ÖVRIG STATISTIK

STATISTIK

SVERIGES MEDALJÖRER

MÄSTARLISTOR

UNIKA MÄSTERSKAPSREKORD

SVERIGES VÄRLDSETTOR, TVÅOR & TREOR

VÄRLDSETTOR GENOM ÅREN

LANDSKAMPSSTATISTIK

FUNKTIONÄRER

INSTRUKTÖRER

INTERNATIONELLA DOMARE

PRISTAGARE

SVERIGES MEDALJÖRER

SVERIGES OS-MEDALJÖRER

Svenska förbundskaptener redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld.

SINGEL

GULD – Olympic Champion
1992 Jan-Ove Waldner
(Coach: Anders Thunström)

SILVER
2000 Jan-Ove Waldner 

BRONS
1988 Erik Lindh

4:E-PLATS *
2000 Jörgen Persson 
2004 Jan-Ove Waldner 
2008 Jörgen Persson 

LAG

4:E-PLATS*
2018
 Truls Möregårdh/Sabina Surjan, Serbien **

* Endast bronsmedalj till 3:an i Olympiska spel (med undantag från OS 1992 då 2 st brons delades ut och match om 3:e placering ej ägde rum)

**Ungdoms-OS

SVERIGES PARALYMPISKA MEDALJÖRER

Svenska förbundskaptener/coacher redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld.

SINGEL

GULD – Paralympic Champions
1968 Ulla Lindström 
(Damer C)
(Coach: Börje Bergkvist)
1976 Jörgen Augustsson 
(Herrar C)
(Coach: Börje Bergkvist)

1984 Thomas Axelsson (Herrar C5)
(
Coach: Thomas Stenberg)
1984 Marie Brask (Damer C4-5)
(Coach: Thomas Stenberg)
1984
 Jörgen Andersson (Herrar C2)
(Coach: Thomas Stenberg)
1984 Urban Andersson (Herrar L1)
(Coach: Dan Lavesson)
1988 Thomas Axelsson (Herrar C6)
(Coach: Thomas Kanhede)

1996 Magnus Andrée (Herrar 8 stående)
(Coach: Mattias Syrén)
2000 Jonny Eriksson (Herrar 6 stående)
(Coach: Anders Nygren Långström)
2012 Anna-Carin Ahlquist (Damer 3 rullstol)
(Coach: Dennis Lindahl)

SILVER
1968 Allan Nilsson
 (Herrar A2)
1972 Allan Nilsson
 (Herrar 1A)
1976 A. Pettersson (Herrar E)
1980 G. Bosrup (Damer C)
1980
 E. Larsson (Herrar F)
1980 L. Karlsson (Damer 4)
1984 Olle Hansen (Herrar C3)
1984 Börje Johansson (Herrar L1)
1984 Jörgen Nilsson (Herrar L4)
1988 Mikael Vestling (Herrar C 6)
1988 Marie-Louise Andersson (Damer TT6)
1996 Robert Bader
 (Herrar 10 stående)
1996 Mattias Karlsson-Täck (Herrar 6 stående)
2004 Fredrik Andersson  (Herrar 10 stående) 
2004 Marleen Rosenmeier (Damer 6-8 stående)
2008 Josefin Abrahamsson (Damer 8 stående)

BRONS
1976 Olle Johansson (Herrar 4-5) 
1976 Gregor Bonderud (Herrar 1C) 
1984 Tommy Gillerås (Herrar C4) 
1984 Peter Kihlman
 (Herrar C5) 
1988 Jörgen Nilsson
 (Herrar TT6) 
1988 Marie-Louise Andersson
 (Damer TT öppen) 
1992 Peter Strömstedt
 (Herrar 6 stående) 
1996 Ernst Bolldén
 (Herrar 5 rullstol)
2000 Fredrik Andersson (Herrar 10 stående)
2000 Mattias Karlsson-Täck (Herrar 6 stående)
2008 Fredrik Andersson (Herrar 9-10 stående) 
2012 Emil Andersson (Herrar 8 stående) 
2012 Josefin Abrahamsson (Damer 8 stående) 
2012 Ingela Lundbäck (Damer 5 rullstol) 
2016 Anna-Carin Ahlquist (Damer 3 rullstol) 

DUBBEL

GULD – Paralympic Champions 
 inga svenska guldmedaljörer 

SILVER
1976 Gregor Bonderud/Allan Nilsson 
(Herrar 1C)

BRONS
 inga svenska bronsmedaljörer

LAG

GULD – Paralympic Champions
1976 Bror Hedin, Gert Nilsson 
(Herrar 2)
(Förbundskapten: Börje Bergkvist/Ass. Förbundskapten: Hans Ahlin)
1984 Thomas Axelsson, Peter Kihlman (Herrar CP5)
(Förbundskapten: Thomas Stenberg/Ass. Förbundskapten: Thomas Kanhede)
1984 Jörgen Andersson, Tommy Gillerås, Olle Hansen (Herrar CP2-4)
(Förbundskapten: Thomas Stenberg/ Ass. Förbundskapten: Thomas Kanhede)
1984 Urban Andersson, Börje Johansson (Herrar L1)
(Förbundskapten: Dan Lavesson/Ass. Förbundskapten: Bitte Berglund)
1988
 Thomas Axelsson, Mikael Vestling (Herrar C5-8)
(Förbundskapten: Thomas Kanhede)
1996 Ernst Bolldén, Jan-Krister Gustavsson, Patrik Högstedt, Jörgen Johansson (Herrar 4-5 rullstol)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)

SILVER
1972 Bengt Christoffersson, Olle Johansson
 (Herrar 4)
(Förbundskapten: Börje Berkvist/Ass. Förbundskapten: Harry Ingdahl)
1972 Ulla Lindström, Rigmor Söderberg (Damer 4)
(Förbundskapten: Börje Bergkvist/Ass. Förbundskapten: Harry Ingdahl)
1980 S. Johansson, A.Pettersson
 (Herrar E)
(Förbundskapten: Thomas Stenberg/Ass. Förbundskapten: Staffan Johansson)
1980 K. Bergström, E. Larsson (Herrar F)
(Förbundskapten: Thomas Stenberg/Ass. Förbundskapten: Staffan Johansson) 
1988 Jörgen Nilsson, Dennis Nyberg (Herrar TT7)
(Förbundskapten: Thomas Kanhede)
1992 Thomas Larsson, Mikael Vestling (Herrar 8 stående)
(Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)
1992 Jan-Krister Gustavsson, Jörgen Johansson (Herrar 4, rullstol)
(Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson) 
1996 Magnus Andrée, Thomas Larsson, Mikael Vestling (Herrar 6-8 stående)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)
2012 Anna-Carin Ahlquisth, Ingela Lundbäck
 (Damer 4-5 rullstol)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Dennis Lindahl/Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2016 Emil Andersson, Linus Karlsson (Herrar 6-8 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)

BRONS
1972 Bror Hedin, Allan Nilsson
 (Herrar 2) 
(Förbundskapten: Börje Bergkvist/Ass. Förbundskapten: Harry Ingdahl)
1972 Börje Johansson, Gert Nilsson (Herrar 3) 
(Förbundskapten: Börje Bergkvist/Ass. Förbundskapten: Harry Ingdahl)
1980 L. Karlsson, R. Söderberg (Damer 4) 
(Förbundskapten: Thomas Stenberg/Ass. Förbundskapten: Staffan Johansson)
1988 Marie-Louise Andersson, Marie Brask
 (Damer TT6) 
(Förbundskapten: Thomas Kanhede)
1992 Mattias Karlsson-Täck, Peter Strömstedt (Herrar 6 stående) 
(Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)
2000 Ernst Bolldén, Jan-Krister Gustavsson (Herrar 5 rullstol) 
(Förbundskapten: Patrik Nord/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Igor Solopov)
2004 Fredrik Andersson, Magnus Andrée (Herrar 10 stående) 
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö)
2004 Simon Itkonen, Linus Lönnberg
 (Herrar 6-7) 
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö)

SVERIGES VM-MEDALJÖRER

Svenska förbundskaptener redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld.

SINGEL

GULD – World Champions
1971 Stellan Bengtsson
(Coach: Christer Johansson)
1989 Jan-Ove Waldner
(Coach: Glenn Östh)

1991 Jörgen Persson
(Coach: Stellan Bengtsson)
1993 Peter Nilsson  (Herrar Ungdom 20)*
(Coach: Peter Sartz)
1995 David Gustafsson (Herrar Ungdom 20)*
(Coach: Peter Sartz)
1997 Jan-Ove Waldner
(Coach: Ulf Carlsson)

SILVER
1954 Tage Flisberg
1973 Kjell Johansson
1987 Jan-Ove Waldner
1989 Jörgen Persson
1991 Jan-Ove Waldner
1993 Fredrik Håkansson (Herrjuniorer 18)*
2017 Truls Möregårdh (Herrjuniorer 17)**
2019 Mattias Falck
2019
 Truls Möregårdh (Herrjuniorer 17)**

BRONS
1981 Stellan Bengtsson 
1993 Jan-Ove Waldner
1994 Simon Angel (Herrjuniorer 18)*
1995 Fredrik Håkansson (Herrar Ungdom 20)*
1995 Mikael Zöögling
 (Herrar Ungdom 20)*
1999 Jan-Ove Waldner
2005 Fabian Åkerström (Herrjuniorer 17)**

DUBBEL

GULD – World Champions
1967 Hans Alsér/Kjell Johansson

(Coach: Sven-Olof Hammarlund)
1969 Hans Alsér/Kjell Johansson

(Coach: Christer Johansson)
1973
 Stellan Bengtsson/Kjell Johansson
(Coach: Christer Johansson)
1985 Mikael Appelgren/Ulf Carlsson

(Coach: Tomas Berner)
1991 Peter Karlsson/Thomas von Scheele

(Coach: Anders Thunström)

SILVER
1997 Jörgen Persson/Jan-Ove Waldner

BRONS
1928 Margyl Brandt/Lisa Lövdahl
1930 Valter Kolmodin/Hille Nilsson

1949 Tage Flisberg/Richard Bergmann, England
1959 Hans Alsér/Åke Rakell
1977 Stellan Bengtsson/Kjell Johansson
1991 Erik Lindh/Jörgen Persson
1995 Erik Lindh/Marie Svensson

LAG

GULD – World Champions
1973 Stellan Bengtsson, Anders Johansson, Kjell Johansson, Bo Persson, Ingemar Wikström
(Förbundskapten: Christer Johansson)
1989 Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Glenn Östh)
1991 Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Anders Thunström)
1993 Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Anders Thunström)
1993 David Gustafsson, Fredrik Håkansson, Fredrik Lundquist, Peter Nilsson (Herrar Ungdom 20)*
(Förbundskapten: Peter Sartz)

2000 Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Ulf Carlsson)

SILVER
1930 Carl-Erik Bulow, Valter Kolmodin, Hille Nilsson, Folke Pettersson, Henry Wilbert

(Lagkapten: Uppgift saknas)
1983 Mikael Appelgren, Stellan Bengtsson, Ulf Bengtsson, Erik Lindh, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Tomas Berner)
1985 Mikael Appelgren, Ulf Bengtsson, Ulf Carlsson, Erik Lindh, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Tomas Berner)
1987 Mikael Appelgren, Ulf Carlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Anders Thunström)
1995 Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Sören Ahlén)

BRONS 
1963 Hans Alsér, Carl-Johan Bernardt, Stellan Bengtsson 1, Kjell Johansson
(Lagkapten: Sven-Olof Hammarlund)
1967 Hans Alsér, Carl-Johan Bernardt, Christer Johansson, Kjell Johansson, Bo Persson
(Lagkapten: Sven-Olof Hammarlund)
1975 Stellan Bengtsson, Kjell Johansson, Ulf Thorsell, Ingemar Wikström
(Förbundskapten: Hans Alsér)
1977 Stellan Bengtsson, Åke Grönlund, Kjell Johansson, Roger Lagerfeldt, Ulf Thorsell
(Förbundskapten: Nils Billing)
1994 Simon Angel, Fredrik Håkansson, Peter Nilsson (Herrar Ungdom 20)*
(Förbundskapten: Peter Sartz)
1995 David Gustafsson, Fredrik Håkansson, Mikael Zöögling (Herrar Ungdom 20)*
(Förbundskapten: Peter Sartz)
2001 Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Magnus Molin, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Ulf Carlsson)
2004 Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Jens Lundqvist, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Peter Sterneborg)
2018 Kristian Karlsson, Mattias Karlsson, Truls Möregårdh, Anton Källberg, Jon Persson
(Förbundskaptener: Peter Andersson/Peter Blomquist/Ulf Carlsson)

* Inofficiella Ungdoms-VM (Sasakawa Cup)
** 
Junior-VM

SVERIGES PARA VM-MEDALJÖRER

Svenska förbundskaptener/coacher redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid  singelguld.

SINGEL

GULD – World Champions
1990
 Ernst Bolldén (Herrar 5, rullstol)
(Coach: Olle Johansson)
1998 Robert Bader (Herrar 10, stående)
(Coach: Anders Nygren Långström)
2006 Josefin Abrahamsson (Damer 8, stående)
(Coach: Per Gralvik) 
2006 Ernst Bolldén (Herrar 5, rullstol) 
(Coach: Per Gralvik) 

SILVER
1990 Marie-Louise Andersson (Damer 9, stående)
2002 Ernst Bolldén (Herrar Öppen, rullstol)
2006 Marleen Rosenmeier (Damer 8, stående)
2006 Ernst Bolldén (Herrar Öppen, rullstol)
2010 Ingela Lundbäck (Damer 5, rullstol)
2018 Ingela Lundbäck (Damer 5, rullstol)

BRONS
1990
 Peter Strömstedt (Herrar 6, stående)
1998 Ernst Bolldén (Herrar Öppen, rullstol)
1998 Mattias Karlsson-Täck (Herrar 6, stående)
2006 Simon Itkonen (Herrar 6, stående)
2010 Josefin Abrahamsson (Damer 8, stående)
2014 Emil Andersson (Herrar 8, stående)
2014 Alexander Öhgren (Herrar 3, rullstol)
2014 Ingela Lundbäck (Damer 5, rullstol)
2014 Anna-Karin Ahlquist (Damer 3, rullstol)
2018 Anna-Karin Ahlquist (Damer 3, rullstol)

LAG

GULD – World Champions
2006
 Josefin Abrahamsson, Marleen Rosenmeier (Damer 6-8, stående)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)
2017 Daniel Gustafsson, Tobias Andersson (Herrar 9, stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2017 Emil Andersson, Linus Karlsson (Herrar 8, stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)

SILVER
1990 Marie-Louise Andersson, Marie Brask
 (Damer 8-9, stående)
(Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)
1998 Ernst Bolldén, Jan-Krister Gustavsson, Tomas Jönsson (Herrar 5 rullstol)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Kia Sigge) 
2002 Ernst Bolldén, Patrik Högstedt, Örjan Kylevik (Herrar 5, rullstol)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö) 
2010 Anna-Karin Ahlquist, Ingela Lundbäck (Damer 5, rullstol)
(Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Mattias Karlsson-Täck/Robert Svanberg) 
2014 Anna-Karin Ahlquist, Ingela Lundbäck (Damer 5, rullstol)
(Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)

BRONS 
1990 Thomas Axelsson, Mikael Vestling (Herrar 10, stående)
(Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)
1990 Johnny Eriksson, Thomas Larsson (Herrar 8, stående)
(Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)
1990 Ernst Bolldén, Jan-Krister Gustavsson (Herrar 5, rullstol)
(Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)
1998 Johnny Eriksson, Mattias Karlsson-Täck (Herrar 6-7, stående)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Kia Sigge)
1998 Jörgen Johansson, Örjan Kylevik (Herrar 3, rullstol)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Kia Sigge)
2002 Simon Itkonen, Mattias Karlsson-Täck (Herrar 6-7, stående)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö) 
2006 Ernst Bolldén, Örjan Kylevik (Herrar 5, rullstol)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)
2010 Emil Andersson, Fabian Rignell (Herrar 8, stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Mattias Karlsson-Täck/Robert Svanberg) 

SVERIGES WORLD CUP-MEDALJÖRER

Svenska förbundskaptener redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid  singelguld.

SINGEL:

GULD – World Cup Champions
1983 Mikael Appelgren
(Coach: Glenn Östh)
1990 Jan-Ove Waldner
(Coach: Anders Thunström)
1991 Jörgen Persson
(Coach: Anders Thunström)

SILVER
1982 Mikael Appelgren
1983 Jan-Ove Waldner
1996 Jan-Ove Waldner

BRONS
1983
 Erik Lindh
1984 Ulf Bengtsson
1989 Mikael Appelgren
1991 Jan-Ove Waldner

4:E-PLATS *
1990 Mikael Appelgren
1993 
Peter Karlsson
1994 
Jan-Ove Waldner
1996 
Marie Svensson
1999
 Jörgen Persson
2016 Kristian Karlsson

* Endast bronsmedalj till 3:an i World Cup

LAG:

GULD – World Cup Champions
1990
 Mikael Appelgren, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Anders Thunström)

SILVER
1991
 Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Anders Thunström)
1994 Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Sören Ahlén)

BRONS
inga svenska bronsmedaljörer

SVERIGES EM-MEDALJÖRER

Svenska förbundskaptener redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld.

SINGEL

GULD – European Champions
1962
 Hans Alsér
(Coach: Sven-Olof Hammarlund)
1964 Kjell Johansson
(Coach: Sven-Olof Hammarlund)
1966 Kjell Johansson
(Coach: Lars Holmö)
1970 Hans Alsér
(Coach: Christer Johansson)
1972
 Stellan Bengtsson
(Coach: Christer Johansson)
1982 Mikael Appelgren
(Coach: Anders Johansson l)
1984 Ulf Bengtsson
(Coach: Tomas Berner)
1986
 Jörgen Persson
(Coach: Gunilla Lindström)
1988 Mikael Appelgren
(Coach: Glenn Östh)
1990 Mikael Appelgren
(Coach: Glenn Östh)
1994 Marie Svensson
(Coach: Ulf Carlsson)
1996 Jan-Ove Waldner
(Coach: Sören Ahlén)
2000 Peter Karlsson
(Coach: Ulf Carlsson)
2013 Li Fen
(Coach: Anders Johansson ll) *

SILVER
1974 Ann-Christin Hellman

1982 Jan-Ove Waldner
1994 Jan-Ove Waldner
1996 Jörgen Persson

BRONS
1962 Björne Mellström

1968 Hans Alsér
1968 Kjell Johansson
1970 Kjell Johansson
1970 Stellan Bengtsson
1974 Kjell Johansson
1976 Ann-Christin Hellman
1978 Ann-Christin Hellman
1980 Stellan Bengtsson
1986 Ulf Carlsson
1988 Jan-Ove Waldner
2000 Jan-Ove Waldner
2015 Pär Gerell
2018 Kristian Karlsson

* Sportchef

DUBBEL

GULD – European Champions
1966 Hans Alsér/Kjell Johansson
(Coach: Lars Holmö)
1976 Stellan Bengtsson/Kjell Johansson
(Coach: Hans Alsér)
1986 Erik Lindh/Jan-Ove Waldner
(Coach: Hans Kroon)
1988 Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner
(Coach: Glenn Östh)
1992 Erik Lindh/Jörgen Persson
(Coach: Anders Thunström)
1996 Jörgen Persson/Jan-Ove Waldner
(Coach: Sören Ahlén)

SILVER
1962 Hans Alsér/
Inge Harst, Västtyskland
1964 Hans Alsér/Kjell Johansson

1968 Hans Alsér/Kjell Johansson
1970 Hans Alsér/Kjell Johansson
1972 Stellan Bengtsson/Kjell Johansson
1972 Stellan Bengtsson/Lena Andersson
1974 Stellan Bengtsson/Kjell Johansson
1984 Erik Lindh/Jan-Ove Waldner
1986 Mikael Appelgren/Ulf Carlsson
1998 Erik Lindh/Marie Svensson
1998 Marie Svensson/Otilia Badescu, Rumänien
2000 Marie Svensson/Ilija Lupulescu, Jugoslavien
2012 Kristian Karlsson/Mattias Karlsson
2016 Mattias Karlsson/Matilda Ekholm
2018 Mattias Falck (f.d. Karlsson)/Kristian Karlsson

BRONS
1962 Britt Andersson/Birgitta Tegner
1976 Ingemar Wikström
/Frank Bela, Ungern
1982 Ulf Bengtsson/Erik Lindh
1984 Ulf Bengtsson/Ulf Carlsson
1986 Marie Svensson/Barbro Wiktorsson
1988 Erik Lindh/Jörgen Persson
1988 Ulf Carlsson/Edith Urban, Ungern
1992 Thomas von Scheele/Marie Svensson
1998 Pernilla Andersson (f.d. Pettersson)/Åsa Carlsson (f.d. Svensson)
2000 Åsa Carlsson (f.d. Svensson)/Marie Svensson
2008 Jon Persson/Robert Svensson
2010 Pär Gerell/Jens Lundqvist
2015 Kristian Karlsson/Mattias Karlsson
2016 Kristian Karlsson/Mattias Karlsson

2018 Matilda Ekholm/Georgina Pota, Ungern

LAG

GULD – Euroean Champions
1964
 Hans Alsér, Carl-Johan Bernhardt, Christer Johansson, Kjell Johansson, Lennart Odén
(Lagkapten: Sven-Olof Hammarlund)
1966 Hans Alsér, Carl-Johan Bernhardt, Christer Johansson, Kjell Johansson, Jörgen Rosberg
(Lagkapten: Lars Holmö)
1968 Hans Alsér, Stellan Bengtsson, Carl-Johan Bernhardt, Kjell Johansson, Bo Persson
(Lagkapten: Stig Hagberg)
1970 Hans Alsér, Stellan Bengtsson, Carl-Johan Bernhardt, Kjell Johansson, Bo Persson
(Förbundskapten: Christer Johansson)
1972 Stellan Bengtsson, Carl-Johan Bernhardt, Anders Johansson, Kjell Johansson, Bo Persson
(Förbundskapten: Christer Johansson)
1974 Stellan Bengtsson, Anders Johansson, Kjell Johansson, Bo Persson, Ingemar Wikström
(Förbundskapten: Christer Johansson)
1980 Mikael Appelgren, Stellan Bengtsson, Ulf Carlsson, Erik Lindh, Ulf Thorsell
(Förbundskapten: Kjell Johansson)
1986 Mikael Appelgren, Ulf Carlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Hans Kroon)
1988 Mikael Appelgren, Ulf Bengtsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten Glenn Östh)
1990 Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Glenn Östh)
1992 Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Anders Thunström)
1996 Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Thomas von Scheele, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Sören Ahlén)
2000 Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Magnus Molin, Jörgen Persson,  Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Ulf Carlsson)
2002 Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Jens Lundqvist, Magnus Molin, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Peter Sterneborg)

SILVER
1960 Hans Alsér, Toni Borg, Stellan Bengtsson l, Tony Larsson, Björne Mellström

(Lagkapten: Sven-Olof Hammarlund)
1962 Hans Alsér, Stellan Bengtsson 1, Kent Johansson, Tony Larsson, Björne Mellström
(Lagkapten: Sven-Olof Hammarlund)
1976 Stellan Bengtsson, Kjell Johansson, Roger Lagerfeldt, Ulf Thorsell, Ingemar Wikström
(Förbundskapten: Hans Alsér)
1994 Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Erik Lindh, Thomas von Scheele, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Sören Ahlén)
2011 Pär Gerell, Mattias Karlsson, Jens Lundqvist, Jörgen Persson, Robert Svensson
(Förbundskapten: Erik Lindh/Coach: Peter Karlsson)

BRONS 
1958 Hans Alsér, Tony Larsson, Björne Mellström
(Lagkapten: Sven-Olof Hammarlund)
1962 Britt Andersson, Lena Guntsch, Birgitta Tegner

(Lagkapten: Uppgift saknas)
1984
 Ulf Bengtsson, Ulf Carlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Tomas Berner)
1998 Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Ulf Carlsson)
2002 Åsa Carlsson (f.d. Svensson), Sandra Johansson, Susanne Jonsson, Marie Olsson
(Lagledare/Coach: Erik Lindh)
2003 Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Jens Lundqvist, Magnus Molin, Jörgen Persson
(Förbundskapten: Peter Sterneborg)
2014 Harald Andersson, Pär Gerell, Kristian Karlsson, Jon Persson
(Förbundskaptener: Ulf Carlsson/Marcus Sjöberg)

2014 Linda Bergström, Matilda Ekholm, Li Fen, Daniela Moskovits
(Förbundskapten: Anders Johansson ll */Coach: Thomas Johansson)
2019 Mattias Falck, Kristian Karlsson, Anton Källberg, Truls Möregårdh, Jon Persson
(Förbundskapten: Peter Blomqvist)

* Sportchef

SVERIGES PARA EM-MEDALJÖRER

OBS ! Ej fullständiga officiella resultatuppgifter/medaljredovisning från Para-EM 1985 och 1987).

Svenska förbundskaptener/coacher redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld.

