan
Herrjuniorläger Söderhamn 2-6 jan
WTT Contender Durban, 10-15 jan
WTT Contender Doha, 15-21 jan
WTT Feeder Amman, 31 jan-4 feb

FEBRUARI

WTT Contender Amman, 1-5 feb
WTT Feeder Düsseldorf 1, 14-17 feb
Utvecklingsläger syd/väst Varberg, 17-20 feb
Landslagsläger damjunior Eslöv, 16-20 feb
Fystester + Landslagsläger paralandslag, Motala, 20-23 feb
WTT Feeder Düsseldorf 2, 21-24 feb
Europa Top 16, Montreux, 25-26 feb
Landslagsläger herrjunior, Söderhamn, 27 feb-3 mars
Landslagsläger flickkadett & pojkkadett, Söderhamn, 27 feb-3 mars
WTT Star Contender Goa, 27 feb-5 mars

MARS

Utvecklingsläger norr/öst Åkersberga, 2-5 mars
WTT Singapore Smash, 7-19 mars
ITTF F20 Lignano Masters Para Open, Italien, 14-18 mars
WTT Youth Contender Polen/Tyskland, 27 mars-2 april

APRIL

Landslagsläger herrjuniorer Halmstad, 3-7 april
U21-EM Sarajevo, 5-9 april
Linz International, 5-11 april
Landslagsläger para påsk, Halmstad, 6-10 april
Landslagsläger damjuniorer Eslöv, 7-10 april
WTT Youth Contender Belgien/Frankrike, 17-23 april
Damseniorläger Köping, 23-28 april
WTT Star Contender Bangkok, 23-29 april

MAJ

ITTF Fa40 Slovenia Para Open, 10-13 maj
VM, Durban, 20-28 maj
ITTF Fa20 Polish Para Open, 26-28 maj
WTT Youth Contender Havirov, Tjeckien, 29 maj-4 juni

JUNI

SBTF-läger, killar och tjejer, Söderhamn, 1-6 juni
WTT Youth Contender Helsingborg, 8-11 juni
U13-EM, Zagreb, 14-18 juni
Utvecklingsläger, killar hela landet, Söderhamn, 17-22 juni
Utvecklingsläger, tjejer hela landet, Halmstad, 18-21 juni
ITTF Fa20 Czech Para Open, 22-24 juni
Nordeuropeiska ungdomsmästerskapen, Haapsalu Estland, 23-25 juni
European Games, Krakow 23 juni-2 juli
UEM-läger 1 Söderhamn, 25 juni-2 juli

JULI

UEM-läger 2, 8/9 juli-12/13 juli
Landslagsläger Para Motala 3-7 juli
ITTF New Taipei Para Open f20 / ITTF Thaichung Para Open f40
U-EM, Polen, 14-23 juli

AUGUSTI

EM-läger Para Halmstad 18-22 augusti
Euro Mini Champs, Schiltigheim, 25-27 augusti

SEPTEMBER

Para-EM, Sheffield, 4-9 september

OKTOBER

WTT Feeder, Stockholm, 2-7 oktober
Utvecklingsläger Öst/Norr, Söderhamn, 30 oktober – 1 november
Utvecklingsläger Syd/Väst, Laholm, 30 oktober – 1 november

NOVEMBER

SBTF-läger, killar födda 2010 och senare 30 oktober – 1 november, 2023 Motala
Damjunior/flickkadett och WTT Youth 29 oktober-2 november, 2023 Åkersberga 9-12 november, 2023 Senec
Landslagsläger, herrjunior och WTT Youth 30-31 oktober, 2023 Eslöv Szombathely, Ungern och Senac, Slovakien 1-8 november
Uttagning – Landslagsläger, pojkar 2008-2009 29-31 oktober, 2023 Åkersberga WTT Youth Szombathely, Ungern och Senec, Slovakien 1-8 november
ITTF FA 40 SQY French Para Open 2023, 9-12 november

DECEMBER

Landslagsläger, damjunior, flickkadett, herrjunior, 26-30 december 2023, Halmstad
Landslagsläger, pojkkadetter, 26-30 december 2023, Söderhamn
SBTF-läger, killar födda 2010 eller senare, 26-30 december 2023, Motala
Utvecklingsläger, killar, 26-30 december 2023, Åkersberga
Utvecklingsläger, tjejer 2-5 januari 2024, Köping

