INTERNATIONELLA MÄSTERSKAPSRESULTAT

Startsida 5 Vår verksamhet 5 Förbundet 5 Arkivet 5 Resultat & statistik 5 Internationella mästerskapsresultat

INTERNATIONELLA MÄSTERSKAP

SVENSKA MÄSTERSKAPSMEDALJER

OS & ALLA TIDERS OS-SVENSKAR

PARALYMPICS

UNGDOMS-OS

VM

PARA-VM

UNGDOMS-VM

JUNIOR-VM

VETERAN-VM

PARKINSON-VM

INTERNATIONELLA ÖPPNA MÄSTERSKAP

EM

PARA-EM

U21-EM

UNGDOMS-EM

VETERAN-EM

NM/NETU

NM/NETU UNGDOM

NM/NETU VETERAN

SVENSKA MÄSTERSKAPSMEDALJER

Svenska Herrlandslaget

OS (1988-)

1988 1 medalj (1 brons)
1992 
1 medalj (1 guld) – Svenskt OS-rekord för herrlandslaget
1996 
ingen medalj
2000 1 medalj (1 silver)
2004 
ingen medalj 
2008 
ingen medalj
2012 ingen medalj
2016 ingen medalj

3 st. OS-medaljer (1 guld, 1 silver och 1 brons) 

VM (1927-)

1927 ingen medalj
1928 ingen medalj
1929 ingen medalj
1930 2 medaljer (1 silver och 1 brons)
1931 ingen medalj
1932 ingen medalj
1933 ingen medalj
1934 ingen medalj
1935 ingen medalj
1936 ingen medalj
1937 ingen medalj
1938 ingen medalj
1939 ingen medalj
1940-46  Spelades ej
1947 ingen medalj
1948 ingen medalj
1949 1 medalj (1 brons)
1950 ingen medalj
1951 ingen medalj
1952 ingen medalj
1953 ingen medalj
1954 1 medalj (1 silver)
1955 ingen medalj
1956 ingen medalj
1957 ingen medalj
1959 1 medalj (1 brons)
1961 ingen medalj 
1963 1 medalj (1 brons)
1965 ingen medalj
1967 2 medaljer (1 guld och 1 brons)
1969 1 medalj (1 guld)
1971 1 medalj (1 guld)
1973 3 medaljer (2 guld och 1 silver)
1975 1 medalj (1 brons)
1977 2 medaljer (2 brons)
1979 ingen medalj
1981 1 medalj (1 brons)
1983 1 medalj (1 silver) 
1985 2 medaljer (1 guld och 1 silver)
1987 2 medaljer (2 silver)
1989 3 medaljer (2 guld och 1 silver)
1991 5 medaljer (3 guld, 1 silver och 1 brons) – Svenskt VM-rekord för herrlandslaget
1993 2 medaljer (1 guld och 1 brons)
1995 1, 5 medaljer (1 silver och 0,5 brons)
1997 2 medaljer (1 guld och 1 silver)
1999 1 medalj (1 brons) –Individuellt
2000 1 medalj (1 guld) -Lag
2001 1 medalj (1 brons)
2003 ingen medalj -Individuellt
2004 1 medalj (1 brons) -Lag
2005 ingen medalj -Individuellt
2006 ingen medalj -Lag
2007 ingen medalj -Individuellt
2008 ingen medalj -Lag
2009 ingen medalj -Individuellt
2010 ingen medalj -Lag
2011 ingen medalj -Individuellt
2012 ingen medalj -Lag
2013 ingen medalj -Individuellt
2014 ingen medalj -Lag
2015 ingen medalj -Individuellt
2016 ingen medalj -Lag
2017 ingen medalj -Individuellt
2018 1 medalj (1 brons) -Lag
2019 1 medalj (1 silver) -Individuellt

= 40,5 st. VM-medaljer (13 guld, 12 silver och 15,5 brons) 

World Cup (1980-)

1980 ingen medalj
1981 
ingen medalj
1982 
1 medalj (1 silver)
1983 
3 medaljer (1 guld, 1 silver och 1 brons)
1984 
1 medalj (1 brons)
1985 
ingen medalj
1986 
ingen medalj
1987 
ingen medalj
1988 
ingen medalj
1989 
1 medalj (1 brons)
1990 
2 medaljer (2 guld)Svenskt World Cup-rekord för herrlandslaget
1991 
3 medaljer (1 guld, 1 silver och 1 brons)
1992 
ingen medalj
1993 
ingen medalj 
1994 
1 medalj (1 silver)
1995 
ingen medalj 
1996 
1 medalj (1 silver)
1997 
ingen medalj
1998 
ingen medalj
1999 
ingen medalj
2000 
ingen medalj
2001 
ingen medalj
2002 
ingen medalj
2003 
ingen medalj
2004 
ingen medalj
2005 
ingen medalj
2006 
ingen medalj
2007 ingen medalj
2008
 ingen medalj
2009 ingen medalj
2010 ingen medalj 
2011 ingen medalj
2012 ingen medalj
2013 ingen medalj
2014 ingen medalj
2015 ingen medalj
2016 ingen medalj
2017 ingen medalj
2018 ingen medalj
2019 ingen medalj
2020 ingen medalj

= 13 st. World Cup-medaljer (4 guld, 5 silver och 4 brons) 

EM (1958-)

1958 1 medal (1 brons)
1960 
1 medalj (1 silver)
1962 
5,5 medaljer (1 guld, 1,5 silver och 3 brons)
1964 3 medaljer (3 guld)
1966 
3 medaljer (3 guld)
1968 
4 medaljer (1 guld, 1 silver och 2 brons)
1970 
5 medaljer (2 guld, 1 silver och 2 brons)
1972 
4 medaljer (2 guld och 2 silver)
1974 
3 medaljer (1 guld, 1 silver och 1 brons)
1976 
2,5 medaljer (1 guld, 1 silver och 0,5 brons)
1978 
ingen medalj 
1980 
2 medaljer (1 guld och 1 brons)
1982 
3 medaljer (1 guld, 1 silver och 1 brons)
1984 
4 medaljer (1 guld, 1 silver och 2 brons)
1986 
5 medaljer (3 guld, 1 silver och 1 brons) – Svenskt EM-rekord för herrlandslaget
1988 
5,5 medaljer (3 guld och 2,5 brons)
1990 2 medaljer (2 guld)
1992 
2,5 medaljer (2 guld och 0,5 brons)
1994 
2 medaljer (2 silver)
1996 
4 medaljer (3 guld och 1 silver)
1998 
1,5 medaljer (0,5 silver och 1 brons)
2000 
3 medaljer (2 guld och 1 brons)
2002 
1 medalj (1 guld)
2003 
1 medalj (1 brons)
2005 
ingen medalj
2007 
ingen medalj
2008 
1 medalj (1 brons)
2009 
ingen medalj
2009 
ingen medalj -Mixed dubbel
2010 
1 medalj (1 brons) 
2010 
ingen medalj -Mixed dubbel
2011 
1 medalj (1 silver) 
2011 
ingen medalj -Mixed dubbel
2012 
1 medalj (1 silver) -Individuellt 
2012 
ingen medalj -Mixed dubbel
2013 
ingen medalj
2013 
ingen medalj -Mixed dubbel
2014 
1 medalj (1 brons) -Lag 
2015 
2 medaljer (2 brons)
2016 
1,5 medal (0,5 silver och 1 brons) -Individuellt
2017 
ingen medalj -Lag
2018 
2 medaljer (1 silver och 1 brons) -Individuellt
2019 1 medalj (1 brons) -Lag

= 80 st. EM-medaljer (33 guld, 18,5 silver och 28,5 brons) 

European Games (2015-)

2015 ingen medalj
2019 1 medalj (1 silver) -Svenskt European Games-rekord för herrlandslaget

= 1 st. European Games-medaljer (1 silver)

Europa Top-12/Top-16 (1971-)

1971 ingen medalj
1972 1 medalj (1 silver)
1973 1 medalj (1 guld)
1974 ingen medalj
1975 1 medalj (1 guld)
1976 1 medalj (1 silver)
1977 ingen medalj
1978 1 medalj (1 brons)
1979 ingen medalj 
1980 2 medaljer (1 guld och 1 silver)
1981 1 medalj (1 silver)
1982 1 medalj (1 guld)
1983 1 medalj (1 brons)
1984 2 medaljer (1 guld och 1 brons)
1985 1 medalj (1 brons)
1986 2 medaljer (1 guld och 1 brons)
1987 2 medaljer (1 silver och 1 brons)
1988 2 medaljer (1 guld och 1 brons)
1989 3 medaljer (1 guld, 1 silver och 1 brons)Svenskt Europa Top-12/Top-16-rekord för herrlandslaget
1990 2 medaljer (1 guld och 1 silver)
1991 3 medaljer (1 guld, 1 silver och 1 brons)
1992 1 medalj (1 guld)
1993 2 medaljer (1 guld och 1 silver)
1994 2 medaljer (1 silver och 1 brons)
1995 2 medaljer (1 guld och 1 silver)
1996 1 medalj (1 guld)
1997 1 medalj (1 brons)
1998 2 medaljer (1 silver och 1 brons)
1999 ingen medalj 
2000 ingen medalj
2001 1 medalj (1 silver)
2002 ingen medalj
2003 ingen medalj
2004 ingen medalj
2005 ingen medalj
2006 ingen medalj 
2007 ingen medalj
2008 ingen medalj 
2009 ingen medalj 
2010 ingen medalj 
2011 ingen medalj 
2012 ingen medalj 
2013 ingen medalj 
2014 ingen medalj 
2015 ingen medalj 
2016 ingen medalj 
2017 ingen medalj 
2018 ingen medalj
2019 ingen medalj
2020 ingen medalj

= 39 st. Europa Top-12/Top-16-medaljer (14 guld, 13 silver och 12 brons)

Nordiska Mästerskapen/Nordeuropeiska Mästerskapen (1949-)

1949 7 medaljer (3,5 guld, 2,5 silver och 1 brons)
1951 
7 medaljer (3,5 guld, 2,5 silver och 1 brons)
1953 
6,5 medaljer (3,5 guld, 1,5 silver och 1,5 brons)
1955 
7,5 medaljer (3,5 guld, 2 silver och 2 brons)
1957 
7 medaljer (3,5 guld, 2,5 silver och 1 brons)
1959 
8 medaljer (3 guld, 1,5 silver och 3,5 brons)
1961 
7 medaljer (3,5 guld, 1,5 silver och 2 brons)
1963 
10 medaljer (3,5 guld, 2,5 silver och 4 brons) – Svenskt NM/NEM-rekord för herrlandslaget
1965 
6,5 medaljer (3,5 guld, 2,5 silver och 0,5 brons)
1967 
6 medaljer (3,5 guld och 2,5 silver)
1969 
9 medaljer (3,5 guld, 2,5 silver och 3 brons)
1971 
5,5 medaljer (3,5 guld och 2,5 silver)
1973 
8 medaljer (3,5 guld, 1,5 silver och 3 brons)
1975 
8 medaljer (3 guld, 2 silver och 3 brons)
1977 
9 medaljer (3 guld, 2 silver och 4 brons)
1979 
7 medaljer (3 guld, 1 silver och 3 brons) 
1981 
6 medaljer (3,5 guld, 1 silver och 1,5 brons)
1983 
5,5 medaljer (3 guld, 1 silver och 1,5 brons)
1986 
7,5 medaljer (2,5 guld, 2 silver och 3 brons)
1988 
8,5 medaljer (3,5 guld, 2,5 silver och 2,5 brons)
1990 
5,5 medaljer (2,5 guld, 1 silver och 2 brons)
1992 
6,5 medaljer (3,5 guld, 1,5 silver och 1,5 brons)
1994 
7 medaljer (3 guld, 2 silver och 2 brons)
1996 
6,5 medaljer (3 guld, 2 silver och 1,5 brons)
1998 
6 medaljer (1 guld, 1,5 silver och 3,5 brons)
2000 
3,5 medaljer (0,5 guld, 1,5 silver och 1,5 brons)
2002 
3,5 medaljer (1 guld och 2,5 silver)
2004 
ingen medalj
2006 
4,5 medaljer (1 guld, 2 silver och 1.5 brons)
2008 
5 medaljer (1,5 guld, 1,5 silver och 2 brons)
2010 
4 medaljer (3,5 guld och 0,5 brons)
2012 
7 medaljer (3,5 guld, 2,5 silver och 1 brons)
2016 
8 medaljer (3,5 guld, 2,5 silver och 2 brons)
2018 
5,5 medaljer (3,5 guld, 1,5 silver och 0,5 brons)

= 219 st. NM/NEM-medaljer (97,5 guld, 61 silver och 60,5 brons)

Svenska Damlandslaget

OS (1988-)

1988 ingen medalj
1992 
ingen medalj
1996 
ingen medalj
2000 ingen medalj
2004 
ingen medalj 
2008 
ingen medalj 
2012 ingen medalj
2016 ingen medalj

0 st. OS-medaljer 

VM (1927-)

1927 ingen medalj
1928 1 medalj (1 brons) – Svenskt VM-rekord för damlandslaget
1929 ingen medalj
1930 ingen medalj
1931 ingen medalj
1932 ingen medalj
1933 ingen medalj
1934 ingen medalj 
1935 ingen medalj
1936 ingen medalj
1937 ingen medalj
1938 ingen medalj
1939 ingen medalj
1940-46  Spelades ej
1947 ingen medalj
1948 ingen medalj
1949 ingen medalj
1950 ingen medalj 
1951 ingen medalj
1952 ingen medalj
1953 ingen medalj 
1954 ingen medalj
1955 ingen medalj
1956 ingen medalj
1957 ingen medalj
1959 ingen medalj
1961 ingen medalj 
1963 ingen medalj
1965 ingen medalj
1967 ingen medalj
1969 ingen medalj
1971 ingen medalj
1973 ingen medalj
1975 ingen medalj
1977 ingen medalj
1979 ingen medalj
1981 ingen medalj
1983 ingen medalj
1985 ingen medalj
1987 ingen medalj
1989 ingen medalj
1991 ingen medalj
1993 ingen medalj
1995 0,5 medaljer  (0,5 brons)
1997 ingen medalj
1999 ingen medalj
2000 ingen medalj -Lag
2001 ingen medalj
2003 ingen medalj -Individuellt
2004 ingen medalj -Lag
2005 ingen medalj -Individuellt
2006 ingen medalj -Lag
2007 ingen medalj -Individuellt 
2008 ingen medalj -Lag
2009 ingen medalj -Individuellt 
2010 ingen medalj -Lag
2011 ingen medalj -Individuellt 
2012 ingen medalj -Lag
2013 ingen medalj  -Individuellt 
2014 ingen medalj -Lag 
2015 ingen medalj -Individuellt
2016 ingen medalj -Lag 
2017 ingen medalj -Individuellt 
2018 ingen medalj -Lag
2019 ingen medalj -Individuellt

= 1,5 st. VM-medaljer (1,5 brons) 

World Cup (1996-)

1996 ingen medalj
1997 
ingen medalj
1998 ingen medalj
1999 
ingen medalj
2000 
ingen medalj
2001 
ingen medalj
2002 
ingen medalj
2003 
ingen medalj
2004 
ingen medalj
2005 
ingen medalj
2006 
ingen medalj
2007 
ingen medalj
2008 
ingen medalj
2009 
ingen medalj
2010 
ingen medalj
2011 
ingen medalj
2012 
ingen medalj
2013 
ingen medalj
2014 
ingen medalj
2015 
ingen medalj
2016 
ingen medalj
2017 
ingen medalj
2018 
ingen medalj
2019 ingen medalj
2020 ingen medalj

= 0 st. World Cup-medaljer 

EM (1958-)

1958 ingen medalj
1960 
ingen medalj
1962 
ingen medalj
1964 ingen medalj
1966 
ingen medalj
1968 
ingen medalj
1970 
ingen medalj
1972 
ingen medalj
1974
 1 medalj (1 silver)
1976
 1 medalj (1 brons)
1978 
1 medalj (1 brons)
1980 
ingen medalj
1982 
ingen medalj
1984 
ingen medalj
1986
 1 medalj (1 brons)
1988 
ingen medalj
1990 ingen medalj
1992
 0,5 medalj (0,5 brons)
1994 
1 medalj (1 guld) – Delat svenskt EM-rekord för damlandslaget
1996 
ingen medalj
1998
 2 medaljer (1 silver och 1 brons)
2000
 1,5 medaler (0,5 silver och 1 brons)
2002 
1 medalj (1 brons)
2003 
ingen medalj
2005 
ingen medalj
2007 
ingen medalj
2008 
ingen medalj
2009 
ingen medalj
2009 
ingen medalj -Mixed dubbel
2010 
ingen medalj 
2010 
ingen medalj -Mixed dubbel
2011 
ingen medalj
2011 
ingen medalj -Mixed dubbel
2012 
ingen medalj -Individuellt 
2012 
ingen medalj -Mixed dubbel
2013 
1 medalj (1 guld)Delat svenskt EM-rekord för damlandslaget
2013 
ingen medalj -Mixed dubbel
2014 
1 medalj (1 brons) -Lag 
2015 
ingen medalj
2016 
0,5 medal (0,5 silver) -Individuellt
2017 
ingen medalj -Lag
2018
 0,5 medaljer (0,5 brons) -Individuellt 
2019 ingen medalj -Lag

= 13 st. EM-medaljer (2 guld, 3 silver och 8 brons) 

European Games (2015-)

2015 ingen medalj
2019 ingen medalj

= 0 st. European Games-medaljer 

Europa Top-12/Top-16 (1971-)

1971 ingen medalj
1972 ingen medalj
1973 ingen medalj
1974 ingen medalj
1975 1 medalj (1 guld)Delat svenskt Europa Top-12/Top-16-rekord för damlandslaget
1976 1 medalj (1 guld)Delat svenskt Europa Top-12/Top-16-rekord för damlandslaget
1977 ingen medalj
1978 ingen medalj
1979 ingen medalj
1980 ingen medalj
1981 ingen medalj
1982 ingen medalj
1983 ingen medalj
1984 ingen medalj
1985 ingen medalj
1986 ingen medalj
1987 ingen medalj
1988 ingen medalj
1989 ingen medalj
1990 ingen medalj
1991 ingen medalj
1992 1 medalj (1 silver)
1993 1 medalj (1 brons)
1994 ingen medalj
1995 ingen medalj
1996 ingen medalj
1997 ingen medalj
1998 1 medalj (1 brons)
1999 ingen medalj
2000 ingen medalj
2001 ingen medalj
2002 ingen medalj
2003 ingen medalj
2004 ingen medalj
2005 ingen medalj
2006 ingen medalj 
2007 ingen medalj
2008 ingen medalj
2009 ingen medalj 
2010 ingen medalj 
2011 ingen medalj 
2012 ingen medalj 
2014 ingen medalj 
2015 ingen medalj
2016 ingen medalj 
2017 ingen medalj
2018 ingen medalj 
2019 ingen medalj
2020 ingen medalj

= 5 st. Europa Top-12/Top-16-medaljer (2 guld, 1 silver och 2 brons) 

Nordiska Mästerskapen/Nordeuropeiska Mästerskapen (1949-)

1949 5 medaljer (3,5 guld och 1,5 silver)
1951 
5 medaljer (3,5 guld och 1,5 silver)
1953 
4,5 medaljer (3,5 guld, 0,5 silver och 0,5 brons)
1955 
4,5 medaljer (3,5 guld och 1 silver)
1957 
4 medaljer (3,5 guld och 0,5 silver)
1959 
5 medaljer (1 guld, 1,5 silver och 2,5 brons)
1961 
5 medaljer (3,5 guld och 1,5 silver)
1963 
9 medaljer (3,5 guld, 2,5 silver och 3 brons) – Svenskt NM/NEM-rekord för damlandslaget
1965 
7,5 medaljer (2,5 guld, 2,5 silver och 2,5 brons)
1967 
7 medaljer (2,5 guld, 2,5 silver och 2 brons)
1969 
8 medaljer (3,5 guld, 2,5 silver och 2 brons)
1971 
8,5 medaljer (3,5 guld, 2,5 silver och 2,5 brons)
1973 
7 medaljer (3,5 guld, 2,5 silver och 1 brons)
1975 
8 medaljer (3 guld, 2 silver och 3 brons)
1977 
7 medaljer (3 guld, 1 silver och 3 brons)
1979 
5 medaljer (3 guld, 1 silver och 1 brons)
1981 
4 medaljer (3,5 guld och 0,5 brons)
1983 
4,5 medaljer (1 guld, 2 silver och 1,5 brons)
1986
 7,5 medaljer (2,5 guld, 2 silver och 3 brons)
1988 
7,5 medaljer (2,5 guld, 1,5 silver och 3,5 brons)
1990 
8,5 medaljer (3,5 guld, 1 silver och 4 brons)
1992 
4,5 medaljer (2,5 guld, 1,5 silver och 0,5 brons)
1994 
4 medaljer (2 silver och 2 brons)
1996 
5,5 medaljer (3 guld, 1 silver och 1,5 brons)
1998 
5,5 medaljer (0,5 guld, 2,5 silver och 2,5 brons)
2000 
6 medaljer (3 guld, 1,5 silver och 1,5 brons)
2002 
4 medaljer (0,5 guld, 2,5 silver och 1 brons)
2004 
ingen medalj
2006 
0,5 medaljer (0,5 brons)
2008 
4 medaljer (2,5 guld och 1,5 silver)
2010 
5 medaljer (3,5 guld och 1,5 brons)
2012
 5 medaljer (3,5 guld och 1,5 silver)
2016 
6 medaljer (3,5 guld, 1,5 silver och 1 brons)
2018 
6,5 medaljer (3,5 guld, 1,5 silver och 1,5 brons)

=  188,5 st. NM/NEM-medaljer (89 guld, 50,5 silver och 49 brons) 

Svenska Paralandslaget

Paralympics (1960-)

1960 inga medaljer
1964 inga medaljer
1968 2 medaljer (1 guld och 1 silver)
1972 5 medaljer (3 silver och 2 brons)
1976 6 medaljer (2 guld, 2 silver och 2 brons)
1980 6 medaljer (5 silver och 1 brons) 
1984 12 medaljer (7 guld, 3 silver och 2 brons)Svenskt Paralympics-rekord för Paralandslaget
1988 8 medaljer (2 guld, 3 silver och 3 brons)
1992 4 medaljer (2 silver och 2 brons)
1996 6 medaljer (2 guld, 3 silver och 2 brons)
2000 4 medaljer (1 guld och 3 brons)
2004 4 medaljer (2 silver och 2 brons)
2008 2 medaljer (1 silver och 1 brons)
2012 5 medaljer (1 guld, 1 silver och 3 brons)
2016 2 medaljer (1 silver och 1 brons)

= 66 st. Paralympicsmedaljer (16 guld, 26 silver och 24 brons)

Para-VM (1990-)

1990 7 medaljer (1 guld, 2 silver och 4 brons) 
1998 6 medaljer (1 guld, 1 silver och 4 brons)
2002 3 medaljer (2 silver och 1 brons)
2006 7 medaljer (3 guld, 2 silver och 2 brons)Svenskt Para-VM-rekord för Paralandslaget
2010 4 medaljer (2 silver och 2 brons)
2014 5 medaljer (1 silver och 4 brons)
2017 2 medaljer (2 guld) -Lag
2018 2 medaljer (1 silver och 1 brons) -Individuellt

= 36 medaljer (7 guld, 11 silver och 18 brons)

Para-EM (1985-)

1985 4 medaljer (2 silver och 2 brons)
1987 
5 medaljer (1 guld och 4 silver)
1991 
3 medaljer (1 guld och 2 silver)
1995 
14 medaljer (2 guld, 4 silver och 8 brons) 
1997 9 medaljer (2 guld, 3 silver och 4 brons)
1999 
6 medaljer (1 silver och 5 brons)
2001 
3 medaljer (3 brons)
2003 
4 medaljer (1 guld, 1 silver och 2 brons)
2005 
8 medaljer (4 guld, 2 silver och 2 brons)
2007 
7 medaljer (1 guld, 4 silver och 2 brons)
2009 
7 medaljer (2 guld, 2 silver och 3 brons)
2011 
6 medaljer (5 guld och 1 silver)Svenskt Para-EM-rekord för Paralandslaget
2013 
4 medaljer (1 guld, 2 silver och 1 brons)
2015 
7 medaljer (2 guld och 5 brons)
2017 
5 medaljer (1 guld, 1 silver och 3 brons)
2019 
10 medaljer (1 guld, 2 silver och 7 brons)

= 102 st. Para-EM-medaljer (24 guld, 31 silver och 47 brons)

European Para Youth Games (2017-)

2017 6 medaljer (6 brons) 
2019 
7,5 medaljer (1 guld, 1,5 silver och 5 brons) – Svenskt European Para Youth Games-rekord för Paraungdomslandslaget

= 13,5 st European Para Youth Games-medaljer (1 guld, 1,5 silver och 11 brons)

Svenska Ungdoms-/juniorlandslaget

Ungdoms-OS (2010-)

2010 ingen medalj
2014 ingen medalj
2018 ingen medalj

= 0 st. Ungdoms-OS-medaljer

Ungdoms-VM (1993-97)

1993 3 medaljer (2 guld och 1 silver)Svenskt Ungdoms-VM-rekord för Ungdomslandslaget
1994 
2 medaljer (2 brons)
1995 
4 medaljer (1 guld och 3 brons)
1997 
ingen medalj

= 9 st. UVM-medaljer (3 guld, 1 silver och 5 brons)

Junior-VM (2003-)

2003 ingen medalj
2004 ingen medalj
2005 
1 medalj (1 brons)
2006 
ingen medalj
2007 
ingen medalj
2008 ingen medalj
2009 
ingen medalj
2010 ingen medalj
2011 
ingen medalj
2012 ingen medalj
2013 
ingen medalj
2014 ingen medalj
2015 
ingen medalj
2016 ingen medalj
2017 
1 medalj (1 silver)Delat svenskt Junior-VM-rekord för Ungdomslandslaget
2018 
ingen medalj
2019 
1 medalj (1 silver)Delat svenskt Junior-VM-rekord för Ungdomslandslaget

= 3 st. JVM-medaljer (2 silver och 1 brons)

U21-EM (2017-)

2017 1 medalj (1 brons)Delat svenskt U21-EM-rekord för Ungdomslandslaget
2018 
ingen medalj
2019 
ingen medalj
2020 
1 medalj (1 brons) Delat svenskt U21-EM-rekord för Ungdomslandslaget

= 2 st. U21-EM-medaljer (2 brons)

Ungdoms-EM (1955-)

1955 2 medaljer (1 silver och 1 brons)
1956 1 medalj (1 brons)
1957 2 medaljer (2 guld)
1958 5 medaljer (3 silver och 2 brons)
1959 ingen medalj
1961 4 medaljer (2 silver och 2 brons)
1962 2,5 medaljer (2,5 brons)
1963 7 medaljer (3 guld, 2 silver och 2 brons) 
1965 6 medaljer (4 guld och 2 brons) 
1966 1 medalj (1 brons)
1967 1 medalj (1 brons)
1968 2 medaljer (2 brons)
1969 1 medalj (1 brons)
1970 6,5 medaljer (1,5 guld, 3 silver och 2 brons)
1971 4 medaljer (1 silver och 4 brons)
1972 4 medaljer (4 brons)
1973 4 medaljer (3 guld och 1 silver)
1974 6 medaljer (2 guld och 4 brons)
1975 3 medaljer (2 guld och 1 brons)
1976 2,5 medaljer (1 guld, 0,5 silver och 1 brons)
1977 6 medaljer (2 guld, 3 silver och 1 brons)
1978 6 medaljer (2 guld, 2 silver och 2 brons)
1979 12 medaljer (2 guld, 4 silver och 6 brons)
1980 12 medaljer (4 guld, 5 silver och 3 brons)Svenskt Ungdoms-EM-rekord för Ungdomslandslaget
1981 3 medaljer (3 guld)
1982 9,5 medaljer (3,5 guld, 1,5 silver och 4,5 brons)
1983 9,5 medaljer (2,5 guld, 4 silver och 3 brons)
1984 2 medaljer (2 brons)
1985 2 medaljer (1 guld och 1 silver)
1986 3,5 medaljer (2 guld och 1,5 brons)
1987 2 medaljer (2 brons)
1988 ingen medalj 
1989 5 medaljer (1 guld, 1 silver och 3 brons)
1990 1 medalj (1 brons)
1991 5 medaljer (2 guld, 1 silver och 2 brons)
1992 2,5 medaljer (2 silver och 0,5 brons)
1993 4 medaljer (1 silver och 3 brons)
1994 5,5 medaljer (3 guld, 1,5 silver och 1 brons)
1995 2 medaljer (1 silver och 1 brons)
1996 6 medaljer (1 guld, 2 silver och 3 brons)
1997 5 medaljer (3 silver och 2 brons)
1998 4 medaljer (4 brons)
1999 1,5 medaljer (0,5 guld och 1 brons)
2000 3 medaljer (3 brons)
2001 2,5 medaljer (0,5 guld och 2 brons)
2002 1 medalj (1 brons)
2003 2 medaljer (1 guld och 1 brons)
2004 2 medaljer (2 brons)
2005 ingen medalj 
2006 4,5 medaljer (2 guld, 1,5 silver och 1 brons)
2007 2,5 medaljer (2,5 brons)
2008 3 medaljer (2 silver och 1 brons)
2009 7 medaljer (1 guld, 3 silver och 3 brons)
2010 ingen medalj
2011 2 medaljer (1 silver och 1 brons)
2012 1 medalj (1 guld)
2013 ingen medalj 
2014 3 medaljer (1 silver och 2 brons) 
2015 5 medaljer (1 guld, 3 silver och 1 brons)
2016 3 medaljer (3 silver)
2017 5,5 medaljer (1 guld, 1 silver och 3,5 brons)
2018 2 medaljer (1 silver och 1 brons)
2019 
2,5 medaljer (1 guld, 0,5 silver och 1 brons)

= 227 st. UEM-medaljer (56,5 guld, 63,5 silver och 107 brons)

Europa Junior Top-12/Top-10 (1985-)

1985 ingen medalj
1986
 ingen medalj
1987 
ingen medalj
1988 
ingen medalj
1989 
ingen medalj
1990 
ingen medalj
1991 ingen medalj
1992 1 medalj (1 brons) 
1993 1 medalj (1 silver)
1994 1 medalj (1 silver)
1995 1 medalj (1 silver)
1996 1 medalj (1 brons)
1997 2 medaljer (1 guld och 1 brons)Svenskt Europa Junior Top-12/Top-10-rekord för Ungdomslandslaget
1998 ingen medalj
1999 ingen medalj
2000 ingen medalj
2001 1 medalj (1 guld)
2002 ingen medalj
2003 1 medalj (1 brons)
2004 ingen medalj
2005 ingen medalj
2006 ingen medalj
2007 ingen medalj
2008 ingen medalj
2009 1 medalj (1 silver)
2010 ingen medalj
2011 ingen medalj
2012 ingen medalj 
2013 ingen medalj 
2014 
ingen medalj
2015 
ingen medalj
2016 1 medalj (1 guld)
2017 
ingen medalj
2018 
ingen medalj
2019 ingen medalj
2020 ingen medalj

= 11 st Europa Junior Top-12/Top-10-medaljer (3 guld, 4 silver och 4 brons)

Euro Mini Champs (2005-)

2005 1 medalj (1 silver)
2006 
1 medalj (1 guld)
2007 
ingen medalj
2008 ingen medalj
2009 
ingen medalj
2010 
1 medalj (1 silver)
2011 
1 medalj (1 silver)
2012 
ingen medalj
2013 
1 medalj (1 guld)
2014 
1 medalj (1 guld)Svenskt Euro Mini Champs-rekord för Minicadettlandslaget
2015 
ingen medalj
2016 
ingen medalj
2017 
ingen medalj
2018 
ingen medalj
2019 ingen medalj
2020 ingen tävling och ingen medalj

= 6 st Euro Mini Champs-medaljer (3 guld och 3 silver)

Nordiska Mästerskapen/Nordeuropeiska Mästerskapen för Ungdomar

1951 2 medaljer (1 guld och 1 silver)
1953 4 medaljer (1 guld, 1 silver och 2 brons)
1955 2 medaljer (1 guld och 1 silver)
1957 1 medalj (1 guld)
1959 1 medalj (1 guld)
1961 4 medaljer (2 guld och 2 silver)
1963 7 medaljer (2 guld, 2 silver och 3 brons)
1965 4 medaljer (2 guld, 1 silver och 1 brons)
1967 4 medaljer (2 guld och 2 silver)
1969 6 medaljer (2 guld, 1 silver och 3 brons)
1971 4 medaljer (2 guld och 2 silver)
1973 7 medaljer (4 guld, 2 silver och 1 brons)
1975 14 medaljer (8 guld, 3 silver och 3 brons) – Svenskt NM/NEM för ungdomar-rekord för Ungdomslandslaget
1977 16 medaljer (6 guld, 4 silver och 6 brons)
1979 12 medaljer (6 guld, 1 silver och 5 brons)
1981 8 medaljer (3 guld, 2 silver och 3 brons)
1984 8,5 medaljer (2 guld, 4 silver och 2,5 brons)
1985 8 medaljer (2 guld, 1 silver och 5 brons)
1986 5 medaljer (2 guld, 1 silver och 2 brons)
1987 9 medaljer (1 guld, 4 silver och 4 brons)
1988 9 medaljer (1 guld, 5 silver och 3 brons)
1989 13 medaljer (5 guld, 2 silver och 6 brons)
1990 11 medaljer (6 guld, 3 silver och 2 brons)
1991 7 medaljer (4 guld, 1 silver och 2 brons)
1992 15,5 medaljer (7 guld, 4 silver och 4,5 brons)
1993 2 medaljer (1 silver och 1 brons)
2006 4 medaljer (1 silver och 3 brons)
2007 2 medaljer (1 guld och 1 brons)
2008 ingen medalj
2010 2 medaljer (2 guld)
2011 ingen medalj
2012 ingen medalj
2013 ingen medalj
2017 3 medaljer (2 silver och 1 brons)
2018 ingen medalj
2019 ingen medalj

=  195 st NM/NEM för ungdomar-medaljer (77 guld, 54 silver och 64 brons)

North European Mini Challenge (2006)

2006 7 medaljer (3 guld, 2 silver och 2 brons)Svenskt North European Mini Challenge-rekord för Minicadettlandslaget

= 7 st North European Mini Challenge-medaljer (3 guld, 2 silver och 2 brons)

Svenska Veteranlandslaget

Veteran-VM (1982-)

1982 8,5 medaljer (4 guld, 3,5 silver och 1 brons)
1984 
9 medaljer (4 guld och 5 silver)
1986 
8,5 medaljer (5,5 guld och 3 silver)
1988 
13 medaljer (7 guld och 6 silver)Svenskt Veteran-VM-rekord för Veteranlandslaget
1990 
8 medaljer (1 guld och 7 silver)
1992 
5,5 medaljer (2,5 guld och 3 silver)
1994 
3,5 medaljer (2,5 guld och 1 silver)
1996 
10 medaljer (6 guld och 4 silver)
1998 
8,5 medaljer (5,5 guld och 3 silver)
2000 
4,5 medaljer (3,5 guld och 1 silver)
2002 
6,5 medaljer (2,5 guld och 4 silver)
2004 
2,5 medaljer (2 guld och 0,5 silver)
2006 
1,5 medaljer (1,5 guld)
2008 
3 medaljer (1 silver och 2 brons)
2010 
4 medaljer (1,5 guld, 1 silver och 1,5 brons)
2012 
16 medaljer (4 guld, 2 silver och 10 brons)
2014 
3 medaljer (1,5 silver och 1,5 brons)
2016 
5 medaljer (2 silver och 3 brons)
2018 
4 medaljer (2 guld och 2 brons)

= 124,5 st Veteran-VM medaljer (55 guld, 48,5 silver och 21 brons)

Veteran-EM (1995-)

1995 6 medaljer (3 guld och 3 silver)
1997 
9,5 medaljer (4,5 guld och 5 silver)
1999 
13 medaljer (7 guld och 6 silver)Svenskt Veteran-EM-rekord för Veteranlandslaget
2001 
4,5 medaljer (2,5 guld och 2 silver)
2003 
10,5 medaljer (2,5 guld, 2,5 silver och 5,5 brons)
2005 
5 medaljer (1 guld, 2 silver och 2 brons)
2007 
5 medaljer (1 guld och 4 silver)
2009 
3 medaljer (3 silver)
2011 
5,5 medaljer (3,5 guld och 2 brons)
2013 
7 medaljer (1 guld och 6 brons)
2015 
3,5 medaljer (1 guld och 2,5 silver)
2017 
16,5 medaljer (6 guld, 6,5 silver och 4 brons)
2019 
9,5 medaljer (0,5 guld, 3 silver och 6 brons)

= 98,5 st Veteran-EM-medaljer (33,5 guld, 39,5 silver och 25,5 brons)

Svenska Parkinsonlandslaget

Parkinson-VM (2019-)

2019 1,5 medaljer (1,5 brons) – Svenskt Parkinson-VM rekord för Parkinsonlandslaget

= 1,5 st Parkinson-VM medaljer (1,5 brons)

OS & ALLA TIDERS OS-SVENSKAR

Svenska förbundskaptener redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld.

Årtal och spelplats

1988 23-30 september 1988 Söul, Sydkorea
1992 28 juni-6 augusti 1992 Barcelona, Spanien
1996 23 juli-1 augusti 1996 Atlanta, USA
2000 16-25 september 2000 Sydney, Australien
2004 14-23 augusti 2004 Aten, Grekland
2008 13-23 augusti 2008 Beijing, Kina
2012 13-23 augusti 2012 London, England
2016 6-17 augusti 2016 Rio de Janeiro, Brasilien 
2020 24 juli-9 augusti 2020 Tokyo, Japan – uppskjutet till 23 juli-8 augusti 2021 p.g.a. coronaviruset

Herrsingel (1988-)

1988 Yoo Nam Kyu, Sydkorea
(Runner up: Kim Taek Soo, Sydkorea) 3. Erik Lindh, Sverige 
1992 Olympic Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige (Coach: Anders Thunström) 
(Runner up: Jean-Philippe Gatien, Frankrike) Finalsiffror: 21-10, 21-18, 23-21
1996 
Liu Guoliang, Kina
(Runner up: Wang Tao, Kina)
2000 
Kong Linghui, Kina
(Runner up: Jan-Ove Waldner, Sverige)  4. Jörgen Persson, Sverige 
Finalsiffror: 16-21, 19-21, 21-17, 21-14, 13-21
2004 
Ryu Seung Min, Sydkorea
(Runner up: Wang Hao, Kina) 4. Jan-Ove Waldner, Sverige
2008 
Ma Lin, Kina
(Runner up: Wang Hao, Kina) 4. Jörgen Persson, Sverige
2012 
Zhang Yike, Kina
(Runner up: Wang Hao, Kina)
2016 
Ma Long, Kina
(Runner up: Zhang Yike, Kina)

Damsingel (1988-)

1988 Chen Ying, Kina
(Runner up: Li Huifen, Kina))
1992 
Deng Yaping, Kina
(Runner up: Qiao Hong, Kina)
1996 
Deng Yaping, Kina
(Runner up: Chen Ying, Kina)
2000 
Wang Nan, Kina
(Runner up: Li Ju, Kina)
2004 
Zhang Yining, Kina
(Runner up: Kim Hyang Mi, Nordkorea)
2008 
Zhang Yining, Kina
(Runner up: Wang Nan, Kina)
2012 
Li Xiaoxia, Kina
(Runner up: Ding Ning, Kina)
2016 
Ding Ning, Kina
(Runner up: Li Xiaoxia, Kina)

Herrdubbel (1988-04)

1988 Chen Longcan/Wei Quingguang, Kina
(Runner up: Ilijia Lupulesko/Zoran Primorac, Jugoslavien)
1992 
Lu Lin/Wang Tao, Kina
(Runner up: Steffen Fetner/Jörg Rosskopf, Tyskland)
1996 
Liu Guoliang/Kong Linghui, Kina
(Runner up: Lu Lin/Wang Tao, Kina)
2000 
Wang Liqin/Yan Sen, Kina
(Runner up: Liu Guoliang/Kong Linghui, Kina)
2004 
Ma Lin/Chen Qi, Kina
(Runner up: Ko Lai Chak/Li Ching, Hong Kong)

Damdubbel (1988-04)

1988 Hyun Jung Hwa/Yang Young Ja, Sydkorea
(Runner up: Chen Jing/Jiao Zhimin, Kina)
1992 
Qiao Hong/Deng Yaping, Kina
(Runner up: Gao Jun/Chen Zihe, Kina)
1996 
Qiao Hong/Deng Yaping, Kina
(Runner up: Liu Wei/Qiao Yunping, Kina)
2000 
Li Ju/Wang Nan, Kina
(Runner up: Sun Jin/Yang Ying, Kina)
2004 
Wang Nan/Zhang Yining, Kina
(Runner up: Seok Eun Mi/Lee Eun Sil, Sydkorea)

Herrar Lag (2008-)

2008 Kina; Wang Hao, Ma Lin, Wang Liqin
(Runner up: Tyskland; Timo Boll, Dimitrij Ovtcharov, Christian Suss)
2012 
Kina; Wang Hao, Zhang Jike, Ma Long
(Runner up: Sydkorea; Oh Sangeun, Joo Sae Hyuk, Ryu Seungmin)
2016 
Kina; Zhang Jike, Ma Long, Xu Xin
(Runner up: Japan; Jun Mizutani, Koki Niva, Maharu Yoshimura)

Damer Lag (2008-)

2008 Kina; Wang Nan, Zhang Yining, Guo Yue
(Runner up: Singapore; Feng Dawei, Li Jiawei, Wang Yuegu )
2012 Kina; Ding Ning, Li Xiaoxia, Guo Yue
(Runner up: Japan; Ai Fukuhara, Sayaka Hirano, Kasumi Ishikawa)
2016 Kina; Ding Ning, Liu Shiwen, Li Xiaoxia
(Runner up: Tyskland; Petrissa Solja, Shan Xiaona, Han Ying)

Svenska Bordtennistrupper (1988-)

1988 Mikael Appelgren, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Glenn Östh/Ass. Förbundskapten: Anders Thunström)
1992 Mikael Appelgren, Erik Lindh, Jörgen Persson, Marie Svensson, Jan-Ove Waldner, Lotta Wallbom,
(Förbundskaptener: Anders Thunström/Peter Sartz)
1996 Pernilla Andersson, Åsa Carlsson, Peter Karlsson, Jörgen Persson, Thomas von Scheele, Marie Svensson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapter: Sören Ahlén/Ulf Carlsson)
2000 Åsa Carlsson, Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Jörgen Persson, Marie Svensson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskaptener: Ulf Carlsson/Kjell-Åke Waldner)
2004 Peter Karlsson, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Peter Sterneborg)
2008 Pär Gerell, Jens Lundqvist, Jörgen Persson, Robert Svensson
(Förbundskapten: Erik Lindh)
2012 Pär Gerell, Kristian Karlsson, Jens Lundqvist, Jörgen Persson
(Förbundskapten: Ulf Carlsson)
2016 Matilda Ekholm, Li Fen, Pär Gerell, Kristian Karlsson, Mattias Karlsson, Anton Källberg
(Förbundskaptener: Ulf Carlsson/Marcus Sjöberg)

PARALYMPICS

Svenska förbundskaptener/coacher redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld.

Årtal och Spelplats

1960 18-25 september 1960 Rom, Italien
1964 8-12 november 1964 Tokyo, Japan
1968 4-13 november 1968 Tel Aviv, Israel
1972 2-11 augusti 1972 Hedidelberg, Västtyskland
1976 4-12 augusti 1976 Toronto, Kanada
1980 21-30 juni 1980 Arnhem, Nederläderna
1984 17-30 juni 1984 New York, USA (Övriga funktionsnedsättningar)
1984 22 juli-1 augusti 1984 Stoke Mandeville, England (Förlamningsskador)
1988 15-24 oktober 1988 Seoul, Sydkorea 
1992 3-14 september 1992 Barcelona, Spanien
1996 16-25 augusti 1996 Atlanta, USA
2000 18-29 oktober 2000 Sydney, Australien
2004 17-28 september 2004 Athen, Grekland
2008 6-17 september 2008 Peking, Kina
2012 29 augusti-9 september 2012 London, England
2016 7-18 september 2016 Rio, Brasilien
2020 25 augusti-6 september 2020 Tokyo, Japan – uppskjutet till 24 augusti-5 september 2021 p.g.a. coronaviruset

Herrar

Herrar singel

Herrar Öppen, stående

1984 Kimmo Jokinen, Finland
(Runner up: E. Baas, Nederländerna)
1992 
Kimmo Jokinen, Finland
(Runner up: Michael Gerke, Tyskland)
1996 
Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Ladislav Gaspar, Slovakien)

Herrar 10, stående

1992 Michael Gerke, Tyskland
(Runner up: Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike)
1996 Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike 
(Runner up: Robert Bader, Sverige) 
2000 Ivan Karabec, Tjeckien
(Runner up: Jose Manuel Ruiz, Spanien) 3. Fredrik Andersson, Sverige
2004 Ladislav Gaspar, Slovakien
(Runner up: Fredrik Andersson, Sverige) 
2012 Patryk Chojnowski, Polen
(Runner up: Ge Yang, Kina)
2016 Ge Yang, Kina
(Runner up: Patryk Chojnowski, Polen)

Herrar 9-10, stående 

2008 Ge Yang, Kina
(Runner up: Ma Lin, Kina) 3. Fredrik Andersson, Sverige

Herrar 9, stående 

1992 Kimmo Jokinen, Finland
(Runner up: M. Knabe, Tyskland)
1996 Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Olivier Chateigner, Frankrike)
2000 Tajudeen Agunbiade, Nigeria
(Runner up: Stanislaw Fraczyk, Österrike) 
2004 Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Lu Xiao, Kina)
2012 Ma Lin, Kina
(Runner up: Stanislaw Fraczyk, Österrike)
2016 Laurens Devos, Belgien
(Runner up: Gerben Last, Nederländerna)

Herrar 8, stående 

1992 Mitchell Seidenfeld, USA
(Runner up: Kenichi Suzuki, Japan)
1996 Paralympic Champion: Magnus Andrée, Sverige (Coach: Mattias Syrén)
(Runner up: Mitchell Seidenfeld, USA) 
2000 
Alvaro Valera, Spanien
(Runner up: Alain Pichon, Frankrike)
2004 Mathieu Loicq, Belgien
(Runner up: Marc Ledoux, Belgien)
2008 Chen Gang, Kina
(Runner up: Piotr Grudzien, Polen)
2012 Zhao Shuai, Kina
(Runner up: Richard Csejtey, Slovakien) 3. Emil Andersson, Sverige
2016 Zhao Shuai, Kina
(Runner up: Andras Csonka, Ungern)

Herrar 7, stående 

1992 Zeev Glickmann, Israel
(Runner up: Thomas Kurfess, Tyskland)
1996 
Tahl Leibovitz, USA
(Runner up: Jochen Wollmert, Tyskland)
2000 
Jochen Wollmert, Tyskland
(Runner up: Tahl Leibovitz, USA)
2004 
Stephane Messi, Frankrike
(Runner up: Jochen Wollmert, Tyskland)
2008 
Jochen Wollmert, Tyskland
(Runner up: Ye Chao, Kina)
2012 
Jochen Wollmert, Tyskland
(Runner up: William Bayley, Storbritannien)
2016 
William Bayley, Storbritannien
(Runner up: Israel Pereira Stroh, Brasilien)

Herrar 6, stående 

1992 Rainer Schmidt, Tyskland
(Runner up: Brian Nielsen, Danmark) 3. Peter Strömstedt, Sverige
1996 
Brian Nielsen, Danmark
(Runner up: Mattias Karlsson-Täck, Sverige) 
2000 Paralympic Champion: Jonny Eriksson, Sverige (Coach: Anders Nygren Långström)
(Runner up: Daniel Arnold, Tyskland) 3. Mattias Karlsson-Täck, Sverige
2004 
Daniel Arnold, Tyskland
(Runner up: Rainer Schmidt, Tyskland)
2008 
Peter Rosenmeier, Danmark
(Runner up: Daniel Arnold, Tyskland)
2012 
Rungroj Thainiyom, Thailand
(Runner up: Alvaro Valera, Spanien)
2016 
Peter Rosenmeier, Danmark
(Runner up: Alvaro Valera, Spanien)

Herrar Öppen, rullstol

1984 Thomas Kreidel Västtyskland
(Runner up: Choon Bae Chang, Sydkorea)
1992 
Guy Tissrant, Frankrike
(Runner up: Michael Dempsey, USA)
1996 
Thomas Kreidel, Tyskland
(Runner up: Dimitri Ghion, Belgien)

Herrar 5, rullstol

1992 Kham Shing Kwong, Hongkong
(Runner up: Guy Tisserant, Frankrike)
1996 
Guy Tisserant, Frankrike
(Runner up: Kham Shing Kwong, Hongkong) 3. Ernst Bolldén, Sverige
2000 
Christophe Durand, Frankrike
(Runner up: Chang-Shen Chou, Taiwan)
2004 
Byoung-Young Kim, Sydkorea
(Runner up: Eun Chang Jung, Sydkorea) 
2012 
Tommy Urhaug, Norge
(Runner up: Cao Ningning, Kina)
2016 
Cao Ningning, Kina
(Runner up: Valentin Baus, Tyskland)

Herrar 4-5, rullstol

2008 Christophe Durand, Frankrike
(Runner up: Byoung-Young Kim, Sydkorea)

Herrar 4, rullstol

1992 Thomas Kreidel, Tyskland
(Runner up: Bruno Benedetti, Frankrike)
1996 Bruno Benedetti, Frankrike
(Runner up: Michal Stefanu, Tjeckien)
2000 Michal Stefanu, Tjeckien
(Runner up: Tae-Hyung Um, Sydkorea)
2004 Zhang Yan, Kina
(Runner up: Michal Stefanu, Tjeckien)
2012 Young-Gun Kim, Sydkorea
(Runner up: Zhang Yan, Kina)
2016 
Abdullah Ozturk, Turkiet
(Runner up: Guo Xingyuan, Kina)

Herrar 3, rullstol 

1992 Michel Peeters, Frankrike
(Runner up: Neil Robinson, Storbritannien)
1996 Zlatko Kesler, Jugoslavien
(Runner up: Neil Robinson, Storbritannien)
2000 Jean-Philippe Robin, Frankrike
(Runner up: Zlatko Kesler, Jugoslavien)
2004 Young-Gun Kim, Sydkorea
(Runner up: Jean-Philippe Robin, Frankrike)
2008 Feng Panfeng, Kina
(Runner up: Jean-Philippe Robin, Frankrike)
2012 Feng Panfeng, Kina
(Runner up: Zlatko Kessler, Jugoslavien)
2016 Feng Panfeng, Kina
(Runner up: Thomas Schmidbeger, Tyskland)

Herrar 2, rullstol

1992 Rudolf Hajek, Österrike
(Runner up: Jari Kurkinen, Finland)
1996 Kim Kyung Mook, Sydkorea
(Runner up: Vincent Boury, Frankrike)
2000 Kim Kyung Mook, Sydkorea
(Runner up: Kim Kong Yong, Sydkorea)
2004 Jan Riapos, Slovakien
(Runner up: Kim Kong Yong, Sydkorea)
2008 Vincent Boury, Frankrike
(Runner up: Stephane Molliens, Frankrike)
2012 Jan Riapos, Slovakien
(Runner up: Kim Kyung Mook, Sydkorea)
2016 Fabien Lamirault, Frankrike
(Runner up: Rafal Czuper, Polen)

Herrar 1, rullstol

1992 Matti Launonen, Finland
(Runner up: Ralf Kirchhoff, Västtyskland)
1996 Lee Hae Gon, Sydkorea
(Runner up: Mattia Launonen, Finland)
2000 Lee Hae Gon, Sydkorea
(Runner up: Matti Launonen, Finland)
2004 Holger Nikelis, Tyskland
(Runner up: Lee Hae Gon, Sydkorea)
2008 Andreas Vevera, Österrike
(Runner up: Cho Jae Kwan, Sydkorea)
2012 Holger Nikelis, Tyskland
(Runner up: Jean-Francois Ducay, Frankrike)
2016 Rob Davies, Storbritannien
(Runner up: Joo Young Dae, Sydkorea)

Herrar 1A-4

1984 Thomas Kreidel, Västtyskland
(Runner up: Choon Bae Chang, Sydkorea)
1988
 Michael Dempsey, USA
(Runner up: Guy Tisserant, Frankrike)

Herrar 1A

1972 Hans Rosenast, Schweiz
(Runner up: Allan Nilsson, Sverige)
1976 
Hans Rosenast, Schweiz
(Runner up: Rainer Kuschall, Schweiz)
1980 
Hans Rosenast, Schweiz
(Runner up: Rolf Zumkehr, Schweiz)
1984 
Ralf Kirchhoff, Västtyskland
(Runner up: H. Tietse, Västtyskland)
1988 
Lee Hae Gon, Sydkorea
(Runner up: Kang Sung Hoon, Sydkorea)

Herrar 1B

1972 Sin Nam Song, Sydkorea
(Runner up: Daniel Jeannin, Frankrike)
1976 S. Bradshaw, Storbritannien
(Runner up: Wolfang Koch, Västtyskland)
1980 Tommy Taylor, Storbritannien
(Runner up: G. Frank, Österrike)
1984 Bruno Hassler, Västtyskland
(Runner up: Edge, Storbritannien)
1988 Rudolf Hajek, Österrike
(Runner up: Bruno Hassler, Västtyskland)

Herrar 1C

1976 Mannfred Emmel, Västtyskland
(Runner up: B. Boerstler, Västtyskland) 3. Gregor Bonderud, Sverige
1980 Mannfred Emmel, Västtyskland
(Runner up: B. Boerstler, Västtyskland)
1984 Mannfred Emmel, Västtyskland
(Runner up: Daniel Jeannin, Frankrike)
1988 Mannfred Emmel, Västtyskland
(Runner up: Rudolf Jaksch, Västtyskland)

Herrar 2

1972 Am Tae Choi, Sydkorea
(Runner up: Lesli Lam, Hong Kong)
1976 Am Tae Cho, Sydkorea
(Runner up: Lesli Lam, Hong Kong)
1980 Franz Mandl, Österrike
(Runner up: Am Tae Choi, Sydkorea)
1984 Werner Dorr, Västtyskland
(Runner up: Franz Mandl, Västtyskland)
1988 Michel Peeters, Frankrike
(Runner up: Kim Young Soo, Sydkorea)

Herrar 3

1972 Fritz Krimmel, Västtyskland
(Runner up: Heinz Simon, Västtyskland)
1976 Heinz Simon, Västtyskland
(Runner up: Fritz Krimmel, Västtyskland)
1980 Sik Dong Chou, Sydkorea
(Runner up: Engelbert Rangger, Österrike)
1984 Heinz Simon, Vätyskland
(Runner up: Rainer Kolb, Västtyskland)
1988 Peter Starl, Österrike
(Runner up: Kim Ki Hoon, Sydkorea)

Herrar 4 

1972 Baruch Hagai, Israel
(Runner up: Michael Dempsey, USA)
1980 Michael Dempsey, USA
(Runner up: G. Uyt De Boogaardt, Nederländerna)
1984 Thomas Kreidel, Västtyskland
(Runner up: P. Glaese, Västtyskland)
1988 Thomas Kreidel, Västtyskland
(Runner up: Peter Schmidt, Västtyskland)

Herrar 4-5

1976 Baruch Hagai, Israel
(Runner up: Michael Dempsey, USA) 3. Olle Johansson, Sverige

Herrar A

1960 Tommy Taylor, Storbritannien
(Runner up: Domenico Cascella, Italien)

Herrar A1

1964 Stefan Florescu, USA
(Runner up: Gerard Jacobs, Nederländerna)
1968 
Dennis Post, Nederländerna
(Runner up: Jan-Erik Stenberg, Norge)

Herrar A2

1964 Tommy Taylor, Storbrittanien
(Runner up: M. Beck, Storbritannien)
1968 Mannfred Emmel, Västtyskland 
(Runner up: Allan Nilsson, Sverige)

Herrar B

1960 Engelbert Rangger, Österrike
(Runner up: Fransesco Scalzo, Italien)
1964 P. Lyall, Storbritannien
(Runner up: Honorio Romero, Argentina)
1968 P. Lyall, Storbritannien
(Runner up: Heinz Simon, Västtyskland)

Herrar C

1960 Giovanni Berghella, Italien
(Runner up: Azzopardi, Malta)
1964 Baruch Hagai, Israel
(Runner up: T. Yamazaki, Japan)
1968 Baruch Hagai, Israel
(Runner up: Richard De Zutter, Belgien)
1976  Paralympic Champion: Jörgen Augustsson, Sverige (Coach: Börje Bergkvist)
(Runner up: Kau Shek Wong, Hong Kong)
1980 Manfred Knabe, Västtyskland
(Runner up: E. Baas, Nederländerna)

Herrar C1

1980 M. Stephens, USA
(Runner up: Mohamed Salem El Zeine, Egypten)
1984 Terry Biggs, Australien
(Runner up: Allen Francis, Storbritannien)

Herrar C2

1984 Paralympic Champion: Jörgen Andersson, Sverige (Coach: Thomas Stenberg)
(Runner up: J. Leys, Belgien) 

Herrar C3

1984 Yaron Upsthein, Israel
(Runner up: Olle Hansen, Sverige)

Herrar C4

1984 R. Ferraud, Frankrike
(Runner up: Flemming Mortensen, Danmark) 3. Tommy Gillerås, Sverige

Herrar C5

1984 Paralympic Champion: Thomas Axelsson, Sverige (Coach: Thomas Stenberg)
(Runner up: R. Visser, Nederländerna) 3. Peter Kihlman, Sverige
1988 
Harold Kersten, Nederländerna
(Runner up: Koji Inada, Japan)

Herrar C6

1988 Paralympic Champion: Thomas Axelsson, Sverige (Coach: Thomas Kanhede)
(Runner up: Mikael Westling, Sverige) 

Herrar D

1976 G. Shrak, Kanada
(Runner up: P. Chassagne, Frankrike)
1980 P. Kroll, Västtyskland
(Runner up: P. Chassagne, Frankrike)

Herrar D1

1976 M. Johnson, USA
(Runner up: D. Hoddleston, Sydafrika)

Herrar E

1976 Zoltan Tauber, Ungern
(Runner up: A. Pettersson, Sverige)
1980 
Svetislav Dimitrijevic, Jugoslavien
(Runner up: Franc Simunic, Jugoslavien)

Herrar F

1980 K. Kelzenberg, Västtyskland
(Runner up: E. Larsson, Sverige)

Herrar J

1980 G. Majer, Västtyskland
(Runner up: T. Suterst, Nederländerna)

Herrar L1

1984 Paralympic Champion: Urban Andersson, Sverige (Coach: Dan Lavesson)
(Runner up: Börje Johansson, Sverige) 

Herrar L2

1984 Herbert Velroyen, Västtyskland
(Runner up: M. Stephens, USA)

Herrar L3

1984 Marc Piras, Frankrike
(Runner up: T. Vossen, Nederländerna)

Herrar L4

1984 Kimmi Jokinen, Finland
(Runner up: Jörgen Nilsson, Sverige)

Herrar L5

1984 Franc Simonic, Jugoslavien
(Runner up: Marcelino Monesterial, USA)

Herrar TT Öppen

1988 Claude Chedeau, Frankrike
(Runner up: Manfred Knabe, Västtyskland)

Herrar TT2

1988 Guy Tisserant, Frankrike
(Runner up: Herbert Velroyen, Nederländerna)

Herrar TT3

1988 Thomas Kurfess, Västtyskland
(Runner up: Rainer Schmidt, Västtyskland)

Herrar TT4

1988 David Hope, Storbritannien
(Runner up: Marc Piras, Frankrike)

Herrar TT5

1988 Kim Kwang Jin, Sydkorea
(Runner up: Thomas Schmitt, Västtyskland)

Herrar TT6

1988 Kimmo Jokinen, Finland
(Runner up: Torben Pehrsson, Danmark) 3. Jörgen Nilsson, Sverige

Herrar TT7

1988 Manfred Koller, Västtyskland
(Svetislav Dimitrijevic, Jugoslavien)

Herrar Dubbel

Herrar Dubbel 1A

1972 Rainer Kueschall/Hans Rosenast, Schweiz
(Runner up: Konkel/Sackerer, Västtyskland)
1976 
Rainer Kueschall/Hans Rosenast, Schweiz
(Runner up: Pekka Hatinen/Matti Launonen, Finland)

Herrar Dubbel 1B

1972 B. Boerstler/G. Laner, Västtyskland
(Runner up: Wolfgang Kosch/Steiner, Vätyskland)
1976 
S. Bradshaw/T. Taylor, Storbritannien
(Runner up: Konkel/Steiner, Västtyskland)

Herrar Dubbel 1C

1976 B. Boerstler/Wolfgang Koch, Västtyskland
(Runner up: Gregor Bonderud/Allan Nilsson, Sverige)

Herrar Dubbel A

1960 M. Beck/Tommy Taylor, Storbritannien
(Runner up: J. Jacobs/Van Aart, Nederländerna)

Herrar Dubbel A1

1964 M. De Groot/J. Jacobs, Nederläderna
(Runner up: Vincent Falardeau/S. Floresco, USA)
1968 
Dunn/Mcnichol, USA
(Runner up: Noordam/Post, Nederländerna)

Herrar Dubbel A2

1964 M. Beck/T. Taylor, Storbritannien
(Runner up: S. Goldstein/Mastbergen, USA)
1968 
S. Bradshaw/T. Taylor, Storbritannien
(Runner up: Manfred Emmel/Gert Tullius, Västtyskland)

Herrar Dubbel B

1960 Giovanni Ferraris/Federico Zarilli, Italien
(Runner up: Brown/Moretti, Australien)
1964 
Giovanni Ferraris/Federico Zarilli, Italien
(Runner up: Aresca/M. Romero, Argentina)
1968 
Fritz Krimmel/Heinz Simon, Västtyskland
(Runner up: P. Lyall/M. Monoghan, Storbritannien)

Herrar Dubbel C

1960 Franco Rossi/Aroldo Ruschioni, Italien
(Runner up: Giovanni Ferraris/Federico Zarilli, Italien)
1964 
Ikari/Watanabe, Japan
(Runner up: Jimmy Gibson/George Swindlehurst, Storbritannien)
1968 
Baruch Hagan/Arieh Rubin, Israel
(Runner up: Richard De Zutter/Stevens, Belgien)

Herrar Lag

Herrar Lag 10, stående

1992 Tyskland; M. Gerke, M. Vahle, C. Windecker
(Runner up: Frankrike; Claude Chedeau, Gilles De la Bourdonnaye, Philippe Roine)
2000 
Frankrike; Olivier Chateigner, Gilles De la Bourdonnaye, Francois Serignat
(Runner up: Tjeckien; Pavel Cech, Miroslav Cinibulk, Ivan Karabec, Lubomir Masek)
2004 
Kina; Ge Yang, Lu Xiao Lei
(Runner up: Frankrike; Olivier Chateigner, Gilles De la Bourdonnaye, Francois Serignat)  3. Sverige; Fredrik Andersson, Magnus Andrée 
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö)

Herrar Lag 9-10, stående

1996 Frankrike; Olivier Chateigner, Gilles De la Bourdonnaye, Alain Pichon, Philippe Roine
(Runner up: Österrike; Stanislaw Fraczyk, Thomas Goller)
2008 
Kina; Chen Chao, Ge Yang, Lu Xiao Lei, Ma Lin
(Runner up: Spanien; Jorge Cardona, Jose Manuel Ruiz)
2012 
Kina; Ge Yang, Lian Hao, Lu Xiao Lei, Ma Lin
(Runner up: Polen; Patryk Chojnowski, Sebastian Powrozniak)
2016
 Kina; Lian Hao, Ma Lin
(Runner up: Spanien; Jorge Cardona, Juan Bautista Perez Gonzalez, Jose Manuel Ruiz)

Herrar Lag 9, stående

1992 Japan; Tatsuya Minami, Shuzo Saiki
(Runner up: Italien; Andrea Furlan, Eberhard Walzl)
2000 
Nigeria; Tajudeen Agunbiade, Olufemi Olabiyi Alabi, Adisa Tunde
(Runner up: Slovakien; Richard Csejtey, Ladislav Gaspar)
2004 
Nederländerna; Tonnie Heijnen, Gerben Last
(Runner up: Österrike; Stanislaw Fraczyk, Rene Gutdeutsch)

Herrar Lag 8, stående

1992 Japan; Hiroshi Fuji, Kenichi Suzuki
(Runner up: Sverige; Thomas Larsson, Mikael Vestling
Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)
2000 
Sydkorea; Kwang-Jin Kim, Cheonsik Lee
(Runner up: Frankrike; Alain Pichon, Michel Schaller, Julien Soyer)
2004 
Belgien; Marc Philippe Ledoux, Mathieu Loicq, Nico Vergeylen
(Runner up: Frankrike; Alain Pichon, Michel Schaller, Julien Soyer)