SINGEL

GULD – European Champions
1987 Thomas Larsson 
(ISOD Herrar LTT5)
(Coach: Thomas Stenberg)
1991 Ernst Bolldén (Herrar 5 stående)
(Coach: Olle Johansson)
1995 Mikael Vestling (Herrar 8 stående)
(Coach: Mattias Syrén)
1995 Ernst Bolldén (Herrar 5 stående)
(Coach: Gert Nilsson)
1997 Magnus Andrée (Herrar 8 stående)
(Coach: Anders Nygren Långström)
1997 Ernst Bolldén (Herrar 5 stående)
(Coach: Gert Nilsson)
2005 Marleen Rosenmeier (Damer 8 stående)
(Coach: Roger Edeflod) 
2005 Ingela Lundbäck (Damer Öppen rullstol)
(Coach: Erik Kullingsjö) 
2005 Ingela Lundbäck (Damer 5 rullstol)
(Coach: Erik Kullingsjö) 
2007 Ingela Lundbäck (Damer Öppen rullstol) 
(Coach: Mattias Karlsson-Täck) 
2009 Ingela Lundbäck (Sverige 5 rullstol)
(Coach: Robert Svanberg) 
2011 Emil Andersson (Herrar 8 stående)
(Coach: Daniel Ellermann) 
2011 Ingela Lundbäck (Damer 4-5 rullstol)
(Coach: Robert Svanberg) 
2011 Anna-Carin Ahlquist (Damer 3 rullstol)
(Coach: Robert Svanberg) 
2013 Anna-Carin Ahlquist (Damer 3 rullstol)
(Coach: Robert Svanberg) 
2015 Anna-Carin Ahlquist (Damer 3 rullstol)
(Coach: Robert Svanberg) 
2017 Anna-Carin Ahlquist (Damer 3 rullstol)
(Coach: Robert Svanberg) 
2019 Anna-Carin Ahlquist (Damer 3 rullstol)
(Coach: Robert Svanberg)

SILVER
1987 Marie-Louise Andersson
 (ISOD Damer LTT6)
1991 Zoran Gajic
 (Herrar 9 stående)
1995 Robert Bader
 (Herrar Öppen stående)
1995 Thomas Larsson (Herrar 8 stående)
1997 Fredrik Andersson (Herrar 10 stående)
2003 Marleen Rosenmeier (Damer 6-8 stående)
2005 Fredrik Andersson (Herrar 10 stående)
2007 Ingela Lundbäck (Damer 5 rullstol)
2009 Emil Andersson (Herrar 8 stående)
2013 Alexander Öhgren (Herrar 3 rullstol)
2017 Daniel Gustafsson (Herrar 9 stående)

BRONS
1995 Robert Bader (Herrar 10 stående)
1995 Josefin Abrahamsson (Damer 9 stående)
1995 Mattias Karlsson-Täck (Herrar 6 stående)
1995 Jörgen Johansson (Herrar 4 rullstol)
1997 Josefin Abrahamsson (Damer 9 stående)
1997 Mattias Karlsson-Täck (Herrar 6 stående)
1999 Robert Bader (Herrar 10 stående)
1999 Mattias Karlsson-Täck (Herrar 6 stående)
1999 Ernst Bolldén (Herrar Öppen rullstol)
2003 Ernst Bolldén (Herrar 5 rullstol)
2005 Fredrik Andersson (Herrar Öppen stående)
2007 Fredrik Andersson (Herrar 9-10 stående)
2007 Marleen Rosenmeier (Damer 8 stående)
2009 Josefin Abrahamsson (Damer 8 stående)
2009 Anna-Carin Ahlquist (Damer 3 rullstol)
2015 Marleen Rosenmeier (Damer 8 stående)
2015 Ingela Lundbäck (Damer 4-5 rullstol)
2019 Daniel Gustafsson (Herrar 9 stående)
2019 Emil Andersson 
(Herrar 8 stående)
2019 Nicklas Westerberg 
(Herrar 7 stående)
2019 Ingela Lundbäck 
(Damer 4-5 rullstol)
2019 Alexander Öhgren 
(Herrar 3 rullstol)

DUBBEL

GULD – European Champions 
 inga svenska guldmedaljörer 

SILVER
 
inga svenska silvermedaljörer

BRONS
1999 Fredrik Andersson/Robert Bader
 (Herrar 6-10 stående)
1999 Josefin Abrahamsson/Malgorzata Jankowska, Polen (Damer 6-10 stående)

LAG

GULD – European Champions
2003 Fredrik Andersson, Magnus Andrée
 (Herrar 10 stående)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö)
2005 Josefin Abrahamsson, Marleen Rosenmeier (Damer 6-8 stående)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)
2009 Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck (Damer 4-5 rullstol)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Karlsson-Täck/Robert Svanberg)
2011 Emil Andersson, Fabian Rignell (Herrar 8 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Per Jarlebrand/Robert Svanberg)
2011 Josefin Abrahamsson, Marleen Rosenmeier (Damer 8 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Per Jarlebrand/Robert Svanberg)
2015 Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck (Damer 4-5 rullstol)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)

SILVER
1985 
Uppgift om spelare saknas (ISOD Damer 6)
(Förbundskapten: Thomas Stenberg)
1985 
Uppgift om spelare saknas (ISOD Herrar 2)
(Förbundskapten: Thomas Stenberg)
1987 Uppgift om spelare saknas (ISOD Herrar LTT3)
(Förbundskapten; Thomas Stenberg)
1987 
Uppgift om spelare saknas (ISOD Herrar LTT2)
(Förbundskapten; Thomas Stenberg)
1987 
Uppgift om spelare saknas (ISOD Damer LTT6)
(Förbundskapten; Thomas Stenberg)
1991 Zoran Gajic, Jerker Sundelin
 (Herrar 9 stående)
(Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)
1995 Robert Andersson, Jonny Eriksson, Mattias Karlsson-Täck (Herrar 6-7 stående)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)
1995 Ernst Bolldén, Patrik Högstedt (Herrar 5 rullstol)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)
1997 Magnus Andrée, Thomas Axelsson (Herrar 9 stående)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Mattias Syrén)
1997 Robert Andersson, Jonny Eriksson, Mattias Karlsson-Täck (Herrar 6 stående)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Mattias Syrén)
1999 Jonny Eriksson, Simon Itkonen, Mattias Karlsson-Täck (Herrar 6 stående)
(Förbundskapten: Patrik Nord/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Igor Solopov)
2005 Fredrik Andersson, Robert Bader
 (Herrar 10 stående)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö)
2007 Fredrik Andersson, Linus Karlsson (Herrar 10 stående)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)
2007 Josefin Abrahamsson, Marleen Rosenmeier (Damer 8 stående)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)
2007 Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck (Damer 5 rullstol)

(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik, Erik Kullingsjö)
2009 Robert Andersson, Ernst Bolldén, Alexander Öhgren (Herrar 4 rullstol)
(Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Mattias Karlsson-Täck/Robert Svanberg)
2011 Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck (Damer 4-5 rullstol)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Per Jarlebrand/Robert Svanberg)
2013 Josefin Abrahamsson, Marleen Rosenmeier (Damer 6-8 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2019 Emil Andersson, Daniel Gustafsson (Herrar 9 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Ekdahl, Carina Jonsson, Simon Nilsson, Anders Sjöstedt, Robert Svanberg)
2019 Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck (Damer 4-5 rullstol)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Ekdahl, Carina Jonsson, Simon Nilsson, Anders Sjöstedt, Robert Svanberg)

BRONS
1985 
Uppgift om spelare saknas (ISOD Herrar 6)
(Förbundskapten: Thomas Stenberg)
1985 Uppgift om spelare saknas (ISOD Herrar 5)
(Förbundskapten: Thomas Stenberg)
1995 Robert Bader, Thomas Larsson (Herrar 10 stående)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)
1995 Thomas Axelsson, Jerker Sundelin (Herrar 9 stående)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)
1995 Magnus Andrée, Mikael Vestling Herrar 8 stående)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)
1995 Jan-Krister Gustavsson, Jörgen Johansson (Herrar 4 rullstol)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)
1997 Fredrik Andersson, Robert Bader (Herrar 10 stående)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Mattias Syrén)
1997 Jan-Krister Gustavsson, Jörgen Johansson (Herrar 4 rullstol)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Mattias Syrén)
2001 Josefin Abrahamsson, Marleen Rosenmeier (Damer 9 stående)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Patrik Nord)
2001 Magnus Andrée, Linus Lönnberg (Herrar 8 stående)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Patrik Nord)
2001 Simon Itkonen, Mattias Karlsson-Täck (Herrar 6 stående)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Patrik Nord)
2003 Ernst Bolldén, Patrik Högstedt (Herrar 5 rullstol)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö)
2005 Simon Itkonen, Peter Molander (Herrar 6 stående)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)
2009 Fredrik Andersson, Linus Karlsson (Herrar 10 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Karlsson-Täck/Robert Svanberg)
2013 Emil Andersson, Fabian Rignell (Herrar 8 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2015 Emil Andersson, Fabian Rignell (Herrar 8 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2015 Michael Azulay, Roger Ljunggren (Herrar 6 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2015 Victor Sjöqvist, Alexander Öhgren (Herrar 3 rullstol)
(Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2017 Tobias Andersson, Daniel Gustafsson (Herrar 9 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2017 Emil Andersson, Linus Karlsson, Niklas Westerberg (Herrar 8 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2
017 Viktor Sjöqvist, Alexander Öhgren (Herrar 3 rullstol)
(Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2019 Tobias Andersson, Fabian Rignell (Herrar 8 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Ekdahl, Carina Jonsson, Simon Nilsson, Anders Sjöstedt, Robert Svanberg)
2019 Viktor Sjöqvist, Alexander Öhgren (Herrar 3 rullstol)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Ekdahl, Carina Jonsson, Simon Nilsson, Anders Sjöstedt, Robert Svanberg)

SVERIGES EUROPEAN GAMES-MEDALJÖRER

Svenska förbundskaptener/coacher redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld.

SINGEL

GULD – European Games Champions
 inga svenska guldmedaljörer 

SILVER
 inga svenska silvermedaljörer

BRONS
 inga svenska bronsmedaljörer

DUBBEL

GULD – European Games Champions 
 inga svenska guldmedaljörer 

SILVER
 
inga svenska silvermedaljörer

BRONS
 inga svenska bronsmedaljörer

LAG

GULD – European Games Champions
 
inga svenska guldmedaljörer

SILVER
2019 Mattias Falck, Kristian Karlsson, Jon Persson
(Förbundskapten: Peter Blomqvist/Matchcoach: Jörgen Persson)

BRONS
 
inga svenska bronsmedaljörer

SVERIGES EUROPA TOP 12-/EUROPA TOP 16 CUP-MEDALJÖRER

HERRAR

GULD – European TOP-12 Champions/Europe TOP 16 Cup Champions
1973 Stellan Bengtsson
1975 Kjell Johansson
1980 Stellan Bengtsson
1982 Mikael Appelgren
1984 Jan-Ove Waldner
1986 Jan-Ove Waldner
1988 Jan-Ove Waldner
1989 Jan-Ove Waldner
1990 Mikael Appelgren
1991 Erik Lindh
1992 Jörgen Persson
1993 Jan-Ove Waldner
1995 Jan-Ove Waldner
1996 Jan-Ove Waldner

SILVER
1972 Stellan Bengtsson
1976 Kjell Johansson
1980 Ulf Thorsell
1981 Stellan Bengtsson
1987 Jan-Ove Waldner
1988 Jörgen Persson
1989 Erik Lindh
1990 Jan-Ove Waldner
1991 Jan-Ove Waldner
1993 Peter Karlsson
1994 Jan-Ove Waldner
1995 Erik Lindh
1998 Peter Karlsson
2001 Peter Karlsson

BRONS
1974 Stellan Bengtsson
1978 Stellan Bengtsson
1983 Mikael Appelgren
1984 Mikael Appelgren
1985 Mikael Appelgren
1986 Erik Lindh
1987 Jörgen Persson
1989 Jörgen Persson
1991 Jörgen Persson
1994 Peter Karlsson
1997 Jan-Ove Waldner
1998 Jan-Ove Waldner

4:E-PLATS *
1971 Stellan Bengtsson
1973 Kjell Johansson
1976 Stellan Bengtsson
1982 Stellan Bengtsson
1983 Erik Lindh
1986 Ulf Carlsson
1990 Jörgen Persson
1992 Jan-Ove Waldner
2016 Kristian Karlsson

DAMER

GULD – European TOP-12 Chamions/Europe TOP 16 Cup Champions
1975 Ann-Christin Hellman
1976 Ann-Christin Hellman

SILVER
1992 Marie Svensson

BRONS
1993 Åsa Svensson

1998 Marie Svensson

4:E-PLATS *
1979 Ann-Christin Hellman
1982
 Ann-Christin Hellman
2018 Matilda Ekholm  

* Endast bronsmedalj till 3:an i European TOP-12/Europe TOP 16 Cup (med undantag för åren 1993-2012 då 2 st brons delades ut och match om 3:e placering ej ägde rum)

MÄSTARLISTOR

Mästarlistan Spelare

I dessa sammanhang premieras ”Grand Slam- titlar” (World Events) före Guld i EM alt Para-EM (Continent Events)

Grand Slam-titlar (World Events):
OS, VM, World Cup
Paralympics, Para-VM
Ungdoms-OS, Junior-VM, Ungdoms-VM*

* Ungdoms-VM (ej officiellt Mästerskap)

Mästarlistan (Spelare)

1. Jan-Ove Waldner 9 Grand Slam-titlar; 1 OS-guld (Herrsingel 1992), 6 VM-guld (Herrsingel 1989, 97, Herrar Lag 1989, 91, 93, 00), 2 World Cup-guld (Herrsingel 1990, Herrar Lag 1990) + 11 EM-guld (Herrsingel 1996, Herrdubbel 1986, 88, 96, Herrar Lag 1986, 88, 90, 92, 96, 00, 02) = 20 guld
1980-06 (Herrlandslaget)

2. Jörgen Persson 7 Grand Slam-titlar; 5 VM-guld (Herrsingel 1991, Herrar Lag 1989, 91, 93, 00), 2 World Cup-guld (Herrsingel 1991, Herrar Lag 1990) + 9 EM-guld (Herrsingel 1986, Herrdubbel 1992, 96, Herrar Lag 1986, 88, 90, 92, 96, 00) = 16 guld
1983-12 (Herrlandslaget)

3. Mikael Appelgren 6 Grand Slam-titlar; 4 VM-guld (Herrdubbel 1985, Herrar Lag 1989, 91, 93), 2 World Cup-guld (Herrsingel 1983, Herrar Lag 1990) + 9 EM-guld (Herrsingel 1982, 88, 90, Herrdubbel 1988, Herrar Lag 1980, 86, 88, 90, 92) = 15 guld
1979-95 (Herrlandslaget)

4. Peter Karlsson 5 Grand Slam-titlar; 5 VM-guld (Herrdubbel 1991, Herrar Lag 1989, 91, 93, 00) + 6 EM-guld (Herrsingel 2000, Herrar Lag 1990, 92, 96, 00, 02) = 11 guld
1986-06 (Herrlandslaget)

5. Kjell Johansson 4 Grand Slam-titlar; 4-VM-guld (Herrdubbel 1967, 69, 73, Herrar Lag 1973) + 10 EM-guld (Herrsingel 1964, 66, Herrdubbel 1966, 76, Herrar Lag 1964, 66, 68, 70, 72, 74) = 14 guld
1962-77 (Herrlandslaget)

6. Thomas Axelsson 4 Grand Slam-titlar; 4 Paralympics-guld (Herrsingel 1984, 88, Herrar Lag 1984, 88) = 4 guld
1983-98 (Paralandslaget)

7. Erik Lindh 3 Grand Slam-titlar; 3 VM-guld (Herrar Lag 1989, 91, 93) + 8 EM-guld (Herrdubbel, 1986, 92, Herrar Lag 1980, 86, 88, 90, 92, 96) = 11 guld
1980-98 (Herrlandslaget)

8. Stellan Bengtsson 3 Grand Slam-titlar; 3 VM-guld (Herrsingel 1971, Herrdubbel 1973, Herrar Lag 1973) + 7 EM-guld (Herrsingel 1972, Herrdubbel 1976, Herrar Lag 1968, 70, 72, 74, 80) = 10 guld
1968-84 (Herrlandslaget)

9. Ernst Bolldén 3 Grand Slam-titlar; 1 Paralympics-guld (Herrar Lag 1996), 2 Para-VM-guld (Herrsingel 1990, 06) + 3 Para EM-guld (Herrsingel 1991, 95, 97) = 6 guld
1990-09 (Paralandslaget)

10. Hans Alsér 2 Grand Slam-titlar; 2 VM-guld (Herrdubbel 1967, 69) + 7 EM-guld (Herrsingel 1962, 70, Herrdubbel 1966, Herrar Lag 1964, 66, 68, 70) = 9 guld
1958-71 (Herrlandslaget)

11-12.
Josefin Abrahamsson 2 Grand Slam-titlar; 2 Para VM-guld (Damsingel 2006, Damer Lag 2006) + 2 Para EM-guld (Damer Lag 2005, 11) = 4 guld
1996-13 (Paralandslaget)

Fredrik Håkansson 2 Grand Slam-titlar; 1 VM-guld (Herrar Lag 2000), 1 UVM-guld* (Herrar Lag 1993) + 2 EM-guld (Herrar Lag 2000, 02) = 4 guld
1993-2006 (Herrlandslaget)

13-16.
Jörgen Andersson 2 Grand Slam-titel; 2 Paralympics-guld (Herrsingel 1984, Herrar Lag 1984) = 2 guld
1978-88 (Paralandslaget)

Urban Andersson 2 Grand Slam-titlar; 2 Paralympics-guld (Herrsingel 1984, Herrar Lag 1984) = 2 guld
1978-88 (Paralandslaget)

David Gustafsson 2 Grand Slam-titlar; 2 UVM-guld* (Herrsingel 1995, Herrar Lag 1993) = 2 guld
1992-98 (Herrlandslaget)

Peter Nilsson 2 Grand Slam-titlar; 2 UVM-guld* (Herrsingel 1993, Herrar Lag 1993) = 2 guld
1992-01 (Herrlandslaget)

17. Anna-Carin Ahlqvist 1 Grand Slam-titel; 1 Paralympics-guld (Damsingel 2012) + 7 Para EM-guld (Damsingel 2011, 13, 15, 17, 19, Damer Lag 2009, 15) = 8 guld
2009-nu (Paralandslaget)

18. Bo Persson 1 Grand Slam-titel; 1 VM-guld (Herrar Lag 1973) + 4 EM-guld (Herrar Lag 1968, 70, 72, 74) = 5 guld
1966-75 (Herrlandslaget)

19. Marléen Rosenmeier 1 Grand Slam-titel; 1 Paralympics-guld (Damer Lag 2006) + 3 Para EM-guld (Damsingel 2005, Damer Lag 2005, 11) = 4 guld
2000-15 (Paralandslaget)

20-23.
Emil Andersson 1 Grand Slam-titel; 1 Para VM-guld (Herrar Lag 2017) + 2 Para EM-guld (Herrsingel 2011, Herrar Lag 2011) = 3 guld
2009-nu (Paralandslaget)

Magnus Andrée 1 Grand Slam-titel; 1 Paralympics-guld (Herrsingel 1996) + 2 EM-guld (Herrsingel 1997, Herrar Lag 2003) = 3 guld
1995-2005 (Paralandslaget)

Ulf Carlsson 1 Grand Slam-titel; 1 VM-guld (Herrdubbel 1985) + 2 EM-guld (Herrar Lag 1980, 86) = 3 guld
1978-88 (Herrlandslaget)

Anders Johansson 1 Grand Slam-titel; 1 VM-guld (Herrar Lag 1973) + 2 EM-guld (Herrar Lag 1972, 74) = 3 guld
1972-74 (Herrlandslaget)

24-26.
Mikael Vestling 1 Grand Slam-titel; 1 Paralympics-guld (Herrar Lag 1988) + 1 Para EM-guld (Herrsingel 1995) = 2 guld
1987-95 (Paralandslaget)

Thomas von Scheele 1 Grand Slam-titel; 1 VM-guld (Herrdubbel 1991) + 1 EM-guld (Herrar Lag 1996) = 2 guld
1986-98 (Herrlandslaget)

Ingemar Wikström 1 Grand Slam-titel; 1 VM-guld (Herrar Lag 1973) + 1 EM-guld (Herrar Lag 1974) = 2 guld
1972-76 (Herrlandslaget)

27-44.
Tobias Andersson 1 Grand Slam-titel; 1 Para VM-guld (Herrar Lag 2017) = 1 guld
2016-nu (Paralandslaget)

Jörgen Augustsson 1 Grand Slam-titel; 1 Paralympics-guld (Herrsingel 1976) = 1 guld
(Paralandslaget)

Robert Bader 1 Grand Slam-titel; 1 Para VM-guld (Herrsingel 1998) = 1 guld
1995-01 (Paralandslaget)

Marie Brask 1 Grand Slam-titel; 1 Paralympics-guld (Damsingel 1984) = 1 guld
1981-90 (Paralandslaget)

Johnny Eriksson 1 Grand Slam-titel; 1 Paralympics-guld (Herrsingel 2000) = 1 guld
1995-01 (Paralandslaget)

Tommy Gillerås 1 Grand Slam-titel; 1 Paralympics-guld (Herrar Lag 1984) = 1 guld
(Paralandslaget)

Daniel Gustafsson 1 Grand Slam-titel; 1 Para VM-guld (Herrar Lag 2017) = 1 guld
2016-nu (Paralandslaget)

Jan-Krister Gustavsson 1 Grand Slam-titel; 1 Paralympics-guld (Herrar Lag 1996) = 1 guld
1989-00 (Paralandslaget)

Olle Hansen 1 Grand Slam-titel; 1 Paralympics-guld (Herrar Lag 1984) = 1 guld
(Paralandslaget)

Bror Hedin 1 Grand Slam-titel; 1 Paralympics-guld ((Herrar Lag 1976) = 1 guld
(Paralandslaget)

Patrik Högstedt 1 Grand Slam-titel; 1 Paralympics-guld (Herrar Lag 1996) = 1 guld
1994-03 (Paralandslaget)

Börje Johansson 1 Grand Slam-titel; 1 Paralympics-guld (Herrar Lag 1984) = 1 guld
1972-84 (Paralandslaget)

Jörgen Johansson 1 Grand Slam-titel; 1 Paralympics-guld (Herrar Lag 1996) = 1 guld
1993-00 (Paralandslaget)

Linus Karlsson 1 Grand Slam-titel; 1 Para VM-guld (Herrar Lag 2017) = 1 guld
2011-nu (Paralandslaget)

Peter Kihlman 1 Grand Slam -titel; 1 Paralympics-guld (Herrar Lag 1984) = 1 guld
(Paralandslaget)

Ulla Lindström 1 Grand Slam-titel; 1 Paralympics-guld (Damsingel 1968) = 1 guld
1967-80 (Paralandslaget)

Fredrik Lundqvist 1 Grand Slam-titel; 1 UVM-guld* (Herrar Lag 1993) = 1 guld

Gert Nilsson 1 Grand Slam-titel; 1 Paralympics-guld (Herrar Lag 1976) = 1 guld
1968-80 (Paralandslaget)

45. Ingela Lundbäck 6 Para EM-guld (Damsingel 2005, 05, 07, 09, Damer Lag 2009, 15) = 6 guld
2004-nu (Paralandslaget)

46. Carl-Johan Bernhardt 3 EM-guld (Herrar Lag 1968, 70, 72) = 3 guld
1962-72 (Herrlandslaget)

47-49.
Ulf Bengtsson 2 EM-titlar (Herrsingel 1984, Herrar Lag 1988) = 2 guld
1977-88 (Herrlandslaget)

Christer Johansson 2 EM-guld (Herrar Lag 1964,66) = 2 guld
1961-67 (Herrlandslaget)

Magnus Molin 2 EM-guld (Herrar Lag 2000, 02) = 2 guld
1996-05 (Herrlandslaget)

50-58.
Fredrik Andersson 1 Para EM-guld (Herrar Lag 2003) = 1 guld
1997-12 (Paralandslaget)

Li Fen 1 EM-guld (Damsingel 2013) = 1 guld
2013-18 (Damlandslaget)

Thomas Larsson 1 Para EM-guld (Herrsingel 1987) = 1 guld
1985-95 (Paralandslaget)

Jens Lundqvist 1 EM-guld (Herrar Lag 2002) = 1 guld
1996-14 (Herrlandslaget)

Fabian Rignell 1 Para EM-guld (Herrar Lag 2011) = 1 guld
2010-nu (Paralandslaget)

Jörgen Rosberg 1 EM-guld (Herrar Lag 1966) = 1 guld
1966-67 (Herrlandslaget)

Marie Svensson 1 EM-guld (Damsingel 1994) = 1 guld
1983-2001 (Damlandslaget)

Lennart Odén 1 EM-guld (Herrar Lag 1964) = 1 guld
1963-65 (Herrlandslaget)

Ulf Thorsell 1 EM-guld (Herrar Lag 1980) = 1 guld
1973-81 (Herrlandslaget)

Mästarlistan coacher

I dessa sammanhang premieras Grand Slam- titlar (World Events) före Guld i EM alt Para-EM (Continent Events)

Grand Slam-titlar (World Events):
OS, VM, World Cup
Paralympics, Para-VM
Ungdoms-OS, Junior-VM, Ungdoms-VM*

* Ungdoms-VM (Ej officiellt Mästerskap)

Mästarlistan (Coacher)

1. Anders Thunström 7 Grand Slam-titlar; 1 OS-guld (Herrsingel 1992), 3 VM-guld (Herrdubbel 1991, Herrar Lag 1991, 93), 3 World Cup-guld (Herrsingel 1990, 91, Herrar Lag 1990) + 2 EM-guld (Herrdubbel 1992, Herrar Lag 1992) = 9 guld
1985 (Coach Juniorlandslaget)
1985-88 (Assisterande Förbundskapten Herrlandslaget)
1986-88 (Förbundskapten Juniorlandslaget)
1990-93 (Förbundskapten Herrlandslaget)

2. Thomas Stenberg 5 Grand Slam-titlar; 5 Paralympics-guld (Herrsingel 1984, Damsingel 1984, Herrar Lag 1984) + 1 Para EM-guld (Herrsingel 1987) = 6 guld
1974-76 (Förbundskapen Damlandslaget)
1978-87 (Förbundskapten Paralandslaget)

3. Christer Johansson 4 Grand Slam-titlar; 4 VM-guld (Herrsingel 1971, Herrdubbel 1969, 73, Herrar Lag 1973) + 5 EM-guld (Herrsingel 1970, 72, Herrar Lag 1979, 72, 74) = 9 guld
1969-74 (Förbundskapten Herrlandslaget)
1971 (Coach Juniorlandslaget)

4. Glenn Östh 3 Grand Slam-titlar; 2 VM-guld (Herrsingel 1989, Herrar Lag 1989), 1 World Cup-guld (Herrsingel 1983) + 5 EM-guld (Herrsingel 1988, 90, Herrdubbel 1988, Herrar Lag 1988, 90) = 8 guld
1980 (Coach Juniorlandslaget)
1981-82 (Förbundskapten Damlandslaget)
1981-85 (Förbundskapten Juniorlandslaget)
1983-85 (Assisterande Förbundskapten Herrlandslaget)
1987-90 (Förbundskapten Herrlandslaget)

5-6.
Per Gralvik 3 Grand Slam-titlar; 3 Para VM-guld (Herrsingel 2006, Damsingel 2006, Damer Lag 2006) + 1 Para EM-guld (Damer Lag 2005) = 4 guld
2005-08 (Coach Paralandslaget)

Peter Sartz 3 Grand Slam-titlar; 3 UVM-guld* (Herrsingel 1993, 95, Herrar Lag 1993) + 1 EM-guld (Herrar Lag 1996) = 4 guld
1992-93 (Förbundskapten Damlandslaget)
1992-95 (Förbundskapten Juniorlandslaget)
1994-96 (Assisterande Förbundskapten Herrlandslaget)
2014 (Coach Herrlandslaget)
2016 (Coach Juniorlandslaget)
2018 (Coach Juniorlandslaget)
2017-19 (Förbundskapten Damlandslaget)