2022

DECEMBER

Damjuniorläger Eslöv, 26-30 dec

Kadetterläger Köping, 26-30 dec

Utvecklingsläger nord/öst Söderhamn, 26-30 dec

Julläger Örebro, 26-29 dec

Damseniorläger Köping, 11-16 dec

Junior-VM Tunisien, 4-11 dec

NOVEMBER

WTT Feeder Düsseldorf, 22-25 nov

WTT Youth Contender Slovakien, 7-13 nov

WTT Youth Contender Ungern, 7-9 nov

Para-VM Granada, 6-12 november

OKTOBER

WTT Contender Slovenien, 31 okt-6 nov

Utvecklingsläger tjejer, 29 okt-1 nov

Utvecklingsläger killar Åkersberga, 29 okt-1 nov

Information Utvecklingsläger

Landslagsläger ungdom Köping, 29 okt-3 nov

WTT Cup Finals Xinxiang, 27-30 okt

VM-läger Para Växjö, 21-26 okt

WTT Champions Macao, 19-23 okt

WTT Youth Contender Podgorica, 2-4 okt

SEPTEMBER

ETTU Ungdom top 10 Frankrike, 30 sept-2 okt

ITTF lag-VM Chengdu, 30 sept-9 okt

WTT Youth Contender Tblisi, 19-25 september

Uppstartssamling ungdomslandslag Köping, 16-18 sept

ETTU U21-EM Cluj Napoca, 14-18 september

WTT Contender Kazakhstan, 13-18 september

WTT Youth Contender Bangkok, 12-18 september (Ängby)

Damjuniorläger Eslöv, 11-13 september

Finland Para Open, 9-11 september

WTT Youth Star Contender Skopje, 7-11 september

WTT Contender Oman, 4-10 september

AUGUSTI

WTT Feeder Bulgarien, 30 aug-4 sept

WTT Youth Contender Varazdin och Otocec, 30 aug-5 sept

Euro Mini Champs Frankrike, 25-28 augusti

European Championship, 13-21:a augusti, München

WTT Youth Contender Helsingborg, 8-14 augusti

Nordeuropeiska Mästerskapen

JULI

Morgondagarlägret, 14-22:a juli, Söderhamn

WTT Champions, 18-23:e juli, Budapest

WTT Feeder, 18-22:a juli, Budapest

WTT Star Contender, 11-17:e juli, Budapest

Ungdoms-EM, 6 juli-15 juli, Belgrad

Herrseniorläger, 3-8:e juli, Karlskrona

JUNI

Damseniorläger, 29 juni-4 juli, Köping

UEM läger 2, 29 juni-4 juli, Köping

Nordeuropeiska Mästerskapen – Netu Youth 23-26 juni, Estland

Czech Para Open 22-26 juni, Tjeckien

Flickkadetter läger 21-24 juni, Laholm

U13 Challange, Montenegro

HJ/PK- UEM läger 1 + Sommarläger 1 PK+MPK. 13-19:e juni, Köping

MAJ

Slovenia Para Open 9-15 maj, Slovenien

Damläger 8-13 maj, Växjö

SQT French Para Open 4-9 maj, Frankrike

APRIL

Herrjuniorläger 25-29 April, Köping

Herrseniorläger 24-29 April, Köping

Damläger, 17-21 April, Köping

Landslagsläger Para 14-18 april, Örebro

U-Landslagsläger 9-14 April, Köping

MARS

WTT Contender Muscant, 27 feb – 5 mars, Muscant Oman

Costa Brava Spanish Para Open 23-27 mars, Platja d´aro

WTT Star Contender Doha, Qatar

WTT Contender Doha, 18-24:e mars, Qatar

WTT Feeder Doha, 13-17:e mars, Qatar

WTT Singapore Smash, 7-20:e mars, Singapore

Damläger 6-11:e mars, Söderhamn

FEBRUARI

WTT Youth Portugal 26 feb – 4:e mars 2022, Vila Real, Portugal

Landslagsläger och UEM kval, Pojk- och flickkadetter, 24 feb-1 mars, Köping

ITTF Europe Top-16

WTT Youth Metz och SPA – 14-20:e februari

Dam- och Herrjuniorläger 6-10:e februari, Köping

JANUARI

WTT Feeder Düsseldorf, 17-20:e januari

PARTNERS

STIGA
CRAFT
TEKNOS
Kosta
Hello Swedenq
SUREKA
SPORRONG
STUPA