Herrar Lag 6-8, stående

1996 Tyskland; Thomas Kurfess, Tomas Schmitt, W. Maissenbacker, Jochen Wollmert
(Runner up: Sverige; Magnus Andreé, Thomas Larsson, Mikael Vestling
Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)
2008 
Kina; Chen Gang, Li Man Zhou, Qin Xiaojun, Ye Chao Qun
(Runner up: Slovakien; Richard Csejtey, Miroslav Jambor)
2012 
Polen; Piotr Grudzien, Marcin Skrzynecki
(Runner up: Spanien; Jordi Morales, Alvaro Valera)
2016 
Ukraina; Viktor Didukh, Maksym Nikolenko
(Runner up: Sverige; Emil Andersson, Linus Karlsson 
Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)

Herrar Lag 6-7, stående

2000 Tyskland; Daniel Arnold, Christian Koppelberg, Thomas Kurfess, Rainer Schmidt
(Runner up: Frankrike; Jean-Yves Abbadie, Stephane Messi)
2004 
Tyskland; Daniel Arnold, Dieter Meyer, Rainer Schmidt, Jochen Wollmert
(Runner up: Polen; Adam Jurasz, Miroslav Kowalski) 3. Sverige; Simon Itkonen, Linus Lönnberg 
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö)

Herrar Lag 6, stående

1992 Danmark; K. Lundsteen, Brian Nielsen
(Runner up: Tyskland; Rainer Schmidt, W. Stelzner) 3. Sverige; Mattias Karlsson-Täck, Peter Strömstedt 
(Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)

Herrar Lag 5, rullstol

1992 Tyskland; Thomas Kreidel, Karl-Heinz Weber
(Runner up: Sydkorea; So Boo Kim, Choon Pae Jang, Tae Hyung Um)
2000 
Sydkorea; Eun Chang Jung, Byoung-Young Kim
(Runner up: Taiwan; Chang-Shen Chou, Yen-Hung Lin) 3. Sverige; Ernst Bolldén, Jan-Krister Gustavsson 
(Förbundskapten: Patrik Nord/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Igor Solopov)
2004 
Tjeckien; Frantisek Glazar, Michal Stefanu, Rene Taus
(Runner up: Sydkorea; Eun Chang Jung, Byoung-Young Kim)

Herrar Lag 4-5, rullstol

1996 Paralympic Champions: Sverige; Ernst Bolldén, Jan-Krister Gustavsson, Patrik Högstedt, Jörgen Johansson
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)
(Runner up: Frankrike; Bruno Benedetti, Christophe Durand, Christophe Pinna, Guy Tisserant)
2008 
Sydkorea; Kyoung Sik Choi, Eun Chang Jung, Byoung-Young Kim
(Runner up: Kina; Bai Gang, Guo Xingyun, Zhang Yan)
2012 
Kina; Cao Ningning, Guo Xingyuan, Zhang Yan
(Runner up: Sydkorea; Il Sang Choi, Eun Chang Jung, Jung-Gil Kim, Young-Gun Kim)
2016 
Sydkorea; Il Sang Choi, Jung-Gil Kim, Young-Gun Kim
(Runner up: Taiwan; Ming Chih Cheng, Yen-Hung Lin)

Herrar Lag 4, rullstol

1992 Hong Kong; Sum Tak Ho, Yin Biu Wong
(Runner up: Sverige; Jan-Krister Gustavsson, Jörgen Johansson,
Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)
2000 
Frankrike; Bruno Benedetti, Emeric Martin, Christophe Pinna
(Runner up: Sydkorea; Kyoung Sik Choi, Jun-Young Park, Tae-Hyung Um)
2004 
Sydkorea; Kyoung Sik Choi, Jun-Young Park, Tae-Hyung Um
(Runner up: Frankrike; Bruno Benedetti, Emeric Martin, Sebastien Pechard)

Herrar Lag 3, rullstol

1992 Storbritannien; Philip Evans, James Rawson, Neil Robinson
(Runner up: Tyskland; W. Dorr, Jan Guertler, R. Kolb)
1996 
Sydkorea; Jong An, Young-Soo Kim
(Runner up: Österrike; Fritz Altedorfer, Manfred Dollmann, Peter Starl)
2000 
Frankrike; Michel Peeters, Jean-Pilippe Robin, Pascal Verger
(Runner up: Storbritannien; James Rawson, Neil Robinson, Stefan Trofan)
2004 
Sydkorea; Young-Gun Kim, Heung-Sik Yang
(Runner up: Storbritannien; James Rawson, Neil Robinson)
2008 
Frankrike; Yann Guilhem, Florian Merrien, Jean-Philippe Robin
(Runner up: Brasilien; Welder Knaf, Luiz Algacir Silva)
2012 
Kina; Feng Panfeng, Gao Yan Ming, Zhao Ping
(Runner up: Tyskland; Thomas Bruchle, Jan Guertler, Holger Nikelis, Thomas Schmidberger)
2016 
Kina; Feng Panfeng, Zhai Xiang, Zhao Ping
(Runner up: Tyskland; Thomas Bruchle, Thomas Schmidberger)

Herrar Lag 2, rullstol

1992 Österrike; Rudolf Hajek, Gerhard Scharf
(Runner up: Sydkorea; Kyung Mook Kim, Haun Sang Park)

Herrar Lag 1-2, rullstol

1996 Finland; Jari Kurkinen, Matti Launonen
(Runner up: Österrike; Rudolf Hajek, Gerhard Scharf)
2000 
Sydkorea; Seounghoon Kang, Kyung Mook Kim, Kong-Yong Kim, Hae-Kon Lee
(Runner up: Tjeckien; Tomas Pribyl, Martin Zvolanek)
2004 
Sydkorea; Seounghoon Kang, Kong-Yong Kim, Kyung Mook Kim, Hae-Kon Lee
(Runner up: Slovakien; Ratislav Revucky, Jan Riapos)
2008 
Slovakien; Ratislav Revucky, Jan Riapos
(Runner up: Frankrike; Vincent Boury, Jean-Francois Ducay, Damien Mennella, Stephane Molliens)
2012 
Slovakien; Martin Ludrovsky, Ratislav Revucky, Jan Riapos
(Runner up: Frankrike; Vincent Boury, Jean-Francois Ducay, Fabien Lamirault, Stephane Molliens)
2016 
Frankrike; Jean-Francois Ducay, Fabien Lamirault, Stephane Molliens
(Runner up: Sydkorea; Soo Yong Cha, Kyung Mook Kim)

Herrar Lag 1, rullstol

1992 Sydkorea; Seounghoon Kang, Hae-Kon Lee
(Runner up: Schweiz; H. Rosenast, Rolf Zumkehr)

Herrar Lag 1A

1980 Schweiz; Hans Rosenast, Rolf Zumkehr
(Runner up: Finland; Pekka Hatinen, Matti Launonen)
1984 
Finland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: USA; uppgift om spelare saknas)
1988 
Sydkorea ; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Schweiz; uppgift om spelare saknas)

Herrar Lag 1B

1980 Storbritannien; S. Bradshaw, T. Taylor
(Runner up: Österrike; G. Frank, Walter Sailer)
1984 
Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Finland; uppgift om spelare saknas)
1988
 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Norge; uppgift om spelare saknas)

Herrar Lag 1C

1980 Västtyskland; B. Boerstler, G. Laner
(Runner up: Sydkorea; Si Un Kim, Jong Hoe Uh)
1984 
Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Österrikare; uppgift om spelare saknas)
1988
 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Sydkorea; uppgift om spelare saknas)

Herrar Lag 2

1972 Västtyskland; (uppgift om spelare saknas)
(Runner up: Storbritannien; Philip Lewis, Derek Williams) 3. Sverige; Bror Hedin, Allan Nilsson
(Förbundskapten: Börje Bergkvist/Ass. Förbundskapten: Harry Ingdahl)
1976 Olympic Champions: Sverige; Bror Hedin, Gert Nilsson
(Förbundskapten: Börje Bergkvist/Ass. Förbundskapten: Hans Ahlin)
(Runner up: Sydkorea; Tae Am Choi, Young Ta Kim, Gun Hong Ko)
1980 
Västtyskland; Manfred Emmel, R Loercher
(Runner up: Österrike; Fritz Altendorfer, Franz Mandl)
1984 
Österrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Frankrike; uppgift om spelare saknas)
1988 
Österrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Sydkorea; uppgift om spelare saknas)

Herrar Lag 3

1972 Västtyskland; (uppgift om spelare saknas)
(Runner up: Italien; Giovanni Ferraris, Oliver Venturi) 3. Sverige; Börje Johansson, Gert Nilsson
(Förbundskapten: Börje Bergkvist/Ass. Förbundskapten: Harry Ingdahl)

1976 
Schweiz; Erich Buehler, Ignaz Casutt, Peter Mrose
(Runner up: Västtyskland; Fritz Krimmel, Heinz Simon)
1980 
Västtyskland; H. Gentner, Heinz Simon
(Runner up: Schweiz; Erich Buehler, Peter Mrose)
1984 
Österrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Västtyskland; uppgift om spelare saknas)
1988 
Sydkorea; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Österrike; uppgift om spelare saknas)

Herrar Lag 4

1972 Sydkorea; (uppgift om spelare saknas)
(Runner up: Sverige; Bengt Christoffersson, Olle Johansson,
Förbundskapten: Börje Bergkvist/Ass. Förbundskapten: Harry Ingdahl)

1980 
Nederländerna; G. Uyt De Boogaardt, A. Van Den Leur
(Runner up: USA; Michael Dempsey, T. Kaus, Gary Kerr)
1984 
Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Österrike; uppgift om spelare saknas)
1988 
Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Sydkorea; uppgift om spelare saknas)

Herrar Lag 4-5

1976 USA; Michael Dempsey, Gary Kerr
(Runner up: Västtyskland; Binner, H. Gentner)

Herrar Lag C5-8

1988 Paralympic Champions: Sverige; Thomas Axelsson, Mikael Vestling
(Förbundskapten: Thomas Kanhede)
(Runner up: Belgien; uppgift om spelare saknas)

Herrar Lag CP2-4

1984 Paralympic Champions: Sverige; Jörgen Andersson, Tommy Gillerås, Olle Hansen,
(Förbundskapten: Thomas Stenberg/Ass. Förbundskapten: Thomas Kanhede))
(Runner up: Belgien; J. Leys, D. Maebe)

Herrar Lag CP5

1984 Paralympic Champions: Sverige; Thomas Axelsson, Peter Kihlman
(Förbundskapten: Thomas Stenberg/Ass. Förbundskapten: Thomas Kanhede)
(Runner up: Nederländerna; R. Hartmans, R. Visser)

Herrar Lag C

1980 Nederländerna; E. Baas, C. Hill
(Runner up: Västtyskland; H.J. Hoppe, Manfred Knabe, P. Kroll)

Herrar Lag D

1980 Frankrike; P. Chassagne, P. Chatelineau
(Runner up: Nederländerna; V. Hertog, T. Van Kassel)

Herrar Lag E

1980 Jugoslavien; Svetislav Dimitrijevic, Franc Simunic
(Runner up: Sverige: A. Pettersson, S. Johansson,
Förbundskapten: Thomas Stenberg/Ass. Förbundskapten: Staffan Johansson)

Herrar Lag F

1980 Västtyskland; K. Kelzenberg, L. Maulshagen 
(Runner up: Sverige; K. Bergström, E. Larsson,
Förbundskapten: Thomas Stenberg/Ass. Förbundskapten: Staffan Johansson)

Herrar Lag L1

1984 Paralympic Champions: Sverige; Urban Andersson, Börje Johansson
(Förbundskapten: Dan Lavesson/Ass. Förbundskapten: Bitte Berglund)
(Runner up: Västtyskland; Schmidt,  Mayer)

Herrar Lag L4

1984 Västtyskland; Wolfgang Horsch, Manfred Knabe, Dieter Tollwerth
(Runner up: Ungern; Gyozo Kovacs, Karoly Majsai, Atila Szepesi)

Herrar Lag L5

1984 Västtyskland; Rudolf Beck, Peter Hullerum, Manfred Koller
(Runner up: Jugoslavien; Svetislav Dimitryevic, Franc Simonic)

Herrar Lag TT2

1988 Frankrike; Michel Gauducheau, Guy Tisserant
(Runner up: Sydkorea; Hyung Suk Choi, Tae Hyung Um)

Herrar Lag TT5

1988 Västtyskland; Wolfgang Horsch, Thomas Schmitt
(Runner up: Frankrike; Thierry Garofalo, Marc Piras)

Herrar Lag TT6

1988 Nederländerna; Niels Rohof, Rein Zijda
(Runner up: Japan; Masaaki Kozakura, Shuzo Saiki)

Herrar Lag TT7

1988 Västtyskland; Manfred Koller, Markus Vahle
(Runner up: Sverige; Jörgen Nilsson, Dennis Nyberg,
Förbundskapten: Thomas Kanhede)

Damer

Damer singel

Damer Öppen. stående

1984 Marianne Baertelsen, Danmark
(Runner up: Bernadette Darvand, Frankrike)
1992 
Ingrid Borre, Belgien
(Runner up: Zhang Xiao Ling, Kina)
1996 Zhang Xiao Ling, Kina
(Runner up: Ingrid Borre, Belgien)

Damer 10, stående

1996 Michelle Sevin, Frankrike
(Runner up: Jolana Matouskova, Tjeckien)
2000 Jolana Matouskova, Tjekien
(Runner up: Michelle Sevin, Frankrike)
2004 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Jolana Matouskova, Tjeckien)
2008 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Fan Lei, Kina)
2012 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Yang Qian, Kina)
2016 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Yang Qian, Kina)

Damer 9, stående

1992 Zhang Xiao Ling, Kina
(Runner up: Yang Yi, Kina)
1996 Luo Fu Qun, Kina
(Runner up: Claire Odeide-Simian, Frankrike)
2000 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Liu Mei Li, Kina)
2004 Liu Mei Li, Kina
(Runner up: Lei Li Nan, Kina)
2008 Lei Li Nan, Kina
(Runner up: Liu Mei Li, Kina)
2012 Lei Li Nan, Kina
(Runner up: Neslihan Kavas, Turkiet)
2016 Liu Meng, Kina
(Runner up: Lei Li Nan, Kina)

Damer 8, stående

2008 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Josefin Abrahamsson, Sverige)
2012 
Mao Jingdian, Kina
(Runner up: Thu Kamkasomphou, Frankrike) 3. Josefin Abrahamsson, Sverige
2016 Mao Jingdian, Kina
(Runner up: Thu Kamkasomphou, Frankrike)

Damer 6-8, stående

1996 Ingrid Borre, Belgien
(Runner up: Martine Thierry, Frankrike)
2000 Zhang Xiao Ling, Kina
(Runner up: Bernadette Darvand, Frankrike)
2004 Zhang Xiao Ling, Kina
(Runner up: Marleen Rosenmeier, Sverige)

Damer 7, stående

2012 Kelly Van Zon, Nederländerna
(Runner up: Ulija Shishkina, Ryssland)
2016 Kelly Van Zon, Nederläderna
(Runner up: Kubra Korkut, Turkiet)

Damer 6-7, stående

2008 Natalya Martyasheva, Ryssland
(Runner up: Ulija Shishkina, Ryssland)

Damer 6, stående

2012 Raisa Chebanika, Ryssland
(Runner up: Antonina Khodzynskaya, Ukraina)
2016 Sandra Paovic, Kroatien 
(Runner up: Stephanie Grebe, Tyskland)

Damer Öppen, rullstol

1984 Ruth Lamsbach, Västtyskland
(Runner up: Wong, Hong Kong)
1992 Christiane Weninger, Tyskland
(Runner up: Marisa Nardelli, Italien)
1996 Christiane Weninger, Tyskland
(Runner up: Pui Yi Wong, Hong Kong)

Damer 5, rullstol

1992 Gisela Roosen, Tyskland
(Runner up: Rosa Zaugg, Schweiz)
1996 Susanne Schwendtner, Tyskland
(Runner up: Cristina Hoffman, Mexico)
2000 Chen Wei Hong, Kina
(Runner up: Ren Gui Xiang, Kina)
2004 Ren Gui Xiang, Kina
(Runner up: Chen Wei Hong, Kina)
2008 Ren Gui Xiang, Kina
(Runner up: Gu Gai, Kina)
2012 Zhang Bian, Kina
(Runner up: Gu Gai, Kina) 3. Ingela Lundbäck, Sverige
2016 Zhang Bian, Kina
(Runner up: Gu Gai, Kina)

Damer 4, rullstol

1992 Monika Sikora-Weinmann, Tyskland
(Runner up: Christiane Weninger, Tyskland)
1996 Jennifer Johnson, USA
(Runner up: Christiane Weninger, Tyskland)
2000 Christiane Weninger, Tyskland
(Runner up: Monika Sikora-Weinmann, Tyskland)
2004 Monika Sikora-Weinmann, Tyskland
(Runner up: Valeria Zorzetto, Italien)
2008 Zhou Ying, Kina
(Runner up: Borislava Peric-Rankovic)
2012 Zhou Ying, Kina
(Runner up: Borislava Peric-Rankovic, Serbien)
2016 Borislava Peric-Rankovic, Serbien
(Runner up: Zhang Miao, Kina)

Damer 3, rullstol

1992 Jolanda Paardekam, Nederländerna
(Runner up: Monica Bartheidel, Tyskland)
1996 Ilona Sasvarine-Paulik, Ungern
(Runner up: Monica Bartheidel, Tyskland)
2000 Alena Kanova, Slovakien
(Runner up: Satoko Fujiwara, Japan)
2004 Mateja Pintar, Slovakien
(Runner up: Stephanie Mariage, Frankrike)
2008 Li Qian, Kina
(Runner up: Alena Kanova, Slovakien)
2012 Paralympic Champion: Anna-Carin Ahlquist, Sverige (Coach: Dennis Lindahl)  
(Runner up: Doris Mader, Österrike)
2016 Xue Juan, Kina
(Runner up: Li Qian, Kina) 3. Anna-Carin Ahlquist, Sverige

Damer 1-2, rullstol

1996 Isabelle Lafaye, Frankrike
(Runner up: Anne Marie Gibelin, Frankrike)
2000 Maha Al Bargouthi, Jordanien
(Runner up: Isabelle Lafaye, Frankrike)
2004 Isabelle Lafaye, Frankrike
(Runner up: Genevieve Clot, Frankrike)
2008 Liu Jing, Kina
(Runner up: Pamela Pezutto, Italien)
2012 Liu Jing, Kina
(Runner up: Pamela Pezzutto, Italien)
2016 Liu Jing, Kina
(Runner up: Su Yeon Seo, Sydkorea)

Damer 1A

1972 De Vries-Noordam, Nederländerna
(Runner up: Ursula Schatz, Schweiz)
1976 Julia Cosgrove, Irland
(Runner up: Ruth Wendth, USA)
1980 J. Toomey, Irland
(Runner up: Sandra James, Zimbabwe)

Damer 1B

1972 Rosa Sicari, Italien
(Runner up: Jane Blackburn, Storbritannien)
1976 Jane Blackburn, Storbritannien
(Runner up: Frances O´Sullivan, Irland)
1980 Jane Blackburn, Storbritannien
(Runner up: M. Lijsen, Norge)
1984 Jane Blackburn, Storbritannien
(Runner up: Marit Lysen, Norge)

Damer 1C

1976 Michal Escapa, Israel
(Runner up: Marta Sandoval, Mexico)
1984 Becker, Storbritannien
(Runner up: D. Neil, Storbritannien)

Damer 2

1972 Rosa Schweizer, Österrike
(Runner up: Ilse Scharf, Österrike)
1976 Rosa Schweizer, Österrike
(Runner up: M. Ramousse, Frankrike)
1980 Elisabeth Bisquolm, Schweiz
(Runner up: Rosa Schweizer, Österrike)
1984 Elisabeth Bisquolm, Schweiz
(Runner up: Rosa Schweizer, Österrike)
1988 
Elisabeth Bisquolm, Schweiz
(Runner up: Ruth Lamsbach, Västtyskland)

Damer 3

1972 Ingrid Voboril, Österrike
(Runner up: J. Swann, Storbritannien)
1976 Brigitte Hahn, Österrike
(Runner up: Ingrid Voboril, Österrike)
1980 Verena Chiari, Schweiz
(Runner up: J. Swann, Storbritannien)
1984 Christiane Weninger, Västtyskland
(Runner up: J. Brown, USA)
1988 
Christiane Weninger, Västtyskland
(Runner up: Jennifer Johnson, USA)

Damer 2-4

1988 Jennifer Johnson, USA
(Runner up: Gabriele Kirschmair, Österrike)

Damer 4

1972 Carol Bryant, Storbritannien
(Runner up: L. Verbrauwe, Belgien)
1980 Irene Schmidt, Nederländerna
(Runner up: L. Karlsson, Sverige)
1984 
Vanderbosch, Nederländerna
(Runner up: Wong, Hong Kong)
1988 
Terese Terranova, USA
(Runner up: Monika Sikora, Västtyskland)

Damer 4-5

1976 Irene Schmidt, Nederländerna
(Runner up: G. Becker, Nederländerna)

Damer TT Öppen

1988 Zhang Xiaoling, Kina
(Runner up: Ingrid Borre, Belgien) 3. Marie-Louise Andersson, Sverige

Damer TT6

1988 Bernadette Dervand, Frankrike
(Runner up: Marie-Louise Andersson, Sverige)

Damer TT7

1988 Hua Guiyun, Kina
(Runner up: Marianne Baertelsen, Danmark)

Damer A

1960 Anderson, Storbritannien
(Runner up: Mati Angel, Israel)

Damer A1

1968 Noordam, Nederländerna
(Runner up: White, Irland)

Damer A2

1968 Mati Angel, Israel
(Runner up: Tora Lysoe, Norge)

Damer B

1960 Marlene Muhlendyck, Västtyskland
(Runner up: Manette Berger-Waldenegg, Österrike)
1964 R. Kuhnel, Österrike
(Runner up: Susan Masham, Storbritannien)
1968 R. Kuhnel, Österrike
(Runner up: Michal Escapa, Israel)

Damer C

1960 Y. Aloo, Belgien
(Runner up: Scharf, Österrike)
1964 Y.Aloo, Belgien
(Runner up: Batia Mishani, Israel)
1968 Paralympic Champion: Ulla Lindström, Sverige (Coach: Börje Bergkvist)
(Runner up: Carol Bryant, Storbritannien)
1980 A. Smith, Storbritannien
(Runner up: G. Bosrup, Sverige)

Damer C3

1984 C. Coullanges, Frankrike
(Runner up: J. Petersen, Storbritannien)

Damer C4-5

1984 Paralympic Champion: Marie Brask, Sverige (Coach: Thomas Stenberg)
(Runner up: E. Nesset, Norge)

Damer D

1976 Teresa Chiappo, Peru
(Runner up: D. Pidskalny, Kanada)

Damer L3

1984 Evelyne Cretual, Frankrike
(Runner up: Margaret Heald, Storbritannien)

Damer L4

1984 Ingrid Borre, Belgien
(Runner up: Bernadette Darvand, Frankrike)

Damer L5

1984 Marianne Baertelsen, Danmark
(Runner up: Wang Shuyun, Kina)

Damer dubbel

Damer dubbel 1A-1B

1972 Anderson/Janen Blackburn, Storbritannien
(Runner up: A. Klausen/Torav Lysoe, Norge)

Damer dubbel 1B

1976 Julia Cosgrove/Frances O´Sullivan, Irland
(Runner up: Ruth Rosenbaum/Ruth Wendth, USA)

Damer Dubbel A2

1968 Mati Angel/Angel, Israel
(Runner up: Ruth Brooks/Levers, Storbritannien)

Damer Dubbel B

1960 Manette Berger-Waldenegg/R. Kuhnel, Österrike
(Runner up: Maria Scutti/Maria Toso, Italen)
1964  Gwen Buck/Susan Masham, Storbritannien
(Runner up: Silvana Martino/Anna Maria Toso, Italien)
1968 R. Kuhnel/Ingrid Voboril, Österrike
(Runner up: Gwen Buck/Marsham, Storbritannien)

Damer Dubbel C

1960 Manette Berger-Waldenegg/Scharf, Österrike
(Runner up: Edwards/Gubbin, Storbritannien)
1964 Daphne Ceeney/M. O´Brian, Australien
(Runner up: M. Cooper/Dicky Thompson, Storbritannien)
1968 Barnard/Carol Bryant, Storbritannien
(Runner up: M. O´Brian/M. Schreiber, Australien)

Damer lag

Damer Lag 6-10, stående

1996 Kina; Luo Fu Qun, Zhang Xiao Ling
(Runner up: Tjeckien; Jolana Matouskova, Jana Mojova, Eva Pestova, H. Prochazkova)
2000 Kina; Liu Mei Li, Lu Chun Min, Luo Fu Qun, Zhang Xiao Ling)
(Runner up: Tjeckien; Eva Pestova, Jolana Matouskova, Jana Mojova, Michala Zakova-De la Bourdonnaye)
2004 Kina; Lei Li Nan, Liu Mei Li
(Runner up: Polen; Krystyna Jagodzinska, Malgorzata Jankowska, Natalia Partyka, Miroslava Tyrowska)
2008 Kina; Fan Lei, Hou Chunxiao, Lei Li Nan, Liu Mei Li
(Runner up: Polen; Malgorzata Jankowska, Natalia Partyka)
2012 Kina; Fan Lei, Lei Li Nan, Liu Mei Li, Yang Qian
(Runner up: Turkiet; Umran Ertis, Neslihan Kavas, Kubra Korkut)
2016 Polen; Natalia Partyka, Karolina Pek, Katarzyna Marszal
(Runner up: Kina; Lei La Nan, Yang Kian)

Damer Lag 4-5, rullstol

2000 Kina; Chen Wei Hong, Ren Gui Xiang
(Runner up: Tyskland; Monika Sikora-Weinmann, Christiane Weninger)
2004 Kina; Chen Wei Hong, Ren Gui Xiang
(Runner up: Taiwan; Mei-Hui Wei, Shu-Chin Hsiao)
2008 Kina; Gu Gai, Ren Gui Xiang, Zhang Bian, Zhou Ying
(Runner up: Tyskland; Monika Sikora-Weinmann, Andrea Zimmerer)
2012 Kina; Gu Gai, Zhang Bian, Zhang Miao, Zhou Ying
(Runner up: Sverige; Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck,
Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Dennis Lindahl/Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2016
 Kina; Gu Gai, Zhang Bian, Zhou Ying
(Runner up: Serbien; Nada Matic, Borislava Peric-Rankovic)

Damer Lag 3-5, rullstol

1996 Tyskland; Christiane Weninger, Gisela Pohle, Monica Bartheidel, Monika Sikora-Weinmann
(Runner up: Hong Kong; Pui Yi Wong, Yuet Wah Fung)

Damer Lag 2-3, rullstol

2004 Frankrike; Isabelle Lafaye, Stephanie Mariage, Genevieve Clot
(Runner up: uppgift om lag/nation och spelare saknas)

Damer Lag 1-3, rullstol

2000 Frankrike; Isabelle Lafaye, Stephanie Mariage
(Runner up: Tyskland; Monica Bartheidel, Beate Schippmann)
2008 Kina; Li Qian, Liu Jing
(Runner up: Italien; Michaela Brunelli, Federica Cudia, Pamela Pezzutto, Clara Podia)
2012 Kina; Li Qian, Liu Jing
(Runner up: Sydkorea; Kyoung-Hee Cho, Hyun-Ja Choi,Sang Suk Jung)
2016 Kina; Li Qian, Liu Jing, Xue Juan
(Runner up: Kroatien; Helena Dretar, Andela Muzinic)

Damer 1A-C

1984 Storbritannien; uppgift om spelare saknas
(Runner up: USA; uppgift om spelare saknas)

Damer Lag 1B

1980 Norge; A. Klausen, Marit Lysen
(Runner up: Irland; Frances O´Sullivan, J. Toomey)

Damer Lag 2

1972 Österrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Irland; uppgift om spelare saknas)
1976 Österrike; Ilse Scharf, Rosa Schweizer
(Runner up: Storbritannien; M. Jones, G. Matthews)
1980 Österrike; Rosa Schweizer, A.Wicher
(Runner up: Storbritannien; Jane Blackburn, G. Matthews)
1984 Österrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Irland; uppgift om spelare saknas)
1988 Schweiz; Christiane Droux, Elisabeth Mettler-Keiner
(Runner up: Storbritannien; uppgift om spelare saknas)

Damer Lag 3

1972 Österrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Storbritannien; uppgift om spelare saknas)
1976 Österrike; Brigitte Hahn, Ingrid Voboril
(Runner up: Storbritannien; Gwen Buck, J. Swann)
1980 Schweiz; Elisabeth Bisquolm, Verena Chiari
(Runner up: Frankrike; R. Andre, M. Ramousse)

Damer Lag 4

1972 Nederländerna; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Sverige; Ulla Lindström, Rigmor Söderberg,
Förbundskapten: Börje Bergkvist/Ass. Förbundskapten: Harry Ingdahl)

1980 
Nederländerna; G. Becker, Irene Schmidt
(Runner up: Storbtitannien; B. Gibbs, J. Swann) 3. Sverige; L. Karlsson, R. Söderberg 
(Förbundskapten: Thomas Stenberg/Ass. Förbundskapten: Staffan Johansson)

1984 Schweiz; Jacqueline Blanc, Elisabeth Mettler-Keiner, Rosa Zaugg
(Runner up: Hong Kong; uppgift om spelare saknas)
1988 USA; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Västtyskland; uppgift om spelare saknas)

Damer Lag 4-5

1976 Nederländerna; G. Becker, Irene Schmidt
(Runner up: Österrike; Hermina Kraft, Maria Schitter)

Damer Lag TT6

1988 Kina; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Frankrike; uppgift om spelare saknas) 3. Sverige; Marie-Louise Andersson, Marie Brask
(Förbundskapten: Thomas Kanhede)

UNGDOMS-OS

Årtal och spelplats

2010 21-26 augusti 2010 Singapore, Singapore
2014 17-23 augusti 2014 Nanjing, Kina
2018 6-18 oktober 2018 Buenos Aires, Argentina
2022 Dakar, Senegal

Herrsingel Ungdom (2010-)

2010 Koki Niwa, Japan
(Runner up: Hung Tzu-Hsiang, Taiwan)
2014 Fan Zhendong, Kina
(Runner up: Yuto Muramatsu, Japan)
2018 Wang Chuqin, Kina
(Runner up: Tomokazu Harimoto, Japan)

Damsingel Ungdom (2010-)

2010 Gu Yuting, Kina
(Runner up: Isabelle Li Siyun, Indonesien)
2014 
Liu Gaoyang, Kina
(Runner up: Doo Hoi Kem, Hong Komg)
2018 
Sun Yingsha, Kina
(Runner up: Miu Hirano, Japan)

Mixed Lag (Herrar Ungdom/Damer Ungdom, 2010-)

2010 Japan; Koki Niwa, Ayuka Tanioka
(Runner up: Sydkorea; Kim Dong-Hyun, Yang Ha Eun)
2014 
Kina; Fan Zhendong, Liu Gaoyang
(Runner up: Japan; Yuto Muramatsu, Miyu Kato)
2018 
Kina; Wang Chuqin, Sun Yingsha
(Runner up: Japan; Tomokazu Harimoto, Miu Hirano) 4.  Europa 1; Truls Möregårdh, Sverige/Sabina Surjan, Serbien

VM

Svenska förbundskaptener redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld.

Årtal och spelplats

1927 6-11 december 1926 London, England
1928
 25-29 januari 1928 Stockholm, Sverige
1929 14-21 januari 1929 Budapest, Ungern
1930 21-26 januari 1930 Berlin, Tyskland
1931 10-15 februari 1931 Budapest, Ungern
1932 25-30 januari 1932 Prag, Tjeckoslovakien
1933 31 januari-5 februari 1933 Baden bei Wien, Österrike
1934 2-10 december 1933 Paris, Frankrike
1935 8-16 februari 1935 London, England
1936 12-18 mars 1936 Prag, Tjeckoslovakien
1937 1-7 februari 1937 Baden bei Wien, Österrike
1938 24-29 januari 1938 London, England
1939 6-11 mars 1939 Kairo, Egypten
1940-46  Inga tävlingar
1947 28 februari-7 mars 1947 Paris, Frankrike
1948 4-11 februari 1948 London, England
1949 4-10 februari 1949 Stockholm, Sverige
1950 29 januari-5 februari 1950 Budapest, Ungern
1951 2-11 mars 1951 Wien, Österrike
1952 1-10 februari 1952 Bombay, Indien
1953 20-29 mars 1953 Bukarest, Rumänien
1954 5-14 april 1954 London, England
1955 16-24 april 1955 Utrecht, Nederländerna
1956 2-11 april 1956 Tokyo, Japan
1957 7-15 mars 1957 Stockholm, Sverige
1959 27 mars-5 april 1959 Dortmund, Västtyskland
1961 5-14 april 1961 Peking, Kina
1963 5-14 april 1963 Prag, Tjeckoslovakien
1965 15-25 april 1965 Ljubljana, Jugoslavien
1967 11-21 april 1967 Stockholm, Sverige
1969 17-27 april 1969 München, Västtyskland
1971 28 mars-7 april 1971 Nagoya, Japan
1973 5-15 april 1973 Sarajevo, Jugoslavien
1975 6-16 februari 1975 Calcutta, Indien
1977 26 mars-5 april 1977 Birmingham, England
1979 25 april-6 maj 1979 Pyongyang, Nordkorea
1981 14-26 april 1981 Novi Sad, Jugoslavien
1983 28 april-9 maj 1983 Tokyo, Japan
1985 28 mars-7 april 1985 Göteborg, Sverige
1987 19 februari-1 mars 1987 New Dehli, Indien
1989 29 mars-9 april 1989 Dortmund, Västtyskland
1991 24 april-7 maj 1991 Chiba, Japan
1993 11-23 maj 1993 Göteborg, Sverige
1995 1-14 maj 1995 Tianjin, Kina
1997 24 april-5 maj 1997 Manchester, England
1999 2-8 augusti 1999 Eindhoven, Nederländerna (individuellt)
2000 20-26 februari 2000 Kuala Lumpur, Malaysia (lag)
2001 23 april-6 maj 2001 Osaka, Japan
2003 19-25 maj 2003 Paris, Frankrike (individuellt)
2004 1-8 mars 2004 Doha, Qatar (lag)
2005 30 april-6 maj 2005 Shanghai, Kina (individuellt)
2006 24 april-1 maj 2006 Bremen, Tyskland (lag)
2007 21-27 maj 2007 Zagreb, Kroatien (individuellt)
2008 24 februari-2 mars 2008 Guangzhou, Kina (lag)
2009 28 april-5 maj 2009 Yokohama, Japan (individuellt)
2010 23-30 maj 2010 Moskva, Ryssland (lag)
2011 8-15 maj 2011 Rotterdam, Nederländerna (individuellt)
2012 25 mars-1 april 2012 Dortmund, Tyskland (lag)
2013 13-20 maj 2013 Paris, Frankrike (individuellt)
2014 28 april-5 maj 2014 Tokyo, Japan (lag)
2015 26 april-3 maj 2015 Suzhou, Kina (individuellt)
2016 28 februari-6 mars 2016 Kuala Lumpur, Malaysia (lag)
2017 29 maj-6 juni 2017 Düsseldorf, Tyskland (individuellt)
2018 29 april-6 maj 2018 Halmstad, Sverige (lag)
2019 21-28 april 2019 Budapest, Ungern (individuellt)
2020 21-28 juni 2020 Busan, Sydkorea (lag) – Uppskjutet till 28 februari-7 mars 2021 p.g.a coronaviruset.
2021 Houston, USA (individuellt)

Herrsingel (St. Bride Vase, 1926-)

1926 Roland Jacobi, Ungern
(Runner up: Zoltán Mechlovits, Ungern)
1928 Zoltán Mechlovits, Ungern
(Runner up: Lászlo Bellák, Ungern)
1929 Fred Perry, England
(Runner up: Miklós Szabados, Ungern) 
1930 Viktor Barna, Ungern
(Runner up: László Bellák, Ungern)
1931 Miklós Szabados, Ungern
(Runner up: Viktor Barna, Ungern) 
1932 Viktor Barna, Ungern
(Runner up: Miklós Szabados, Ungern)
1933 Viktor Barna, Ungern
(Runner up: Stanislav Kolár, Tjeckoslovakien)
1934 Viktor Barna, Ungern
(Runner up: László Bellák, Ungern) 
1935 Viktor Barna, Ungern
(Runner up: Miklos Szabados, Ungern) 
1936 Stanislav Kolár, Tjeckoslovakien
(Runner up: Alex Erlich, Polen) 
1937 Richard Bergmann, Österrike
(Runner up: Alex Erlich, Polen)
1938 Bohumil Varna, Tjeckoslovakien
(Runner up: Richard Bergmann, Österrike)
1939 Richard Bergmann, Polen
(Runner up: Alex Erlich, Polen)
1947 Bohumil Varna, Tjeckoslovakien
(Runner up: Ferenc Sidó, Ungern) 
1948 Richard Bergmann, England
(Runner up: Bohumil Varna, Tjeckoslovakien)
1949 John Leach, England
(Runner up: Bohumil Varna, Tjeckoslovakien) 
1950 Richard Bergmann, England
(Runner up: Ferenc Sidó, Ungern) 
1951 John Leach, England
(Runner up: Ivan Andreadis, Tjeckoslovakien) 
1952 Hiroji Satoh, Japan
(Runner up: Jozsef Kozcián, Ungern) 
1953 Ferenc Sidó, Ungern
(Runner up: Ivan Andreadis, Tjeckoslovakien) 
1954 Ichiro Ogimura, Japan 
(Runner up: Tage Flisberg, Sverige)  Finalsiffror: 7-21, 12-21, 21-18, 10-21
1955 Toshiaki Tanaka, Japan
(Runner up: Zsarko Dolinar, Jugoslavien) 
1956 Ichiro Ogimura, Japan
(Runner up: Toshiaki Tanaka, Japan)
1957 Toshiaki Tanaka, Japan
(Runner up: Ichiro Ogimura, Japan)
1959 Jung Kuo-tuan, Kina
(Runner up: Ferenc Sidó, Ungern) 
1961 Chuang Tse-tung, Kina
(Runner up: Li Fu-jung, Kina)
1963 Chuang Tse-tung, Kina
(Runner up: Li Fu-jung, Kina)
1965 Chuang Tse-tung, Kina
(Runner up: Li Fu-jung, Kina)
1967 Nobuhiko Hasegawa, Japan
(Runner up: Mitsuru Kohno, Japan) 
1969 Shigeo Itoh, Japan
(Runner up: Eberhard Schöler, Tyskland) 
1971 World Champion: Stellan Bengtsson, Sverige (Coach: Christer Johansson) 
(Runner up: Shigeo Itoh, Japan) Finalsiffror: 21-17, 19-21, 21-13, 21-10
1973 Hsi En-ting, Kina
(Runner up: Kjell Johansson, Sverige)  Finalsiffror: 18-21, 21-13, 21-13, 19-21, 18-21
1975 István Jonyer, Ungern
(Runner up: Anton Stipancic, Jugoslavien)
1977 Mitsuru Kohno, Japan
(Runner up: Guo Yuehua, Kina)
1979 Seijo Ohno, Japan
(Runner up: Guo Yuehua, Kina) 
1981 Guo Yuehua, Kina
(Runner up: Cai Zhenhua, Kina) 3. Stellan Bengtsson, Sverige
1983 Guo Yuehua, Kina
(Runner up: Cai Zhenhua, Kina) 
1985 Jiang Jialiang, Kina
(Runner up: Chen Longcan, Kina) 
1987 Jiang Jialiang, Kina
(Runner up: Jan-Ove Waldner, Sverige)   Finalsiffror: 21-14, 18-21, 11-21, 22-24
1989 World Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige (Coach: Glenn Östh) 
(Runner up: Jörgen Persson, Sverige) 
Finalsiffror: 21-17, 21-18, 20-22, 18-21, 21-10
1991 World Champion: Jörgen Persson, Sverige (Coach: Stellan Bengtsson) 
(Runner up: Jan-Ove Waldner, Sverige) 
Finalsiffror: 21-19, 21-18, 21-18
1993 Jean-Philippe Gatien, Frankrike
(Runner up: Jean-Michel Saive, Belgien) 3. Jan-Ove Waldner, Sverige
1995 Kong Linghui, Kina
(Runner up: Liu Guoliang, Kina) 
1997 World Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige (Coach: Ulf Carlsson) 
(Runner up: Vladimir Samsonov, Vitryssland) Finalsiffror: 21-12, 21-17, 21-13
1999 Liu Guoliang, Kina
(Runner up: Ma Lin, Kina) 3. Jan-Ove Waldner, Sverige
2001 Wang Liqin, Kina
(Runner up: Kong Linghui, Kina)
2003 Werner Schlager, Österrike
(Runner up: Joo Se Hyuk, Sydkorea)
2005 Wang Liqin, Kina
(Runner up: Ma Lin, Kina)
2007 Wang Liqin, Kina
(Runner up: Ma Lin, Kina) 
2009 Wang Hao, Kina
(Runner up: Wang Liqin, Kina)
2011 Zhang Jike, Kina
(Runner up: Wang Hao, Kina)
2013 Zhang Jike, Kina
(Runner up: Wang Hao, Kina) 
2015 Ma Long, Kina
(Runner up: Fang Bo, Kina)
2017 Ma Long, Kina
(Runner up: Fan Zhendong, Kina)
2019 Ma Long, Kina
(Runner up: Mattias Falck, Sverige)  Finalsiffror: 5-11, 7-11, 11-7, 9-11, 5-11

Damsingel (G. Geist Prize, 1926-)

1926 Maria Mednyanszky, Ungern
(Runner up: Doris E Gubbins, Wales)
1928 Maria Mednyanszky, Ungern
(Runner up: Erika Metzger, Tyskland)
1929 Maria Mednyanszky, Ungern
(Runner up: Gertrude Wildam, Österrike)
1930 Maria Mednyanszky, Ungern
(Runner up: Anna Slipos, Ungern)
1931 Maria Mednyanszky, Ungern
(Runner up: Mona Rüester-Müller, Tyskland)
1932 Anna Sipos, Ungern
(Runner up: Maria Mednyanszky, Ungern)
1933 Anna Sipos, Ungern
(Runner up: Maria Mednyanszky, Ungern)
1934 Marie Kettnerova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Astrid Krebsbach, Tyskland)
1935 Marie Kettnerova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Magda Gal, Ungern)
1936 Ruth Aarons, USA
(Runner up: Astrid Krebsbach, Tyskland)
1937 Ingen segrare 
(Ruth Aarons, USA och Gertrude Pritzi, Österrike, diskades för inaktivt spel)
1938 Gertrude Pritzi, Österrike
(Runner up: Vlasta Depetrisova, Tjeckoslovakien)
1939 Vlasta Depetrisova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Gertrude Pritzi, Tyskland)
1947 Gizella Farkas, Ungern
(Runner up: Elizabeth Blackbourn, England)
1948 Gizella Farkas, Ungern
(Runner up: Vera S Thomas-Dace, England)
1949 Gizella Farkas, Ungern
(Runner up: Kveta Hruskova, Tjeckoslovakien)
1950 Angelica Rozeanu, Rumänien
(Runner up: Gizella Farkas, Ungern)
1951 Angelica Rozeanu, Rumänien
(Runner up: Gizella Farkas, Ungern)
1952 Angelica Rozeanu, Rumänien
(Runner up: Gizella Farkas, Ungern)
1953 Angelica Rozeanu, Rumänien
(Runner up: Gizella Farkas-Gervine, Ungern)
1954 Angelica Rozeanu, Rumänien
(Runner up: Yoshiko Tanaka, Japan)
1955 Angelica Rozeanu, Rumänien
(Runner up: Linde Wertl-Rumpler, Österrike)
1956 Tomie Okawa, Japan
(Runner up: Kiiko Watanabe, Japan)
1957 Fujie Eguchi, Japan
(Runner up: Ann Haydon, England)
1959 Kimiyo Matsuzaki, Japan
(Runner up: Fujie Eguchi, Japan)
1961 Chiu Chung-hui, Kina
(Runner up: Eva Koczian, Ungern)
1963 Kimiyo Matsuzaki, Japan
(Runner up: Maria Alexandru, Rumänien)
1965 Naoko Fukazu, Japan
(Runner up: Lin Hui-ching, Kina)
1967 Sachiko Morisawa, Japan
(Runner up: Naoko Fukazu, Japan)
1969 Toshiko Kowada, Japan
(Runner up: Gabriele Geissler, Östtyskland)
1971 Lin Hui-ching, Kina
(Runner up: Cheng Min-chih, Kina)
1973 Hu Yu-lan, Kina
(Runner up: Alice Grofova, Tjeckoslovakien)
1975 Pak Yung Sun, Nordkorea
(Runner up: Chang Li, Kina)
1977 Pak Yung Sun, Nordkorea
(Runner up: Chang Li, Kina)
1979 Ge Xinai, Kina
(Runner up: Li Song Suk, Nordkorea)
1981 Tong Ling, Kina
(Runner up: Cao Yanhua, Kina)
1983 Cao Yanhua, Kina
(Runner up: Yang Young Ja, Sydkorea)
1985 Cao Yanhua, Kina
(Runner up: Geng Lijuan, Kina)
1987 He Zhili, Kina
(Runner up: Yang Young Ja, Sydkorea)
1989 Qiao Hong, Kina
(Runner up: Li Bun Hui, Nordkorea)
1991 Deng Yaping, Kina
(Runner up: Li Bun Hui, Korea)
1993 Hyun Jung Hwa, Sydkorea
(Runner up: Chen Jing, Taiwan)
1995 Deng Yaping, Kina
(Runner up: Qiao Hong, Kina)
1997 Deng Yaping, Kina
(Runner up: Wang Nan, Kina)
1999 Wang Nan, Kina
(Runner up: Zhang Yining, Kina)
2001 Wang Nan, Kina
(Runner up: Lin Ling, Kina)
2003 Wang Nan, Kina
(Runner up: Zhang Yining, Kina)
2005 Zhang Yining, Kina
(Runner up: Guo Yan, Kina)
2007 Guo Yue, Kina
(Runner up: Li Xiaoxia, Kina)
2009 Zhang Yining, Kina
(Runner up: Guo Yue, Kina)
2011 Ding Ning, Kina
(Runner up: Li Xiaoxia, Kina)
2013 Li Xiaoxia, Kina
(Runner up: Liu Shiwen, Kina)
2015 Ding Ning, Kina
(Runner up: Liu Shiwen, Kina)
2017 Ding Ning, Kina
(Runner up: Zhu Yuling, Kina)
2019 Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Chen Meng, Kina)

Herrdubbel (Iran Cup, 1926-)

1926 Roland Jacobi/Daniel Pecsi, Ungern
(Runner up: Bela Kehrling/Zoltan Mechlovitz, Ungern)
1928 Alfred Liebster/Robert Thum, Österrike
(Runner up: Charles H Bull/Fred Perry, England)
1929 Victor Barna/Miklos Szabados, Ungern
(Runner up: Laszlo Bellak/Sandor Glancz, Ungern)
1930 Victor Barna/Miklos Szabados, Ungern
(Runner up: Alfred Liebster/Robert Thum, Österrike) 3. Valter Kolmodin/Hille Nilsson, Sverige
1931 Victor Barna/Miklos Szabados, Ungern
(Runner up: Lajos David/Istvan Kelen, Ungern)
1932 Victor Barna/Miklos Szabados, Ungern
(Runner up: Laszlo Bellak/Sandor Glancz, Ungern)
1933 Victor Barna/Sandor Glancz, Ungern
(Runner up: Lajos David/Istvan Kelen, Ungern)
1934 Victor Barna/Miklos Szabados, Ungern
(Runner up: Sandor Glancz/Tibor Hazi, Ungern)
1935 Victor Barna/Miklos Szabados, Ungern
(Runner up: Adrian Haydon/Alfred Liebster, England/Österrike)
1936 Robert Blattner/James McClure, USA
(Runner up: Stanislav Kolar/Otto Petricek, Tjeckoslovakien)
1937 Robert Blattner/James McClure, USA
(Runner up: Richard Bergmann/Helmut Goebel, Österrike)
1938 James McClure/Sol Schiff, USA
(Runner up: Victor Barna/Laszlo Bellak, Ungern)
1939 Victor Barna/Richard Bergmann, Ungern/Polen
(Runner up: Aloizy Ehrlich/Jozsef Tartakower, Polen/Luxemburg)
1947 Adolf Slar/Bohumil Vana, Tjeckoslovakien
(Runner up: Jack Carrington/Johnny Leach, England)
1948 Ladislav Stipek/Bohumil Vana, Tjeckoslovakien
(Runner up: Adrian Haydon/Ferenc Soos, England/Ungern)
1949 Ivan Andreadis/Frantisek Tokar, Tjeckoslovakien
(Runner up: Ladislav Stipek/Bohumil Vana, Tjeckoslovakien) 3. Richard Bergmann/Tage Flisberg, England/Sverige
1950 Ferenc Sido/Ferenc Soos, Ungern
(Runner up: Ivan Andreadis/Frantisek Tokar, Tjeckoslovakien)
1951 Ivan Andreadis/Bohumil Vana, Tjeckoslovakien
(Runner up: Jozsef Koczian/Ferenc Sido, Ungern)
1952 Norizaku Fujii/Tadaki Hayashi, Japan
(Runner up: Richard Bergmann/Johnny Leach, England)
1953 Jozsef Koczian/Ferenc Sido, Ungern
(Runner up: Richard Bergmann/Johnny Leach, England)
1954 Zarko Dolinar/Vilim Harangozo, Jugoslavien
(Runner up: Victor Barna/Michel Haguenauer, England/Frankrike)
1955 Ivan Andradis/Ladislav Stipek, Tjeckoslovakien
(Runner up: Zarko Dolinar/Vilim Harangozo, Jugoslavien)
1956 Ichiro Ogimura/Yoshio Tomita, Japan
(Runner up: Ivan Andreadis/Ladislav Stipek, Tjeckoslovakien)
1957 Ivan Andreadis/Ladislav Stipek, Tjeckoslovakien
(Runner up: Ichiro Ogimura/Toshiaki Tanaka, Japan)
1959 Teruo Murakami/Ichiro Ogimura, Japan
(Runner up: Ladislav Stipek/Ludvik Vyhnanovsky, Tjeckoslovakien) 3. Hans Alsér/Åke Rakell, Sverige
1961 Nobuya Hoshino/Koji Kimura, Japan
(Runner up: Zoltan Berczik/Ferenc Sido, Ungern)
1963 Chang Shih-lin/Wang Shih-liang, Kina
(Runner up: Chuang Tse-tung/Hsu Yin-sheng, Kina)
1965 Chuang Tse-tung/Hsu Yin-sheng, Kina
(Runner up: Chang Shih-lin/Wang Chih-liang, Kina)
1967 World Champions: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige (Coach: Sven-Olof Hammarlund) 
(Runner up: Anatoli Amelin/Stanislav Gomozkov, Sovjet) Finalsiffror: 21-16, 19-21, 21-13, 12-21, 22-20
1969 World Champions: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige (Coach: Christer Johansson)
(Runner up: Nobuhiko Hasegawa/Tokio Tasaka, Japan) Finalsiffror: 21-19, 17-21, 21-8, 21-12
1971 Istvan Jonyer/Tibor Klampar, Ungern
(Runner up: Chuang Tse-tung/Liang Ko-liang, Kina)
1973 World Champions: Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige (Coach: Christer Johansson) 
(Runner up: Istvan Jonyer/Tibor Klampar, Ungern) Finalsiffror: 21-19, 15-21, 21-19, 18-21, 21-15
1975 Gabor Gergely/Istvan Jonyer, Ungern
(Runner up: Anton Stipancic/Dragutin Surbek, Jugoslavien)
1977 Liang Ko-liang/Li Chen-shih, Kina
(Runner up: Huang Liang/Lu Yuan-sheng, Kina) 3. Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige
1979 Anton Stipancic/Dragutin Surbek, Jugoslavien
(Runner up: Istvan Jonyer/Tibor Klampar, Ungern)
1981 Cai Zhenhua/Li Zhenshi, Kina
(Runner up: Guo Yuehua/Xie Saike, Kina)
1983 Zoran Kalinic/Dragutin Surbek, Jugoslavien
(Runner up: Jiang Jialiang/Xie Saike, Kina)
1985 World Champions: Mikael Appelgren/Ulf Carlsson, Sverige (Coach: Tomas Berner)  
(Runner up: Milan Orlowski/Jindrich Pansky, Tjeckoslovakien) Finalsiffror: 21-15, 22-20 
1987 Chen Longcan/Wei Quingguang, Kina
(Runner up: Ilija Lupulesku/Zoran Primorac, Jugoslavien)
1989 Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf, Västtyskland
(Runner up: Zoran Kalinic/Leszek Kucharski, Jugoslavien/Polen)
1991 World Champions: Peter Karlsson/Thomas von Scheele, Sverige (Coach: Anders Thunström) 
(Runner up: Lu Lin/Wang Tao, Kina) 3. Erik Lindh/Jörgen Persson, SverigeFinalsiffror: 16-21, 21-16, 21-14, 18-21, 21-18
1993 Lu Lin/Wang Tao, Kina
(Runner up: Ma Wenge/Zhang Lei, Kina)
1995 Lu Lin/Wang Tao, Kina
(Runner up: Zoran Primorac/Vladimir Samsonov, Kroatien/Vitryssland)
1997 Kong Linghui/Liu Guoliang, Kina
(Runner up: Jörgen Persson/Jan-Ove Waldner, Sverige)  Finalsiffror: 21-19, 15-21, 21-18, 13-21, 17-21
1999 Kong Linghui/Liu Guoliang, Kina
(Runner up: Wang Liqin/Yan Sen, Kina)
2001 Wang Liqin/Yan Sen, Kina
(Runner up: Kong Linghui/Liu Guoliang, Kina)
2003 Wang Liqin/Yan Sen, Kina
(Runner up: Kong Linghui/Wang Hao, Kina)
2005 Kong Linghui/Wang Hao, Kina
(Runner up: Timo Boll/Christian Süss, Tyskland)
2007 Chen Qi/Ma Lin, Kina
(Runner up: Wang Hao/Wang Liqin, Kina)
2009 Chen Qi/Wang Hao, Kina
(Runner up: Ma Long/Xu Xin, Kina)
2011 Ma Long/Xu Xin, Kina
(Runner up: Chen Qi/Ma Lin, Kina)
2013 Chen Chien-An/Chuang Chih-Yuan, Taiwan
(Runner up: Hao Shuai/Ma Lin, Kina)
2015 Xu Xin/Zhang Yike, Kina
(Runner up: Fan Zhendong/Zhou Yu, Kina)
2017 Fan Zhendong/Xu Xin, Kina
(Runner up: Masataka Morizino/Yuya Oshima, Japan)
2019 Ma Long/Wang Chuqin, Kina
(Runner up: Ovidiu Ionescu/Alvaro Robles, Rumänien/Spanien)

Damdubbel (W. J. Pope Trophy, 1928-)

1928 Fanchette Flamm/Maria Mednyanszky, Ungern/Österrike
(Runner up: Doris Gubbins/Brenda Sommerville, Wales/England) 3. Margyl Brandt/Lisa Lövdahl, Sverige
1929 Erika Metzger/Mona Rüster, Tyskland
(Runner up: Fanchette Flamm/Gertrude Wildam, Österrike)
1930 Maria Mednyanszky/Anna Sipos, Ungern
(Runner up: Magda Gal/Marta Hertz-Komaroni, Ungern)
1931 Maria Mednyanszky/Anna Sipos, Ungern
(Runner up: Magda Gal/Lili Tiszai, Ungern)
1932 Maria Mednyanszky/Anna Sipos, Ungern
(Runner up: Anna Braunova/Marie Smidova, Tjeckoslovakien)
1933 Maria Mednyanszky/Anna Sipos, Ungern
(Runner up: Magda Gal/Emilne Racz, Ungern)
1934 Maria Mednyanszky/Anna Sipos, Ungern
(Runner up: Anita Felguth/Astrid Krabsbach, Tyskland)
1935 Maria Mednyanszky/Anna Sipos, Ungern
(Runner up: Marie Kettnerova/Marie Smidova, Tjeckoslovakien)
1936 Marie Kettnerova/Marie Smidova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Vlasta Deptetrisova/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien)
1937 Vlasta Depetrisova/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Margaret Osbome/Wendy Woodhead, England)
1938 Vlasta Depetrisova/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Dora Beregi/Ida Ferenczy, Ungern)
1939 Hilde Bussmann/Gertrude Pritzi, Tyskland
(Runner up: Angelica Adelstein/Sari Kolosvary, Rumänien)
1947 Gizella Farkas/Gertrude Pritzi, Ungern/Österrike
(Runner up: Mae Clouther/Reba Monness, USA)
1948 Margaret Franks/Vera S Thomas, England
(Runner up: Dora Beregi/Helen Elliot, England/Skottland)
1949 Helen Elliot/Gizella Farkas, Skottland/Ungern
(Runner up: Lilian Barnes/Jean Crosby, England)
1950 Dora Beregi/Helen Elliot, England/Skottland
(Runner up: Angelica Adelstein-Rozeanu/Gizella Farkas,  Rumänien/Ungern)
1951 Diane Rowe/Rosalind Rowe, England
(Runner up: Sari Kolosvary-Szasz/Angelica Rozeanu, Rumänien)
1952 Shizuku Narahara/Tomie Nishimura, Japan
(Runner up: Diane Rowe/Rosalind Rowe, England)
1953 Gizella Farkas-Gervaine/Angelica Rozeanu, Ungern/Rumänien
(Runner up: Diane Rowe/Rosalind Rowe, England)
1954 Diane Rowe/Rosalind Rowe, England
(Runner up: Kathleen Best/Ann Haydon, England)
1955 Angelica Rozeanu/Ella Zeller, Rumänien
(Runner up: Diane Rowe/Rosalind Rowe, England)
1956 Angelica Rozeanu/Ella Zeller, Rumänien
(Runner up: Fujie Eguchi/Kiiko Watanabe, Japan)
1957 Livia Mosoczy/Agnes Simon, Ungern
(Runner up: Ann Haydon/Diane Rowe, England)
1959 Taeko Namba/Kazuko Yamaizumi, Japan
(Runner up: Fujie Eguchi/Kimiyo Matsuzaki, Japan)
1961 Maria Alexandru/Georgeta Pitica, Rumänien
(Runner up: Chiu Chung-hui/Sun Mei-ying, Kina)
1963 Kimiyo Matsuzaki/Masako Seki, Japan
(Runner up: Diane Rowe/Mary Shannon, England)
1965 Cheng Min-chih/Lin Hui-ching, Kina
(Runner up: Masako Seki/Norino Yamanaka, Japan)
1967 Shaeko Hirota/Sachiko Morisawa, Japan
(Runner up: Naoko Fukazu/Norino Yamanaka, Japan)
1969 Svetlana Grinberg/Zoja Rudnova, Sovjet
(Runer up: Maria Alexandru/Eleonora Mihalca, Rumänien)
1971 Cheng Min-chih/Lin Hui-ching, Kina
(Runner up: Mieko Hirano/Reiko Sakamoto, Japan)
1973 Maria Alexandru/Miho Hamada, Rumänien/Japan
(Runner up: Chou Pao-chin/Lin Mei-chun, Kina)
1975 Maria Alexandru/Shoko Takahashi, Rumänien/Japan
(Runner up: Chu Hsiang-yun/Lin Mei-chun, Kina)
1977 Pak Yong Ok/Yang Ying, Nordkorea/Kina
(Runner up: Chu Hsiang-yun/Wei Li-chien, Kina)
1979 Zhang Deying/Zhang Li, Kina
(Runner up: Ge Xinai/Yan Guili, Kina)
1981 Cao Yanhua/Zhang Deying, Kina
(Runner up: Pu Quijuan/Tong Ling, Kina)
1983 Dai Lili/Shen Jianping, Kina
(Runner up: Geng Lijuan/Huang Jungqun, Kina)
1985 Dai Lili/Geng Lijuan, Kina
(Runner up: Cao Yanhua/Ni Xialian, Kina)
1987 Hyun Jung Hwa/Yang Young Ja, Sydkorea
(Runner up: Dai Lili/Li Huifen, Kina)
1989 Deng Yaping/Qiao Hong, Kina
(Runner up: Chen Jing/Hu Xiaoxin, Kina)
1991 Chen Zihe/Gao Jun, Kina
(Runner up: Deng Yaping/Qiao Hong, Kina)
1993 Liu Wei/Qiao Yunping, Kina
(Runner up: Deng Yaping/Qiao Hong, Kina)
1995 Deng Yaping/Qiao Hong, Kina
(Runner up: Liu Wei/Qiao Yunping, Kina)
1997 Deng Yaping/Yang Ying, Kina
(Runner up: Li Ju/Wang Nan, Kina)
1999 Li Ju/Wang Nan, Kina
(Runner up: Sun Jin/Yang Ying, Kina)
2001 Li Ju/Wang Nan, Kina
(Runner up: Sun Jin/Yang Ying, Kina)
2003 Wang Nan/Zhang Yining, Kina
(Runner up: Guo Yue/Niu Jianfeng, Kina)
2005 Wang Nan/Zhang Yining, Kina
(Runner up: Guo Yue/Niu Jianfeng, Kina)
2007 Wang Nan/Zhang Yining, Kina
(Runner up: Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina)
2009 Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina
(Runner up: Ding Ning/Guo Yan, Kina)
2011 Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina
(Runner up: Ding Ning/Guo Yan, Kina)
2013 Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina
(Runner up: Ding Ning/Liu Shiwen, Kina)
2015 Liu Shiwen/Zhu Yuling, Kina
(Runner up: Ding Ning/Li Xiaoxia, Kina)
2017 Ding Ning/Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Chen Meng/Zhu Yuling, Kina)
2019 Sun Yingsha/Wang Manyu, Kina
(Runner up: Hina Hayata/Mima Ito, Japan)

Mixed (Heudusek Prize, 1926-)