7-8.
Börje Bergkvist 
3 Grand Slam-titlar; 3 Paralympics-guld (Herrsingel 1976, Damsingel 1968, Herrar Lag 1976) = 3 guld
1968-76 (Förbundskapten Paralandslaget)

Thomas Kanhede 3 Grand Slam-titlar; 3 Paralympics-guld (Herrsingel 1988, Herrar Lag 1984, 88) = 3 guld
1984-87 (Assisterande Förbundskapten Paralandslaget)
1988 (Förbundskapten Paralandslaget)

9. Robert Svanberg 2 Grand Slam-titlar; 2 Para VM-guld (Herrar lag 2017, 17) + 11 Para EM-guld (Damsingel 2009, 11, 11, 13, 15, 17, 19, Damer Lag 2009, 11, 15, Herrar Lag 2011) = 13 guld
2009-nu (Coach Paralandslaget)

10. Daniel Ellermann 2 Grand Slam-titlar; 2 Para VM-guld (Herrar Lag 2017, 17) + 5 Para EM-guld (Herrsingel 2011, Damer Lag 2009, 11, 15, Herrar Lag 2011) = 7 guld
2009-nu (Förbundskapten Paralandslaget)

11. Ulf Carlsson 2 Grand Slam-titlar; 2 VM-guld (Herrsingel 1997, Herrar Lag 2000) + 3 EM-guld (Damsingel 1994, Herrsingel 2000, Herrar Lag 2000) = 5 guld
1992-93 (Assisterande Förbundskapten Damlandslaget)
1994-96 (Förbundskapten Damlandslaget)
1996-01 (Förbundskapten Herrlandslaget)
2012-18 (Förbundskapten Herrlandslaget)

12-15.
Stellan Bengtsson 2 Grand Slam-titlar; 2 VM-guld (Herrsingel 1991, Herrar Lag 1991) + 1 EM-guld (Herrar Lag 1992) = 3 guld
1991-92 (Assisterande Förbundskapten Herrlandslaget)
1992-93 (Coach Juniorlandslaget)

Anders Nygren Långström 2 Grand Slam-titlar; 1 Paralympics-guld (Herrsingel 2000), 1 Para VM-guld (Herrsingel 1998) + 1 Para EM-guld (Herrsingel 1997) = 3 guld
1997-01 (Assisterande Förbundskapten Paralandslaget)
2002 (Coach Juniorlandslaget)

Anders Sjöstedt 2 Grand Slam-titlar; 2 Para VM-guld (Herrar Lag 2017, 17) + 1 Para EM-guld (Damer Lag 2015) = 3 guld
2012-nu (Coach Paralandslaget)

Mattias Syrén 2 Grand Slam-titlar; 2 Paralympics-guld (Herrsingel 1996, Herrar Lag 1996) + 1 Para EM-guld (Herrsingel 1995) = 3 guld
1995-97 (Assisterande Förbundskapten Paralandslaget)
2006-08 (Förbundskapten Damlandslaget)

16. Dan Lavesson 2 Grand Slam-titlar; 2 Paralympics-guld (Herrsingel 1984, Herrar Lag 1984) = 2 guld
1984 (Förbundskapten Paralandslaget)

17. Erik Kullingsjö 1 Grand Slam-titel; 1 Para VM-guld (Damer Lag 2006) + 4 Para EM-guld (Damsingel 2005, 05, Herrar Lag 2003, Damer Lag 2005) = 5 guld
2002-08 (Coach Paralandslaget)

18-19.
Roger Edeflod 1 Grand Slam-titlar; 1 Para-VM-guld (Herrar Lag 2006) + 3 Para EM-guld (Damsingel 2005, Herrar Lag 2003, 05) = 4 guld
2001-08 (Förbundskapten Paralandslaget)

Sven-Olof ”Lollo” Hammarlund 1 Grand Slam-titlar; 1 VM-guld (Herrdubbel 1967) + 3 EM-guld (Herrsingel 1962, 64, Herrar Lag 1964) = 4 guld
1958-67 (Lagkapten Herrlandslaget resp. Ordförande i landslagskommiten)

20-21.
Gert Nilsson 1 Grand Slam-titlar; 1 Paralympics-guld (Herrar Lag 1996) + 2 Para-EM-guld (Herrsingel 1995, 97) = 3 guld
1993-98 (Förbundskapten Paralandslaget)

Peter Sterneborg 1 Grand Slam-titel; 1 VM-guld (Herrar Lag 2000) + 2 EM-guld (Herrar Lag 2000, 02) = 3 guld
1998-99 (Coach Juniorlandslaget)
2000-01 (Ass. Förbundskapten Herrlandslaget)
2001 (Förbundskapten Damlandslaget)
2002-06 (Förbundskapten Herrlandslaget)

22-23.
Tomas Berner
 1 Grand Slam-titlar; 1 VM-guld (Herrdubbel 1985) + 1 EM-guld (Herrsingel 1984) = 2 guld
1982-85 (Förbundskapten Herrlandslaget)

Olle Johansson 1 Grand Slam-titel; 1 Para VM-guld (Herrsingel 1990) + 1 Para EM-guld (Herrsingel 1991) = 2 guld
1989-92 (Förbundskapten Paralandslaget)

24-26.
Hans Ahlin 1 Grand Slam-titel; 1 Paralympics-guld (Herrar Lag 1976) = 1 guld
1976 (Assisterande Förbundskapten Paralandslaget)

Bitte Berglund 1 Grand Slam-titel; 1 Paralympics-guld 1984 (Herrar Lag 1984) = 1 guld 
1984-87 (Assisterande Förbundskapten Paralandslaget)

Dennis Lindahl 1 Grand Slam-titel; 1 Paralympics-guld (Damsingel 2012) = 1 guld
2012 (Coach Paralandslaget)

27-28.
Sören Ahlén 3 EM-guld (Herrsingel 1996, Herrdubbel 1996, Herrar Lag 1996) = 3 guld
1987 (Coach Juniorlandslaget)
1989-91 (Förbundskapten Juniorlandslaget)
1989-92 (Förbundskapten Damlandslaget)
1994-96 (Förbundskapten Herrlandslaget)

Lars Holmö 3 EM-guld (Herrsingel 1966, Herrdubbel 1966, Herrar Lag 1966) = 3 guld
1957 (Lagkapten Herrlandslaget)
1966 (Lagkapten Herrlandslaget)

29-32
Per Jarlebrand 2 Para EM-guld (Herrar Lag 2011, Damer Lag 2011) = 2 guld
2010-11 (Coach Paralandslaget)

Hans Kroon 2 EM-guld (Herrdubbel 1986, Herrar Lag 1986) = 2 guld
1985-86 (Förbundskapten Herrlandslaget)

Bo Persson 2 EM-guld (Herrar Lag 1980, 90) = 2 guld
1976 (Coach Juniorlandslaget)
1978-82 (Förbundskapten Juniorlandslaget)
1978-82 (Assisterande Förbundskapten Herrlandslaget)
1990 (Assisterande Förbundskapten Herrlandslaget)

Mattias Karlsson-Täck 2 Para EM-guld (Damsingel 2007, Damer Lag 2009) = 2 guld
2007-10 (Coach Paralandslaget)

33-39.
Hans Alsér 1 EM-guld (Herrdubbel 1976) = 1 guld
1973 (Coach Juniorlandslaget)
1975 (Coach Juniorlandslaget)
1975-77 (Förbundskapten Herrlandslaget)

Peter Dahl 1 Para EM-guld (Herrar Lag 2003) = 1 guld
2001-04 (Coach Paralandslaget)

Stig Hagberg 1 EM-guld (Herrar Lag 1968) = 1 guld
1966 (Lagkapten Damlandslaget)
1968 (Lagkapten Herrlandslaget)

Anders Johansson l 1 EM-guld (Herrsingel 1982) = 1 guld
1976-77 (Förbundskapten Juniorlandslaget)
1978-80 (Coach Juniorlandslaget)
1978-80 (Förbundskapten Damlandslaget)
1980-82 (Förbundskapten Herrlandslaget)

Anders Johansson ll 1 EM-guld (Damsingel 2013) = 1 guld
2011-16 (Sportchef SBTF)
2013-14 (Coach Damlandslaget)

Kjell Johansson 1 EM-guld (Herrar Lag 1980) = 1 guld
1978-79 (Coach Juniorlandslaget)
1978-80 (Förbundskapten Herrlandslaget)

Gunilla Lindström 1 EM-guld (Herrsingel 1986) = 1 guld
1984-86 (Förbundskapten Damlandslaget)

UNIKA MÄSTERSKAPSREKORD

UNIKA MÄSTERSKAPSREKORD SPELARE

Unika Grand Slam-rekord (Världsrekord):

Spelare som vunnit samtliga stora titlar (Grand Slam + EM) i singel:

Jan-Ove Waldner (OS 1992, VM 1989, 97, World Cup 1990, EM 1996)
– Ensamt svenskt rekord tillika ensamt Europarekord samt ensamt världsrekord

Spelare som vunnit Singel på samtliga Grand Slam-Mästerskap:

Jan-Ove Waldner (Herrsingel OS 1992, Herrsingel VM 1989, 97, Herrsingel World Cup 1990)
– Ensamt svenskt rekord tillika delat världsrekord

Spelare som vunnit 2 olika titlar på World Cup samma år:

Jan-Ove Waldner (Herrsingel och Herrar Lag 1990)
– Ensamt svenskt rekord tillika delat Världsrekord

Spelare som vunnit Singel på VM alt. Para-VM utan att förlora ett set:

Jan-Ove Waldner (Herrsingel VM 1997, 21-0 i set)
– Ensamt svenskt rekord tillika ensamt Världsrekord

Unika Grand Slam-rekord (Svenska rekord):

Spelare som vunnit Singel 2 gånger på OS alt Paralympics:

Thomas Axelsson (Paralympics 1984, 88)
– Ensamt svenskt rekord

Spelare som vunnit Singel 2 gånger på VM alt. Para-VM:

Ernst Bolldén (Para-VM 1990, 06)
Jan-Ove Waldner (VM 1989, 97)
– Delat svenskt rekord

Spelare som vunnit Dubbel 3 gånger på VM alt. Para-VM:

Kjell Johansson (Herrdubbel VM 1967, 69, 73)
– Ensamt svenskt rekord

Spelare som vunnit Lag 4 gånger på VM alt. Para-VM:

Peter Karlsson (Herrar Lag VM 1989, 91, 93, 00)
Jörgen Persson (Herrar Lag VM 1989, 91, 93, 00)
Jan-Ove Waldner (Herrar Lag VM 1989, 91, 93, 00)
– Delat svenskt rekord

Spelare som vunnit 3 olika titlar på VM alt Para-VM:

Stellan Bengtsson (Herrsingel VM 1971, Herrdubbel VM 1973, Herrar Lag VM 1973)
– Ensamt svenskt rekord

Spelare som vunnit 2 olika titlar på samma OS alt Paralympics:

Jörgen Andersson (Herrsingel och Herrar Lag Paralympics 1984)
Urban Andersson (Herrsingel och Herrar Lag Paralympics 1984)
Thomas Axelsson (Herrsingel och Herrar Lag Paralympics 1984, 1988)
– Delat svenskt rekord

Spelare som vunnit 2 olika titlar på samma VM alt Para-VM:

Josefin Abrahamsson (Damsingel och Damer Lag Para-VM 2006)
Stellan Bengtsson (Herrdubbel och Herrar lag VM 1973)
Kjell Johansson (Herrdubbel och Herrar Lag VM 1973)
Peter Karlsson (Herrdubbel och Herrar Lag VM 1991)
Peter Nilsson (Herrsingel och Herrar Lag UVM* 1993)
Jörgen Persson (Herrsingel och Herrar Lag VM 1991)
Jan-Ove Waldner (Herrsingel och Herrar Lag VM 1989)
– Delat svenskt rekord

Spelare som vunnit 2 olika titlar på World Cup:

Mikael Appelgren (Herrsingel 1983, Herrar Lag 1990)
Jörgen Persson (Herrsingel 1991, Herrar Lag 1990)
Jan-Ove Waldner (Herrsingel 1990, Herrar Lag 1990)
– Delat svenskt rekord

Unika EM-rekord (Svenska rekord):

Spelare som vunnit 5 singeltitlar i rad på EM alt. Para-EM:

Anna-Carin Ahlqvist (Damsingel Para-EM 2011, 13, 15, 17, 19)
– Ensamt svenskt rekord

Spelare som vunnit 3 titlar på samma EM alt. Para-EM:

Mikael Appelgren (Herrsingel, Herrdubbel och Herrar Lag EM 1988)
Kjell Johansson (Herrsingel, Herrdubbel och Herrar Lag EM 1966)
Jan-Ove Waldner (Herrsingel, Herrdubbel och Herrar Lag EM 1996)
– Delat svenskt rekord

UNIKA MÄSTERSKAPSREKORD COACHER

Unika Grand Slam-rekord (Världsrekord):

Coacher som vunnit titlar på samtliga Grand Slam-Mästerskap:

Anders Thunström 1 OS-guld (Herrsingel OS 1992), 3 VM-guld (Herrdubbel VM 1991, Herrar Lag VM 1991, 93), 3 World Cup-guld (Herrsingel 1990, 91, Herrar Lag 1990)
Anders Nygren Långström 1 Paralympics-guld (Herrsingel Paralympics 2000), 1 Para VM-guld (Herrsingel Para-VM 1998)
– Delat svenskt rekord tillika delat världsrekord

Coacher som vunnit OS alt. Paralympics som både spelare och coach:

Gert Nilsson 1 Paralympics-guld som spelare (Paralympics Herrar Lag 1976) och 1 Paralympics-guld som coach (Paralympics Herrar Lag 1996)
– Ensamt svensk rekord tillika delat världsrekord

Coacher som har vunnit VM alt. Para-VM som både spelare och coach:

Stellan Bengtsson 3 VM-guld som spelare (Herrsingel VM 1971, Herrdubbel VM 1973, Herrar Lag VM 1973 och 1 VM-guld som coach (Herrsingel VM 1991)
Ulf Carlsson 1 VM-guld som spelare (Herrdubbel VM 1985) och 2 VM-guld som coach (Herrsingel VM 1997, Herrar Lag VM 2000)
– Delat svenskt rekord tillika delat världsrekord

Coacher som vunnit 5 Grand Slam-titlar på ett och samma Mästerskap:

Thomas Stenberg 5 Paralympics-guld (2 Herrsingel, 1 Damsingel och 2 Herrar Lag 1984)
– Ensamt svenskt rekord tillika ensamt världsrekord

Coacher som tagit full pott/trippel på ett och samma World Cup i singel:

Glenn Östh (Guld, Silver och Brons Herrsingel 1983)
– Ensamt svenskt rekord tillika delat världsrekord

Unika EM-rekord (Europarekord):

Coacher som vunnit 5 singeltitlar i rad på EM alt. Para-EM:

Robert Svanberg 5 Para EM-guld (Damsingel 2011, 13, 15, 17, 19)
– Ensamt svenskt rekord tillika ensamt Europarekord

SVERIGES VÄRLDSETTOR, TVÅOR OCH TREOR

Enligt ITTF:s och PTT:s officiella rankinglistor.

ITTF (International Tabletennis Federation):

Världsettor:
1971, 1973 World No. 1: Stellan Bengtsson
1989-95, 1997 World No. 1: Jan-Ove Waldner
1991-92 World No. 1: Jörgen Persson

Runner-up (2:or):
1974 Kjell Johansson
1990 Mikael Appelgren

3:or:
1954 Tage Flisberg
1970 Hans Alsér
2022 (v.43) Truls Möregårdh 

ITTF, PTT (International Tabletennis Federation, Para Tabletennis)

Världsettor:
1998 World No. 1: Ernst Bolldén (Rullstol klass 5)
2004-06, 2010 World No. 1: Fredrik Andersson (Stående klass 10)
2004-07 World No. 1: Marleen Rosenmeier (Stående klass 8)
2006, 2009 World No. 1: Josefin Abrahamsson (Stående klass 8)
2009-11 World No. 1: Ingela Lundbäck (Rullstol klass 5)
2010, 2012-20 World No. 1: Anna-Carin Ahlquist (Rullstol klass 3)
2011-14 World No. 1: Emil Andersson (Stående klass 8)

Runner up (2:or)
1998 Rober Bader
 (Stående klass 10)
1998 Magnus Andrée (Stående klass 8)
1998 Mattias Karlsson-Täck (Stående klass 6)
2001 Johnny Eriksson (Stående klass 6)
2006 Simon Itkonen (Stående klass 6)

3:or:

Inga svenska Paraspelare med 3:e plats som högsta ranking

 

VÄRLDSETTOR GENOM ÅREN

Enligt ITTF:s och PTT:s officiella rankinglistor

ITTF (International Tabletennis Federation):

42 st. världsettor, Herrar (fr.o.m. 1928-)

1928
Zoltan Mechlovits, Ungern (1)
Fred Perry, England (2) *
1929
Fred Perry, England
1930-31
uppgift saknas
1932
Victor Barna, Ungern (3)
1933
Victor Barna, Ungern
1934
Victor Barna, Ungern
1935-37
uppgift saknas
1938
Bohumil Vana, Tjeckoslovakien (4)
1939-48
uppgift saknas
1949
Johnny Leach, England (5)
1950
Richard Bergmann, England (6)
1951
Johnny Leach, England
1952
Hiroji Satoh, Japan (7)
1953
Ferenc Sido, Ungern (8)
1954
Ichiro Ogimura, Japan (9)
1955 
Toshiaki Tanaka, Japan (10)
1956
Ichiro Ogimura, Japan
1957
Toshiaki Tanaka, Japan
1958
Zoltan Berczik, Ungern (11)
1959
Zoltan Berczik, Ungern
Rong Guotuan, Kina (12)
1960
Rong Guotuan, Kina
1961
Rong Guotuan, Kina
Zhuang Zedong, Kina (13)
1962
Zhuang Zedong, Kina
1963
Zhuang Zedong, Kina
1964
Zhuang Zedong, Kina
1965
Zhuang Zedong, Kina
1966
Zhuang Zedong, Kina
1967
Zhuang Zedong, Kina
Nobuhiko Hasegawa, Japan (14)
1968
Nobuhiko Hasegawa, Japan
1969
Shigeo Itoh, Japan (15)
1970
Shigeo Itoh, Japan
1971
Shigeo Itoh, Japan
World No. 1: Stellan Bengtsson, Sverige (16)
1972
uppgift saknas
1973
World No. 1: Stellan Bengtsson, Sverige
Xi Enting, Kina (17)
1974
Xi Enting, Kina
1975
Xi Enting, Kina
Istvan Jonyer, Ungern (18)
1976
Istvan Jonyer, Ungern
Liang Geliang, Kina (19)
1977
Istvan Jonyer, Ungern
Mitsuru Kohno, Japan (20)
1978
Mitsuru Kohno, Japan
1979
Guo Yuehua, Kina (21)
Seiji Ono, Japan (22)
1980
Seiji Ono, Japan
1981
Guo Yuehua, Kina
1982
Guo Yuehua, Kina
1983
Guo Yuehua, Kina
1984
Cai Zhenhua, Kina (23)
1985
Jiang Jialiang, Kina (24)
1986
Jiang Jialiang, Kina
1987
Jiang Jialiang, Kina
1988
Jiang Jialiang, Kina
1989
Jiang Jialiang, Kina
World No. 1: Jan-Ove Waldner, Sverige (25)
1990
World No. 1: Jan-Ove Waldner, Sverige
1991
World No. 1: Jan-Ove Waldner, Sverige
World No. 1: Jörgen Persson, Sverige (26)
1992
World No. 1: Jörgen Persson, Sverige
Jean-Philippe Gatien, Frankrike (27)
World No. 1: Jan-Ove Waldner, Sverige
1993
World No. 1: Jan-Ove Waldner, Sverige
1994
World No. 1. Jan-Ove Waldner, Sverige
Jean-Michel Saive, Belgien (28)
1995
Jean-Michel Saive, Belgien
World No. 1: Jan-Ove Waldner, Sverige
Wang Tao, Kina (29)
1996
Kong Linghui, Kina (30)
Jean-Michel Saive, Belgien
Kong Linghui, Kina
Liu Guoliang, Kina (31)
Kong Linghui, Kina
1997
Kong Linghui, Kina
World No. 1: Jan-Ove Waldner, Sverige
Kong Linghui, Kina
Vladimir Samsonov, Vitryssland (32)
1998
Vladimir Samsonov, Vitryssland
Liu Guoliang, Kina
Vladimir Samsonov, Vitryssland
1999
Liu Guoliang, Kina
Kong Linghui, Kina
Vladimir Samsonov, Vitryssland
Liu Guoliang, Kina
Vladimir Samsonov, Vitryssland
2000
Vladimir Samsonov
Kong Linghui, Kina
Wang Liqin, Kina (33)
Kong Linghui, Kina
Wang Liqin, Kina
2001
Wang Liqin, Kina
2002  
Wang Liqin, Kina (t.o.m. september)
Ma Lin, Kina (34, t.o.m. december)
2003 
Timo Boll, Tyskland (35, t.o.m. maj)
Werner Schlager, Österrike (36, t.o.m. juni)
Ma Lin, Kina (t.o.m. juli)
Timo Boll, Tyskland (t.o.m. september)
Ma Lin, Kina
2004
Ma Lin, Kina (t.o.m. maj)
Wang Liqin, Kina (t.o.m. november)
Wang Hao, Kina (37, t.o.m. december)
Wang Liqin, Kina 
2005
Wang Liqin, Kina
2006
Wang Liqin, Kina
2007
Wang Liqin, Kina (t.o.m. februari)
Ma Lin, Kina (t.o.m. maj)
Wang Liqin, Kina (t.o.m. juni)
Ma Lin, Kina (t.o.m. september)
Wang Hao, Kina 
2008
Wang Hao, Kina
2009
Wang Hao, Kina (t.o.m. november)
Ma Long, Kina (38)
2010
Ma Long, Kina (t.o.m. december)
Timo Boll, Tyskland 
2011
Timo Boll, Tyskland (t.o.m. mars)
Wang Hao, Kina (t.o.m. september)
Ma Long, Kina
2012
Ma Long, Kina t.o.m. maj)
Zhang Yike, Kina (39, t.o.m. december)
Xu Xin, Kina (40)
2013
Xu Xin, Kina (t.o.m. februari)
Ma Long, Kina (t.o.m. april)
Xu Xin, Kina (t.o.m. juni)
Ma Long, Kina 
2014
Ma Long (t.o.m. februari)
Xu Xin, Kina 
2015
Xu Xin, Kina (t.o.m. februari)
Ma Long, Kina
2016
Ma Long, Kina
2017
Ma Long, Kina (t.o.m. december)
Dimitrij Ovtcharov, Tyskland (41)
2018
Dimitrij Ovtcharov, Tyskland (t.o.m. februari)
Timo Boll, Tyskland (t.o.m. mars)
Fan Zhendong, Kina (42)
2019
Fan Zhendong, Kina (t.o.m. juni)
Xu Xin, Kina (t.o.m. oktober)
Fan Zhendong, Kina (t.o.m. november)
Xu Xin, Kina (t.o.m. december)
2020
Fan Zhendong, Kina (t.o.m. januari)
Xu Xin, Kina (t.o.m. april)
Fan Zhendong, Kina

* Fred Perry, England var rankad 1:a i världen också i Tennis under åren 1934-36

Världsettor under flest säsonger, Herrar (I "modern tid" fr.o.m. 1949-71, 1973-)

9 säsonger
Ma Long , Kina (2009-17)

8 säsonger
Jan-Ove Waldner, Sverige (1989-95, 1997)

7 Säsonger
Wang Liqin, Kina (2000-02, 2004-07)
Zhuang Zedong, Kina (1961-67)

6 säsonger
Xu Xin, Kina (2012-15, 2019-20)

5 säsonger
Jiang Jialiang, Kina (1985-89)
Wang Hao, Kina (2004, 2007-09, 2011)

4 säsonger
Timo Boll, Tyskland (2003, 2010-11, 2018)
Guo Yuehua, Kina (1979, 1981-83)
Kong Linghui, Kina (1996-97, 1999-00)
Ma Lin, Kina (2002-04, 2007)
Vladimir Samsonov, Vitryssland (1997-2000)

3 säsonger
Fan Zhendong, Kina (2018-20)
Liu Guoliang, Kina (1996, 1998-99)
Rong Guotuan, Kina (1959-61)
Xi Enting, Kina (1973-75)
Jean-Michel Saive, Belgien (1994-96)

2 säsonger
Stellan Bengtsson, Sverige 
(1971, 1973)
Zoltan Berczik, Ungern (1958-59)
Nobuhiko Hasegawa, Japan (1967-68)
Shigeo Itoh, Japan (1969-70)
Istvan Jonyer, Ungern (1975-76)
Mitsuru Kohno, Japan (1977-78)
Johnny Leach, England (1949, 1951)
Ichiro Ogimura, Japan (1954, 1956)
Seiji Ono, Japan (1979-80)
Jörgen Persson, Sverige 
(1991-92)
Toshiaki Tanaka, Japan (1955, 1957)

1 säsong
Richard Bergmann, England (1950)
Cai Zhenhua, Kina (1984)
Jean-Philippe Gatien, Frankrike (1992)
Liang Geliang, Kina (1976)
Dimitrij Ovtcharov, Tyskland (2017)
Hiroji Satoh, Japan (1952)
Werner Schlager, Österrike (2003)
Ferenc Sido, Ungern (1953)
Wang Tao, Kina (1995)
Zhang Yike, Kina (2012)

31 st. världsettor, Damer (fr.o.m. 1928-)

1928
Maria Mednyanski, Ungern (1)
1929-31
uppgift saknas
1932
Maria Mednyanski, Ungern
1933-37
uppgift saknas
1938
Gertrude Pritzi, Österrike (2)
1939-1948
uppgift saknas
1949
Gizella Farkas, Ungern (3)
1950
Angelica Rozeanu, Rumänien (4)
1951
Angelica Rozeanu, Rumänien
1952
Angelica Rozeanu, Rumänien
1953
Angelica Rozeanu, Rumänien
1954
Angelica Rozeanu, Rumänien
1955
Angelica Rozeanu; Rumänien
1956
Tomie Okawa, Japan (5) 
1957
Fujie Eguchi, Japan (6) 
1958
Fujie Eguchi, Japan
1959
Fujie Eguchi, Japan
Kimiyo Matsusaki, Japan (7) 
1960
uppgift saknas
1961
Chiu Chun Hui, Kina (8)
1962-63
uppgift saknas
1964
Kimiyo Matsusaki, Japan
Maria Alexandru, Rumänien (9)
1965
Maria Alexandru, Rumänien
Naoko Fukazu, Japan (10)
1966
uppgift saknas
1967
Naoko Fukazu, Japan
Sachiko Morisawa, Japan (11)
1968 
Sachiko Morisawa, Japan
1969
Toshiko Kowada, Japan (12)
1970
Toshiko Kowada, Japan
1971
Lin Hui Ching, Kina (13)
1972
uppgift saknas
1973 
Lin Hui Ching, Kina
Hu Yu Lan, Kina (14)
1974
Hu Yu Lan, Kina
1975
Pak Yung Sun, Nordkorea (15)
1976
Pak Yung Sun, Nordkorea
1977
Pak Yung Sun, Nordkorea
1978
Pak Yung Sun, Nordkorea
1979
Pak Yung Sun, Nordkorea
Ge Xinai, Kina (16) 
1980
Ge Xinai, Kina
1981
Tong Ling, Kina (17) 
1982 
uppgift saknas
1983
Tong Ling, Kina
Cao Yanhua, Kina (18)
1984
Cao Yanhua, Kina
1985
Cao Yanhua, Kina
1986
Geng Lijuan, Kina (19)
1987
Geng Lijuan, Kina
He Zhili, Kina (20)
1988

He Zhili, Kina
1989
He Zhili, Kina
Qiao Hong, Kina (21)
1990
Qiao Hong, Kina
1991
Deng Yaping, Kina (22)
1992
Deng Yaping, Kina
1993
Deng Yaping, Kina
1994
Deng Yaping, Kina
1995
Deng Yaping, Kina
1996
Deng Yaping, Kina
1997
Deng Yaping, Kina
1998
Deng Yaping, Kina
1999
Wang Nan, Kina (23)
2000
Wang Nan, Kina
2001 
Wang Nan, Kina
2002
Wang Nan, Kina
2003
Zhang Yining, Kina (24)
2004
Zhang Yining, Kina
2005
Zhang Yining, Kina
2006
Zhang Yining, Kina
2007
Zhang Yining, Kina
2008 
Guo Yue, Kina (25, t.o.m. januari)
Zhang Yining, Kina (t.o.m. oktober)
Li Xiaoxia, Kina (26, t.o.m. november)
Zhang Yining, Kina
2009
Zhang Yining, Kina
2010
Liu Shiwen, Kina (27, t.o.m. september)
Guo Yan, Kina (28)
2011
Guo Yan, Kina (t.o.m. januari)
Li Xiaoxia, Kina (t.o.m. februari)
Guo Yan, Kina (t.o.m. mars)
Li Xiaoxia, Kina (t.o.m. oktober)
Ding Ning, Kina (29)
2012
Ding Ning, Kina
2013
Ding Ning, Kina (t.o.m. august)
Liu Shiwen, Kina
2014
Liu Shiwen, Kina (t.o.m. september)
Ding Ning, Kina
2015
Ding Ning, Kina (t.o.m. oktober)
Liu Shiwen, Kina
2016
Liu Shiwen, Kina (t.o.m. september)
Ding Ning, Kina
2017
Ding Ning, Kina (t.o.m. oktober)
Zhu Yuling, Kina (30)
2018
Chen Meng, Kina (31, t.o.m. februari)
Zhu Yuling, Kina (t.o.m. mars)
Chen Meng, Kina (t.o.m. juni)
Zhu Yuling, Kina
2019
Ding Ning, Kina (t.o.m. maj)
Chen Meng, Kina
2020
Chen Meng, Kina

Världsettor under flest säsonger, Damer (I "modern tid" fr.o.m. 1949-59, 1961, 1964-65, 1967-71, 1973-81, 1983-)

8 säsonger
Deng Yaping, Kina (1991-98)
Ding Ning, Kina (2011-17, 2019)

7 Säsonger
Zhang Yining, Kina (2003-09)

6 säsonger
Angelica Rozeanu, Rumänien (1950-55)

5 s
äsonger
Liu Shiwen, Kina (2010, 2013-16)
Pak Yung Sun, Nordkorea (1975-79)

4 säsonger
Wang Nan, Kina (1999-2002)

3 säsonger
Cao Yanhua, Kina (1983-85)
Chen Meng, Kina (2018-20)
Fujie Eguchi, Japan (1957-59)
He Zhili, Kina (1987-89)

2 säsonger
Maria Alexandru, Rumänien (1964-65)
Naoko Fukazu, Japan (1965, 1967)
Ge Xinai, Kina (1979-80)
Geng Lijuan, Kina (1986-87)
Guo Yan, Kina (t
Hu Yu Lan, Kina (1973-74)
Toshiko Kowada, Japan (1969-70)
Lin Hui Ching, Kina (1971, 1973)
Kimiyo Matsusaki, Japan (1959, 1964)
Sachiko Morisawa, Japan (1967-68)
Qiao Hong, Kina (1989-90)
Tong Ling, Kina (1981, 1983)
Zhu Yuling, Kina (2017-18)

1 säsong
Chiu Chun Hui, Kina (1969)
Gizella Farkas, Ungern (1949)
Guo Yue, Kina (2008)
Li Xiaoxia, Kina (2008)
Tomie Okawa, Japan (1956)

ITTF, PTT (International Tabletennis Federation, Para Tabletennis)

31 st. världsettor, Para table tennis (Junirankingar fr.o.m 1998-)

Herrar Öppen, Stående 6-10
1998 
Stanislaw Fraczyk, Österrike (1)
1999
Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike (2)
2000
Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike
2001
Ivan Karabec, Tjeckien (3)
2002
Stanislaw Fraczyk, Österrike
2003
Stanislaw Fraczyk, Österrike
2004
Stanislaw Fraczyk, Österrike
2005 
Ge Yang, Kina (4)
2006
World No. 1: Fredrik Andersson, Sverige (5)
2007
Ivan Karabec, Tjeckien
2008
Jose Manuel Ruiz, Spanien (6)
2009
Ivan Karabec, Tjeckien
2010
Jose Manuel Ruiz, Spanien
2011
Jose Manue Ruiz, Spanien
2012
Ge Yang, Kina
2013
Patryk Chojnowski, Polen (7)
2014
Patryk Chojnowski, Polen
2015
Patryk Chojnowski, Polen
2016
Patryk Chojnowski, Polen
2017
Patryk Chojnowski, Polen
2018
Patryk Chojnowski, Polen
2019
Patryk Chojnowski, Polen
2020
Patryk Chojnowski, Polen

Herrar Öppen, Rullstol 1-5
1998
World No. 1: Ernst Bolldén, Sverige (1) 
1999
Michal Stefanu, Tjeckien (2)
2000
Rolf Erik Paulsen, Norge (3)
2001
Tommy Urhaug, Norge (4)
2002
Christophe Durand, Frankrike (5)
2003
Tommy Urhaug, Norge
2004
Kyong Sik Choi, Sydkorea (6)
2005 
Tommy Urhaug, Norge
2006
Tommy Urhaug, Norge
2007
Tommy Urhaug, Norge
2008
Tommy Urhaug, Norge
2009
Christophe Durand, Frankrike
2010
Tommy Urhaug, Norge
2011
Tommy Urhaug, Norge
2012 
Cao Ningning, Kina (7)
2013
Kim Young Gun, Sydkorea (8)
2014
Kim Young Gun, Sydkorea
2015
Feng Panfeng, Kina (9)
2016
Thomas Schmidberger, Tyskland (10)
2017
Feng Panfeng, Kina
2018
Feng Panfeng, Kina
2019
Feng Panfeng, Kina
2020
Feng Panfeng, Kina

Damer Öppen, Stående 6-10
1998
Fu Qun Luo, Kina (1)
1999
Jolana Davidkova, Tjeckien (2)
2000
Jolana Davidkova, Tjeckien
2001
Jolana Davidkova, Tjeckien
2002
Mei Li Liu, Kina (3)
2003
Natalia Partyka, Polen (4)
2004
Natalia Partyka, Polen
2005
Natalia Partyka, Polen
2006
Natalia Partyka, Polen
2007
Natalia Partyka, Polen
2008
Natalia Partyka, Polen
2009 
Natalia Partyka, Polen
2010
Natalia Partyka, Polen
2011
Natalia Partyka, Polen
2012
Natalia Partyka, Polen
2013
Natalia Partyka, Polen
2014
Natalia Partyka, Polen
2015
Natalia Partyka, Polen
2016
Yang Qian, Kina (5) 
2017
Yang Qian, Kina
2018
Natalia Partyka, Polen
2019 
Natalia Partyka, Polen
2020
Natalia Partyka, Polen

Damer Öppen, Rullstol 1-5
1998
Christiane Pape, Tyskland (1)
1999
Christina Hoffman, Mexico (2)
2000
Christina Hoffman, Mexico
2001
Christiane Pape, Tyskland
2002
Guixiang Ren, Kina (3)
2003
Guixiang Ren, Kina
2004 
Guixiang Ren, Kina
2005 
Monika Sikora-Weinmann, Tyskland (4)
2006
Monika Sikora-Weinmann, Tyskland
2007
Guixiang Ren, Kina
2008
Andrea Zimmerer, Tyskland (5)
2009
Borislava Peric Rankovic, Serbien (6)
2010
Guixiang Ren, Kina
2011
Gai Gu, Kina (7)
2012
Gai Gu, Kina
2013
Zhang Bian, Kina (8)
2014
Zhang Bian, Kina
2015
Zhang Bian, Kina
2016
World No. 1: Anna-Carin Ahlquist, Sverige (9)
2017

Zhang Bian, Kina
2018
World No. 1: Anna-Carin Ahlquist, Sverige
2019
Zhang Bian, Kina
2020
Zhang Bian, Kina

LANDSKAMPSSTATISTIK

1927-2/10, 2018
(J- och B-landskamper samt lagmatcher i öppna internationella mästerskap är inte inräknade)

Herrar

  Antal    
   landslagsperiod m v f
Jan-Ove Waldner (Stockholms Spårvägars GoIF, Ängby SK, Kalmar BTK)  (1980-06) 278 226  52
Jörgen Persson (Halmstad BTK, Malmö FF, Falkenbergs BTK, Kalmar BTK)  (1983-12) 242 179  63
Kjell Johansson (IF Verdandi, Sölvesborgs BTK, Mölndals BTK)  (1961-77) 238 179  59
Stellan Bengtsson (Falkenbergs BTK)  (1970-84) 214 137  75
Hans Alsér (Norrby IF, Byttorps IF, Mariestads BoIS, Mölndals BTK  (1958-71) 202 148  54
Peter Karlsson (Falkenbergs BTK)  (1986-06) 174 136  38 
Erik Lindh (Kungälvs BTK, Mölndals BTK, Falkenbergs BTK, Malmö FF  (1980-98) 173  126  47
Mikael Appelgren (Stockholms Spårvägars GoIF, Ängby SK)  (1979-95) 164 121   43 
Jens Lundquist (Söderhamns UIF  (1996-14) 115 62 1  52 
Tage Flisberg (IFK Norrköping, BK Wirgo, Mariedals IK, Parca BoIS, Djurgårdens IF, BK Olympic, Tranås BTK)  (1936-57)  104  63  41
Ulf Carlsson (Falkenbergs BTK, Lyckeby BTK)  (1978-88) 96 57  39
Pär Gerell (Falkenbergs BTK, Halmstad BTK)   (2002-) 93 49 1  43 
Carl-Johan Bernhardt (Falkenbergs BTK, Mariestads BoIS, Sölvesborgs BTK)  (1962-72) 90 60  30
Björne Mellström (Engelbrektspojkarna, Hammarby IF, Djurgårdens IF)  (1954-70) 89 62  27
Ulf Thorsell (Stockholms Spårvägars GoIF, Boo KFUM  (1973-81) 87 57  30
Tony Larsson (AIK, Hanvikens SK, SKF:s BTK)  (1957-63) 78 57  21
Thomas von Scheele (Söderhamns UIF, Malmö FF)  (1986-98) 73 59  14
Bo Persson (Sölvesborgs BTK, Boo KFUM, Falkenbergs BTK)  (1966-75) 66 49  17
Kristian Karlsson, (BTK Rekord, Halmstad BTK   (2008-) 61 36  25 
Robert Svensson (Eslövs AI)  (2002-12) 52 28 1  23
Fredrik Håkansson (Falkenbergs BTK, Halmstad BTK, Ängby SK)  (1993-06) 47 34  13
Ingemar Wikström (Sölvesborgs BTK, Boo KFUM)   (1972-76) 43  32  11
Jon Persson (Söderhamns UIF)   (2007-) 43  30  13
Mattias Karlsson/Falck/ (BTK Warta, Halmstad BTK)   (2008-) 41  28  13
Weine Fredriksson (Parca BoIS)   (1946-53) 35  19  16
Ulf Bengtsson (Söderhamns UIF, Malmö FF)  (1977-88) 33  21  12
Hille Nilsson (IK Keltic)  (1928-38) 29  23  6
Toni Borg (Arboga BTK)  (1954-61) 29  17  12
Per-Olof Croneryd (BK Hird, IF Norcopensarna)  (1947-57) 28  19  9
Bengt Grive (Djurgårdens IF)  (1948-56) 28  18  10
Valter Kolmodin (BK Derby)  (1928-47) 27  19  8
Kayode Kadiri (Lyckeby BTK)  (1992-99) 26  21  5
Lennart Johansson (AIK, Djurgårdens IF)  (1949-55) 23  17
Lars Franklin (Söderhamns UIF, Stockholms Spårvägars GoIF)  (1977-83) 23  12 11 
Arne Andersson (BK Wirgo)  (1938-47) 21  16  5
Liss Larsson (Mariedals IK)  (1948-53) 21  13  8
Anton Källberg (Söderhamns UIF)   (2015-) 20  12  8
Gustaf Johnsson (IF Nordenhov, Salongens BTK, BK Derby, AIK)   (1931-46) 18  14  4
Bo Malmquist (Djurgårdens IF)  (1951-55) 18  14  4
Sven Cederholm (Parca BoIS)  (1948-51) 18  12  6
Christer Johansson (IF Verdandi, Mölndals BTK)   (1961-67) 18  11  7
Peter Nilsson (Falkenbergs BTK, Söderhamns UIF)   (1992-2001) 18  11  7
Roger Lagerfeldt (Stockholms Spårvägars GoIF)  (1975-78) 18  10  8
Fabian Åkerström (BTK Frej, BTK Rekord)   (2008-13) 17  12  5
Stellan Bengtsson I (Falkenbergs BTK)  (1960-65) 17  10  7
Magnus Molin (Lyckeby BTK, Malmö FF)  (1996-2005) 15  7  8
Mattias Stenberg (Eslövs AI, Malmö FF)  (1996-2007) 13  10  3
Tor Jonsson (BK Hird)   (1949-53) 12  9  3
Tommy Danielsson (Trollhättans BTK, Sölvesborgs BTK)  (1977-81) 12  5  7
Hampus Nordberg (Söderhamns UIF)  (2006-18) 11  10  1
Rolf Andersson (Motala BTK, Mariestads BoIS)  (1967-69) 11  8  3
Per Sandström (BTK Rack, Arlövs IK, Sölvesborgs BTK, Boo KFUM)   (1973-76) 10   9  1
Johan Fallby (Stockholms Spårvägars GoIF, Ängby SK)  (1986-90) 10  6  4
Åke Liljegren (Mölndals BTK)  (1977-80) 9  5  4
Anders Johansson (Falkenbergs BTK, Boo KFUM)  (1972-73) 8  7  1
Carl-Erik Bülow (KFUM Göteborg, AIK)  (1927-30) 8  6  2
Andreas Törnkvist (BTK Frej, Växjö PK)  (2008-11) 8  5  3
Johan Axelqvist (Köpings BTK, Söderhamns UIF, Eslövs AI)  (2002-09) 8  4  4
Ragnar Söderholtz (Stockholms IF, IK Keltic)   (1928) 8  4  4
Jonas Berner (BTK Safir)  (1983-85) 7  6  1
Åke Rakell /Karlsson/ (Djurgårdens IF)  (1953-59)  6  1
Jonny Åkesson (BTK Rekord)  (1982-84) 7  4  3
Gösta Brolin (Djurgårdens IF)  (1956) 7  3  4
Alexander Franzén (Falkenbergs BTK)   (2016) 6  6  0
Niklas Schiöler /Persson/ (IFK Falköping, Falkenbergs BTK)  (1979-81) 6  5  1
Henrik Rosvall (Kalmar BTK)  (1998-00) 6  5  1
Stig Elmblad (FF Finish, Stockholms IF, Djurgårdens IF)  (1939-52) 6  4  2
Georg Karlsson (Landskrona GIF, Djurgårdens IF)  (1957-61) 6  4  2
Sven Olsson (SoIK Hellas)  (1947) 6  4  2
Arne Neidenmark (Djurgårdens IF)  (1947-49) 6  3  3
Arne ”Gubben” Andersson (Mariedals IK)   (1947-49) 5  5  0
David Gustafsson (Lyckeby BTK, Malmö FF)   (1992-98) 5  5  0
Magnus Wahlgren (Kalmar BTK)   (1998-00) 5  5  0
Carl-Ragnar Andersson (IF Göta)  (1953-56) 5  4  1
Allan Dammberg (Kamratklubben 26, Stockholm)  (1931) 5  4  1
Dan Hedlund (Stratos Enköping BTK)   (2006) 5  4  1
Lukas Rydén (Falkenbergs BTK)  (2006)  5  4  1
Simon Berglund (Söderhamns UIF)  (2016) 4  4  0
Anders Eriksson (Halmstad BTK)  (2018) 4  4  0
Håkan Jeppsson (Arlövs IK, Falkenbergs BTK)  (1979) 4  4  0
Lennart Odén (Motala BTK)  (1963-65) 4   4  0
Per Sandström (Skellefteå AIK BTK)  (2018)  4   4  0
Jonas Stener (Ängby SK, Söderhamns UIF  (2016) 4  4  0
Göran Wranå (Stockholms Spårvägars GoIF, Malmö FF)  (1986-90) 4  4  0
Cyprian Asamoah (Malmö FF)  (2002-03) 4  3  1
Ulf Gustafsson (BTK Frej).  (1972) 4  3  1
Henrik Olsson (Halmstad BTK).  (2000) 4  3  1
Lars Pettersson (Hammarby IF)  (1951-52) 4  3  1
Mårten Stenberg (Kalmar BTK)  (2000) 4  3  1
Bengt Levin (BTK Rekord)   (1965-69) 4  2  2
Åke Grönlund (Mölndals BTK)  (1975-78) 4  1  3
Mikael Zöögling (Eslövs AI)  (1998-03) 4  1
Göran Allvin (Arboga BTK)   (1961-65) 3  3  0
Björn Neidert (Mariestads BoIS)  (1969) 3  3  0
Oscar Perman (Eslövs AI)   (2016) 3  3  0
Harald Andersson (Halmstad BTK)   (2011-12) 3  2  1
Ulf Cronqvist (Söderhamns UIF, Falkenbergs BTK)  (1977) 3  2  1
Reidar Ljungström (Vingåkers IF)  (1958-60) 3   2  1
Mikael Mattiasson (Malmö FF, Eslövs AI)  (1997-98) 3  2  1
Jörgen Rosberg (IF Norcopensarna)  (1966-67) 3  1  2
Curt Österholm (Hammarby IF, Djurgårdens IF, AIK)  (1954-55) 3  0  3
Simon Arvidsson (BTK Rekord)  (2017) 2  2  0
Nils Bergström (IK City)  (1951) 2  2  0
Björn Danielsson (Trollhättans BTK)  (1971) 2  2  0
Kjell Hellström (BTK Linné)  (1971) 2  2  0
Rolf Jinglöv /Jönsson/ (AIK)  (1958) 2   2  0
Bengt Johnsson (IK Urania)  (1949) 2  2  0
Arne Meijer (IF Elfsborg)   (1936-37) 2  2  0
Folke Pettersson (Stockholms BTK)  (1930) 2  2
Kenneth Sand (BTK Clipper)  (1960) 2  2  0
Curt Skaj (IK Makkabi)   (1951) 2  2  0
Hampus Söderlund (BTK Warta)  (2016) 2  2  0
Anthony Tran (Spårvägens BTK)  (2012) 2  2  0
Tommy Andersson (Falkenbergs BTK)  (1977) 2  1  1
Viktor Brodd (Söderhamns UIF)  (2012) 2  1  1
Kurt Gustafsson (Vetlanda BTK)  (1955-57) 2  1  1
Lennart Rogersten (IF Norcopensarna)  (1955-57) 2  1  1
Mattias Översjö (Eslövs AI)  (2010-13) 2   1  1
Magnus Månsson (Falkenbergs BTK)  (2002-04) 2  0  2
Anders Andersson (IF Elfsborg)   (1928) 1   1  0
Harry Antonsson (Stockholms BTK)  (1938) 1  1  0
Nils-Bertil Billing (Falkenbergs BTK)  (1968) 1  1  0
Krister Eriksson (Halmstad BTK)   (1965) 1  1  0
Evert Fasth (Mariedals IK)    (1948) 1  1
Mikael Frank (Ängby SK)  (1983) 1   1  0
Christian Heyerdahl (Djurgårdens IF)   (1961) 1  1  1
Harry Jacobsson (FF Finish)   (1938) 1  1  0
Carl-Ottil Johansson (AIK)   (1943) 1  1  0
Kent Johansson (BTK Linné)   (1962) 1  1  0
Lennart Johansson (IK Urania)   (1947) 1  1  0
Hans Lidhäll (Stockholms IS)  (1937) 1  1  0
Gösta Liljekvist (Råå BTK)  (1946) 1  1  0
Tore Palm (IF Göta)   (1951) 1  1  0
Erik Svensson (Storkyrkopojkarna)  (1946) 1  1  0
Mikael Svensson (BTK Linné)  (1968) 1  1
Kalman Szepesi (AIK)   (1958)  1  1  0
Nils Wahlström (IF Göta)   (1946) 1  1  0
Arild Waeger (Svolders IF)  (1938) 1   1  0
Henry Wilbert (IF Elfsborg)  (1930) 1  1  0
Lennart Bülow (KFUM Göteborg)   (1927) 1  0  1 

Stig Näsström (Hanvikens SK)
Hans Weltnius/Pettersson(Rumlaborgs BTK)

 (1957)
 (1957)

1
1
 0
 0
 1
 1

Damer

  Antal    
  landslagsperiod m v f
Marie Svensson (Rönninge SK, Mölndals BTK, Lyckeby BTK, Malmö FF, Gröstorps IF)   (1983-2001) 202 106 96
Ann-Christin Hellman (Varbergs BTK)   (1970-82) 161 80 81
Åsa Carlsson/Svensson (Halmstad BTK)  .(1987-02) 159 85 74
Matilda Ekholm (Saab BTK, Rönninge SK, Ängby SK, Team Mälarenergi BTK, Riddarens SK, Boo KFUM)  (1998-) 125 69 56
Marie Lindblad (Arlövs IK, Varbergs BTK, Mölndals BTK  (1977-85) 123 55 68
Pernilla Andersson/Pettersson (Halmstad BTK, Spårvägens BTK)   (1988-99) 114 55  59 
Marita Carlsson /Nilsson, Neidert/ (Leksbergs BTK, Mariestads BoIS, Stockholms Spårvägars GoIF)   (1961-71) 110  66  44
Carina Jonsson (Öråns SK, Råå BTK)  (1997-10) 77  47  30
Lena Andersson (IFK Lund, Råå BTK)  (1967-74) 75  39  36
Eva Johansson/Fredenlund (Mariedals IK, Sölvesborgs BTK)  (1963-69) 69  40  29 
Birgitta Wiktorsson /Rådberg/ (AGA BTK, BTK Triss, Huskvarna Södra IS, Vänersborgs BTK)  (1967-74) 67  44  23
Eva Strömvall (Varbergs BTK)  (1974-81) 66  35  31
Birgitta Tegner /Larsson/ (Torps GIF, SKF:s BTK)  (1953-64) 64  39  25
Linda Bergström (Ängby SK)   (2011-)  61   30  31
Lotta Erlman/Wallbom (Borlänge BTK  (1986-93) 51  34  17
Birgitta Olsson (Varbergs BTK)  (1972-77) 49  18  31
Jennifer Jonsson (Lekstorps IF, Spårvägens BTK, Norrtulls SK)  (2011-) 43  24 19 
Elisabeth Thorsson (Djurgårdens IF)  (1953-60) 43  23 20 
Linda Nordenberg/Mernsten (Norrköpings BTK, Råå BTK)  (1996-07) 43  20 23 
Menni Weizades (Mölndals BTK)  (1981-84) 43  20  23
Pia Eliasson (Mölndals BTK)  (1982-87) 43  16  27
Susanne Jonsson (Öråns SK, Råå BTK)  (1997-04) 41  20 21 
Daniela Moskovits (Team Mälarnenergi BTK, Eslövs AI)
Lena Guntsch (Högadals IS, Ljungby IF)
 (2010-18)   (1959-63) 36
35
 22
 25
14
10 
Anneli Hernvall (Trollhättans BTK, Stockholms Spårvägars GoIF)  (1977-82) 34  19  15
Signhild Tegner (Djurgårdens IF)  (1951-58) 34  15  19
Barbro Wiktorsson (Borlänge BTK, Varbergs BTK, Norrköpings BTK)   (1983-94) 33  20  13
Malin Pettersson (Spårvägens BTK, Team Mälarenergi BTK)  (2006-11) 33  19  14
Lena Rundström (Råå BTK, Sölvesborgs BTK)  (1964-67) 33   17  16
Marie Olsson (Spårvägens BTK, Trelleborgs BTK)  (2001-06) 32  21  11
Sandra Johansson (Saab BTK, Spårvägens BTK, Ulricehamns IF, Rönninge SK)  (1998-02) 31  10  21
Jenny Jönsson (Lyckeby BTK)  (1994-97) 29  18  11
Li Fen (Malmö IF)  (2013-) 21   14
Eina Ericson (Svartviks IF)  (1948-50) 21  6  15
Britt Andersson (BTK Clipper)  (1961-63) 18  12  6
Susanna Nilsson /Wigow/ (Lyckeby BTK, Rönninge SK, Ärtemarks IF)  (2002-06) 18 12   6
Marie Persson II (Team Mälarenergi BTK)  (2007-09)  16   9  7
Kristina Nilsson (Mörrums GoIS, Varbergs BTK)   (1979-80) 16  8
Iris Persson/Samberg/ (Råå BTK)  (1949-57) 15  6  9
Margareta Winqvist (BTK Minerva)  (1947-48) 15   1  14
Siv Petersson (Djurgårdens IF)   (1958-64) 12  7  5
Michelle Quach (Fridhem/Urnan BTK)  (2010-11) 11  8
Ulla-Märta Gustavsson (Vänersborgs BTK)  (1971-75) 10  9  1
Christina Källberg (Team Mälarenergi BTK)  (2015-) 10   6  4
Helen Lindvall (Luleå SK, Trollhättans BTK)  (1979-80) 10  3  7
Maya Halling (Varbergs BTK)   (1947-48) 9  1  8
Inga Bergström/Brehmer/ (IK City)   (1951-53) 9  5  4
Heléne Gustafsson (Spårvägens BTK)  (1989-92) 7  6  1
Annika Guntsch (Högadals IS, Ljungby IF)  (1959) 7  5  2
Caroline Wersäll (Ängby SK)  (2004-13) 7   5  2
Ann-Christin Johansson (Råå BTK)  (1971-72) 7   4  3
Sara Rask (Dänningelanda BTK)  (2008-12) 6  5  1
Birgitta Sjölund (Svartviks IF)  (1957-62) 6  4
Annika Läth (Rönninge SK)  (1981-86) 6  3  3
Birgit Eklund (BTK Minerva)  (1947) 6  0  6
Erika Fronth (Halmstad BTK)   (2016) 4   4  0
Tilda Johansson (Halmstad BTK)  (2016) 4  4
Madeleine Melcher (Ängby SK)  (2010) 4  4  0
Sofia Carlsson (BTK Urnan/Gävle, Halmstad BTK)    (1992-94) 4   3  1
Marie Persson I (Råå BTK)  (1992-94) 4  3  1
Reina Wetterström (Torps GIF)  (1957) 4   3  1
Jelena Gajic (Norrköpings BTK)  (1996) 3  3
Lena Persson (Halmstad BTK)  (1992) 3  3  0
Anna-Karin Widén (IFK Lund, Råå BTK)  (1967) 3   3  0
Marie Sjögren (Norrköpings BTK)   (1998) 3  2  1
Ingrid Hermansson /Sörstrand/ (Norra Härene GIF)  (1949-55) 3  1  2
Veronica Augustsson (Malmö FF, Lyckeby BTK)  (1997) 3  0  3