1926 Zoltan Mechlovitz/Maria Mednyanszky, Ungern
(Runner up: Roland Jacobi/G. Gleeson, Ungern/England)
1928 Zoltan Mechlovitz/Maria Mednyanszky, Ungern
(Runner up: Daniel Pecsi/Erika Metzger, Ungern/Tyskland)
1929 Istvan Kelen/Anna Sipos, Ungern
(Runner up: Laszlo Bellak/Magda Gal, Ungern)
1930 Miklos Szabados/Maria Mednyanszky, Ungern
(Runner up: Istvan Kelen/Anna Sipos, Ungern)
1931 Miklos Szabados/Maria Mednyanszky, Ungern
(Runner up: Victor Barna/Anna Sipos, Ungern)
1932 Victor Barna/Anna Sipos, Ungern
(Runner up: Miklos Szabados/Maria Mednyanszky, Ungern)
1933 Istvan Kelen/Maria Mednyanszky, Ungern
(Runner up: Sandor Glancz/Magda Gal, Ungern)
1934 Miklos Szabados/Maria Mednyanszky, Ungern
(Runner up: Victor Barna/Anna Sipos, Ungern)
1935 Victor Barna/Anna Sipos, Ungern
(Runner up: Stanislav Kolar/Marie Kettnerova, Tjeckoslovakien)
1936 Miloslav Hamr/Gertrude Kleinova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Istvan Kelen/Maria Mednyanszky, Ungern)
1937 Bohumil Vana/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Stanislav Kolar/Marie Kettnerova, Tjeckoslovakien)
1938 Laszlo Bellak/Wendy Woodhead, Ungern/England
(Runner up: Bohumil Vana/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien)
1939 Bohumil Vana/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Vaclav Tereba/Marie Kettnerova, Tjeckoslovakien)
1947 Ferenc Soos/Gizella Farkas, Ungern
(Runner up: Adolf Slar/Vlasta Depetrisova, Tjeckoslovakien)
1948 Richard Miles/Thelma Thall, USA
(Runner up: Bohumil Vana/Vlasta Depetrisova-Pokorna, Tjeckoslovakien)
1949 Ferenc Sido/Gizella Farkas, Ungern
(Runner up: Bohumil Vana/Kveta Hruskova, Tjeckoslovakien)
1950 Ferenc Sido/Gizella Farkas, Ungern
(Runner up: Bohumil Vana/Kveta Hruskova, Tjeckoslovakien)
1951 Bohumil Vana/Angelica Rozeanu, Tjeckoslovakien/ Rumänien
(Runner up: Vilim Harangozo/Linde Wertl, Jugoslavien/Österrike)
1952 Ferenc Sido/Angelica Rozeanu, Ungern/Rumänien
(Runner up: Johnny Leach/Diane Rowe, England)
1953 Ferenc Sido/Angelica Rozeanu, Ungern/Rumänien
(Runner up: Zarko Dolinar/Linde Wertl, Jugoslavien/Österrike)
1954 Ivan Andreadis/Gizella Farkas-Gervaine, Tjeckoslovakien/Ungern
(Runner up: Yoshio Tomita/Fujie Eguchi, Japan)
1955 Kalman Szepesi/Eva Koczian, Ungern
(Runner up: Aubrey Simons/Helen Elliot, England/Skottland)
1956 Erwin Klein/Leah Neuberger, USA
(Runner up: Ivan Andreadis/Ann Haydon, Tjeckoslovakien/England)
1957 Ichiro Ogimura/Fujie Eguchi, Japan
(Runner up: Ivan Andreadis/Ann Haydon, Tjeckoslovakien/England)
1959 Ichiro Ogimura/Fujie Eguchi, Japan
(Runner up: Teruo Murakami/Kimiyo Matsuzaki, Japan)
1961 Ichiro Ogimura/Kimiyo Matsuzaki, Japan
(Runner up: Li Fujung/Han Yu-chen, Kina)
1963 Koji Kimura/Kazuko Ito, Japan
(Runner up: Keiichi Miki/Masako Seki, Japan)
1965 Koji Kimura/Masako Seki, Japan
(Runner up: Chang Shih-lin/Lin Hui-ching, Kina)
1967 Nobuhiko Hasegawa/Norino Yamanaka, Japan
(Runner up: Koji Kimura/Naoko Fukazu, Japan)
1969 Nobuhiko Hasegawa/Yasuko Konno, Japan
(Runner up: Mitsuro Kohno/Shaeko Hirota, Japan)
1971 Chang Shih-lin/Lin Hui-ching, Kina
(Runner up: Anton Stipancic/Maria Alexandru, Jugoslavien/Rumänien)
1973 Liang Ko-liang/Li Li, Kina
(Runner up: Anatoli Strokatov/Asta Gedraitite, Sovjet)
1975 Stanislav Gomozkov/Tatjana Ferdman, Sovjet
(Runner up: Sarkis Sarkhojan/Elmira Antonjan, Sovjet)
1977 Jacques Secretin/Claude Bergeret, Frankrike
(Runner up: Tokio Tasaka/Sachiko Yokota, Japan)
1979 Liang Ge-liang/Ge Xinai, Kina
(Runner up: Li Zhenshi/Yan Guili Kina)
1981 Xie Saike/Huang Jungqun, Kina
(Runner up: Chen Xinhua/Tong Ling, Kina)
1983 Guo Yuehua/Ni Xialian, Kina
(Runner up: Chen Xinhua/Tong Ling, Kina)
1985 Cai Zhenhua/Cao Yanhua, Kina
(Runner up: Jindrich Pansky/Marie Hrachova, Tjeckoslovakien)
1987 Hui Jun/Geng Lijuan, Kina
(Runner up: Jiang Jialiang/Jiao Zhimin, Kina)
1989 Yoo Nam Kyu/Hyun Jung Hwa, Sydkorea
(Runner up: Zoran Kalinic/Gordana Perkucin, Jugoslavien)
1991 Wang Tao/Liu Wei, Kina
(Runner up: Xie Chaojie/Chen Zihe, Kina)
1993 Wang Tao/Liu Wei, Kina
(Runner up: Yoo Nam Kyu/Hyun Jung Hwa, Sydkorea)
1995 Wang Tao/Liu Wei, Kina
(Runner up: Kong Linghui/Deng Yaping, Kina) 3. Erik Lindh/Marie Svensson, Sverige
1997 Liu Guoliang/Wu Na, Kina
(Runner up: Kong Linghui/Deng Yaping, Kina)
1999 Ma Lin/Zhang Yingying, Kina
(Runner up: Feng Zhe/Sun Jin, Kina)
2001 Qin Zhijian/Yang Ying, Kina
(Runner up: Oh Sang Eun/Kim Moo Kyo, Sydkorea)
2003 Ma Lin/Wang Nan, Kina
(Runner up: Liu Guozheng/Bai Yang, Kina)
2005 Wang Liqin/Guo Yue, Kina
(Runner up: Liu Guozheng/Bai Yang, Kina)
2007 Wang Liqin/Guo Yue, Kina
(Runner up: Ma Lin/Wang Nan, Kina)
2009 Li Ping/Cao Zhen, Kina
(Runner up: Zhang Jike/Mu Zi, Kina)
2011 Zhang Chao/Cao Zhen, Kina
(Runner up: Hao Shuai/Mu Zi, Kina)
2013 Kim Hyok Bong/Kim Jong, Nordkorea
(Runner up: Lee Sang/Park Youngsook, Sydkorea)
2015 Xu Xin/Yang Ha Eun, Kina/Sydkorea
(Runner up: Maharu Yoshimura/Kasumi Ishikawa, Japan)
2017 Maharu Yoshimura/Kasumi Ishikawa, Japan
(Runner up: Chen Chien An/Cheng I Ching Taiwan)
2019 Xu Xin/Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Maharu Yoshimura/Kasumi Ishikawa, Japan)

Herrar lag (Swaythling Cup, 1926-)

1926 Ungern; Roland Jacobi, Bela Kerhling, Zoltan Mechlovits, Daniel Pecsi 
(Runner up: Österrike; Paul Flussman, Eduard Freudenheim, Munio Pillinger)
1928 Ungern; Laszlo Bellak, Sandor Glancz, Roland Jacobi, Zoltan Mechlovits, Daniel Pecsi
(Runner up: Österrike; Paul Flussman, Alfred Liebster, Munio Pillinger, Robert Thum)
1929 Ungern; Victor Barna, Sandor Glancz, Istvan Kelen, Zoltan Mechlovits, Miklos Szabados
(Runner up: Österrike; Manfred Feher, Paul Flussman, Erwin Kohn, Alfred Liebster, Robert Thum)
1930 Ungern; Victor Barna, Laszlo Bellak, Lajos David, Istvan Kelen, Miklos Szabados 
(Runner up: Sverige; Carl-Erik Bulow, Valter Kolmodin, Hille Nilsson, Folke Pettersson, Henry Wilbert
Förbundskapten: Uppgift saknas) 
Finalsiffror: 0-5
1931 Ungern; Victor Barna, Laszlo Bellak, Lajos David, Istvan Kelen, Miklos Szabados
(Runner up: Tjeckoslovakien; Stanislav Kolar, Jindrich Lauterbach, Antonin Malecek, Bedrich Nikodem, Karel Svoboda)
1932 Tjeckoslovakien; Michael Grobauer, Stanislav Kolar, Jindrich Lauterbach, Antonin Malecek, Bedrich Nikodem
(Runner up: Ungern; Victor Barna, Laszlo Bellak, Lajos David, Istvan Kelen, Miklos Szabados)
1933 Ungern; Victor Barna, Istvan Boros, Lajos David, Sandor Glancz, Istvan Kelen
(Runner up: Tjeckoslovakien; Oldrich Blecha, Miloslav Hamr, Ervin Kohn, Stanislav Kolar, Karel Svoboda)
1934 Ungern; Victor Barna, Laszlo Bellak, Lajos David, Tibor Hazi, Miklos Szabados
(Runner up: Österrike; Erwin Kohn, Alfred Liebster, Karl Schediwy)
1935 Ungern; Victor Barna, Laszlo Bellak, Tibor Hazi, Istvan Kelen, Miklos Szabados
(Runner up: Tjeckoslovakien; Miloslav Hamr, Stanislav Kolar, Karel Svoboda, Viktor Tobiasch, Bohumil Vana)
1936 Österrike; Richard Bergmann, Helmut Goebel, Hans Hartinger, Erwin Kohn, Alfred Liebster
(Runner up: Rumänien; Farkas Paneth, Marin Vasile-Goldberger, Viktor Vladone)
1937 USA; Abe Berenbaum, Robert Blattner, James McClure, Sol Schiff
(Runner up: Ungern; Viktor Barna, Laszlo Bellak, Istvan Lovaszy, Ferenc Soos, Miklos Szabados)
1938 Ungern; Viktor Barna, Laszlo Bellak, Ernö Földi, Tibor Hazi, Ference Soos
(Runner up: Österrike; Richard Bergmann, Helmut Goebel, Erich Kaspar, Alfred Liebster, Karl Schediwy)
1939 Tjeckoslovakien; Miloslav Hamr, Rudolf Karlecek, Vaclav Tereba, Bohumil Vana
(Runner up: Jugoslavien; Zarko Dolinar, Tibor Harangozo, Adolf Herskovic, Ladislav Hexner, Max Marinko)
1947 Tjeckoslovakien; Ivan Andreadis, Adolf Slar, Vaclav Tereba, Frantisek Tokar, Bohumil Vana
(Runner up: USA; William Holzrichter, Richard Miles, Louis Pagliari, Sol Schiff)
1948 Tjeckoslovakien; Ivan Andreadis, Max Marinko, Ladislav Stipek, Frantisek Tokar, Bohumil Vana
(Runner up: Frankrike; Guy Amouretti, Maurice Bordrez, Charles Dubouille, Michel Haguenauer, Eugene Manchiska)
1949 Ungern; Jozsef Koczian, Ferenc Sido, Ferenc Soos, Laszlo Varkonyi
(Runner up: Tjeckoslovakien; Ivan Andreadis, Max Marinko, Ladislav Stipek, Frantisek Tokar, Bohumil Vana)
1950 Tjeckoslovakien; Ivan Andreadis, Max Marinko, Vaclav Tereba, Frantisek Tokar, Bohunil Vana
(Runner up: Ungern; Jozsef Farkas, Jozsef Koczian, Ferenc Sido, Laszlo Varkonyi)
1951 Tjeckoslovakien; Ivan Andreadis, Ladislav Stipek, Vaclav Tereba, Frantisek Tokar, Bohumil Vana
(Runner up: Ungern; Jozsef Farkas, Jozsef Koczian, Ferenc Sido, Kalman Szepesi)
1952 Ungern; Elemer Gyetvai, Jozsef Koczian, Ferenc Sido, Kalman Szepesi, Laszlo Varkonyi
(Runner up: England; Richard Bergmann, Adrian Haydon, Johnny Leach, Aubrey Simons, Harry Venner)
1953 England; Richard Bergmann, Adrian Haydon, Brian Kennedy, Johnny Leach, Aubrey Simons
(Runner up: Ungern; Elemer Gyetvai, Jozsef Koczian, Miklos Sebok, Ferenc Sido, Kalman Szepesi )
1954 Japan; Kazuo Kawai, Ichiro Ogimura, Kichii Tamasu, Yoshio Tomita
(Runner up: Tjeckoslovakien; Ivan Andreadis, Josef Posejpal, Adolf Slar, Ladislav Stipek, Vaclav Tereba)
1955 Japan; Ichiro Ogimura, Kichii Tamasu, Toshiaki Tanaka, Yoshio Tomita
(Runner up: Tjeckoslovakien; Ivan Andreadis, Ladislav Stipek, Vaclav Tereba, Bohumil Vana, Ludvik Vyhnanovsky)
1956 Japan; Ichiro Ogimura, Toshiaki Tanaka, Yoshio Tomita, Keisuke Tsunoda
(Runner up: Tjeckoslovakien; Ivan Andreadis, Ladislav Stipek, Vaclav Tereba, Ludvik Vyhnanovsky)
1957 Japan; Toshihiko Miyata, Ichiro Ogimura, Toshiaki Tanaka, Keisuke Tsunoda
(Runner up: Ungern; Zoltan Berczik, Laszlo Foldy, Elemer Gyetvai, Miklos Peterfy, Ferenc Sido)
1959 Japan; Nobuya Hoshino, Teruo Murakami, Seiji Narita, Ichiro Ogimura
(Runner up: Ungern; Zoltan Berczik, Zoltan Bubonyi, Laszlo Foldy, Laszlo Pignitsky, Ferenc Sido)
1961 Kina; Li Furong, Rong Guotuan, Wang Chuan-yao, Xu Yinsheng, Zhuang Zedong
(Runner up: Japan; Nobuya Hoshino, Koji Kimura, Teruo Murakami, Ichiro Ogimura, Goro Shibutani)
1963 Kina; Li Furong, Wang Jiasheng, Zhang Xielin, Xu Yinsheng, Zhuang Zedong
(Runner up: Japan; Koji Kimura, Kei Konaka, Keiichi Miki, Ichiro Ogimura) 3. Sverige; Hans Alsér, Stellan Bengtsson 1, Carl-Johan Bernhardt, Kjell Johansson
(Förbundskapten: Lars-Olof Hammarlund)

1965 Kina; Li Furong, Xu Yinsheng, Zhang Xielin, Zhou Lansun Zhuang Zedong
(Runner up: Japan; Koji Kimura, Kei Konaka, Takao Nohira, Ichiro Ogimura, Hiroshi Takahashi)
1967 Japan; Nobuhiko Hasegawa, Hajime Kagimoto, Satoru Kawahara, Koji Kimura, Mitsuru Kohno
(Runner up: Nordkorea; Kim Chang-Ho, Kim Jang-Sung, Kang Neung-Hwa, Jung Ryang-Woong, Pak Sin) 3. Sverige; Hans Alsér, Carl-Johan Bernhardt, Christer Johansson, Kjell Johansson, Bo Persson 
(Förbundskapten: Lars-Olof Hammarlund)

1969 Japan; Nobuhiko Hasegawa, Tetsuo Inoue, Shigeo Itoh, Kenji Kasai, Mitsuru Kohno
(Runner up: Västtyskland; Bernt Jansen, Wilfried Lieck, Martin Ness, Eberhard Schöler)
1971 Kina; Liang Geliang, Li Furong, Li Jingguang, Xi Enting, Zhuang Zedong
(Runner up: Japan; Nobuhiko Hasegawa, Tetsuo Inoue, Shigeo Itoh, Mitsuru Kohno, Tokio Tasaki)
1973 World Champions: Sverige; Stellan Bengtsson, Anders Johansson, Kjell Johansson, Bo Persson, Ingemar Wikström
(Förbundskapten: Christer Johansson) 

(Runner up: Kina; Xi Enting, Liang Geliang, Li Jingguang, Xu Shaofa, Diao Wenyuan) Finalsiffror: 5-4 
Kjell Johansson – Li Jingguang 15-21, 12-21 (0-1)
Stellan Bengtsson – Liang Geliang 21-18, 21-14 (1-1)
Ingemar Wikström – Xu Shaofa 11-21, 7-21 (1-2)
Stellan Bengtsson – Li Jingguang 21-13, 10-21, 21-19 (2-2)
Kjell Johansson – Xu Shaofa 21-17, 13-21, 12-21 (2-3)
Ingemar Wikström – Liang Geliang 21-19, 21-16 (3-3)
Stellan Bengtsson – Xu Shaofa 21-18, 21-12 (4-3)
Ingemar Wikström – Li Jingguang 15-21, 12-21 (4-4)
Kjell Johansson – Liang Geliang 21-10, 21-17 (5-4)
1975 Kina; Liang Geliang, Li Peng, Li Zhenshi, Lu Yuansheng, Xu Shaofa
(Runner up: Jugoslavien; Milivoj Karakasevic, Koran Kosanovic, Miran Savnic, Anton Stipancic, Dragutin Surbek) 3. Sverige; Stellan Bengtsson, Kjell Johansson, Bo Persson, Ulf Thorsell, Ingemar Wikström 
(Förbundskapten: Hans Alsér)

1977 Kina; Guo Yuehua, Huang Liang, Liang Geliang, Li Zhenshi, Wang Jun
(Runner up: Japan; Tetsuo Inoue, Mitsuro Kohno, Masahiro Maehara, Norio Takashima, Tokio Tasaka) 3. Sverige;  Stellan Bengtsson, Åke Grönlund, Kjell Johansson, Roger Lagerfedt, Ulf Thorsell
(Förbundskapten: Nils Billing)

1979 Ungern; Gabor Gergely, Istvan Jonyer, Tibor Klampar, Tibor Kreisz, Janos Takacs
(Runner up: Kina; Guo Yuehua, Huang Liang, Liang Geliang, Li Zhenshi, Lu Qiwei)
1981 Kina; Guo Yuehua, Shi Zhihao, Wang Huiyuan, Xie Saike
(Runner up: Ungern; Gabor Gergely, Istvan Jonyer, Tibor Klampar, Tibor Kreisz, Zsolt Kriston)
1983 Kina; Cai Zhenhua, Guo Yuehua, Fan Changmao, Jiang Jialiang, Xie Saike 
(Runner up: Sverige; Mikael Appelgren, Stellan Bengtsson, Ulf Bengtsson, Erik Lindh, Jan-Ove Waldner 
Förbundskapten: Tomas Berner) 
Finalsiffror: 1-5
Jan-Ove Waldner – 
Jiang Jialiang 21-18, 17-21, 14-21 (0-1)
Mikael Appelgren  
Xie Saike 21-18, 9-21, 21-14 (1-1)
Erik Lindh – 
Cai Zhenhua  14-21, 14-21 (1-2)
Mikael Appelgren – 
Jiang Jialiang 10-21, 13-21 (1-3)
Jan-Ove Waldner – 
Cai Zhenhua  28-30, 16-21 (1-4)
Erik Lindh – Xie Saike 21-17, 13-21, 9-21 (1-5)
1985 Kina; Wang Huiyuan, Jiang Jialiang, Chen Longcan, Xie Saike, Chen Xinhua 
(Runner up: Sverige; Mikael Appelgren, Ulf Bengtsson, Ulf Carlsson, Erik Lindh, Jan-Ove Waldner
Förbundskapten: Tomas Berner) 
Finalsiffror: 0-5
Erik Lindh – Chen Xinhua 16-21, 16-21 (0-1)
Mikael Appelgren –
 Jiang Jialiang 18-21, 22-20, 15-21 (0-2)
Jan-Ove Waldner – 
Chen Longcan 11-21, 21-11, 19-21 (0-3)
Erik Lindh – 
Jiang Jialiang 18-21, 19-21 (0-4)
Jan-Ove Waldner – 
Chen Xinhua 17-21, 21-14, 14-21 (0-5)
1987 Kina; Chen Longcan, Chen Xinhua, Jiang Jialiang, Teng Yi, Wang Hao
(Runner up: Sverige; Mikael Appelgren, Ulf Carlsson, Erik Lindh, Jörgen  Persson, Jan-Ove Waldner
Förbundskapten: Glenn Östh) 
Finalsiffror: 0-5
Ulf Carlsson – Jiang Jialiang 12-21, 21-19, 12-21 (0-1)
Erik Lindh – 
Teng Yi 15-21, 13-21 (0-2)
Jörgen Persson – 
Chen Longcan 19-21, 14-21 (0-3)
Erik Lindh – 
Jiang Jialiang 21-19, 7-21, 13-21 (0-4)
Ulf Carlsson – 
Chen Longcan 20-22, 10-21 (0-5)
1989 World Champions: Sverige; Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Glenn Östh) 

(Runner up: Kina; Chen Longcan, Jiang Jialiang, Ma Wenge, Teng Yi, Yu Shentong) Finalsiffror: 5-0
Mikael Appelgren – Jiang Jialiang 21-10, 18-21, 21-15 (1-0) 
Jan-Ove Waldner – Teng Yi 22-24, 21-19, 21-17 (2-0) 
Jörgen Persson – Chen Longcan 22-24, 21-19, 21-13 (3-0)  
Jan-Ove Waldner – Jiang Jialiang 21-16, 17-21, 21-16 (4-0) 
Mikael Appelgren – Chen Longcan 21-17, 21-16 (5-0) 
1991 World Champions: Sverige; Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Anders Thunström)

(Runner up: Jugoslavien; Zoran Kalinic, Ilija Lupulesku, Zoran Primorac, Robert Smrekar) Finalsiffror: 3-2
Mikael Appelgren – Zoran Kalinic 21-13, 18-21, 21-10 (1-0)
Jan-Ove Waldner – Zoran Primorac 14-21, 11-21 (1-1)
Mikael Appelgren/Jörgen Persson – Ilija Lupulescu/Zoran Primorac 16-21, 19-21 (1-2)
Jan-Ove Waldner – Zoran Kalinic 21-9, 21-8 (2-2) 
Jörgen Persson – Ilija Lupulescu 21-18, 23-21 (3-2) 
1993 World Champions: Sverige; Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Anders Thunström) 
(Runner up: Kina; Liu Guoliang, Lu Lin, Ma Wenge, Wang Hao, Wang Tao, Zhang Lei) Finalsiffror: 3-1
Peter Karlsson – Wang Hao 13-21, 21-19, 21-16 (1-0)
Jan-Ove Waldner – Ma Wenge 14-21, 21-14, 20-22 (1-1)
Jörgen Persson – Wang Tao 26-24, 16-21, 21-16 (2-1)
Jan-Ove Waldner – Wang Hao 21-16, 17-21, 21-13 (3-1)
1995 Kina; Ding Song, Liu Guoliang, Kong Linghui, Ma Wenge, Wang Tao
(Runner up: Sverige; Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
Förbundskapten: Sören Ahlén) 
Finalsiffror: 2-3
Jan-Ove Waldner  Wang Tao 21-16, 15-21, 21-19 (1-0)
Jörgen Persson – 
Ma Wenge 24-22, 18-21, 18-21 (1-1)
Peter Karlsson – 
Ding Song 14-21, 11-21 (1-2)
Jan-Ove Waldner  
Ma Wenge 13-21, 21-12, 21-17 (2-2)
Jörgen Persson – 
Wang Tao 14-21, 13-21 (2-3)
1997 Kina; Ding Song, Liu Guoliang, Kong Linghui, Ma Wenge, Wang Tao
(Runner up: Frankrike; Niolas Chatelain, Patrick Chila, Damien Eloi, Jean-Philippe Gatien, Christophe Legout)
2000 World Champions: Sverige; Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner 
(Förbundskapten: Ulf Carlsson) 
(Runner up: Kina; Kong Linghui, Liu Guoliang, Liu Guozheng, Ma Lin, Wang Liqin) Finalsiffror: 3-2
Jan-Ove Waldner – Liu Guoliang 19-21, 21-7, 23-21 (1-0)
Jörgen Persson – Kong Linghui 21-17, 21-19 (2-0)
Peter Karlsson – Liu Guozheng 6-21, 16-21 (2-1)
Jan-Ove Waldner – Kong Linghui 9-21, 17-21 (2-2)
Jörgen Persson – Liu Guoliang 18-21, 21-17, 21-18 (3-2)
2001 Kina; Kong Linghui, Liu Guoliang, Liu Guozheng, Ma Lin, Wang Liqin 
(Runner up: Belgien; Martin Bratanov, Marc Closset, Andras Podpinka, Jean-Michel Saive, Philippe Saive) 3. Sverige; Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Magnus Molin, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Ulf Carlsson)

2004 Kina; Kong Linghui, Liu Guozheng, Ma Lin, Wang Hao, Wang Liqin 
(Runner up: Tyskland; Timo Boll, Zoltan Fejer-Konnerth, Jörg Rosskopf, Christian Suss, Torben Wosik) 3-4: Sverige; Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Jens Lundqvist, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Peter Sterneborg)

2006 Kina; Chen Qi, Ma Lin, Ma Long, Wang Hao, Wang Liqin
(Runner up: Sydkorea; Lim Jae-Hyun, Lee Jung-Woo, Oh Sang Eun, Joo Se Hyuk, Ryu Seung Min) 
2008 Kina; Chen Qi, Ma Lin, Ma Long, Wang Hao, Wang Liqin
(Runner up: Sydkorea; Lee Jin Kwon, Kim Jung Hoon, Lee Jung Woo, Joo Se Hyuk, Ryu Seung Min)
2010 Kina; Ma Lin, Ma Long, Wang Hao, Xu Xin, Zhang Jike
(Runner up: Tyskland; Patrick Baum, Timo Boll, Dimitrij Ovtcharov, Bastian Steger, Christian Suss)
2012 Kina; Ma Lin, Ma Long, Wang Hao, Xu Xin, Zhang Jike
(Runner up: Tyskland; Patrick Baum, Timo Boll, Dimitrij Ovtcharov, Bastian Steger, Christian Suss)
2014 Kina; Fan Zhendong, Ma Long, Wang Hao, Xu Xin, Zhang Jike 
(Runner up: Tyskland; Timo Boll, Patrick Franziska, Steffen Mengel, Dimitrij Ovtcharov)
2016 Kina; Fang Bo, Fan Zhendong, Ma Long, Xu Xin, Zhang Yike
(Runner up: Japan; Kenta Matsudaira, Jun Mizutani, Koki Niwa, Yuya Oshima, Maharu Yoshimura)
2018 Kina; Fan Zhendong, Lin Gaoyuan, Ma Long, Wang Chuqin, Xu Xin
(Runner up: Tyskland; Timo Boll, Ruwen Filus, Patrick Franziska, Dimitrij Ovtcharov, Bastian Steger) 3. Sverige; Kristian Karlsson, Mattias Karlsson, Anton Källberg, Truls Möregårdh, Jon Persson
(Förbundskaptener: Peter Andersson/Peter Blomquist/Ulf Carlsson, Coach: Ulf Carlsson)

Damer lag (Marcel Corbillon Cup)

1933 Tyskland; Anita Felguth, Annemarie Haensch, Astrid Krebsbach, Mona Muller
(Runner up: Ungern; Magda Gal, Maria Mednyanszky, Anna Sipos)
1935 Tjeckoslovakien; Marie Ketterova, Gertrude Kleinova, Marie Smidova
(Runner up: Ungern; Magda Gal, Maria Mednyanszky, Anna Sipos)
1936 Tjeckoslovakien; Marie Kettnerova, Gertrude Kleinova, Marie Smidova, Vera Votrubcova
(Runner up: Tyskland; Hilde Bussman, Anita Felguth, Astrid Krebsbach/USA; Ruth Aarons, Corinne Migneco, Jessie Purves, 2 silver och inget brons delades ut)
1937 USA; Ruth Aarons, Emily Fuller, Dolores Kuenz, Jessie Purves
(Runner up: Tyskland; Hilde Bussman, Astrid Hobohm-Krebsbach, Annemarie Schulz)
1938 Tjeckoslovakien; Vlasta Depetrisova, Jindriska Holubkova, Marie Kettnerova, Vera Votrubcova
(Runner up: England; Dora Emdin, Phyllis Hodgkinson, Doris Jordan, Margaret Osborne)
1939 Tyskland; Hilde Bussmann, Trude Pritzl
(Runner up: Tjeckoslovakien; Vlasta Depetrisova, Marie Kettnerova, Vera Votrubcova)
1947 England; Elizaberh Blackbourn, Vera Dace, Margaret Franks, Margaret Osborne
(Runner up: Ungern; Eva Anderlik, Gizella Farkas, Rozsi Karpati)
1948 England; Dora Beregi, Margaret Franks, Elizabeth Steventon, Vera Thomas
(Runner up: Ungern; Gizella Farkas, Loretta Gyorgy, Rozsi Karpati)
1949 USA; Peggy McLean, Mildred Shahian, Thelma Thall 
(Runner up: England; Lilian Barnes, Joan Crosby, Margaret Franks, Adele Wood)
1950 Rumänien; Angelica Rozeanu, Luci Slavescu, Sari Szasz
(Runner up: Ungern; Gizella Farkas, Rozsi Karpati, Ilona Kiraly, Ilona Solyom)
1951 Rumänien; Paraschiva Patulea, Angelica Rozeanu, Sari Szasz
(Runner up: Österrike; Trude Pritzi, Emelinde Wertl, Gertrude Wutzl)
1952 Japan; Shizuki Narahara, Tomie Nishimura
(Runner up: Rumänien; Angelica Rozeanu, Ella Zeller, Sari Szasz)
1953 Rumänien; Angelica Rozeanu, Ella Zeller, Sari Szasz
(Runner up: England; Kathleen Best, Diane Rowe, Rosalind Rowe)
1954 Japan; Fujie Eguchi, Hideko Goto, Yoshiko Tanaka, Kiiko Watanabe
(Runner up: Ungern; Gizella Gervai, Ilona Kerekas, Eva Koczian, Agnes Simon)
1955 Rumänien;Angelica Rozeanu, Sari Szasz, Ella Zeller
(Runner up: Japan; Fujie Eguchi, Shizuki Narahara, Yoshiko Tanaka, Kiiko Watanabe)
1956 Rumänien; Angelica Rozeanu, Ella Zeller
(Runner up: England; Ann Haydon, Jill Rook, Diane Rowe)
1957 Japan; Fujie Eguchi, Taeko Namba, Tomie Okawa, Kiiko Watanabe
(Runner up: Rumänien; Maria Polopenta, Angelica Rozeanu, Ella Zeller)
1959 Japan; Fujie Eguchi, Kimiyo Matsuzaki, Taeko Namba, Kazuko Yamaizumi
(Runner up: Sydkorea; Lee Chong Hi, Choi Kyong Ja, Cho Kyung Cha, Hwang Yool Ja)
1961 Japan; Kazuko Itoh, Kimiyo Matsuzaki, Tomie Okawa-Okada, Masako Seki
(Runner up: Kina; Han Yuzhen, Hu Keming, Sun Mei-ying)
1963 Japan; Kazuko Itoh, Kimiyo Matsuzaki, Masako Seki, Noriko Yamanaka
(Runner up: Rumänien; Maria Alexandru, Maria Catrinel Folea, Ella Constantinescu, Georgita Pitica)
1965 Kina; Liang Lizhen, Li Henan, Lin Huiqing, Zheng Minzhi
(Runner up: Japan; Naoko Fukazo, Tsunao Isomura, Masako Seki, Noriko Yamanaka)
1967 Japan; Naoko Fukazo, Shaeko Hirota, Sachiko Morisawa, Noriko Yamanaka
(Runner up: Sovjet; Laima Balaishite, Svetlana Grinberg, Signe Paisjarv, Zoja Rudnova)
1969 Sovjet; Laima Amelina, Svetlana Grinberg, Rita Pogosova, Zoja Rudnova
(Runner up: Rumänien; Maria Alexandru, Carmen Crisan, Eleonora Mihalca)
1971 Japan; Yasuko Konno, Toshika Kowada, Emiko Ohba, Yukie Ohzeki
(Runner up: Kina; Li Li, Lin Huiqing, Lin Meigun, Zheng Minzhi)
1973 Sydkorea; Lee Ailesa, Chung Hyun Sook, Park Mi Ra, Kim Soon Ok
(Runner up: Kina; Hu Yulan, Zhang Li, Zheng Huaiying, Zheng Minzhi)
1975 Kina;  Ge Xinai, Hu Yulan, Zhang Li, Zheng Huaiying
(Runner up: Sydkorea; Lee Ailesa, Chung Hyun Sook, Sung Nak So, Kim Soon Ok)
1977 Kina; Ge Xinai, Zhang Deying, Zhang Li, Zhu Xiangyun
(Runner up: Sydkorea; Lee Ailesa, Chung Hyun Sook, Lee Ki Won, Kim Soon Ok)
1979 Kina; Ge Xinai, Cao Yanhua, Zhang Deying, Zhang Li
(Runner up: Nordkorea; Hong Gil Soon, Li Song Suk, Pak Yong Ok, Pak Yung Sun)
1981 Kina; Cao Yanhua, Qi Baoxiang, Tong Ling, Zhang Deying
(Runner up: Sydkorea; An Hae Sook, Kim Kyung Ja, Hwang Nam Sook, Lee Soo Ja)
1983 Kina; Cao Yanhua, Geng Lijuan, Ni Xialian, Tong Ling
(Runner up: Japan; Mika Hoshino, Emiko Kanda, Fumika Shinpo, Tomoko Tamura)
1985 Kina; Dai Lili, Geng Lijuan, He Zhili, Tong Ling
(Runner up: Nordkorea; Li Bun Hui, Pang Chun Dok, Han Hye Song, Cho Jong Hui)
1987 Kina; Li Huifen, Chen Jing, Dai Lili, Jiao Zhimin
(Runner up: Sydkorea; Hyun Jung Hwa, Baek Soon Ae, Hong Soon Hwa, Yang Young Ja)
1989 Kina; Chen Jing, Chen Zihe, Hu Xiaoxin, Li Huifen
(Runner up: Sydkorea; Hyun Jung Hwa, Kwon Mi Sook, Hong Soon Hwa, Kim Young Mi)
1991 Korea; Li Bun Hui, Hong Cha Ok, Hyun Jung Hwa, Yu Sun Bok
(Runner up: Kina; Chen Zihe, Deng Yaping, Gao Jun, Qiao Hong)
1993 Kina; Chen Zhe, Deng Yaping, Gao Jun, Qiao Hong
(Runner up: Nordkorea; Wi Bok Sun, Li Bun Hui, An Hui Syk, Yu Sun Bok)
1995 Kina; Deng Yaping, Liu Wei, Qiao Hong, Qiao Yunping
(Runner up: Sydkorea; Park Hae Jung, Ryu Ji Hye, Park Kyung Ae, Kim Moo Kyo)
1997 Kina; Deng Yaping, Li Ju, Wang Chen, Wang Nan, Yang Ying
(Runner up: Nordkorea; Wi Bok Sun, Kim Hyon Hui, Tu Jong Sil)
2000 Kina; Li Ju, Sun Jin, Wang Hui, Wang Nan, Zhang Yining 
(Runner up: Taiwan; Tsui Hsiu-Li, Chen Jing, Xu Jing, Pan Li-Chun, Lu Yun-feng)
2001 Kina; Li Ju, Sun Jin, Wang Nan, Yang Ying, Zhang Yining 
(Runner up: Nordkorea; Kim Hyang Mi, Kim Hyon Hui, Tu Jong Sil, Kim Mi Yong, Kim Yun Mi)
2004 Kina; Guo Yue, Li Ju, Niu Jianfeng, Wang Nan, Zhang Yining
(Runner up: Hongkong; Song Ah Sim, Yu Kwok See, Zhang Rui, Lau Sui-fei, Tie Ya Na)
2006 Kina; Guo Yan, Guo Yue, Li Xiaoxia, Wang Nan, Zhang Yining
(Runner up: Hongkong; Yu Kwok See, Lin Ling, Zhang Rui, Lau Sui-fei, Tie Ya Na)
2008 Kina; Guo Yan, Guo Yue, Li Xiaoxia, Wang Nan, Zhang Yining
(Runner up: Singapore; Sun Beibei, Li Jiawei, Yu Mengyu, Feng Tianwei, Wang Yuegu)
2010 Singapore; Sun Beibei, Li Jiawei, Yu Mengyu, Feng Tianwei, Wang Yuegu 
(Runner up: Kina; Ding Ning, Guo Yan, Guo Yue,  Li Xiaoxia, Liu Shiwen)
2012 Kina; Ding Ning, Guo Tan, Guo Yue, Li Xiaoxia, Liu Shiwen
(Runner up: Singapore; Sun Beibei, Li Jiawei, Yu Mengyu, Feng Tianwei, Wang Yuegu)
2014 Kina; Chen Meng, Ding Ning, Li Xiaoxia, Liu Shiwen, Zhu Yuling 
(Runner up: Japan; Sayaka Hirano, Yuka Ishigaki, Kasumi Ishikawa, Sakura Mori, Saki Tashiro)
2016 Kina; Chen Meng, Ding Ning, Li Xiaoxia, Liu Shiwen,  Zhu Yuling 
(Runner up: Japan; Ai Fukuhara, Yui Hamamoto, Kasumi Ishikawa, Mima Itoh, Misako Wakamiya)
2018 Kina; Chen Meng, Ding Ning, Liu Shiwen, Wang Manyu, Zhu Yuling 
(Runner up: Japan; Hina Hayata, Miu Hirano, Kasumi Ishikawa, Mima Itoh, Miyu Nagasaki)

PARA-VM

Svenska förbundskaptener/coacher redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld.

Årtal och spelplats

1990 15-21 juli 1990 Assen, Nederländerna
1998 24-30 oktober 1998 Paris, Frankrike
2002 15-22 augusti 2002 Taipei, Taiwan
2006 22 september-1 oktober 2006 Montreux, Schweiz
2010 25 oktober-3 november 2010 Gwangju, Sydkorea
2014 6-15 september 2014 Peking, Kina
2017 17-20 maj 2017 Bratislava, Slovakien (lag)
2018 15-21 oktober 2018 Lasko, Slovenien (individuellt)

Herrar

Herrar singel stående

Herrar Öppen, stående (1990-10)

1990 Kimmo Jokinen, Finland
(Runner up: Claude Chedeau, Frankrike)
1998 Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike
(Runner up: Stanislaw Fraczyk, Österrike)
2002 Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Jose Manuel Ruiz, Spanien)
2006 Ge Yang, Kina
(Runner up: Ivan Karabec, Tjeckien)
2010 Jose Manuel Ruiz, Spanien
(Runner up: Ma Lin, Kina)

Herrar 10, stående (1990-)

1990 M. Gerke, Tyskland
(Runner up: Claude Chedeau, Frankrike)
1998 World Champion: Robert Bader, Sverige (Coach: Anders Nygren Långström)
(Runner up: Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike)
2002 
Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike
(Runner up: Jose Manuel Ruiz, Spanien)
2006 Ivan Karabec, Tjeckien
(Runner up: Ladislav Gaspar, Slovakien)
2010 Ge Yang, Kina
(Runner up: Ivan Karabec, Tjeckien)
2014 Patryk Chojnowski, Polen
(Runner up: Ge Yang, Kina)
2018 Patryk Chojnowski, Polen
(Runner up: Denislav Kodjabashev, Bulgarien)

Herrar 9, stående (1990-)

1990 M. Knabe, Tyskland
(Runner up: Kimmo Jokinen, Finland)
1998 
Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Ladislav Gaspar, Slovakien)
2002 
Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Chih-Shan Hsu, Taiwan)
2006 
Ma Lin, Kina
(Runner up: Stanislaw Fraczyk, Österrike)
2010 
Ma Lin, Kina
(Runner up: Lu Xiao Lei, Kina
2014 
Ma Lin, Kina
(Runner up: Stanislaw Fraczyk, Österrike)
2018 Laurens Devos, Belgien
(Runner up: Iurii Nozdrunov, Ryssland)

Herrar 8, stående (1990-)

1990 Mitchell Seidefeld, Tyskland
(Runner up: Thierry Garofalo, Frankrike)
1998 
Alvaro Valera, Spanien
(Runner up: Kwang-Jin Kim, Sydkorea)
2002 
Alain Pichon, Frankrike
(Runner up: Ming Fu Hu, Taiwan)
2006 
Richard Csejtey, Slovaken
(Runner up: Zeev Glickman, Israel)
2010 
Mathieu Loicq, Belgien
(Runner up: Marcin Skrzynecki, Polen)
2014 
Viktor Didukh, Ukraina
(Runner up: Ye Chao Qun, Kina) 3. Emil Andersson, Sverige
2018 Ross Wilson, England
(Runner up: Zhao Shuai, Kina)

Herrar 7, stående (1990-)

1990 Jochen Wollmert, Tyskland
(Runner up: Theu Vossen Nederländerna)
1998 
Jochen Wollmert, Tyskland
(Runner up: Zeev Glickman, Israel)
2002 
Zeev Glickman, Israel
(Runner up: Stephane Messi, Frankrike)
2006 
Jochen Wollmert, Tyskland
(Runner up: Ye Chao Qun, Kina)
2010 
Ye Chao Qun, Kina
(Runner up: Jordi Morales, Spanien)
2014 
William Bayley, Storbritannien
(Runner up: Maksym Nikolenko, Ukraina)
2018 Jordi Morales, Spanien
(Runner up: Jean-Paul Montanus, Nederläderna)

Herrar 6, stående (1990-)

1990 Rainer Schmidt, Tyskland
(Runner up: Harald Kersten, Nederländerna) 3. Peter Strömstedt, Sverige
1998 
Daniel Arnold, Tyskland
(Runner up: Mirosla Kowalski, Polen) 3. Mattias Karlsson-Täck, Sverige
2002 
Dieter Meyer, Tyskland
(Runner up: Nico Blok, Nederländerna)
2006 
Daniel Arnold, Tyskland
(Runner up: Rainer Schmidt, Tyskland) 3. Simon Itkonen, Sverige
2010 
Peter Rosenmeier, Danmark
(Runner up: Bastien Grundeler, Frankrike)
2014 
Alvaro Valera, Spanien
(Runner up: Peter Rosenmeier, Danmark)
2018 Peter Rosenmeier, Danmark
(Runner up: Alvaro Valera, Spanien)

Herrar singel rullstol

Herrar Öppen, rullstol (1990-2010)

1990 Thomas Kreidel, Tyskland
(Runner up: Michael Dempsey, USA)
1998 
Guy Tisserant, Frankrike
(Runner up: Jean Philippe Robin, Frankrike) 3. Ernst Bolldén, Sverige
2002 
Kyong Sik Choi, Sydkorea
(Runner up: Ernst Bolldén, Sverige)
2006 
Tommy Urhaug, Norge
(Runner up: Ernst Bolldén, Sverige)
2010 
Young-Gun Kim, Sydkorea
(Runner up: Guo Xingyun, Kina)

Herrar 5, rullstol (1990-)

1990 World Champion: Ernst Bolldén, Sverige (Coach: Olle Johansson)
(Runner up: Sui Lam Ip, Hongkong)
1998 
Chang-Shen Chou, Taiwan
(Runner up: Rolf Paulsen, Norge)
2002 
Tommy Urhaug, Norge
(Runner up: Yen Hung Lin, Taiwan)
2006 World Champion: Ernst Bolldén, Sverige (Coach: Per Gralvik)
(Runner up: Byoung-Young Kim, Sydkorea)
2010 
Eun Chang Jung, Sydkorea
(Runner up: Tommy Urhaug, Norge)
2014 
Valentin Baus, Tyskland
(Runner up: Ki Young Kim, Sydkorea)
2018 Ali Ozturk, Turkiet
(Runner up: Cao Ningning, Kina)

Herrar 4, rullstol (1990-)

1990 Thomas Kreidel, Tyskland
(Runner up: Christian Sutter Österrike)
1998 Michal Stefanu, Tjeckien
(Runner up: Salvatore Caci, Italien)
2002 Kyoung Sik Choi, Sydkorea
(Runner up: Michal Stefanu, Tjeckien)
2006 
Kyoung Sik Choi, Sydkorea
(Runner up: Emeric Martin, Frankrike)
2010 
Guo Xingyuan, Kina
(Runner up: Jung-Gil Kim, Sydkorea)
2014 
Nesim Turan, Turkiet
(Runner up: Il Sang Choi, Sydkorea)
2018 Nesom Turan, Turkiet
(Runner up: Abdullah Ozturk, Turkiet)

Herrar 3, rullstol (1990-)

1990 Fritz Altedorfer, Österrike
(Runner up: Michel Peeters, Frankrike)
1998 
Jean-Philippe Robin, Frankrike
(Runner up: Jan Guetler, Tyskland)
2002 Jean-Philippe Robin, Frankrike
(Runner up: Zlatko Kesler, Jugoslavien)
2006 Zlatko Kesler, Jugoslavien
(Runner up: Young-Gun Kim, Sydkorea)
2010 Feng Panfeng, Kina
(Runner up: Thomas Schmidberger, Tyskland)
2014 Feng Panfeng, Kina
(Runner up: Thomas Schmidberger, Tyskland) 3. Alexander Öhgren, Sverige
2018 Feng Panfeng, Kina
(Runner up: Thomas Schmidberger, Tyskland)

Herrar 2, rullstol (1990-)

1990 Bruno Hassler, Tyskland
(Runner up: S. Simensen, Norge)
1998 Kyung Mook Kim, Sydkorea
(Runner up: Martin Zvolanek, Tjeckien)
2002 Kyung Mook Kim, Sydkorea
(Runner up: Vincent Boury, Frankrike)
2006 
Lars Hansen, Danmark
(Runner up: Vincent Boury, Frankrike)
2010 Sergej Poddubnyi, Ryssland
(Runner up: Min-Guy Kim, Sydkorea)
2014 Fabien Lamirault, Frankrike
(Runner up: Min-Guy Kim, Sydkorea)
2018 Fabien Lamirault, Frankrike
(Runner up: Rafal Czuper, Polen)

Herrar 1, rullstol (1990-)

1990 Matti Launonen, Finland
(Runner up: H Rosenast, Schweiz)
1998 
Seounghoon Kang, Sydkorea
(Runner up: Hae-Kon Lee, Sydkorea)
2002 
Hae-Kon Lee, Sydkorea
(Runner up: Holger Nikelis, Tyskland)
2006 
Holger Nikelis, Tyskland
(Runner up: Andreas Vevera, Österrike)
2010 
Holger Nikelis, Tyskland
(Runner up: Jean-Francois Ducay, Frankrike)
2014 
Chang-Ho Lee, Sydkorea
(Runner up: Robert Davies, Storbritannien)
2018 Hyeon Uk Kim, Sydkorea
(Runner up: Young Dae Joo, Sydkorea)

Herrar singel klass 11

Herrar 11 (1998, 2014-)

1998 Angel Garrido Martin, Spanien
(Runner up: Janos Laszlo, Ungern) 
2014 
Pascal Pereira-Leal, Spanien
(Runner up: Byeong-Jun Son, Sydkorea)
2018 Florian van Acker, Belgien
(Runner up: Peter Palos, Ungern)

Herrar Lag stående

Herrar Lag 10, stående (1990-)

1990 Frankrike; Gilles De la Bourdonnaye, Claude Chedeau, Philippe Roine
(Runner up: Tyskland; M. Gerke, M. Vahle) 3. Sverige; Thomas Axelsson, Mikael Vestling 
(Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)
1998 Spanien; Enrique Agudo, Jose Manuel Ruiz
(Runner up: Tjeckien; Ivan Karabec, Lubomir Masek) 
2002 Kina; Ge Yang, Li Man Zhou, Lu Xia Lei
(Runner up: Tjeckien; Jaroslav Cieslar, Ivan Karabec)
2006 Kina; Ge Yang, Lu Xia Lei
(Runner up: Tjeckien; Jaroslav Cieslar, Ivan Karabec)
2010 Kina; Ge Yang, Lu Xia Lei, Ma Lin
(Runner up: Spanien; Jorge Cardona, Jose Manuel Ruiz)
2017 Polen; Patryk Chojnowski, Pawel Jablonski, Igor Misztal
(Runner up: Ryssland; Vladimir Glazov, Pavel Lukyanov, Iurii Nozdrunov)

Herrar Lag 9-10, stående

2014 Polen; Patryk Chojnowski, Igor Misztal, Sebastian Powrozniak
(Runner up: Kina; Ge Yang, Kong Weijie, Ma Lin, Zhao Ying Qing)

Herrar Lag 9, stående (1990-)

1990 Tyskland; M. Knabe, Andre Schmandt, H. Tollwerth
(Runner up: Italien; Andrea Furlan, Eberhard Walzl)
1998 Frankrike; Olivier Chateigner, Alain Pichon
(Runner up: Österrike; Stanislaw Fraczyk, Karl Schurrer)
2002 Slovakien; Richard Csejtey, Ladislav Gaspar. Miroslav Mitas
(Runner up: Taiwan; Hsu Chih-Shan, Hsiao Kuo-Wei, Hou Ting-Sung)
2006 Kina; Ma Lin, Yan Jian
(Runner up: Frankrike; Karim Boumedouha, Olivier Chateigner)
2010 Nederländerna; Tonnie Heijnen, Gerben Last, Ronald Vijverberg
(Runner up: Frankrike; Frederic Bellais, Thomas Bouvais)
2017 World Champions: Sverige; Niklas Andersson, Daniel Gustafsson
(Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
(Runner up: Japan; Koyo Iwabuchi, Nobuyuki Suzuki)

Herrar Lag 8, stående (1990-)

1990 Frankrike; Thierry Garofalo, Roland Leseur
(Runner up: Tyskland; W. Horsch, F. Lechner) 3. Sverige; Johnny Eriksson, Thomas Larsson
(Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)
1998 Frankrike; Michel Schaller, Julien Soyer
(Runner up: Tyskland; Dirk Hudarin, Jochen Wollmert)
2002 Frankrike; Alain Pichon, Michel Schaller, Julien Soyer
(Runner up: Taiwan; Hu Kuang-Tsu, Hu Ming-Fu, Chen Ti-Wen) 
2006 Slovakien; Richard Csejtey, Miroslav Mitas
(Runner up: Belgien; Marc Ledoux, Mathieu Loicq, Nico Vergeylen)
2010 Polen; Piotr Grudzien, Marcin Skrzynecki
(Runner up: Belgien; Marc Ledoux, Mathieu Loicq, Nico Vergeylen) 3. Sverige; Emil Andersson, Fabian Rignell 
(Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Mattias Karlsson-Täck/Robert Svanberg) 
2014 Kina; Sun Churen, Ye Chao Qun, Zhao Shuai
(Runner up: Polen; Piotr Grudzien, Marcin Skrzynecki)
2017 World Champions: Sverige; Emil Andersson, Linus Karlsson
(Förbundskapten; Daniel Ellerman/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
(Runner up: Ukraina; Viktor Didukh, Ivan Mai)

Herrar Lag 7, stående (2006, 2017-)

2006 Tyskland; Dieter Meyer, Jochen Wollmert
(Runner up: Spanien; Jordi Morales, Alvaro Valera)
2017 Ukraina; Maksym Nikolenko, Mykhaylo Popov
(Runner up: Thailand; Yuttana Namsaga, Chalermpong Punpoo, Rungroj Thainiyom)

Herrar Lag 6-7, stående (1990-14)

1990 Tyskland; Thomas Kurfess, Rainer Schmidt, W. Stelzner, Jochen Wollmert
(Runner up: Danmark; K. Lundsteen, Brian Nielsen)
1998 Tyskland; Daniel Arnold, Thomas Kurfess, Rainer Schmidt
(Runner up: Frankrike; Jean-Yves Abbadie, Stephane Messi) 3. Sverige; Johnny Eriksson, Mattias Karlsson-Täck
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Kia Sigge)
2002 Tyskland; Daniel Arnold, Dieter Meyer, Rainer Schmidt, Jochen Wollmert
(Runner up: Nederländerna; Nico Blok, Harold Kersten) 3. Sverige; Simon Itkonen, Mattias Karlsson-Täck
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö) 
2010 Spanien; Jordi Morales, Alvaro Valera
(Runner up: Tjeckien; Daniel Horut/Zbynek Lambert)
2014 Spanien; Alberto Seoane Alcazar, Jordi Morales, Alvaro Valera
(Runner up: Ukraina; Viktor Karp, Maksym Nikolenko, Mykhaylo Popov)

Herrar Lag 6, stående (2006, 2017-)

2006 Tyskland; Daniel Arnold, Rainer Schmidt
(Runner up: Danmark; Michael Jensen, Peter Rosenmeier)
2017 Spanien; Alberto Seoane Alcazar, Alvaro Valera
(Runner up: Kroatien; Vjeckoslav Gregorovic, Pavao Jozic)

Herrar lag rullstol

Herrar Lag 5, rullstol (1990-)

1990 Frankrike; Michel Gauducheau, Guy Tisserant
(Runner up: Hong Kong; Sui Lam Ip, Kam Shing Kwong) 3. Sverige; Ernst Bolldén, Jan-Krister Gustavsson 
(Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)
1998 
Frankrike; Christophe Durand, Raynald Riu, Guy Tisserant
(Runner up: Sverige; Ernst Bolldén, Jan-Krister Gustavsson, Tomas Jönsson,
Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Kia Sigge)
2002 
Norge; Rolf Eric Paulsen, Tommy Urhaug
(Runner up: Sverige; Ernst Bolldén, Patrik Högstedt, Örjan Kylevik,
Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö)
2006 
Norge; Rolf Eric Paulsen, Tommy Urhaug
(Runner up: Taiwan; Ching-Chin Tsai, Yen-Hung Lin, Chih-Jung Chang) 3. Sverige; Ernst Bolldén, Örjan, Kylevik 
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)
2010 
Sydkorea; Eun Chang Jung, Byoung-Young Kim
(Runner up: Tyskland; Werner Burkhardt, Selcuk Cetin, Dietmar Kober)
2014
 Kina; Cao Heng, Cao Ningning, Guo Xingyuan, Zhang Yan
(Runner up: Turkiet; Abdullah Ozturk, Ali Ozturk, Nesim Turan)
2017 
Taiwan; Ming Chih Cheng, Yen-Hung Lin
(Runner up: Turkiet; Hamza Caliskan, Ali Ozturk)

Herrar Lag 4, rullstol (1990-)

1990 Österrike; Franz Mandl, Salvatore Smarrazzo, Christian Sutter
(Runner up: Tyskland; Thomas Kreidel, Rainer Kuehner)
1998 
Frankrike; Bruno Benedetti, Emeric Martin, Christophe Pinna
(Runner up: Sydkorea; Tae-Hyung Um, Kyoung Sik Choi, Jun-Young Park)
2002 
Frankrike; Bruno Benedetti, Emeric Martin
(Runner up: Sydkorea; Tae-Hyung Um, Kyoung Sik Choi, Jun-Young Park)
2006 
Kina; Guo Xingyuan, Zhang Yan
(Runner up: Sydkorea; Tae-Hyung Um, Il Sang Choi, Kyoung Sik Choi)
2010 
Frankrike; Emeric Martin, Maxime Thomas
(Runner up: Sydkorea; Jung-Gil Kim, Il Sang Choi, Kyoung Sik Choi)
2014 
Sydkorea; Jung-Gil Kim, Young-Gun Kim, Il Sang Choi
(Runner up: Polen; Rafal Czuper, Maciej Nalepka, Krszysztof Zylka)
2017 
Turkiet; Abdullah Ozturk, Nesim Turan, Suleyman Vural
(Runner up: Frankrike; Florian Merrien, Maxime Thomas)

Herrar Lag 3, rullstol (1990-)

1990 Österrike; Fritz Altedorfer, Manfred Dollmann
(Runner up: Frankrike; Daniel Hatton, Michel Peeters)
1998 
Frankrike; Michel Peeters, Jean-Phillippr Robin, Pascal Verger
(Runner up: Österrike; Manfred Dollmann, Peter Wolf) 3. Sverige; Jörgen Johansson, Örjan Kylevik 
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Kia Sigge)
2002 Frankrike; Michel Peeters, Jean-Phillippe Robin, Pascal Verger
(Runner up: Storbritannien; James Rawson, Neil Robinson)
2006 Frankrike; Yann Guilhem, Florian Merrien, Jean-Phillippe Robin
(Runner up: Sydkorea; Young-Gun Kim, Jeong Seok Kim, Chang-Whee Kim)
2010 Frankrike; Yann Guilhem, Florian Merrien, Jean-Phillippe Robin
(Runner up: Österrike; Manfred Dollmann, Egon Kramminger, Christian Saiger)
2014 Tyskland; Thomas Bruchle, Thomas Schmidberger
(Runner up: Kina; Feng Panfeng, Zhai Xiang, Zhao Ping)
2017 Tyskland; Thomas Bruchle, Thomas Schmidberger
(Runner up: Ukraina; Vasyl Petruniv, Oleksandr Yezyk)

Herrar Lag 2, rullstol (1990, 2006, 2014-)

1990 Österrike; Rudolf Hajek, Gerhard Scharf
(Runner up: Norge; S. Simensen, J-E. Stenberg) 
2006 Sydkorea; Kyung Mook Kim, Byeoung-Kyu Jeon, Kong-Yong Kim
(Runner up: Frankrike; Vincent Boury, Damien Mennella, Stephane Molliens)
2014 Frankrike; Jean-Francois Ducay, Fabien Lamirault, Stephane Molliens
(Runner up: Sydkorea; Min-Gyu Kim, Kyung Mook Kim, Soo Yong Cha)
2017 Slovakien; Martin Ludovsky, Jan Riapos
(Runner up: Frankrike; Fabien Lamirault, Stephane Molliens)

Herrar Lag 1-2, rullstol (1998-02, 2010)

1998 Tjeckien; Tomas Pribyl, Martin Zvolanek
(Runner up: Finland; Jari Kurkinen, Matti Launonen)
2002 Sydkorea; Seounghoon Kang, Hae-Kon Lee, Kyung Mook Kim, Kong-Yong Kim
(Runner up: Österrike; Rudolf Hajek, Hans Ruep)
2010 Slovakien; Martin Ludrovsky, Ratislav Revucky, Jan Riapos
(Runner up: Frankrike; Vincent Boury, Jean-Francois Ducay, Jerome Guezenec, Stephane Molliens)

Herrar Lag 1, rullstol (1990, 2006, 2014-)

1990 Schweiz; H. Rosenhast, Rolf Zumkehr
(Runner up: Tyskland; Dieter Jenssen, Ralf Kirchhoff)
2006 
Sydkorea; Seounghoon Kang, Hae-Kon Lee, Jae-Kwan Cho
(Runner up: Tyskland; Walter Kilger, Holger Nikelis)
2014 Sydkorea; Chang-Ho Lee, Jae-Kwan Cho, Ki-Won Nam
(Runner up: Tyskland; Holger Nikelis, Marcus Sieger)
2017 Italien; Andrea Borgato, Federico Falco
(Runner up: Sydkorea; Jae-Kwan Cho, Ki-Won Nam)

Herrar lag klass 11

Herrar Lag 11 (2014-)

2014 Sydkorea; Byoung-Ha Lee, Byeong-Jun Son, Gi Tae Kim
(Runner up: Polen; Kamil Baluscek, Damian Slocinski)
2017 
Frankrike; Lucas Creange, Antoine Zhao,
(Runner up: Hong Kong; Ming Fai Tsoi, Wai Lok Wan, Chung Yan Leung)

Damer

Damer singel stående

Damer Öppen, stående (1990-10)

1990 Bernadette Dervand, Frankrike
(Runner up: Ingrid Borre, Belgien)
1998 Jolana Matouskova, Tjeckien
(Runner up: Liu Mei Li, Kina)
2002 Lei Li Na, Kina
(Runner up: Liu Mei Li, Kina)
2006 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Fan Lei, Kina)
2010 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Liu Mei Li, Kina)

Damer 10, stående (1990-)

1990 Patricia Meeus, Nederländerna
(Runner up: I. Erdei, Ungern)
1998 
Jolana Matouskova, Tjeckien
(Runner up: Michelle Sevin, Frankrike)
2002 
Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Jolana Matouskova, Tjeckien)
2006 Fan Lei, Kina
(Runner up: Natalia Partyka, Polen)
2010 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Yasuko Kudo, Japan)
2014 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Yang Qian, Kina)
2018 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Sophie Walloe, Danmark)

Damer 9, stående (1990-)

1990 Bernadette Dervand, Frankrike
(Runner up: Marie Louise Andersson, Sverige)
1998 
Liu Mei Li, Kina
(Runner up: Michiyo Nuruki, Japan)
2002 
Liu Mei Li, Kina
(Runner up: Michala Sakova-De la Bourdonnaye, Tjeckien)
2006 
Lei Li Nan, Kina
(Runner up: Thu Kamkasomphou, Framkrike)
2010 
Claire Mairie, Frankrike
(Runner up: Malgorzata Jankowska, Polen)
2014 
Lei Li Na, Kina
(Runner up: Xiong Guiyan, Kina)
2018 Kun-hea Kim, Sydkorea
(Runner up: Karolina Pek, Polen)

Damer 8, stående (1990, 2002-)

1990 Ingrid Borre, Belgien
(Runner up: Ilonka von den Hoek, Nederländerna)
2002 
Zhang Xiao Ling, Kina
(Runner up: Miroslava Turowska, Polen)
2006 World Champion: Josefin Abrahamsson, Sverige (Coach: Per Gralvik)
(Runner up: Marleen Rosenmeier, Sverige)
2010 
Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Olga Barbusova, Slovakien) 3. Josefin Abrahamsson, Sverige
2014 Mao Jingdian, Kina
(Runner up: Aida Dahlen, Norge)
2018 Mao Jingdian, Kina
(Runner up: Thu Kamkasomphou, Frankrike)

Damer 6-8, stående

1998 Martine Thierry, Frankrike
(Runner up: Krystyne Wandachowicz, Polen)

Damer 7, stående (2010-)

2010 Kelly van Zon Nederländerna
(Runner up: Kubra Korkut, Turkiet)
2014 Kelly van Zon, Nederläderna
(Runner up: Wang Rui, Kina)
2018 Kelly van Zon, Nederländerna
(Runner up: Kubra Korkut, Turkiet)

Damer 6-7, stående (2002-06)

2002 Fujiko Miyauchi, Japan
(Runner up: Raisa Chebanika, Ryssland)
2006 
Ulija Shishkina, Ryssland
(Runner up: Kelly van Zon, Nederländerna)

Damer 6, stående (2010-)

2010 Katarzyna Marszal, Polen
(Runner up: Raisa Chebanika, Ryssland)
2014 Sandra Paovic, Kroatien
(Runner up: Stephanie Grebe, Tyskland)
2018 Maryna Lytovchenko, Ukraina
(Runner up: Raisa Chebanika, Ryssland)

Damer singel rullstol

Damer Öppen, rullstol (1990-2010)

1990 Monika Sikora-Weinmann, Tyskland
(Runner up: Gabiele Kirchmair, Österrike)
1998 
Pui Yi Wong, Hong Kong
(Runner up: Cristine Hoffmann, Mexico)
2002 
Ren Gui Xiang, Kina
(Runner up: Chen Wei Hong, Kina)
2006 
Ren Gui Xiang, Kina
(Runner up: Gu Gai, Kina)
2010 
Zhou Ying, Kina
(Runner up: Gu Gai, Kina)

Damer 5, rullstol (1990-)

1990 Yuet Wah Fung, Hong Kong
(Runner up: Rosa Zaugg, Schweiz)
1998 
Cristine Hoffmann, Mexico
(Runner up: Helga Stoss, Tyskland)
2002 
Ren Gui Xiang, Kina
(Runner up: Chen Wei Hong, Kina)
2006 
Ren Gui Xiang, Kina
(Runner up: Zhang Bian, Kina)
2010 
Gu Gai, Kina
(Runner up: Ingela Lundbäck, Sverige)
2014 
Zhang Bian, Kina
(Runner up: Khetam Abuawad, Jordanien) 3. Ingela Lundbäck, Sverige
2018 Oejeong Kang, Sydkorea
(Runner up: Ingela Lundbäck, Sverige)

Damer 4, rullstol  (1990-)

1990 Christiane Weninger, Tyskland
(Runner up: Gabiele Kirchmair, Österrike)
1998 Christiane Weninger, Tyskland
(Runner up: Maria Pillarova, Slovakien)
2002 Monika Sikora-Weinmann, Tyskland
(Runner up: Maria Pillarova, Slovakien)
2006 
Zhou Ying, Kina
(Runner up: Khetam Abuawad, Jordanien)
2010 
Zhou Ying, Kina
(Runner up: Sung-Hae Moon, Sydkorea)
2014 
Zhang Miao, Kina
(Runner up: Susan Gilroy, Storbritannien)
2018 Borislava Peric-Rankovic, Serbien
(Runner up: Zhou Ying, Kina)

Damer 3, rullstol (1990-)

1990 Ruth Lamsbach, Tyskland
(Runner up: Jolanda Paardekam, Nederländerna)
1998 
Monica Bartheidel, Tyskland
(Runner up: Alena Kanova, Slovakien)
2002 Alena Kanova, Slovakien
(Runner up: Monica Bartheidel, Tyskland)
2006 Li Qian, Kina
(Runner up: Alena Kanova, Slovakien)
2010 Li Qian, Kina
(Runner up: Alena Kanova, Slovakien)
2014 Li Qian, Kina
(Runner up: Xue Juan, Kina) 3. Anna-Carin Ahlquist, Sverige
2018 Xue Juan, Kina
(Runner up: Li Qian, Kina) 3. Anna-Carin Ahlquist, Sverige

Damer 1-2, rullstol (1990-)

1990 Isabelle Lafaye, Frankrike
(Runner up: Maha Al Bargouthi, Jordanien)
1998 Isabelle Lafaye, Frankrike
(Runner up: Catherine Mitton, Storbritannien)
2002 Catherine Mitton, Storbritannien
(Runner up: Genevieve Clot, Frankrike)
2006 
Isabelle Lafaye, Frankrike
(Runner up: Genevieve Clot, Frankrike)
2010 Liu Jing, Kina
(Runner up: Nadejda Pushpasheva, Ryssland)
2014 Liu Jing, Kina
(Runner up: Su Yeon Seo, Sydkorea)
2018 Su Yeon Seo, Sydkorea
(Runner up: Catia Da Silva Oliviera, Brasilien)

Damer singel klass 11

Damer 11 (1998, 2014-)

1998 Wai Ling Lai, Hong Kong
(Runner up: Nataliya Ivanova, Ukraina)
2014 
Anzhelika Kosacheva, Ryssland
(Runner up: Dorota Nowacka, Polen)
2018 Elena Prokofeva, Ryssland
(Runner up: Krystyna Lysiak, Polen)

Damer lag stående

Damer Lag 10, stående (1990, 2002)

1990 Nederländerna; Diane Hendriks, Patricia Meeus
(Runner up: Frankrike; Evelyne Cretual, Michelle Sevin)
2002 Polen; Krystyna Jagodzinska, Natalia Partyka
(Runner up: Tjeckien; Jolana Matouskova, Jana Mojova, Michala Zakova-De la Bourdonnaye)

Damer Lag 9-10, stående (2006-)

2006 Kina; Fan Lei, Lei Li Nan, Liu Mei Li
(Runner up: Polen; Krystyna Jagodzinska, Malgorzata Jankowska, Natalia Partyka)
2010 
Kina; Hou Chunxiao, Liu Mei Li
(Runner up: Turkiet; Ebru Can, Umran Ertis, Neslihan Kavas, Kubra Korkut)
2014 
Kina; Lei Li Nan, Liu Meng, Yang Qian, Xiong Guiyan
(Runner up: Polen; Malgorzata Jankowska, Dajana Jastrzebska, Natalia Partyka, Karolina Pek)
2017 
Brasilien; Bruna Costa Alexandre, Jennyfer Marques Parinos, Danielle Rauen
(Runner up: Turkiet; Merve Demir, Neslihan Kavas, Hilal Turkkan)

Damer Lag 6-10, stående

1998 Tjeckien;Jolana Matouskova, Jana Mojova, Eva Pestova, Michala Zakova-De la Bourdonnaye
(Runner up: Japan; Fujiko Miyauchi, Michiyo Nuruki)

Damer Lag 8-9, stående

1990 Frankrike; Bernadette Darvand, Claire Odeide-Simian, Martine Thierry
(Runner up: Sverige; Marie-Louise Andersson/Marie Brask,
Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)

Damer Lag 6-9, stående

2002 Kina; Lei Li Nan, Liu Mei Li, Luo Fu Qun
(Runner up: Japan; Akemi Fujioka, Fujiko Miyauchi)

Damer Lag 6-8, stående (2006, 2014)

2006 World Champions: Sverige; Josefin Abrahamsson, Marleen Rosenmeier,
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)
(Runner up: Ryssland; Raisa Chebanika, Ulija Shishkina)
2014 Kina; Mao Jingdian, Pan Mengyi, Wang Rui
(Runner up: Tyskland; Stephanie Grebe, Juliane Wolf)

Damer Lag 6-7, stående 

2017 Ryssland; Raisa Chebanika, Victoriya Safonova, Ulija Shishkina
(Runner up: Ukraina; Maryna Lytovchenko, Antonina Khodzynskaya)

Damer lag rullstol

Damer Lag 5, rullstol (2002-14)

2002 Kina; Chen Wei Hong, Ren Gui Xiang
(Runner up: Taiwan; Shu-Chin Hsiao, Hui Chu Tsai, Mei Hui Wei)
2006 
Gu Gai, Ren Gui Xiang, Zhang Bian, Zhou Ying
(Runner up: Tyskland; Monika Sikora-Weinmann, Andrea Zimmerer)
2010 
Kina; Gu Gai, Zhou Ying
(Runner up: Sverige; Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck,
Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Mattias Karlsson-Täck/Robert Svanberg)
2014
 Kina; Zhang Bian, Zhang Miao
(Runner up: Sverige; Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck,
Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)

Damer Lag 4-5, rullstol (1990-98, 2017-)

1990 Tyskland; Beate Schappmann, G. Schlensok, Monika Sikora-Weinmann, Christiane Weninger
(Runner up: Österrike; Hildegard Fetz, Gabiele Kirschmair)
1998 
Tyskland; Gisel Pohle, Monika Sikora-Weinmann, Helga Stoss, Christiane Weninger
(Runner up: Hong Kong; Yuet Wah Fung, Pui Yi Wong)
2017 Serbien; Kristina Arancic, Nada Matic, Borislava Peric-Rankovic
(Runner up: Tyskland; Lisa Hentig, Sandra Mikolaschek)

Damer Lag 4, rullstol (2002-14)

2002 Tyskland; Monika Sikora-Weinmann, Christiane Weninger
(Runner up: Slovakien; Alena Kanova, Maria Pillarova)
2006 
Jordanien; Khetam Abuawad, Fatmeh Al Azzam
(Runner up: Sydkorea; Sung-Hae Moon, Hyun-Ja Choi)
2010 
Sydkorea; Sung-Hae Moon, Young Mi Lee, Ji-Nam Jung, Ok-Sun Park
(Runner up: Serbien; Nada Matic, Borislava Peric-Rankovic, Zorica Popadic)
2014 
Serbien; Nada Matic, Borislava Peric-Rankovic, Zorica Popadic
(Runner up: Taiwan; Ya-Chu Lee, Pi-Chun Li)

Damer Lag 3, rullstol (1990, 2017-)

1990 Tyskland; Ruth Lamsbach, Birgit Most
(Runner up: Ungern; J. Pusztafine, Ilona Sasvarine-Pauilik)
2017 Italien; Michela Brunelli, Glada Rossi, 
(Runner up: Kroatien; Helena Dretar, Andela Muzinic)

Damer Lag 1-3, rullstol (1998-14)

1998 Japan; Satoko Fujiwara, Tomoko Fukuzawa
(Runner up: Italien; Michela Brunelli, Christina Ploner)
2002 
Frankrike; Genevieve Clot, Isabelle Lafaye, Stephanie Mariage
(Runner up: Storbritannien; Catherine Mitton, Lynne Riding)
2006 
Kina; Li Qian, Liu Jing
(Runner up: Frankrike; Valerie Gay, Isabelle Lafaye, Stephanie Mariage)
2010 Kina; Li Qian, Liu Jing
(Runner up: Italien; Michela Brunelli, Federica Cudia, Pamela Pezzutto, Clara Podda)
2014 
Kina; Li Qian, Liu Jing, Xue Juan
(Runner up: Turkiet; Nergiz Altintas, Hatice Duman)

Damer lag klass 11

Damer Lag 11 (2014-)

2014 Japan; Maki Ito, Harumi Kimura
(Runner up: Polen; Monika Dobko, Krystyna Lysiak, Dorota Nowacka)
2017 
Ryssland; Anzhelika Kosacheva, Elena Prokofeva
(Runner up: Hong Kong; Pui Kei Wong, Ka Man Wong, Mui Wui Ng)

UNGDOMS-VM (Inofficiellt mästerskap)

Sasakawa Cup. Tävlingen har utgått och ersattes fr.o.m. 2003 av Junior-VM.