Gunnel Borgström (Borlänge BTK, Mölndals BTK)

 (1983-85) 3  0  3
Anneli Johansson (Borlänge BTK)   (1983) 3  0  3
Filippa Bergand (Åsa IF, Eslövs AI)   (2018-) 3  0  3
Eva Erfurth (Sölvesborgs BTK)   (1968) 2  2  0
Gunnel Henriksson (Huskvarna Södra IS)  (1969) 2  2  0
Josefin Lund (Ängby SK)  (2012) 2  2  0
Michaela Karlsson (Team Mälarenergi BTK)  (2012-13) 2  2  0
Kamilla Björk (Varbergs BTK)  (1986-87) 2  1  1
Ingegärd Johansson /Freinert/ (Torps GIF)  (1959) 2  1  1
Ulrika Hansson (Rönninge SK)   (1983) 2  0  2
Kajsa Andersson (Halmstad BTK)  (1996) 1  1  0
Helena Johansson (Varbergs BTK)  (1994) 1  1  0
Ida Söderlund (Sjömarkens BTK)   (2012) 1  1  0
Anita Nilsson (Råå BTK)  (1966) 1  0  1
Birgitta Prawitz-Olsson (BK Olympic)   (1957) 1  0  1
Birgitta Walfridsson (Stockholms Godtemplares IF)   (1965) 1  0  1
Lena Waller (Ängby SK)  (1981) 1  0  1
Sonja Wredberg (Ängby SK)  (1981) 1  0  1

FUNKTIONÄRER

SBTF:s sportchefer

SPORTCHEFER

2001-06 Kjell-Åke Waldner
2011-16 Anders Johansson II
2018-nu Mikael Andersson

UTLÄNDSKA RIKSINSTRUKTÖRER/LANDSLAGSTRÄNARE

1952 Alex Ehrlich, Västtyskland
1959 
Ichiro Ogimura, Japan
1962 
Ichiro Ogimura, Japan
1968 Ichiro Ogimura, Japan

SBTF:s förbundskaptener

Svenska Herrlandslaget (1951-)

1951 Karl-Albert Rabén (Lagkapten på VM-51)
1953-54 
Erik Extergren (Lagkapten på VM-53 och VM-54)
1957
 Lars Holmö (Lagkapten på VM-57)
1958-67 Sven Olof Hammarlund * (Lagkapten på EM-58, VM-59, EM-60, VM-61, EM-62, VM-63, EM-64 och VM-67)
1965 Erik Extergren (Lagkapten på VM-65)
1966 Lars Holmö (Lagkapten på EM-66)
1968 Stig Hagberg (Lagkapten på EM-68)
1969-74 Christer Johansson (Förbundskapten på VM-69, EM-70, VM-71, EM-72, VM-73 och EM-74)
1975-77 Hans Alsér (Förbundskapten på VM-75 och EM-76)
1975-77 Nils Billing (Ass. Förbundskapten på VM-75 och Förbundskapten på VM-77)
1977 Thomas Ek (Förbundskapten på VM-77)
1978-80 Kjell Johansson (Förbundskapten på EM-78, VM-79 och EM-80)
1978-82 Bo Persson (Ass. Förbundskapten på EM-78, EM-80, VM-81 och EM-82)
1980-82 Anders Johansson I (Förbundskapten på VM-81 och EM-82)
1982-85 Tomas Berner (Förbundskapten på VM-83, EM-84 och VM-85)
1983-85 Glenn Östh (Ass. Förbundskapten på VM-83, EM-84 och VM-85)
1985-86 Hans Kroon (Förbundskapten på EM-86)
1986-87 Anders Thunström (Förbundskapten på VM-87)
1985-86, 88 Anders Thunström (Ass. Förbundskapten på EM-86, och OS-88)
1987 Glenn Östh 
(Ass. Förbundskapten på VM-87)
1987-90 Glenn Östh (Förbundskapten på OS-88, EM-88, VM-89 och EM-90)
1990 Bo Persson (Ass. Förbundskapten på EM-90)
1990-93 Anders Thunström (Förbundskapten på VM-91, OS-92, EM-92 och VM-93)
1991-92 Stellan Bengtsson (Ass. Förbundskapten på VM-91 och EM-92)
1994-96 Sören Ahlén (Förbundskapten på EM-94, VM-95, OS-96 och EM-96)
1994-96 Peter Sartz (Ass. Förbundskapten på EM-94,VM-95 och EM-96)
1996-01 Ulf Carlsson (Förbundskapten på VM-97, EM-98, VM-99, OS-00, Lag-VM-00, EM-00 och VM-01)
1997 Kjell-Åke Waldner (Ass. Förbundskapten på VM-97), 
2000-06  Peter Sterneborg (Ass. Förbundskapten på Lag-VM-00, EM-00, och VM-01 samt Förbundskapten på EM-02, VM-03, EM-03, OS-04, Lag-VM-04, VM-05, EM-05 och Lag-VM-06)
2002 Kjell-Åke Waldner ** (Ass. Förbundskapten på EM-02) 
2006-11 Erik Lindh (Förbundskapten på VM-07, EM-07, OS-08, Lag-VM-08, EM-08, VM-09, EM-09, Lag-VM-10, EM-10 och VM-11)
2008 Thomas von Scheele (Ass. Förbundskapten på Lag-VM-08)
2011 Peter Karlsson (Coach på EM-11)
2012-18 Ulf Carlsson (Förbundskapten på OS-12, Lag-VM-12, EM-12, VM-13, EM-13, Lag-EM-14, EM-15, OS-16, Lag-VM-16, EM-16, VM-17, Lag-EM-17, EM-18 och Lag-VM-18)
2014  Peter Sartz (Coach på Lag-VM-14)
2014-16 Marcus Sjöberg (Förbundskapten på Lag-EM-14, VM-15, EM-15, OS-16, Lag-VM-16 och EM-16)
2017-20 Peter Andersson (Assisterande Förbundskapten, Förbundskapten på VM-17, Lag-EM-17, EM-18, Lag-VM-18)
2017-20 Peter Blomquist (Förbundskapten på VM-17, Lag-EM-17, EM-18, Lag-VM-18, VM-19, European Games-19, Lag-EM-19, Team World Cup-19)
2019-20 Jörgen Persson (Ass. Förbundskapten på World Cup-19, Team World Cup-19, Spelarutvecklare/Matchcoach på VM-19, European Games-19)
2020-nu  Jörgen Persson (Förbundskapten på World Cup-20)
2020-nu  Peter Blomquist (Ansvarig för ”Horisont 24”)

* Ordförande landslagskommittén
** Sportchef

Svenska Damlandslaget (1957-)

1957 Inga Brehmer (Lagkapten på VM-57)
1959 Tord Östner (Lagkapten på VM-59)
1960-61 Joel Haskel (Lagkapten på EM-60 och VM-61)
1963 Erik Extergren (Lagkapten på VM-63)
1965 Henry Andersson (Lagkapten på VM-65)
1966 Stig Hagberg (Lagkapten på EM-66)
1967-68 Bo Holmberg (Lagkapten på VM-67 och EM-68)
1969 Per Magnusson (Lagkapten på VM-69)
1970-71 Jan-Åke Bredberg (Lagkapten på EM-70 och VM-71)
1972 Eva Johansson-Fredenlund (Lagkapten på EM-72)
1973-74 Björne Mellström (Förbundskapten på VM-73 och EM-74)
1973-77 Nils Billing (Ass. Förbundskapten på VM-73, EM-74, VM-75 och EM-76 samt Förbundskapten på VM-77)
1974-76 Thomas Stenberg (Förbundskapten på VM-75)
1977 Thomas Ek (Förbundskapten på VM-77)
1978-80 Anders Johansson I (Förbundskapten på EM-78, VM-79 och EM-80)
1981-82 Glenn Östh (Förbundskapten på VM-81 och EM-82)
1983 Marita Neidert (Förbundskapten på VM-83)
1984-86 Gunilla Lindström (Förbundskapten på EM-84, VM-85 och EM-86)
1987-88 Åke Berg (Förbundskapten på VM-87 och EM-88)
1989-92 Sören Ahlén (Förbundskapten på VM-89, EM-90 och VM-91)
1992 Peter Sartz (Förbundskapten på OS-92, EM-92 och VM-93)
1992-96 Ulf Carlsson (Ass. Förbundskapten på EM-92 och VM-93, samt Förbundskapten på EM-94, VM-95, OS-96 och EM-96)
1997 Ulf Bengtsson (Förbundskapten på VM-97)
1998-00 Kjell-Åke Waldner (Förbundskapten på EM-98, VM-99, OS-00, Lag-VM-00 och EM-00)
2001-06 Peter Sterneborg (Förbundskapten på VM 2001)
2002
 Erik Lindh (Coach på EM-02)
2003 Thomas von Scheele (Coach på EM-03)
2003 Kjell-Åke Waldner * (Coach på VM-03) 
2004 Sören Ahlén (Coach på VM-04)
2005 Curt Carlsson (Coach på EM-05)
2006 Erik Lindh (Coach på Lag-VM-06)
2006-08 Mattias Syrén (Förbundskapten på VM-07, EM-07 och Lag-VM-08)
2008 
 Thomas von Scheele (Coach på EM-08)
2008-12 Pernilla Andersson (Förbundskapten på VM-09, EM-09, Lag-VM-10,  EM-10, VM-11, EM-11, Lag-VM-12 och EM-12)
2013 Anders Johansson II * (Coach på VM-13 och EM-13)
2014 Anders Johansson II *, Tomas Johansson (Coacher på Lag-EM-14)
2014-16 Thomas von Scheele (Förbundskapten på Lag-VM-14, VM-15, EM-15, OS-16, Lag-VM-16 och EM-16)
2017-19 Peter Sartz (Förbundskapten på VM-17, Lag-EM-17, Lag-VM-18, EM-18 och VM-19)
2019 Peter Blomquist (Coach på European Games-19)
2019-nu John Wall (Förbundskapten på Lag-EM-19)

* Sportchef

Svenska Paralandslaget (1978-)

1968-76 Börje Bergkvist (Förbundskapten på Paralympics-68, Paralympics-72 och Paralympics-76)
1972 Harry Ingdahl (Ass. Förbundskapten på Paralympics-72)
1976 Hans Ahlin (Ass. Förbundskapten på Paralympics-76)
1978-87
 Thomas Stenberg (Förbundskapten på Paralympics-80, Paralympics-84/USA, EM-85 och EM-87)
1980
 Staffan Johansson (Ass. Förbundskapten på Paralympics-80)
1984 Dan Lavesson (Förbundskapten på Paralympics-84/England)
1984-87 Bitte Berglund (Ass. Förbundskapten på Paralympics-84/England)
1984-88 Thomas Kanhede (Ass. Förbundskapten på Paralympics 1984/USA och Förbundskapten på Paralympics-88)
1989-92 Olle Johansson (Förbundskapten för sittande på VM-90, EM-91 och Paralympics-92)
1989-93 Per-Inge Johansson (Förbundskapten för stående på VM-90, EM-91 och Paralympics-92)
1993-98 Gert Nilsson (Förbundskapten på EM-95, Paralympics-96, EM-97 och VM-98)
1994 Jörgen Nilsson (Ass. Förbundskapten)
1995-97 Mattias Syrén (Ass. Förbundskapten på EM-95, Paralympics-96 och EM-97)
1997-01 Anders Nygren Långström (Ass. Förbundskapten på EM-97, VM-98, EM-99 och Paralympics-00)
1998 Kia Sigge (Ass. Förbundskapten på VM-98)
1999-01 Igor Solopov (Ass. Förbundskapten på EM-99 och Paralympics-00)
1999-01 Patrik Nord (Förbundskapten på EM-99 och Paralympics-00 + coach på EM-01 och VM-02)
2001-08 Roger Edeflod (Förbundskapten på EM-01, VM-02, EM-03, Paralympics-04, EM-05, VM-06, EM-07 och Paralympics-08)
2001-04 Peter Dahl (Coach på EM-01, VM-02, EM-03 + VM-06)
2002-08 Erik Kullingsjö (Coach på VM-02, EM-03, Paralympics-04, EM-05, VM-06, EM-07 och Paralympics-08)
2005-08 Per Gralvik (Coach på EM-05, VM-06, EM-07 och Paralympics-08)
2007-10 Mattias Karlsson-Täck (Coach på EM-07, EM-09 och VM-10)
2009-nu Daniel Ellerman (Förbundskapten på EM-09, VM-10, EM-11, Paralympics-12, EM-13, VM-14, EM-15, Paralympics-16, EM-17, Lag-VM-17, VM-18, EM-19)
2009-nu Robert Svanberg (Coach på EM-09, VM-10, EM-11, Paralympics-12, EM-13, VM-14, EM-15, Paralympics-16, EM-17, VM-18, EM-19)
2010-11 Per Jarlebrand (Coach på VM-10 och EM-11)
2012 Dennis Lindahl (Coach på Paralympics-12)
2012-nu Anders Sjöstedt (Coach på Paralympics-12, EM-13, VM-14, EM-15, Paralympics-16, EM-17. Lag-VM-17, VM-18, EM-19)
2018-nu Carina Jonsson (Coach på EM-19)
2019-nu Simon Nilsson (Coach på EM-19)
2019-nu Mattias Ekdahl (Coach på EM-19)

Svenska Ungdoms-/Juniorlandslaget (1971-)

1971 Christer Johansson (Coach på UEM-71)
1972 
Uppgift saknas
1973 
Hans Alsér (Coach på UEM-73)
1974 Lena Andersson, 
Nils Billing (Coacher på UEM-74)
1975 
Hans Alsér, Bo Persson (Coacher på UEM-75)
1976-77 Anders Johansson I
 (Förbundskapten på UEM-76 och UEM-77)
1976 Bo Persson, Thomas Ek (Coacher på UEM-76)
1978-80 Bo Persson
 (Förbundskapten på UEM-78, UEM-79 och UEM-80)
1978 
Anders Johansson I, Kjell Johansson (Coacher på UEM-78)
1979 
Anders Johansson I, Kjell Johansson (Coacher UEM-79)
1980
 Anders Johansson I, Glenn Östh (Coacher på UEM-80)
1981-85 Glenn Östh
 (Förbundskapten på UEM-81, UEM-82, UEM-83, UEM-84 och UEM-85)
1983 
Anders Nilsson, Bo Persson (Coacher på UEM-83)
1984 
Jan Hagberg, Anders Nilsson (Coacher på UEM-84)
1985 Anders Thunström (Coach på UEM-85), Inger Mann (Coach på England Youth Open-85)
1986-88 Anders Thunström (Förbundskapten på UEM-86, UEM-87 och UEM-88)
1986 Inger Mann (Coach på UEM-86), Eskil Tyrberg (Coach på France Youth Open-86), Kia Sigge, Ola Werner (Coacher på Hungarian Youth Open-86)
1987 Sören Ahlén (Coach på England Youth Open-87), Eskil Tyrberg (Coach på Flensburg Youth Open-87)
1988 Jan Hagberg, Anders Johansson ll (Coacher på England Youth Open-88), Ola Werner (Coach på Flensburg Youth Open-88)
1989 Sonja Andersson (Coach på England Youth Open-89)
1989-91 Sören Ahlén (Förbundskapten på UEM-89, UEM-90 och UEM-91)
1989 Kia Sigge, Kjell-Åke Waldner (Coacher på UEM-89)
1992-95 Peter Sartz (Förbundskapten på UEM-92, UVM-93, UEM-93, UVM-94, UEM-94, UVM-95 och  UEM-95)
1992 Stellan Bengtsson, Michael Nilsson, Hans Thalin (Coacher på UEM-92), Anders Nilsson, Jörgen Persson (Coacher på Spanien Youth Open-92)
1993 Stellan Bengtsson (Coach på UEM -93), Peter Ahlgren (Coach på Slovakien Youth Open-93)
1994 Torbjörn Ohlsson (Coach på Slovakien Youth Open-94), Magnus Turegård (Coach på Spanien Youth Open-94)
1995 Peter Ahlgren, Inger Mann, Göran Wranå (Coacher på UEM-95), Maria Väisänen (Coach på Tjeckien Youth Open-95)
1996-01 Kjell-Åke Waldner (Förbundskapten på UEM-96, UVM-97, UEM-97. UEM-98, UEM-99, UEM-00 och UEM-01) 
1996 Peter Angebrandt, Ann-Helené Blomkvist (Coacher på Flensburg Youth Open-96)
1997 Linus Mernsten (Coach på UEM-97)
1998 Petra Gummeson, Peter Sterneborg (Coacher på World Youth Games-98), Linus Mernsten (Coach på UEM-98)
1999 Mathias Bergkvist (Coach på Slovakien Youth Open-99), Petra Gummesson, Peter Sterneborg (Coacher på Frankrike Youth Open-99)
2000 Fredrik Danielsson, Johan Kratz (Coacher på UEM-00)
2001 Lars Falk, Anders Karlsson, Johan Kratz (Coacher på UEM -01)
2001-04 Linus Mernsten (Förbundskapten på UEM-02, JVM-03, UEM-03 och UEM-04) 
2002 Anders Karlsson, Johan Kratz (Coacher på UEM-02), Anders Nygren Långström (Coach på Portugal Youth Open-02), Thomas von Scheele (Coach på UEM-02 och Portugal Youth Open-02)
2003 Thomas von Scheele (Coach på UEM-03), Barbro Wiktorsson (Coach på Portugal Youth Open-03)
2004 Sören Ahlén, Peter Blomquist, Marcus Gustafsson (Coacher på UEM-04), Emanuel Christiansson (Coach på Portugal Youth Open-04)
2005 Peter Blomquist (Coach på JVM-05 och UEM-05), Linus Mernsten, Annika Orsvall (Coacher på UEM-05)
2006 Peter Blomquist (Coach på JVM-06 och UEM-06), Thomas von Scheele (Coach på UEM-06), Niclas Almström (Coach på North European Mini Challenge-06)
2007 Peter Blomquist, Malin Linderoth, Annika Orsvall, Thomas von Scheele (Coacher på UEM-07)
2008 Peter Blomquist (Coach på UEM-08 och Euro Mini Champs-08), Malin Linderoth, Annika Orsvall, Thomas von Scheele (Coacher på UEM-08)
2009-12 Pernilla Andersson (Förbundskapten Damjuniorer/Flickkadetter på UEM-09, UEM-10, JVM-11, UEM-11 och UEM-12)
2009-12 Thomas von Scheele (Förbundskapten Herrjuniorer/Pojkkadetter på UEM-09, Ungdoms-OS-10, UEM-10, UEM-11 och UEM-12)
2009 Peter Blomquist (Coach på Euro Mini Champs-09)
2011 Peter Blomquist (Coach på UEM-11)
2012 Peter Blomquist, Anders Johansson II, Annika Orsvall (Coacher på UEM-12)
2013 Pernilla Andersson, Peter Blomquist, Anders Johansson II, Annika Orsvall, Thomas von Scheele, Zhang Fang (Coacher på UEM-13)Fredrik Berner, Annika Orsvall (Coacher på Euro Mini Champs-13)
2014 Pernilla Andersson, Anders Johansson II, Annika Orsvall, Markus Sjöberg, Zhang Fang, (Coacher på UEM-14), Thomas von Scheele (Coach på UEM-14 och Euro Mini Champs-14)
2015 Pernilla Andersson, Thomas von Scheele (Coacher på UEM-15), Thomas Johansson, Markus Sjöberg (Coacher på JVM-15 och UEM-15)
2016 Peter Blomquist, Thomas Johanson, Carina Jonsson, Kim Nylander, Peter Sartz (Coacher på UEM-16)
2017 Peter Andersson (Coach på JVM-17), Mattias Ekdahl, Carina Jonsson, Li Fen, Kim Nylander (Coacher på UEM-17)
2018 Peter Andersson (Coach på Ungdoms-OS-18), Peter Andersson, Mattias Ekdahl, Magnus Mallander, Peter Sartz (Coacher på UEM-18)
2019 Tobias Bergman (Coach på JVM-19 och UEM-19),Jana Dobesova, Mattias Ekdahl, Magnus Mallander (Coacher på UEM-19)
2020-nu Tobias Bergman (Förbundskapten)

Svenska Parkinsonlandslaget (2019-)

2019 Pelle Hägglund (Coach på VM-19)

Ordföranden

ITTF ordföranden

1926-67 Ivor Montagu, England
1967-87 Roy Evans, Wales
1987-94 Ichiro Ogimura, Japan
1995 Sven-Olof Hammarlund, Sverige
1995-99 Xu Yinsheng, Kina
1999-14 Adham Sharara, Kanada
2014-nu Thomas Weikert, Tyskland

ETTU ordföranden

1957-60 Jean Bélot, Frankrike 
1960-64 Josef Vandurek, Sovjetunionen
1964-82 Jupp Schlaf, Västtyskland 
1982-86 György Lakatos, Ungern 
1986-92 Mihovil Kapetanic, Jugoslavien
1992-93 Hans Wilhelm Gäb, Tyskland
1993-97 Nils Bergström, Sverige
1997-13 Stefano Bosi, Italien
2013-nu Ronald Kramer, Nederländerna

SBTF:s ordföranden

1926-28 Carl Linde
1929 Gösta Josephsson
1930-31 Gottfrid Schröder
1932-35 Ralf Fischer
1936-37 Hilding Söderberg
1938-45 Karl-Albert Rabén
1946-49 Gunnar Ollén
1950-51 Tore G Brodd
1952-57 Karl-Albert Rabén
1958-70 Åke Eldh
1971-78 Erik Extergren
1979-02 Ulf Lönnqvist
2002 Kjell Larsson 
2002-03 Ingemar Nygren-Bonnier
2003-13 Walter Rönmark
2013-nu Petra Sörling

SBTF:s förbundschefer och generalsekreterare

Sekreterare

1926-28 Einar Carlsson
1929 
Åke Bergström
1930-31 
Ernst Wikmark
1932-33 
Carl-Gustaf Forsell
1934-35 
Bror Olson
1936-37 
Erik Scherlin
1938-45 
Gunnar Ollén
1946-47 
Karl-Albert Rabén
1948-55 
Carl-Göran Brandel

Kanslichefer/Generalsekreterare

1956-60 Arne Weldner
1961-63 
Carl-Ewert Österberg
1964-67 
Bo Björkman
1968 
Nils-Erik Sandberg
1969-74
 Börje Bergqvist
1975 Roger Gustafsson
1976-95 Nils ”Nicke” Bergström

Förbundschefer

1982-89 Lars Nilsson
1989-90 Bert Valtersson
1991-96 Lars-Ove ”Loa” Andersson
1996-99 Bert Larsson
2000-04 Jörgen Persson 
2004-05 Ulf Bjöns (tf.)
2005-08 Jörgen Persson
2008 Bengt Andersson (tf.) 
2008-12 David Gustafsson 
2012 Bengt Andersson (tf.)
2012-14 David Gustafsson
2014-18 Mikael Peterson
2018-nu Thomas Buza

SBTF:s hedersordföranden/-ledamöter

Hedersordföranden

Ulf Lönnqvist 
Walter Rönnmark

Hedersledamöter

Roger Gottfridsson
John-Gunnar Jönsson 
Karl-Eric Lindfors
Ingemar Nygren-Bonnier 
Hans Westling 

Svenska Pingisakademins ordföranden

Svenska Pingisakademins ordföranden

1979-94 Uno Hedin
1994-16 Lars Afrell
2016-18 Walter Rönmark
2020-nu Anders Nygren Långström

INSTRUKTÖRER

Steg-4 instruktörer 

Certifierade enligt den tidigare utbildningsstrukturen.

Blekinge

Yvonne Rinkeholt
Examen-/specialarbete:
Elitbegreppet

Bohuslän-Dal

Monica J Erlandsson
Torbjörn Olsson

Göteborg

Erik Lindh
Marcus Andersson
Examen-/specialarbete:
En litteraturstudie om kravanalys och ungdomars utveckling i olika stadier

Halland

Claes Börjesson
Hans-Erik Johansson
Bo Persson
Mikael Andersson

Jämtland/Härjedalen

Martin Svensson
Examen-/specialarbete:
Föreningsutveckling mot elit team Jämtland

Medelpad

Pia Thoresson

Norrbotten

Mats Lindmark

Skåne

Christina Thörnqvist
Petra Sörling
Peter Sterneborg
Thomas von Scheele
Anders Thunström
Gert Klang
Murtadha Lafta
Examen-/specialarbete:
Fotarbete defensivspel
Christian Björklund
Examen-/specialarbete:
Flow 

Småland

Mats Calmernäs Hedin

Stockholm

Åke Berg
Emanuel Christiansson
Peter Angebrant
Gunilla Lindström
Anders Svensson
Inger Mann
Jan Lindstedt
Hans Kroon
Barbro Wiktorsson
Ronnie Larsson
Malin Linderoth
Kjell-Åke Waldner
Jan Hagberg
Martin Henricson
Thomas Johansson
Examen-/specialarbete:
Dokumentation steg 4 2002

Södermanland

Mikael Ottosson
Examen-/specialarbete:
Ranking och dess påverkan

Uppland

Torbjörn Pettersson
Erik Nordlander
Examen-/specialarbete:
Malta- Pingistränare i ett annat land kulturell påverkan och isolerad träning

Västerbotten

Johan Magnusson

Västergötland

Ove Mårtensson
Tommy Johansson
Daniel Johansson
Examen-/specialarbete:
Rollkonflikter inom bordtennis

Västmanland

Mattias Syrén
Pernilla Andersson
Examen-/specialarbete:
Vilka faktorer är viktigast för att unga talanger ska utvecklas
Anders Nygren Långström
Examen-/specialarbete:
Att tävla

Östergötland

Tomas Stenberg

Utland

Jan Berner, Norges BTF
Marcus Gustafsson, Englands BTF

SBTF

Peter Blomquist
Sören AhlénRIG

Nivå-2 instruktörer

Certifierade enligt den nya utbildningsstrukturen.

Dalarna

Fredrik Larsson, Ovansiljan BTK

Göteborg

Pierre Papponaud, IF Ifo

Halland

Magnus Mallander, Halmstad BTK

Hälsingland

Peter Blomkvist, Söderhamns UIF

Nordöstra Svealand

Julius Sandgren, Uppsala BTK

Skåne

Christian Björklund, Tomelilla AIS
Angelica Rasmusson, Tomelilla AIS

Stockholm

Per Rosin, Tibble Kungsängens BTK
Bengt Johansson, Boo KFUM
Peter Alvå, IFK Österåkers BTK

Södermanland

Julian Munteanu, Nyköpings BTK

INTERNATIONELLA DOMARE

Internationella överdomare

1991 Börje Karlsson, Lennart Sköld 
2003 Thomas Wadsten
2011 Harald Schaffhauser

Årtal = Internationell Överdomarstatus

Internationella domare

1973 Olle Agenberg, Erik Angeklint, Arne Hansson, Rune Johansson, Börje Karlsson, Sven Lilja    
1974 Eric Croneryd, Ronnie Larsson, Ulf Nygren, Sven-Erik Sallander 
1975 Karl-Gustaf Andersson, Åke Nilsson, Eriv Wallin 
1977 Anders Håkansson, Stig Josefsson, Hilding Kvie, Stig Magnusson, Christer Pettersson, Gert Strid, Lennart Svensson  
1980 Jan Merbom, Sune Olsson, Lennart Sköld  
1981 Per Gustafsson, Roland Hellström, Sverker Holmstedt
1984 Arne Bengtsson, Thomas Hägg, Kenneth Nilsson, Dan Rasmusson, Kjell Åhström 
1988 Bernt-Olov Berglind, Lars-Erik Briggner, Leif Johansson, Erik Kron, Lars Nilsson, Stefan Svensson 
1992 Carina Blomkvist, Birger Pettersson, Håkan Skoglund 
1996 Martin Axelsson, Stefan Håkansson, Tina Tärnrot, Thomas Wadsten 
2000 Rebecca Bergfeldt, Mats Harich, Mikael Leijon, Harald Schaffhauser 
2002 Ingrid Bogren, Stefan Brodin, Martin Johnsson, Simon Jönsson 
2006 Niclas Andersson, Anders Högelius, Shoko Jasemi 
2010 Erik Havsvik, Andreas Jonsson 
2014 Anders Henriksson Bjersér, Nora Khidir, Benny Sandmo
2016 Victor Fritzon, Carl Reidarman
2018 Gunnar Holmstedt
2020 Micael Godtman, Ingela Lundbäck

Årtal = Internationell domarstatus

PRISTAGARE (STIPENDIATER & UTMÄRKELSER)

ITTF Hall of Fame

ITTF Hall of Fame (Invalda 1993-1999)

Invalda 1993

Victor Barna, Ungern/England
Richard Bergmann, Österrike/England
Laszlo Bellak, Ungern/USA
Istvan Kelen, Ungern
James McClure, USA (Funktionär)
Zoltan Mechlovits, Ungern
Miklos Szabados, Ungern
Bohumil Vana, Tjeckoslovakien
Maria Mednyanszky, Ungern
Marie Kettnerova, Tjeckoslovakien
Anna Sipos Ungern
Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien

Invalda 1995

Ivan Andreadis, Tjeckoslovakien
Ivor Montagu, England ((Funktionär)
Ferenc Sido, Ungern
Ladislav Stipek, Tjeckoslovakien
Frantisek Tokar, Tjeckoslovakien
Angelica Rozeanu, Rumänien
Gizella Farkas, Ungern
Ella Zeller, Rumänien

Invalda 1997

Ichiro Ogimura, Japan
Johnny Leach, England
Toshiaki Tanaka, Japan
Roy Evans, Wales (Funktionär)
A. K, Vint, England (Funktionär)
Fujie Eguchi, Japan
Kimiyo Matsuzaki, Japan

Invalda 1999

Zhuang Zedong, Kina
Lin Huiqin, Kina
Li Furong, Kina

ITTF Hall of Fame (Invalda 2001-2016)

Invalda 2001

Guo Yuehua, Kina
Jiang Jialiang, Kina
Zhang Xielin, Kina
Liang Geliang, Kina
Cao Yanhua, Kina
Nobuhiko Hasegawa, Japan 

Invalda 2003

Jan-Ove Waldner, Sverige
Jörgen Persson, Sverige
Peter Karlsson, Sverige
Wang Tao, Kina
Deng Yaping, Kina
Wang Nan, Kina
Ge Xinai, Kina
Liu Wei, Kina

Invalda 2005

Liu Guoliang, Kina
Wang Liqin, Kina
Li Yu, Kina
Qiao Hong, Kina
Zhang Yining, Kina

Invalda 2010

Xu Yinsheng, Kina (Funktionär)
Cai Zhenhua, Kina
Kazuko Ito, Japan
Trude Pritzi, Österrike
Hyun Jung-Hwa, Sydkorea
Zhang Deying, Kina
Kong Linghui, Kina
Ma Lin, Kina
Chen Qi, Kina
Wang Hao, Kina
Guo Yue, Kina

Invalda 2013

Li Xiaoxia, Kina
Ma Long, Kina
Zhang Jike, Kina

Invalda 2016

Ding Ning, Kina
Liu Shiwen, Kina
Xu Xin, Kina

ITTF Star Awards

ITTF Star Awards

Male Tabletennis Star:

2013 Zhang Yike, Kina
2014 
Quadri Aruna, Nigeria
2015 
Ma Long, Kina
2016 
Ma Long, Kina
2017 
Timo Boll, Tyskland
2018 Fan Zhendong, Kina
2019 Ma Long, Kina (Nominerad: Mattias Falck, Sverige)

Fans Male Tabletennis Star:

2013 Zhang Yike, Kina  

Female Tabletennis Star:

2013 Li Xiaoxia, Kina
2014 
Ding Ning, Kina
2015 
Liu Shiwen, Kina
2016 
Ding Ning, Kina
2017 
Ding Ning, Kina
2018 Ding Ning, Kina
2019 Liu Shiwen, Kina

Fans Female Tabletennis Star:

2013 Liu Shiwen, Kina 

Male Para Tabletennis Star:

2013 Ma Lin, Kina
2014 
Alvaro Valero, Spanien
2015 
David Jacobs, Indonesien
2016 
Laurens Devos, Belgien
2017 
Viktor Didukh, Ukraina
2018 Jordi Morales, Spanien
2019 Thomas Schmidberger, Tyskland

Female Para Tabletennis Star:

2013 Anna-Carin Ahlquist, Sverige 
2014 
Sandra Paovic, Kroatien
2015 
Borislava Peric-Rankovic, Serbien
2016 
Liu Jing, Kina
2017 
Neslihan Kavas, Turkiet
2018 Kelly Van Zon, Nederländerna
2019 Giada Rossi, Italien

Tabletennis Star Point:

2013 Timo Boll, Tyskland
2014 Quadri Aruna, Nigeria
2015 Fang Bo, Kina
2016 Fan Zhendong, Kina
2017 Ding Ning, Kina
2018 Xu Xin, Kina
2019 Fan Zhendong/Xu Xin, Kina

Star Coach:

2014 Pedro Rufino, Portugal
2015 Liu Guoliang, Kina
2016 Liu Guoliang, Kina
2017 Jörg Rosskopf, Tyskland
2018 Massimo Constantini, Italien (Nominerad: Ulf Carlsson, Sverige)
2019 Bladimir Diaz, Puerto Rico

Fair Play Star:

2014 Liu Jia, Österrike
2015 Linor Citaku/Vlona Maloku, Kosovo
2016 Rinad Fathy, Egypten
2017 Irvin Bertrand, Frankrike

Breakthrough Star:

2015 Mima Ito, Japan
2016 Miu Hirano, Japan
2017 Tomokazu Harimoto, Japan
2018 Manika Batra, Indien
2019 Lily Zhang, USA

Male MVP at World Team Championships:

2018 Fan Zhenong, Kina

Female MVP at World Team Championships:

2018 Mima Ito, Japan

Grand Slam (inofficiell)

Grand Slam-vinnare (vinnare av OS, VM och World Cup i singel) är i dagsläget enbart en inofficiell titel och ej sanktionerad av ITTF.

Herrar

1992 Jan-Ove Waldner, Sverige (OS; -92, VM; -89, -97, World Cup; -90)
1999 
Liu Guoliang, Kina (OS; -96, VM; -99, World Cup; -96)
2000 
Kong Linghui, Kina (OS; -00, VM; -95, World Cup; -95)
2012 Zhang Jike, Kina (OS; -12, VM; -11, -13, World Cup; -11, -14)
2016 Ma Long, Kina (OS; -16, VM; -15, -17, -19, World Cup; -12, -15)

Damer

1996 Deng Yaping, Kina (OS; -92, -96, VM; -91, -95, -97, World Cup; -96)
2000 
Wang Nan, Kina (OS; -00, VM; -99, -01, -03, World Cup; -97, -98, -03, -07)
2005 
Zhang Yining, Kina (OS; -04, -08, VM; -05, -09, World Cup; -01, -02, -04, -05)
2013 Li Xiaoxia, Kina (OS; -12, VM; -13, World Cup; -08)
2016 Ding Ning, Kina (OS; -16, VM; -11, -15, -17, World Cup; -11, -14)

ETTU Hall of Fame

ETTU Hall of Fame (Invalda 2015-2019)

Invalda 2015

Gizi Farkas, Ungern
Marie Hrachova, Tjeckoslovakien
Andrzej Grubba, Polen
Jean-Phillippe Gatien, Frankrike
Werner Schlager, Österrike
Eberhard Schöler, Tyskland
Bettine Vriesekopp, Nederländerna
Maria Mednyazky, Ungern
Tamara Boros, Kroatien
Jörg Rosskopf, Tyskland
Dragutin Surbek, Jugoslavien
Jan-Ove Waldner, Sverige
Valentina Popova, Sovjet
Jörgen Persson, Sverige
Otilia Badescu, Rumänien
Mikael Appelgren, Sverige
Judith Magos, Ungern
Zoja Rudnova, Sovjet
Fliura Bulatova, Sovjet
Jill Hammersley, England
Ella Zeller-Constantinescu, Rumänien
Eva Koczian, Ungern
Victor Barna, Ungern/England
Richard Bergmann, Österrike/England
Stellan Bengtsson, Sverige
Kjell Johansson, Sverige
Gabor Gergely, Ungern
Ferenc Sido, Ungern
Angelica Rozeanu, Rumänien
Gertrude Pritzi,Österrike
Maria Alexandru,Rumänien
Csilla Batorfi, Ungern
Johnny Leach, England
Zoltan Berczik, Ungern
Istvan Jonyer, Ungern
Tibor Klampar, Ungern

Invalda 2016

Jean-Michel Saive, Belgien
Bohumil Vana, 
Fred Perry, England
Zarko Dolinar, Jugoslavien
Hans Alsér, Sverige
Agnes Simon, Ungern/Nederländerna/Västtyskland
Diane Schöler, England/Tyskland
Marie Kettnerova, Tjeckoslovakien
Anna Sipos, Ungern

Invalda 2017

Vlasta Depetrisova, Tjekoslovakien
Roland Jacobi, Ungern
Jacques Secretin, Frankrike
Nicole Struse, Tyskland

Invalda 2019

Peter Karlsson, Sverige 
Li Jiao, Nederländerna
Antun Stipancic, Jugoslavien/Kroatien

ETTU Honorary Members

ETTU Honorary Members

Nancy Evans, Wales
Roy Evans, Wales
György Lakatos, Ungern
Leonid Makarov, Ryssland
George R. Yates, England
Henk Van Dilst, Nederländerna
Sven-Olof Hammarlund, Sverige
Mihovil-Misa Kapetanic, Serbien
Ella Zeller-Constantinescu, Tyskland
Nils Bergström, Sverige
André Damman, Belgien 
Dieter Steffen, Tyskland
Eberhard Schöler, Tyskland
Jean Devys, Frankrike
Jeanny Dom, Luxemburg
Hans Wilhelm Gäb, Tyskland
Radivoj Hudetz, Kroatien 
Stefano Bosi, Italien
Camille Gonderinger, Luxemburg
Jean-François Kahn, Frankrike
Rudolf Sporrer, Österrike

ETTU Badge of Honour

ETTU Badge of Honour (2014-2019)

2014

Aksel Beckmann, Danmark
Igor Heller, Holland
Eva Jeler, Tyskland
Zdenko Kriz, Slovakien
Vladimir Samsonov, Vitryssland
Francesco Sciannimanico, Italien
Rudolf Sporrer, Österrike
Christoph Theis, Tyskland
Michael Theis, Tyskland

2015

Michael Bachtler, Tyskland
Victor Batov, Ryssland
Robert Bausch, Tyskland
Erwin Berg, Tyskland
Claude Bergeret, Frankrike
Judit Farago, Ungern
Viorel Filimon, Rumänien
Anton Hamran, Slovakien
Christer Johansson, Sverige
Laszlo Ormai, Ungern
Etelka Ormai, Ungern
Walter Rönmark, Sverige
Jean-Michel Saive, Belgien
Diane Schöler, Tyskland
Alexander Zakharov, Ryssland

2016

Louise Adam, Frankrike
Vladimir Beloglazov, Ryssland
Oivind Eriksen, Norge
Svetlana Fedorova, Ryssland
Viljar Kasemaa, Estland
Emanuel Kolibadis, Grekland
Istvan Korpa, Tyskland
Li Jiao, Nederländerna
Arne Madsen, Danmark
Ni Xialian, Luxemburg
Cristinel Romanescu, Rumänien
Branko Sbutega, Serbien
Karlheinz Schreiner, Tyskland
Milorad Trpkovski, Serbien

2017

Victor Andreev, Ryssland
Volodomyr Gevorgizov, Ukraina
Matja Krnc, Slovakien
Roman Markov, Ryssland
Alexandre Petkevitch, Vityssland
Tatiana Petkevitch, Vitryssland
Andreas Preuss, Ryssland
Gunther Renner, Österrike
Beatrice Romanescu, Rumänien
Peter Sartz, Sverige
Milan Stencel, Kroatien
Petra Sörling, Sverige

2018

Rebecca Bergfeldt, Sverige
Andre Hartmann, Luxemburg
Ferenc Karsai, Ungern

2019

Timo Boll, Tyskland
Zlatko Cordas, Tyskland
Jarek Kolodziejcyk, Österrike
Leszek Kucharski, Polen
Valentina Popova, Slovakien

Parasport Sveriges Hall of Fame

Parasport Sveriges Hall of Fame

1. Bengt Nirje

2. Ulla Renvall

3. Gabriella ”Gabby” von Hage (f.d. Tjärnberg)

4. Jonas Jacobsson

5. Hans Lindström

6. Bengt Olofsson

7. Monica Säker (f.d. Wetterström)

8. Rolf Johansson

9. Lars Löfström

10. Sven-Eric Carlsson

11. Rolf Skoogh

12. Bengt ”Fimpen” Lindberg

13. Benny Nilsson

14. Alf Nygren (postumt)

15. Rolf Henriksson

16. Gunilla Åhrén

17. Ola Rylander

18. Bengt Hollén (postumt)

19. Ernst Bolldén (postumt)

20. Gunnar Berglund

21. Bengt-Gösta Johansson

22. Els-Britt Freijd (postumt)

23. Kerstin Wiksén

24. Tore Nilsson

25. Anna-Carin Ahlquist

SBTF-utmärkelser

SBTF Mästarklubben

Guldmedaljörer i OS, VM och EM resp. Paralympics, Para-VM och Para-EM.

Uppdaterad 2020-04-01

A
Abrahamsson, Josefin
Ahlquist, Anna-Carin
Alsér, Hans
Andersson, Emil
Andersson, Fredrik
Andersson, Jörgen
Andersson, Tobias
Andersson, Urban
André, Magnus
Appelgren, Mikael
Augustsson, Jörgen
Axelsson, Thomas
B
Bader, Robert
Bengtsson, Stellan
Bengtsson, Ulf
Bernhard, Carl Johan
Bolldén, Ernst
Brask, Marie
C
Carlsson, Ulf
D
E
Eriksson, Jonny

F
Fen, Li

 

 

Falck, Mattias

G
Gillerås, Tommy
Gustafsson, Daniel
Gustavsson, Jan-Krister
H
Hansen, Olle
Hedin, Bror
Håkansson, Fredrik
Högstedt, Patrik
I
J
Johansson, Anders
Johansson, Börje
Johansson, Christer
Johansson, Jörgen
Johansson, Kjell

K
Karlsson, Linus

 

 

Karlsson, Kristian

Karlsson, Peter
Kihlman, Peter
L
Larsson, Thomas
Lindh, Erik
Lindström, Ulla
Lundbäck, Ingela
Lundqvist, Jens
M
Molin, Magnus
N
Nilsson, Gert
O
Odén, Lennart
P
Persson, Bo
Persson, Jörgen
Q
R
Rignell, Fabian
Rosberg, Jörgen
Rosenmeier, Marlene
S
Svensson, Marie
T
Thorsell, Ulf
U
V
Vestling, Mikael
von Scheele, Thomas
W
Waldner, Jan Ove
Wikström, Ingemar

SBTF Elitmärket

Märket har hittills erövrats av (t.o.m. 30/6 1994) 

1. Valter Kolmodin, Falun 
2. Hille Nilsson, Stockholm 
3. Gustaf Johnsson, Göteborg 
4. Tage Flisberg, Tranås 
5. Arne Andersson, Norrköping 
6. Bengt Grive, Stockholm 
7. Weine Fredriksson, Linköping 
8. Liss Larsson, Borås 
9. Inga Brehmer, Eskilstuna 
10. Signhild Tegner Karlsson, Stockholm 
11. Lennart Johansson, Stockholm
12. Per-Olof Croneryd, Norrköping 
13. Elisabeth Thorsson Lundqvist, Bromma 
14. Björne Mellström, Stockholm 
15. Birgitta Tegner Larsson, Mellerud 
16. Tony Larsson, Mellerud 
17. Hans Alsér, Borås 
18. Toni Borg, Arboga 
19. Lena Guntsch, Ljungby 
20. Britt Andersson Karlsson, Nässjö 
21. Marita Neidert, Stockholm 
22. Kjell Johansson, Mölndal 
23. Carl-Johan Bernhardt, Sölvesborg 
24. Siv Petersson, Solna 
25. Stellan Bengtsson I, Falkenberg 
26. Eva Johansson, Borås 
27. Lena Rundström, Sölvesborg 
28. Annika Guntsch, Ljungby 
29. Bo Persson, Falkenberg 
30. Birgitta Rådberg, Vänersborg 
31. Stellan Bengtsson, Falkenberg 
32. Lena Andersson, Lund 
33. Ann-Christin Hellman, Varberg 
34. Ingemar Wikström, Bjärnum 
35. Birgitta Olsson, Vänersborg 
36. Eva Strömvall, Järfälla 
37. Ulf Thorsell, Stockholm 
38. Marie Lindblad, Varberg 
39. Ulf Carlsson, Falkenberg 
40. Mikael Appelgren, Stockholm 
41. Anneli Hernvall, Trollhättan 
42. Jan-Ove Waldner, Norsborg
43. Lars Franklin, Stockholm 
44. Erik Lindh, Kungälv 
45. Ulf Bengtsson, Söderhamn 
46. Menni Weizades, Mölndal 
47. Jörgen Persson, Halmstad 
48. Pia Eliasson, Mölndal 
49. Barbro Wiktorsson, Borlänge 
50. Marie Svensson, Simrishamn 
51. Lotta Wallbom, Borlänge 
52. Jonny Åkesson, Helsingborg 
53. Åsa Svensson, Halmstad 
54. Pernilla Pettersson, Stockholm 
55. Peter Karlsson, Falkenberg 
56. Thomas von Scheele, Söderhamn

SBTF Ledarskölden

Utdelningsår och pristagare

1953 Stig Hjelmquist, Stiga AB, Tranås, Åke Robertsson, Bollnäs
1954 Göran Borgström, Nybro
1955 Eric Klaesson, Forneboda BTK, Joel Haskel, IK Makkabi, Gunnar Persson, BTK Safir
1956 Arne Andersson, SK Frigg, Östen Nordgren, Mariedals IK, Martin Persson, Falkenbergs BTK
1957 BTK Minerva,  Carl-Oscar Hofberg BTK Clipper, Åke Finberg, IK Kometen
1958 Bertil Nygren Jokkmokk, Jack Nedby, Hedenäset, Jan Jönsson, Falkenbergs BTK
1959 Carl-Josef Berg, Södermanlands BTF
1960 Stig Hagberg, Partille, Sven-Olof Hammarlund, Trollbäcken
1961 Bertil Persson, Malmö, Axel W. Zetterberg, Gävle, Allan Holmer, Eskilstuna
1962 Lars Sundin, Singö, Sven-Erik Pettersson, Värnamo
1963 Allan Nylén, Helsingborg, Börje Andersson, Skånes BTF
1964 Walter Guntsch, Ljungby IF, Sven-Olof Fredriksson, Johanneshov
1965 Bror Gustavsson, Brålanda, Sten Fristedt, Malmö
1966 Tommy Andersson, Lund
1967 Eva Holmblad, Fåker, Georg Fernberg Luleå SK
1968 Kenneth Junerup, Champion BTK, Ingvald Svensson, Mölndals BTK
1969 Lars-Olof Berglind, Insjöns BTK, Nils-Erik Sandberg, Ängby SK
1970 Gösta Wedin, Norrfjärns IF, Hans Alsér, Mariestads BoIS
1971 Lennart Svenander, Malmö
1972 John Wennmann, BTK Urnan, Gösta Lööf, Söderhamns UIF, Stig Eklöf, Hallstahammars BTK
1976 Jan Sternby, IFL Lund, Kurt Johansson, Varbergs BTK
1977 Bruno Westerling, Borås, Birgitta Sjöström, Gnesta, Bengt Bedrup, Vällingby
1978 Nils-Åke Lundin, Lövestads IF
1979 Marita Neidert, Stockholms Spårvägars GIF, Folke Grip Söderhamns UIF
1980 Leif Jönsson, Skedala BTK
1981 Norrtulls SK
1982 Hans Westling, IF Ifo, Ronny Ferm, Tivo BTK
1984 Ingvar Sandberg, Lyckeby BTK, Gunnel Millbert, IK Bele
1985 Kaj Larsson, Tomelilla, Ulf Lönnqvist, Stockholm
1986 Sven-Erik Rönnby, Södertälje BTK
1988 Ingmar Nygren-Bonnier, IFK Österråkers BTK
1990 Mats Ericsson, Jönköping KFUM, Karl-Erik Lindfors, Surte 
1991 Jörgen Gierlöff, Bålsta BTK, Lennart Thelin, Kebnekaise BTK
1993 Sven-Åke Lans, Rudalens IF
1995 Ulf Bjöns, Tyresö BTK
1996 Anders Nyblom, Kalmar BTK, Jonas Lindstedt, Malmö
1998 Mikael Andersson, Halmstads BTK, Anna Ivarsson, Falkenbergs BTK
1999 Roland Svensson, Halmstad BTK
2002 Krister Rejström, Köpings BTK, Urban Liwing, Köpings BTK, Pontus Moberg, Västra Frölunda
2004 Stig Olsson, IF Norcopensarna
2005 Johan Engström, Tullinge Triangelpojkar BTK, Leif Mårtensson, Falu BTK
2007 Anders Nygren Långström, Västerås BTK, Leif Appelskog, Ljungsbro BTK
2008 Daniel Ellerman, Västers BTK, Håkan Björk, Stockholms BTF
2009 Anders Karlsson, BTK Rekord
2010 Stig Lindqvist, Lyckeby BTK
2011 Kicki Löwdahl Gullbo, Team Mälarenergi BTK
2012 Anders Böhlenius, Spårvägens BTK
2013 Bengt Levin, BTK Rekord
2014 Thomas Andersson, Eslövs AI BTK
2015 Anders Ylitalo, Hammarby IF BTF
2016 Ronny Ferm, Karlsborgs BTK
2017 Åke Lind, Spårvägens BTK
2018 Anders Karlsson, BTK Rekord
2019 
Lennart Jacobsson, Halmstad BTK

SBTF Årets Unga Ledare

2008 Linda Tellström, Oxie IF/Eric Sundström, Skurups BTK
2009 
Mathilda Nilsson, Söderhamns UIF/Anneli Holm, Långemåla BTK
2010 
Angelica Eng, Vrena IF/Joel Strömberg, Ovansiljans BTK
2011 
Karin Gill, Mariestads BTK/Arvid Sunesson, BTK Rekord
2012 
Sara Dahlstedt, Tyresö BTK/Benny Nilsson, KFUM Kristianstad
2013 Angelica Rasmusson, Tomelilla AIS/Magnus Mallander, IFK Lund
2014 
Jessica Larsson, Hammarby IF/Simon Nilsson, Dänningelanda BTK
2015 
Elina Nilsson, IFK Falköpings BTK/Mattias Ekdahl, KFUM Stocksund
2016 
Joel Svensson Jämjö BTK/Oskar Friberg Jacobsson, BTK Linné
2017 
Sandra Lunman, Lindome BTK/Fredrik Gustafsson, Söderhamns UIF
2018 Lovisa Ericsson Unnerstad. Uppsala/Michael Corsini, Hammarby IF BTF

SBTF Årets Förebild

2015 Simon Arvidsson, BTK Rekord
2016 Simon Itkonen, BTK Safir
2017 Matilda Ekholm, Boo KFUM IA
2018 Jeanette Eriksson Ljunggren, Vetlanda BTK