Svenska förbundskaptener redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld.

Årtal och spelplats

1993 6-10 januari 1993 Tokyo, Japan 
1994 8-12 januari 1994 Tokyo, Japan 
1995 9-12 januari 1995 Tokyo, Japan 
1997 13-16 februari 1997 Tokyo, Japan 

Herrar Ungdom 20 (1993-97)

1993 World Champion: Peter Nilsson, Sverige (Coach: Peter Sartz)
(Runner up: Kim Myong Jun, Nordkorea) 
1994 Kong Linghui, Kina 
(Runner up: Wang Fei, Kina) 
1995 World Champion: David Gustafsson, Sverige (Coach: Peter Sartz)
(Runner up: Wang Fei, Kina) 3-4. Fredrik Håkansson, Sverige och Mikael Zöögling, Sverige
1997 Liu Guozheng, Kina
(Runner up: Wang Liqin, Kina)

Damer Ungdom 20 (1993-97)

1993 Wi Bok Sun, Nordkorea 
(Runner up: Krisztina Toth, Ungern)
1994 
Wang Chen, Kina 
(Runner up: Wu Na, Kina)
1995 
Zhu Fang, Kina 
(Runner up: Li Ju, Kina)
1997 Wang Nan, Kina 
(Runner up: Li Ju, Kina)

Herrjuniorer (1993-95)

1993 Yan, Sen, Kina 
(Runner up: Fredrik Håkansson, Sverige) 
1994 
Ryo Yuzawa, Japan 
(Runner up: Kim Seung Hwan, Sydkorea) 3. Simon Angel, Sverige
1995 Wang Liqin, Kina 
(Runner up: Kim Seun Hwa, Sydkorea) 

Damjuniorer (1993-95)

1993 Ryu Ji Hye, Sydkorea 
(Runer up: Fumie Kawana, Japan)
1994 
Cui Chenmei, Kina
(Runner up: Ruta Garkauskaite, Litauen)
1995 
Wang Hui, Kina 
(Runner up: Tamara Boros, Kroatien)

Pojkar

1993 Kim Dae Yun, Sydkorea
(Runner up: Koji Sanda, Japan)

Flickor

1993 Li Mi Sook, Sydkorea
(Runner up: Miyoko Takahashi, Japan)

Herrar Ungdom 20 Lag (1993-97)

1993 World Champions: Sverige; David Gustafsson, Fredrik Håkansson, Fredrik Lundquist, Peter Nilsson 
(Förbundskapten: Peter Sartz)

(Runner up: Polen) 
1994 Kina 
(Runner up: Sydkorea) 3. Sverige; Simon Angel, Fredrik Håkansson, Peter Nilsson
(Förbundskapten: Peter Sartz)

1995 Japan 
(Runner up: Sydkorea) 3. Sverige; David Gustafsson, Fredrik Håkansson, Mikael Zöögling
(Förbundskapten: Peter Sartz)
1997 Kina
(Runner up: Sydkorea)

Damer Ungdom 20 Lag (1993-97)

1993 Kina 
(Runner up: Nordkorea)
1994 
Kina 
(Runner up: Sydkorea)
1995 
Sydkorea 
(Runner up: Kina)
1997 Kina
(Runner up: Nordkorea)

JUNIOR-VM

Svenska förbundskaptener redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld.

Årtal och spelplats

2003 14-21 december 2003 Santiago, Chile
2004 28 november-5 december 2004 Kobe, Japan
2005 10-17 december 2005 Linz, Österrike
2006 10-17 december 2006 Kairo, Egypten
2007 8-15 december 2007 Palo Alto, USA
2008 6-13 december 2008 Madrid, Spanien
2009 9-16 december 2009 Cartagena de Indias, Colombia
2010 4-11 december 2010 Bratislava, Slovakien
2011 13-20 november 2011 Manama, Brunei
2012 9-16 december 2012 Hyderabad, Indien
2013 1-8 december 2013 Rabat, Marocko
2014 30 november-7 december 2014 Shanghai, Kina
2015 29 november-6 december 2015 Vendée, Frankrike
2016 30 november-7 december 2016 Kapstaden, Sydafrika
2017 26 november-3 december 2017 Riva del Garda, Italien
2018 25 november-2 december 2018 Bendigo, Australien
2019 24 november-1 december 2019 Bangkok, Thailand
2020 29 november-6 december 2020 Guimarães, Portugal

Herrjuniorer (2003-)

2003 Li Hu, Kina
(Runner up: Cho Eon-Rae, Sydkorea)
2004 Ma Long, Kina
(Runner up: Cho Eon-Rae, Sydkorea)
2005 Patrick Baum, Tyskland
(Runner up: Jun Mizutani, Japan) 3. Fabian Åkerström, Sverige
2006 Kenta Matsudaira, Japan
(Runner up: Xu Ke, Kina)
2007 Jeong Sang Eun, Sydkorea
(Runner up: Xu Ruifeng, Kina)
2008 Chen Chien-An, Taiwan
(Runner up: Paul Drinkhall, England)
2009 Fang Bo, Kina
(Runner up: Yan An, Kina)
2010 Song Hongyuan, Kina
(Runner up: Lin Gaoyuan, Kina)
2011 Koki Niwa, Japan
(Runner up: Lin Gaoyuan, Kina)
2012 Fan Zhendong, Kina
(Runner up: Lin  Gaoyuan, Kina)
2013 Jang Woo-Jin, Sydkorea
(Runner up: Zhou Kai, Kina)
2014 Yu Ziyang, Kina
(Runner up: Yuto Muramatso, Japan)
2015 Liu Dingshuo, Kina
(Runner up: Xu Fei, Kina)
2016 Tomokazu Harimoto, Japan
(Runner up: Cho Seung-Min, Sydkorea)
2017 Xue Fei, Kina
(Runner up: Truls Möregårdh, Sverige) 
2018 
Xu Haidong, Kina 
(Runner up: Uda Yukiya, Japan)
2019 Xiang Peng, Kina
(Runner up: Truls Möregårdh, Sverige)

Damjuniorer (2003-)

2003 Li Qian, Kina
(Runner up: Peng Luyang, Kina)
2004 Chang Chenchen, Kina
(Runner up: Liu Shiwen, Kina)
2005 Ding Ning, Kina
(Runner up: Peng Xue, Kina)
2006 Feng Yalan, Kina
(Runner up: Wen Jia, Kina)
2007 Yang Yang, Kina
(Runner up: Wen Jia, Kina)
2008 Cao Lisi, Kina
(Runner up: Amelie Solja, Tyskland)
2009 Wu Yang, Kina
(Runner up: Gu Yuting, Kina)
2010 Zhu Yuling, Kina
(Runner up: Kasumi Ishikawa, Japan)
2011 Chen Meng, Kina
(Runner up: Zhu Yuling, Kina)
2012 Zhu Yuling, Kina
(Runner up: Gu Yuting, Kina)
2013 Gu Yuting, Kina
(Runner up: Lin Gaoyang, Kina)
2014 Wang Manyu, Kina
(Runner up: Zhu Chaohui, Kina)
2015 Wang Manyu, Kina
(Runner up: Wang Yidi, Kina)
2016 Shi Xunyao, Kina
(Runner up: Mak Tze Wing, Hong Kong)
2017 Sun Yingsha, Kina
(Runner up: Wang Manyu, Kina)
2018 
Shi Xunyao, Kina
(Runner up:Qian Tianyi, Kina)
2019 Miyu Nagasaki, Japan
(Runner up: Haruna Ojio, Japan)

Herrjuniordubbel (2003-)

2003 Seiya Kishikawa/Minoru Muramori, Japan
(Runner up: Tiago Apolonia/Marcos Freitas, Portugal)
2004 Seiya Kishikawa/Jun Mizutani, Japan
(Runner up: Ma Long/Zhou Bin, Kina)
2005 Chiang Hung-Chieh/Huang Sheng-Sheng, Taiwan
(Runner up: Stanislav Golovanov/Kirill Skachkov, Ryssland)
2006 Jiang Haiyang/Wu Hao, Kina
(Xu Ke/Xu Ruifeng, Kina)
2007 Sing Shichao/Yan An, Kina
(Runner up: Kenji Matsudaira/Jin Ueda, Japan)
2008 Song Hongyuan/Yan An, Kina
(Runner up: Seo Hyun-Deok/Lee Sang-Su, Sydkorea)
2009 Fang Bo/Song Hongyuan, Kina
(Runner up: Lin Gaoyun/Yan An, Kina)
2010 Asuka Machi/Koki Niwa, Japan
(Runner up: Simon Gauzy/Quentin Robinot, Frankrike)
2011 Song Hungyuan/Zhang Peifeng, Kina
(Runner up: Simon Gauzy/Quentin Robinot, Frankrike)
2012 Lin Gaoyuan/Xu Chenhao, Kina
(Runner up: Fan Shengpeng/Fan Zhendong, Kina)
2013 Kong Lingxuan/Zhou Qihao, Kina
(Runner up: Park Chan-Hyeok/Jang Woo-Jin, Sydkorea)
2014 Lyu Xiang/Xue Fei, Kina
(Runner up: Kim Min-Hyeok/Cho Seung-Min, Sydkorea)
2015 Wang Chuqin/Xue Fei, Kina
(Runner up: Liu Dingshuo/Zhu Cheng, Kina)
2016 An Jae-Hyun/Cho Seung-Min, Sydkorea
(Runner up: Tomokazu Harimoto/Tonin Ryuzaki, Japan)
2017 Wang Chuqin/Xue Fei, Kina
(Runner up: Baek Hogyun/An Jae-Hyun, Sydkorea)
2018 
Xiang Peng/Xu Haidong, Kina 
(Runner up: Maksim Grebnev/Lev Katsman, Ryssland)
2019 Liu Yebo/Xu Yingbin, Kina
(Runner up: Vladimir Sidorenko/Artem Tikhonov, Ryssland)

Damjuniordubbel (2003-)

2003 Li Qian/Li Xiaoxia, Kina
(Runner up: Gabriela Feher/Eva Tapai, Serbien och Montenegro)
2004 Chang Chenchen/Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Fan Ying/Wang Xuan, Kina)
2005 Ding Ning/Xue Peng, Kina
(Runner up: Galia Dvorak/Sara Ramirez, Spanien)
2006 Mu Zi/Wen Jia, Kina
(Runner up: Feng Yalan/Wu Yang, Kina)
2007 Li Xiaodan/Wen Jia, Kina
(Runner up: Mu Zi/Yang Yang, Kina)
2008 Cao Lisi/Wang Daqin, Kina
(Runner up: Lee Hyun/Kim Min-Hee, Sydkorea)
2009 Chen Meng/Gu Yuting, Kina
(Runner up: Yang Ha-Eun/Kim Min-Hee, Sydkorea)
2010 Gu Yuting/Zhu Yuling, Kina
(Runner up: Kasumi Ishikawa/Masaki Morizono, Japan)
2011 Chen Meng/Gu Yuting, Kina
(Runner up: Gu Ruochen/Zhu Yuling, Kina)
2012 Gu Yuting/Zhu Yuling, Kina
(Runner up: Gu Ruochen/Liu Gaoyang, Kina)
2013 Gu Yuting/Liu Xi, Kina
(Runner up: Liu Gaoyang/Wang Manyu, Kina)
2014 Chen Xingtong/Liu Gaoyang, Kina
(Runner up: Miu Hirano/Mima Ito, Japan)
2015 Chen Ke/Wang Manyu, Kina
(Runner up: Ko Un-Gum/Ri Yong-He, Nordkorea)
2016 Adina Diaconu/Andreea Dragoman, Rumänien
(Runner up: Hina Hayata/Miyu Kato, Japan)
2017 Shi Xunyao/Sun Yingsha, Kina
(Runner up: Qian Tianyi/Wang Manyu, Kina)
2018 Huang Fanzhen/Shi Xunyao, Kina 
(Runner up: Miyuu Kihara/Yumeno Soma, Japan)
2019 Miyuu Kihara/Miyu Nagasaki, Japan
(Runner up: Kuai Man/Shi Xunyao, Kina)

Mixed Dubbel (2003-)

2003 Zheng Changgong/Li Xiaoxia, Kina
(Runner up: Ma Long/Cao Chen, Kina)
2004 Zhou Bin/Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Ma Long/Chang Chenchen, Kina)
2005 Kang Dong Hoon/Shim Se Rom, Sydkorea
(Runner up: Zolt Pete/Gabriela Feher, Serbien och Montenegro)
2006 Xu Ke/Mu Zi, Kina
(Runner up: Jiang Haiyang/Wen Jia, Kina)
2007 Xu Ruifeng/Mu Zi, Kina
(Runner up: Song Shichao/Li Xiaodan, Kina)
2008 Song Hongyuan/Cao Lisi, Kina
(Runner up: Seo Hyun-Deok/Song Ma-eum, Sydkorea)
2009 Fang Bo/Gu Yuting, Kina
(Runner up: Daniel Kosiba/Dora Scilla Madarasz, Ungern)
2010 Wu Jia/Gu Yuting, Kina
(Runner up: Lin Gaoyuan/Zhu Yuling, Kina)
2011 Song Hongyuan/Chen Meng, Kina
(Runner up: Zheng Peifeng/Gu Yuting, Kina)
2012 Fan Zhendong/Liu Gaoyang, Kina
(Runner up: Lin Gaoyuan/Gu Ruochen, Kina)
2013 Kong Lingxuan/Liu Xi, Kina
(Runner up: Zhou Qihao/Gu Yuting, Kina)
2014 Wang Chuqin/Chen Xingtong, Kina
(Runner up: Lyu Xiang/Wang Manyu, Kina)
2015 Xue Fei/Chen Ke, Kina
(Runner up: Wang Chuqin/Chen Xingtong, Kina)
2016 Choi Seung-Min/Kim Ji-Ho, Sydkorea
(Runner up: Yuki Matsuyama/Hina Hayata, Japan)
2017 Xue Fei/Wang Manyu, Kina
(Runner up: An Jaehyun/Kim Jiho, Sydkorea)
2018 
Xu Yingbin/Shi Xunyao, Kina
(Runner up: Yu Heyi/Qian Tianyi, Kina)
2019 Yukiya Uda/Miyuu Kihara, Japan
(Runner up: Xu Yingbin/Shi Xunyao, Kina)

Herrjuniorer Lag (2003-)

2003 Kina
(Runner up: Taiwan)
2004 Kina
(Runner up: Sydkorea)
2005 Japan
(Runner up: Kina)
2006 Kina
(Runner up: Japan)
2007 Kina
(Runner up: Sydkorea)
2008 Kina
(Runner up: Sydkorea)
2009 Kina
(Runner up: Tyskland)
2010 Kina
(Runner up: Japan)
2011 Kina
(Runner up: Japan)
2012 Kina
(Runner up: Japan)
2013 Kina
(Runner up: Japan)
2014 Kina
(Runner up: Japan)
2015 Kina
(Runner up: Sydkorea)
2016 Japan
(Runner up: Sydkorea)
2017 Kina
(Runner up: Japan)
2018 
Kina
(Runner up: Japan)
2019 Kina
(Runner up: Taiwan)

Damjuniorer Lag (2003-)

2003 Kina
(Runner up: Japan)
2004 Kina
(Runner up: Japan)
2005 Kina
(Runner up: Ungern)
2006 Kina
(Runner up: Japan)
2007 Kina
(Runner up: Rumänien)
2008 Kina
(Runner up: Japan)
2009 Kina
(Runner up: Japan)
2010 Japan
(Runner up: Kina)
2011 Kina
(Runner up: Japan)
2012 Kina
(Runner up: Japan)
2013 Kina
(Runner up: Japan)
2014 Kina
(Runner up: Japan)
2015 Kina
(Runner up: Sydkorea)
2016 Japan
(Runner up: Kina)
2017 Kina
(Runner up: Japan)
2018 
Kina
(Runner up: Japan)
2019 Kina
(Runner up: Japan)

VETERAN-VM

Årtal och spelplats

1982 19-22 maj 1982 Göteborg, Sverige
1984 6-10 juni 1984 Helsingfors, Finland
1986 2- 7 juni 1986 Rimini, Italien
1988 6-11 juni 1988 Zagreb, Jugoslavien
1990 8-12 juni 1990 Baltimore, USA
1992 15-20 juni 1992 Dublin, Irland
1994 22-28 april 1994 Melbourne, Australien
1996 24-29 juni 1996 Lillehammer, Norge
1998 18-27 juni 1998 Manchester, England
2000 22-27 maj 2000 Vancouver, Kanada
2002 24-29 juni 2002 Lucern, Schweiz
2004 30- 5 juni 2004 Yokohama, Japan
2006 15-20 maj 2006 Bremen, Tyskland
2008 24-30 maj 2008 Rio de Janeiro, Brasilien
2010 7-12 juni 2010 Hohot, Inre Mongoliet, Kina
2012 25-30 juni 2012 Stockholm, Sverige
2014 12-17 maj 2014 Auckland, Nya Zeeland
2016 23-29 maj 2016 Alicante, Spanien
2018 19-24 juni 2018 Las Vegas, USA
2020 8-14 juni 2020 Bordeaux, Frankrike – inställt p.g.a. coronaviruset

Herrsingel

Herrar 40 (1982-)

1982 Peter Hubner, Tyskland
(Runner up: Freddy Hansen, Danmark)
1984 Peter Hubner, Tyskland
(Runner up: Valentin Langehegerman, Luxemburg)
1986 Edvard Vecko, Jugoslavien
(Runner up: Eberhard Schöler, Västtyskland)
1988 Dragutin Surbek, Jugoslavien
(Runner up: Tiao Wenyuan, Kina)
1990 Liang Geliang, Kina
(Runner up: John Hilton, England)
1992 Liang Geliang, Kina
(Runner up: Jacques Secretin, Frankrike)
1994 Liang Geliang, Kina
(Runner up: Peter Raidl, Österrike)
1996 Li Yuxiang, Tyskland
(Runner up: Claus Pedersen, Danmark)
1998 Li Yuxiang, Tyskland
(Runner up: Peter Stellwag, Tyskland)
2000 Miroslav Cecava, Tjeckien
(Runner up: Li Yuxiang, Tyskland)
2002 Miroslav Cecava, Tjeckien
(Runner up: Li Yuxiang, Tyskland)
2004 World Champion: Mikael Appelgren, Sverige
(Runner up: Zoran Kalinic, Serbien och Montenegro)
2006 Alan Cook, England
(Runner up: Peter Aranyosi, Ungern)
2008 Ding Yi, Österrike
(Runner up: Carsten Egeholt, Danmark)
2010 Allan Bentsen, Danmark
(Runner up: Wang Yansheng, Tyskland)
2012 Philippe Saive, Belgien
(Runner up: Martin Olejnik, Tjeckien) 3-4. Mats Källberg, Sverige och Jonas Permevik, Sverige
2014 Tang Bing, Kina
(Runner up: Li Zheng, Kina) 3. Peter Karlsson, Sverige
2016 
Eric Durand, Frankrike
(Runner up: Mats Källberg, Sverige)
2018 Dian Jacobs, Indonesien
(Runner up: Ju Mingwei, USA)

Herrar 45

2018 Chen Weixing, Österrike
(Runner up: Jörg Rosskopf, Tyskland) 3. Mats Källberg, Sverige

Herrar 50 (1982-)

1982 World Champion: Uno Hedin, Sverige
(Runner up: Stan Battrick, England)
1984 
Hans Kleewein, Österrike
(Runner up: Henry Buist, England)
1986 Ernst Gomolla, Tyskland
(Runner up: Arne Persson, Sverige)
1988 Anton Hold, Österrike
(Runner up: Erich Arndt, Västtyskland)
1990 Anton Hold, Österrike
(Runner up: Josef Skultety, Sverige)
1992 
Anton Hold, Österrike
(Runner up: Dieter Patzel, Tyskland)
1994 
Yang Ruihua, Kina
(Runner up: Karl Rauch, Tyskland)
1996 Herbert Neubauer, Tyskland
(Runner up: Dragutin Surbek, Kroatien)
1998 
Wilfried Lieck, Tyskland
(Runner up: Herbert Neubauer, Schweiz)
2000 
Liang Geliang, Kina
(Runner up: Herbert Neubauer, Schweiz)
2002 
Liang Geliang, Kina
(Runner up: Dragutin Surbek, Kroatien)
2004 
Sergej Leshev, Ryssland
(Runner up: Reino Lindmäe, Estland)
2006 
Li Yuxiang, USA
(Runner up: Stanislaw Fraczyk, Österrike)
2008 Miroslav Cecava, Tjeckien
(Runner up: Li Yuxiang, USA)
2010 
Ding Yi, Österrike
(Runner up: Miroslav Cecava, Tjeckien)
2012 World Champion: Mikael Appelgren, Sverige 
(Runner up: Lu Qi Wei, Kina)
2014 
Huang Min, Kina
(Jean-Michel Carquin, Frankrike)
2016 
He Zhiwen, Spanien
(Runner up: Lars Hauth, Danmark)
2018 World Champion: Jörgen Persson, Sverige 
(Runner up: Andras Podpinka, Tyskland)

Herrar 55

2018 Wang Yansheng, Tyskland
(Runner up: Ding Yi, Österrike)

Herrar 60 (1982-)

1982 Ron Etheridge, England
(Runner up: Leslie d’Arcy, England)
1984 
Ron Etheridge, England
(Runner up: Leslie d’Arcy, England)
1986 Voiroij Tsujita, Japan
(Runner up: Ron Etheridge, England)
1988 Louis Heremans, Belgien
(Runner up: Robert Brocart, Belgien)
1990 Louis Heremans, Belgien
(Runner up: Joel Charlot, Frankrike
1992 
Mathew Sheader, England
(Runner up: Uno Hedin, Sverige)
1994 
Louis Heremans, Belgien
(Runner up: Cheung-Ling Tsui, Hongkong)
1996 World Champion: Georg Karlsson, Sverige
(Runner up: Derek Shoefield, England)
1998 World Champion: Per Magnusson, Sverige

(Runner up: Min-chi Hsu, Taiwan)
2000 Lau Kuing Yiu, USA
(Runner up: Liu Sung-Oning, Taiwan)
2002 Horst Langer, Tyskland
(Runner up: Hans Johansson, Sverige)
2004 Herbert Neubauer, Schweiz
(Runner up: Vlado Miko, Tjeckien)
2006 Jurgen Reuland, Tyskland
(Runner up: Dragutin Surbek, Kroatien)
2008 Jaroslav Kunz, Tyskland
(Runner up: Niels Ramberg, Danmark)
2010 Wang Yin, Kina
(Runner up: Huang Jian Jiang, Kina)
2012 Claus Jörn Pedersen, Danmark
(Runner up: Stanislaw Fraczyk, Österrike) 3. Göran Skogsberg, Sverige
2014 Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Rein Lindmae, Estland)
2016 Manfred Nieswand, Tyskland
(Runner up: Craig Campbell, Australien)
2018 Bela Frank, Ungern
(Runner up: Manfred Nieswand, Tyskland)

Herrar 65 (2002-)

2002 Günter Ulmer, Tyskland
(Runner up: Hansjörg Gässler, Tyskland)
2004 Valentin Langehegemann, Luxemburg
(Runner up: Konrad Steinkaemper, Tyskland)
2006 Dimitrije Bilic, Tyskland
(Runner up: Karl Rauch, Tyskland)
2008 Wolfgang Schmidt, Tyskland
(Runner up: Dimitrijie Bilic, Tyskland)
2010 Wilfried Lieck, Tyskland
(Runner up: Diao Wenyuan, Kina)
2012 Wang Yin, Kina
(Runner up: Milos Matejicek, Tjeckien)
2014 Wang Yin, Kina,
(Runner up: Keitaro Sugimoto, Japan)
2016 Huang Jian Jiang, Kina
(Runner up: Wang Shi Qi, Kina)
2018 Huang Jian Jiang, Kina
(Runner up: Bernhard Thiel, Tyskland)

Herrar 70 (1982-)

1982 Yozo Nakamura, Japan
(Runner up: T Kawakami, Japan)
1984 Vaino Kyntöaho, Finland
(Runner up: Viktor Pettersson, Sverige)
1986 World Champion: Olle Blomqvist, Sverige
(Runner up: Paul Melzer, Västtyskland)
1988 World Champion: Olle Blomqvist, Sverige
(Runner up: Tatsuo Eguchi, Japan)
1990 George Hendry, USA
(Runner up: Louis Radzeli, USA)
1992 Leslie d’Arcy, England
(Runner up: Ronald Bolton, England)
1994 Van Chat Mai, Australien
(Runner up: Takumi Kono, Japan)
1996 World Champion:  Curt Österholm, Sverige
(Runner up: Rune Forsberg, Sverige)
1998 Ronald Etheridge, England
(Runner up: Hubert Levinge, Irland)
2000 World Champion: Curt Österholm, Sverige
(Runner up: Horst Illberg, Tyskland
2002 World Champion: Georg Karlsson, Sverige
(Runner up: Derek Schofield, England)
2004 Tsui Cheung Ling, Hongkong
(Runner up: Soruko Hama, Japan)
2006 Peter Stolzenburg, Tyskland
(Runner up: Oldrich Mikula, Tjeckien)
2008 Dieter Lippelt, Tyskland
(Runner up: Josref Rakosnik, Tjeckien)
2010 Horst Langer, Tyskland
(Runner up: Bo Thorinsson, Sverige)
2012 Dieter Lippelt, Tyskland
(Runner up: Hans Johansson, Sverige)
2014 Le Van Inh, Australien
(Runner up: Brian Hill, England)
2016 Niels Ramberg, Danmark
(Runner up: Brian Hill, England)
2018 Zhang Xueyou, Kina
(Runner up: Jiri Fafek, Tjeckien)

Herrar 75 (2002-)

2002 Lumir Ruzha, Tjeckien
(Runner up: Curt Österholm, Sverige)
2004 Lu Kuang, Taiwan
(Runner up: Gordon Chapman, England)
2006 Rolf Gross, Tyskland
(Runner up: Otto Rau, Tyskland) 
2008 Fred Lockwood, England
(Runner up: Stepan Stepanov, Ryssland) 3. Nils-Erik Svensson, Sverige
2010 Tsui Cheung Ling, Hongkong
(Runner up: Xuan Jiasheng, Kina) 3. Lars Hedén, Sverige
2012 Josef Rakosnik, Tjeckien
(Runner up: Horst Hedrich, Tyskland)
2014 Tay Chong Keng, USA
(Runner up: Dieter Lippelt, Tyskland)
2016 Barclay George Reid, Australien
(Runner up: Dimitrije Bilic, Tyskland)
2018 Wang Chang Qin, USA
(Runner up: Chang Tseng-Hsiung, Taiwan)

Herrar 80 (1984-)

1984 Shoji Ebina, Japan
(Runner up: Yachiro Yamamoto, Japan)
1986 World Champion: Georg Hieronymus, Sverige
(Runner up: Göte Mildén, Sverige)
1988 World Champion: Helge Lundblad, Sverige
(Runner up: Göte Mildén, Sverige)
1990 Wing Lock Koon, USA
(Runner up: Torsten Westblad, Sverige)
1992 Trevor Jenkins, England
(Runner up: Laszlo Bellak, USA)
1994 World Champion: Isse Larsson, Sverige
(Runner up: Stanley Wynack, Australien)
1996 Hans Natterer, Tyskland
(Runner up: Ebbe Nilsson, Sverige)
1998 World Champion: Gunnar Säwerström, Sverige
(Runner up: Olle Blomqvist, Sverige)
2000 World Champion: Gunnar Säwerström, Sverige
(Runner up: Olof Blomkvist, Sverige)
2002 Andree Crevecoeur, Belgien
(Runner up: Genevieve Rebattet, Frankrike)
2004 Hubert Levinge, Irland
(Runner up: Leslie D’Arcy, England)
2006 Stanislav Smid, Tjeckien
(Runner up: Rune Forsberg, Sverige)
2008 Lumir Ruzha, Tjeckien
(Runner up: Luan Yean Tan, Malaysia) 3. Carl-Bertil Berg, Sverige
2010 William Lloyd Bates, Australien
(Runner up: Friedrich Rössler, Tyskland)
2012 Geofrey Bax, England
(Runner up: Rolf Gross Tyskland) 3. Uno Hedin, Sverige
2014 Kazuo Masuda, Japan
(Runner up: Kai Merimaa, Finland)
2016 Klaus Krüger, Tyskland
(Runner up: Jozsef Mayer, Ungern)
2018 Richard Hicks, USA
(Runner up: Tay Chong Keng, USA)

Herrar 85 (2004-)

2004 Chen Chia-cho, Taiwan
(Runner up: Richard Satchel, England)
2006 Leslie D´Arcy, England
(Runner up: Johannes Berthold, Tyskland)
2008 André Joing, Frankrike
(Runner up: Leslie D´Arcy, England)
2010 Shen Shih-Hsiung, Taiwan
(Runner up:  Leslie D´Arcy, England)
2012 World Champion: Curt Österholm, Sverige
(Runner up: Lumir Ruzha, Tjeckien)
2014 Shen Shih Hsiung, Taiwan
(Runner up: Lumir Ruzha, Tjeckien)
2016 Heiner Koula, Tyskland
(Runner up: Friedrich Rössler, Tyskland)
2018 Kai Merimaa, Finland
(Runner up: Frantisek Preis, Tjeckien)

Herrar 90 (2016-)

2016 Chen Yongning, Kina
(Runner up: Michel Hovelaoue, Frankrike)
2018 Chen Yongning, Kina
(Runner up: Lumior Ruzha, Tjeckien)

Damsingel

Damer 40 (1982-)

1982 Kazuko Ito, Japan
(Runner up: Birgitta Tegner, Sverige)
1984 Kazuko Ito, Japan
(Runner up: Reiko Omori, Japan)
1986 Maria Alexandru, Rumänien
(Runner up: Margit Trupkovic, Västtyskland)
1988 World Champion: Birgitta Rådberg, Sverige
(Runner up: Judy Willams, Nederländerna)
1990 Shao Peizhen, USA
(Runner up: Margit Trupkovic, Västtyskland)
1992 World Champion: Birgitta Rådberg, Sverige
(Runner up: Jutta Trapp, Tyskland)
1994 Jutta Trapp, Tyskland
(Runner up: Monika Kneip-Stumpe, Tyskland)
1996 Elmira Antonian, Armenien
(Runner up: Setsuko Yoki, Japan)
1998 Larisa Farina, Ryssland
(Runner up: Annie Ramberg, Danmark)
2000 Keiko Takakiwa, Japan
(Runner up: Indu Ouri, Indien)
2002 Edit Urban, Ungern
(Runner up: Branka Batinic, Kroatien)
2004 Emiko Otsu, Japan
(Runner up: Branka Batinic, Kroatien)
2006 Branka Batinic, Kroatien
(Runner up: Larisa Farina, Ryssland)
2008 Inna Tikhomirova, Ryssland
(Runner up: Tatiana Kuliva, Ryssland)
2010  Jing Tian-Zörner, Tyskland
(Runner up: Zhao Wei Ying, Kina) 
2012 Alessia Arisi, Italien
(Runner up: Wang Ping, Kina) 3. Barbro Wiktorsson, Sverige
2014 Yumi Sahara, Japan
(Runner up: Keiko Matsuo, Japan)
2016 Sylvie Plaisant, Frankrike
(Runner up: Ding Ya Ping, Tyskland)
2018 Rita Kertai, Ungern
(Runner up: Cecile Ozer, Belgien)

Damer 50 (1982-)

1982 Reiko Miyagawa, Japan
(Runner up: Kiyoki Tasaka, Japan)
1984 Magdalena Skuratowitch-Kucharska, Polen
(Runner up: Martha Willke, Västtyskland)
1986 Kazuko Ito, Japan
(Runner up: Magdalena Skuratowitch, Polen)
1988 Ritsuko Miyajima, Japan
(Runner up: Reiko Omori, Japan)
1990  Kazuko Ito, Japan
(Runner up: Wanja Wannehed, Sverige)
1992 Ev-Kathlen Zemke, Tyskland
(Runner up: Margerete Kongeter, Tyskland)
1994 Svetlana Fedorova, Ryssland
(Runner up: Judy Williams, Nederländerna)
1996 Svetlana Fedorova, Ryssland
(Runner upp:  Kazuko Jimbo, Japan)
1998 Svetlana Fedorova, Ryssland
(Runner up: Margit Trupkovic, Tyskland)
2000 Keiko Mochida, Japan
(Runner up: Svetlana Federova, Ryssland
2002 Keiko Mochida, Japan
(Runner up: Jiang Renping, Kina)
2004 Aili Gao, Kina
(Runner up: Shi Pinglin, Kina)
2006 Kirsten Krüger-Trupkovic, Tyskland
(Runner up: Keiko Takakiwa, Japan)
2008 Keiko Takakiwa, Japan
(Runner up: Larissa Farina, Ryssland) 
2010 Kaiko Takakiwa, Japan
(Runner up: Zhang Ya Nan, Kina)
2012 Yumi Oshima, Japan
(Runner up: Yuexia Wang Fridén, Sverige)
2014 Toshiko Kataoka, Japan
(Runner up: Keiko Takakiwa, Japan)
2016 Jing Tian-Zörner, Tyskland
(Runner up: Seonhee Kim, Sydkorea)
2018 Tong Feiming, Taiwan
(Runner up: Barbara Xiao Wen Chiu, Kanada)

Damer 55

2018 Qin Jianhong, Kina, Lily Yip, USA
(Runner up: Barbara Xiao Wen Chiu, Kanada) 3. Yuexia Wang Fridén, Sverige

Damer 60 (1982-)

1982 Ursula Bihl, Västtyskland
(Runner up: T Yamada, Japan)
1984 Kiyoko Tasaka, Japan
(Runner up: Betty Gray, Wales
1986 Kiyoko Tasaka, Japan
(Runner up: Jeanne Delay, Frankrike)
1988 Ursula Fitzgerald, USA
(Runner up:  Reina Wetterström, Sverige)
1990 Ursula Fitzgerald, USA
(Runner up: Joan Beadle, England)
1992 Waltraud Zehne, Tyskland
(Runner up: Kimiko Matsuda, Japan)
1994 Edith Santifaller, Italien
(Runner up: Ikuko Kaneko, Japan)
1996 Kazuko Ito, Japan
(Runner up: Akiko Tosa, Japan)
1998 Chizuko Nagase, Japan
(Runner up: Kazuko Jimbo, Japan)
2000 Akiko Ikeda, Japan
(Runner up: Chizuko Nagase, Japan)
2002 Akiko Ikeda, Japan
(Runner up: Emiko Sano, Japan)
2004 Svetlana Fedorova, Ryssland
(Runner up: Michiko Fujimoto, Japan)
2006 Masako Fukushima, Japan
(Runner up: Karin Rauscher, Tyskland)
2008 Kuniko Takahashi, Japan
(Runner up: Etsuko Iseki, Japan)
2010 Shi Ping Lin, Kina
(Runner up: Zhu Xiao Mei, Kina)
2012 Monika Kneip, Tyskland
(Runner up: Masako Tamura, Japan)
2014 Larisa Andreeva, Ryssland
(Runner up: Monika Kneip, Tyskland)
2016 Keiko Takakiwa, Japan
(Runner up: Larisa Andreeva, Ryssland)
2018 Hu Fenglan, Kina
(Runner up: Kai Thornbech, Estland)

Damer 65 (2002-)

2002 Kazuko Ito, Japan
(Runner up: Chizuko Nagase, Japan)
2004 Ritsuko Miyajima, Japan
(Runner up: Akiko Ikeda, Japan)
2006 Akiko Ikeda, Japan
(Runner up: Keiko Yanagida, Japan)
2008 Masako Fukushima, Japan
(Runner up: Ikuko Nagasawa, Japan)
2010 Ikuko Nagasawa, Japan
(Runner up: Nobuko Iwaki, Japan)
2012 Katsuko Okura, Japan
(Runner up: Theresia Földy, Schweiz)
2014 Kuniko Takahashi, Japan
(Runner up: Chung Tingning, USA)
2016 Kazuko Harada, Japan
(Runner up: Setsuko Ioki, Japan)
2018 Liu Yanxia, Kina
(Runner up: Yan Jun Ge, USA)

Damer 70 (1982-)

1982 Phyllis Lauder, England
(Runner up: Ella Sundqvist, Sverige)
1984 World Champion: Agda Fernberg, Sverige
(Runner up: Ella Sundqvist, Sverige)
1986 Yukie Uchida, Japan
(Runner up: Fine Frauenkron, Västtyskland)
1988 Yukie Uchida, Japan
(Runner up: Kiyau Mizoguchi, Japan)
1990 Elsie Carrington, USA
(Runner up: Yukie Uchida, Japan)
1992 Shizuyo Nakamura, Japan
(Runner up: Reine Bestel, Frankrike)
1994 Kiyoko Tasaka, Japan
(Runner up: Kimiko Matsuda, Japan)
1996 Kiyoko Tasaka, Japan
(Runner up: Andree Crèveloeur, Belgien)
1998 World Champion: Reina Wetterström, Sverige
(Runner up: Kiyo Takeda, Japan)
2000 Harve Yamanaka, Japan
(Runner up: Eliska Krejkova, Tjeckien)
2002 Akiko Tosa, Japan
(Runner up: Edith Santifaller, Italien)
2004 Akiko Tosa, Japan
(Runner up: Edith Santifaller, Italien)
2006 Chizuko Nagase, Japan
(Runner up: Nicole Pilliere, Frankrike)
2008 Katsuko Toda, Japan
(Runner up: Nori Kubo, Japan)
2010 Akiko Ikeda, Japan
(Runner up: Akemi Hayashi, Japan)
2012 Akiko Ikeda, Japan
(Runner up: Michie Yoshimura, Japan)
2014 Masako Fukushima, Japan
(Runner up: Xu Yali, Kina)
2016 Ursula Krüger, Tyskland
(Runner up: Mihoko Mizuguchi, Japan)
2018 Gizella Zacher, Ungern
(Runner up: Donna Sakai, USA)

Damer 75 (2002-)

2002 Edna Fletcher, England
(Runner up: Sonia Flynn, Kanada)
2004 Yoriko Asami, Japan
(Runner up: Ikuko Tanigawa, Japan)
2006 Gisela Langen, Tyskland
(Runner up: Inge Bauer, Tyskland)
2008 Martha Willke, Tyskland
(Runner up: Akiko Tosa, Japan)
2010 Tetsuko Harada, Japan
(Runner up: Marianne Blasberg, Tyskland)
2012 Betty Bird, England, England
(Runner up: Akemi Hayashi, Japan)
2014 Akiko Ikeda, Japan
(Runner up: Miyoko Fukuhara, Japan)
2016 Akiko Ikeda, Japan
(Runner up: Akiko Hosoda, Japan)
2018 Ikuko Nagasawa, Japan
(Runner up: Akiko Ikeda, Japan) 

Damer 80 (1988-)

1988 World Champion: Margit Engwall, Sverige
(Runner up: Take Morikawa, Japan)
1990 Phyllis Lauder, England
(Runner up: Dorothy deLow, Australien)
1992 Dorothy deLow, Australien
(Runner up: Phyllis Lauder, England)
1994 Yukie Uchida, Japan
(Runner up: Dorothy de Low, Australien)
1996 Yukie Uchida, Japan
(Runner up: Märtha Göransson, Sverige)
1998 Yukie Uchida, Japan
(Runner up: Molly Hawkins, England)
2000 Betty Gray, Wales
(Runner up: Genevieve ReBattet, Frankrike)
2002 Andree Crevecoeur, Belgien
(Runner up: Genevieve Rebattet, Frankrike)
2004 Kiyoko Tasaka, Japan
(Runner up: Andree Crevecoeur, Belgien)
2006 Sonia Fynn, Kanada
(Runner up: Lisa Modlich, USA)
2008 Ikuko Tanigawa, Japan
(Runner up: Yoriko Asami, Japan)
2010 Pamela Butcher, England
(Runner up: Gisela Langen, Tyskland)
2012 Akiko Tosa, Japan
(Runner up: Edith Santifaller, Italien)
2014 Marianne Blasberg, Tyskland
(Runner up: Michiko Uchiyama, Japan)
2016 Betty Bird, England
(Runner up: Chizuko Nagase, Japan) 
2018 Akemi Hayashi, Japan
(Runner up: Tetsuko Harada, Japan)

Damer 85 (2004-)

2004 Yukie Uchida, Japan
(Runner up: Chiyoko Nakamura, Japan)
2006 Yukie Uchida, Japan
(Runner up: Betty Grey, Wales)
2008 Ursula Bihl, Tyskland
(Runner up: Angéle Joing, Frankrike)
2010 Lisa Modlich, USA
(Runner up: Yoshiko Rikima, Japan)
2012 Eliska Krejcova, Tjeckien
(Runner up: Sabine Kramer, Tyskland)
2014 Yoriko Asami, Japan
(Runner up: Ikuko Tanigawa, Japan)
2016 Pamela Butcher, England
(Runner up: Kaneko Kujirai, Japan)
2018 Reiko Miyagawa, Japan
(Runner up: Yasu Watanabe, Japan)

Herrdubbel

Herrdubbel 40 (1982-)

1982 Ernst Gomolla/Peter Hübner, Västtyskland
(Runner up: Toni Borg/Björne Mellström, Sverige)
1984 Günter Bergmann/Rainer Martin, Västtyskland
(Runner up: Toni Borg, Sverige/Freddy Hansen, Sverige/Danmark)
1986 Slobodan Nisavic/Edvard Vecko, Jugoslavien
(Runner up: Günter Bergmann/Rainer Martin, Västtyskland)
1988 Zlatko Cordas/Dragutin Surbek, Jugoslavien
(Runner up: Slobodan Nisavic/Edvard Vecko, Jugoslavien)
1990 Jaroslav Kunz/Liang Geliang, Västtyskland/Kina
(Runner up: Ezz Galal/Wilfried Lieck, Schweiz/Västtyskland)
1992 Heinrich Lammers/Liang Geliang, Tyskland/Kina
(Runner up: Wolfgang Lux/Zlatko Volk, Tyskland)
1994 Liang Geliang/Herbert Neubauer, Kina/Tyskland
(Runner up: Nigel Eckersley/Ian Robertson, England)
1996 Li Yuxiang/Claus Pedersen, Kina/Danmark
(Runner up: Sergei Leshev/Reine Lindmae, Ryssland/Estland)
1998 John Payne/Philip Reeves, England
(Runner up: Li Yuxiang/Peter Stellwag, Tyskland)
2000 Chikara Murakami/Masataka Tokai, Japan
(Runner up: Li Yuxiang/Liu Yong Jiang, Tyskland/Kanada) 
2002 Sergey Leshev/Sergey Manturov, Ryssland
(Runner up: Jukka Ikonen/Jan-Håkan Svensson, Finland/Sverige)
2004 Chih Chin-lung/Chih Chin-shui, Taiwan
(Runner up: Mikael Appelgren/Koji Oribe, Sverige/Japan)
2006 Zoran Kalinic/Thierry Miller, Serbien/Schweiz
(Runner up: Chan Kahara/Masataka Tokai, Japan)
2008 Traian Ciociu/Andras Fejer-Konnerth, Luxemburg/Tyskland 
(Runner up: Peter Beranek/Andreas Stark, Tyskland)
2010 Li Zheng/Liang Hong An, Kina
(Runner up: Liu Zhi Cheng/Wang Xue Xin, Kina)
2012 Yury Illarionov/Igor Roldugin, Ryssland
(Runner up: Georgy Rubinshtein/Aleksandr Savelev, Ryssland)
2014 Li Zheng/Tang Bing, Kina
(Runner up: Krzysztof Piotrowski/Andrzey Truszczynski, Polen/Tyskland)
2016 Dmitry Abramenko/Lorestas Trumpauskas, Israel/England
(Runner up: Georgii Rubinshtein/Aleksandr Savelev, Ryssland)
2018 Ismu Harinto/Dian Davids Mickael Jacobs, Indonesien
(Runner up: Jiri Graf/Thomas Keinath, Tjeckien/Slovakien)

Herrdubbel 45

2018 Chen Weixing/Jörg Rosskopf, Österrike/Tyskland
(Runner up: Georgii Rubenshtein/Aleksandr Savelev, Ryssland)

Herrdubbel 50 (1982-)

1982 World Champions: Glenn Kindstedt/Curt Österholm, Sverige
(Runner up: Tim Boggan/Derek Wall, USA/Kanada)
1984 Derek Schofield/Matt Sheader, England
(Runner up: Laszlo Földy/Georg Mach, Schweiz)
1986 World Champions: Tony Larsson/Björne Mellström, Sverige
(Runner up: Henry Buist/Peter d’Arcy, England)
1988 World Champions: Arne Persson/Josef Skultety, Sverige
(Runner up: Toni Borg/Per Magnusson, Sverige)
1990 Tony Hold/Hans Kleewein, Österrike
(Runner up: Arne Persson/Josef Skultety, Sverige)
1992 Tony Hold/Hans Kleewein, Österrike
(Runner up: Ernst Bison/Horst Hirt, Tyskland)
1994 Khourchid Naguibekov/Karl Rauch, Ryssland/Tyskland
(Runner up: Fritz Huhn/Zlatko Volk, Tyskland)
1996 Anatoli Amelin/Dragutin Surbek, Ryssland/Kroatien
(Runner up: Dieter Lippelt/Herbert Neubauer, Tyskland)
1998 Anatoli Amelin/Herbert Neubauer, Ryssland/Schweiz
(Runner up: Dimitrij Bilic/Zlatko Volk, Tyskland)
2000 Galal Ezz/Wilfried Lieck, Schweiz/Tyskland
(Runner up: Anatoli Amelin/Herbert Neubauer, Ryssland/Schweiz)
2002 Anatoly Amelin/Dragutin Surbek, Ryssland/Kroatien
(Runner up: Freiherr von Dietrich/Liang Geliang, Tyskland)
2004 Anatoli Amelin/Dragutin Surbek, Ryssland/Kroatien
(Runner up: Shigeo Itoh/Isao Nakandakare, Japan)
2006 Rein Lindmäe/Leonid Segal Estland/Ukraina
(Runner up: Jaroslav Hrcka/Jaroslav Schwan, Tjeckien)
2008 Zoran Kalinic/Li Yuxiang, Serbien/USA
(Runner up: Rein Lindmäe/Leonid Segal Estland/Ukraina)
2010 Lu Qi Wei/Shen Bin, Kina
(Runner up: Miroslav Cecava/Jiri Vojtek, Tjeckien)
2012 Chan Kahara/Masataka Tokai, Japan
(Runner up: Rein Lindmäe/Leonid Segal, Estland/Ukraina)
2014 Ji Aiguo/Liu Yan, Kina
(Runner up: Ding Yi/Alexei Rodin, Österrike/Ryssland)
2016 Carsten Matthias/Berthold Pilsl, Tyskland
(Runner up: Chan Kahara/Masataka Tokai, Japan)
2018 World Champions: Erik Lindh/Jörgen Person, Sverige
(Runner up: Andreas Fejer-Konnert/Sandor Varga, Tyskland/Ungern)

Herrdubbel 55

2018 Georg Zsolt Böhm/Traian Ciociu, Tyskland/Luxemburg
(Runner up: Tuluhong Qumahong/Xu Bing, Kina)

Herrdubbel 60 (1982-)

1982 World Champions: Torsten Berggren/Arne Neidenmark, Sverige
(Runner up: Franz Koervers/Paul Wieners, Västtyskland)
1984 World Champions: Olle Blomqvist/Gunnar Säwerström, Sverige
(Runner up: Torsten Berggren/Arne Neidenmark, Sverige)
1986 World Champions: Rune Forsberg/Arnold Lantz, Sverige
 
(Runner up: Leslie d’Arcy/Ronald Etherridge, England) 
1988 Luis Heremans/John Nieuwejaers, Belgien
(Runner up: Rune Forsberg/Arnold Lantz, Sverige) 
1990
 Derek Schofield/Matt Sheader, England
(Runner up: Louis Heremans/John Nieuwejaers, Belgien)
1992 Derek Schofield/Matt Sheader, England 
(Runner up: Hans Emmerich/Friedrich Rossler, Tyskland)
1994 Derek Schofield/Matt Sheader, England
(Runner up: Roger Donnay/Louis Heremans, England) 
1996 Helmut Neusser/Tsui Cheung Ling, Tyskland/Hongkong
(Runner up: Derek Schofield/Matt Sheader, England) 
1998 Horst Hirt/Dieter Lippelt, Tyskland
(Runner up: Arne Persson/Josef Skultety, Sverige)
2000 Horst Hirt/Dieter Lippelt, Tyskland
(Runner up: Siegfried Budlisz/Valentin Langehegermann, Luxemburg)
2002 Valentin Langehegemann/Horst Werkmann, Luxemburg/Tyskland
(Runner up: Erich Arndt/Dimitrije Bilic, Tyskland)
2004 Diao Wen Yuan/Herbert Neubauer, San Marino/Schweiz
(Runner up: Dimitrij Bilic/Zlatko Volk, Tyskland)
2006 Anatoli Amelin/Dragutin Surbek, Ryssland/Kroatien
(Runner Jaroslav Kunz/Herbert Neubauer, Tyskland/Schweiz)
2008 Claus Pedersen/Niels Ramberg, Danmark
(Runner up: Jaroslav Kunz/Ling Sik, Tyskland/Malaysia
2010 Liang Geliang/Wilfried Lieck, Kina/Tyskland
(Runner up: Feng De Quan/Huang Jian Jiang, Kina)
2012 Stanislaw Fraczyk/Reinhard Sorger, Österrike
(Runner up: Karol Korbel/Ling Tiing Sik, Slovakien/Malaysia)
2014 Li Yuxiang/Wang Xinzhi, USA/Kina
(Runner up: Stanislaw Fraczyk/Reinhard Sorger, Österrike)
2016 Cai Chang Su/Huang Jian Jiang, Kina
(Runner up: Rein Lindmäe/Leonid Segal, Estland/Ukraina)
2018 Cai Changshu/Huang Jianjiang, Kina
(Runner up: Jürgen Hecht/Manfred Nieswand, Tyskland)

Herrdubbel 65 (2002-)

2002 Geoffrey Brook/Henry Buist, England
(Runner up: Dieter Lauk/Ernst Wagner, Tyskland/Australien)
2004 World Champions: Toni Borg/Per Magnusson, Sverige
(Runner up: Stanislav Chalupa/Julius Holoda, Tjeckien/Slovakien)
2006 Horst Langer/Dieter Lippelt, Tyskland
(Runner up: Igor Klaf/Barklay Reid, Australien)
2008 Herbert Neubauer/Wolfgang Schmidt, Schweiz/Tyskland
(Runner up: Igor Klaf/Le Van Inh, Australien)
2010 Horst Langer/Jürgen Langer, Tyskland
(Runner up: Herbert Neubauer/Wolfgang Schmidt, Schweiz/Tyskland)
2012 Diao Wenyuan/Wang Yin, Kina
(Runner up: Milos Matejicek/Karel Sekanina, Tjeckien)
2014 Jaroslav Kunz/Jens-Erik Linde, Tyskland/Danmark
(Runner up: Lennart Björk/Thomas Samuelson, Sverige/Australien)
2016 Changyuan Yao/Claus Pedersen, Belgien/Danmark
(Runner up: Matti Lappalainen/Göran Skogsberg, Finland/Sverige)
2018 Petr Polak/Bernhard Thiel, Tjeckien/Tyskland
(Runner up: Franz-Josef Hürmann/Gerd Werner, Tyskland) 3. Reinhard Sorger/Roger Sundqvist, Tyskland/Sverige

Herrdubbel 70 (1982-)

1982 Laszlo Bellak, USA/Christian Juhl, Danmark
(Runner up: T Kawakami/S Shimizu, Japan)
1984 World Champions: Viktor Pettersson/Torsten Westblad, Sverige
(Runner up: Stefan Chmielnik/Holger Svensson, Sverige)
1986 World Champions: Olle Blomqvist/Isse Larsson, Sverige
(Runner up: Tatsuo Eguchi/Isao Ide, Japan)
1988 Frantisek Hadas/Paul Melzer, Västtyskland
(Runner up: Laszlo Bellak/William Hornyak, USA)
1990 World Champions: Per-Olof Croneryd/Ebbe Nilsson, Sverige
(Runner up: Torsten Berggren/Olle Blomqvist, Sverige)
1992 Benny Hull/George Rocker, USA
(Runner up: Constant van der Maelen/John Nieuwejaers, Belgien) 
1994 Ying-Chun Chen/I-Chun Lo, Chinese Taipei
(Runner up: Arne Neidenmark/Gunnar Säwerström, Sverige) 
1996 World Champions: Rune Forsberg/Curt Österholm, Sverige
(Runner up: Alfred Kocher/Berni Vossebein, Tyskland)
1998 Alfred Davies/Arthur Hartshorn, England 
(Runner up: Hans Englmaier, Tyskland/Jean Lambert, Schweiz) 
2000 Walter Fleiner/Horst Illberg, Tyskland 
(Runner up: Tim Boggan/Leon Ruderman, USA 
2002 World Champions: Georg Karlsson/Glenn Kindstedt, Sverige 
(Runner up: Uno Hedin/Derek Schofield, Sverige/England) 
2004 Kai Merimaa, Finland/Lyn Smith, USA
(Runner up: Hiroshi Karahashi/Chen Yinglieh, Japan/Taiwan)
2006 Klaus Krüger/Richard Luber, Tyskland
(Runner up: Zdnek Lhotka/Josef Seidl, Tjeckien) 
2008 Georg Mach/Konrad Steinkämper, Schweiz/Tyskland
(Runner up: Erich Arndt/Klaus Krüger, Tyskland)
2010 World Champions: Jan-Eric Olofsson/Bo Thorinsson, Sverige 
(Runner up: Dieter Lippelt/Volker Sievers, Tyskland)
2012 Siegfried Lemke/Dieter Lippelt, Tyskland 
(Runner up: Horst Iffland/Wolfgang Schmidt, Schweiz/Tyskland) 3. Jan-Eric Olofsson/Bo Thorinsson, Sverige 
2014 Igor Klaf/Le Van Inh, Australien
(Runner up: Herbert Neubauer/Bernard Wright, Tyskland/Australien)
2016 Roland Stephan/René Theillout, Tyskland
(Runner up: Horst Fröhlich/Mick Wright, Australien)
2018 Karol Korbel/Tiing Sik Ling, Slovakien/Malaysia
(Runner up:  Cheung Yiuchiu/Zhang Xueyou, Kina)

Herrdubbel 75 (2002-)

2002 World Champions: Rune Forsberg/Lumir Ruzha, Sverige/Tjeckien
(Runner up: Knut Henriksson/Günter Zech, Sverige/Tyskland)
2004 Chang Yu-lin/Lu Kuang, Taiwan
(Runner up: Lumir Ruzha/Tadashi Tanaki, Tjeckien/Japan)
2006 Toni Breumair/Otto Rau, Tyskland
(Runner up: Walter Fleiner/Rolf Gross, Tyskland)
2008 Anthony Economellis/Charles Morris, Grekland/Sydafrika
(Runner up: Kai Merimaa/Nils-Erik Svensson, Finland/Sverige) 
2010 Fred Lockwood/Mervyn Wood, England
(Runner up: Hiroshi Karahashi/Hideo Sawada, Japan, 3. Kai Merimaa/Nils-Erik Svensson, Finland/Sverige
2012 Klaus Krüger/Richard Luber, Tyskland
(Runner up: Lindsay Gordon Lee/Peter Stoltzenburg, Australien/Tyskland) 3. Stig Johansson/Kenneth Lönnberg, Sverige
2014 Helmut Kretzler/Dieter Lippelt, Tyskland
(Runner up: Toni Borg/Per Magnusson, Sverige)
2016 Siegfried Lemke/Uwe Weinprecht, Tyskland
(Runner up: Igor Klaf/Barclay George Reid, Australien) 3. Jan-Eric Olofsson/Bo Thorinsson, Sverige
2018 Igor Klaf/Barclay George Reid, Australien
(Runner up: Siegfried Lemke/Uwe Weinprecht, Tyskland)

Herrdubbel 80

1988 World Champions: Bertil Kjellander/Helge Lundblad, Sverige
(Runner up: Georg Hieronymus/Erik Nilsson, Sverige)
1990 Errol Cheal/Santo Ulpiano,Nya Zeeland/ USA
(Runner up: Erik Nilsson/Torsten Westblad, Sverige)
1992 Laszlo Bellak/Trevor Jenkins, USA/England
(Runner up: Åke Franzén/Erik Hederberg, Sverige)
1994 World Champions: Tore Engqvist/Isse Larsson, Sverige
(Runner up: Valdemar Norberg/Stanley Wynack, Danmark/Australien)
1996 World Champions: Olle Blomqvist/Ebbe Nilsson, Sverige
(Runner up: Isse Larsson/Erik Tanmark, Sverige)
1998 World Champions: Olle Blomqvist/Gunnar Säwerström, Sverige
(Runner up: Oskar Granqvist/Ebbe Nilsson, Sverige)
2000 World Champion: Olle Blomkvist/Gunnar Säwerström, Sverige
(Runner up: Hans Natterer/Edouard Widanski, Tyskland/Frankrike)
2002 Ronald Etheridge/Louis Ramel, England/Schweiz
(Runner up: Les D´Arcy/John Husbands, England)
2004 Leslie D’Arcy/Hubert Levinge, England/Irland
(Runner up: Andre Joing/Roger Lenert, Frankrike)
2006 World Champions: Rune Forsberg/Curt Österholm, Sverige
(Runner up: Leslie D’Arcy/Hubert Levinge, England/Irland)
2008 Johann Englmaier/Ernst Junker, Tyskland
(Runner up: Rune Forsberg/Lumir Ruzha, Sverige/Tjeckien)
2010 Terry Donlon/Friedrich Rössler, England/Tyskland
(Runner up: Lin Chien-Chun/Lin Shun-Sung, Taiwan)
2012 Walter Fleiner/Rolf Gross, Tyskland
(Runner up: Vladimir Buchta/Zdenek Lhotka, Tjeckien)
2014 Geofrey Bax/Gunter Kraus, England/Tyskland
(Runner up: Harry Dye/Geoffrey Volney Nesbit, Nya Zeeland/Australien, 3. Kai Merimaa/Nils-Erik Svensson, Finland/ Sverige)
2016 Josef Seidl, Tjeckien/Peter Stolzenburg, Tyskland
(Runner up: Kai Merimaa/Lars Svedberg, Finland/Sverige) 3. George Evans/Arne Persson/Wales/Sverige
2018 Chong Keng Tay/Wing Cheong Mok, USA/Singapore
(Runner up: Chen Mingsheng/Zhang Zongxi, Kina)

Herrdubbel 85 (2004-)

2004 Takeji Hisadomi/Shushiro Kikuchi, Japan
(Runner up: Tseng Yung Sen/Edou Widawski, USA/Frankrike)
2006 Johannes Berthold/Vitus Scheuer, Tyskland
(Runner up: Ensio Lumes/Oiva Siitonen, Finland)
2008 Leslie D´Arcy/Hubert Levinge, England/Irland
(Runner up: Georg Christian/André Jing, Spanien/Frankrike)
2010 World Champions: Leslie D´Arcy/Rune Forsberg, England/Sverige
(Runner up: Axel Rundberg/Oiva Siitonen, Finland)
2012 World Champions: Rune Forsberg/Curt Österholm, Sverige
(Runner up: Michel Hovelaque/Yves Lainé, Frankrike) 3. Carl-Bertil Berg/Lars Holmö, Sverige
2014 Lin Chien Chun/Shen Shih Hsiung, Taiwan
(Runner up: Alf Perry/Charles Usher, England)
2016 Heiner Koula/Friedrich Rössler, Tyskland
(Runner up: Alf Perry/Bill Wall, England
2018 Claude Decret/Henri Yahiel, Frankrike
(Runner up: Anthony Herbert/Hans Pappon, Australien)