SBTF Årets Domare

1995 Jan Merbom
1996 Arne Bengtsson
1997 Gert Strid
1998 Uppgift saknas
1999 Lennart Svensson
2000 Erik Edblad
2001 Mikael Lejon
2002 Harald Schaffhauser
2003 Christer Ohlsson
2004 Lars-Erik Briggner
2005 Eva Månsson
2006 Hans Ogfeldt
2007 Rebecca Bergfeldt
2008 Michael Malmborg
2009 Ingrid Bogren
2010 Andreas Jonsson
2011 Erik Fahlén
2012 Martin Jungtell Johnsson
2013 Jenny Sundh

Priset har utgått

SBTF Årets Arrangemang

2015 Världens Pingisdag i Borås/Mariedals IK, Sjömarkens BTK, Byttorps IF, Östra Stadsgränsen TK, Sandareds BTK och Borgstena IF
2016 Höllviken Cup/Ljunghusens MIF
2017 Veteran-EM i Helsingborg/BTK Rekord
2018 Lag-VM i Halmstad/Halmstad BTK

SBTF Årets Veteran

1988 Birgitta Rådberg
1989 Toni Borg
1990 Göran Skogsberg
1991 Alf Blomkvist
1992 Arvi Grapenhed
1993 Curt Österholm
1994 Isse Larsson
1995 Wanja Wannehed
1996 Georg Karlsson
1997 Svante Thorsell
1998 Per Magnusson
1999 Reina Wetterström
2000 Gunnar Säwerström
2001 Rolf Aderö
2002 Jan-Erik Franzén
2003 Lars Sandmark
2004 Lennart Rogersten
2005 Arne Persson
2006 Rune Forsberg
2007 Bo Thorinsson
2008 Nils-Erik Svensson
2009 Sven-Olof Kratz
2010 Lars Heden
2011 Pan Ming
2012 Stig Johansson
2013 Pensionärernas Pingisklubb
2014 Delades ej ut
2015 Delades ej ut
2016 Delades ej ut
2017 Delades ej ut
2018 Xie Wang-Fridén
2019 Bo Thorinsson

Årets spelare

Årets spelare (STIGA:s guldracket)

1985/86 Jörgen Persson
1986/87 Jan-Ove Waldner 
1987/88 Mikael Appelgren 
1988/89 Jan-Ove Waldner 
1989/90 Mikael Appelgren 
1990/91 Jörgen Persson 
1991/92 Jan-Ove Waldner 
1992/93 Jan-Ove Waldner 

Priset har utgått

Årets bästa ungdomsklubb

Årets Bästa Ungdomsklubb (STIGA Sports till Mats Bandstigens minne)

2016 Spårvägens BTK
(Runner up: Eslövs AI BTK) 3. Åsa IF
2017 Halmstad BTK
(Runner up: Norrtulls SK) 3. BTK Linné
2018​ Norrtulls SK
(Runner up: Eslövs AI) 3. Spårvägens BTK
2019 Halmstad BTK
(Runner up: Norrtulls SK) 3. BTK Frej och Ängby SK

CSIF Årets Idrottsförbund

CSIF Årets Idrottsförbund

1967 Sveriges Akademiska idrottsförbund
1968 Svenska Orienteringsförbundet
1969 Svenska Seglarförbundet
1970 Svenska Bordtennisförbundet
1971 delades ej ut
1972 Svenska Simförbundet
1973 Svenska Skridskoförbundet
1974 Svenska Fäktförbundet
1975 Svenska Skidförbundet 
1976 Svenska Cykelförbundet
1977 Svenska Brottningsförbundet 
1978 Svenska Tennisförbundet 
1979 Svenska Handikappidrottsförbundet 
1980 Svenska Simförbundet
1981 Svenska Bandyförbundet
1982 Svenska Kanotförbundet
1983 Svenska Sportskytteförbundet
1984 Svenska Skidförbundet 
1985 Svenska Tennisförbundet 
1986 Svenska Volleybollförbundet
1987 Svenska Orienteringsförbundet 
1988 Svenska Golfförbundet 
1989 Svenska Bordtennisförbundet
1990 Svenska Handbollförbundet 
1991 Svenska Motorcykelförbundet (nu Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet)
1992 Svenska Ishockeyförbundet 
1993 Svenska Fotbollförbundet
1994 Svenska Gymnastikförbundet
1995 Svenska Golfförbundet
1996 Svenska Innebandyförbundet
1997 Svenska Handikappidrottsförbundet
1998 Svenska Handbollförbundet
1999 Svenska Simförbundet
2000 Svenska Sportskytteförbundet
2001 Svenska Friidrottsförbundet
2002 Svenska Brottningsförbundet 
2003 Svenska Fotbollförbundet 
2004 Svenska Friidrottsförbundet
2005 Svenska Curlingförbundet
2006 Svenska Ishockeyförbundet
2007 Svenska Innebandyförbundet 
2008 Svenska Handikappidrottsförbundet 
2009 Svenska Boxningsförbundet
2010 Svenska Skidförbundet
2011 Svenska Orienteringsförbundet
2012 Svenska Basketbollförbundet
2013 Svenska Ridsportförbundet
2014 Svenska Simförbundet
2015 Svenska Triathlonförbundet
2016 Svenska Cykelförbundet
2017 Svenska Bilsportförbundet
2018 Svenska Orienteringsförbundet
2019 Svenska Skidskytteförbundet

SBTF Förtjänstmärke i guld med emalj

SBTF Förtjänstmärke i guld med emalj

Utdrag ur ”Bestämmelser för utmärkelser”:

 ”§1 FÖRTJÄNSTMÄRKE I GULD MED EMALJ.
Kan utdelas till person som sedan minst 10 år innehaft SBTF:s förtjänstmärke i guld, fyllt 50 år och fortfarande är aktiv ledare.”

Nr Namn Datum för utdelande
1 Erik Extergren 1983-11-20
2 Sven-Olof Hammarlund 1986-11-16
3 Karl-Erik Lindfors 1986-11-16
4 Ulf Lönnqvist 1991-11-17
5 Gunnar Lindahl 1991-11-17
6 Börje Andersson 1991-11-17
7 Åke Robertsson 1991-11-17
8 Nils Bergström 1993-11-21
9 Lars-Ove Andersson 1993-11-21
10 Roger Gottfridsson 2002-05-04
11 John-Gunnar Jönsson 2002-05-04
12 Örjan Nilsson 2002-05-04
13 Ingmar Nygren-Bonnier 2002-05-04
14 Hans Svensson 2002-05-04
15 Gunnar Ollén 2003-11-22
16 Lars Elvin 2005-05-21
17 Roland Andreasson 2009-11-28
18 Bengt Levin 2011-05-21
19 Gösta Modigh 2012-11-29
20 Walter Rönmark 2013-04-28
21 Hans Westling 2013-10-25
22 Börje Karlsson 2013-11-18
23 Ronny Ferm 2014-09-06
24 Hans Kroon 2017-04-09

RF:s förtjänsttecken

RF:s förtjänsttecken

1928 Ceve Linde
1941 Gunnar Östlund
1945 Gösta Nygren
1951 Erik Extergren, Karl Albert Rabén
1952 Helmer Nygren
1954 Tore G Brodd, Gunnar Ollén
1960 Henry Andersson, Henry Arnholm
1962 Åke Eldh
1963 Ingvar Blomberg, Tyre Eriksson, Gunnar Lindahl
1964 Eric Lenberg
1965 Arne Karlsson 
1968 Karl-Axel Jönsson 
1971 Stellan Mohlin, Arvid Karlsson
1973 Curt Lennerhed
1975 Ulf Lönnqvist
1977 Allan Östlund
1979 Claes Eriksson
1981 Gunnar Elmsäter, Olle Gustafsson
1983 Roger Gottfridsson
1985 Gunnar Järvholm 
1987 Bo-Lennart Jonasson, Rego Löfgren
1991 Bror Gustafson, Bo Holmberg, Bengt Karlsson, Hans Svensson
1995 Stefan Chmielnik, Sture Lidgren, Kurt Moll, Carl-Erik Ottosson, Gert Strid
1997 Börje Karlsson, Walter Rönmark
1999 Arne Bengtsson
2001 Göran Einarsson, Lars Elwin, Bengt Levin
2003 Rune Siljehult
2007 Ronny Ferm, Nils-Erik Karlsson, Stefan Svensson
2009 Ingmar Nygren.Bonnier
2015 Ulf Rödin
2017 Kjell Krantz, Bengt Madsen, Jan-Olof Sundh, Hans Westling
2019 Olle Carlsson, Lennart Flygare, Örjan Nilsson

RF:s och SSF:s Fair Play priset

RF:s och SSF:s Fair Play priset

Utdelningsår och pristagare

1974 Hans Lundgren
1975 Pris delades ej ut
1976 Ingemar Stenmark
1977 Björn Nordqvist
1978 Stellan Bengtsson
1979 Sven-Åke Lundbäck
1980 Stefan Branth, Gert Pettersson
1981 IFK Göteborg
1982 Mats Wilander
1983 Pris delades ej ut
1984 Ann-Louise Skoglund
1985 Torbjörn Nilsson
1986 Bengt Ramström
1987 Robert Åberg
1988 Tomas Gustafsson
1989 Sofie Marmont 
1990 Sveriges Herrlandslag i Handbolls hejarklack i VM
1991 Pia Sundhage
1992 Stefan Edberg
1993 Carl Johan Bjerkert
1994 John Anders Sjögren, Tommy Svensson
1995 Thomas Wernersson
1996 Jörgen Persson
1997 Patrik Strenius
1998 Pris delades ej ut
1999 Per Källman
2000 Kenth Hultqvist
2001 Magnus Norman
2002 Bollstanäs SK
2003 Mattias Nygren
2004 AIK Ungdomsfotboll
2005 Gabriel Bengtsson
2006 Kjell Frisk, Lars Sandberg
2007 Andrea Johansson
2008 Eva Johansson
2009 Rinkeby Tensta Internationell
2010 Alexander Lundh
2011 Patrik Johansson, Cristoffer Sohl
2012 Sofia Holmgård

Priset har utgått

Svenska Dagbladet-utmärkelser

Svenska Dagbladets Guldmedalj (Bragdguldet)

2020 Armand Duplantis (Friidrott)
2019 
Tove Alexandersson (Orientering)
2018 
Hanna Öberg (Skidskytte)
2017 
Sarah Sjöström (Simning)
2016
 Henrik Stenson (Golf)
2015 Sarah Sjöström (Simning)
2014 Stafettlaget, damer, Charlotte Kalla, Anna Haag, Ida Ingemarsdotter, Emma Wikén (Längdskidor)
2013 Johan Olsson (Längdskidor)
2012 Lisa Nordén (Triathlon)
2011 Therese Alshammar (Simning)
2010 Stafettlaget, herrar, Daniel Richardsson, Johan Olsson, Anders Södergren, Marcus Hellner (Längdskidor)
2009 Helena Jonsson (Skidskytte)
2008 Jonas Jacobsson (Parasport, skytte)
2007 Anja Pärson (Alpint)
2006 Anja Pärson (Alpint)
2005 Kajsa Bergqvist (Friidrott)
2004 Stefan Holm (Friidrott)
2003 Carolina Klüft (Friidrott)
2002 Susanne Ljungskog (Cykel)
2001 Per Elofsson (Längdskidor)
2000 Lars Frölander (Simning)
1999 Tony Rickardsson (Motorsport, speedway)
1998 Handbollslandslaget, herrar.
1997 Ludmila Engquist (Friidrott)
1996 Agneta Andersson och Susanne Gunnarson (Kanot)
1995 Anrika Sörenstam (Golf)
1994 Fotbollslandslaget, herrar.
1993 Torgny Mogren (Längdskidor)
1992 Jan-Ove Waldner (Bordtennis)
1991
 Pernilla Wiberg (Alpint)
1990 Stefan Edberg (Tennis)
1989: Bordtennislandslaget herrar. Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner, Glenn Östh
1988
 Tomas Gustafson (Skridsko)
1987 Marie-Helene Östlund (Längdskidor)/Ishockeylandslaget Tre Kronor.
1986 Thomas Johansson (Brottning)
1985 Patrik Sjöberg (Friidrott)
1984 Gunde Svan (Längdskidor)
1983 Håkan Carlqvist (Motorsport, motocross)
1982 Mats Wilander (Tennis).
1981 Annichen Kringstad (Orientering)
1980 Thomas Wassberg (Längdskidor)
1979 Malmö FF (Fotboll)
1978 Björn Borg (Tennis)/Ingemar Stenmark (Alpint)
1977 Frank Andersson (Brottning)
1976 Anders Gärderud (Friidrott)/Bernt Johansson (Cykel)
1975 Ingemar Stenmark (Alpint)
1974 Björn Borg (Tennis)
1973 Rolf Edling (Fäktning)
1972 Ulrika Knape (Simhopp)
1971 Stellan Bengtsson (Bordtennis)
1970
 Gunnar Larsson (Simning)
1969 Ove Kindvall (Fotboll)
1968 Toini Gustafsson (Längdskidor)
1967 Gösta ”Fåglum” Pettersson (Cykel)
1966 Kurt Johansson (Skytte)
1965 Kjell Johansson (Bordtennis)
1964
 Rolf Peterson (Kanot)
1963 Jonny Nilsson (Skridsko)
1962 Assar Rönnlund (Längdskidor)
1961 Ove Fundin (Motorsport, speedway)/Sten ”Storken” Lundin (Motorsport, motocross)
1960 Jane Cederquist (Simning)
1959 Agne Simonsson (Fotboll)
1958 Richard Dahl (Friidrott)
1957 Dan Waern (Friidrott)
1956 Sixten Jernberg (Längdskidor)/Lars Hall (Modern femkamp)
1955 Sigge Eriksson (Skridsko)
1954 Bengt Nilsson (Friidrott)
1953 Bertil Antonsson (Brottning)
1952 Walter Nyström (Friidrott)
1951 Rune Larsson (Friidrott)
1950 Lennart Bergelin (Tennis)
1949 Gert Fredriksson (Kanot)
1948 Wille Grut (Modern femkamp)
1947 Gösta Frändfors (Brottning)
1946 Arvid Andersson (Tyngdlyftning)
1945 Claes Egnell (Modern femkamp)
1944 Nils ”Mora-Nisse” Karlsson (Längdskidor)
1943 Arne Andersson (Friidrott)
1942 Gunder Hägg (Friidrott)
1941 Alfred Dahlqvist (Längdskidor)
1940 Håkan Lidman (Friidrott)/Henry Kälarne (Friidrott)
1939 Sven Selånger (Backhoppning)
1938 Björn Borg (Simning)
1937 Torsten Ullman (Pistolskytte)
1936 Erik Larsson (Längdskidor)
1935 Hans Drakenberg (Fäktning)
1934 Harald Andersson (Friidrott)
1933 Sven Säfwenberg (Bandy)
1932 Ivar Johansson (Brottning)
1931 Sven Rydell (Fotboll)
1930 Johan Richthoff (Brottning)
1929 Sven Utterström (Längdskidor)/Gillis Grafström (Konståkning)
1928 Per-Erik ”Särna” Hedlund (Längdskidor)
1927 Sven Salén (Segling)
1926 Edwin Wide (Friidrott)/Arne Borg (Simning)
1925 Sten Pettersson (Friidrott)

Svenska Dagbladets Idrottsstipendium (Lilla Bragdguldet)

1994 Emelie Färdigh (senare Linderberg), Friidrott
1995 Magnus Molin, Bordtennis
1996 Anna Lindberg, Simhopp
1997 Eric Zachrisson, Skridsko
1998 Lina Andersson, Längdskidor
1999 Jimmy Lidberg, Brottning
2000 Christian Olsson, Friidrott
2001 Ida Marko-Varga (f.d. Mattsson), Simning
2002 Carolina Kluft, Friidrott
2003 Lina Johansson, Konståkning
2004 Aron Andersson, Handikappidrott
2005 Jesper Björnlund, Freestyle
2006 Johanna Mattsson, Brottning
2007 Charlotte Kalla, Längdskidåkning
2008 Emma Samuelsson, Fäktning
2009 Sarah Sjöström, Simning
2010 Angelica Bengtsson, Friidrott
2011 Moa Hjelmer, Friidrott
2012 Gabriel Landeskog, Ishockey
2013 Irené Ekelund, Friidrott
2014 Sandra Näslund, Skicross
2015 Khaddi Sagnia, Friidrott
2016 Jesper Svensson, Bowling
2017 Jennie-Lee Burmansson, Frrestyle (skidor)
2018 David Åhman/Jonatan Hellvig, Beachvolleyboll
2019 Smilla Sand, Bordtennis

RF:s Prins Bertil och Prinsessan Lilians idrottsfond

RF:s Prins Bertil och Prinsessan Lilians idrottsfond

1982 Göran Allvin
1986 Glenn Östh
1993 Barbro Wiktorsson
1995 Jens Disington
1997 Gunnel Borgström
1999 Fredrik Danielsson
2002 Anders Nygren Långström
2008 Emma Persson

Victoriastipendiet

Victoriastipendiet

1979 Ingemar Stenmark (Alpint)
1980 Stefan Persson (Ishockey)
1981 Linda Haglund (Friidrott)
1982 Tomas Gustafson (Skridsko)
1983 Stig Strand (Alpint)
1984 Gunde Svan (Längdskidor)
1985 Patrik Sjöberg (Friidrott)
1986 Torbjörn Nilsson (Fotboll)
1987 Tomas Johansson (Brottning)
1988 Tomas Gustafson (Skridsko)
1989 Jan-Ove Waldner (Bordtennis)
1990 Mikael Appelgren (Bordtennis)
1991 Pernilla Wiberg (Alpint)
1992 Jörgen Persson (Bordtennis)
1993 Torgny Mogren (Längdskidor)
1994 Peter Forsberg (Ishockey)
1995 Tomas Brolin (Fotboll)
1996 Sara Wedlund (Friidrott)
1997 Agneta Andersson och Susanne Gunnarsson (Kanot)
1998 Magdalena Forsberg (Skidskytte)
1999 Lars Frölander (Simning)
2000 Therese Alshammar (Simning)
2001 Mikael Ljungberg (Brottning)
2002 Magnus Wislander (Handboll)
2003 Carolina Klüft (Friidrott)
2004 Anja Pärson (Alpint)
2005 Stefan Holm (Friidrott)/Christian Olsson (Friidrott)
2006 Anna Carin Olofsson (Skidskytte)/Björn Lind (Längdskidor)
2007 Henrik Larsson (Fotboll)
2008 Susanna Kallur (Friidrott)
2009 Helena Jonsson (Skidskytte)
2010 Charlotte Kalla (Längdskidor)
2011 Daniel Sedin (Ishockey)/Henrik Sedin (Ishockey)
2012 Anette Norberg (Curling)
2013 Johan Olsson (Längdskidor)
2014 Sveriges herrstaffetlag (Längdskidor)/Sveriges damstafettlag (Längdskidor)
2015 Sara Sjöström (Simning)
2016 Henrik Lundqvist (Ishockey)
2017 Jenny Rissveds (Mountainbike)
2018 Stina Nilsson (Längdskidor)
2019 Hanna Öberg (Skidskytte)

Svenska Idrottsakademins pristagare

Svenska Idrottsakademins pristagare

Årets Prestation

2000 Ludmila Engquist, Friidrott
2001 Lars Frölander, Simning
2002 Christian Olsson, Friidrott
2003 Carolina Klüft, Friidrott
2004 Carolina Klüft, Friidrott
2005 Stefan Holm, Friidrott
2006 Kajsa Bergqvist, Friidrott
2007 Anette Norberg, Curling
2008 Carolina Klüft, Friidrott
2009 Charlotte Kalla, Längdåkning
2010 Sarah Sjöström, Simning
2011 Björn Ferry, Skidskytte
2012 Therese Alshammar, Simning
2013 Lisa Nordén, Triathlon
2014 Johan Olsson, Längdåkning
2015 Damstafettlaget, Längdåkning
2016 U21-landslaget, herrar, Fotboll
2017 Jenny Rissveds, Mountainbike
2018 Östersunds FK, Fotboll
2019 Armand Duplantis, Friidrott
2020 Mattias Falck, Bordtennis
2021 Armand Duplantis, Friidrott

Årets kvinnliga idrottare

2000 Ludmila Engquist, Friidrott
2001 Therese Alshammar, Simning
2002 Annika Sörenstam, Golf
2003 Kajsa Bergqvist, Friidrott
2004 Annika Sörenstam, Golf
2005 Carolina Klüft, Friidrott
2006 Anja Pärson, Alpin skidsport
2007 Anna Carin Olofsson, Skidskytte
2008 Anja Pärson, Alpin skidsport
2009 Emma Johansson, Cykel
2010 Helena Jonsson, Skidskytte
2011 Charlotte Kalla, Längdåkning
2012 Therese Alshammar, Simning
2013 Lisa Nordén, Triathlon
2014 Abeba Aregawi, Friidrott
2015 Charlotte Kalla, Längdåkning
2016 Sarah Sjöström, Simning
2017 Sarah Sjöström, Simning
2018 Sarah Sjöström, Simning
2019 Sarah Sjöström, Simning
2020 Tove Alexandersson, Orientering/Skidorientering
2021 Linn Svahn, Längdåkning

Årets manliga idrottare

2000 Lars Frölander, Simning
2001 Lars Frölander, Simning
2002 Per Elofsson, Längdåkning
2003 Christian Olsson, Friidrott
2004 Christian Olsson, Friidrott
2005 Stefan Holm, Friidrott
2006 Tony Rickardsson, Speedway
2007 Björn Lind, Längdåkning
2008 Zlatan Ibrahimović, Fotboll
2009 Robert Karlsson, Golf
2010 Zlatan Ibrahimović, Fotboll
2011 Marcus Hellner, Längdåkning
2012 Marcus Hellner, Längdåkning
2013 Zlatan Ibrahimović, Fotboll
2014 Henrik Stenson, Golf
2015 Zlatan Ibrahimović, Fotboll
2016 Johan Olsson, Längdåkning
2017 Henrik Stenson, Golf
2018 Daniel Ståhl, Friidrott
2019 Armand Duplantis, Friidrott
2020 Daniel Ståhl, Friidrott
2021 Armand Duplantis, Friidrott

Årets Idrottslag

2000 Sveriges herrlandslag i handboll, Handboll
2001 Sveriges herrlandslag i bordtennis; Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner, coach: Ulf Carlsson, Bordtennis
2002 Sveriges herrlandslag i fotboll, Fotboll
2003 Sveriges herrlandslag i handboll, Handboll
2004 Sveriges damlandslag i fotboll, Fotboll
2005 Henrik Nilsson & Markus Oscarsson, Kanot
2006 Sveriges herrlandslag i fotboll, Fotboll
2007 Sveriges herrlandslag i ishockey, Ishockey
2008 Mixstafett-laget, Skidskytte
2009 Thomas Johansson & Simon Aspelin, Tennis
2010 Robert Karlsson & Henrik Stenson, Golf
2011 Daniel Rickardsson, Johan Olsson, Anders Södergren & Marcus Hellner, Längdskidor
2012 Charlotte Kalla & Ida Ingemarsdotter, Längdskidor
2013 Fredrik Lööf & Max Salminen, Segling
2014 Sveriges herrlandslag i ishockey, Ishockey
2015 Damstafettlaget i längdskidor, Längdskidor
2016 U21-landslaget, herrar, Fotboll
2017 Damlandslaget i fotboll, Fotboll
2018 Sveriges herrlandslag i ishockey, Ishockey
2019 Herrstafettlaget i skidskytte, Skidskytte
2020 Damstafettlaget 4 x 5 km, Längdskidor
2021 Lag Hasselborg, Curling

Årets nykomling

2000 Anna-Karin Kammerling, Simning
2001 Jonas Edman, Sportskytte
2002 Susanna Kallur, Friidrott
2003 Kim Källström, Fotboll
2004 Linus Thörnblad, Friidrott
2005 Joachim Johansson, Tennis
2006 Emma Green, Friidrott
2007 Nicklas Bäckström, Ishockey
2008 Jens Byggmark, Alpin skidsport
2009 Sarah Sjöström, Simning
2010 Jonas Jerebko, Basket
2011 Angelica Bengtsson, Friidrott
2012 Moa Hjelmer, Friidrott
2013 Gabriel Landeskog, Ishockey
2014 Irene Ekelund, Friidrott
2015 Sandra Näslund, Skicross
2016 Khaddi Sagnia, Friidrott
2017 Jesper Svensson, Bowling
2018 Armand Duplantis, Friidrott
2019 Elias Pettersson, Ishockey
2020 Frida Karlsson, Längdskidor
2021 Dejan Kulusevski, Fotboll

Årets idrottsledare

2000 Bengt Johansson, Handboll
2001 Hans Chrunak, Simning
2002 Sven-Göran Eriksson, Fotboll
2003 Ulf Karlsson, Friidrott
2004 Ulf Karlsson, Friidrott
2005 Yannick Tregaro, Friidrott
2006 Yannick Tregaro, Friidrott
2007 Bengt-Åke Gustafsson, Ishockey
2008 Anders Pärson, Alpin skidsport
2009 Nanne Bergstrand, Fotboll
2010 Staffan Eklund, Skidskytte
2011 Joakim Abrahamsson & Magnus Ingesson, Längdskidor
2012 Per Johansson, Handboll
2013 Pia Sundhage, Fotboll
2014 Pär Mårts, Ishockey
2015 Rikard Grip, Längdskidor
2016 Håkan Ericson, Fotboll
2017 Lars Lagerbäck, Fotboll
2018 Graham Potter, Fotboll
2019 Janne Andersson, Fotboll
2020 Peter Gerhardsson, Fotboll
2021 Greg Duplantis/Helena Duplantis

Idrottsakademins hederspris

2003 Lennart Johansson, f.d ordförande UEFA
2004 Sven ”Plex” Pettersson, Journalist
2005 Ingemar Johansson, Boxning
2006 Delades ej ut
2007 Delades ej ut
2008 Sven Tumba, Ishockey
2009 Arne Ljungqvist, Idrottsledare – Friidrott
2010 Delades ej ut
2011 Ingemar Stenmark, Alpint
2012 Delades ej ut
2013 Toini Gustafsson Rönnlund, Längdskidor
2014 Delades ej ut
2015 Delades ej ut
2016 Peter Forsberg, Nicklas Lidström & Mats Sundin, Ishockey
2017 Jan-Ove Waldner, Bordtennis
2018 Delades ej ut
2019 Pernilla Wiberg, Alpint
2020 Annika Sörenstam, Golf
2021 Mats Wilander, Tennis

Årets idrottare med funktionshinder *

2000 Håkan Eriksson, Friidrott
2001 Jonas Jacobsson, Sportskytte
2002 Cecilia Ferm, Basket
2003 Sveriges herrlandslag, Goalball
2004 Fredrik Andersson & Magnus Andrée, Bordtennis
2005 Jonas Jacobsson, Sportskytte
2006 Alexandra Polivanchuk, Simning
2007 Jonas Jacobsson, Sportskytte
2008 Anders Olsson, Simning
2009 Jonas Jacobsson, Sportskytte
2010 Anders Olsson, Simning
2011 Anders Olsson, Simning

* Priset Årets idrottare med funktionshinder har utgått

Svenska Parasportgalan

Svenska Parasportgalan

Årets ledare

2017 Pernilla Svensson, Skytte
2018 Michael Lindgren, Cykling
2019 Andreas Jonerholm, Simning
2020 Daniel Ellermann, Bordtennis

Årets förebild

2017 Stefan Jansson, Rullstolsrugby
2018 Louise Etzner Jakobsson, Dressyr
2019 Mikael Fredriksson, Simning
2020 Anna-Carin Ahlquist, Bordtennis

Årets lag

2017 Emil Andersson/Linus Karlsson, Bordtennis
2018 Emil Andersson/Linus Karlsson, Bordtennis

2019 Landslaget Goalball
2020 Ellinor Axelsson/Vaughn Philip Jönsson, Sportskytte

Årets nykomling

2017 Louise Etzner Jakobsson, Dressyr
2018 Daniel Gustafsson, Bordtennis
2019 Nicola St Clair Maitland, Simning
2020 Nicklas Westerberg, Bordtennis

Årets kvinnliga idrottare

2017 Maja Reichard, Simning
2018 Anna Beck, Cykling
2019 Pernilla Lindberg, Simning
2020 Fia Fjelddahl, Segling

Årets manliga idrottare

2017 Karl Forsman, Simning
2018 Stefan Olsson, Tennis
2019 Zebastian Modin, Längdskidor
2020 Zebastian Modin, Längdskidor

Årets prestation inom Special Olympics

2017 Sanna Marjeta, Simning
2018 Lovisa Danielsson, Längdskidor
2019 Viktor Åberg, Basket/Löpning
2020 Jimmy Andersson, Dressyr

Årets Stjärnskott (Radiosportens pris)

2018 Daniel Gustafsson, Bordtennis
2019
 Aaron Lindström, Alpint
2020 Nicklas Westerberg, Bordtennis

Jerringfondens pris

2019 Skövde HIF, Agnes Persson och Måns Westberg, Fotboll och Innebandy
2020 Mälarhöjdens IK, Wida Feda och Doruk Söz, Fotboll

Svenska Pingisakademins stipendiater

Spelare som erhållit stipendium och uttagna ledare/coacher som representerat Sverige på internationella tävlingar och/eller deltagit på landslagsläger som bekostats av Svenska Pingisakademin.