Herrdubbel 90 (2016-)

2016 Joaquim Renom Llorens/Susumu Yamada, Spanien/Japan
(Runner up: Gerhard Apitzsch/Erwin Schulz, Tyskland)
2018 Yves Laine/Lumir Ruzha, Frankrike/Tjeckien
(Runner up: Nicholas Gangi/Simon Wasserman, USA)

Damdubbel

Damdubbel 40 (1982-)

1982 Kazuko Ito/Reiko Omori, Japan
(Runner up: Yvonne Kronlage/Siv Petersson, USA/Sverige) 3. Ingegerd Freinert/Reina Wetterström, Sverige
1984 Kazuko Ito/Reiko Omori, Japan
(Runner up: Gudrun Kahns/Birthe Larsen, Danmark) 
1986 World Champions: Maria Alexandru/Birgitta Tegner, Rumänien/Sverige 
(Runner up: Ursula Kunstein/Monika Meyer-Block, Västtyskland)
1988 World Champions: Ann-Charlotte Borg/Birgitta Rådberg, Sverige
(Runner up: Christa Lubke/Judy Williams, Nederländerna)
1990 Ursula Kunstein/Margit Trupkovic, Västtyskland
(Runner up: Karin Niermeier/Kathlen Zemke, Västtyskland)
1992 World Champions: Ann-Charlotte Borg/Birgitta Rådberg, Sverige
(Runner up: Christa Lubke/Judy Williams, Nederländerna)
1994 Monika Kneip-Stumte/Jutta Trapp, Tyskland
(Runner up: Svetlana Fedorova/Shu Yunwang, Ryssland/Kina)
1996 World Champions: Gunilla Lindström/Birgitta Rådberg, Sverige
(Runner up: Ikuko Maruyama/Ruriko Niidome, Japan)
1998 Elmira Antonian/Jutta Trapp, Armenien/Tyskland
(Runner up: Nandini Kulkarni/Mangala Saraf, Indien)
2000 Susanne Pedersen/Annie Ramberg, Danmark,
(Runner up: Janet Dunning/Helen Shields, England)
2002 KunikoTakahashi/Keiko Takakiwa, Japan
(Runner up: Elmira Antonjan/Jutta Trapp, Armenien/Tyskland)
2004 Emiko Otsu/Kumi Sakamoto, Japan
(Runner up: Kuniko Takahashi/Keiko Takakiwa, Japan)
2006 Branka Batinic/Larisa Farina Kroatien/Ryssland
(Runner up: Kimie Iwata/Yumi Oshima, Japan)
2008 Vera Bazzi/Galyna Jenenko, Ukraina
(Runner up: Etsuko Iseki/Kimie Iwata, Japan)
2010 Wei Ying/Wu Wei/Zhao, Kina 
(Runner up: Guo Cai Ping/Wang Ping, Kina)
2012 World Champions: Annimari Bölenius/Barbro Wiktorsson, Sverige
(Runner up: Elena Chunikina/Larisa Lavrukhina, Ryssland) 3. Lena Johnsson/Yuexia Wang Fridén, Sverige och Ulrika Hansson/Anneli Ljunggren, Sverige
2014 Aki Kubo/Yumi Sahara, Japan
(Runner up: Ina Jozepsone/Elena Lamonos, Lettland/Tyskland)
2016 Magali Charlier/Cecile Ozer, Belgien
(Runner up:  Petra Jenisch/Tatjana Michajlova, Tyskland 3. Lena Johnsson/Katarina Åmark, Sverige
2018 Libuse Horakova/Rita Kertai, Tjeckien/Ungern
(Runner up: Merje Aas/Ursula Luh-Fleischer, Estland/Tyskland)

Damdubbel 45

2018 World Champions: Petra Sörling/Pia Toelhøj, Sverige/Danmark
(Runner up: Milagritos Gorriti/Magali Montes, Peru)

Damdubbel 50 (1982-)

1982 Kimiko Nakatsuka/S. Tsuboko, Japan
(Runner up: Kimie Sasaki/Kiyoko Tasaka, Japan)
1984 Monique Antal-Jacquet/Kimie Sasaki, Schweiz/Japan
(Runner up: Ilse Bracht/Martha Willke, Västtyskland)
1986 Kazuko Ito/Reiko Omori, Japan
(Runner up: Edith Santifaller/Magdalena Skuratowizc, Italien/Polen)
1988 Kazuko Ito/Reiko Omori, Japan
(Runner up: Ritsuko Miyajima/Tsuneko Tanabe, Japan)
1990 Kazuko Ito/Reiko Omori, Japan
(Runner up: Birgitta Tegner/Wanja Wannehed, Sverige)
1992 Karin Niermeier/Kathlen Zemke, Tyskland
(Runner up: Marianne Blasberg/Gisela Sattler, Tyskland)
1994 Heidi Baumann/Karin Rauscher, Tyskland
(Runner up: Eike Hamel/Carla Straub, Tyskland)
1996 Elke Hamel/Carla Strauss, Tyskland
(Runner up: Hiroko Uchida/Michie Yoshimura, Japan)
1998 Yoneko Fukui/Keiko Mochida, Japan
(Runner up: Yasuko Kawamura/Michiko Osumi, Japan)
2000 Yoneko Fukui/Keiko Mochida, Japan
(Runner up: Svetlana Federova/Theresia Földy, Ryssland/Schweiz)
2002 Yoneko Fukui/Keiko Mochida, Japan
(Runner up: Tomoko Egami/Rieko Tanaka, Japan)
2004 Gao Aili/Wu Ping, Kina
(Runner up Miyuki Endo/Michi Nishiyama, Japan)
2006 Elmira Antonian/Jutta Trapp, Armenien/Tyskland
(Runner up: Monika Kneip/Kirsten Krüger-Trupkovic, Tyskland)
2008 Kirsten Krüger-Trupkovic/Annie Veje Ramberg, Tyskland/Danmark
(Runner up: Kuniko Takahashi/Keiko Takakiwa, Japan)
2010 Pan Xiao Mei/Zhang Ya Nan, Kina
(Runner up: Guo Pei Qiu/Ma Ping Xiang, Kina)
2012 Toshiko Nakamura/Tsuyako Ono, Japan
(Runner up: Luo Shenru/Wu Shibao, Kina)
2014 Keiko Miura/Nobuko Nagakawa, Japan
(Runner up: Janet Johns/Helen Shields, England)
2016 Margit Freiberg-Nolten/Jing Tian-Zörner, Tyskland
(Runner up: Lu Qianhong/Sui Ying Katherine Gao, Kina/Australien)
2018 Lin Li-Ju/Tong Feiming, Taiwan 
(Runner up: Akemi Koie/Riko Suzuki, Japan)

Damdubbel 55

2018 Hu Fenglan/Qin Jianhong, Kina
(Runner up: Zhao Xia/Zhou Huizhen, Kina)

Damdubbel 60 (1982-)

1982 World Champions: Märta Göransson/Inez Närting, Sverige
(Runner up: Resi Koevers/Ingeborg Kühn, Västtyskland)
1984 Elisabeth Hornyak/Kiyoko Tasaka, USA/Japan
(Runner up: Ingeborg Kühn/Miya Yamada, Västtyskland/Japan)
1986 Kimiko Nakatsuka/Kiyo Takeda, Japan
(Runner up: Ursula Bihl/Elfriede Neumann, Västtyskland)
1988 Kimiko Nakatsuka/Kiyo Takeda, Japan
(Runner up: Hannelore Friebe/Emmi Schürle, Västtyskland)
1990 Joan Beadle/Ursula Fitzgerald, England/Australien
(Runner up: Inge Doose/Hannelore Friebe, Västtyskland)
1992 Martha Willke/Waltraud Zehne, Tyskland
(Runner up: Reiko Miyagawa/Michiko Uchiyama, Japan)
1994 World Champions: Edith Santifaller/Reina Wetterström, Italien/Sverige
(Runner up: Marianne Blasberg/Magdalena Kucharska-Skuratowicz, Tyskland/Polen)
1996 Kazuko Ito/Reiko Omori, Japan
(Runner up: Marianne Blasberg/Magdalena Kucharska-Skuratowicz, Tyskland/Polen)
1998 Ilse Lantermann/Waltraut Zehne, Tyskland
(Runner up: Kazuko Jimbo/Akiko Tosa, Japan)
2000 Betty Bird/Nicole Pilliere, Australien/Frankrike
(Runner up: Hiroko Uchida/Michie Yoshimura, Japan)
2002 Hiroko Uchida/Michie Yoshimura, Japan
(Runner up: Katuko Jimbo/Kinuyo Yamamiya, Japan)
2004 Tomoko Kodama/Kazuko Ono, Japan
(Runner up: Hiroko Uchida/Michie Yoshimura, Japan)
2006 Masako Fukushima/Mihoko Mizuguchi, Japan
(Runner up: Akiko Ikeda/Yoshie Ikeda, Japan)
2008 Masako Fukushima/Kumiko Tomiyama, Japan
(Runner up: Theresia Földy/Jamila Hummelova, Schweiz/Tjeckien)
2010 Etsuko Iseki/Michiko Yajima, Japan
(Runner up: Jiang Ren Ping/Zhu Xiao Mei, Kina)
2012 Setsuko Ioki/Taeko Tagomori, Japan
(Runner up: Masako Fukushima/Kumiko Tomiyama, Japan)
2014 Larissa Andreeva/Teresa Devaney, Ryssland/Irland
(Runner up: Monika Kneip/Gerda Kux-Sieberath, Tyskland)
2016 Taeko Hasegawa/Setsuko Ioki, Japan
(Runner up: Patti Martinez/Charlene Yiaoying Liu, USA)
2018 Evi Ilves-Schalk/Angela Walter, Tyskland
(Runner up: Rita Jain/Mangal Saraf, Singapore)

Damdubbel 65 (2002-)

2002 Betty Bird//Nicole Pilliere, Australien/Frankrike
(Runner up: Marianne Blasberg/Marianne Ernst, Tyskland)
2004 Ritsuko Miyajima/Chizuko Nagase, Japan
(Runner up: Setsuko Ando/Masako Sugimori, Japan)
2006 Keiko Hiroi/Sayoko Shimizu, Japan
(Runner up: Mieko Shintani/Keiko Yanagida, Japan)
2008 Keiko Hiroi/Sayoko Shimizu, Japan
(Runner up: Jutta Baron/Karin Niemeyer, Tyskland)
2010 Jutta Baron/Gudrun Engel, Tyskland
(Runner up: Atsuko Sakaida/Emiko Sano, Japan)
2012 Rosi Berg/Karin Rauscher, Tyskland
(Runner up: Yuko Mizuno/Katsuko Okura, Japan)
2014 Chung Ting Ning/Chiyako Suzuki, USA
(Runner up: Xu Yali/Xue Shanshan, Kina)
2016 Naomi Nagai/Masayo Takeda Japan
(Runner up: Chiyako Suzuki/Ting Ning Cheung, USA)
2018 Guo Xiaohua/Luo Shenru, Kina,
(Runner up: Geresa Devaney/Larisa Ilinskaia, Irland/Ryssland)

Damdubbel 70 (1984-)

1984 World Champions: Agda Fernberg/Ella Sundqvist, Sverige
(Runner up: Lillie Dahlberg/Phyllis Lauder, Sverige/England)
1986 Fine Frauenkron/Marie Sammer, Västtyskland
(Runner up: Cissy Engström/Margit Engwall, Sverige)
1988 Kiyau Mizoguchi/Miya Yamada, Japan
(Runner up: Märta Göransson/Inez Närting, Sverige)
1990 Jeanne Delay/Genevieve Rebattet, Frankrike
(Runner up: Naoko Okamoto, /Doris Penny, Japan/England)
1992 Ursula Bihl/Tilly Jahn, Tyskland
(Runner up: Reine Bestel/Angele Joing, Frankrike)
1994 Shizuyo Nakamura/Kiyoko Tasaka, Japan
(Runner up: Komiko Matsuda/Kineko Takahashi, Japan)
1996 Kiniko Matsuda/Kiyko Tasaka, Japan
(Runner up: Andree Crèveloeur/Marvis van Gelder, Belgien)
1998 World Champions: Margaret Jones/Reina Wetterström, England/Sverige
(Runner up: Andreé Crevecoeur/Marvis van Gelder, Belgien
2000 World Champions: Pamela Butcher/Reina Wetterström, England/Sverige
(Runner up: Hannelore Friebe/Barbara Müller, Tyskland)
2002 Martha Willke/Waltraud Zehne, Tyskland
(Runner up: Pamela Butcher/Reina Wetterström, England/Sverige)
2004 Yoshie Ito/Akiko Tosa, Japan
(Runner up: Yaeko Mabuchi/Toshiko Tomioka, Japan)
2006 Tetsuko Harada/Chizuko Nagase, Japan
(Runner up: Masako Kimura/Michiko Shoji, Japan)
2008 Tetsuko Harada/Chizuko Nagase, Japan
(Runner up: Betty Bird/Mitsue Harada, England/Japan)
2010 Akiko Ikeda/Etsuko Otaki, Japan
(Runner up: Tetsuko Harada/Chizuko Nagase, Japan)
2012 Keiko Hiroi/Yoshino Mishima, Japan
(Runner up: Akiko Ikeda/Kinue Takada, Japan)
2014 Yoko Arai/Akiko Ikeda, Japan
(Runner up: Keiko Hiroi/Yoshino Mishima, Japan)
2016 Mihoko Mizuguchi/Ikuko Nagasawa, Japan
(Runner up: Yoko Arai/Akiko Ikeda, Japan)
2018 Tomoko Egami/Michie Yoshimura, Japan
(Runner up: Donna Sakai/Connie Sweeris, USA)

Damdubbel 75 (2002-)

2002 Olga Devicenska/Sonia Flynn, Lettland/Kanada
(Runner up: Andree Crevecoeur/Mavis van Gelder, Belgien)
2004 To Muramatsu/Harue Yamanaka, Japan
(Runner up: Ikuko Tanigawa/Chise Umebayyashi, Japan)
2006 Kaneko Kujirai/Ikuko Tanigawa, Japan
(Runner up: Hatsuko Suzuki/Chise Umebayashi, Japan)
2008 Martha Willke/Waltraud Zehne, Tyskland
(Runner up: Kaneko Kujirai/Ikuko Tanigawa, Japan)
2010 Marianne Blasberg/Pamela Butcher, Tyskland/England
(Runner up: Betty Bird/Edith Santifaller, England/Italien)
2012 Tetsuko Harada/Chizuko Nagase, Japan
(Runner up: Akemi Hayashi/Katsuko Toda, Japan)
2014 Margret Mulcahy/Pamela Tait, Australien
(Runner up: Akemi Hayashi/Katsuko Toda, Japan)
2016 Ikuko Maruyama/Michie Yoshimura, Japan
(Runner up: Akemi Hayashi/Katsuko Toda, Japan)
2018 Tan Xuerong/Xu Yali, Kina
(Runner up: Yoko Arai/Akiko Ikeda, Japan)

Damdubbel 80 (1992-)

1992 World Champions: Lilly Dahlberg/Phillys Lauder, Sverige/England
(Runner up: Greta Bjäring/Margit Engwall, Sverige)
1994 Kinko Chiba/Yukie Uchida, Japan
(Runner up: Friederike Beck/Edith Sørensen, Danmark)
1996 World Champions: Märtha Göransson/Inez Närting, Sverige
(Runner up: Kaoru Ito/Yukie Uchida, Japan)
1998 World Champions: Marianne Brunsjö-Åstedt/Märtha Göransson, Sverige
(Runner up: Kaoru Ito/Yukie Uchida, Japan)
2000 Jeanne Delay/Genevieve Rebattet, Frankrike
(Runner up: Betty Gray/Doris Penny, Wales/England)
2002 Asako Shigemi/Funi Yoshitake, Japan
(Runner up: Ursula Bihl/Berti Pingel, Tyskland)
2004 Kimiko Matsuda/Kiyoko Tasaka, Japan
(Runner up: Tomie Hosoi/Chiyo Mori, Japan)
2006 Ursula Bihl/Edna Fletcher, Tyskland/England
(Runner up: Anne Butzke/Sonia Fynn, Tyskland/Kanada)
2008 Yotriko Asami/Fumiko Takamura, Japan
(Runner up: Eliska Krejcova/Lisa Modlich, Tjeckien/USA)
2010 Kaneko Kujirai/Ikuko Tanigawa, Japan
(Runner up: Elisabeth Eiling/Gisela Langen, Tyskland)
2012 Martha Willke/Waltraud Zehne, Tyskland
(Runner up: Fujie Eguchi/Reiko Miyagawa, Japan)
2014 Akiko Tosa/Michilo Uchiyama, Japan
(Runner up: Reiko Miyagawa/Yasu Watanabe, Japan)
2016 Tetsuko Harada/Chizuko Nagase, Japan
(Runner up: Margret Heger/Martha Willke, Tyskland)
2018 Tetsuko Harada/Chizuko Nagase, Japan
(Runner up: Betty Bird/Jean White, Australien/England)

Damdubbel 85 (2004-)

2004 Michi Ijuchi/Yukie Uchida, Japan
(Runner up: Yoshiko Sato/Chiyoko Yamane, Japan)
2006 World Champions: Betty Gray/Märtha Göransson, Wales/Sverige
(Runner up: Yukie Ushida/Miya Yamada, Japan
2008 Spelades ej
2010 Ursula Bihl/Inge-Brigitte Herrmann, Tyskland
(Runner up: Dorothy Delow/Tomie Matsuoka, Australien/Japan)
2012 Eliska Krejcova/Mavis van Gelder, Tjeckien/Belgien
(Runner up: Laimdota Jordane/Sabine Kramer, Lettland/Tyskland)
2014  Spelades ej
2016 Kaneko Kujirai/Kazuko Shimura, Japan
(Runner up: Inge Bauer/Margit Miersch, Tyskland)
2018  Spelades ej

PARKINSON-VM

Årtal och spelplats

2019 11-13 okt 2019 New York, USA
2020 27-29 aug 2020 Berlin, Tyskland – inställt p.g.a. coronaviruset

Herrsingel

Herrar klass 3
2019 
Hamid Ezzat-Ahmadi, USA

Herrar klass 2
2019 
Ilya Rozenblat, USA

Herrar klass 1
2019 
Holger Teppe, Tyskland

Damsingel

Damer
2019 
Margie Alley, USA

Herrdubbel

Herrdubbel
2019 
Thorsten Boomhuis/Holger Teppe, Tyskland

Damdubbel

Damdubbel
2019 
Asako Katagiri/Yurie Kato, Japan
3-4. Margie Alley/Maritha Juhlin, USA/Sverige och Angela Hagman/Maria Waneskog, Sverige

EM

Svenska förbundskaptener redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld.

Årtal och spelplats

1958 2-9 mars 1958 Budapest, Ungern
1960 3-10 april 1960 Zagreb, Jugoslavien
1962 31 mars-7 april 1962 Berlin, Västtyskland
1964 22-29 november 1964 Malmö, Sverige
1966 13-20 april 1966 London, England
1968 17-24 april 1968 Lyon, Frankrike
1970 1-8 april 1970 Moskva, Sovjet
1972 15-22 april 1972 Rotterdam, Nederländerna
1974 6-13 april1974 Novi Sad, Jugoslavien
1976 27 mars-4 april 1976 Prag, Tjeckoslovakien
1978 10-19 mars 1978 Duisburg, Västtyskland
1980 5-13 april 1980 Bern, Schweiz
1982 17-25 april 1982 Budapest, Ungern
1984 14-22 april 1984 Moskva, Sovjet
1986 5-13 april 1986 Prag, Tjeckoslovakien
1988 19-27 mars 1988 Paris, Frankrike
1990 8-16 april 1990 Göteborg, Sverige
1992 10-20 april 1992 Stuttgart, Tyskland
1994 25 mars-4 april 1994 Birmingham, England
1996 25 april-5 maj 1996 Bratislava, Slovakien
1998 23 april-3 maj 1998 Eindhoven, Nederländerna
2000 21 april-1 maj 2000 Bremen, Tyskland
2002 30 mars-7 april 2002 Zagreb, Kroatien
2003 29 mars-6 april 2003 Courmayeur, Italien
2005 27 mars-3 april 2005 Århus, Danmark
2007 25 mars-1 april 2007 Belgrad, Serbien
2008 4-12 oktober 2008 St. Petersburg, Ryssland
2009 13-20 september 2009 Stuttgart, Tyskland
2009 4-6 september 2009 Subotica, Serbien (mixed dubbel)
2010 11-19 spetember 2010 Ostrava, Tjeckien
2010 19-21 september 2010 Subotica, Serbien (mixed dubbel)
2011 8-16 oktober 2011 Gdansk/Sopot, Polen
2011 10-11 september 2011 Istanbul, Turkiet (mixed dubbel)
2012 17-21 oktober 2012 Herning, Danmark (individuellt)
2012 24-26 juni 2012 Buzau, Rumänien (mixed dubbel)
2013 8-13 oktober 2013 Schwechat, Österrike
2013 14-16 juni 2013 Concha, Rumänien (mixed dubbel)
2014 25-29 oktober 2014 Lissabon, Portugal (lag)
2015 25 september-4 oktober 2015 Ekaterinburg, Ryssland
2016 18-27 oktober Budapest, Ungern (individuellt)
2017 13-17 september 2017 Luxemburg, Luxemburg (lag)
2018 18-23 september 2018 Alicante, Spanien (individuellt)
2019 3-8 september 2019 Nantes, Frankrike (lag)
2020 15-20 september 2020 Warszawa, Polen (individuellt) – inställt p.g.a. coronaviruset

Herrsingel (1958-)

1958 Zoltan Berczik, Ungern
(Runner up: Elemér Gyetvai, Ungern)
1960 Zoltan Berczik, Ungern
(Runner up: Radu Negulescu, Rumänien)
1962 European Champion: Hans Alsér, Sverige (Coach: Sven-Olof Hammarlund)
(Runner up: Erich Arndt, Tyskland) 3. Björne Mellström, Sverige Finalsiffror: 21-10, 21-13, 21-19
1964 European Champion: Kjell Johansson, Sverige (Coach: Sven-Olof Hammarlund) 
(Runner up: Zoltan Berczik, Ungern) Finalsiffror: 21-9, 21-19, 18-21, 21-9
1966 European Champion: Kjell Johansson, Sverige (Coach: Lars Holmö)
(Runner up: Vladimir Viko, Tjeckoslovakien) Finalsiffror: 21-17. 21-16, 21-7
1968 Dragutin Surbek, Jugoslavien
(Runner up: János Börzsei, Ungern) 3-4. Hans Alsér, Sverige och Kjell Johansson, Sverige
1970 European Champion: Hans Alsér, Sverige (Coach:Christer Johansson)
(Runner up: Istvan Korpa, Jugoslavien) 3-4. Stellan Bengtsson, Sverige och Kjell Johansson, Sverige Finalsiffror: 21-19, 21-18, 21-9
1972 European Champion: Stellan Bengtsson, Sverige (Coach: Christer Johansson) 
(Runner up: Istvan Jonyer, Ungern) Finalsiffror: 10-21, 21-12, 22-24, 21-19, 21-16
1974 Milan Orlowski, Tjeckoslovakien
(Runner up: Gabor Gergely, Ungern) 3. Kjell Johansson, Sverige
1976 Jacques Secretin, Frankrike
(Runner up: Anatoly Strokatov, Sovjetunionen)
1978 Gabor Gergely, Ungern
(Runner up: Istvan Jonyer, Ungern)
1980 John Hilton, England
(Runner up: Josef Dvoracek, Tjeckoslovakien) 3. Stellan Bengtsson, Sverige
1982 European Champion: Mikael Appelgren, Sverige (Coach: Anders Johansson l) 
(Runner up: Jan-Ove Waldner, Sverige) Finalsiffror: 17-21, 17-21, 21-18, 22-20, 21-19
1984 European Champion: Ulf Bengtsson, Sverige (Coach:Tomas Berner) 
(Runner up: Andreij Grubba, Polen) Finalsiffror: 21-16, 15-21, 21-12, 14-21, 21-19
1986 European Champion: Jörgen Persson, Sverige (Coach: Gunilla Lindström) 
(Runner up: Lesczek Kucharski, Polen) 3. Ulf Carlsson, Sverige Finalsiffror: 19-21, 21-10, 21-16, 21-19
1988 European Champion: Mikael Appelgren, Sverige (Coach: Glenn Östh) 
(Runner up: Andrei Mazunov, Sovjetunionen) 3. Jan-Ove Waldner, Sverige Finalsiffror: 21-15, 21-14, 18-21, 21-12
1990 European Champion: Mikael Appelgren, Sverige (Coach: Glenn Östh) 
(Runner up: Andrzej Grubba, Polen) Finalsiffror: 21-15, 15-21, 21-14, 21-19
1992 Jörg Rosskopf, Tyskland
(Runner up: Jean-Michel Saive, Belgien)
1994 Jean-Michel Saive, Belgien
(Runner up: Jan-Ove Waldner, Sverige) Finalsiffror: 25-23, 10-21,17-21, 16-21
1996 European Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige (Coach: Ulf Carlsson) 
(Runner up: Jörgen Persson, Sverige) 3. Peter Karlsson, Sverige 
Finalsiffror: 16-21, 21-15, 22-20, 21-17, 
1998 Vladimir Samsonov, Vitryssland
(Runner up: Zoran Primorac, Kroatien)
2000 European Champion: Peter Karlsson, Sverige (Coach: Ulf Carlsson) 
(Runner up: Zoran Primorac, Kroatien) 3. Jan-Ove Waldner, Sverige Finalsiffror: 21-14, 21-19, 21-10
2002 Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Kalinikos Kreanga, Grekland)
2003 Vladimir Samsonov, Vitryssland
(Runner up: Torben Wosik, Tyskland) 
2005 Vladimir Samsonov, Vitryssland
(Runner up: Jean-Michel Saive, Belgien)
2007 Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Vladimir Samsonov, Vitryssland)
2008 Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Vladimir Samsonov, Vitryssland)
2009 Michael Maze, Danmark
(Runner up: Werner Schlager, Österrike)
2010 Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Patrick Baum, Tyskland)      
2011 Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Patrick Baum, Tyskland)
2012 Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Tan Ruiwu, Kroatien )
2013 Dimitrij Ovtcharov, Tyskland
(Runner up: Vladimir Samsonov, Vitryssland)
2015 Dimitrij Ovtcharov, Tyskland
(Runner up: Marcos Freitas, Portugal) 3. Pär Gerell, Sverige
2016 Emmanuel Lebesson, Frankrike
(Runner up: Simon Gauzy Frankrike)
2018 Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Ovidiu Ionescu, Rumänien) 3. Kristian Karlsson, Sverige

Damsingel (1958-)

1958 Eva Koczian, Ungern
(Runner up: Ann Heydon, England)
1960 Eva Koczian, Ungern
(Runner upp: Ilona Kerekes, Ungern)
1962 Agnes Simon, Västtyskland
(Runner up: Diane Rowe, England)
1964 Ernö Földi, Ungern
(Runner up: Erzsebet Jurik, Ungern)
1966 Maria Alexandru, Rumänien
(Runner up: Svetlana Grinberg, Sovjetunionen)
1968 Ilona Vostova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Zoja Rudnova, Sovjetunionen)
1970 Zoja Rudnova, Sovjetunionen
(Runner up: Ilona Vostova, Tjeckoslovakien)
1972 Zoja Rudnova, Sovjetunionen
(Runner up: Beatrix Kishazi, Ungern)
1974 Judit Magos, Ungern
(Runner up: Ann-Christin Hellman, Sverige) Finalsiffror: 18-21, 12-21, 21-18, 13-21
1976 Jill Hammersley, England
(Runner up: Maria Alexandru, Rumänien) 3. Ann-Christin Hellman, Sverige
1978 Judit Magos, Ungern
(Runner up: Jill Hammersley, England) 3. Ann-Christine Hellman, Sverige
1980 Valentina Popova, Sovjetunionen
(Runner up: Gordana Perkucin, Jugoslavien)
1982 Bettine Vriesekoop, Nederländerna
(Runner up: Jill Hammersley, England)
1984 Valentina Popova, Sovjetunionen
(Runner up: Fliura Bulatova, Sovjetunionen)
1986 Csilla Batorfi, Ungern
(Runner up: Fliura Bulatova, Sovjetunionen)
1988 Fliura Bulatova, Sovjetunionen
(Runner up: Otilia Badescu, Rumänien)
1990 Daniela Guerguelcherva, Bulgarien
(Runner up: Tu Yong, Schweiz)
1992 Bettine Vriesekoop, Nederländerna
(Runner up: Lisa Lomas, England)
1994 European Champion: Marie Svensson, Sverige (Coach: Ulf Carlsson) 
(Runner up: Gerdie Keen, Nederländerna) Finalsiffror: 21-12, 21-14, 21-18
1996 Nicole Struse, Tyskland
(Runner up: Krisztina Toth, Ungern)
1998 Ni Xia Lian, Luxemburg
(Runner up: Tamara Boros, Kroatien)
2000 Qianhong Götsch, Tyskland
(Runner up: Mihaela Steff, Rumänien)
2002 Ni Xia Lian, Luxemburg
(Runner up: Krisztina Toth, Ungern)
2003 Otilia Badescu, Rumänien
(Runner up: Wengling Tan Monfardini, Italien)
2005 Liu Jia, Österrike
(Runner up: Mihaela Steff, Rumänien)
2007 Li Jiao, Nederländerna
(Runner up: Ni Xia Lian, Luxemburg)
2008 Ruta Paskauskiene, Litauen
(Runner up: Liu Jia, Österrike)
2009 Wu Jiaduo, Tyskland
(Runner up: Margarita Pesotska, Ukraina)
2010 Viktoria Pavlovitj, Vitryssland
(Runner up: Liu Jia, Österrike)
2011 Li Jiao, Nederländerna
(Runner up: Irene Ivancan, Tyskland)
2012 Viktoria Pavlovitj, Vitryssland
(Runner up: Xian Yi Fang, Frankrike)
2013 European Champion: Li Fen, Sverige (Coach: Anders Johansson) 
(Runner up: Shan Xiaona, Tyskland) Finalsiffror: 9-11, 11-4, 11-5, 10-12, 11-9, 11-6
2015 Elizabeta Samara, Rumänien
(Runner up: Li Jie, Nederländerna)
2016 Melek Hu, Turkiet
(Runner up: Yu Fu, Portugal)
2018 Li Qian, Polen
(Runner up: Margaryta Pesotska, Ukraina)

Herrdubbel (1958-)

1958 Ladislav Stipek/Ludvik Vyhnanovswky, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Otto Bottner/Toma Reiser, Rumänien)
1960 Zoltan Berczik/Ferenc Sido, Ungern 
(Runner up: Rimas Pashkevichins/Algimantas Saunoris, Sovjetunionen) 3. Tony Larsson/Joszip Vogrinc, Sverige/Jugoslavien
1962 Vijislav Markovic/Janez Teran, Jugoslavien
(Runner up: Istvan Korpa/Edvard Vecko, Jugoslavien)
1964 Vladimir Miko/Jaroslav Stanek, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige) Finalsiffror: 19-21, 20-22, 23-21, 21-19, 14-21
1966 European Champions: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige (Coach: Lars Holmö)
(Runner up: Vladimir Miko/Jaroslav Stanek, Tjeckoslovakien) Finalsiffror: 21-13, 15-21, 16-21, 21-11, 21-17
1968 Anton Stipancic/Edvard Vecko, Jugoslavien 
(Runner up: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige) Finalsiffror: 17-21, 22-20, 20-22, 14-21
1970 Anton Stipancic/Dragutin Surbek, Jugoslavien 
(Runner up: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige)Finalsiffror: 16-21, 21-17, 21-9, 19-21, 13-21
1972 Istvan Jonyer/Peter Rozsas, Ungern 
(Runner up: Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige) Finalsiffror: 18-21, 13-21, 23-21, 20-22
1974 Istvan Jonyer/Tibor Klampar, Ungern 
(Runner up: Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige) Finalsiffror: 21-14, 14-21, 22-24, 21-16, 18-21
1976 European Champions: Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige (Coach: Hans Alsér)
(Runner up: Jaroslav Kunz/Milan Orlowski, Tjeckoslovakien) 3. Ingemar Wikström/Bela Frank, Sverige/Ungern Finalsiffror: 21-13, 21-6, 21-17
1978 Gabor Gergely/Milan Orlowski, Ungern/Tjeckoslovakien 
(Runner up: Jochen Leiss/Peter Stellwag, Västtyskland)
1980 Patrick Birocheau/Jacques Secretin, Frankrike 
(Runner up: Anton Stipancic/Dragutin Surbek, Jugoslavien)
1982 Zoran Kalinic/Dragutin Surbek, Jugoslavien 
(Runner up: Gabor Gergely/Istvan Jonyer, Ungern) 3. Ulf Bengtsson/Erik Lindh, Sverige
1984 Zoran Kalinic/Dragutin Surbek, Jugoslavien 
(Runner up: Erik Lindh/Jan-Ove Waldner, Sverige) 3. Ulf Bengtsson/Ulf Carlsson, Sverige Finalsiffror: 19-21, 18-21
1986 European Champions: Erik Lindh/Jan-Ove Waldner, Sverige (Coach: Hans Kroon) 
(Runner up: Mikael Appelgren/Ulf Carlsson, Sverige) 
Finalsiffror: 21-13, 13-21, 21-16
1988 European Champions: Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner, Sverige (Coach: Glenn Östh) 
(Runner up: Ilija Lupulesku/Zoran Primorac, Jugoslavien) 3. Erik Lindh/Jörgen Persson, Sverige Finalsiffror: 13-21, 21-13, 21-14 
1990 Ilija Lupulesku/Zoran Primorac, Jugoslavien
(Runner up: Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf, Tyskland) 3. Peter Karlsson/Thomas von Scheele, Sverige
1992 European Champions: Erik Lindh/Jörgen Persson, Sverige (Coach: Anders Thunström)
(Runner up: Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner) 3. Peter Karlsson/Thomas von Scheele, Sverige 
Finalsiffror: 21-16, 21-10
1994 Zoran Kalinic/Kalin Kreanga, Jugoslavien/Grekland
(Runner up: Zoran Primorac/Jean-Michel Saive, Kroatien/Belgien)
1996 European Champions: Jörgen Persson/Jan-Ove Waldner, Sverige (Coach: Ulf Carlsson)
(Runner up: Lucjan Blaszczyk/Andrei Grubba, Polen) Finalsiffror: 21-15, 21-11
1998 Jörg Rosskopf/Vladimir Samsonov, Tyskland/Vitryssland
(Runner up: Kalinikos Kreanga/Ilija Lupulesku, Grekland/Jugoslavien) 3. Jörgen Persson/Jan-Ove Waldner, Sverige
2000 Patrick Chila/Philippe Gatien, Frankrike
(Runner up: Kalinikos Kreanga/Ilija Lupulesku, Grekland/Jugoslavien)
2002 Timo Boll/Zoltan Fejer-Konnerth, Tyskland
(Runner up: Lucjan Blaszczyk/Tomaz Krzeszewski, Polen)
2003 Chen Weixing/Evgenij Stjetenin, Österrike/Vitryssland
(Runner up: Dmitrij Mazunov/Alexej Smirnov, Ryssland)
2005 Karl Jindrak/Werner Schlager, Österrike
(Runner up: Kalinikos Kreanga/Vladimir Samsonov, Grekland)
2007 Timo Boll/Christian Süss, Tyskland
(Runner up: Lucjan Blaszczyk/Tan Ruiwu, Polen/Kroatien)
2008 Timo Boll/Christian Süss, Tyskland
(Runner up: Trinko Keen/Werner Schlager, Holland/Österrike) 3. Jon Persson/Robert Svensson, Sverige
2009 Timo Boll/Christian Süss, Tyskland
(Runner up: Lucjan Blaszczyk/Wang Zeng Yi, Polen)
2010 Timo Boll/Christian Süss, Tyskland
(Runner up: Jonathan Groth/Kasper Sternberg, Danmark)
2011 Marcos Freitas/Andrej Gacina, Portugal/Kroatien
(Runner up: Alexander Shibaev/Kirill Skachkov, Ryssland)
2012 Robert Gardos/Daniel Habesohn, Österrike
(Runner upp: Kristian Karlsson/Mattias Karlsson, Sverige) Finalsiffror: 10-12, 9-11, 12-10, 13-11, 5-11, 15-13, 10-12
2013 Tan Ruiwu/Wang Zeng Yi, Kroatien/Polen
(Runner up: Robert Gardos/Daniel Habesohn, Österrike)
2015 Stefan Fegerl/Joao Monteiro, Österrike/Portugal
(Runner up: Robert Gardos/Daniel Habesohn, Österrike) 3. Kristian Karlsson/Mattias Karlsson, Sverige
2016 Patrick Franziska/Jonathan Groth, Tyskland/Danmark
(Runner up: Jakub Dyjas/Daniel Gorak, Polen) 3. Kristian Karlsson/Mattias Karlsson, Sverige
2018 Robert Gardos/Daniel Habesohn, Österrike) 
(Runner up: Kristian Karlsson/Mattias Falck, Sverige) Finalsiffror: 9-11, 11-6, 4-11, 9-11, 9-11

Damdubbel (1958-)

1958 Angelica Rozeanu/Ella Zeller, Rumänien 
(Runner up: Eva Koczian/Livia Mosoczy, Ungern)
1960 Maria Alexandru/Angelica Rozeanu, Rumänien 
(Runner up: Eva Koczian/Sarolta Mathe, Ungern)
1962 Diane Rowe/Mary Shannon, England
(Runner up: Inge Harst/Agnes Simon, Västtyskland) 3. Britt Andersson/Birgitta Tegner, Sverige
1964 Diane Rowe/Mary Shannon, England 
(Runner up: Maria Alexandru/Ella Zeller-Constantinescu, Rumänien)
1966 Eva Földy/Erzsebet Jurik, Ungern 
(Runner up: Irena Bosa-Mikocziova/Marta Luzova, Tjeckoslovakien)
1968 Jitka Karlikova/Maria Luzova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Svetlana Grinberg/Zoja Rudnova, Sovjetunionen)
1970 Svetlana Grinberg/Zoja Rudnova, Sovjetunionen 
(Runner up: Diane Schöler/Agnes Simon, Västtyskland)
1972 Henriette Lotaller/Judit Magos, Ungern 
(Runner up: Jill Hammersley/Beatrix Kishazi, England/Ungern)
1974 Henriette Lotaller/Judit Magos, Ungern 
(Runner up: Maria Alexandru/Alica Grofova, Rumänien/Tjeckoslovakien
1976 Jill Hammersley/Linda Howard, England 
(Runner up: Diana Dubinova/Alica Grofova, Tjeckoslovakien)
1978 Maria Alexandru/Liana Mihut, Rumäniren 
(Runner up: Judit Magos/Gabriella Szabo, Ungern)
1980 Narine Antonjan/Valentina Popova, Sovjetunionen 
(Runner up: Maria Alexandru/Liana Macean-Mihut, Rumänien)
1982 Fliura Bulatova/Inna Kovalenko, Sovjetunionen 
(Runner up: Sandra de Kruiff/Bettine Vriesekoop, Holland)
1984 Narine Antonjan/Valentina Popova, Sovjetunionen 
(Runner up: Branka Batinic/Gordana Perkucin, Jugoslavien)
1986 Fliura Bulatova/Elena Kovtun, Sovjetunionen
(Runner up: Marie Hrachova/Betinne Vriesekoop, Tjeckolslovakien/Holland) 3. Marie Svensson/Barbro Wiktorsson, Sverige
1988 Csilla Batorfi/Edit Urban, Ungern 
(Runner up: Fliura Bulatova/Elena Kovtun, Ryssland)
1990 Csilla Batorfi/Gabriella Wirth, Ungern 
(Runner up: Irina Palina/Elena Timina, Sovjetunionen)
1992 Jasna Fazlic/Gordana Perkucin, Jugoslavien 
(Runner up: Csilla Batorfi/Gabriella Wirth, Ungern)
1994 Csilla Batorfi/Krisztina Toth, Ungern 
(Runner up: Irina Palina/Elena Timina, Ryssland)
1996 Elke Schall/Nicole Struse, Tyskland 
(Runner up: Emily Noor/Bettine Vriesekoop, Holland)
1998 Elke Schall/Nicole Struse, Tyskland 
(Runner up: Marie Svensson/Otilia Badescu, Sverige/Rumänien) 3. Pernilla Pettersson/Åsa Svensson, Sverige Finalsiffror: 20-22, 9-21
2000 Csilla Batorfi/Krisztina Toth, Ungern
(Runner up: Ni Xia Lian/Peggy Regenwetter, Luxemburg) 3. Marie Svensson/Åsa Svensson, Sverige
2002 Tamara Boros/Mihaela Steff, Kroatien/Rumänien
(Runner up: Tatiana Kostromina/Victoria Pavlovitj, Vitryssland)
2003 Tamara Boros/Mihaela Steff, Kroatien/Rumanien
(Runner up: Csilla Batorfi/Krisztina Toth, Ungern)
2005 Tamara Boros/Mihaela Steff, Kroatien/Rumänien
(Runner up: Csilla Batorfi/Krisztina Toth, Ungern)
2007 Svetlana Ganina/Viktoria Pavlovitj, Vitryssland/Ryssland
(Runner up: Georgina Pota/Krisztina Toth, Ungern)
2008 Georgina Pota/Krisztina Toth, Ungern
(Runner up: Nikoleta Stefanova/Wenling Tan Monfardini, Italien)
2009 Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien
(Runner up: Nikoleta Stefanova/Tan Wenling, Italien)
2010 Oksana Fadeeva/Ruta Paskauskiene, Ryssland/Litauen
(Runner up: Li Jie/Elena Timina, Holland)
2011 Oksana Fadeeva/Ruta Paskauskiene, Ryssland/Litauen
(Runner up: Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien)
2012 Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien
(Runer up: Georgina Pota/Krisztina Toth, Ungern)
2013 Petrissa Solja/Sabine Winter, Tyskland
(Runner up: Shan Xiaona/Zhenqi Barthel, Tyskland) 3. Galia Dvorak/Matilda Ekholm, Spanien/Sverige
2015 Melek Hu/Shen Yanfei, Turkiet/Spanien
(Runner up: Georgina Pota/Elizabeta Samara, Ungern/Rumänien)
2016 Kristin Silbereisen/Sabine Winter, Tyskland
(Runner up: Shan Xiaona/Petrissa Solja, Tyskland)
2018 Kristin Lang/Nina Mittelham, Tyskland
(Runner up: Yana Noskova/Sofia Polcanova, Ryssland/Österrike) 3. Matilda Ekholm/Georgina Pota, Sverige/Ungern

Mixed dubbel (1958-)

1958 Zoltan Berczik/Gizella Farkas-Lantos, Ungern 
(Runner up: Ferenc Sido/Eva Koczian, Ungern)
1960 Gheorge Cobirzan/Maria Alexandru, Rumänien 
(Runner up: Radu Negulescu/Angelica Rozeanu, Rumänien)
1962 European Champions: Hans Alsér/Inge Harst, Sverige/Västtyskland (Coach: Sven-Olof Hammarlund)
(Runner up: Eberhard Schöler/Agnes Simon, Västtyskland) Finalsiffror: 21-16, 21-15, 21-13
1964 Peter Rozsas/Sarolta Lukacs, Ungern 
(Runner up: Vladimir Miko/Marta Luzova, Tjeckoslovakien)
1966 Vladimir Miko/Marta Luzova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Chester Barnes/Mary Shannon, England)
1968 Stanislav Gomozkov/Zoja Rudnova, Sovjetunionen 
(Runner up: Dorin Giurgiuca/Maria Alexandru, Rumänien)
1970 Stanislav Gomozkov/Zoja Rudnova, Sovjetunionen 
(Runner up: Dennis Neale/Mary Wright, England)
1972 Stanislav Gomozkov/Zoja Rudnova, Sovjetunionen 
(Runner up: Stellan Bengtsson/Lena Andersson, Sverige) Finalsiffror: 10-21, 16-21, 19-21
1974 Stanislav Gomozkov/Zoja Rudnova, Sovjetunionen 
(Runner up: Milan Orlowski/Alica Grofova, Tjeckoslovakien)
1976 Anton Stipancic/Erzsebet Palatinus, Jugoslavien 
(Runner up: Milan Orlowski/Ilona Uhlikova, Tjeckoslovakien)
1978 Wilfried Lieck/Wiebke Hendriksen, Västtyskland 
(Runner up: Tibor Klampar/Gabriella Szabo, Ungern)
1980 Milan Orlowski/Ilona Uhlikova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Desmond Douglas/Linda Jarvis, England)
1982 Andrzej Grubba/Bettine Vriesekoop, Polen/Holland 
(Runner up: Dragutin Surbek/Branka Batinic, Jugoslavien)
1984 Jacques Secretin/Valentina Popova, Frankrike/Sovjetunionen 
(Runner up: Jindrich Pansky/Marie Hrachova, Tjeckoslovakien)
1986 Jindrich Pansky/Marie Hrachova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Ilija Lupulesku/Gordana Perkucin, Jugoslavien)
1988 Ilija Lupulesku/Jasna Fazlic, Jugoslavien 
(Runner up: Andrzej Grubba/Bettine Vriesekoop, Polen/Holland) 3. Ulf Carlsson/Edith Urban, Sverige/Ungern
1990 Jean-Philippe Gatien/Wang Xiaoming, Frankrike 
(Runner up: Jean-Michel Saive/Gabriella Wirth, Belgien/Ungern)
1992 Kalinikos Kreanga/Otilia Badescu, Grekland/Rumänien 
(Runner up: Jean-Philippe Gatien/Wang Xiaoming, Frankrike) 3. Thomas von Scheele/Marie Svensson, Sverige
1994 Zoran Primorac/Csilla Batorfi, Kroatien/Ungern 
(Runner up: Kalinikos Kreanga/Otilia Badescu, Grekland/Rumänien)
1996 Vladimir Samsonov/Krisztina Toth, Vitryssland/Ungern 
(Runner up: Kalinikos Kreanga/Otilia Badescu, Grekland/Rumänien)
1998 Ilija Lupulesku/Otilia Badescu, Jugoslavien/Rumänien 
(Runner up: Erik Lindh/Marie Svensson, Sverige) Finalsiffror: 14-21, 16-21
2000 Aleksandar Karakasevic/Ruta Garkauskaite, Jugoslavien/Litauen
(Runner up: Ilija Lupulesku/Marie SvenssonJugoslavien/Sverige) Finalsiffror: 19-21, 12-21
2002 Lucjan Blaszczyk/Ni Xia Lian, Polen/Luxemburg
(Runner up: Aleksandar Karakasevic/Ruta Garkauskaite-Budiene, Serbien/Litauen)
2003 Werner Schlager/Krisztina Toth, Osterrike/Ungern
(Runner up: Chen Weixing/Viktoria Pavlovitj, Osterrike/Vitryssland)
2005 Alexandar Karakasevic/Ruta Garkauskaite-Budiene, Serbien och Montenegro/Litauen
(Runner up: Chen Weixing/Viktoria Pavlovitj, Österrike/Vitryssland)
2007 Aleksandar Karakasevic/Ruta Paskauskiene, Serbien/Litauen
(Runner up: Fedor Kuzmin/Oksana Fadeeva, Ryssland)
2008 Klassen spelades ej
2009 Aleksandar Karakasevic/Ruta Pakauskiene, Serbien/Litauen
(Runner up: Evgenij Stjetinin/Viktoria Pavlovitj, Vitryssland)
2010 Bora Vang/Sirin He, Turkiet
(Runner up: Marko Jevtovic/Melek Hu, Serbien/Turkiet)
2011 Andrei Filimon/Elizabeta Samara, Rumänien
(Runner up: Aleksandar Karakasevic/Ruta Pakauskiene, Serbien/Litauen)
2012 Andrei Filimon/Elizabeta Samara, Rumänien
(Runner up: Bora Vang/Melek Hu, Turkiet)
2013 Antonin Gavlas/Renata Strbikova, Tjeckien 
(Runner up: Lubomir Pistej/Barbora Balazova, Slovakien) 
2015 Klassen spelades ej
2016 Joao Monteiro/Daniela Monteiro Dodean, Portugal
(Runner up: Mattias Karlsson/Matilda Ekholm, Sverige) Finalsiffror: 11-5, 12-10, 5-11, 6-11, 12-14
2018 
Ruwen Filus/Han Ying, Tyskland
(Runner up: Stefan Fegerl/Sofia Polcanova, Österrike)

Herrar Lag (1958-)

1958 Ungern; Zoltan Berczik, Zoltan Bubonyi, Laszlo Földy, Elemer Gyetvai, Ferenc Sido
(Runner up: Tjeckoslovakien) 3-6. Sverige; Hans Alsér, Tony Larsson, Björne Mellström
(Förbundskapten: Sven-Olof Hammarlund)

1960 Ungern; Zoltan Berczik, Zoltan Bubonyi, Laszlo Földy, Tamas Halpert, Ferenc Sido
(Runner up: Sverige; Hans Alsér, Stellan Bengtsson 1, Toni Borg, Tony Larsson, Björne Mellström 
Förbundskapten: Sven-Olof Hammarlund) 
Finalsiffror: 4-5
Hans Alsér – Laszlo Földy 16-21, 10-21 (0-1)
Toni Borg – Zoltan Berczik 19-21, 12-21 (0-2)
Tony Larsson – Ferenc Sido 16-21, 21-18, 21-19 (1-2)
Hans Alsér – Zoltan Berczik 11-21, 13-21 (1-3)
Tony Larsson – Laszlo Földy 18-21, 21-16, 21-19 (2-3)
Toni Borg – Ferenc Sido 13-21, 18-21 (2-4)
Tony Larsson – Zoltan Berczik 21-15, 15-21, 21-17 (3-4)
Hans Alsér – Ferenc Sido 21-15, 21-17 (4-4)
Toni Borg – Laszlo Föly 19-21, 11-21 (4-5)
1962 Jugoslavien; Zeljko Hrbud, Istvan Korpa, Vojislav Markovic, Janez Teran, Edvard Vecko 
(Runner up: Sverige; Hans Alsér, Stellan Bengtsson 1, Kent Johansson, Tony Larsson, Björne Mellström 
Förbundskapten: Sven-Olof Hammarlund) Finalsiffror: 1-5
Björne Mellström – Vojislav Markovic 19-21, 17-21 (0-1)
Hans Alsér  Istvan Korpa 21-9, 21-16 (1-1)
Tony Larsson – Zeljko Hrbud 15-21, 21-23 (1-2)
Hans Alsér – Vojislav Markovic 21-16, 16-21, 15-21 (1-3)
Björne Mellström – Zeljko Hrbud 9-21, 23-21, 18-21 (1-4)
Tony Larsson – Istvan Korpa 21-13, 16-21, 17-21 (1-5)
1964 European Champions: Sverige; Hans Alsér, Carl-Johan Bernhardt, Christer Johansson, Kjell Johansson, Lennart Odén
(Förbundskapten: Sven-Olof Hammarlund)
(Runner up: Jugoslavien) Finalsiffror: 5-3
Lennart Odén – Vojislav Markovic 13-21, 13-21 (0-1)
Kjell Johansson – Edvard Vecko 18-21, 19-21 (0-2)
Hans Alsér – Istvan Korpa 21-15, 18-21, 21-14 (1-2)
Kjell johansson – Vojislav Markovic 22-20, 21-17 (2-2)
Lennart Odén – Istvan Korpa 20-22, 12-21 (2-3)
Hans Alsér – Edvard Vecko 19-21, 21-14, 21-14 (3-3)
Kjell Johansson – Istvan Korpa 21-10, 21-12 (4-3)
Hans Alsér – Vojislav Markovic 21-18, 21-19 (5-3)
1966 European Champions: Sverige; Hans Alsér, Carl-Johan Bernhardt, Christer Johansson, Kjell Johansson, Jörgen Rosberg
(Förbundskapten: Lars Holmö)
(Runner up: Sovjetunionen) Finalsiffror: 5-2
Carl-Johan Bernhardt – Sarkis Sarkhojan 16-21, 19-21 (0-1)
Hans Alsér – Stanislav Gomozkov 21-18, 21-17 (1-1)
Kjell Johansson – Anatoli Amelin 21-15, 19-21, 21-8 (2-1)
Carl-Johan Bernhardt – Stanislav Gomozkov 20-22, 12-21 (2-2)
Kjell Johansson – Sarkis Sarkhojan 19-21, 25-23, 21-18 (3-2)
Hans Alsér – Anatoli Amelin 21-17, 22-20 (4-2)
Kjell Johansson – Stanislav Gomozkov 21-10, 16-21, 21-15 (5-2)
1968 European Champions: Sverige; Hans Alsér, Stellan Bengtsson, Carl-Johan Bernhardt, Kjell Johansson, Bo Persson
(Förbundskapten: Stig Hagberg)
(Runner up: Sovjetunionen) Finalsiffror: 5-3
Bo Persson – Anatoli Amelin 19-21, 21-19, 19-21 (0-1)
Kjell Johansson – Sarkis Sarkhojan 21-14, 21-10 (1-1)
Hans Alsér – Stanislav Gomozkov 21-15, 21-11 (2-1)
Kjell Johansson – Anatoli Amelin 17-21, 16-21 (2-2)
Bo Persson – Stanislav Gomozkov 16-21, 17-21 (2-3)
Hans Alsér – Sarkis Sarkhojan 15-21, 21-15, 21-17 (3-3)
Kjell Johansson – Stanislav Gomozkov 21-13, 21-17 (4-3)
Hans Alsér – Anatoli Amelin 21-11, 21-14 (5-3)
1970 European Champions: Sverige; Hans Alsér, Stellan Bengtsson, Carl-Johan Bernhardt, Kjell Johansson, Bo Persson
(Förbundskapten: Christer Johansson)
(Runner up: Jugoslavien) Finalsiffror: 5-4
Hans Alsér – Istvan Korpa 19-21, 21-14, 19-21 (0-1)
Kjell Johansson – Milivoj Karakasevic 20-22, 19-21 (0-2)
Stellan Bengtsson – Dragutin Surbek 21-7, 22-20 (1-2)
Kjell Johansson – Istvan Korpa 23-21, 14-21, 19-21 (1-3)
Hans Alsér – Dragutin Surbek 21-15, 26-24 (2-3)
Stellan Bengtsson – Milivoj Karakasevic 9-21, 17-21 (2-4)
Kjell Johansson – Dragutin Surbek 21-13, 21-12 (3-4)
Stellan Bengtsson – Istvan Korpa 17-21, 21-14, 21-14 (4-4)
Hans Alsér – Milivoj Karakasevic 21-8, 21-14 (5-4)
1972 European Champions: Sverige; Stellan Bengtsson, Carl-Johan Bernhardt, Anders Johansson, Kjell Johansson, Bo Persson 
(Förbundskapten: Christer Johansson)
(Runner up: Jugoslavien) Finalsiffror: 5-1
Bo Persson – Dragutin Surbek 14-21, 16-21 (0-1)
Stellan Bengtsson – Milivoj Karakasevic 21-5, 21-8 (1-1)
Kjell Johansson – Anton Stipantic 21-18, 19-21, 21-12 (2-1)
Stellan Bengtsson – Dragutin Surbek 21-16, 21-18 (3-1)
Bo Persson – Anton Stipantic 21-19, 21-19 (4-1)
Kjell Johansson – Milivoj Karakasevic 15-21, 21-15, 21-19 (5-1)
1974 European Champions: Sverige; Stellan Bengtsson, Anders Johansson, Kjell Johansson, Bo Persson, Ingemar Wikström,
(Förbundskapten: Christer Johansson)
(Runner up: Ungern) Finalsiffror: 5-3 
Stellan Bengtsson – Gabor Gergely 19-21, 21-16, 21-13 (1-0)
Ingemar Wikström – Istvan Jonyer 19-21, 20-22 (1-1)
Kjell Johansson – Tibor Klampar 21-14, 21-17 (2-1)
Stellan Bengtsson – Istvan Jonyer 21-23, 21-14, 17-21 (2-2)
Kjell Johansson – Gabor Gergely 18-21, 21-13, 16-21 (2-3)
Ingemar Wikström – Tibor Klampar 21-11, 21-18 (3-3)
Kjell Johansson – Istvan Jonyer 21-14, 21-18 (4-3)
Stellan Bengtsson – Tibor Klampar 22-20, 24-22 (5-3)
1976 Jugoslavien; (Damir Jurcic, Milivoj Karakasevic, Zoran Kosanovic, Anton Stipancic, Dragutin Surbek 
(Runner up: Sverige; Stellan Bengtsson, Kjell Johansson, Roger Lagerfeldt, Ulf Thorsell, Ingemar Wikström
Förbundskapten: Hans Alsér) Finalsiffror:2-5
Ulf Thorsell – Dragutin Surbek 21-15, 17-21, 16-21 (0-1)
Stellan Bengtsson – Milivoj Karakasevic 21-11, 21-18 (1-1)
Kjell Johansson – Anton Stipantic 18-21, 21-23, 14-21 (1-2)
Stellan Bengtsson – Dragutin Surbek 17-21, 21-19, 12-21 (1-3)
Ulf Thorsell – Anton Stipantic 11-21, 21-18, 21-15 (2-3)
Kjell Johansson – Milivoj Karakasevic 21-13, 16-21, 21-23 (2-4)
Stellan Bengtsson – Anton Stipantic 21-18, 11-21, 13-21 (2-5)
1978 Ungern; (Gabor Gergely, Istvan Jonyer, Tibor Klampar, Tibor Kreisz
(Runner up: England)
1980 European Champions: Sverige; Mikael Appelgren, Stellan Bengtsson, Ulf Carlsson, Erik Lindh, Ulf Thorsell
(Förbundskapten: Kjell Johansson)
(Runner up: Västtyskland) Finalsiffror: 5-4
Ulf Carlsson – Engelbert Huging 21-11, 21-19 (1-0)
Stellan Bengtsson – Wilfried Lieck 21-19, 21-14 (2-0)
Ulf Thorsell – Peter Stellwag 12-21, 16-21 (2-1)
Stellan Bengtsson – Engelbert Huging 21-18, 19-21, 21-15 (3-1)
Ulf Carlsson – Peter Stellwag 11-21, 23-21, 14-21 (3-2)
Ulf Thorsell – Wilfried Lieck 21-11, 21-15 (4-2)
Stellan Bengtsson – Peter Stellwag 17-21, 21-19, 18-21 (4-3)
Ulf Thorsell – Engelbert Huging 7-21, 21-14, 17-21 (4-4)
Ulf Carlsson – Wilfried Lieck 21-19, 21-19 (5-4)
1982 Ungern; Gabor Gergely, Istvan Jonyer, Tibor Klampar, Zsolt Kriston, Janos Molnar 
(Runner up: Tjeckoslovaken)
1984 Frankrike; Patrick Birocheau, Pierre Campagnolle, Francois Faout, Patrick Renverse, Jacques Secretin
(Runner up: Polen) 3. Sverige; Ulf Bengtsson, Ulf Carlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner 
Förbundskapten: Tomas Berner)
1986 European Champions: Sverige; Mikael Appelgren, Ulf Carlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Hans Kroon)
(Runner up: Frankrike) Finalsiffror: 5-0
Erik Lindh – Jean-Philippe Gatien 23-25, 21-10, 21-13 (1-0)
Jörgen Persson – Patrick Birocheau 21-9, 21-14 (2-0)
Jan-Ove Waldner – Jacques Secretin 22-20, 12-21, 21-17 (3-0)
Erik Lindh – Patrich Birocheau 19-21, 21-18, 21-12 (4-0)
Jan-Ove Waldner – Jean-Philippe Gatien 21-10, 21-15 (5-0)
1988 European Champions: Sverige; Mikael Appelgren, Ulf Bengtsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Glenn Östh)
(Runner up: England) Finalsiffror: 5-3
Jörgen Persson – Desmond Douglas 21-15, 21-12 (1-0)
Jan-Ove Waldner – Carl Prean 13-21, 5-21 (1-1)
Erik Lindh – Alan Cooke 21-18, 21-9 (2-1)
Jörgen Persson – Carl Prean 11-21, 21-15, 21-18 (3-1)
Erik Lindh – Desmond Douglas 18-21, 15-21 (3-2)
Jan-Ove Waldner – Alan Cooke 18-21, 16-21 (3-3)
Erik Lindh – Carl Prean 21-13, 10-21, 21-16 (4-3)
Jörgen Persson – Alan Cooke 21-18, 21-11 (5-3)
1990 European Champions: Sverige; Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Glenn Östh) 
(Runner up: Västtyskland) Finalsiffror: 5-2 
Mikael Appelgren – Steffen Fetzner 21-19, 21-17 (1-0)
Jörgen Persson – Jörg Rosskopf 16-21, 21-12, 21-15 (2-0)
Jan-Ove Waldner – Georg Böhm 22-24, 21-14, 18-21 (2-1)
Mikael Appelgren – Jörg Rosskopf 21-17, 21-13 (3-1)
Jan-Ove Waldner – Steffen Fetzner 21-14, 14-21, 15-21 (3-2)
Jörgen Persson – Georg Böhm 21-15, 22-24, 21-19 (4-2)
Jan-Ove Waldner – Jörg Rosskopf 21-18, 21-23, 21-18 (5-2)
1992 European Champions: Sverige; Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Anders Thunström)
(Runner up: England) Finalsiffror: 4-1
Jörgen Persson – Chen Xinhua 21-8, 21-18 (1-0)
Mikael Appelgren – Carl Prean 19-21, 16-21 (1-1) 
Jan-Ove Waldner – Mathew Syed 21-14, 21-10 (2-1) 
Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner – Alan Cooke/Carl Prean 21-15, 21-14 (3-1) 
Jörgen Persson – Carl Prean 21-18, 21-18 (4-1) 
1994 Frankrike; Nicolas Chatelain, Patrick Chila, Damien Eloi, Jean-Philippe Gatien, Christophe Legout
(Runner up: Sverige; Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Erik Lindh, Thomas von Scheele, Jan-Ove Waldner
Förbundskapten: Sören Ahlén) Finalsiffror: 3-4
Jan-Ove Waldner – Christophe Legout 25-23, 21-12 (1-0)
Peter Karlsson – Jean Philippe Gatien 21-15, 21-16 (2-0)
Erik Lindh – Patrick Chila 19-21, 14-21 (2-1)
Erik Lindh/Jan-Ove Waldner – Damien Eloi/Jean-Philippe Gatien 16-21, 16-21 (2-2)
Jan-Ove Waldner – Jean-Philippe Gatien 18-21, 21-19, 21-14 (3-2)
Peter Karlsson – Patrick Chila 21-14, 19-21, 19-21 (3-3)
Erik Lindh – Christophe Legout 21-18, 10-21, 17-21 (3-4)
1996 European Champions: Sverige; Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Tomas von Scheele, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Ulf Carlsson) 
(Runner up: Frankrike) Finalsiffror: 4-1
Peter Karlsson – Jean-Philippe Gatien 15-21, 15-21 (0-1)
Jan-Ove Waldner – Damiel Eloi  21-14, 21-17 (1-1)
Jörgen Persson – Patrick Chila 21-17, 21-6 (2-1)
Jörgen Persson/Jan-Ove Waldner – Damien Eloi/Jean-Philippe Gatien 21-17, 21-16 (3-1)
Jan-Ove Waldner – Jean-Philippe Gatien 19-21, 21-13, 24-22 (4-1)
1998 Frankrike; Nicolas Chatelain, Patrick Chila, Damien Eloi, Jean-Philippe Gatien, Eric Varin
(Runner up: Polen) 3. Sverige; Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Ulf Carlsson)
2000 European Champions: Sverige; Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Jörgen Persson, Magnus Molin, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Ulf Carlsson) 
(Runner up Tyskland) Finalsiffror: 4-1
Jan-Ove Waldner – Peter Franz 21-8, 18-21, 21-10 (1-0)
Jörgen Persson – Jörg Rosskopf 23-21, 15-21, 21-14 (2-0)
Peter Karlsson – Timo Boll 9-21, 10-21 (2-1)
Jörgen Persson/Jan-Ove Waldner  Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf 21-15, 21-16 (3-1)
Jan-Ove Waldner – Jörg Rosskopf 21-16, 21-18 (4-1)
2002 European Champions: Sverige; Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Jens Lundquist, Magnus Molin, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Peter Sterneborg)
(Runner up: Tyskland) Finalsiffror: 3-2
Jan-Ove Waldner – Torben Wosik 11-9, 11-9, 15-13 (1-0) 
Fredrik Håkansson – Timo Boll 11-4, 4-11, 9-11, 5-11 (1-1) 
Peter Karlsson – Lars Hielscher 11-13, 11-7, 15-13, 12-10 (2-1) 
Jan-Ove Waldner – Timo Boll 9-11, 4-11, 4-11 (2-2) 
Fredrik Håkansson – Torben Wosik 11-5, 8-11, 15-17, 11-5, 11-6 (3-2) 
2003 Vitryssland; Dmitrij Boltrushko, Dmitrij Chumakov, Dmitrij Davidovich, Vladimir Samsonov, Evgeni Tjetjetinin
(Runner up: Tyskland) 3. Sverige; Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Jens Lundquist, Magnus Molin, Jörgen Persson
(Förbundskapten: Peter Sterneborg)
2005 Danmark; Allan Bentsen, Michael Maze, Martin Monrad, Finn Tugwell 
(Runner up: Österrike)
2007 Tyskland; Timo Boll, Dimitrij Ovtcharov, Jörg Rosskopf, Bastian Steger, Christian Süss 
(Runner up: Kroatien)
2008 Tyskland; Patrick Baum, Timo Boll, Dimitrij Ovtcharov, Bastian Steger, Christian Süss 
(Runner up: Vitryssland)
2009 Tyskland; Patrick Baum, Timo Boll, Dimitrij Ovtcharov, Bastian Steger, Christian Süss 
(Runner up: Danmark)
2010 Tyskland; Patrick Baum, Timo Boll, Patrick Franziska, Dimitrij Ovtcharov, Christian Süss 
(Runner up: Vitryssland)
2011 Tyskland; Patrick Baum, Timo Boll, Ruwen Filus, Dimitrij Ovtcharov, Bastian Steger
(Runner up: Sverige; Pär Gerell, Jens Lundquist, Jörgen Persson, Robert Svensson, Mattias Karlsson
Förbundskapten: Erik Lindh/Coach: Peter Karlsson) 
Finalsiffror: 0-3
Jörgen Persson – Timo Boll 11-9, 4-11, 8-11, 9-11 (0-1)
Pär Gerell – Dimitrij Ovtcharov 5-11, 10-12, 11-13 (0-2)
Jens Lundquist – 
Patrick Baum 11-9, 11-9, 8-11, 8-11, 7-11 (0-3)
2013 Tyskland ; Patrick Baum, Ruben Filus, Patrick Franziska, Dimitrij Ovtcharov, Bastian Steger
(Runner up; Grekland)
2014 Portugal; Tiago Apolonia, Marcos Freitas, Joao Monteiro
(Runner up; Tyskland) 3. Sverige; Harald Andersson, Pär Gerell, Kristian Karlsson, Jon Perssson
(Förbundskaptener: Ulf Carlsson/Markus Sjöberg)
2015 Österrike; Stefan Fegerl, Robert Gardos, Daniel Habesohn 
(Runner up; Tyskland)
2017 Tyskland; Timo Boll, Ruwen Filus, Patrick Franziska, Dimitrij Ovtcharov, Ricardo Walther
(Runner up; Portugal)
2019 Tyskland; Timo Boll, Benedikt Duda, Ruwen Filus, Patrick Franziska, Dimitrij Ovtcharov
(Runner up; Portugal) 3. Sverige; Mattias Falck, Kristian Karlsson, Anton Källberg, Truls Möregårdh, Jon Persson
(Förbundskapten: Peter Blomkvist)

Damer Lag (1958-)

1958 England; Diane Collins, Ann Haydon, Jill Rook
(Runner up: Rumänien)
1960 Ungern; Gizella Farkas-Lantos, Eva Koczian, Sarolta Mathe, Livia Mosoczy 
(Runner up: England)
1962 Västtyskland; Edit Buchholtz, Inge Harst, Uschi Matthias, Agnes Simon
(Runner up: England) 3. Sverige; Britt Andersson, Lena Guntsch, Birgitta Tegner 
(Förbundskapten: Uppgift saknas)

1964 England; (Lesley Bell, Irene Ogus, Diane Rowe, Mary Shannon
(Runner up: Ungern)
1966 Ungern; Eva Földy, Erzsebet Heirits-Jurik, Sarolta Mathe
(Runner up: Sovjetunionen)
1968 Västtyskland; Edit Buchholtz, Wiebke Hendriksen, Jutta Krüger, Agnes Simon
(Runner up: Sovjetunionen)
1970 Sovjetunionen; Svetlana Grinberg, Rita Pogosova, Zoja Rudnova, Aldona Skarulene 
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1972 Ungern; Beatrix Kishazi, Henriette Lotaller, Judit Magos 
(Runner up: Västtyskland)
1974 Sovjetunionen; Elmira Antonjan, Svetlana Fedorova, Asta Gedraitite, Zoja Rudnova 
(Runner up: Ungern)
1976 Sovjetunionen; Elmira Antonjan, Tatjana Ferdman, Valentina Popova, Zoja Rudnova
(Runner up: England)
1978 Ungern; Beatrix Kishazi, Judit Magos, Zsuzsa Olah, Gabriella Szabo
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1980 Sovjetunionen; Narine Antonjan, Ludmilla Bakshutova, Fliura Bulatova, Valentina Popova 
(Runner up: Ungern)
1982 Ungern; Beatrix Kishazi, Zsuzsa Olah, Gabriella Szabo, Edit Urban
(Runner up: Västtyskland)
1984 Sovjetunionen; Narine Antonjan, Fliura Bulatova, Valentina Popova, Anita Zakharjan 
(Runner up: Jugoslavien)
1986 Ungern; Csilla Batorfi, Györgyi Fazekas, Zsuzsa Olah, Edit Urban 
(Runner up: Sovjetunionen)
1988 Sovjetunionen; Fliura Bulatova, Elena Kovtun, Valentina Popova, Raisa Timofeeva 
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1990 Ungern; Csilla Batorfi, Edit Urban, Gabriella Wirth
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1992 Rumänien; Otilia Badescu, Maria Bogoslov, Emilia Ciosu, Adriana Nastase
(Runner up: Nederländerna)
1994 Ryssland; Svetlana Bakhtina, Oksana Kusch, Galina Melnik, Irina Palina, Jelena Timina 
(Runner up: Tyskland)
1996 Tyskland; Christina Fischer, Olga Nemes, Elke Schall, Jie Schöpp, Nicole Struse 
(Runner up: Ungern)
1998 Tyskland; Christina Fischer, Olga Nemes, Elke Schall, Jie Schöpp, Nicole Struse
(Runner up: Ungern)
2000 Ungern; Csilla Batorfi, Maria Fazekas, Zita Molnar, Krisztina Toth 
(Runner up: Tyskland) 
2002 Rumänien; Ana Gogorita, Adriana Nastase, Michaela Steff 
(Runner up: Tyskland) 3. Sandra Johansson, Susanne Jonsson, Marie Olsson, Åsa Svensson
(Lagledare/Coach: Erik Lindh)

2003 Italien; Ding Yan, Laura Negrisoli, Nikoleta Stefanova, Wang Yu, Wenling Tan Monfardini
(Runner up: Kroatien)
2005 Rumänien; Otilia Badescu, Julia Necula, Mihaela Steff, Adriana Zamfir 
(Runner up: Kroatien)
2007 Ungern; Petra Lovas, Georgina Pota, Krisztina Toth 
(Runner up: Ryssland)
2008 Nederländerna; Linda Creemers, Li Jiao, Li Jie, Elena Timina 
(Runner up: Ungern)
2009
 Nederländerna; Linda Creemers, Li Jiao, Li Jie, Carla Nouwen, Elena Timina 
(Runner up: Polen)
2010 Nederländerna; Linda Creemers, Li Jiao, Li Jie 
(Runner up: Rumänien)
2011 Nederländerna; Linda Creemers, Birgitte Eerland, Li Jiao, Li Jie, Elena Timina 
(Runner up: Rumänien)
2013 Tyskland; Han Ying, Shan Xiaona, Kristin Silbereisen, Petrissa Solja, Wu Jiaduo 
(Runner up: Rumänien)
2014 Tyskland; Han Ying, Irene Ivancan, Shan Xiaona, Petrissa Solja, Sabine Winte
(Runner up: Österrike) 3. Sverige; Linda Bergström, Matilda Ekholm, Li Fen, Daniela Moskovits
(Förbundskapten: Anders Johansson/Coach: Tomas Johansson)

2015 Tyskland; Han Ying, Shan Xiaona, Petrissa Solja
(Runner up: Rumänien)
2017 Rumänien; Irina Ciobanu, Adina Diaconu, Daniela Monteiro-Dodean, Elizabeta Samara, Bernadette Szocs 
(Runner up: Tyskland)
2019 Rumänien; Irina Ciobanu, Adina Diaconu, Daniele Monteiro-Dodean, Elizabeta Samara, Bernadette Szocs
(Runner up: Portugal)

INTERNATIONELLA ÖPPNA MÄSTERSKAP

(fram till starten av ITTF Pro Tour/World Tour 1996)

Urval Internationella öppna Mästerskapstävlingar; China Open, English Open, German Open, Japan Open, Korea Open, Scandinavian Open/Swedish Open (SOC) och US Open fram till starten av ITTF Pro Tour/ ITTF World Tour 1996.

Herrsingel

Herrar singel (1920-talet)

1925
German Open: 
Prashant N. Nanda, Indien 

1926
German Open:
 Zoltan Mechlovits, Ungern 

1927
English Open: 
S.R.G. Suppiah, Indien 
German Open: 
Sandor Glancz, Ungern

1928
English Open: 
Daniel Pecsi, Ungern 
German Open: 
Alfred Liebster, Österrike

1929
English Open: 
Antonin Malecek, Tjeckoslovakien 
German Open: 
Antonin Malecek, Tjeckoslovakien

Herrar singel (1930-talet)

1930
English Open: 
Sandor Glancz, Ungern 
German Open:
 Viktor Barna, Ungern

1931
English Open: 
Miklos Szabados, Ungern 
German Open:
 Viktor Barna, Ungern 

1932
English Open: 
Miklos Szabados, Ungern 
German Open:
 Viktor Barna, Ungern

1933
English Open: 
Viktor Barna, Ungern
German Open: 
Mordecai Finberg, Lettland

1934
English Open: 
Viktor Barna, Ungern

1935
English Open: 
Viktor Barna, Ungern
German Open: 
Miloslav Hamr, Tjeckoslovakien

1936
English Open: 
Alex Ehrlich, Polen
German Open: 
Stanislav Kolar, Tjeckoslovakien

1937
English Open: 
Viktor Barna, Ungern
German Open: 
Bohumil Vana, Tjeckoslovakien

1938
English Open: 
Viktor Barna, Ungern
German Open: 
Miloslav Hamr, Tjeckoslovakien

1939
English Open: 
Richard Bergmann, Österrike
German Open: 
Miloslav Hamr, Tjeckoslovakien

Herrar singel (1940-talet)

1940
English Open: 
Richard Bergmann, Österrike

1941
1942       
1943       
Uppehåll mellan 1941-45 p.g.a. 2:a världskriget
1944
1945

1946
English Open: Bohumil Vana, Tjeckoslovakien 

1947
English Open: 
Vaclav Tereba, Tjeckoslovakien

1948
English Open:
 Richard Bergmann, England

1949
English Open: Marty Reisman, USA

Herrar singel (1950-talet)

1950
English Open: 
Richard Bergmann, England 

1951
English Open: 
Alex Ehrlich, Frankrike 

1952
English Open: 
Richard Bergmann, England 

1953
English Open: 
Michel Hauguenauer, Frankrike

1954

English Open: 
Richard Bergmann, England
German Open: 
Vilim Harangozo, Jugoslavien 
Scandinavian Open (SOC): 
Zarko Dolinar, Jugoslavien

1955
English Open: 
Zarko Dolinar, Jugoslavien 
German Open: 
Alex Ehrlich, Frankrike
Scandinavian Open (SOC): Kalman Szepesi, Ungern

1956
English Open:
 Elemer Gyetvai, Ungern

1957

English Open: 
Zoltan Berczik, Ungern 
Scandinavian Open (SOC): 
Zoltan Berczik, Ungern

1958
English Open: 
Ferenc Sido, Ungern 
Scandinavian (SOC): 
Vojislav Markovic, Jugoslavien 

1959
English Open: 
Ichiro Ogimura, Japan
Scandinavian Open (SOC): Chuang Tse-tung, Kina

Herrar singel (1960-talet)

1960
English Open: 
Ian Harrison, England
German Open Champion: Tony Larsson, Sverige 
Scandinavian Open (SOC): 
Yang Jui-hua, Kina 

1961
English Open: 
Victor Markovic, Jugoslavien 
German Open Champion: Hans Alsér, Sverige
Scandinavian Open (SOC): 
Peter Rozsas, Ungern

1962
English Open: 
Zoltan Berczik, Ungern 
German Open: 
Eberhard Schöler, Västtyskland
Scandinavian Open (SOC): Vojislav Markovic, Jugoslavien 

1963
English Open: 
Zoltan Berczik, Ungern 
German Open: 
Eberhard Schöler, Västtyskland
Scandinavian Open Champion: Hans Alsér, Sverige

1964
English Open: 
Dorin Giurgica, Rumänien
German Open: 
Eberhard Schöler, Västtyskland

1965
English Open: 
Eberhard Schöler, Västtyskland
German Open: 
Dorin Giurgiuca, Rumänien 
Scandinavian Open (SOC): 
Wang Chia-Sheng, Kina

1966
German Open: 
Jaroslav Stanek, Tjeckoslovakien

1967
English Open: 
Jaroslav Stanek, Tjeckoslovakien
Scandinavian Open (SOC): Stefan Kollarowitz, Tjeckolovakien 

1968
English Open: 
Stanislav Gomozkov, Sovjetunionen
German Open: 
Istvan Korpa, Jugoslavien 

1969
English Open: 
Stanislav Gomozkov, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): Tibor Klampar, Ungern 

Herrar singel (1970-talet)

1970
English Open: 
Stefan Kollarovits, Tjeckoslovakien 
German Open: 
Eberhard Schöler, Västtyskland
Scandinavian Open Champion: Hans Alsér, Sverige

1971
English Open: 
Tibor Klampar, Ungern
Scandinavian Open Champion: Kjell Johansson, Sverige

1972
English Open Champion: Stellan Bengtsson, Sverige
German Open Champion: Kjell Johansson, Sverige 
Scandinavian Open Champion: Kjell Johansson, Sverige 

1973
English Open Champion: Stellan Bengtsson, Sverige 
Scandinavian Open (SOC): 
Dragutin Surbek, Jugoslavien

1974
English Open Champion: Kjell Johansson, Sverige
German Open Champion: Kjell Johansson, Sverige
Scandinavian Open (SOC): 
Dragutin Surbek, Jugoslavien
US Open Champion: Kjell Johansson, Sverige

1975
English Open: 
Anatoli Strokatov, Sovjetunionen
Scandinavian Open Champion: Stellan Bengtsson, Sverige
US Open Champion: Kjell Johansson, Sverige

1976
English Open Champion: Stellan Bengtsson, Sverige
German Open Champion: Kjell Johansson, Sverige
Scandinavian Open (SOC): 
Guo Yuehua, Kina
US Open: 
Dragutin Surbek, Jugoslavien

1977
English Open: 
Stanislav Gomozkov, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): Lu Chi-Wei, Kina
US Open: 
Jochen Leiss, Västtyskland

1978
English Open: 
Li Zhenshi, Kina
Scandinavian Open (SOC): Li Zhenshi, Kina 
US Open: 
Norio Takashima, Japan

1979
English Open: Guo Yuehua, Kina
Scandinavian Open Champion: Stellan Bengtsson, Sverige 
US Open: 
Milan Orlowski, Tjeckoslovakien 

Herrar singel (1980-talet)

1980
English Open: 
Desmond Douglas, England
German Open: 
Shi Zhihao, Kina
Korea Open: Jacques Secretin, Frankrike 
Scandinavian Open Champion: Ulf Carlsson, Sverige
US Open Champion: Mikael Appelgren, Sverige

1981
Scandinavian Open (SOC): Jiang Jialiang, Kina
US Open: 
Xie Saike, Kina

1982
English Open: 
Teng Yi, Kina
German Open: 
Josef Dvoracek, Tjeckoslovakien
Korea Open Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige
US Open: 
Zoran Kosanovic, Canada

1983
Swedish Open Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige
US Open: 
Eric Boggan, USA

1984
English Open: 
Desmond Douglas, England
German Open: 
Andrzej Grubba, Polen
US Open: 
Wu Wen-Chia, Taiwan

1985
Korea Open: Wang Huiyuan, Kina
Swedish Open (SOC): 
Andrzej Grubba, Polen
US Open: 
Cheng Yinghua, Kina

1986
English Open: 
Zoran Kalinic, Jugoslavien
German Open Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige
US Open: 
Teng Yi, Kina

1987
Swedish Open (SOC): 
Chen Zhibin, Kina
US Open Champion: Mikael Appelgren, Sverige

1988
China Open: Xu Zengcai, Kina
English Open Champion: Jörgen Persson, Sverige
German Open: 
Andrzej Grubba, Polen
US Open: 
Jean-Philippe Gatien, Frankrike

1989
China Open: Chen Zhibin, Kina
Japan Open: 
Ma Wenge, Kina
Swedish Open (SOC): 
Li Gun Sang, Nordkorea
US Open: 
Jean-Michel Saive, Belgien 

herrar singel (1990-talet)

1990
English Open: 
Yu Shentong, Kina
German Open: 
Jean-Philippe Gatien, Frankrike
Japan Open Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige 
US Open Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige

1991
China Open: 
Lu Lin, Kina 
Japan Open Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige 
Swedish Open Champion: Mikael Appelgren, Sverige
US Open: 
Zoran Primorac, Kroatien 

1992
China Open: 
Ma Wenge, Kina 
English Open: 
Jean-Philippe Gatien, Frankrike 
Japan Open: 
Wang Tao, Kina 
US Open: 
Johnny Huang, Canada

1993
China Open: 
Jean-Michel Saive, Belgien
Japan Open: 
Wang Tao, Kina 
Korea Open: 
Wang Tao, Kina 
Swedish Open (SOC): 
Andrzej Grubba, Polen
US Open: 
Cheng Yinghua, USA

1994
China Open: 
Wang Tao, Kina 
Japan Open: 
Johnny Huang, Canada 
Korea Open: 
Kong Linghui, Kina 
Swedish Open (SOC): 
Ding Song, Kina 
US Open: 
Kong Linghui, Kina

1995
China Open: 
Kong Linghui, Kina 
English Open: 
Damien Eloi, Frankrike
Japan Open: Ding Song, Kina 
Swedish Open (SOC): Vladimir Samsonov, Vitryssland
US Open: 
Liu Guoliang, Kina

Damsingel

Damer singel (1920-talet)

1925
German Open: 
Richter-Schwerdtfeger, Tyskland

1926
German Open:
 Josephine Wiesentahl, Österrike 

1927
English Open: 
Dolly Gubbins, Wales
German Open: 
Erika Metzger, Tyskland

1928
English Open: 
Erika Metzger, Tyskland
German Open: 
Maria Mednyanszky, Ungern

1929
English Open: 
Marie Smidova, Tjeckoslovakien
German Open: 
Ingeborg Carnatz, Tyskland

Damer singel (1930-talet)

1930
English Open: 
Dolly Gubbins, Wales
German Open:
 Maria Mednyanszky, Ungern

1931
English Open: 
Valerie Bromfield, England
German Open:
 Magda Gal, Ungern

1932
English Open: 
Maria Mednyanszky, Ungern
German Open:
 Maria Mednyanszky, Ungern

1933
English Open: 
Dora Emdin, England
German Open: 
Astrid Krebsbach, Tyskland

1934
English Open: 
Margaret Osborne, England

1935
English Open: 
Margaret Osborne, England
German Open: 
Astrid Krebsbach, Tyskland

1936
English Open: 
Marie Kettnerova, Tjeckoslovakien
German Open: 
Astrid Krebsbach, Tyskland

1937
English Open: 
Ruth Aarons, USA
German Open: 
Gertrude Pritzi, Österrike 

1938
English Open: 
Dora Beregi, Ungern
German Open: 
Gertrude Pritzi, Tyskland

1939
English Open: 
Jean Nicoll, England
German Open: 
Gertrude Pritzi, Tyskland

Damer singel (1940-talet)

1940
English Open: 
Vera Dace, England

1941
1942       

1943        
Uppehåll mellan 1941-45 p.g.a. 2:a världskriget
1944
1945

1946
English Open: 
Dora Beregi, England

1947
English Open: 
Gizi Farkas, Ungern

1948
English Open:
 Gizi Farkas, Ungern

1949
English Open: 
Peggy McLean, USA

Damer singel (1950-talet)

1950
English Open: 
Mildred Shahian, USA

1951
English Open: 
Trude Pritzi, Österrike 

1952
English Open: 
Linde Wertl, Österrike 

1953
English Open: 
Rosalind Rowe, England

1954

English Open: 
Linde Wertl, Österrike
German Open: 
Fujie Eguchi, Japan
Scandinavian Open (SOC): 
Angelica Rozeanu, Rumänien

1955
English Open: 
Rosalind Rowe, England
German Open: 
Helen Elliot, Skottland
Scandinavian Open (SOC): Angelica Rozeanu, Rumänien

1956
English Open:
 Gizi Farkas, Ungern

1957

English Open: 
Fujie Eguchi, Japan
Scandinavian Open (SOC): 
Ann Haydon, England

1958
English Open: 
Agnes Simon, Nederländerna
Scandinavian (SOC): 
Agnes Simon, Nederländerna

1959
English Open: 
Fujie Eguchi, Japan 
Scandinavian Open (SOC): Eva Koczian, Ungern 

Damer singel (1960-talet)

1960
English Open: 
Agnes Simon, Nederländerna
German Open: 
Agnes Simon, Nederländerna
Scandinavian Open (SOC): 
Agnes Simon, Nederländerna

1961
English Open: 
Eva Koczian-Földy, Ungern
German Open: 
Agnes Simon, Nederländerna
Scandinavian Open (SOC): 
Agnes Simon, Nederländerna

1962
English Open: 
Diane Rowe, England
German Open: 
Agnes Simon, Västtyskland
Scandinavian Open (SOC): Eva Koczian-Földy, Ungern

1963
English Open: 
Maria Alexandru, Rumänien
German Open: 
Maria Alexandru, Rumänien
Scandinavian Open (SOC): Eva Koczian-Földy, Ungern

1964
English Open: 
Maria Alexandru, Rumänien
German Open: 
Maria Alexandru, Rumänien

1965
English Open: 
Marta Luzova, Tjeckoslovakien 
German Open: 
Mary Shannon, England
Scandinavian Open (SOC): 
Li Ho-Nan, Kina

1966
German Open: 
Maria Alexandru, Rumänien

1967
English Open: 
Mary Shannon-Wright, England
Scandinavian Open (SOC): Zoja Rudnova, Sovjetunionen

1968
English Open: 
Eleonora Mihalca, Rumänien 
German Open: 
Marta Luzova, Tjeckoslovakien 

1969
English Open: 
Zoja Rudnova, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): Agnes Simon, Västtyskland

Damer singel (1970-talet)

1970
English Open: 
Maria Alexandru, Rumänien
German Open: 
Zoja Rudnova, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): Cheng Min-Chih, Kina 

1971
English Open: 
Maria Alexandru, Rumänien 
Scandinavian Open Champion: Birgitta Rådberg, Sverige

1972
English Open: 
Maria Alexandru, Rumänien 
German Open: 
Zoja Rudnova, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): 
Ailesa Lee, Sydkorea 

1973
English Open Champion: Birgitta Rådberg, Sverige
Scandinavian Open (SOC): 
Yu Chin-Chia, Kina 

1974
English Open: 
Maria Alexandru, Rumänien 
German Open: 
Chung Hyun-Sook, Sydkorea  
Scandinavian Open (SOC): 
Huang Hse-Ping, Kina 
US Open: 
Yukie Ohzeki, Japan 

1975
English Open: 
Elmira Antonyan, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): Liu Hsiu-Yen, Kina 
US Open: 
Chung Hyun-Sook, Sydkorea

1976
English Open: 
Jill Hammersley, England 
German Open: 
Ailesa Lee, Sydkorea 
Scandinavian Open (SOC): 
Pak Yung Sun, Nordkorea 
US Open: 
Ki Soo-Ok, Sydkorea 

1977
English Open: 
Carole Knight, England 
Scandinavian Open (SOC): Yang Ying, Kina 
US Open: 
Insook Bhushan, USA 

1978
English Open: 
Chu Hsiang-Yun, Kina 
Scandinavian Open (SOC): Tong Ling, Kina 
US Open: 

1979
English Open: Jill Hammersley, England 
Scandinavian Open Champion: Ann-Christine Hellman, Sverige 
US Open: 
Lee Ki-Won, Sydkorea 

Damer singel (1980-talet)

1980
English Open: 
Jill Hammersley, England 
German Open: 
Cao Yanhua, Kina 
Korea Open: Hwang Nam Suk, Sydkorea 
Scandinavian Open (SOC): Cao Yanhua, Kina 
US Open: 
K. Kawahigashi, Japan 

1981
Scandinavian Open (SOC): 
Chen Lili, Kina 
US Open: 
Tong Ling, Kina 

1982
English Open: 
Chen Lili, Kina 
German Open: 
An Hae-Sok, Sydkorea 
Korea Open: Yang Young-Ja, Sydkorea 
US Open: 
K. Kawahigashi, Japan 

1983
Swedish Open (SOC): 
Dai Lili, Kina 
US Open: 
Lee Soo-Ja, USA 

1984
English Open: 
Anita Zakharjan, Sovjetunionen
German Open: 
Zsuzsa Olah, Ungern
US Open: 
K. Kawahigashi, Japan 

1985
Korea Open: 
Geng Lijuan, Kina 
Swedish Open (SOC): 
He Zhili, Kina 
US Open: 
Li Huifen, Kina 

1986
English Open: 
Ellen Kovtun, Sovjetunionen
German Open: 
Fliura Abbate-Bulatova, Sovjetunionen
US Open: 
Wanhua Xu, Kina 

1987
Swedish Open (SOC): 
Cho Jung Hui, Nordkorea 
US Open: 
Young Ja Yang, Sydkorea 

1988
China Open: 
He Zhili, Kina 
English Open: 
Li Huifen, Kina 
German Open: 
Daniela Guergueltcheva, Bulgarien 
US Open: 
Jin Xu, Kina 

1989
China Open: 
Deng Yaping, Kina 
Japan Open: 
Chan Tan Lui, Hong Kong 
Swedish Open (SOC): 
Chen Jing, Kina 
US Open: 
Jin Xu, Kina 

Damer singel (1990-talet)

1990
English Open: 
Mika Hoshino, Japan 
German Open: 
Geng Lijuan, Canada 
Japan Open: Chen Zihe, Kina 
US Open: 
Deng Yaping, Kina 

1991
China Open: 
Qiao Hong, Kina 
Japan Open: 
Deng Yaping, Kina 
Swedish Open (SOC): 
Deng Yaping, Kina 
US Open: 
Qiao Hong, Kina 

1992
China Open: 
Deng Yaping, Kina 
English Open: 
Mirjam Hooman, Nederländerna 
Japan Open: Deng Yaping, Kina 
US Open: Csilla Batorfi, Ungern 

1993
China Open: 
Deng Yaping, Kina 
Japan Open: 
Chai Po Wa, Hong Kong 
Korea Open: 
Deng Yaping, Kina 
Swedish Open (SOC): 
Csilla Batorfi, Ungern 
US Open: 
Chen Jing, Taiwan 

1994
China Open: 
Liu Wei, Kina 
Japan Open: 
Tang Weiyi, Kina 
Korea Open: 
Chai Po Wa, Hong Kong 
Swedish Open (SOC): 
Wang Nan, Kina 
US Open: 
Gao Jun, Kina 

1995
China Open: 
Wang Nan, Kina 
English Open: 
Bettine Vriesekoop, Nederländerna 
Japan Open: Park Hae-Jung, Sydkorea 
Swedish Open (SOC): Chen Jing, Taiwan 
US Open: 
Lee Eun-Sil, Sydkorea

Herrdubbel

Herrar Dubbel (1920-talet)

1927
English Open: 
Percy Bromfield/Lionel Farris, England
German Open: 
Zoltan Mechlovits/Bela von Kehrling, Ungern

1928
English Open: 
Charlie Bull/Fred Perry, England
German Open: 
Laszlo Bellak/Sandor Glancz, Ungern

1929
English Open: 
Charlie Bull/Fred Perry, England
German Open: 
Mordecai Finberg/Arnold Oschin, Lettland

Herrar dubbel (1930-talet)

1930
English Open: 
Charlie Bull/Fred Perry, England
German Open:
 Lajos David/Istvan Kelen, Ungern

1931
English Open: 
Viktor Barna/Miklos Szabados, Ungern 
German Open:
 Viktor Barna/Miklos Szabados, Ungern 

1932
English Open: 
Stanislav Kolar/Antonin Malecek, Tjeckoslovakien
German Open:
 Viktor Barna/Miklos Szabados, Ungern

1933
English Open: 
Viktor Barna/Sandor Glancz, Ungern
German Open: 
Manfred Feher/Alfred Liebster, Österrike 

1934
English Open: 
Viktor Barna/Tommy Sears, Ungern/England

1935
English Open: 
Viktor Barna/Tommy Sears, Ungern/England
German Open: 
Stanislav Kolar/Karel Svoboda, Tjeckoslovakien

1936
English Open: 
Laszlo Bellak/Miklos Szabados, Ungern
German Open: 
Istvan Boros/Tibor Hazi, Ungern

1937
English Open: 
Abe Berenbaum/Sol Schiff, USA
German Open: 
Götz Meschede/Bohumil Vana/Tyskland/Tjeckoslovakien

1938
English Open: 
Viktor Barna/Laszlo Bellak, Ungern
German Open: 
Miloslav Hamr/Bohumil Vana, Tjeckoslovakien

1939
English Open: 
Viktor Barna/Laszlo Bellak, Ungern
German Open: 
Ivan Andreadis/Miloslav Hamr, Tjeckoslovakien

Herrar dubbel (1940-talet)

1940
English Open: 
Richard Bergmann/Alfred Liebster, Österrike

1941
1942       

1943       
Uppehåll mellan 1941-45 p.g.a. 2:a världskriget
1944
1945

1946
English Open: 
Adolf Slar/Bohumil Vana, Tjeckoslovakien

1947
English Open: 
Abe Berenbaum/Bohumil Vana, Tjeckoslovakien

1948
English Open Champions:
 Richard Bergmann/Tage Flisberg, England/Sverige

1949
English Open: 
Viktor Barna/Richard Bergmann, England

Herrar dubbel (1950-talet)

1950
English Open: 
Zarko Dolinar/Vilim Harangozo, Jugoslavien

1951
English Open: 
Jack Carrington/Johnny Leach, England 

1952
English Open: 
Zarko Dolinar/Vilim Harangoo, Jugoslavien 

1953
English Open: 
Richard Bergmann/Johnny Leach, England

1954

English Open: 
Brian Kennedy/Aubrey Simons, England 
German Open: 
Vilim Harangozo/Josip Vogrinc, Jugoslavien 
Scandinavian Open (SOC): 
Ivan Andreadis/Ladislav Stipek, Tjeckoslovakien

1955
English Open: 
Ivan Andreadis/Ladislav Stipek, Tjeckoslovakien
German Open: 
Bernhard Bukiet/Irwin Klein, USA
Scandinavian Open Champions: Tage Flisberg/Johnny Leach, Sverige/England

1956
English Open:
 Elemer Gyetvai/Kalman Szepesi, Ungern 

1957

English Open: 
Ichiro Ogimura/Toshiaki Tanaka, Japan  
Scandinavian Open (SOC): 
Zoltan Berzik/Ferenc Sido, Ungern 

1958
English Open: 
Zoltan Berczik/Ferenc Sido, Ungern 
Scandinavian (SOC): 
Zoltan Berczik/Laszlo Földy, Ungern 

1959
English Open: 
Teruo Murakami/Ichiro Ogimura, Japan 
Scandinavian Open (SOC): Li Furung/Zhuang Zedong, Kina

Herrar dubbel (1960-talet)

1960
English Open: 
Johnny Leach/Michael Thornhill, England
German Open: 
Vilim Harangozo/Josip Vogrinc, Jugoslavien
Scandinavian Open (SOC): 
Yang Ruihua/Zhou Lansun, Kina

1961
English Open Champions: Hans Alsér/Tony Larsson, Sverige 

German Open Champions: Hans Alsér/Tony Larsson, Sverige 
Scandinavian Open (SOC): 
Ivan Andreadis/Vladimir Miko, Tjeckoslovakien 

1962
English Open: 
Ivan Andreadis/Vladimir Miko, Tjeckoslovakien
German Open:
 Vojislav Markovic/Janez Teran, Jugoslavien
Scandinavian Open (SOC): Erich Arndt/Dietr Michalek, Västtyskland

1963
English Open: 
Ivan Andreadis/Vilim Harangozo, Tjeckoslovakien
German Open: 
Istvan Korpa/Josip Vogrinc, Jugoslavien 
Scandinavian Open Champions: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige 

1964
English Open: 
Janos Fahazi/Peter Rozsas, Ungern 
German Open: 
Istvan Korpa/Edvard Vecko, Jugoslavien 

1965
English Open: 
Vladimir Miko/Jaroslav Stanek, Tjeckoslovakien 
German Open: 
Eberhard Schöler/Ernst Gomolla, Västtyskland
Scandinavian Open (SOC): 
Wang Jiasheng/Yu Yize, Kina

1966
German Open: 
Vladimir Miko/Jaroslav Stanek, Tjeckoslovakien

1967
English Open: 
Vladimir Miko/Jaroslav Stanek, Tjeckoslovakien
Scandinavian Open (SOC): Anatoly Amelin/Stanislav Gomozkov, Sovjetunionen

1968
English Open: 
Istvan Korpa/Dragutin Surbek, Jugoslavien
German Open: 
Vladimir Miko/Jaroslav Stanek, Tjeckoslovakien 

1969
English Open: 
Anatoly Amelin/Stanislav Gomozkov, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): Anatoly Amelin/Stanislav Gomozkov, Sovjetunionen

Herrar dubbel (1970-talet)

1970
English Open: 
Istvan Jonyer/Tibor Klampar, Ungern 
German Open Champions: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige 

Scandinavian Open (SOC): Li Jingguang/Zhuang Zedong, Kina 

1971
English Open Champions: Stellan Bengtsson/Bo Persson, Sverige 

Scandinavian Open Champions: Stellan Bengtsson/Bo Persson, Sverige 

1972
English Open: 
Antun Stipancic/Dragutin Surbek, Jugoslavien 
German Open Champions: Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige 
Scandinavian Open (SOC): 
Stanislav Gomozkov/Sarkis Sarkhojan, Sovjetunionen

1973
English Open: Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige 
Scandinavian Open (SOC): Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige 

1974
English Open Champions: Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige 
German Open: 
Antun Stipancic/Dragutin Surbek, Jugoslavien 
Scandinavian Open  Champions: Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige 

1975
English Open: 
Stanislav Gomozkov/Anatoli Strokatov, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): Antun Stipancic/Dragutin Surbek, Jugoslavien 

1976
English Open: 
Desmond Douglas/Denis Neale, England
German Open: 
Patrick Birocheau/Jacques Secretin, Frankrike 
Scandinavian Open (SOC): 
Guo Yuehua/Liang Geliang, Kina

1977
English Open: 
Stanislav Gomozkov/Anatoli Strokatov, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): Patrick Biroceau/Jacques Secretin, Frankrike 

1978
English Open: 
Li Chen-Shih/Wang Huiyuan, Kina 
Scandinavian Open (SOC): Gabor Gergely/Milan Orlowski, Ungern/Tjeckoslovakien

1979
English Open: Guo Yuehua/Liang Geliang, Kina 
Scandinavian Open (SOC): Liao Fumin/Wang Huiyuan, Kina 

Herrar dubbel (1980-talet)

1980
English Open: 
Andrzej Grubba/Leszek Kucharski, Polen 
German Open: 
Patrick Birocheau/Jacques Secretin, Frankrike
Korea Open: Patrick Birocheau/Jacques Secretin, Frankrike
Scandinavian Open (SOC): Patrick Birocheau/Jacques Secretin, Frankrike 

1981
Scandinavian Open (SOC): 
Zoran Kalinic/Dragutin Surbek, Jugoslavien 

1982
English Open: 
Fan Changmao/Teng Yi, Kina
German Open: 
Paul Day/Desmond Douglas, England
Korea Open: Masahiro Maehara/Kiyoshi Saito, Japan

1983
Swedish Open (SOC): 
Tibor Klampar/Zsolt Kriston, Ungern 

1984
English Open Champions: Jörgen Persson/Johnny Åkesson, Sverige 

German Open Champions: Mikael Appelgren/Ulf Carlsson, Sverige 

1985
Swedish Open (SOC):
 Ilija Lupulesku/Zoran Primorac, Jugoslavien 

1986
English Open: 
Zoran Kalinic/Masahiro Maehara, Jugoslavien/Japan
German Open Champions: Ulf Carlsson/Jörgen Persson, Sverige 


1987
Swedish Open (SOC): 
Patrick Birocheau/Jean-Philippe Gatien, Frankrike 

1988
China Open: 
Chen Longcan/Wei Qingguang, Kina 
English Open: 
Andrzej Grubba/Leszek Kucharski, Polen 
German Open: 
Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf, Västtyskland

1989
China Open: 
Ma Wenge/Yu Shentong, Kina 
Japan Open: 
Yuji Matsushita/Kiyoshi Saito, Japan 
Swedish Open (SOC): 
Jean-Philippe Gatien/Andrzej Grubba, Frankrike/Polen 

Herrar dubbel (1990-talet)

1990
English Open: 
Chen Longcan/Wei Qingguang, Kina 
German Open: 
Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf, Västtyskland
Japan Open Champions: Erik Lindh/Jörgen Persson, Sverige 

1991
Japan Open: 
Wang Yonggang/Yu Shentong, Kina 
Swedish Open (SOC): 
Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf, Tyskland

1992
English Open Champions: Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner, Sverige 

Japan Open: 
Ma Wenge/Yu Shentong, Kina 

1993

Japan Open: 
Lu Lin/Wang Tao, Kina 
Korea Open: 
Kang Hee-Chan/Chu Kyo-Sung, Sydkorea
Swedish Open (SOC): 
Lin Zhigang/Liu Guoliang, Kina 

1994
China Open: 
Lu Lin/Wang Tao, Kina  
Korea Open: 
Lee Chul-Seung/Chu Kyo-Sung, Sydkorea

1995
China Open: 
Liu Guoliang/Wang Tao, Kina 
English Open: 
Damien Eloi/Christophe Legout, Frankrike 

Damdubbel

Damer dubbel (1920-talet)

1927
English Open: 
Dolly Gubbins/Joan Ingram, Wales/England 
German Open: 
Josephine Wiesenthal/Gertrude Wildhamn, Österrike 

1928
English Open: 
Winifred Land/Brenda Sommerville, England

1929
English Open: 
Phyllis Moser/Marie Smidova, England/Tjeckoslovakien

Damer dubbel (1930-talet)

1930
English Open: 
Magda Gal/Winifred Land, Ungern/England 

1931
English Open: 
Mary Holt/N. Wood, England

1932
English Open: 
H. Martin/Maria Mednyanszky, England/Ungern
German Open:
 Lefeld/Maria Mednyanszky, Ungern 

1933
English Open: 
N. Wood/Wendy Woodhead, England 

1934
English Open: 
Dora Emdin/Phyllis Moser, England

1935
English Open: 
Margaret Osborne/Wendy Woodhead, England
German Open: 
Marie Kettnerova/Marie Smidova, Tjeckoslovakien 

1936
English Open: 
Dora Emdin/Astrid Krebsbach, England/Tyskland
German Open: 
Hilde Bussman/Astrid Krebsbach, Tyskland 

1937
English Open: 
Margaret Osborne/Wendy Woodhead, England
German Open: 
Hilde Bussman/Astrid Krebsbach, Tyskland 

1938
English Open: 
Margaret Osborne/Wendy Woodhead, England
German Open: 
Vlasta Depetrisova/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien 

1939
English Open: 
Vlasta Depetrisova/VeraVotrubcova, Tjeckoslovakien 
German Open: 
Hilde Bussman/Gertrude Pritzi, Tyskland 

Damer dubbel (1940-talet)

1940
English Open: 
Dora Beregi/Jean Nicoll, England 

1941
1942       

1943       
Uppehåll mellan 1941-45 p.g.a. 2:a världskriget
1944
1945

1946
English Open: 
Dora Beregi/Vera Dace, England 

1947
English Open: 
Elizabeth Blackbourne/Vera Dace, England

1948
English Open:
 Pinkie Barnes/Gizi Farkas, England/Ungern 

1949
English Open: 
Peggy McLean/Leah Thall, USA

Damer dubbel (1950-talet)

1950
English Open: 
Diane Rowe/Rosalind Rowe, England 

1951
English Open: 
Diane Rowe/Rosalind Rowe, England

1952
English Open: 
Diane Rowe/Rosalind Rowe, England

1953
English Open: 
Diane Rowe/Rosalind Rowe, England

1954

English Open: 
Diane Rowe/Rosalind Rowe, England
German Open: 
Fujie Eguchi/Kiiko Watanabe, Japan 
Scandinavian Open (SOC): 
Angelica Rozeanu/Ella Zeller, Rumänien

1955
English Open: 
Diane Rowe/Rosalind Rowe, England 
German Open: 
Ursula Paulsen/Annegret Thöle, Västtyskland 
Scandinavian Open (SOC): Angelica Rozeanu/Ella Zeller, Rumänien 

1956
English Open:
 Ann Haydon/Diane Rowe, England

1957

English Open: 
Taeko Namba/Tomi Okawa, Japan 
Scandinavian Open (SOC): 
Ann Haydon/Eva Koczian, England/Ungern

1958
English Open: 
Ann Haydon/Pamela Mortimer, England
Scandinavian Open Champions: 
Agnes Simon/Birgitta Tegner, Nederländerna/Sverige

1959
English Open: 
Fujie Eguchi/Kimiyo Matsuzaki, Japan 
Scandinavian Open (SOC): Eva Koczian/Mathe, Ungern 

Damer dubbel (1960-talet)

1960
English Open: 
Kathy Best/Diane Rowe, England
German Open: 
Kathy Best/Diane Rowe, England
Scandinavian Open (SOC): 
Hu Ke-ming/Ma Kuang-hung, Kina

1961
English Open: 
Kathy Best/Agnes Simon, England/Nederländerna
German Open: 
Heide Dauphin/Rosemarie Seidel, Västtyskland
Scandinavian Open (SOC): 
Eva Koczian/Diane Rowe, Ungern/England

1962
English Open: 
Diane Rowe/Mary Shannon, England
German Open: 
Inge Harst-Moser/Agnes Simon, Västtyskland
Scandinavian Open Champions: Britt Andersson/Eva FöldySverige/Ungern

1963
English Open: 
Diane Rowe/Mary Shannon, England
German Open: 
Maria Alexandru/Georgita Pitica, Rumänien
Scandinavian Open (SOC): Diane Rowe/Mary Shannon, England 

1964
English Open: 
Diane Rowe/Mary Shannon, England
German Open: 
Maria Alexandru/Ella Zeller, Rumänien

1965
English Open: 
Diane Rowe/Mary Shannon, England
German Open: 
Diane Rowe/Mary Shannon, England
Scandinavian Open (SOC): 
Li Ho-nan/Lin Hsiu-ying, Kina

1966
German Open: 
Diane Schöler/Mary Shannon, Västtyskland/England

1967
English Open: 
Maria Alexandru/Eleonora Mihalca, Rumänien
Scandinavian Open (SOC): Grinberg/Zoja Rudnova, Sovjetunionen

1968
English Open: 
Svetlana Grinberg/Zoja Rudnova, Sovjetunionen
German Open: 
Jitka Karlikova/Marta Luzova, Tjeckoslovakien

1969
English Open: 
Svetlana Grinberg/Zoja Rudnova, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): Maria Alexandru/Eleonora Mihalca, Rumänien

Damer dubbel (1970-talet)

1970
English Open: 
Karenza Mathews/Mary Shannon-Wright, England
German Open: 
Svetlana Grinberg/Zoja Rudnova, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): Li Li/Liang Li-chen, Kina 

1971
English Open: 
Maria Alexandru/Eleonora Mihalca, Rumänien
Scandinavian Open (SOC): Chen Huai-ying/Li Li, Kina

1972
English Open: 
Maria Alexandru/Eleonora Vlaicov, Rumänien
German Open: 
Maria Alexandru/Carmen Crisan, Rumänien
Scandinavian Open (SOC): 
Ailesa Lee/Mi Ra Park, Sydkorea

1973
English Open: 
Miloslava Polackova/Ilona Uhlikova-Vostova, Tjeckoslovakien 
Scandinavian Open (SOC): 
Jill Hammersley/Beatrix Kishazi, England/Ungern

1974
English Open: 
Maria Alexandru/Alice Grofova, Rumänien/Tjeckoslovakien 
German Open: 
Maria Alexandru/Miho Hamada, Rumänien/Japan 
Scandinavian Open (SOC): 
Hu Yu-lan/Ke Hsian-ai, Kina

1975
English Open: 
Yan Guili/Yu Ching Chia, Kina 
Scandinavian Open (SOC): Chang Te-ying/Sui Chien-Ying, Kina

1976
English Open: 
Blanka Silhanova/Ilona Uhlikova-Vostova, Tjeckoslovakien 
German Open: 
Yang Ying/Zhang Li, Kina
Scandinavian Open (SOC): 
Pak Yung-sun/Kim Chang-ae, Nordkorea 

1977
English Open: 
Jill Hammersley/Linda Howard, England
Scandinavian Open (SOC): Tsa Yen-Hua/Tung Ling, Kina

1978
English Open: 
Zhu Xiangyun/Wei Li Shi, Kina 
Scandinavian Open (SOC): Li Ming/Yen Kuei-li, Kina 

1979
English Open: Judit Magos/Gabriela Szabo, Ungern
Scandinavian Open (SOC): Liu Yang/Xie Chun-ying, Kina

Damer dubbel (1980-talet)

1980
English Open: 
Blanka Silhanova/Ilona Uhlikova-Vostova, Tjeckoslovakien
German Open: 
Cao Yanhua/Deng Yaping, Kina
Korea Open: Lee Su-Ja/Kim Jung-Ja, Sydkorea 
Scandinavian Open (SOC): An Hae Sook/Hwang Ha Sook, Sydkorea

1981
Scandinavian Open (SOC): 
Judit Magos/Gabriella Szabo, Ungern

1982
English Open: 
Chen Jieling/Dai Lili, Kina
German Open: 
An Hae-Sook/Hwang Nam-Sok, Sydkorea
Korea Open: An Hae-Sook/Yang Young-Ja, Sydkorea

1983
Swedish Open (SOC): 
Jiao Zhimon/Li Huifeng, Kina 

1984
English Open: 
Patricia Germain/Brigitte Thiriet, Frankrike
German Open: 
Fliura Abbate-Bulatova/Anita Zakharjan, Sovjetunionen

1985
Swedish Open (SOC): 
Chen Zihe/Zhu Juan, Kina

1986
English Open: 
Alison Gordon/Joy Grundy, England
German Open: 
Olga Nemes/Katja Nolten, Rumänien/Västtyskland

1987
Swedish Open (SOC): 
Chen Jing/Liu Wei, Kina 

1988
China Open: 
Katsuko Tominaga/Kyoko Uchiyama, Japan
English Open: 
Daniela Guergueltcheva/Valentina Popova, Bulgarien/Sovjetunionen
German Open: 
Olga Nemes/Katja Nolten, Rumänien/Västtyskland

1989
China Open: 
Chen Jing/Deng Yaping, Kina
Japan Open: 
Hu Xiaoxin/Qiao Hong, Kina
Swedish Open (SOC): 
Li Bun Hui/Yu Sun Bok, Nordkorea

Damer dubbel (1990-talet)

1990
English Open: 
Lee Jung Ae/Kim Youn-Sook, Sydkorea
German Open: 
Csilla Batorfi/Gabriela Wirth, Ungern
Japan Open: Ding Yaping/Li Jun, Kina

1991
Japan Open: 
Deng Yaping/Qiao Hong, Kina
Swedish Open (SOC): 
Deng Yaping/Qiao Hong, Kina 

1992 
English Open: 
Irina Palina/Elina Tamina, Ryssland
Japan Open: 
Hong Cha-ok/Hyun Jung-hwa, Sydkorea

1993

Japan Open: 
Kim Boon-sik/Park Hae-jung, Sydkorea
Korea Open: 
Deng Yaping/Gao Jun, Kina
Swedish Open (SOC): 
Li Ju/Wu Na, Kina

1994
China Open: 
Liu Wei/Qiao Yunping, Kina 
Korea Open: 
Qiao Hong/Qiao Yunping, Kina

1995
China Open: 
Wang Chen/Wu Na, Kina
English Open Champions: Marie Svensson/Åsa Svensson, Sverige 

Mixed dubbel

Mixed dubbel (1920-talet)

1927
English Open: 
Lionel Farris/Joan Ingram, England
German Open: 
Laszlo Bellak/Mona Ruster, Ungern/Tyskland

1928
English Open: 
Daniel Pecsi/Erika Metzger, Ungern/Tyskland
German Open: 
Daniel Pecsi/Erika Metzger, Ungern/Tyskland

1929
English Open: 
Fred Perry/Winifred Land, England
German Open Champions: Valter Kolmodin/
Ingeborg Carnatz, Sverige/Tyskland

Mixed dubbel (1930-talet)

1930
English Open: 
Sandor Glancz/Magda Gal, Ungern
German Open:
 Miklos Szabados/Maria Mednyanszky, Ungern

1931
English Open: 
Sandor Glancz/Valerie Bromfield, Ungern/England
German Open:
 Viktor Barna/Magda Gal, Ungern 

1932
English Open: 
Miklos Szabados/Maria Mednyanszky, Ungern
German Open:
 Miklos Szabados/Maria Mednyanszky, Ungern 

1933
English Open: 
Viktor Barna/Dora Emdin, Ungern/England
German Open: 
David Jones/Astrid Krebsbach, England/Tyskland

1934
English Open: 
Viktor Barna/Dora Emdin, Ungern/England

1935
English Open: 
Viktor Barna/Margaret Osborne, Ungern/England
German Open: 
Miloslav Hamr/Gertrude Kleinova, Tjeckoslovakien 

1936
English Open: 
Viktor Barna/Margaret Osborne, Ungern/England
German Open: 
Stanislav Kolar/Hilde Bussmann, Tjeckoslovakien/Tyskland

1937
English Open: 
Buddy Blattner/Ruth Aarons, USA
German Open: 
Bohumil Vana/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien 

1938
English Open: 
Viktor Barna/Margaret Osborne, Ungern/England
German Open: 
Bohumil Vana/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien

1939
English Open: 
Bohumil Vana/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien 
German Open: 
Miloslav Hamr/Marie Kettnerova, Tjeckoslovakien

Mixed dubbel (1940-talet)

1940
English Open: 
Viktor Barna/Dora Beregi, Ungern

1941
1942       

1943       
Uppehåll mellan 1941-45 p.g.a. 2:a världskriget
1944
1945

1946
English Open: 
Eric Filby/Dora Beregi, England

1947
English Open: 
Bohumil Vana/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien 

1948
English Open:
 Ferenc Sido/ Gizi Farkas, Ungern

1949
English Open: 
Dick Miles/Leah Thall, USA

mixed dubbel (1950-talet)

1950
English Open: 
Johnny Leach/Peggy Franks, England

1951
English Open: 
Viktor Barna/Helen Elliot, England/Skottland

1952
English Open: 
Johnny Leach/Diane Rowe, England

1953
English Open: 
Viktor Barna/Rosalind Rowe, England

1954

English Open: 
Johnny Leach/Diane Rowe, England
German Open: 
Ichiro Ogimura/Kiiko Watanabe, Japan 
Scandinavian Open (SOC): 
Ivan Andreadis/Rosalind Rowe, Tjeckoslovakien/England

1955
English Open: 
Aubrey Simons/Helen Elliot, England/Skottland
German Open: 
Josip Vogrinc/Helen Elliot, Jugoslavien/Skottland
Scandinavian Open (SOC): Kalman Szepesi/Eva Koczian, Ungern

1956
English Open:
 Johnny Leach/Diane Rowe, England

1957

English Open: 
Keisuke Tsunoda/Taeko Namba, Japan
Scandinavian Open (SOC): 
Matei Gantner/Ella Zeller, Rumänien 

1958
English Open: 
Ferenc Sido/Eva Koczian, Ungern
Scandinavian (SOC): 
Gheorge Cobirzan/Maria Golopenta, Rumänien

1959
English Open: 
Teruo Murakami/Kimiyo Matsuzaki, Japan
Scandinavian Open (SOC): Gheorge Cobirzan/Maria Alexandru, Rumänien

mixed dubbel (1960-talet)

1960
English Open: 
Ian Harrison/Diane Rowe, England
German Open: 
Bert Onnes/Agnes Simon, Nederländerna
Scandinavian Open (SOC): 
Chou Lan-sun/Ma Kuang-hung, Kina 

1961
English Open: 
Zoltan Berczik/Eva Koczian-Földy, Ungern
German Open Champions: Tony Larsson/Lena Guntsch, Sverige 
Scandinavian Open (SOC): 
Miklos Peterfy/Eva Koczian-Földy, Ungern

1962
English Open: 
Zoltan Berczik/Sarolta Lukacs, Ungern
German Open: 
Eberhard Schöler/Agnes Simon, Västtyskland
Scandinavian Open Champions: Hans Alsér/Inge Harst, Sverige/Västtyskland 

1963
English Open: 
Janos Fahazi/Eva Koczian-Földy, Ungern
German Open: 
Zoltan Berczik/Erzsebet Heirits, Ungern
Scandinavian Open (SOC): Anatoly Amelin/Zoja Rudnova, Sovjetunionen

1964
English Open: 
Peter Rozsas/Sarolta Lukacs, Ungern
German Open: 
Dorin Giurgiuca/Ella Zeller, Rumänien

1965
English Open: 
Vladimir Miko/Marta Luzova, Tjeckoslovakien
German Open: 
Vladimir Miko/Marta Luzova, Tjeckoslovakien
Scandinavian Open (SOC): 
Wang Chia-sheng/Li Ho-nan, Kina

1966
German Open: 
Dorin Giurgiuca/Maria Alxandru, Rumänien

1967
English Open: 
Vladimir Miko/Marta Luzova, Tjeckoslovakien
Scandinavian Open (SOC): Dorin Giurgiuca/Maria Alexandru, Rumänien 

1968
English Open: 
Stanislav Gomozkov/Zoja Rudnova, Sovjetunionen
German Open: 
Vladimir Miko/Marta Luzova, Tjeckoslovakien 

1969
English Open: 
Eberhard Schöler/Diane Schöler, Västtyskland
Scandinavian Open (SOC): Stanislav Gomozkov/Zoja Rudnova, Sovjetunionen

mixed dubbel (1970-talet)

1970
English Open: 
Denis Neale/May Shannon-Wright, England
German Open: 
Stanislav Gomozkov/Zoja Rudnova, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): Chang Hsieh-lin/Lin Hui-ching, Kina

1971
English Open: 
Antun Stipancic/Maria Alexandru, Jugoslavien/Rumänien
Scandinavian Open (SOC): Yu Chang-chun/Chen Huai-ying, Kina

1972
English Open: 
Milan Orlowski/Ilona Uhlikova-Vostova, Tjeckoslovakien
German Open: 
Jacques Secretin/Claude Bergeret, Frankrike 
Scandinavian Open (SOC): 
Istvan Jonyer/Judit Magos, Ungern

1973
English Open: 
Milan Orlowski/Ilona Uhlikova-Vostova, Tjeckoslovakien
Scandinavian Open (SOC): 
Lu Yuan-sheng/Liu Hsin-yen, Kina 

1974
English Open Champions: Bo Persson/Birgitta Rådberg, Sverige
German Open: 
Jacques Secretin/Claude Bergeret, Frankrike
Scandinavian Open (SOC): 
Anton Stipancic/Erzsebet Korpa, Jugoslavien 

1975
English Open: 
Li Ching-Kwang/Yan Guili, Kina
Scandinavian Open (SOC): Li Peng/Li Ming, Kina

1976
English Open Champions: Stellan Bengtsson/Ann-Christin Hellman, Sverige
German Open: 
Jacques Secretin/Claude Bergeret, Frankrike 
Scandinavian Open (SOC): 
Liang Geliang/Ke Hsian-ai, Kina

1977
English Open: 
Bagrat Burnazian/Tatiana Ferdman, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): 1977 Jacques Secretin/Claude Bergeret, Frankrike

1978
English Open: 
Desmond Douglas/Linda Howard, England
Scandinavian Open (SOC): Huang Liang/Tung Ling, Kina

1979
English Open: Desmond Douglas/Linda Howard, England
Scandinavian Open Champions: Stellan Bengtsson/Eva Strömvall, Sverige

mixed dubbel (1980-talet)

1980
English Open Champions: Erik Lindh/Marie Lindblad, Sverige 

German Open: 
Li Zhenshi/Zhang Deying, Kina
Scandinavian Open (SOC): Guo Yuehua/Zhang Deying, Kina 

1981
Scandinavian Open (SOC): 
Andrzej Grubba/BettineVriesekoop, Polen/Holland 

1982
English Open: 
Chen Xinhua/Chen Lili, Kina
German Open: 
Jindrich Pansky/Marie Hrachova, Tjeckoslovakien 

1983
Swedish Open (SOC): 
Dragutin Surbek/Branka Batinic, Jugoslavien

1984
English Open: 
Seijo Ono/Yoshiko Shimauchi, Japan 
German Open: 
Janos Molnar/Zsuzsa Olah, Ungern

1985 
Swedish Open (SOC): 
Huang Wenguan/Zhu Juan, Kina

1986
English Open: 
Desmond Douglas/Alison Gordon, England
German Open: 
Zoran Kalinic/Daniela Guergueltcheva, Jugoslavien/Bulgarien

1987
Swedish Open (SOC): 
Chen Zhibin/Chen Jing, Kina

1988
China Open: 
Lin Zhigang/Liu Wei, Kina
English Open: 
Wei Qingguang/Li Huifen, Kina
German Open: 
Zoran Kalinic/Daniela Guergueltcheva, Jugoslavien/Bulgarien

1989
China Open: 
Chen Longcan/Chen Jing, Kina
Swedish Open (SOC): 

mixed dubbel (1990-talet)

1990
English Open: 
Jean-Philippe Gatien/Xiaoming Wang-Dréchou, Frankrike 

1992
English Open: 
Jean-Philippe Gatien/Xiaoming Wang-Dréchou, Frankrike

PARA-EM

Svenska förbundskaptener/coacher redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld.

OBS! Ej fullständiga officiella resultatuppgifter/medaljredovisning från Para-EM 1985 och 1987.