Stipendiater 1979/80-1998/99

1979/80

Spelare:
Kent Bertilsson, Köpings GIF
Mikael Johansson, IK Bele
Marie Svensson, Baskemölla IF
Annika Läth, Rönninge SK
Pia Eliasson, Mölndals BTK
Agneta Pettersson Luleå SK
Jonas Gustafsson, Järna SK
Jörgen Persson, Halmstad BTK
Jan-Ove Waldner, Spårvägens GoIF
Jonny Åkesson, BTK Rekord
Misa Valcic, Köpings GIF

1980/81

Spelare:
Gunnel Borgström, Borlänge BTK
Susanne Dahl, Carlshamns BTK
Liselotte Lundberg, Järna SK
Jan Karlsson, Finspångs AIK, BTK
Glenn Davidsson, BTK Rekord
Jonny Stockhaus, Bogården IK
Mats Andersson GIF Linden
Magnus Gidlöf, Norra BTK
Akademins barn:
Anneli Johansson, Jägarnäs/Ludvika BTK

1981/82

Spelare:
Lotta Erlman, Borlänge BTK
Anette Nilsson, KFUM Kristianstad
Maria Lundgren, Byttorps IF
Ulrika Hansson, Hallstahammars BTK
Marie Andersson, KFUM Katrineholm
Ulrika Quist, Sundsvalls BTK
Magnus Gidlöf Norra BTK
Jan Ekström Djurgårdens IF
Tomas Ballé, IK Bele
Akademins barn:
Gunnel Borgström, Borlänge BTK
Peter Greczula, Falkenbergs BTK

1982/83

Spelare:
Britt-Marie Bölenius, Docksta BTK
Niklas Ekerstad, Hultfreds BTK
Johan Fallby, Spårvägens GoIF
Peter Ahlgren, Mölndals BTK
Hans-Peter Andersson, Carlstad BTK
Christer Andersson, Fiskeviks IF
Lotta Erlman, Borlänge BTK
Frank Gullberg, BTK Ymor
Per Carlsson, Huddinge BTK
Lars Mattsson, Ängby SK
Elisabeth Abrahamsson, Trollhättans BTK
Jörgen Persson, Halmstad BTK
Jonny Åkesson, BTK Rekord
Pernilla Drevegård, Enskede BoPS
Lena Carlsson, Bahco BTK
Lena Enochsson, Borlänge BTK
Gunilla Lundberg, Byttorps IF
Louisa Hallner, Gamla Ullevi BTK
Nina Ebkar, BTK Safir
Christina Mårtensson, Kävlinge BTK
Katri Terävuo. Häljarps BTK
Akademins barn:
Ulrika Hansson, Hallstahammars BTK
Ola Einarsson, Carlhamns BTK

1983/84

Spelare:
Louise Hallner, BTK Linné
Peter Karlsson, IFK Falköpings BTK
Maria Pettersson, Luleå SK
Göran Wranå, BTK Frej
Britt-Marie Bölenius, Docksta BTK
Eva von Scheele, IK Kometen
Magnus Pettersson, BTK Frej
Patrik Thorsell, Bahco BTK
Elisabeth Abrahamsson, Trollhättans BTK
Mats Andersson, GIF Linden
Thomas von Scheele, Söderhamns UIF
Niklas Ekerstad, Hultsfred BTK
Maria Holen, IK Juno
Malin Lund, Partille IF
Anna Lundberg, Järna SK
Marie Nordh, Södertörns BTK
Ulrika Olsson, Sölvesborgs BTK
Lena Persson, Robertsfors BTK
Pernilla Pettersson, Telje BTK
Åse Svensson, Baskemölla IF
Åsa Svensson, Halmstad BTK
Akademins barn:
Lotta Erlman, Borlänge
Johan Fallby, Spårvägens GoIF

1984/85

Spelare:
Daniel Frejhammar, Ängby SK
Magnus Kilander, BTK Triss
Lars Millbert, IK Bele
Pernilla Drevegård, Ensked BoPS
Nina Ebkar, BTK Safir
Lena Enochsson, Borlänge BTK
Maria Pettersson, Luleå SK
Britt.Marie Bölenius, Docksta BTK
Peter Karlsson, IFK Falköpings BTK
Niklas Ekerstads BTK
Thomas Buza, Melleruds BTK
Jonas Ahlgren, Falu BTK
Helen Dahlström, Söderhamns UIF
Johan Edström, Ängby SK
Christer Ferm, IK Kometen
Maria Holen, IK Juno
Jens Nilsson, Halmstad BTK
Fredrik Persson, Ängby SK
Niklas Skärsäter, Falkenbergs BTK
Åse Svensson, Baskemölla IF
Ledare/Coach:
Glenn Östh
Inger Mann
Akademins barn:
Katri Terävuo, Arlövs IK
Peter Andersson, Eslövs BTK
Specialstipendiater:
Tomas Norberg, Bolidens FFI
Tommy Johansson, BTK Frej

1985/86

Spelare:
Anna Lundberg, Järna SK
Maria Holen, Borlänge BTK
Anna Englund, Kebnekaise BTK
Patrik Thorsell, Bahco BTK
Thomas Buza, Melleruds BTK
Peter Sterneborg, Bahco BTK
Peter Hedram, Öråns SK
Gustav Zetterström, Storvreta IK
Malin Lund, BTK Linné
Pernilla Drevegård, Norrtulls SK
Fredrik Ohlin, KFUM Kristianstad
Lena Persson, Robertsfors IK
Niklas Ekerstad, Hultsfreds BTK
Bengt Gunnarsson, Tranås BTK
Roger Andersson, Bromölla BTK
Caroline Holmqvist, BTK Haganäs
Malin Nylin, Byttorps IF
Tomas Norberg, Skellefteå AIK
Henrik Pettersson, Kristinehamns BTF
Ann-Charlotte Hjortborg, Kebnekaise BTK
Helen Dahlström, Söderhamns UIF
Ann-Louise Joki, Norrflickornas BTK
Pernilla Fredriksson, BTK Urnan Gävle
Lars Johansson, Burträsk IK
Lotta Erlman, Borlänge BTK
Mats Andersson GIF Linden
Thomas von Scheele, Söderhamns UIF
Göran Wranå, BTK Frej
Johan Fallby, Spårvägens GoIF
Peter Karlsson, IFK Falköpings BTK
Ledare/Coach:
Kia Sigge
Eskil Tyrberg
Ola Werner
Akademins barn:
Maria Pettersson, BT Norr
Kayode Kadiri, IK Sturehov

1986/87

Spelare:
Tomas Norberg, Skellefteå AIK
Roger Andersson, Carlhamns BTK
Jenny Jönsson, Råå BTK
Christer Ferm, Söderhamns BTS
Gustav Zetterström, IK Bele
Fredrik Persson, Ängby SK
Anna Englund, Kebnekaise BTK
Malin Johansson Lyckeby BTK
Peter Sterneborg, Bahco BTK
Thomas Buza, Melleruds BTK
Anna Lundberg, Spårvägens GoIF
Pernila Fredriksson, Spårvägens GoIF
Åsa Svensson, Halmstads BTK
JoakimAndersson, Tvååkers BTK
Benny Dolk, Lyckeby BTK
Christian Ohlsson, Esövs AI
Magnus Wahlgren, Linsdals IF
Christopher Branchard, BTK Enig
Pierre Falleth, Halmstads BTK
Peter Moberg, Kävlinge BTK
Charlotte Arvidsson, Våxtorps BoIS
Katrin Enoksson, Åstorps BTK
Jennie Engblom, BK Ymor
Tomas Claesson, Sjömarkens IF
Anders Joelsson, Hörnebo BTK
Stefan Hjort, IFK Falköping
Andreas Johansson, Stenungsunds IF
Jonny Sallander, Kungälvs BTK
Tobias Jägerholt, Kungälvs BTK
Helen Johansson, Eds FF
Jennie Johansson, Mölndals BTK
Malin Nylin, Byttorps IF
Linda Arvidsson, Mölndals BTK
Maria Nätterdahl, Mölndals BTK
Birgitta Alvelid, Mölndals BTK
Niklas Diethelm, BTK Offensiv
Christian Lexmyr, Frösö IF
Fredrik Lundquist, BTK Offensiv
Jonas Rönnqvist, Björkskatans BTK
Peter Johansson, Kebnekaise BTK
Pär Nilsson, Robertsfors IK
Karin Styrman, Gammelstads BTK
Karin Bölenius, Backe IF
Sara Hassledahl, Sävast AIF
Sara Hellström, Ljusne-Vallviks BTK
Tanja Norman, IK Kometen
Peter Blomqvist, Årsta PK
Jonas Johansson, Orminge BTK
Anders Rensmo, Aga BTK
Jonas Stener, Spårvägens GoIF
David Gustafsson, Ängby SK
Adam Råsberg, Upplands Väsby BTK
Jonas Thorstensson, IK Iron
Maria Holen, Borlänge BTK
Satu Karkulehto, GoIF Linden
Carolina Norrbom, Dagsbergs IF
Helena Svennheden, Nynäshamns BTK
Christina Casserborg, Vendelsö IK
Ledare/Coach:
Sören Ahlén
Eskil Tyrberg
Akademins barn:
Heléne Gustafsson, Spårvägens GoIF
Magnus Pettersson, BTK Frej

1987/88

Spelare:
David Gustafsson, Ängby SK
Malin Johansson, Lyckeby BTK
Andreas Johansson, Stenungsunds IF
Adam Råsberg, Upplands Väsby BTK
Karin Styrman, Gammelstads BTK
Christer Ferm, Söderhamns BTS
Peter Blomqvist, Årsta BTK
Pernilla Fredriksson, Spårvägens GoIF
Malin Nylin, Byttorps IF
Fredrik Persson, Råcksta SK
Thomas Buza, Halmstads BTK
Fredrik Lundquist, BTK Offensiv
Åse Svensson, Arlövs IK
Magnus Wahlgren, Linsdals IF
David Gustafsson, Ängby SK
Jonas Örtqvist, Scheele BTK
Joakim Näslund, Hallstahammats BTK
Anna Weister, IF Norcopensarna
Sofia Johansson, Fellingsbro BTK
Linda Arvidsson, Banda BTK
Pierre Falleth, Halmstads BTK
Fredrik Håkansson, BTK Serve
Fredrik Martinsson, BTK Triss
Jonas Thorstensson, Årsta PK
Maria Nätterdahl, Banda BTK
Malin Henriksson, Byttorps IF
Anna Englund, Kebnekaise BTK
Lena Persson, Kebnekaise BTK
Sara Hassledahl, Gammelstads BTK
Tobias Jägerholt, Kungälvs BTK
Marie Persson, Eslövs AI
Ledare/Coach:
Jan Hagberg
Anders Johansson
Ola Werner
Akademins barn:
Åse Svensson, Arlövs IK
Fredrik Lundquist, BTK Offensiv

1988/89

Spelare:
Mattias Stenberg, BTK Norcoiterna
Pierre Falleth, Halmstads BTK
Simon Angel, Halmstads BTK
Mikael Zöögling, Tyresö BTK
Peter Blomqvist, Årsta BTK
Karoline Norrbom, Fridtuna IF
Jenny Jönsson, Råå BTK
Maria Holen, Borlänge BTK
Anna Englund, Kebnekaise BTK
Therese Lannemo, Spårvägens GoIF
Karin Styrman, Norrpingis IF
Tobias Jägerholt, Kungälvs BTK
Christina Casserborg, Spårvägens GoIF
Sofia Johansson, BTK Safir
Jesper Grip, BTK Stratos
Ledare/Coach:
Sonja Andersson
Akademins barn:
Malin Nylin, Mölndals BTK
Andreas Johansson, Stenungsunds IF

1989/90

Uppgift saknas

1990/91

Uppgift saknas

1991/92

Spelare:
Sofia Carlsson, BTK Urnan
Christina Casserborg, Aspuddens BTK
Mikael Zöögling, Råcksta SK
Mattias Andersson, Eslövs AI
Magnus Svensson, Söderhamns BTS
Lasse Rosengren, Hägerstens BTK
Alexander Ritchey, Upplands Väsby BTK
Stefan Laupa, Kinna BTK
Kajsa Andersson, Tvååkers BTK
Susanne Jonsson, Öråns SK
Lisa Örneland, BTK Safir
Carina Jonsson, Öråns SK
Sofia Johansson, BTK Safir
Henrik Nyqvist, Ängby SK
Linda Arvidsson, Mölndals BTK
Ann-Eva Pettersson, Aspuddens BTK
Tobias Jägerholt, BTK Linné
Jesper Grip, Stratos IF
Mårten Stenberg BTK Norcoiterna
Katarina Turegård Råcksta SK
Ledare/Coach:
Jörgen Persson
Anders Nilsson 
Akademins barn:
Mattias Stenberg, Norrköpings BTK
Helena Johansson, Varbergs BTK

1992/93 

Spelare:
Tomas Jonsson, Råcksta SK
Alexander Ritchey, Väsby BTK
Carina Jonsson, Öråns SK
Mårten Stenberg, BTK Norcoiterna
Jens Lundqvist, Valbo AIF
Veronica Augustsson, BTK Ymor
Susanne Jonsson, Öråns SK
Petra Jönsson, Råå BTK
Charlotta Turegård, Råcksta SK
Linda Nordenberg, Finspångs AIK
Hans Petttersson, BTK Norcoiterna
Ted Vallin, Ängby SK
Anna Blomqvist, Aspuddens BTK
Jamie Lindqvist, BTK Österäng
Stefan Laupa, Kinna BTK
Magnus Fahlander, Östersunds RPK
Andreas Blom, Mölndals BTK
Kinga Fijalkowska, Lyckeby BTK
Josefin Andersson, Tvååkers BTK
Ledare/Coach:
Peter Ahlgren
Akademins Barn:
Katarina Turegård, Råcksta SK
Mikael Mattiasson, Mariedals IF

1993/94

Spelare:
Susanne Persson, Upplands Väsby BTK
Malin Abrahamsson, Östersunds GIF
Susanne Jonsson, Öråns SK
Carina Jonsson, Öråns SK
Dan Larsson, Hammarö BTK
Erik Svensson, Falkenbergs BTK
Johanna Lidhäll, Bomhus BTK
Jens Jacobsson, Eneby SK
Ted Vallin, Råcksta SK
Johan Pettersson, Hägerstens SK
Stefan Gudmundsson, Istrums BTK
Lillemor Fridlund, Iggesunds BTK
Madeleine Stigar, Råcksta SK
Petter Turegård, Ängby SK
Marie Geström, IK Sturehov
Cyprian Asamoah, Eslövs AI
Lisa Örneland, BTK Safir
Ledare/Coach:
Magnus Turegård
Torbjörn Olsson
Akademins barn:
Mårten Stenberg, BTK Norcoiterna
Elsa Ekman, Östersunds GIF

1994/95

Spelare:
Henrik Nyqvist, Råcksta BTK
Mårten Stenberg, BTK Norcoiterna
Robert Nilsson, Mölndals BTK
Saeed Esbati, Ängby SK
Veronica Augustsson, Malmö FF
Marie Olsson, Simrishamns GOIF
Carina Jonsson, Öråns SK
Susanne Jonsson, Öråns SK
Josefin Andersson, Tvååkers BTK
Henrik Nyqvist, Råcksta BTK
Mårten Stenberg, BTK Norcoiterna
Robert Nilsson, Mölndals BTK
Saeed Esbati, Ängby SK
Veronica Augustsson, Malmö FF
Marie Olsson, Simrishamns GOIF
John Fröling, Ängby SK
Sandra Johansson, BTK Serve
Emma Ländin, BTK Serve
Ledare/Coach:
Maria Väisänen.
Akademins barn: 
Stefan Nilsson, Carlstads BTK
Anna Jacobsson, Halmstads BTK

1995/96

Spelare:
Henrik Olsson, Eslöv BTK
Hans Pettersson, BTK Norcoiterna
Robert Svensson, Trollhättans BTK
Alexander Ritchey, Saab BTK
Nina Rydberg, BTK Serve
Anna Jacobsson, Halmstads BTK
Marie Sjögren, BTK Safir
Anna Berglund, Borlänge BTK
Lillemor Fridlund, Marma IF
Erik Norgren, BTK Frej
John Fröling, Ängby SK
Saed Esbati, Ängby SK
Sandra Johansson, BTK Serve
Anders Holm, BTK Rekord
Henrik Bengtsson, Söderhamns UIF
Petter Turegård, Ängby SK
Ledare/Coach:
Peter Angebrandt
Ann-Helené Blomqvist.
Akademins barn:
Carina Jonsson, Öråns BTK
Henrik Rosvall, Lyckeby BTK

1996/97

Spelare:
Robert Nilsson, Mölndals BTK
Johan Axelqvist, Köpings BTK
Robert Svensson, Trollhättans BTK
Erik Norgren, BTK Frej
Nina Vakkila, Spårvägens BTK
Nina Rydberg, BTK Serve
Lillemor Fridlund, Marma IF
Frida Johansson, Hova BTK
John Fröling, Ängby SK
Henrik Rosvall, Lyckeby BTK
Susan Persson, Ängby SK
Kajsa Andersson, Halmstad BTK
Henrik Olsson Eslövs IA
Hans Pettersson, Saab BTK
Sandra Svensson, BTK Frej
Sara Rhodin, Dänningelanda BTK
Saed Esbati, Ängby SK
David Torstensson, BTK Iron
Marie Sjögren, Gezeta BTK
Lotta Turegård, Partille PK
Akademins barn:
Sandra Johansson, Varbergs BTK
Tobias Larsson, Trollhättans BTK

1997/98

Spelare:
Robert Nilsson, Mölndals BTK
Fredrik Melscher, Spårvägens BTK
Anthony Josefsson, Fallens BTK
Annika Unger, Partille PK
Caroline Wersäll, Råcksta BTK
Frida Johansson, Hove BTK
John Fröling, Ängby SK
Saed Esbati, Råcksta SK
Robin Morin Blackebergs SK
Jenny Sundh, Ulrichehamn IF
Darija Grujic, Mölndals BTK
Sofia Westholm, Långshyttans BTK
Ledare/Coach:
Peter Sterneborg
Petra Gummesson
Akademins barn:
Anders Holm, BTK Rekord
Matilda Ekholm, Saab BTK

1998/99 

Spelare:
Pär Gerell
Angelica Augustsson, Trelleborgs BTK
Malin Kindgren, Saab BTK
Darija Grujic, Mölndals BTK
Andreas Molin, Söderhamns UIF
Erik Norgren, Klippans BTK
Susanna Nilsson, Lyckeby BTK
Anthony Josefsson, Trollhättans BTK
Kim Nylander, Falkenbergs BTK
Emelie Aschan, Tyresö BTK
Sara Martinsson, Råå BTK
Ledare/Coach:
Matthias Bergkvist
Peter Sterneborg
Petra Gummesson
Akademins barn:
Robin Morin, Ängby SK
Sara Rohdin, Bergkvara AIF

Stipendiater 1999/00-2021/22

1999/00

Spelare:
Richard Gavette, Varbergs BTK
Lars Fridén, Mariedals IK
Felix Reichard, Ängby SK
Malin Kindgren, Saab BTK
John Fröling, Ängby SK
Akademins barn:
Frida Johansson, BTK Rekord
Johan Axelqvist, Köpings BTK

2000/01

Uppgift saknas

2001/02

Uppgift saknas

2002/03

Spelare:
Emil Holmsten, Ängby SK
Christopher Dellstrand, Dänningelanda BTK
Malin Pettersson, Norrköpings BTK
Madeleine Melcher, Spårvägens BTK
Emily Ingves, Malmö FF
Sandra Saarinen, Trollhättans BTK
Viktor Tjerneld, Västerås BTK
Ledare/Coach:
Anders Nygren Långström 
Akademins barn:
Lukas Ryden, Dänningelanda BTK
Marie Persson, Sunnersta AIF

2003/04

Spelare:
Jimmie Karlsson, BTK Rekord
Pearl Lövgren, Malmö FF
Jon Persson, Norsdö IF
Erik Pettersson, BTK Safir
Sandra Saarinen, Uddevalla BTK
Emelie Jonsson, Tyresö BTK
Ledare/Coach:
Barbro Wiktorsson
Akademins barn:
Martin Singh, IK Bele
Sara Rask, Olofströms BTK

2004/05

Spelare:
Sebastian Andersson, Falkenbergs BTK
Gustaf Ericson, Ängby SK
Sara Rask Dänningelanda BTK
Cecilia Lundström, Spårvägens BTK
Johanna Trost, Ängby SK
Ted Sundström, Askims BTK
Jimmie Karlsson, BTK Rekord
Linda Johansson, Vrena IF
Ledare/Coach:
Emanuel Christiansson
Akademins barn:

William Svedberg, Spårvägens BTK
Matilda Johansson, Trollhättans BTK

2005/06

Spelare:
Matilda Johansson, Trollhättans BTK
Ida Söderlund, Ulricehamns IF
Caroline Olsson, Ljungby BTK
Michelle Quach, Halmstad BTK
Mattias Karlsson, Lyckeby BTK
Andreas Kvist, Askims BTK
Hampus Söderlund, Sjömarkens IF
Anthony Tran, Spårvägens BTK

2006/07

Spelare:
Jesper Hedlund, Linköpings PK

2007-15

Svenska Pingisakademin vilande och stipendium delades ej ut

2016/17

Spelare:
Jennie Edvinsson, Halmstad BTK

2017/18

Spelare:
Nina Johansson, Nävragöls BK

2018-20

Svenska Pingisakademin vilande och stipendium delades ej ut

2020/21

Spelare:
Peter Alestedt, IFK Täby BTK
Isak Alfredsson, Halmstad BTK
Nomin Baasan, Eslövs PK
William Bergenblock, Askims BTK
David Björkryd, Eskilstuna BTK
Bharath Chandra Madhu, Tullinge TP PK
Anton Grankvist, Hålta IK
Matilda Hansson, Lekstorps IF
Anja Händén, Halmstad BTK
Linnea Johansson, Hammarby IF BTF
Nina Johansson, Nävragöls BK
Alice Nilsson, Mariedals IK
Elias Sjögren, Ängby SK
Elias Sundin, Spårvägens BTK
Agnes Svensson, Halmstad BTK
Leah Tveit Muskantor, LinnePartille PK
Rebecca Tveit Muskantor, Eslövs PK
Ledare/Coach:
Martin Björkryd
Harald Andersson

2021/22

Spelare:

Spelare:
Siri Benjegård, Askims BTK 
Sara Haglund, Norrtulls SK
Laurynne Cabardo, Ängby SK
Angelina Bebawy, KFUM Stocksund      
Gabriella Aaltonen, Spårvägens BTK 
Tilda Edvardsson, Carlshamns BTK
Frida Zetterström, Ängby SK
Joel Isaksson, Vetlanda BTK 
Emil Ellermann, Västers BTK
Melker Sjösvärd, Linköpings PK
Bharath Madhu Chandra, Tullinge TP BTK
Elias Sjögren, Ängby SK
Styrbjörn Ekengren, Åsa IF

Ledare:
Moa Arvidsson
Sebastian Lundahl

Hans Alsérs Minnesfond

Hans Alsérs Minnesfond

1978 Ulf Bengtsson
1979 Erik Lindh, Helen Lindvall
1980 Jan-Ove Waldner 
1981 Jonny Åkesson
1984 Mats Andersson-Bandstigen, Tomas von Scheele, Marie Svensson 
1985 Mats Andersson-Bandstigen, Tomas von Scheele, Johan Fallby, Göran Wranå, Peter Karlsson 
1988 Pernilla Pettersson, Åsa Svensson
1992 David Gustafsson, Fredrik Håkansson

Ernst Bolldéns Minnesstipendium

Ernst Bolldéns Minnesstipendium

2013 Rasmus Nilsson 
2014 Delades ej ut 
2015 Michael Azulay 
2016 Smilla Sand 
2017 Martin Frodeson 
2018 Cajsa Stadler 
2019 Isak Nyholm
2020 Delades ej ut