Årtal och spelplats

1985 8-13 oktober 1985 Delden, Nederländerna
1987 
28-31 oktober 1987 Stoke Mandeville, England
1991 
10-15 oktober 1991 Salou, Spanien
1995 
13-18 september 1995 Hillerod, Danmark
1997 2-7 augusti 1997 Stockholm, Sverige
1999 
8-14 juli 1999 Pistany, Slovakien
2001 
14-21 juli 2001 Frankfurt, Tyskland
2003 
19-29 juni 2003 Zagreb, Kroatien 
2005 
15-26 september 2005 Jesolo, Italien
2007 
10-21 oktober Kranjska Gora, Slovenien
2009 
3-14 juni 2009 Genoa, Italien
2011 
22-28 oktober 2011 Split, Kroatien
2013 
27 september-4 oktober 2013 Lignano, Italien
2015 
12-18 oktober 2015 Vejle, Danmark
2017 
28 september-4 oktober 2017 Lasko, Slovenien
2019 16-21 september 2019 Helsingborg, Sverige

Herrar

Herrar singel stående

Herrar Öppen Stående (1991-09)

1991 Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike
(Runner up: Kimmo Jokinen, Finland)
1995 
Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike
(Runner up: Robert Bader, Sverige)
1999 
Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Jose Manuel Ruiz, Spanien) 
2001 
Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Olivier Chateigner, Frankrike)
2003 Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike
(Runner up: Stanislaw Fraczyk, Österrike)
2005 
Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike 
(Runner up: Ivan Karabec, Tjeckien) 3. Fredrik Andersson, Sverige
2007 Jose Manuel Ruiz, Spanien 
(Runner up: Ivan Karabec, Tjeckien)
2009 Ivan Karabec, Tjeckien 
(Runner up: Jose Manuel Ruiz, Spanien)

Herrar 10 stående (1991-)

1991 Claude Chedeau, Frankrike
(Runner up: M. Vahle, Tyskland)
1995 
Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike
(Runner up: Enrique Agudo, Spanien) 3. Robert Bader, Sverige
1997 
Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike 
(Runner up: Fredrik Andersson, Sverige) 
1999 
Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike
(Runner up: Jose Manuel Ruiz, Spanien) 3-4. Robert Bader, Sverige
2001 
Josue Manuel Ruiz, Spanien
(Runner up: Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike)
2003 Ivan Karabec, Tjeckien
Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike)
2005 
Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike
(Runner up: Fredrik Andersson, Sverige) 
2009 
Jose Manuel Ruiz, Spanien
(Runner up: Ivan Karabec, Tjeckien)
2011 
Patryk Chojnowski, Polen
(Runner up: Jose Manuel Ruiz, Spanien)
2013 
Patryk Chojnowski, Polen
((Runner up: Bas Hergelink, Nederländerna)
2015 
Patryk Chojnowski, Polen
((Runner up: Stefanov Kodjabashev, Bulgarien)
2017 
Patryk Chojnowski, Polen
(Runner up: Stefanov Kodjabashev, Bulgarien)
2019 Patryk Chojnowski, Polen
(Runner up: Filip Radovic, Moldavien)

Herrar 9-10 stående

2007 Ivan Karabec, Tjeckien
(Runner up: Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike) 3. Fredrik Andersson, Sverige

Herrar 9 stående (1991-)

1991 M. Knabe, Tyskland
(Runner up: Zoran Gajic, Sverige)
1995 
Ladislav Gaspar, Slovakien
((Runner up: Alain Pichon, Frankrike)
1997 
Stanislaw Fraczyk, Österrike
((Runner up: Ladislav Gaspar, Slovakien)
1999 Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Ladislav Gaspar, Slovakien)
2001 Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Ladislav Gaspar, Slovakien)
2003 Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Gerben Last, Nederländerna)
2005 Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Istvan Zborai, Ungern)
2009 Yuriy Shchepanskyy, Ukraina
(Runner up: Gerben Last, Nederländerna)
2011 Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Gerben Last, Nederländerna)
2013 Yuriy Shchepanskyy, Ukraina
(Runner up: Stanislaw Fraczyk, Österrike)
2015 Laurens Devos, Belgien
(Runner up: Iurii Nozdrunov, Ryssland)
2017 Laurens Devos, Belgien
(Runner up: Daniel Gustafsson, Sverige)
2019 
Laurens Devos, Belgien
(Runner up: Lev Kats, Ukraina) 3. Daniel Gustafsson, Sverige

Herrar 8 stående (1991-)

1991 F. Lechner, Tyskland
(Runner up: Christian Vansantvoort, Belgien)
1995 European Champion: Mikael Vestling, Sverige (Coach: Mattias Syrén)
(Runner up: Thomas Larsson, Sverige)
1997 European Champion: Magnus Andrée, Sverige (Coach: Anders Nygren Långström)
(Runner up: Alvaro Valera, Spanien)
1999 
Dragan Rakic, Kroatien
(Runner up: Julien Soyer, Frankrike)
2001 
Alvaro Valera, Spanien
(Runner up: Alain Pichon, Frankrike)
2003 Julien Soyer, Frankrike
(Runner up: Dragan Rakic, Kroatien)
2005 
Kimmo Jokinen, Finland
(Runner up: Julien Soyer, Frankrike)
2007 
Christophe Rozier, Frankrike
(Runner up: Andras Csonka, Ungern)
2009 
Marcin Skrzynecki, Polen
(Runner up: Emil Andersson, Sverige) 
2011 European Champion: Emil Andersson, Sverige (Coach: Daniel Ellerman)
(Runner up: Ross Wilsson, Storbritannien)
2013 
Viktor Didukh, Ukraina
(Runner up: Richard Csejtey, Slovakien)
2015 
Viktor Didukh, Ukraina
(Runner up: Istvan Zborai, Ungern)
2017 
Viktor Didukh, Ukraina
(Runner up: Ivan Mai, Ukraina)
2019 Viktor Didukh, Ukraina
(Runner up: Maksym Nikolenko, Ukraina) 3. Emil Andersson, Sverige

Herrar 7 stående (1991-)

1991 Zeev Glickman, Israel
(Runner up: David Hope, Storbritannien)
1995 Jochen Wollmert, Tyskland
(Runner up: Thomas Kurfess, Tyskland)
1997 Jochen Wollmert, Tyskland
(Runner up: Thomas Kurfess, Tyskland)
1999 Jochen Wollmert, Tyskland
((Runner up: Zeev Glickman, Israel)
2001 William Bayley, Storbritannien
(Runner up: Mykhaylo Popov, Ukraina)
2003 Jordi Morales, Spanien
(Runner up: Andrea Furlan, Italien)
2005 Jochen Wollmert, Tyskland
(Runner up: Stephane Messi, Frankrike)
2007 Alvaro Valera, Spanien
(Runner up: Jordi Morales, Spanien)
2009 Alvaro Valera, Spanien
(Runner up: Jochen Wollmert, Tyskland)
2011 William Bayley, Storbritannien
(Runner up: Mykhaylo Popov, Ukraina)
2013 Mykhaylo Popov, Ukraina
(Runner up: William Bayley, Storbritannien)
2015 Jean-Paul Montanus, Nederländerna
(Runner up: William Bayley, Storbritannien)
2017 Mykhaylo Popov, Ukraina
(Runner up: Maksym Nikolenko, Ukraina)
2019 Jean-Paul Montanus, Nederländerna
(Runner up: Pavao Jozic, Kroatien) 3. Nicklas Westerberg, Sverige

Herrar 6 stående (1991-)

1991 Brian Nielsen, Danmark
(Runner up: Rainer Schmidt, Tyskland)
1995 Stephane Messi, Frankrike
(Runner up: Rainer Schmidt, Tyskland) 3. Mattias Karlsson-Täck, Sverige
1997 Rainer Schmidt, Tyskland
(Runner up: Miroslav Kowalski, Polen) 3. Mattias Karlsson-Täck, Sverige
1999 Daniel Arnold, Tyskland
(Runner up: Brian Nielsen, Danmark) 3-4. Mattias Karlsson-Täck, Sverige
2001 Dieter Meyer, Tyskland
(Runner up: Rainer Schmidt, Tyskland)
2003 Rainer Schmidt, Tyskland
(Runner up: Daniel Arnold, Tyskland)
2005 Daniel Arnold, Tyskland
(Runner up: Miroslav Kowalski, Polen)
2007 Daniel Arnold, Tyskland
(Runner up: Miroslav Kowalski, Polen)
2009 Vadim Buzin, Ryssland
(Runner up: Maksym Nikolenko, Ukraina)
2011 Alvaro Valera, Spanien
(Runner up: Thomas Rau, Tyskland)
2013 Peter Rosenmeier, Danmark
(Runner up: Alvaro Valera, Spanien)
2015 Alvaro Valera, Spanien
(Runner up: Peter Rosenmeier, Danmark)
2017 Alvaro Valera, Spanien
(Runner up: Paul David Wetherill, Storbritannien)
2019 Peter Rosenmeier, Danmark
(Runner up: Bobi Simion, Rumänien)

Herrar singel rullstol

Herrar Öppen rullstol (1991-09)

1991 Thomas Kreidel, Tyskland
(Runner up: Karl-Heinz Weber, Tyskland)
1995 Guy Tisserant, Frankrike
(Runner up: Christian Sutter, Österrike)
1997 Rolf Paulsen, Norge
(Runner up: Bruno Benedetti, Frankrike)
1999 Rolf Paulsen, Norge
(Runner up: Bruno Benedetti, Frankrike) 3. Ernst Bolldén, Sverige
2001 Tommy Urhaug, Norge
(Runner up: Jean-Philippe Robin, Frankrike)
2003 Michal Stefanu, Tjeckine
(Runner up: Tommy Urhaug, Norge)
2005 Tommy Urhaug, Norge
(Runner up: Bruno Benedetti, Frankrike)
2007 Jean-Philippe Robin, Frankrike
(Runner up: Maxime Thomas, Frankrike)
2009 Christophe Durand, Frankrike
(Runner up: Jean-Philippe Robin, Frankrike)

Herrar 5 rullstol (1991-)

1991 European Champion: Ernst Bolldén, Sverige (Coach: Olle Johansson)
(Runner up: Karl-Heinz Weber, Tyskland)
1995 European Champion: Ernst Bolldén, Sverige (Coach: Gert Nilsson)
(Runner up: Guy Tisserant, Frankrike) 
1997 European Champion: Ernst Bolldén, Sverige (Coach: Gert Nilsson)
(Runner up: Rolf Paulsen, Norge) 
1999 Tommy Urhaug, Norge
(Runner up: Rolf Paulsen, Norge)
2001 Manuel Robles, Spanien
(Runner up: Christophe Durand, Frankrike)
2003 Tommy Urhaug, Norge
(Runner up; Christophe Durand, Frankrike) 3. Ernst Bolldén, Sverige
2005 Tommy Urhaug, Norge
(Runner up: Rene Taus, Tjeckien) 
2009 Rene Taus, Tjeckien
(Runner up: Nicolas Savant-Aira, Frankrike)
2011 Nicolas Savant-Aira, Frankrike
(Runner up: Tommy Urhaug, Norge)
2013 Tommy Urhaug, Norge
(Runner up: Ali Ozturk, Turkiet)
2015 Tommy Urhaug, Norge
(Runner up: Valentin Baus, Tyskland)
2017 Ali Ozturk, Turkiet
(Runner up: Nicolas Savant-Aira, Frankrike)
2019 Valentin Baus, Tyskland
(Runner up: Mitar Palikuca, Serbien)

Herrar 4-5 rullstol

2007  Tommy Urhaug, Norge
(Runner up: Dimitri Ghion, Belgien)

Herrar 4 rullstol (1991-)

1991 Thomas Kreidel, Tyskland
(Runner up: Christian Sutter, Österrike)
1995 Dimitri Ghion, Belgien
(Runner up: Emeric Martin Frankrike) 3. Jörgen Johansson, Sverige
1997 Michal Stefanu, Tjeckien
(Runner up: Christian Sutter, Österrike)
1999 Christian Sutter, Österrike
(Runner up: Christophe Pinna, Frankrike)
2001 Dimitri Ghion, Belgien
(Runner up: Michal Stefanu, Tjeckien)
2003 Emeric Martin, Frankrike
(Runner up: Dimitri Ghion, Belgien)
2005 Dimitri Ghion, Belgien
(Runner up: Michal Stefanu, Tjeckien)
2009 Emeric Martin, Frankrike
(Runner up: Peter Mihalik, Slovakien)
2011 Maxime Thomas, Frankrike
(Runner up: Emeric Martin, Frankrike)
2013 Abdullah Ozturk, Turkiet
(Runner up: Maxime Thomas, Frankrike)
2015 Maxime Thomas, Frankrike
(Runner up: Abdullah Ozturk, Turkiet)
2017 Maxime Thomas, Frankrike
(Runner up: Abdullah Ozturk, Turkiet)
2019 Abdullah Ozturk, Turkiet
(Runner up: Nesim Turan, Turkiet)

Herrar 3 rullstol (1991-)

1991 Fritz Altedorfer Österrike
(Runner up: Zlatko Kessler, Jugoslavien)
1995 Neil Robinson, Storbritannien
(Runner up: Zlatko Kessler, Jugoslavien)
1997 Jean-Philippe Robin, Frankrike
(Runner up: Zlatko Kessler, Jugoslavien)
1999 Zlatko Kessler, Jugoslavien
(Runner up: Jean-Philippe Robin, Frankrike)
2001 Jean-Philippe Robin, Frankrike
(Runner up: Zlatko Kessler, Jugoslavien)
2003 Pascal Verger, Frankrike
(Runner up: Frantisek Glazar, Tjeckien)
2005 Florian Merrien, Frankrike
(Runner up: Arnie Chan, Storbritannien)
2007 Florian Merrien, Frankrike
(Runner up: Egon Kramminger Österrike)
2009 Florian Merrien, Frankrike
(Runner up: Zlatko Kessler, Jugoslavien)
2011 Zlatko Kessler, Jugoslavien
(Runner up: Thomas Bruchle, Tyskland)
2013 Thomas Schmidberger, Tyskland
(Runner up: Alexander Öhgren, Sverige) 

2015 Thomas Bruchle, Tyskland
(Runner up: Thomas Schmidberger, Tyskland)
2017 Thomas Schmidberger, Tyskland
(Runner up: Florian Merrien, Frankrike)
2019 Thomas Schmidberger, Tyskland
Runner up: Florian Merrien, Frankrike) 3. Alexander Öhgren, Sverige

Herrar 2 rullstol (1991-)

1991 Rudolf Hajek, Österrike
(Runner up: Gerhard Scharf, Österrike)
1995 Gerhard Scharf, Österrike
(Runner up: Bruno Hassler, Tyskland)
1997 Martin Zvolanek, Tjeckien
(Runner up: Hans Ruep, Österrike)
1999 Jan Riapos, Slovakien
(Runner up: Vincent Boury, Frankrike)
2001 Jan Riapos, Slovakien
(Runner up: Vincent Boury, Frankrike)
2003 Jan Riapos, Slovakien
(Runner up: Ratislav Revucky, Slovakien)
2005 Jan Riapos, Slovakien
(Runner up: Vincent Boury, Frankrike)
2007 Jan Riapos, Slovakien
(Runner up: Stephane Molliens, Frankrike)
2009 Jan Riapos, Slovakien
(Runner up: Stephane Molliens, Frankrike)
2011 Stephane Molliens, Frankrike
(Runner up: Jan Riapos, Slovakien)
2013 Rafal Czuper, Polen
(Runner up: Jiri Suchanek, Tjeckien)
2015 Fabien Lamirault, Frankrike
(Runner up: Rafal Czuper, Polen)
2017 Colin Judge, Irland
(Runner up: Rafal Czuper, Polen)
2019 Fabien Lamirault, Frankrike
(Runner up: Rafal Czuper, Polen)

Herrar 1 rullstol (1991-)

1991 H. Rosenhast, Schweiz
(Runner up: Ralf Kirchhoff, Tyskland)
1995 Matti Launonen, Finland
(Runner up: Rolf Zumkehr, Schweiz)
1997 Mattia Launonen, Finland
(Runner up: Dieter Jenssen, Tyskland)
1999 Matti Launonen, Finland
(Runner up: Walter Kilger, Tyskland)
2001 Holger Nikelis, Tyskland
(Runner up: Rolf Zumkehr, Schweiz)
2003 Holger Nikelis, Tyskland
(Runner up: Mattia Launonen, Finland)
2005 Holger Nikelis, Tyskland
(Runner up: Jean-Francois Ducay, Frankrike)
2007 Andrea Vevera, Österrike
(Runner up: Mattia Launonen, Finland)
2009 Holger Nikelis, Tyskland
(Runner up: Andreas Vevera, Österrike)
2011 Andreas Vevera, Österrike
(Runner up: Robert Davies, Storbritannien)
2013 Robert Davies, Storbritannien
(Runner up: Paul Davies, Storbritannien)
2015 Robert Davies, Storbritannien
(Runner up: Jean-Francois Ducay, Frankrike)
2017 Robert Davies, Storbritannien
(Runner up: Thomas Mathews, Storbritannien)
2019 Robert Davies, Storbritannien
(Runner up: Endre Major, Ungern)

Herrar singel klass 11

Herrar 11 (1995-99, 2011-)

1995 Marek Jarmusik, Polen
(Runner up: David Evans, Storbritannien)
1997 Alexandr Bakanov, Ukraina
(Runner up: Piotr Skrobut, Polen)
1999 Piotr Skrobut, Polen
(Runner up: Helder Fevereiro, Portugal)
2011 Peter Palos, Ungern
(Runner up: Pascal Pereiera-Leal, Frankrike)
2013 Zabit Kursat Caglayan, Turkiet
(Runner up: Peter Palos, Ungern)
2015 Florian van Acker, Belgien
(Runner up: Lucas Creange, Frankrike)
2017 Peter Palos, Ungern
(Runner up: Lucas Creange, Frankrike)
2019 Florian van Acker, Belgien
(Runner up: Peter Palos, Ungern)

Herrar singel ISOD / ISMGF

ISOD Herrar Öppen

1987 L. Erdos, Ungern
(Runner up: T. Garolfalo, Frankrike)

ISOD Herrar LTT2

1987 H. Velroyen, Västtyskland
(Runner up: E. Puranen, Finland)

ISOD Herrar LTT3

1987 T. Kurfesi, Västtyskland
(Runner up: S. Weltring, Västtyskland)

ISOD Herrar LTT4

1987 K. Muller, Västtyskland
(Runner up: D. Hope, Storbritannien)

ISOD Herrar LTT5

1987 European Champion: Thomas Larsson, Sverige (Coach: Thomas Stenberg)
(Runner up: T. Schmitt, Västtyskland)

ISOD Herrar LTT6

1987 D. Tollwerth, Västtyskland
(Runner up: K. Jokinen, Finland)

ISOD Herrar LTT7

1987 M. Koller, Västtyskland
(S. Dimitrijevic, Jugoslavien)

ISMGF Herrar Öppen (1985-87)

1985 T. Kreidel, Västtyskland
(Runner up: E. Altendorfer, Österrike)
1987 T. Kreidel, Vätyskland
(Runner up: E. Altendorfer, Österrike)

ISMGF Herrar 1A (1985-87)

1985 R. Kirchoff, Västtyskland
(Runner up: M. Launonen, Finland)
1987 R. Zumkehr, Schweiz
(Runner up: H. Rosenast, Schweiz)

ISMGF Herrar 1B (1985-87)

1985 B. Hassler, Västyskland
(Runner up: K. Kajaste, Finland)
1987 B. Hassler, Västtyskland
(Runner up: R. Hajer, Österrike)

ISMGF Herrar 1C (1985-87)

1985 R. Jaksch, Västtyskland
(Runner up: M. Emmel, Västtyskland)
1987 R. Jaksch, Västtyskland
(Runner up: M. Emmel, Västtyskland)

ISMGF Herrar  4 (1985-87)

1985 T. Kreidel, Västtyskland
(Runner up: O. Kastner, Österrike)
1987 T. Kreidel, Västtyskland
(Runner up: M. Cunningham, Irland)

ISMGF Herrar 3 (1985-87)

1985 F. Mandle, Österrike
(Runner up: P. Starl, Österrike)
1987 P. Starl, Österrike
(Runner up: S. Smarrazzo, Österrike)

ISMGF Herrar 2 (1985-87)

1985 E. Altendorfer, Österrike
(Runner up: W. Dorr, Västtyskland)
1987 M. Peeters, Frankrike
(Runner up: K.Kuijala, Finland

Herrar dubbel (stående, rullstol & klass 11)

Herrar Dubbel 6-10 stående

1999 Stanislaw Fraczyk/Thomas Goller, Österrike
(Runner up: Enrique Agudo/Jose Manuel Ruiz, Spanien) 3-4. Fredrik Andersson/Robert Bader, Sverige

Herrar Dubbel 1-5 rullstol

1999 Bruno Benedetti/Jean-Philippe Robin, Frankrike
(Runner up: James Rawson/Neil Robinson, Storbritannien)

Herrar Dubbel 11 (1997-99)

1997 Zsolt Csibor/Attila Szabo, Ungern
(Runner up: Krtysztof Cichy/Piotr Skrobut, Polen)
1999 Dimitrij Ivanov/Valentin Pankratov, Ryssland
(Runner up: Zsolt Csibor/Janos Laszlo, Ungern)

Herrar lag stående

Herrar Lag 10 stående (1991-)

1991 Tyskland; M. Gerke, M Vahle, C Windecker
(Runner up: Frankrike; Gilles De la Bourdonnaye, Claude Chedeau, Philippe Roine)
1995 Frankrike; Gilles De la Bouronnaye, Claude Chedeau, Philippe Roine 
(Runner up: Slovakien; Ladislav Gaspar, Peter Gula) 3. Robert Bader, Thomas Larsson
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)
1997 Österrike: Stanislaw Fraczyk, Thomas Goller
(Runner up: Frankrike; Gilles De la Bourdonnaye, Philippe Roine) 3. Sverige; Fredrik Andersson, Robert Bader
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Mattias Syrén)

1999 Frankrike; Gilles De la Bouronnaye, Jeremy Rousseau, Francois Serignat
(Runner up: Österrike; Stanislaw Fraczyk, Thomas Goller, Karl Schurrer)
2001 Frankrike; Gille De la Bourdoannye, Jeremy Rousseau
(Runner up: Ungern; Dezso Bereczki, Zsolt Bereczki)
2003 European Champions: Sverige; Fredrik Andersson, Magnus Andrée
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö)
2005 Frankrike; Gilles De la Bourdonnaye, Baptiste Paugam
(Runner up: Sverige; Fredrik Andersson, Robert Bader
Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)
2007 Spanien; Jorge Cardona, Jose Manuel Ruizold
(Runner up: Sverige; Fredrik Andersson, Linus Karlsson
Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)
2009 Spanien; Jorge Cardona, Jose Manuel Ruiz
(Runner up: Tjeckien; Jaroslav Cieslar, Ivan Karabec) 3. Sverige; Fredrik Andersson, Linus Karlsson 
Förbundskapten:
 Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Karlsson-Täck/Robert Svanberg)

2011 Polen; Patryk Chojnowski, Igor Misztal, Sebastian Powrozniak
(Runner up: Ryssland; Pavel Lukyanov, Iurij Nozdrunov)
2013 Polen; Patryk Chojnowski, Igor Misztal, Sebastian Powrozniak
(Runner up: Spanien; Jorge Cardona, Juan Perez Gonzalez, Jose Manuel Ruiz)
2015 Polen; Patryk Chojnowski, Igor Misztal
(Runner up: Spanien; Jorge Cardona, Jose Manuel Ruiz)
2017 Polen; Patryk Chojnowski, Igor Misztal
(Runner up: Storbritannien; Kimm Daybell, Ashley Thompson)
2019 Polen; Patryk Chojnowski, Igor Misztal
(Runner up: Frankrike; Mateo Boheas, Gilles De la Bourdonnaye)

Herrar Lag 9 stående (1991-)

1991 Ungern; L. Erdos, Karoly Majsai
(Runner up: Sverige; Zoran Gajic, Jerker Sundelin
Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)

1995 Frankrike; Olivier Chateigner, Alain Pichon
(Runner up: Ungern; L. Erdos, Karoly Majsai) 3. Thomas Axelsson, Jerker Sundelin
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)

1997 Frankrike; Olivier Chateigner, Alain Pichon, Francois Serignat
(Runner up: Sverige; Magnus Andrée, Thomas Axelsson
Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Mattias Syrén)

1999 Slovakien; Richard Csejtey, Ladislav Gaspar, Atilla Poda
(Runner up: Frankrike; Olivier Chateigner, Alain Pichon) 
2001 Frankrike; Olivier Chateigner, Francois Serignat
(Runner up: Slovakien; Richard Csejtey, Ladislav Gaspar)
2003 Österrike; Stanislaw Fraczyk, Rene Guideutsch
(Runner up: Nederländerna; Tonnie Heijnen, Gerben Last)

2005 Finland; Kimmo Jokinen, Markku Manner, Esa Miettinen
(Runner up: Nederländerna; Tonnie Heijnen, Ronald Vijverberg)
2007 Nederländerna; Tonnie Heijnen, Gerben Last, Ronald Vijverberg
(Runner up: Frankrike; Frederic Bellais, Karim Boumedouha, Olivier Chateigner) 
2009 Ukraina; Vadym Kubov, Yuriy Shchepanskyy
(Runner up: Nederländerna; Tonnie Heijnen, Gerben Last, Ronald Vijverberg)
2011 Ukraina; Vadym Kubov, Yuriy Shchepanskyy
(Runner up: Nederländerna; Tonnie Heijnen, Gerben Last, Ronald Vijverberg)
2013 Ukraina; Vadym Kunov, Yuriy Shcepanskyy
(Nederländerna: Tonnie Heijnen, Ronald Vijverberg)
2015 Belgien; Ben Despineux, Laurens Devos
(Finland; Ismo Lallo, Esa Miettinen)
2017 Belgien; Ben Ashok Despineux, Laurens Devos
(Runner up: Italien; Samuel De Chiara, Amine Mohamad Kalem) 3. Sverige; Tobias Andersson, Daniel Gustafsson
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2019 Ukraina; Lev Kats, Maksym Nikolenko
(Runner up: Sverige; Emil Andersson, Daniel Gustafsson)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Ekdahl/Carina Jonsson/Simon Nilsson//Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)

Herrar Lag 8 stående (1991-)

1991 Tyskland; W. Horsch, Thomas Kurfess, F. Lechner, W. Maissenbacker, Uwe Roeder, Jochen Wollmert
(Runner up: Ungern; G. Kovacs, A. Szepesi )
1995 Tyskland; Dirk Hudarin, W. Maissenbacker, Tomas Schmitt, Jochen Wollmert
(Runner up: Tjeckien; Pavel Cech, Jiri Soukup) 3. Sverige; Magnus Andrée, Mikael Vestling
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)

1999 Spanien; Jordi Morales, Alvaro Valera
(Runner up: Frankrike; Michel Schaller, Julien Soyer)
2001 Frankrike; Alain Pichon, Michel Schaller
(Runner up: Tyskland; Rudiger Goetz, Michel Schaller, Thorsten Schwinn) 3. Sverige; Magnus Andrée, Linus Lönnberg
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Patrik Nord)
2003 Spanien; Jordi Morales, Alvaro Valera
(Runner up: Belgien; Marc Philippe Ledoux, Mathieu Loicq, Nico Vergeylen)
2005 Frankrike; Frederic Bellais, Christophe Rozier, Julen Soyer
(Runner up: Belgien; Marc Philippe Ledoux, Mathieu Loicq)
2007 Belgien; Marc Philippe Ledoux, Mathieu Loicq, Nico Vergeylen
(Runner up: Polen; Piotr Grudzien, Marcin Skrzynecki)
2009 Polen; Piotr Grudzien, Marcin Skrzynecki
(Runner up: Belgien; Marc Philippe Ledoux, Matheiu Loici, Nico Vergeylen)
2011 European Champions: Sverige; Emil Andersson, Fabian Rignell
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Per Jarlebrand/Robert Svanberg)
(Runner up: Slovakien; Richard Csejtey, Gabriel Csemy, Mirosla Jambor)
2013 Belgien; Marc Philippe Ledoux, Matheiu Loicq
(Runner up: Ungern; Andras Csonka, Istvan Zborai) 3. Sverige; Emil Andersson, Fabian Rignell
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)

2015 Ukraina; Viktor Didukh, Ivan Mai
(Runner up: Slovakien; Richard Csejtey, Miroslav Jambor) 3. Sverige; Emil Andersson, Fabian Rignell
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2017 Ukraina; Viktor Didukh, Ivan Mai, Roman Vakarash
(Runner up: Sverige; Emil Andersson, Linus Karlsson, Niklas Westerberg
Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2019 
Ukraina; Viktor Didukh, Ivan Mai
(Runner up: Storbritannien; Aaron McKibbon, William Ross Wilson) 3. Sverige; Tobias Andersson, Fabian Rignell
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Ekdahl/Carina Jonsson/Simon Nilsson//Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)

Herrar Lag 7-8 stående

1997 Tyskland; Dirk Hudarin, Thomas Kurfess, Tomas Schmitt, Jochen Wollmert, 
(Runner up: Frankrike; Thierry Garofalo, Michel Schaller, Julien Soyer)

Herrar Lag 7 stående (2001-)

2001 Tyskland; Thomas Kurfess, Uwe Roeder
(Runner up: Polen; Miroslav Kowalski, Adam Zurawski)
2003 Tyskland; Dieter Meyer, Jochen Wollmert
(Runner up: Polen; Adam Jurasz, Miroslav Kowalski)
2005 Italien; Andrea Furlan, Davide Scazzieri
(Runner up: Tyskland; Dieter Meyer, Jochen Wollmert)
2007 Spanien: Jordi Morales, Alvaro Valera, Spanien
(Runner up: Tyskland; Dieter Meyer, Jochen Wollmert)
2009 Spanien; Jordi Morales, Alvaro Valera
(Runner up: Frankrike: Kevin Dourbecker, Stephane Messi)
2011 Ukraina; Maksym Nikolenko, Mykhaylo Popov
(Runner up: Storbritannien; William Bayley, Paul Arif Karabardak)
2013 Ukraina; Maksym Nikolenko, Mykhaylo Popov
(Runner up: Spanien; Alberto Seoane Alcazar, Jordi Morales, Alvaro Valera)
2015 Ukraina; Maksym Nikolenki, Mykhlavlo Popov
(Runner up: Storbritannien; William Bayley, Billy Shilton)
2017 Ukraina; Maksym Nikolenko, Bogdan Omelchuk, Mykhaylo Popov
(Runner up: Frankrike; Kevin Dourbecker, Bastien Grundeler, Stephane Messi)
2019 Spanien; Jordi Morales, Alvaro Valera
(Runner up: Danmark; Korndahl Henrik Brammer, Peter Rosenmeier)

Herrar Lag 6-7 stående

1995 Tyskland; R. Grabbe, Thomas Kurfess, Rainer Schmidt, W. Stelzner
(Runner up: Sverige; Robert Andersson, Jonny Eriksson, Mattias Karlsson-Täck
Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)

Herrar Lag 6 stående (1991, 1997-)

1991 Tyskland; R. Grabbe, Rainer Schmidt, W. Stelzner 
(Runner up: Danmark; K. Lundsteen, Brian Nielsen, )
1997 Tyskland; Daniel Arnold, Rainer Schmidt 
(Runner up: Sverige; Robert Andersson, Jonny Eriksson, Mattias Karlsson-Täck
Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Mattias Syrén)

1999 Tyskland; Daniel Arnold, Christian Koppelber, Rainer Schmidt
(Runner up: Sverige; Jonny Eriksson, Simon Itkonen, Mattias Karlsson-Täck
Förbundskapten: Patrik Nord/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Igor Solopov)

2001 Tyskland; Daniel Arnold, Dieter Meyer, Rainer Schmidt
(Runner up: Nederländerna; Nico Blok, Harold Kersten) 3. Sverige; Simon Itkonen, Mattias Karlsson-Täck 
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Patrik Nord)
2003 Tyskland; Thomasz Kusiak, Rainer Schmidt
(Runner up: Nederländerna; Nico Blok, Harold Kersten)
2005 Danmark; Michael Jensen, Peter Rosenmeier
(Runner up: Tyskland; Daniel Arnold, Rainer Schmidt) 3. Sverige; Simon Itkonen, Peter Molander
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)

2007 Tyskland; Daniel Arnold, Rainer Schmidt
(Runner up: Ryssland; Vadim Buzin, Alexander Esaulov, Evgenij Riazantcev)
2009 Ryssland; Vadim Buzin, Alexander Esaulov
(Runner up: Kroatien; Vjekoslav Gregorovic, Dinko Obilinovic)
2011 Tyskland; Thomasz Kusiak, Thomas Rau
(Runner up: Danmark; Brian Nielsen, Peter Rosenmeier)
2013 Danmark; Brian Nielsen, Peter Rosenmeier
(Runner up: Tyskland; Thomasz Kusiak, Tim Laue, Thomas Rau)
2015 Danmark; Michael Jensen, Peter Rosenmeier
(Runner up: Storbritannien; Paul Arif Karabardak, David Wetherill) 3. Sverige; Michael Azulay, Roger Ljunggren
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2017 Storbritannien; Paul Arif Karabardak, Martin Perry, David Wetherill
(Runner up: Kroatien; Vjekoslav Gregorovic, Pavao Jozic)
2019 Storbritannien; Paul Arif Karabardak, David Wetherill
(Runner up: Grekland; Kanellis Marios Chatzikyriakos, Georgios Mouchthis)

Herrar lag rullstol

Herrar Lag 5 rullstol (1991-)

1991 Frankrike; Michel Gauducheau, Hector Milesi, Guy Tisserant
(Runner up: Belgien; Dimitri Ghion, Robert Lorent)
1995 Frankrike; Christophe Durand, Raynald Riu, Guy Tisserant 
(Runner up: Sverige; Ernst Bolldén, Patrik Högstedt 
Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)

1997 Frankrike; Christophe Durand, Emeric Martin, Raynald Riu
(Runner up: Italien; Salvatore Caci, Ettore Malorgio) 
1999 Norge; Dag Vette Hellstad, Rune Lorentsen, Rolf Eric Paulsen, Tommy Urhaug
(Runner up: Italien; Salvatore Caci, Ettore Malorgio)
2001 Jugoslavien; Ilija Djurasinovic, Zlatko Keslerold
(Runner up: Frankrike; Christophe Durand, Raynald Riu)
2003 Tjeckien; Michal Stefanu, Rene Taus
(Runner up: Norge; Rolf Eric Paulsen, Tommy Urhaug) 3. Sverige; Ernst Bolldén, Patrik Högstedt
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö)

2005 Serbien Montenegro; Ilija Djurasinovic, Zlatko Kesler
(Runner up: Frankrike; Christophe Durand, Gregory Rosec, Nicolas Savant-Aira) 
2007 Frakrike; Gregory Rose, Nicolas Savant-Aira
(Runner up: Norge; Rolf Eric Paulsen, Tommy Urhaug)
2009 Serbien; Ilija Djurasinovic, Zlatko Kesler
(Runner up: Tjeckien; Jaroslav Hadrava, Jiri Suchanek, Rene Taus)
2011 Serbien; Ilija Djurasinovic, Zlatko Kesler, Mitar Palikuca
(Runner up: Tjeckien; Jaroslav Hadrava, Rene Taus)
2013 Frankrike; Florian Merrien, Gregory Rosec, Nicolas Savant-Aira
(Runner up: Ilija Djurasinovic, Miroslav Homa, Zlatko Kesler, Mitar Palikuca)
2015 Tyskland; Valentin Baus, Selcuk Cetin, Joerg Didion
(Runner up: Frankrike; Florian Merrien, Nicolas Savant-Aira, Maxime Thomas)
2017 Frankrike; Alexandre Delarque, Nicolas Savant-Airia
(Runner up: Tyskland; Valentin Baus, Jan Guertler)
2019 Turkiet; Hamza Caliskan, Ali Ozturk
(Runner up: Frankrike; Alexandre Delarque, Nicolas Savant-Airia)

Herrar Lag 4 rullstol (1991-)

1991 Österrike; Salvatore Smarrazzo, Christian Sutter 
(Runner up: Tyskland; G. Alterburg, Thomas Kreidel, B. Marske, )
1995 Frankrike; Bruno Benedetti, Emeric Martin, Christophe Pinna
(Runner up: Österrike; Franz Mandl, Christian Sutter) 3. Sverige; Jan-Krister Gustavsson, Jörgen Johansson 
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)

1997 Tjeckien; Michal Stefanu, Lubomir Trcka
(Runner up: Frankrike; Bruno Benedetti, Christophe Pinna) 3. Sverige; Jan-Krister Gustavsson, Jörgen Johansson
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Mattias Syrén)

1999 Frankrike; Bruno Benedetti, Emeric Martin, Christophe Pinna
Runner up: Storbrittanien; Arnie Chan, Mark Palmer)
2001 Tjeckien; Frantisek Glazar, Michal Stefanu
(Runner up: Frankrike; Bruno Benedetti, Emeric Martin)
2003 Frankrike; Emeric Martin, Sebastien Pechard, Maxime Thomas
(Runner up: Tyskland; Werner Burkhardt, Dietmar Kober)
2005 Tjeckien; Vladimir Kadlik, Michal Stefanu, Karel Zmrzly
(Runner up: Frankrike; Bruno Benedetti, Emeric Martin, Sebastien Pechard)
2007 Frankrike; Bruno Benedetti, Maxime Thomas
(Runner up: Tyskland; Werner Burkhard, Dietmar Kober)
2009 Frankrike; Bruno Benedetti, Emeric Martin, Maxime Thomas
(Runner up: Sverige; Robert Andersson, Ernst Bolldén, Alexander Öhgren
Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Mattias Karlsson-Täck, Robert Svanberg)
2011 Frankrike; Emeric Martin, Maxime Thomas
(Runner up: Turkiet; Abdullah Ozturk, Nesim Turan, Suleyman Vural)
2013 Frankrike; Emeric Martin, Maxime Thomas
(Runner up: Turkiet; Abdullah Ozturk, Nesim Turan)
2015 Turkiet; Umit Demirbilek, Abdullah Ozturk, Nesim Turan
(Runner up: Frankrike; Alexandre Delarque, Emeric Martin)
2017 Turkiet; Abdullah Ozturk, Nesim Turan
(Runner up: Frankrike; Florian Merrien, Alan Papirer, Maxime Thomas)
2019 Turkiet; Abdullah Ozturk, Nesim Turan
(Runner up: Polen; Rafal Lis, Krszysztof Zylka)

Herrar Lag 3 rullstol (1991-)

1991 Österrike; Fritz Altedorfer, Manfred Dollmann
(Runner up: Tyskland; W. Dorr, R. Kolb)
1995 Österrike; Manfred Dollmann, Egon Kramminger, Peter Starl)
(Runner up: Storbritannien; James Rawson, Neil Robinson, K. Whiley)
1997 Frankrike; Michel Peeters, Jean-Philippe Robin, Pascal Verger
(Runner up: Storbritannien; James Rawson, K. Whiley)
1999 Storbritannien; James Rawson, Neil Robinson, Stefan Trofan
(Runner up: Frankrike; Michel Peeters, Jean-Philippe Robin, Pascal Verger)
2001 Frankrike; Michel Peeters, Jean-Philippe Robin, Pacal Verger
(Runner up: Storbritannien; James Rawson, Neil Robinson, Stefan Trofan)
2003 Storbritannien; James Rawson, Neil Robinson
(Runner up: Spanien; Tomas Pinas, Miguel Rodrigues-Martinez)
2005 Storbritannien; Arnie Chan, James Rawson, Stefan Trofan
(Runner up: Österrike; Manfred Dollman, Egon Kramminger, Guenter Unger)
2007 Frankrike; Yann Guilhem, Florian Merrien, Jean-Philippe Robin
(Runner up: Storbritannien; Arnie Chan, James Rawson)
2009 Frankrike; Yann Guilhem, Florian Merrien, Jean-Philippe Robin
(Runner up: Österrike; Manfred Dollmann, Egon Kramminger)
2011 Tyskland; Thomas Bruchle, Jan Guertler, Thomas Schmidberger
(Runner up: Frankrike; Yann Guilhem, Florian Merrien, Jean-Philippe Robin)
2013 Tyskland; Thomas Bruchle, Jan Guertler, Thomas Schmidberger
(Runner up: Österrike; Manfred Dollmann, Harald Fink, Egon Kramminger)
2015 Tyskland; Thomas Bruchle, Thomas Schmidberger
(Runner up: Österrike; Manfred Dollmann, Egon Kramminger) 3. Sverige; Victor Sjöqvist, Alexander Öhgren
(Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)

2017 Tyskland; Thomas Bruchle, Thomas Schmidberger
(Runner up: Ukraina; Vasyl Patruniv, Oleksandr Yezyk) 3. Sverige; Viktor Sjöqvist, Alexander Öhgren
(Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2019
 Tyskland; Thomas Bruchle, Thomas Schmidberger
(Runner up: Frankrike; Florian Merrien, Sylvain Noel) 3. Sverige; Viktor Sjöqvist, Alexander Öhgren
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Ekdahl/Carina Jonsson/Simon Nilsson//Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)

Herrar Lag 2 rullstol (1991-95, 2005-17)

1991 Österrike; Gerhard Frank, Rudolf Hajek, Gerhard Scharf 
(Runner up: Tyskland; Bruno Hassler, U. Pohle, H. Sperling )
1995 Finland; Hannu Huovinen, J. Hyvariven, Jari Kurkinen, Matti Launonen
(Runner up: Österrike; Rudolf Hajek, Hans Ruep, Gerhard Scharf) 
2005 Slovakien; Jan Riapos, Ratislav Revucky
(Runner up: Frankrike; Vincent Boury, Stephane Molliens)
2007 Slovakien; Ratislav Revucky, Jan Riapos
(Runner up: Österrike; Joseff Entholzer, Hans Ruep, Andreas Vevera)
2009 Slovakien; Martin Ludrovsky, Ratislav Revucky, Jan Riapos
(Runner up: Frankrike; Vincent Boury, Damien Mennella, Stephane Molliens)
2011 Slovakien; Martin Ludrovsky, Martin Polkorab, Ratislav Revucky, Jan Riapos
(Runner up: Frankrike; Fabien Lamirault, Damien Menella, Stephane Molliens)
2013 Frankrike; Vincent Boury, Fabien Lamirault, Stephane Molliens
(Runner up: Slovakien; Martin Ludrovsky, Ratislav Revucky, Jan Riapos)
2015 Frankrike; Jean-Francois Ducay, Fabien Lamirault, Stephane Molliens
(Slovakien; Martin Ludrovsky, Ratislav Revuky, Jan Riapos)
2017 Slovakien; Martin Ludrovsky, Jan Riapos
(Runner up: Tjeckien; Jiri Suchanek, Martin Zvolanek)

Herrar Lag 1-2 rullstol (1997-03, 2019-)

1997 Finland; Hannu Huovinen, J. Hyvariven, Jari Kurkinen, Matti Launonen
(Runner up: Tjeckien; Yomas Pribyl, Tomas Zajpt, Martin Zvolanek)
1999 Frankrike; Vincent Boury, Marc Sorabella
(Runner up: Österrike; Rudolf Hajek, Gerhard Scharf, Hans Ruep)
2001 Frankrike; Jean-Patrick DÍvoley-Boggs, Erwan Fouillen, Marc Sorabella
(Runner up:Österrike; Rudolf Hajek, Hans Ruep, Gerhard Scharf)
2003 Frankrike; Vincent Boury, Erwan Fouillien, Stephane Molliens, Marc Sorabella
(Runner up: Slovakien; Ratislav Revucky, Jan Riapos)
2019 Frankrike; Fabien Lamirault, Stephane Molliens
(Runner up: Serbien; Goran Perlic, Boris Stoiljkovic)

Herrar Lag 1 rullstol (1991-95, 2005-15)

1991 Tyskland; Dieter Jenssen, Ralf Kirschhoff 
(Runner up: Schweiz; H. Rosenast, Rolf Zumkehr)
1995 Danmark; Jan Nauerby, Thomas Olsen. J. Witt
(Runner up: Schweiz; H. Rosenast, Rolf Zumkehr)
2005 Tyskland; Walter Kilger, Holger Nikelis
(Runner up: Frankrike; Jean-Francois Ducay, Erwan Fouillien)
2007 Tyskland; Walter Kilger, Holger Nikelis
(Runner up: Frankrike; Jean-Francois Ducay, Erwan Fouillen, Jerome Guezenec)
2009 Tyskland; Walter Kilger, Holger Nikelis
(Runner up: Frankrike; Jean-Francois Ducay, Jerome Guezenec)
2011 Frankrike; Jean-Francois Ducay, Jerome Guezenec
(Runner up: Storbritannien; Paul Davies, Robert Davies)
2013 Storbritannien; Paul Davies, Robert Davies
(Runner up: Tyskland; Holger Nikelis, Marcus Sieger)
2015 Storbritannien; Robert Davies, Thomas Matthews
(Runner up: Italien; Andrea Borgato, Federico Falco)

Herrar lag klass 11

Herrar Lag 11 (2011-13, 2019-)

2011 Spanien: Eduardo Cuesta Martinez, Cesar Monteagudo, Oscar Ponce Romero
(Runner up: Frankrike; Christophe Fouconnier, Pascal Pereiera-Leal, Richard Vallee)
2013 Turkiet: Zabit Kursat Caglayan, Garip Olcas
(Runner up: Polen; Kamil Baluszek, Damian Fira, Damian Slocinski, Polen)
2019 Frankrike; Edouard Lucas Creange, Timothe Ivaldi, Antoine Zhao
(Runner up: Tyskland; Florian Hartig, Dirk Hartmann, Maximilian Krober)

Herrar lag ISOD / ISMGF

ISOD Herrar Lag 7 (1985-87)

1985 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Frankrike; uppgift om spelare saknas)
1987 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Danmark; uppgift om spelare saknas)

ISOD Herrar Lag 6 (1985-87)

1985 Ungern; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Frankrike; uppgift om spelare saknas) 3. Sverigeuppgift om spelare saknas
(Förbundskapten: Thomas Stenberg)
1987 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Finland; uppgift om spelare saknas)

ISOD Herrar Lag 5 (1985-87)

1985 Frankrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Ungern; uppgift om spelare saknas) 3. Sverige; uppgift om spelare saknas
(Förbundskapten: Thomas Stenberg)
1987 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Frankrike; uppgift om spelare saknas)

ISOD Herrar Lag 4

1987 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Storbritannien; uppgift om spelare saknas)

ISOD Herrar Lag 3

1987 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Sverigeuppgift om spelare saknas
Förbundskapten: Thomas Stenberg)

ISOD Herrar Lag 2 (1985-87)

1985 Frankrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Sverigeuppgift om spelare saknas
Förbundskapten: Thomas Stenberg)
1987 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Sverigeuppgift om spelare saknas
Förbundskapten: Thomas Stenberg)

ISMGF Herrar Lag 1A (1985-87)

1985 Schweiz; uppgift om spelare saknas
(Runner up: uppgift om nation och spelare saknas)
1987 Schweiz; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Finland; uppgift om spelare saknas)

ISMGF Herrar Lag 1B (1985-87)

1985 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Norge; uppgift om spelare saknas)
1987 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Norge; uppgift om spelare saknas)

ISMGF Herrar Lag 1C (1985-87)

1985 Västtykland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Belgien; uppgift om spelare saknas)
1987 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Belgien; uppgift om spelare saknas)

ISMGF Herrar Lag 4 (1985-87)

1985 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Österrike; uppgift om spelare saknas)
1987 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up; Frankrike; uppgift om spelare saknas)

ISMGF Herrar Lag 3 (1985-87)

1985 Österrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Irland; uppgift om spelare saknas)
1987 Österrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Västtyskland; uppgift om spelare saknas)

ISMGF Herrar Lag 2 (1985-87)

1985 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Österrike; uppgift om spelare saknas)
1987 Österrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Frankrike; uppgift om spelare saknas)

Herrar Lag EXP. T.

1985 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Frankrike; uppgift om spelare saknas)

Damer

Damer singel stående

Damer Öppen Stående (1991-09)

1991 Bernadette Darvand, Frankrike
(Runner up: C. Gebhardt, Tyskland)
1995 Claire Odeide-Simian, Frankrike
(Runner up: Ingrid Borre, Belgien)
1997 Jolana Matouskova, Tjeckien
(Runner up: Michelle Sevin, Frankrike)
1999 Jolana Matouskova, Tjeckien
(Runner up: Michelle Sevin, Frankrike)
2001 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Olga Komleva-Gorshkaleva, Ryssland)
2003 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Natalia Partyka, Polen)
2005 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Claire Mairie, Frankrike)
2007 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Neslihan Kavas, Turkiet)
2009 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Neslihan Kavas, Turkiet)

Damer 10 stående (1991-)

1991 Melanie Davis, Storbritannien
(Runner up: Michelle Sevin, Frankrike)
1995 Michelle Sevin, Frankrike
(Runner up: Krystyna Jagodzinska, Polen)
1997 Jolana Matouskova, Tjeckien
Michelle Sevin, Frankrike)
1999 Jolana Matouskaova, Tjeckien
(Runner up: Krystyna Jagodzinska, Polen)
2001 Jolana Matouskova, Tjeckien
(Runner up: Natalia Partyka, Polen)
2003 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Jolana Matouskova, Tjeckien)
2005 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Krystyna Jagodzinska, Polen)
2007 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Audrey Le Morvan, Frankrike)
2009 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Umran Ertis, Turkiet)
2011 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Umran Ertis, Turkiet)
2013 Umran Ertis, Turkiet
(Runner up: Hilal Turkkan, Turkiet)
2015 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Amanda Sophie Walloe, Danmark)
2017 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Amanda Sophie Walloe, Danmark)
2019 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Merve Demir, Turkiet)

Damer 9 stående (1991-)

1991 Claire Odeide-Simian, Frankrike
(Runner up: C. Gebhardt, Tyskland)
1995 Claire Odeide-Simian, Frankrike
(Runner up: Eva Pestova, Tjeckien) 3. Josefin Abrahamsson, Sverige
1997 Eva Pestova, Tjeckien
(Runner up: Michala Zakova-De la Bourdonnaye, Tjeckien)3. Josefin Abrahamsson, Sverige
1999 Michala Zakova-De la Bourdonnaye, Tjeckien
(Runner up: Olga Komleva-Gorshkaleva, Ryssland)
2001 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Olga Komleva-Gorshkaleva, Ryssland)
2003 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Olga Komleva-Gorshkaleva, Ryssland)
2005 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Malgorzata Jankowska, Polen)
2007 Neslihan Kavas, Turkiet
(Runner up: Olga Komleva-Gorshkaleva, Ryssland)
2009 Olga Komleva-Gorshkaleva, Ryssland
(Runner up: Malorzata Jankowska, Polen)
2011 Neslihan Kavas, Turkiet
(Runner up: Olga Komleva-Gorshkaleva, Ryssland)
2013 Neslihan Kavas, Turkiet
(Runner up: Olga Komleva-Gorshkaleva)
2015 Neslihan Kavas, Turkiet
(Runner up: Karolina Pek, Polen)
2017 Neslihan Kavas, Turkiet
(Runner up: Karolina Pek, Polen)
2019 Alexa Szvitacs, Ungern
(Runner up: Karolina Pek, Polen)

Damer 8 stående (1991, 1999-01, 2005-)

1991 Ingrid Borre, Belgien
((Runner up: Teresa Glinska, Polen)
1999 Martine Thierry, Frankrike
(Runner up: Bernadette Darvand, Frankrike)
2001 Teresa Glinska, Polen
(Runner up: Miroslava Turowska, Polen)
2005 European Champion: Marleen Rosenmeier, Sverige (Coach: Roger Edeflod)
(Runner up: Jaroslawa Janeckova, Tjeckien)
2007 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Olga Barbusova, Slovakien) 3. Marleen Rosenmeier, Sverige
2009 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Claire Mairie, Frankrike)3. Josefin Abrahamsson, Sverige
2011 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Juliane Wolf, Tyskland)
2013 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Aida Dahlen, Norge)
2015 Aida Dahlen, Norge
(Runner up: Juliane Wolf, Tyskland)3. Marleen Rosenmeier, Sverige
2017 Aida Dahlen, Norge
(Runner up: Juliane Wolf, Tyskland)
2019 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Dajana Jastrzebska, Polen)

Damer 6-8 stående (1995-97, 2003)

1995 Ingrid Borre, Belgien
(Runner up: C. Gebhardt, Tyskland)
1997 Martine Thierry, Frankrike
(Runner up: Krystyna Wandachowicz, Polen)
2003 Ulija Shishkina, Ryssland
(Runner up: Marleen Rosenmeier, Sverige)

Damer 7 stående (2005, 2011-)

2005 Ulija Shishkina, Ryssland
(Runner up: Kelly van Zon, Nederländerna)
2011 Kelly van Zon, Nederländerna
(Runner up: Kubra Korkut, Turkiet)
2013 Victoriya Safonova, Ukraina
(Runner up: Ulija Shishkina, Ryssland)
2015 Kelly van Zon, Nederländerna
(Runner up: Anne Barneoud, Frankrike)
2017 Victoriya Saonova, Ryssland
(Runner up; Kubra Korkut, Turkiet)
2019 Kelly van Zon, Nederländerna
(Runner up: Kubra Korkut, Turkiet)

Damer 6-7 stående (1999-01, 2007-09)

1999 Regine Mace Quinzin, Frankrike
(Runner up: Marina Ioudina, Ryssland)
2001 Raisa Chebanika, Ryssland
(Runner up: Regine Mace Quinzin, Frankrike)
2007 Ulija Shishkina, Ryssland
(Runner up: Natalya Martyasheva, Ryssland)
2009 Kelly van Zon, Nederländerna
(Runner up: Natalya Martyasheva, Ryssland)

Damer 6 stående (2005, 2011-)

2005 Raia Chebanika, Ryssland
(Runner up: Victoriya Safonova, Ukraina)
2011 Yuliya Klymenko, Ukraina
(Runner up: Antonina Khodzynskaya, Ukraina)
2013 Sandra Paovic, Kroatien
(Runner up: Raisa Chebanika, Ryssland)
2015 Sandra Paovic, Kroatien
(Runner up: Antonina Khodzynskaya, Ukraina)
2017 Raisa Chebanika, Ryssland
(Runner up: Katarzyna Marszal, Polen)
2019 Maliak Alieva, Ryssland
(Runner up: Stephanie Grebe, Tyskland)

Damer singel rullstol

Damer Öppen rullstol (1991-09)

1991 Christiane Weninger, Tyskland
(Runner up: Gisela Roosen, Tyskland)
1995 Susanne Schwendtner, Österrike
(Runner up: Gertrudis Laemers, Nederländerna)
1997 Christiane Weninger, Tyskland
(Runner up: Ilona Sasvarine-Paulik, Ungern)
1999 Christiane Weninger, Tyskland
(Runner up: Monika Sikora-Weinmann, Tyskland)
2001 Jitka Pivarciova, Tjeckien
(Runner up: Christiane Weninger, Tyskland)
2003 Stephanie Palasse, Frankrike
(Runner up: Stephanie Mariage, Frankrike)
2005 European Champion: Ingela Lundbäck, Sverige (Coach: Erik Kullingsjö)
(Runner up: Valeria Zorzetto, Italien)
2007 European Champion: Ingela Lundbäck, Sverige (Coach: Mattias Karlsson-Täck)
(Runner up: Andrea Zimmerer, Tyskland)
2009 Mateja Pintar, Slovenien
(Runner up: Alena Kanova, Slovakien)

Damer 5 rullstol (1991-09)

1991 Gisela Roosen, Tyskland
(Runner up: Marisa Nardelli, Italien)
1995 Susanne Schwendtner, Österrike
(Runner up: Gisela Pohle, Tyskland)
1997 Jitka Pivarciova, Tjeckien
(Runner up: Helga Stoss)
1999 Stephanie Palasse, Frankrike
(Runner up: Marisa Nardelli, Italien)
2001 Stephanie Palasse, Frankrike
(Runner up: Jitka Pivarciova, Tjeckien)
2003 Jitka Pivarciova, Tjeckien
(Runner up: Stephanie Palasse, Frankrike)
2005 European Champion: Ingela Lundbäck, Sverige (Coach: Erik Kullingsjö)
(Runner up: Andrea Zimmerer, Tyskland)
2007 Andrea Zimmerer, Tyskland
(Runner up: Ingela Lundbäck, Sverige)
2009 European Champion: Ingela Lundbäck, Sverige (Coach: Robert Svanberg)
(Runner up: Marisa Nardelli, Italien)

Damer 4-5 rullstol (2011-)

2011 European Champion: Ingela Lundbäck, Sverige (Coach: Robert Svanberg)
(Runner up: Borislava Peric-Rankovic, Serbien)
2013 Borislava Peric-Rankovic, Serbien
(Runner up: Sandra Mikolaschek, Tyskland)
2015 Borislava Peric-Rankovic, Serbien
(Runner up: Nada Matic, Serbien) 3. Ingela Lundbäck, Sverige
2017 Borislava Peric-Rankovic, Serbien
(Runner up: Sandra Mikolaschek, Tyskland)
2019 Borislava Peric-Rankovic, Serbien
(Runner up: Nada Matic, Serbien) 3. Ingela Lundbäck, Sverige

Damer 4 rullstol (1991-09)

1991 Monika Sikora-Weinmann, Tyskland
(Runner up: Christiane Weninger, Tyskland)
1995 Monika Sikora-Weinmann, Tyskland
(Runner up: Christiane Weininger, Tyskland)
1997 Christiane Weninger, Tyskland
(Runner up: Monika Sikora-Weinmann, Tyskland)
1999 Moika Sikora-Weinmann, Tyskland
(Runner up: Christiane Weninger, Tyskland)
2001 Christiane Weninger, Tyskland
(Runner up: Monika Sikora-Weinmann, Tyskland)
2003 Monika Sikora-Weinmann, Tyskland
(Runner up: Susan Gilroy, Storbritannien)
2005 Susan Gilroy, Storbritannien
(Runner up: Maria Pillarova, Slovakien)
2007 Borislava Peric-Rankovic, Serbien
(Runner up: Valerie Zorzetto, Italien)
2009 Borislava Peric-Rankovic, Serbien
(Runner up: Susan Gilroy, Storbritannien)

Damer 3 rullstol (1991-)

1991 Ilona Sasvarine-Paulik, Ungern
(Runner up: Ruth Lamsback, Tyskland)
1995 Marie-line Pollet, Belgien
(Runner up: Monica Bartheidel, Tyskland)
1997 Ilona Sasvarine-Paulik, Ungern
(Runner up: Beate Schippmann, Tyskland)
1999  Alena Kanova, Slovakien
(Runner up: Stephanie Mariage, Frankrike)
2001 Stephanie Mariage, Frankrike
(Runner up: Alena Kanova, Slovakien)
2003 Monica Bartheidel, Tyskland
(Runner up: Gertrudis Laemers, Nederländerna)
2005 Mateja Pintar, Slovenien
(Runner up: Doris Mader, Österrike)
2007 Alena Kanova, Slovakien
(Runner up: Mateja Pintar, Slovenien)
2009 Alena Kanova, Slovakien
(Runner up: Mateja Pintar, Slovenien)3. Anna-Carin Ahlquist, Sverige
2011 European Champion: Anna-Carin Ahlquist, Sverige (Coach: Robert Svanberg)
(Runner up: Alena Kanova, Slovakien)
2013 European Champion: Anna-Carin Ahlquist, Sverige (Coach: Robert Svanberg)
(Runner up: Fany Bertrand, Frankrike)
2015 European Champion: Anna-Carin Ahlquist, Sverige (Coach: Robert Svanberg) 
(Runner up: Andela Muzinic, Kroatien)
2017 European Champion: Anna-Carin Ahlquist, Sverige (Coach: Robert Svanberg)
(Runner up: Andela Muzinic, Kroatien)
2019 European Champion: Anna-Carin Ahlquist, Sverige (Coach: Robert Svanberg)
(Runner up: Michela Brunelli, Italien)

Damer 2 rullstol (1999, 2003, 2007)

1999 Catherine Mitton, Storbritannien
(Runner up: Clara Podda, Italien)
2003 Isabelle Lafaye, Frankrike
(Runner up: Genevieve Clot, Frankrike)
2007 Clara Podda, Italien
(Runner up: Isabelle Lafaye, Frankrike)

Damer 1-2 rullstol (1991, 1997, 2001, 2005, 2009-17)

1991 Baerbel Rode, Tyskland
(Runner up: Isabelle Lafaye, Frankrike)
1997 Isabelle Lafaye, Frankrike
(Runner up: Catherine Mitton, Storbrittanien)
2001 Isabelle Lafaye, Frankrike
(Runner up: Catherine Mitton, Storbritannien)
2005 Isabelle Lafaye, Frankrike
(Runner up: Catherine Mitton, Storbritannien)
2009 Pamela Pezzutto, Italien
(Runner up: Nadejda Pushpasheva, Ryssland)
2011 Pamela Pezzutto, Italien
(Runner up: Nadejda Pushpasheva, Ryssland)
2013 Nadejda Pushpasheva, Ryssland
(Runner up: Clara Podda, Italien)
2015 Nadejda Pushpasheva, Ryssland
(Runner up: Rena Mc Carron Rooney, Irland)
2017 Nadejda Pushpasheva, Ryssland
(Runner up: Dorota Buclaw, Polen)

Damer rullstol klass 11

Damer 11 (1995-99, 2011-)

1995 A. Wojtowska, Polen
(Runner up: M. Goralczyk, Polen)
1997 Emilia Obara, Polen
(Runner up: Anna Lumer, Polen)
1999 Viera Kasparova, Slovakien
(Runner up: Anna Lumer, Polen)
2011 Anzhelika Kosacheva, Ryssland
(Runner up: Dorota Nowacka, Polen)
2013 Natalya Kosmina, Ukraina
(Runner up: Dorota Nowacka, Polen)
2015 Elena Prokofeva, Ryssland
(Runner up: Natalya Kosmina, Ukraina)
2017 Natalya Kosmina, Ukraina
(Runner up: Elena Prokofeva, Ryssland)
2019 Elena Prokofeva, Ryssland
(Runner up: Ebru Acer, Turkiet)

Damer singel ISOD / ISMGF

ISOD Damer Öppen

1987 Ingrid Borre, Belgien
(Runner up: M. Baerthelsen, Danmark)

ISOD Damer LTT4

1987 E. Cretual, Frankrike
(Runner up: I. VD. Hoek, Nederländerna)

ISOD Damer LTT5

1987 Ingrid Borre, Belgien
(Runner up: A. Smith, Storbritannien)

ISOD Damer LTT6

1987 B. Darvand, Frankrike
(Runner up: Marie-Louise Andersson, Sverige)

ISOD Damer LTT7

1987 P. Meers, Nederländerna
(Runner up: M. Baethelsen, Danmark)

ISMGF Damer Öppen (1985-87)

1985 R. Schweizer, Österrike
(Runner up: M. VD. Bosch, Nederländerna)
1987 E. Bisquolm, Västtyskland
(Runner up: I. Paulik, Ungern)

ISMGF Damer 1A/B (1985-87)

1985 J. Blackburn, Storbritannien
(Runner up: C. Droux, Schweiz)
1987 C. Droux, Schweiz
(Runner up: M. Lysen, Norge)

ISMGF Damer 1C/2 (1985-87)

1985 R. Scweizer, Österrike
(Runner up: L. Rasmussen, Danmark)
1987 E. Bisquolm, Schweiz
(Runner up: L. Rasmussen, Danmark)

ISMGF Damer 4 (1985-87)

1985 M. VD. Bosch, Nederländerna
(Runner up: H. Fetz, Österrike)
1987 M. Sikora, Västtyskland
(Runner up: M. VD. Ploeg, Nederländerna)

ISMGF Damer 3 (1985-87)

1985 C. Weninger, Västtyskland
(Runner up: J. Kovacs, Ungern)
1987 C. Weninger, Västtyskland
(Runner up: I. Andersen, Norge)

Damer dubbel (stående, rullstol, klass 11)

Damer Dubbel 6-10 stående

1999 Jolana Matouskova/Michala Zakova-De la Bourdonnaye, Tjeckien
(Runner up: Michelle Sevin/Martine Thierry, Frankrike) 3. Josefin Abrahamsson/Malgorzata Jankowska, Sverige/Polen 

Damer Dubbel 1-5 rullstol

1999 Monika Sikora-Weinmann/Christiane Weninger, Tyskland
(Runner up: Alena Kanova/Maria Pillarova, Slovakien)

Damer Dubbel 11 (1997-99)

1997 Anna Lumer/Emilia Obara, Polen
(Runner up: Ewa Koziorzembska/Nadiya Savinska, Polen/Ukraina
1999 Viktoria Romanova/Ekaterina Spiridonova, Ryssland
(Runner up: Anna Lumer/Maria Krystyna Lysiak, Polen)

Damer lag stående

Damer Lag 10 stående (1991-95, 1999-03)

1991 Danmark; Marianne Baertelsen, Lis Pedersen
(Runner up: Nederländerna; Diane Hendriks, Patricia Meeus)
1995 Frankrike; Michelle Sevin, Martine Thierry
(Runner up: Tjeckien; Jolana Matouskova, Eva Petsova, H. Prochazkova)
1999 Polen; Krystyna Jagodzinska, Malgorzata Jankowska, Natalia Partyka
(Runner up: Tjeckien; Jolana Matouskova, Jana Mojova)
2001 Polen; Krystyna Jagodzinska, Malgorzata Jankowska, Natalia Partyka
(Runner up: Frankrike; Thu Kamkasomphou, Michelle Sevin)
2003 Polen; Krystyna Jagodzinska, Natalia Partyka
(Runner up: Tjeckien; Jolana Matouskova, Dagmar Svejdova, Michala Zakova-De la Bourdonnaye)

Damer Lag 9-10 stående (2005-)

2005 Polen; Krystyna Jagodzinska, Malgorzata Jankowska, Natalia Partyka
(Runner up: Ryssland; Inna Karmaeva, Olga Komleva-Gorshkaleva)
2007 Polen; Krystyna Jagodzinska, Malgorzata Jankowska, Natalia Partyka
(Runner up: Ryssland; Inna Karmaeva, Olga Komleva-Gorshkaleva)
2009 Polen; Malgorzata Jankowska, Natalia Partyka
(Runner up: Ryssland; Inna Karmaeva, Olga Komleva-Gorshkaleva, Svetlana Krioukova)
2011 Turkiet; Umran Ertis, Neslihan Kavas, Kubra Korkut, Hilal Turkkan
(Runner up: Polen; Malgorzata Jankowska, Dajana Jastrzebska, Karolina Pek)
2013 Turkiet; Merve Demir, Umran Ertis, Neslihan Kavas, Hilal Turkkan
(Runner up: Inna Karmaeva, Olga Komleva-Gorshkaleva, Daria Saratova, Marina Solovyeva)
2015 Polen; Malgorzata Jankowska, Natalia Partyka, Karolina Pek
(Runner up: Turkiet: Umran Ertis, Merve Demir, Neslihan Kavas)
2017 Turkiet; Merve Demir, Neslihan Kavas, Hilal Turkkan
(Runner up: Tyskland; Lena Kramm, Marlene Reeg)
2019 Turkiet; Umran Ertis, Merve Demir, Neslihan Kavas
(Runner up: Polen; Natalia Partyka, Karolina Pek)

Damer Lag 6-10 stående

1997 Tjeckien; Jolana Matouskova, Eva Pestova
(Runner up: Frankrike; Bernadette Darvand, Michelle Sevin, Martine Thierry, Regine Mace Quinzin)

Damer Lag 9 stående (1991-95, 2001)

1991 Frankrike; Bernadette Darvand, Claire Odiede-Simian
(Runner up: Tjeckien; Eva Pestova, H. Prochazkova)
1995 Frankrike; Evelyne Cretual, Bernadette Darvand, Claire Odeide-Simian 
(Runner up: Tyskland; C. Gebhardt, Grit Nollau)
2001 Tjeckien; Eva Pestova, Michala Zakova-De la Bourdonnaye
Runner up: Raisa Chebanka, Olga Komleva-Gorshkaleva, Ryssland) 3. Sverige; Josefin Abrahamsson, Marleen Rosenmeier
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Patrik Nord)

Damer Lag 6-9

2003 Ryssland; Olga Komleva-Gorshkaleya, Ulija Shishkina
(Runner up: Tjeckien; Jaroslawa Janeckova, Michaela Zapletalova-Vesela)

Damer Lag 8 stående (1999, 2007, 2011)

1999 Frankrike; Bernadette Darvand, Martine Thierry
(Runner up: Polen; Teresa Glinska, Krystyna Wandachowicz)
2007 Frankrike; Yhu Kamkasomphou, Claire Mairie
(Runner up: Sverige; Josefin Abrahamsson, Marleen Rosenmeier
Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)
2011 European Champions: Sverige; Josefin Abrahamsson, Marleen Rosenmeier
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Per Jarlebrand/Robert Svanberg)
(Runner up: Frankrike; Anne Barneoud, Thu Kamkasomphou)

Damer Lag 6-8 stående (2001, 2005, 2009, 2013-)

2001 Frankrike; Bernadette Darvand, Regine Mace Quinzin
(Runner up: Polen; Teresa Glinska, Miroslava Turowska)
2005 European Champions: Sverige; Josefin Abrahamsson, Marleen Rosenmeier
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)
(Runner up: Ryssland; Raisa Chebanika, Svetlana Krioukova)
2009 Frankrike; Anne Barneoud, Thu Kamkasomphou, Claire Mairie
(Runner up: Ryssland; Natalya Martyasheva, Ulija Shiskina)
2013 Frankrike; Anne Barneoud, Thu Kamkasomphou
(Runner up: Sverige; Josefin Abrahamsson, Marleen Rosenmeier
Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2015 Ryssland; Raisa Chebanka, Elena Litvinenko, Ulija Shishkina
(Runner up: Tyskland; Stephanie Grebe, Juliane Wolf)
2017 Tyskland; Stephanie Grebe, Corinna Hochdorfer, Juliane Wolf
(Runner up: Frankrike; Anne Barneoud, Thu Kamkasomphou)
2019 Polen; Dajana Jastrzebska, Katarzyna Marszal 
(Runner up: Tyskland; Stephanie Grebe, Juliane Wolf)

Damer Lag 6-7 stående

2011 Ukraina; Antonina Khodzynskaya, Yuliya Klymenko, Victoriya Safonova
(Runner up: Nederländerna; Wendy Schrijver, Kelly van Zon)

Damer lag rullstol

Damer Lag 5 rullstol (1991-95, 2001, 2005-07)

1991 Tyskland; Gudrun. Hoegemann, Gisela Roosen, Monika Sikora-Weinmann, G. Schlensok, Christiane Weninger
(Runner up: Nederländerna; Jolanda Paardekam, Marielle Brouwer-V.D. Ploeg)
1995 Tyskland; Beate Schippmann, Helga Stoss, Gisela Pohle
(Runner up: Österrike; Leopoldine Falmbigli, Susanne Schwendtner)
2001 Polen; Alicja Eigner, Miroslawa Rozmiej
(Runner up: Frankrike; Valerie Gay, Stephanie Palasse)
2005 Tyskland; Monika Sikora-Weinmann, Andrea Zimmerer
(Runner up: Polen; Barbara Barszcz, Alicja Eigner, Miroslawa Maslovska)
2007 Tyskland; Monika Sikora-Weinmann, Andrea Zimmerer
(Runner up: Italien; Marisa Nardelli, Valeria Zorzetto) 3. Sverige; Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck 
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik, Erik Kullingsjö)

Damer Lag 4-5 rullstol (2003, 2009-11, 2015-)

2003 Slovenien; Andreja Dolinar, Mateja Pintar
(Runner up: Tyskland; Gudrun Hoegmann, Monika Sikora-Weinmann)
2009 European Champions: Sverige; Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Karlsson-Täck/Robert Svanberg)
(Runner up: Italien; Marisa Nardelli, Valeria Zorzetto)
2011 Serbien; Nada Matic, Borislava Peric-Rankovic, Zorica Popadic
(Runner up: Sverige: Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck
Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Per Jarlebrand/Robert Svanberg)
2015 European Champions: Sverige; Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
(Runner up: Serbien; Nada Matic, Borislava Peric-Rankovic, Zorica Popadic)
2017 Serbien; Nada Matic, Borislava Peric-Rankovic, Biljana Ubovic
(Runner up: Ryssland; Nadeja Pushpasheva, Alexandra Vasileva)
2019 Serbien; Nada Matic, Borislava Peric-Rankovic
(Runner up: Sverige; Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Ekdahl/Carina Jonsson/Simon Nilsson//Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)

Damer Lag 4 rullstol (1997-01, 2005-07)

1997 Tyskland; Monika Sikora-Weinmann, Christiane Weninger
(Runner up: Slovakien; Alena Kanova, Maria Pillarova)
1999 Tyskland; Monika Sikora-Weinmann, Christiane Weninger
(Runner up: Slovakien; Alena Kanova, Maria Pillarova)
2001 Tyskland; Monika Sikora-Weinmann, Christiane Weninger
(Runner up: Italien; Patrizia Sacca, Valeria Zorzetto)
2005 Slovakien; Alena Kanova, Maria Pillarova
(Runner up: Italien; Patrizia Sacca, Valeria Zorzetto)
2007 Slovenien; Andreja Dolinar, Barbara Meglic, Mateja Pintar
(Runner up: Serbien; Nada Matic, Borislava Peric-Rankovic, Zorica Popadic)

Damer Lag 3-4 rullstol

1995 Tyskland; Monica Bartheidel, Baerbel Rode, Monika Sikora-Weinmann, Christiane Weninger
(Runner up: Schweiz; Jacqueline Blanc, Alice Rast)

Damer Lag 3 rullstol (1991, 2009-11)

1991 Ungern; J. Pusztafine, Ilona Sasvarine-Paulik
(Runner up: Irland; S Callanan, Esther Stynes)
2009 Frankrike; Fanny Bertrand, Stephane Mariage
(Runner up: Italien; Michela Brunelli, Federica Cudia)
2011 Storbritannien; Lara Campbell, Sara Head
(Runner up: Frankrike; Fanny Bertrand, Marie-Christine Fillou)

Damer Lag 2-3 rullstol (1999-01, 2007)

1999 Tyskland; Monica Bartheidel, Beate Schippmann
(Runner up: Frankrike; Valeri Gay, Stephanie Mariage)
2001 Frankrike; Genevieve Clot, Isabelle Lafaye, Anne Marie Gibelin, Stephanie Mariage
(Runner up: Tyskland; Monica Bartheidel, Sabine Gottschalk)
2007 Frankrike; Fanny Bertrand, Valerie Gay, Isabelle Lafaye, Stephanie Mariageold 
(Runner up: Italien; Michela Brunelli, Pamela Pezzutto, Clara Podda)

Damer Lag 1-3 rullstol (1997, 2003-05, 2013-)

1997 Tyskland; Monica Bartheidel, Baerbel Rode, Beate Schippmann
(Runner up: Frankrike; Isabelle Lafaye, Stephanie Mariage)
2003 Frankrike; Genevieve Clot, Isabelle Lafaye, Stephanie Mariage
(Runner up: Nederländerna; Gertrudis Laemers, Jolanda Paardekam)
2005 Italien; Michela Brunelli, Maria Elena Manzi, Clara Podda, Panela Pezzutto
(Runner up: Frankrike; Genevieve Clot, Marie-Christine Fillou, Isabelle Lafaye, Stephanie Mariage)
2013 Kroatien; Helena Dretar, Andela Muzinic
(Runner up: Italien; Michela Brunelli, Federica Cudia, Clara Podda)
2015 Kroatien; Helena Dretar, Andela Muzinic
(Runner up: Turkiet; Nergiz Altintas, Kezban Cakir, Hatice Duman)
2017 Kroatien; Helena Dretar, Andela Muzinic
(Runner up: Turkiet: Nergiz Altintas, Hatice Duman)
2019 Kroatien; Helena Dretar, Andela Muzinic
(Runner up: Turkiet; Nergiz Altintas, Hatice Duman)

Damer Lag 2 rullstol

2011 Italien; Pamela Pezzutto, Clara Podda
(Runner up: Frankrike; Florence Gossiaux-Sireau, Isabelle Lafaye)

Damer lag klass 11

Damer Lag 11 (2013, 2019-)

2013 Polen; Monika Dobko, Krystyna Lysiak, Dorota Nowacka
(Runner up: Ryssland; Maria Galkina, Anzhelika Kosacheva)
2019 Ryssland; Marina Galkina, Elena Prokofeva
(Runner up: Turkiet; Ebru Acer, Sumeyra Turk)

Damer lag ISOD / ISMGF

ISOD Damer Lag 7 (1985-87)

1985 Danmark; uppgift om spelare saknas
(Runner up: uppgift om nation och spelare saknas)
1987 Nederländerna; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Danmark; uppgift om spelare saknas)

ISOD Damer Lag 6 (1985-87)

1985 Frankrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Sverige; uppgift om spelare saknas
Förbundskapten: Thomas Stenberg)
1987 Frankrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Sverige; uppgift om spelare saknas
Förbundskapten: Thomas Stenberg)

ISOD Damer Lag 5

1985 Belgien; uppgift om spelare
(Runner up: Tjeckoslovakien; uppgift om spelare)

ISMGF Damer Lag 1B

1985 Storbritannien; uppgift om spelare saknas
(Runner up: uppgift om nation och spelare saknas)

ISMGF Damer Lag 4 (1985-87)

1985 Nederländerna; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Schweiz; uppgift om spelare saknas)
1987 Österrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up; Nederländerna; uppgift om spelare saknas)

ISMGF Damer Lag 3 (1985-87)

1985 Västtyskland;uppgift om spelare saknas
(Runner up: Irland; uppgift om spelare saknas) 
1987 Ungern; uppgift om spelare saknas
(Runner up; Belgien; uppgift om spelare saknas)

ISMGF Damer Lag 2 (1985-87)

1985 Österrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Västtyskland; uppgift om spelare saknas)
1987 Schweiz; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Västtyskland; uppgift om spelare saknas)

Damer Lag EXP. T.

1985 Frankrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Västtyskland; uppgift om spelare saknas)

U21-EM

Årtal och spelplats

2017 2-5 februari 2017 Sochi, Ryssland
2018 8-11 mars 2018 Minsk, Vitryssland
2019 7-10 mars 2019 Gondomar, Portugal
2020 4-8 mars 2020 Varazdin, Kroatien
2021 10-14 mars 2020 Spa, Belgien

Herrsingel U21 (2017-)

2017 Tomislav Pucar, Kroatien
(Runner up: Qiu Dong, Tyskland)
2018 Tomas Polansky, Tjeckien
(Runner up: Cristian Pletea, Rumänien)
2019 Ioannis Sgouropoulos, Grekland
(Runner up: Gerrit Engemann, Tyskland)
2020 Vladimir Sidorenko, Ryssland
(Runner up: Rares Sipos, Rumänien)

Damsingel U21 (2017-)

2017 Chantal Mantz, Tyskland
(Runner up: Wan Yuan, Tyskland)
2018 Maria Talakova, Ryssland
(Runner up: Valeria Shcherbatyjh, Ryssland)
2019 Adina Diaconu, Rumänien
(Runner up: Maria Malanina, Ryssland)
2020 Prithika Pavade, Frankrike
(Runner up: Andreea Dragoman, Rumänien) 3. Christina Källberg, Sverige

Herrdubbel U21 (2017-)

2017 Anders Lind/Alexander Valuch, Danmark/Slovakien
(Runner up: Bence Majoros, Tomislav Pucar, Kroatien/Ungern) 3. Simon Berglund/Anton Källberg, Sverige
2018 
Ibrahim Gunduz/Abdullah Yigenler, Turkiet
(Runner up: Marek Badowski/Patryk Zatowska, Polen)
2019 Peter Hribar/Darko Jorgic, Slovenien
(Runner up: Adam Brat/Tibor Spanik, Slovakien)
2020 Cristian Pletea/Rares Sipos, Rumänien
(Runner up: Jiri Martinko/Andrei Putuntica, Tjeckien/Moldavien)

Damdubbel U21 (2017-)

2017 Eline Loyen/Lisa Lung, Belgien
(Runner up: Adina Diaconu/Andreea Dragoman, Rumänien)
2018 
Natalia Bajor/Solomiya Brateyko, Polen/Ukraina/
(Runner up: Margo Degraef/Lisa Lung, Belgien)
2019 Tin-Tin Ho/Karoline Mischek, England(Österrike
(Runner up: Anna Wegrzyn/Katarzyna Wegrzyn, Polen)
2020 Nollwen Fort/Leili Mostafavi, Frankrike
(Runner up: Kristina Kazantseva/Mariia Tailakova, Ryssland)

Mixed dubbel U21 (2020-)

2020 Cristian Pletea/Adina Diaconu, Rumänien
(Runner up: Bastien Rembert/Nolwenn Fort, Frankrike)

UNGDOMS-EM

Europaträffen – Årtal och spelplats

1955 19-26 juni 1955 Ruit, Tyskland
1956 28 juni-1 juli 1956 Opatija, Jugoslavien
1957 14-15 september 1957 Donaueschingen, Tyskland
1958  26-29 juni 1958 Falkenberg, Sverige
1959 16-19 juli 1959 Constanza, Rumänien
1961 5-10 juli 1961 Bad Blankenburg, Östtyskland
1962 12-16 juli 1962 Bled, Jugoslavien
1963 5-10 juli 1963 Duisburg, Västtyskland
1965 12-15 juli 1965 Prag, Tjeckoslovakien
1966 9-13 juli 1966 Szombethely, Ungern
1967 30 juli-5 augusti 1967 Vejle, Danmark
1968 12-16 augusti 1968 Leningrad, Sovjet
1969 14-18 juli 1969 Obertraun, Österrike

Ungdoms-EM – Årtal och spelplats

1970 4-9 augusti 1970 Teeside, England
1971 17-22 augusti 1971 Ostende, Belgien
1972 6-12 augusti 1972 Vejle, Danmark
1973 6-12 augusti 1973 Pireus, Grekland
1974 28 juli 4 augusti 1974 Göppingen, Västtyskland
1975 2-10 augusti 1975 Zagreb, Jugoslavien
1976 10-19 juli 1976 Mödling. Österrike
1977 23-31 juli 1977 Vichy, Frankrike
1978 22-30 juli 1978 Barcelona, Spanien
1979 21-29 juli 1979 Rom, Italien
1980 8-17 augusti 1980 Poznan, Polen
1981 31 juli-9 augusti 1981 Topolcany, Tjeckoslovakien
1982 16-25 juli 1982 Hollabrunn, Österrike
1983 22-31 juli 1983 Malmö, Sverige
1984 18-25 juli 1984 Linz, Österrike
1985 13-20 juli 1985 Haag, Nederländerna
1986 20-27 juli 1986 Louvain-la-Neuve, Belgien
1987 18-26 juli 1987 Aten, Grekland
1988 30 juli-7 augusti 1988 Novi Sad, Jugoslavien
1989 22-30 juli 1989 Luxemburg, Luxemburg
1990 21-29 juli 1990 Hollabrunn, Österrike
1991 20-28 juli 1991 Granada, Spanien
1992 10-19 juli 1992 Topolcany, Tjeckoslovakien
1993 16-25 juli 1993 Ljubljana, Slovenien
1994 15-24 juli 1994 Paris, Frankrike
1995 25 juli-3 augusti 1995 Haag, Nederländerna
1996 5-14 juli 1996 Frydek-Mistek, Tjeckien
1997 18-27 juli 1997 Topolcany, Slovakien
1998 10-19 juli 1998 Norcia, Italien
1999 16-25 juli 1999 Frydek-Mistek, Tjeckien
2000 7-16 juli 2000 Bratislava, Slovakien
2001 20-29 juli 2001 Terni, Italien
2002 12-20 juli 2002 Moskva, Ryssland
2003 11-20 juli 2003 Novi Sad, Jugoslavien
2004 16-25 juli 2004 Budapest, Ungern
2005 15-24 juli 2005 Prag, Tjeckien
2006 21-30 juli 2006 Sarajevo, Bosnien-Herzegovina
2007 13-22 juli 2007 Bratislava, Slovakien
2008 11-20 juli 2008 Terni, Italien
2009 10-19 juli 2009 Prag, Tjeckien
2010 16-25 juli 2010 Istanbul, Turkiet
2011 15-24 juli 2011 Kazan, Ryssland
2012 13-22 juli 2012 Schwechat, Österrike
2013 11-21 juli 2013 Ostrava, Tjeckien
2014 11-20 juli 2014 Riva del Garda, Italien
2015 10-19 juli 2015 Bratislava, Slovakien
2016 8-17 juli 2016 Zagreb, Kroatien
2017 14-23 juli 2017 Guimarães, Portugal
2018 15-24 juli 2018 Cluj, Rumänien
2019 12-21 juli 2019 Ostrava, Tjeckien
2020 10-19 juli 2020 Zagreb, Kroatien – inställt p.g.a. coronaviruset
2021 9-18 juli 2021 Novi Sad, Serbien

Singel

Herrjuniorer singel (1955-)

1955 Wolf Berger, Tyskland
(Runner up: Maurice Granier, Frankrike)
1956 Robert Varadi, Ungern
(Runner up: Alexandr Sirlincan, Rumänien)
1957 European Champion: Hans Alsér, Sverige 
(Runner up: Ratko Jasvic, Jugoslavien)
1958 
Gheorge Cobirzan, Rumänien
(Runner up: Hans Alsér, Sverige)
1959 
Radu Negulescu, Rumänien
(Runner up: Peter Rozsas, Ungern)
1961 
Vilim Polakovic, Tjeckoslovakien
(Runner up: Ferenc Kovacs, Ungern)
1962 
Dorin Giurgiuca, Rumänien
(Runner up: Anatoli Amelin, Sovjet)
1963 
Istvan Korpa, Jugoslavien
(Runner up: Carl-Johan Bernhardt, Sverige) 3-4. Kjell Johansson, Sverige och Lars Andersson, Sverige
1965 
Gegam Vardanjan, Sovjet
(Runner up: Sarkis Sarkhojan, Sovjet)
1966 
Stanislav Gomozkov, Sovjet
(Runner up: Gegam Vardanjan, Sovjet) 3. Bengt Levin, Sverige
1967 
Uldis Eglitis, Sovjet
(Runner up: Georgij Strelnikov, Sovjet)
1968 
Jiri Turai, Tjeckoslovakien
(Runner up: Tibor Klampar, Ungern) 3. Stellan Bengtsson, Sverige
1969 
Milan Orlowski, Tjeckoslovakien
(Runner up: Vitaly Ostrovsky, Sovjet)
1970 European Champion: Stellan Bengtsson, Sverige
(Runner up: Milan Orlowski, Tjeckoslovakien)
1971 
Anatoli Strokatov, Sovjet
(Runner up: Aleksandr Saprykin, Sovjet)
1972 
Miran Savnik, Jugoslavien
(Runner up: Anatoli Strokatov, Sovjet)
1973 European Champion: Ulf Thorsell, Sverige
(Runner up: Desmond Douglas, England)
1974 
Bagrat Burnazjan, Sovjet
(Runner up: Peter Stellwag, Västtyskland) 3. Per Sandström, Sverige
1975 
Bagrat Burnazjan, Sovjet
(Runner up: Miroslav Schenk, Tjeckoslovakien)
1976 
Zoran Kalinic, Jugoslavien
(Runner up: Paul Day, England)
1977 
Leszek Kucharski, Polen
(Runner up: Iztok Frank, Jugoslavien)
1978 
Jindrich Pansky, Tjeckoslovakien
(Runner up: Igor Solopov, Sovjet/sedermera svensk medborgare)
1979 
Jiri Ezr, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Jonas Berner, Sverige) 3. Niklas Persson, Sverige
1980 European Champion: Niklas Persson, Sverige
(Runner up: Erik Lindh, Sverige) 3. Jonny Åkesson, Sverige
1981 European Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige
(Runner up: Miroslav Broda, Tjeckoslovakien)
1982 European Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige
(Runner up: Jonny Åkesson, Sverige) 3. Jörgen Persson, Sverige
1983 European Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige
(Runner up: Carl Prean, England) 3. Jörgen Persson, Sverige
1984 
Andrei Mazunov, Sovjet
(Runner up: Carl Prean, England)
1985 
Carl Prean, England
(Runner up: Calin Toma, Rumänien)
1986 European Champion: Thomas von Scheele, Sverige
(Runner up: Jean-Michel Saive, Belgien)
1987 
Daniel Cioca, Rumänien
(Runner up: Jean-Michel Saive, Belgien) 3. Patrik Thorsell, Sverige
1988 
Petr Korbel, Tjeckoslovakien
(Runner up: Dmitrij Gusev, Sovjet)
1989 
Dmitrij Gusev, Sovjet
(Runner up: Michael O’Driscoll, England)
1990 
Torben Wosik, Västtyskland
(Runner up: Mirko Pawlowski, Västtyskland)
1991 
Slobodan Grujic, Jugoslavien
(Runner up: Radek Mrkvicka, Tjeckoslovakien) 3. Peter Nilsson, Sverige
1992 
Vladimir Samsonov, OSS (fd Sovjet)
(Runner up: David Gustafsson, Sverige)
1993 
Vladimir Samsonov, Vitryssland
(Runner up: Fredrik Håkansson, Sverige)
1994 
Kostadin Lengerov, Österrike
(Runner up: Thomas Schröder, Tyskland)
1995 
Alexei Smirnov, Ryssland
(Runner up: Magnus Molin, Sverige)
1996 European Champion: Magnus Molin, Sverige
(Runner up: Timo Boll, Tyskland)
1997 
Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Magnus Molin, Sverige)
1998 
Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Michael Maze, Danmark) 3. Cyprian Asamoah, Sverige
1999 
Michael Maze, Danmark
(Runner up: Bartosz Such, Polen)
2000 
Constantin Cioti, Rumänien
(Runner up: Adam Robertson, Wales)
2001 
Daniel Gorak, Polen
(Runner up: Constantin Cioti, Rumänien)
2002 
Christian Süss, Tyskland
(Runner up: Daniel Zwickl, Ungern) 3. Johan Axelqvist, Sverige
2003 
Christian Süss, Tyskland
(Runner up: Janos Jakab, Ungern) 3. Johan Axelqvist, Sverige
2004 
Janos Jakab, Ungern
(Runner up: Marc Duran, Spanien)
2005 
Dimitrij Ovtcharov, Tyskland
(Runner up: Patrick Baum, Tyskland)
2006 
Marcos Freitas, Portugal
(Runner up: David Zombori, Ungern)
2007 
Mikhail Paykov, Ryssland
(Runner up: Krisztian Nagy, Ungern)
2008 
Paul Drinkhall, England
(Runner up: Alexander Shibaev, Ryssland) 
2009 
Quentin Robinot, Frankrike
(Runner up: Philipp Floritz, Tyskland) 3. Harald Andersson, Sverige
2010 
Patrick Franziska, Tyskland
(Runner up: Pavel Sirucek, Tjeckien)
2011 
Tristan Flore, Frankrike
(Runner up: Quentin Robinot, Frankrike)
2012 
Tristan Flore, Frankrike
(Runner up: Simon Gauzy, Frankrike)
2013 
Enzo Angles, Frankrike
(Runner up: Tomislav Pucar, Kroatien)
2014 Alexandre Cassin Frankrike
(Runner up: Elias Ranefur, Sverige)
2015 European Champion: Anton Källberg, Sverige 
(Runner up: Alexandre Cassin, Frankrike)
2016 
Alexandre Cassin, Frankrike
(Runner up: Andreas Levenko, Österrike)
2017 
Ioannis Sgouropoulos, Grekland
(Runner up: Cristian Pletea, Rumänien) 3. Simon Söderlund, Sverige
2018 
Ioannis Sgouropoulos, Grekland
(Runner up: Truls Möregårdh, Sverige) 
2019 European Champion: Truls Möregårdh, Sverige 
(Runner up: Yu Khinhang, Azerbadjan)

Pojkkadetter singel (1966-)

1966 Tibor Klampar, Ungern
(Runner up: Tolmachev, Sovjet)
1968 
Sarkis Sarkhojan, Sovjet
(Runner up: Alexander Chemenov, Sovjet)
1969 
Viktor Furzov, Sovjet
(Runner up: Pavel Ovcarik, Tjeckoslovakien)
1970 
Simon Heaps, England
(Runner up: Pål Guttormsen, Norge)
1971 
Bagrat Burnazjan, Sovjet
(Runner up: Leonid Glisman, Sovjet) 3. Åke Grönlund, Sverige
1972 
Bagrat Burnazjan, Sovjet
(Runner up: Engelbert Hüging, Västtyskland) 3-4. Åke Grönlund, Sverige och Örjan Glans, Sverige
1974 
Ivan Kavka, Tjeckoslovakien
(Runner up: Radek Pavlicek, Tjeckoslovakien) 3-4. Lars Franklin, Sverige och Lars Andersson, Sverige
1975 
Giovanni Bisi, Italien
(Runner up: Zsolt Kriston, Ungern) 3. Bo Eriksson, Sverige
1976 European Champion: Anders Thunström, Sverige
(Runner up: Jiri Ezr, Tjeckoslovakien)
1977 European Champion: Kent Christensson, Sverige
(Runner up: José Pales, Spanien)
1978 European Champion: Erik Lindh, Sverige
(Runner up: José Pales, Spanien) 3. Niklas Persson, Sverige
1979 
Vladislav Broda, Tjeckoslovakien
(Runner up: Jan Ove Waldner, Sverige) 3. Jonny Åkesson, Sverige
1980 European Champion: Jörgen Persson, Sverige
(Runner up: Jan-Ove Waldner, Sverige)
1981 
Andrei Mazunov, Sovjet
(Runner up: Billy Gleave, England)
1982 
Carl Prean, England
(Runner up: Ilija Lupulesku, Jugoslavien) 3. Mats Andersson-Bandstigen, Sverige
1983 
Milan Grman, Tjeckoslovakien
(Runner up: Thomas von Scheele, Sverige) 3. Mats Andersson-Bandstigen, Sverige
1984 
Jean-Michel Saive, Belgien
(Runner up: Milan Grman, Tjeckoslovakien) 3. Peter Andersson, Sverige
1985 
Dmitrij Mazunov, Sovjet
(Runner up: Matthew Syed, England)
1986 
Calin Creanga, Rumänien
(Runner up: Michael O’Driscoll, England)
1987 
Slobodan Grujic, Jugoslavien
(Runner up: Sergej Noskov, Sovjet)
1988 
Torben Wosik, Västtyskland
(Runner up: Slobodan Grujic, Jugoslavien)
1989 
Vladimir Samsonov, Sovjet
(Runner up: Thierry Tran, Frankrike)
1990 
Sergej Andrianov, Sovjet
(Runner up: Sascha Köstner, Västtyskland) 3. Simon Angel, Sverige
1991 
Kostadin Lengerov, Bulgarien
(Runner up: Andrei Filimon, Rumänien)
1992 
Thomas Schröder, Tyskland
(Runner up: Martin Monrad Pedersen, Danmark)
1993 
Robert Gardos, Ungern
(Runner up: Yaniv Sharon, Israel)
1994 European Champion: Magnus Molin, Sverige
(Runner up: Erik Illas, Slovakien)
1995 
Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Jean-Sebastian Boisard, Frankrike)
1996 
Michael Maze, Danmark
(Runner up: Fedor Kuzmin, Ryssland)
1997 
Fedor Kuzmin, Ryssland
(Runner up: Constantin Cioti, Rumänien)
1998 
Constantin Cioti, Rumänien
(Runner up: Lo Dany, Frankrike)
1999 
Daniel Zwicki, Ungern
(Runner up: Christian Süss, Tyskland)
2000 
Christian Süss, Tyskland
(Runner up: Loic Bobillier, Frankrike)
2001 
Andrej Pietnev, Ryssland
(Runner up: Krisztian Molnar, Ungern)
2002 
Marcos Freitas, Portugal
(Runner up: Dimitri Ovtcharov, Tyskland)
2003 
Ruwen Filus, Tyskland
(Runner up: Jiang Pengfei, Turkiet)
2004 
Jiang Pengfei, Turkiet
(Runner up: Mikhail Paikov, Ryssland)
2005 
Paul Drinkhall, England
(Runner up: Darius Knight, England)
2006 
Borna Kovac, Kroatien
(Runner up: Kristian Karlsson, Sverige)
2007 
Hunor Szocs, Rumänien
(Runner up: Patrick Franziska, Tyskland) 3. Anthony Tran, Sverige
2008 
Gavin Evans, England
(Runner up: Hampus Söderlund, Sverige)
2009 
Simon Gauzy, Frankrike
(Runner up: Hampus Söderlund, Sverige)
2010 
Leonardo Mutti, Italien
(Runner up: Jakub Dyjas, Polen)
2011 
Andréa Landrieu, Frankrike
(Runner up: Carl Ahlander Johansson, Sverige)
2012 
Alexandre Cassin, Frankrike
(Runner up: Patryk Zatowka, Polen)
2013 
Tomas Polansky, Tjeckien
(Runner up: Maxim Chaplygin, Ryssland) 
2014 Rares Sipos, Rumänien
(Runner up: Artur Abusev, Ryssland)
2015 
Cristian Pletea, Rumänien
(Runner up: Jannik Hu, Tyskland)
2016 
Vladimir Sidorenko, Ryssland
(Runner up: Truls Möregårdh, Sverige)
2017 
Vladimir Sidorenko, Ryssland
(Runner up: Truls Möregårdh, Sverige)
2018 
Maciej Kubik, Polen
(Runner up: Myshaal Sabhi, Frankrike)
2019 Darius Movileanu, Rumänien
(Runner up: Iulian Chirita, Rumänien)

Damjuniorer singel (1955-)

1955 Livia Mosoczy, Ungern
(Runner up: Rozy Jancso, Ungern)
1956 
Maria Golopenta, Rumänien
(Runner up: Mariana Barasch, Rumänien)
1957 
Heide Dauphin, Tyskland
(Runner up: Erika Koch, Tyskland)
1958 
Maria Golopenta, Rumänien
(Runner up: Mariana Barasch, Rumänien)
1959
 Mariana Barasch, Rumänien
(Runner up: Nicole Ramanauskaite, Sovjet)
1961 
Zoja Rudnova, Sovjet
(Runner up: Marita Carlsson, Sverige) 3. Lena Guntsch, Sverige
1962 
Laima Balaishite, Sovjet
(Runner up: Angela Papp, Ungern)
1963 
Lesley Bell, England
(Runner up: Josiane Cornelis, Belgien)
1965 European Champion: Eva Johansson, Sverige
(Runner up: Lena Rundström, Sverige)
1966 
Eva Porr, Ungern
(Runner up: Irma Brazunaite, Sovjet)
1967 
Mirjana Resler, Jugoslavien
(Runner up: Ilona Vostova, Tjeckoslovakien)
1968 
Carmen Crisan, Rumänien
(Runner up: Ilona Vostova, Tjeckoslovakien)
1969 
Carmen Crisan, Rumänien
(Runner up: Asta Gedrajtite, Sovjet)
1970 
Ilona Vostova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Eszther Juhos, Ungern) 3. Lena Andersson, Sverige
1971 
Ilona Vostova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Blanka Silhanova, Tjeckoslovakien)
1972 
Lidia llie, Rumänien
(Runner up: Hana Riedlova, Tjeckoslovakien)
1973 
Hana Riedlova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Lidia llie, Rumänien)
1974 
Elmira Antonjan, Sovjet
(Runner up: Hana Riedlova, Tjeckoslovakien)
1975 
Tatjana Ferdman, Sovjet
(Runner up: Marie-France Germiat, Belgien)
1976 
Tatjana Romanchina, Sovjet
(Runner up: Valentina Popova, Sovjet)
1977 
Bettine Vriesekoop, Nederländerna
(Runner up: Valentina Popova, Sovjet)
1978 
Eva Ferenczi, Rumänien
(Runner up: Gordana Perkucin, Jugoslavien)
1979 
Bettine Vriesekoop, Nederländerna
(Runner up: Kristina Nilsson, Sverige)
1980 
Marie Hrachova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Alice Pelikanova, Tjeckoslovakien)
1981 
Fliura Bulatova, Sovjet
(Runner up: Marie Hrachova, Tjeckoslovakien)
1982 
Yolanta Daniliavichute, Sovjet
(Runner up: Szonja Pircsak, Ungern)
1983 
Olga Nemes, Rumänien
(Runner up: Raisa Diachenko, Sovjet)
1984 
Elena Kovtun, Sovjet
(Runner up: Olga Nemes, Västtyskland)
1985 
Olga Nemes, Västtyskland
(Runner up: Vesna Ojstersek, Jugoslavien)
1986 
Csilla Batorfi, Ungern
(Runner up: Ilka Böhning, Västtyskland)
1987 
Irina Palina, Sovjet
(Runner up: Katja Nolten, Västtyskland)
1988 
Otilia Badescu, Rumänien
(Runner up: Veronika Krestianinova, Sovjet)
1989 
Gabriella Wirth, Ungern
(Runner up: Tatjana Kostromina, Sovjet)
1990 
Veronika Wirth, Ungern
(Runner up: Tatjana Kostromina, Sovjet)
1991 
Krisztina Toth, Ungern
(Runner up: Petra Fichtinger, Österrike)
1992 
Georgeta Cojocaru, Rumänien
(Runner up: Oksana Kusch, OSS (fd Sovjet)
1993 
Zuzana Poliackova, Slovakien
(Runner up: Anne Boileau, Frankrike)
1994 
Svetlana Ganina, Ryssland
(Runner up: Tatiana Logatskaya, Vitryssland)
1995 
Tamara Boros, Kroatien
(Runner up: Svetlana Ganina, Ryssland)
1996 
Mihaela Encea, Rumänien
(Runner up: Olga Kasjolina, Ryssland)
1997 
Eva Odorova, Slovakien
(Runner up: Renata Strbikova, Tjeckien)
1998 
Liu Jia, Österrike
(Runner up: Natalia Lapteva, Ryssland)
1999 
Liu Jia, Österrike
(Runner up: Andrea Bakula, Kroatien) 3. Linda Nordenberg, Sverige
2000 
Cornelia Vaida, Kroatien
(Runner up: Sandra Paovic, Kroatien) 3. Marie Olsson, Sverige
2001 
Laura Stumper, Tyskland
(Runner up: Kristin Silbereisen, Tyskland) 3. Marie Olsson, Sverige
2002 
Georgina Pota, Ungern
(Runner up: Martina Smistikova, Tjeckien)
2003 
Iveta Vacenovska, Tjeckien
(Runner up: Iulia Necula, Rumänien)
2004 
Galia Dvorak, Spanien
(Runner up: Natalia Bolshakova, Ryssland)
2005 
Daniela Dodean, Rumänien
(Runner up: Elizabeta Samara, Rumänien)
2006 
Daniela Dodean, Rumänien
(Runner up: Elizabeta Samara, Rumänien)
2007 
Elizabeta Samara, Rumänien
(Runner up: Amelie Solja, Tyskland)
2008 
Margaryta Pesotska, Ukraina
(Runner up: Amelie Solja, Tyskland)
2009 
Margaryta Pesotska, Ukraina
(Runner up: Magdalena Szszerkowska, Polen) 3. Malin Pettersson, Sverige
2010 
Brigitte Erland, Holland
(Runner up: Dora Madarasz, Ungern)
2011 
Bernadette Szocs, Rumänien
(Runner up: Petrissa Solja, Tyskland)
2012 
Bernadette Szocs, Rumänien
(Runner up: Petrissa Solja, Tyskland)
2013 
Nina Mittelham, England
(Runner up: Lea Rakovac, Kroatien)
2014 
Chantal Mantz, Tyskland
(Runner up: Nina Mittelham, Tyskland)
2015 
Adina Diaconu Rumänien
(Runner up: Marie Magot, Frankrike)
2016 
Adina Diaconu, Rumänien
(Runner up: Jing Ning, Azerbadjan)
2017 
Jing Ning, Azerbadjan
(Runner up: Anastasia Kolish, Ryssland)
2018 
Jing Ning, Azerbadjan
(Runner up: Tania Plaian, Rumänien) 3. Christina Källberg, Sverige
2019 Anna Wegrzyn, Polen
(Jamila Laurenti, Italien)

Flickkadetter singel (1966-)

1966 Ruth Stephan, Östtyskland
(Runner up: Jana Kettnerova, Tjeckoslovakien)
1968 
Katalin Szendy, Ungern
(Runner up: Olga Pavluk, Sovjet)
1969 
Elmira Antonjan, Sovjet
(Runner up: Katalin Szendy, Ungern)
1970 
Lidia Ilie, Rumänien
(Runner up: Ann-Christin Hellman, Sverige)
1971 
Ludmila Smidova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Elmira Antonjan, Sovjet)
1972 
Tatjana Ferdman, Sovjet
(Runner up: Dubravka Fabri, Jugoslavien)
1974 
Gabriella Szabo, Ungern
(Runner up: Rimma Ioffe, Sovjet)
1975 
Gordana Perkucin, Jugoslavien
(Runner up: Valentina Popova, Sovjet)
1976 
Gordana Perkucin, Jugoslavien
(Runner up: Ludmilla Bakshutova, Sovjet)
1977 
Narine Antonjan, Sovjet
(Runner up: Crinela Sava, Rumänien)
1978 
Inna Kovalenko, Sovjet
(Runner up: Marie Hrachova, Tjeckoslovakien)
1979 
Yolanta Daniliavichute, Sovjet
(Runner up: Daniela Guergueltcheva, Bulgarien)
1980 
Yolanta Daniliavichute, Sovjet
(Runner up: Elena Vecherok, Sovjet)
1981 
Olga Nemes, Rumänien
(Runner up: Eva Malmberg, Finland)
1982 
Flora Khasanova, Sovjet
(Runner up: Vesna Ojstersek, Jugoslavien)
1983 
Otilia Badescu, Rumänien
(Runner up: Renata Kasalova, Tjeckoslovakien)
1984 
Otilia Badescu, Rumänien
(Runner up: Katja Nolten, Västtyskland)
1985 
Otilia Badescu, Rumänien
(Runner up: Emilia Ciosu, Rumänien)
1986 
Gabriella Wirth, Ungern
(Runner up: Alessia Arisi, Italien)
1987 
Veronika Wirth, Ungern
(Runner up: Olga Likhter, Sovjet)
1988 
Vivien Ellö, Ungern
(Runner up: Adrienne Rakos, Ungern)
1989 
Georgeta Cojocaru, Rumänien
(Runner up: Nora Simon, Ungern)
1990 
Ana Gogorita, Rumänien
(Runner up: Tatjana Kulagina, Sovjet)
1991 
Antonela Manac, Rumänien
(Runner up: Elena Plakidina, Sovjet)
1992 
Svetlana Ganina, OSS (fd Sovjet)
(Runner up: Mihaela Encea, Rumänien)
1993 
Michaela Steff, Rumänien
(Runner up: Mihaela Encea, Rumänien)
1994 
Petra Dermastija, Slovenien
(Runner up: Christina Fili, Grekland)
1995 
Miao Miao, Polen
(Runner up: Krisztina Szvitan, Ungern) 3. Linda Nordenberg, Sverige
1996 
Martina Safran, Slovenien
(Runner up: Andrea Bakula, Kroatien)
1997 
Sandra Paovic, Kroatien
(Runner up: Nikoleta Stefanova, Italien)
1998 
Tatjana Sorosjynska, Ukraina
(Runner up: Laura Stumper, Tyskland) 3. Marie Olsson, Sverige
1999 
Gaby Rohr, Tyskland
(Runner up: Iveta Vacenovska, Tjeckien)
2000 
Ana-Maria Erdelji, Jugoslavien
(Runner up: Iulia Necula, Rumänien)
2001 
Maria Zelenova, Ryssland
(Runner up: Galia Dvorak, Spanien)
2002 
Daniela Dodean, Rumänien
(Runner up: Galia Dvorak, Spanien)
2003 
Li Bin, Ungern
(Runner up: Daniela Dodean, Rumänien)
2004 
Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Ekaterina Kolodiazhnaia, Ryssland)
2005 
Ekaterina Kolodyazhnaya, Ryssland
(Runner up: Barbara Barasso, Ungern)
2006 
Margaryta Pesotska, Ukraina
(Runner up: Marine Pavot, Frankrike) 3. Malin Pettersson, Sverige
2007 
Cristina Hirici, Rumänien
(Runner up: Barbora Balazova, Slovakien)
2008 
Petrissa Solja, Tyskland
(Runner up: Bernadette Szocs, Rumänien)
2009 
Petrissa Solja, Tyskland
(Runner up: Yana Noskova, Ryssland)
2010 
Bernadette Szocs, Rumänien
(Runner up: Mateja Jeger, Kroatien)
2011 
Nina Mittelham, Tyskland
(Runner up: Chantal Mantz, Tyskland)
2012 
Alena Lemmer, Tyskland
(Runner up: Marie Migot, Frankrike)
2013 
Adina Diaconu, Rumänien
(Runner up: Marie Migot, Frankrike)
2014 Adina Diaconu, Rumänien
(Runner up: Lisa Lung, Belgien) 3. Christina Källberg, Sverige
2015 
Maria Tailakova, Ryssland
(Runner up: Lucie Gauthier, Frankrike)
2016 
Maria Tailakova, Ryssland
(Runner up: Kristina Kazantseva, Ryssland)
2017 
Elizabet Abraamian, Ryssland
(Runer up: Wenna Tu, Tyskland)
2018 
Elena Zaharia, Rumänien
(Runner up: Elizabet Abraamian, Ryssland)
2019 Elena Zaharia, Rumänien
(Runner up: Vlada Voronina, Ryssland)

Dubbel

Herrjuniorer dubbel (1955-)

1955 Robert Süssman/Franz-Josef Wedig, Tyskland 
(Runner up: Zoltan Berczik/Sandor Ujvaari, Ungern) 3. Reidar Ljungström/Hans Petersson, Sverige
1956 
Zeljko Hrbud/Vojislav Markovic, Jugoslavien 
(Runner up: Dieter Köhler/Hans Otto, Tyskland)
1957 European Champions: Hans Alsér/Stellan Bengtsson I, Sverige 
(Runner up: Viktor Hirsch/Hans Zankl, Österrike)
1958 
Gheorge Cobirzan/Radu Negulescu, Rumänien 
(Runner up: Viktor Hirsch/Hans Zankl, Österrike)
1959 
Radu Negulescu/Adalbert Reti, Rumänien 
(Runner up: Imre Biro/Peter Rozsas, Ungern)
1961 
Vilim Polakovic/Zdenak Svab, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Nicolae Angelescu/Dorin Giurgiuca, Rumänien)
1962 
Istvan Korpa/Edvard Vecko, Jugoslavien 
(Runner up: Marius Bodea/Adalbert Reti, Rumänien, diskv, överårig) 3. Carl-Johan Bernhardt/Marius Bodea, Sverige/Rumänien
1963 European Champions: Carl-Johan Bernhardt/Kjell Johansson, Sverige 
(Runner up: Michael Heene/Gerhard Steinbeck, Västtyskland)
1965 
Stanislav Gomozkov/Gegam Vardanjan, Sovjet 
(Runner up: Zlatko Cordas/Darko Klevisar, Jugoslavien) 3. Staffan Linder/Bo Persson, Sverige
1966 
Stanislav Gomozkov/Gegam Vardanjan, Sovjet 
(Runner up: Zlatko Cordas/Anton Stipancic, Jugoslavien)
1967 
Uldis Eglitis/Gegam Vardanjan, Sovjet
(Runner up: Richard Flaisinger/Jiri Turai, Tjeckoslovakien)
1968 
Uldis Eglitis/Vladimir Zlenko, Sovjet 
(Runner up: Istvan Jonyer/Ferenc Timar, Ungern)
1969 
Milan Orlowski/Jiri Turai, Tjeckoslovakien
(Runner up: Rushan Mustafin/Vitaly Ostrovsky, Sovjet)
1970 European Champions: Stellan Bengtsson
/Tibor Klampar,  Sverige/Ungern 
(Runner up: Roman Erentjuk/Sergej Leshev, Sovjet)
1971 
Viktor Furzov/Anatoli Strokatov, Sovjet 
(Runner up: Roman Erentjuk/Aleksandr Saprykin, Sovjet) 3. Kjell Hellström/Ingemar Wikström, Sverige
1972 
Viktor Furzov/Anatoli Strokatov, Sovjet 
(Runner up: Bagrat Burnazjan/Sarkis Sarkhojan, Sovjet)
1973 European Champions: Christer Hafn/Ulf Thorsell, Sverige 
(Runner up: V Baranov/Bagrat Burnazjan, Sovjet)
1974 
Miroslav Cich/Miroslav Schenk, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Andrew Barden/Paul Day, England) 3. Örjan Glans/Åke Grönlund, Sverige
1975 European Champions: Åke Grönlund/Michael Nilsson, Sverige 
(Runner up: Hans-Joachim Nolten/Ralf Wosik, Västtyskland)
1976 
Andrew Barden/Paul Day, England 
(Runner up: Vasilij Putilovskij/Valeri Schevchenko, Sovjet)
1977 European Champions: Ulf Bengtsson/Lars Franklin, Sverige 
(Runner up: Erich Amplatz/Alexander Pokorny, Österrike) 3. Ulf Carlsson/Ulf Cronqvist, Sverige
1978 
Georg Zsolt Böhm/Simion Crisan, Rumänien 
(Runner up: Jindrich Pansky/Anton Stefko, Tjeckoslovakien)
1979 European Champions: Mikael Appelgren/Anders Thunström, Sverige 
(Runner up: Jaromir Jenista/Zbynek Stepancek, Tjeckoslovakien) 3-4. Jan-Ove Waldner/Jonny Åkesson, Sverige och Jonas Berner/Erik Lindh, Sverige
1980 European Champions: Jan-Ove Waldner/Jonny Åkesson, Sverige 
(Runner up: Erik Lindh/Niklas Persson, Sverige)
1981 European Champions: Jan-Ove Waldner/Jonny Åkesson, Sverige
 
(Runner up: Miroslav Broda/Vladislav Broda, Tjeckoslovakien)
1982 European Champions: Jan-Ove Waldner/Jonny Åkesson, Sverige 
(Runner up: Miroslav Broda/Vladislav Broda, Tjeckoslovakien) 3. Zoltan Kaposztas/Jörgen Persson, Ungern/Sverige
1983 
Nicky Mason/Carl Prean, England 
(Runner up: Dariusz Kabacinski/Miroslaw Pieronczyk, Polen)
1984 
Ilija Lupulesku/Zoran Primorac, Jugoslavien 
(Runner up: Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf, Västtyskland)
1985 
Ilija Lupulesku/Zoran Primorac, Jugoslavien 
(Runner up: Josef Braun/Milan Grman, Tjeckoslovakien)
1986
 Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf, Västtyskland
(Runner up: Josef Braun/Milan Grman, Tjeckoslovakien) 3. Mats Andersson-Bandstigen/Thomas von Scheele, Sverige
1987 
Alexei Murzov/Samuel Vardanjan, Sovjet 
(Runner up: Dmitrij Gusev/Dmitrij Mazunov, Sovjet)
1988 
Dmitrij Gusev/Dmitrij Mazunov, Sovjet 
(Runner up: Oliver Alke/Peter Franz, Västtyskland)
1989 
Josef Hong/Torben Wosik, Västtyskland 
(Runner up: Karl Jindrak/Werner Schlager, Österrike) 3. Thomas Buza/Magnus Pettersson, Sverige
1990 
Alexander Levadnyl/Sergei Noskov, Sovjet
(Runner up: Mirko Pawlowski/Torben Wosik, Västtyskland)
1991 European Champions: David Gustafsson/Adam Råsberg, Sverige 
(Runner up: Vladimir Samsonov/Michael Schalwich, Sovjet/Österrike) 3. Joakim Andersson/Peter Nilsson, Sverige
1992 
Lucjan Blaszczyk/Tomasz Krzeszewski, Polen 
(Runner up: Marek Cihak/Marek Klasek, Tjeckoslovakien) 3. Simon Angel/Vit Dolezei, Sverige/Tjeckoslovakien
1993 
Sascha Köstner/Vladimir Samsonov, Tyskland/Vitryssland 
(Runner up: Sergej Andrianov/Evgenij Fadejev, Ryssland) 3. Simon Angel/Fredrik Håkansson, Sverige
1994 
Denis Gavrilov/Alexej Smirnov, Ryssland 
(Runner up: Vit Dolezel/Kostadin Lengerov, Tjeckien/Österrike)
1995 
Martin Monrad/Alexei Smirnov, Danmark/Ryssland 
(Runner up: Andrei Filimon/Valentino Piacentini, Rumänien/Italien)
1996 
Jörg de Cook/Valentino Piacentini, Nederländerna/Italien
(Runner up: Ivan Juzbacis/Roko Tosic, Kroatien)
1997 
Ivan Juzbasic/Roko Tosic, Kroatien
(Runner up: Timo Boll/M. Lietzau, Tyskland)
1998 
Timo Boll/Nico Stehle, Tyskland
(Runner up: Michael Maze/Gundur Stephensen, Danmark/Island) 3. Henrik Rosvall/Yi Wei Chen, Sverige/Italien
1999 European Champions: Cyprian Asamoah
/Michael Maze, Sverige/Danmark
(Runner up: P. Frazekas/Yu Kalum, Ungern/Nederländerna)
2000 
Fabi Moritz/Gabri Stephan, Tyskland
(Runner up: Constantin Cioti/D. Zwickl, Rumänien/Ungern) 3. Anders Holm/Robert Nilsson, Sverige
2001 European Champions: 
Daniel Gorak/Robert Svensson, Polen/Sverige 
(Runner up: Tomislav Japec/Jakov Krivic, Kroatien)
2002 
Patrick Baum/Benjamin Rösner, Tyskland 
(Runner up: Christophe Bertin/D Peretti, Frankrike)
2003 
Konecny/Loic Bobillier, Tjeckien/Frankrike 
(Runner up: Burov/Petrukhin, Ryssland)
2004 
Tiago Apolonia/Marcos Freitas, Portugal 
(Runner up: Marc Duran/Jakub Perek, Spanien/Polen) 3. Lukas Rydén/Niklas Rönningborn, Sverige
2005
 Marcos Freitas/Tomislav Kolarek, Portugal/Kroatien
(Runner up: Stefan Fegerl/Feng Xiaoquan, Österrike)
2006 
Stanislav Golovanov/Mikhal Paykov, Ryssland 
(Runner up: Paul Drinkhall/Darius Knight, England)
2007 
Mikhail Paykov/Abdel-K Salifou, Ryssland/Frankrike
(Runner up: D. Plattner/Martin Storf, Österrike)
2008 
Paul Drinkhall/Darius Knight, England 
(Runner up: Bojan Crepulja/Marko Petkov, Serbien)
2009 European Champions: Kristian Karlsson/Mattias Översjö, Sverige 
(Runner up: Piotr Chodorski/Robert Floras, Polen)
2010 
Jonathan Groth/Hunor Szocs, Danmark/Rumänien 
(Runner up: Lauric Jean/Cédric Nuytinck, Belgien)
2011 
Simon Gauzy/Quentin Robinot, Frankrike 
(Runner up: Enzo Angles/Tristan Flore, Frankrike)
2012 
Jakub Dyjas/Konrad Kulpa, Polen 
(Runner up: Tristan Flore/Simon Gauzy, Frankrike)
2013 
Tamas Lakatos/Adam Szudi, Ungern 
(Runner up: Koen Simon Hageraats/Martin Khatchanov, Holland)
2014 Nanor Ecseki/Adam Szudi, Ungern
(Runner up: Diego Chen/Jorge Costa, Portugal)
2015 
Darko Jorgic/Deni Kozul, Slovenien
(Runner up: Malte Möregårdh/Simon Söderlund, Sverige)
2016 
Tobias Heppler/Nils Hohmeier, Tyskland
(Runner up: Antonino Amato/Daniele Pinto, Italien)
2017 
Denis Ivonin/Cristian Pletea, Ryssland/Rumänien
(Runner up: 
Cedric Meissner/Simon Söderlund, Tyskland/ Sverige)
2018 
Maksim Grebnev/Lev Katsman, Ryssland
(Runner up: Khinhang Yu/Xinyu Yang, Azerbadjan)
2019 Maksim Grebnev/Lev Katsman, Ryssland
(Runner up: Truls Möregårdh/Vladimir Sidorenko, Sverige/Ryssland)

Pojkkadetter dubbel (1983-)

1983 Josef Braun/Milan Grman, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Mats Andersson-Bandstigen/Thomas von Scheele, Sverige)
1984 
Milan Grman/Vladimir Mihocko, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Calin Creanga/Romulus Revisz, Rumänien)
1985 
Dmitrij Gusev/Dmitrij Mazunov, Sovjet 
(Runner up: Bart van Haren/Geert Verhaegh, Nederländerna)
1986 
Frantisek Kanta/Daniel Stepanek, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Michael O’Driscoll/Matthew Syed, England)
1987 
Tomas Janasek/Martin Olenik, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Slobodan Grujic/Tarik Hodzic, Jugoslavien)
1988 
Aleksij Averkin/Vladimir Samsonov, Sovjet 
(Runner up: Kay Andrew Greil/Rhod Jepsen, Västtyskland/Danmark)
1989 European Champions: David Gustafsson/Adam Råsberg, Sverige
 
(Runner up: Zoltan Batorfi/Zoltan Varga, Ungern)
1990 
Evgenij Fadejev/Vladimir Samsonov, Sovjet 
(Runner up: Zoltan Batorfi/Adam Lindner, Ungern)
1991 
Juri Rensin/Alexander Vinokurov, Sovjet 
(Runner up: Thomas Schröder/Thomas Theissman, Tyskland)
1992 
Zoltan Feyer Konerth/Thomas Schröder, Tyskland 
(Runner up: Morten Knudsen/Martin Monrad Pedersen, Danmark)
1993 
Umberto Giardina/Valentino Piacentini, Italien 
(Runner up: Jens Lundquist/Henrik Nykvist, Sverige)
1994 European Champions: Jens Lundqvist/Henrik Nykvist, Sverige 
(Runner up: 
Umberto Giardina/Magnus Molin, Italien/Sverige)
1995 
Timo Boll/Nico Stehle, Tyskland 
(Runner up: Björn Baum/Jens Lilienthal, Tyskland)
1996 
Alexej Loiventsov/Piotr Vaske, Ryssland
(Runner up: Michael Maze/Gunder Stephensen, Danmark/Island) 3. Cyprian Asamoah/Robert Nilsson, Sverige
1997 
Anton Gavlas/Jirei Vrablik, Tjeckien
(Runner up: Marcin Czerniawski/Jakub Kosowski, Polen)
1998 
Peter Sereda/Danielo Zwickl, Slovakien/Ungern
(Runner up: Constantin Cioti/Stefano Tomasi, Rumänien/Italien)
1999 
Anton Gavlas/Daniel Zwickl, Tjeckien/Ungern
(Runner up: S. Door/Christian Suss, Tyskland)
2000 
Loic Bobillier/Tomislav Zubcic, Frankrike/Kroatien
(Runner up: Tiago Apalonia/Marc Duran, Portugal/Spanien)
2001 
Janos Jakab/Krisztian Molnar, Ungern 
(Runner up: Artur Gregoriev/Andrei Pietnev, Ryssland)
2002 
Dzmitry Baltryshko/Dmitri Davidovich, Bulgarien 
(Runner up: Evgenij Kotov/Viktor Yefimov, Ukraina)
2003 
Marcos Freitas/Antonin Schwarzer, Portugal/Tjeckien 
(Runner up: Dimitrij Ovtcharov/Zhmudenko, Tyskland/Ukraina)
2004 
Matiss Burgis/Antonin Schwarzer, Lettland/Tjeckien
(Runner up: Mikhail Paikov/Artem Utochkin, Ryssland)
2005 
Pierre Bezard/Borna Kovac, Frankrike/Kroatien 
(Runner up: Piotr Chodorski/Patryk Chojnowski, Polen)
2006 
Piotr Chodorski/Borna Kovac, Polen/Kroatien 
(Runner up: Matic Slodej/Jan Zibrat, Slovenien)
2007 
Thomas Le Breton/Romain Lorentz, Frankrike 
(Runner up: Martin Palatinus/Gergely Perei, Ungern)
2008 
Julien Indeherberg/Emilien van Rossomme, Belgien 
(Runner up: Gavin Evans/Cedric Nuytinck, England/Belgien)
2009 
Enzo Angles/Simon Gauzy, Frankrike 
(Runner up: Benjamin Brossier/Tristan Flore, Frankrike) 3. Hampus Söderlund/Albin Wemmert, Sverige
2010 
Enzo Angles/Tristan Flore, Frankrike 
(Runner up: Andréa Landrieu/Alexandre Robinot, Frankrike)
2011 
David Reitspies/Qiu Dang, Tjeckien/Tyskland 
(Runner up: Konstantin Chernov/Sadi Ismailov, Ryssland)
2012 European Champions: Simon Berglund/Anton Källberg, Sverige
 
(Runner up: Aleksander Werecki/Patryk Zatowka, Polen) 
2013 
Aliaksandr Khanin/Tomas Polansky, Vitryssland/Tjeckien 
(Runner up: Nils Hohmeier/Darko Jorgic, Tyskland/Slovenien)
2014 
Ivan Bertrand/Nolan Givone, Frankrike
(Runner up: Cristian Pletea/Rares Sipos, Rumänien)
2015 
Lilian Bardett/Irvin Bertrand, Frankrike
(Runner up: Cristian Pletea/Rares Sipos, Rumänien)
2016 
Maciej Kolodziejczyk, Vladislav Ursu, Österrike/Moldavien
(Runner up: Martin Friis/Truls Möregårdh, Sverige)
2017 European Champions: Martin Friis/Truls Möregårdh, Sverige
(Runner up: Bilal Hamache/Dorian Zheng, Frankrike)
2018 
Ivor Ban/Maciej Kubik, Kroatien/Polen 
(Runner up: Darius Movileanu/Andrei Tomica, Rumänien)
2019 Iulian Chirita/Eduard Ionescu, Rumänien
(Runner up: Hugo Deschamps/Alexis Kouraichi, Frankrike)

Damjuniorer dubbel (1955-)

1955 Wendy Bates/Joyce Fielder, England 
(Runner up: Christiane Küchler/Gerlinde Limbrunner, Tyskland)
1956 
Mariana Barasch/Maria Golopenta, Rumänien 
(Runner up: Marijana Plut/Tatjana Teran, Jugoslavien)
1957 
Erika Koch/Ev-Kathlen Zemke, Tyskland
(Runner up: Heide Dauphin/Helga Scheithe, Västtyskland)
1958 
Mariana Barasch/Maria Golopenta, Rumänien 
(Runner up: Christina Bannach/Isolde Woschee, Västtyskland) 3. Annika Guntsch/Lena Guntsch, Sverige
1959 
Mariana Barasch/Nicole Ramanauskaite, Rumänien/Sovjet 
(Runner up: Ursel Ehebrecht/Rita Gördes, Västtyskland)
1961 
Sofia Belotserkovska/Zoja Rudnova, Sovjet 
(Runner up: Laima Balaishite/Dzintra Lukina, Sovjet) 3. Lena Guntsch/Marita Neidert, Sverige
1962 
Irena Bosa/Marta Luzova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Mariana Jeandrescu/Eleonora Mihalca, Rumänien) 3. Marita Carlsson/Eva Johansson, Sverige
1963 European Champions: Eva Johansson/Lena Rundström, Sverige 
(Runner up: Josiane Cornelis/Marie-France Petre, Belgien)
1965 European Champions: Eva Johansson/Lena Rundström 
(Runner up: Bela Anisimova/Laima Balaishite, Sovjet)
1966 
Tatjana Jecmenica/Mirjana Resler, Jugoslavien 
(Runner up: Marina Nylhof/Ulla Zech, Östtyskland)
1967 
Galina Eremenko/Natali Ivanova, Sovjet
(Runner up: Maureen Heppell/Karenza Smith, England)
1968 
Eva Löffer/Petra Stephan, Östtyskland 
(Runner up: Sophia Avetisjan/Asta Gedrajtite, Sovjet)
1969 
Carmen Crisan/Asta Gedrajtite, Rumänien/Sovjet 
(Runner up: Alica Grofova/Ilona Vostova, Tjeckoslovakien)
1970 Eszther Juhos/Henriette Lotaller, Ungern 
(Runner up: Sigrid Hans/Monicka Kneip, Västtyskland) 3. Lena Andersson/Ylva Guntsch, Sverige
1971 
Blanka Silhanova/Ilona Vostova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Elmira Antonjan/Fatima Batyrova, Sovjet)
1972 
Marta Csik/Györgyi Kuchar, Ungern 
(Runner up: Gabriella Ivasko/Zsuzsa Ruzsenszny, Ungern) 3. Ann-Christin Hellman/Ann-Christin Johansson, Sverige
1973 
Lidia Ilie/Ligia Lupu, Rumänien 
(Runner up: Elmira Antonjan/Tatjana Ferdman, Sovjet)
1974 
Elmira Antonjan/Tatjana Ferdman, Sovjet 
(Runner up: Ligia Lupu/Liana Mihut, Rumänien)
1975 
Tatjana Ferdman/Nedejda Meshkova, Sovjet 
(Runner up: Marie-France Germiat/Veronique Germiat, Belgien)
1976 
Dubravka Fabri/Erzsebet Palatinus, Jugoslavien 
(Runner up: 
Liana Mihut/Eva Strömvall, Rumänien/ Sverige)
1977 
Narine Antonjan/Valentina Popova, Sovjet 
(Runner up: Anneli Hernvall/Marie Lindblad, Sverige)
1978 
Narine Antonjan/Valentina Popova, Sovjet 
(Runner up: Ildino Bolvari/Gordana Perkucin, Ungern/Jugoslavien)
1979 
Marie Hrachova/Alice Pelikanova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Ildino Bolvari/Gordana Perkucin, Ungern/Jugoslavien)
1980 
Sonja Grefberg/Eva Malmberg, Finland 
(Runner up: Fliura Bulatova/Jelena Sidorova, Sovjet)
1981 
Yolanta Daniliavichute/Elena Vecherok, Sovjet 
(Runner up: Marie Hrachova/Miluse Kocova, Tjeckoslovakien)
1982 
Yolanta Daniliavichute/Elena Vecherok, Sovjet 
(Runner up: Judith Borbely/Olga Nemes, Rumänien) 3. Pia Eliasson/Annika Läth, Sverige
1983 
Lisa Bellinger/Jill Parker, England 
(Runner up: Katalin Bolvari/Szonja Pircsak, Ungern) 3. Gunnel Borgström/Pia Eliasson, Sverige
1984 
Raisa Diatjenko/Elena Kovtun, Sovjet 
(Runner up: Flera Khasanova/Raisa Timofeeva, Sovjet)
1985 
Daniela Davidkova/Renata Kasalova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Olga Nemes/Katja Nolten, Västtyskland)
1986 
Csilla Batorfi/Krisztina Nagy, Ungern 
(Runner up: Daniela Davidkova/Renata Kasalova, Tjeckoslovakien)
1987 
Otilia Badescu/Kinga Lohr, Rumänien 
(Runner up: Elke Billen/Els Billen, Belgien)
1988 
Agnes Hegedus/Gabriella Wirth, Ungern 
(Runner up: Christiana Praedel/Veronika Wirth, Ungern)
1989 
Gabriella Wirth/Veronika Wirth, Ungern 
(Runner up: Alessia Arisi/Christina Semenza, Italien)
1990 
Vivien Ellö/Krisztina Toth, Ungern 
(Runner up: Tatjana Kortromina/Ekaterina Tauskanova, Sovjet)
1991 
Petra Fichtinger/Anna Januszyk, Österrike/Polen 
(Runner up: Vivien Ellö/Krisztina Toth, Ungern)
1992 
Tatjana Kulagina/Oksana Kusch, OSS (f d Sovjet) 
(Runner up: Diana Bakker/Melisa Muller, Nederländerna)
1993 
Katalin Harsanyi/Judit Herczig, Ungern 
(Runner up: Maria Fazekas/Zita Molnar, Ungern)
1994 
Antonela Manac/Mihaela Steff, Rumänien 
(Runner up: Svetlana Ganina/Victoria Pavlovich, Ryssland/Vitryssland)
1995 
Antonela Manac/Mihaela Steff, Rumänien 
(Runner up: Viktoria Pavlovich/Elina Svetz, Vitryssland/Ukraina)
1996 
Mihaela Encea/Mihaela Steff, Rumänien
(Runner up: Catherine Burgardt/Ann-Sophie Gourin, Frankrike)
1997 
Yang Ding/Yu Wang, Italien 
(Runner up: Veronica Augustsson/Susanne Jonsson, Sverige)
1998 
Liu Jia/Ivana Weberova, Österrike/Tjeckien
(Runner up: Vilma Daunoraviciute/Lina Stankute, Litauen)
1999 
Andrea Bakula/Wang Yu, Kroatien/Italien
(Runner up: Alexandra Scheld/Xiang Meng, Tyskland)
2000 
Sandra Paovic/Nikoleta Stefanova, Kroatien/Italien
(Runner up: Ildiko Csernyik/Georgina Pota, Ungern)
2001 
Ildiko Czermyk/Gabriella Pota, Ungern 
(Runner up: Gaby Rohr/Melke Rohr, Tyskland) 3. Marie Olsson/Nina Vakkila, Sverige
2002 Evge Petukhova/Anastasia Voronova, Ryssland 
(Runner up: Gaby Rohr/Melke Rohr, Tyskland)
2003 Gaby Rohr/Melke Rohr, Tyskland 
(Runner up: Magdalena Chichocka/Alexandra Chirameli, Polen/Rumänien)
2004 Carole Grundisch/Katarina Penkavova, Frankrike/Tjeckien 
(Runner up: Szandra Pergel/Timea Viski, Ungern)
2005 Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien 
(Runner up: Valeria Lemeshevskaya/Marina Shavyrina, Ryssland)
2006 Amelie Solja/Rosalia Stähr, Tyskland 
(Runner up: Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien)
2007 Ekaterina Kolodyazhnay/Elizabeta Samara, Ryssland/Rumänien 
(Runner up: Natalia Bak/Natalia Partyka, Polen)
2008 Barbora Balazova/Margaryta Pesotska, Slovakien/Ukraina 
(Runner up: Amelie Solja/Rosalie Stähr, Tyskland)
2009 Cristina Hirici/Anamaria Sebe, Rumänien 
(Runner up: Alice Abbat/Stéphanie Loeullette, Frankrike)
2010 Barbora Balazova/Sabine Winter, Slovakien/Tyskland 
(Runner up: Alice Abbat/Stéphanie Loueillette, Frankrike)
2011 Petrissa Solja/Bernadette Szocs, Tyskland/Rumänien 
(Runner up: Irina Ciobanu/Anelia Lupulesku, Rumänien/Serbien)
2012 Petra Solja/Bernadette Szocs, Tyskland/Rumänien 
(Runner up: Anna Fenyvesi/Viktoria Truzsinszki, Serbien)
2013 Theresa Kraft/Nina Mittelham, Tyskland 
(Runner up: Bernadett Balint/Nicole Trosman, Rumänien/Israel)
2014 Rita Fins/Patricia Maciel, Portugal
(Runner up: Natalia Bajor/Lea Rakovac, Polen/Kroatien)
2015 Daria Chernoray/Maria Malanina, Ryssland
(Runner up: Alina Nikitchanka/Hanna Patseyeva, Vitryssland) 
2016 Eline Loyen/Lisa Lung, Belgien
(Runner up: Adina Diaconu/Andreea Dragoman, Rumänien)
2017 Fanni Harasztovich/Maria Yovkova, Ungern/Bulgarien
(Runner up: Luisa Sager/Jennie Wolf, Tyskland)
2018 Luice Gauthier/Anastasia Kolish, Frankrike/Ryssland
(Runner up: Jing Ning/Xingtai Chen Azerbadjan)
2019 Kristina Kazantseva/Marila Tailakova, Ryssland
(Runner up: Ece Harac/Ozge Yilmaz, Turkiet)

Flickkadetter dubbel (1983)

1983 Renata Kasalova/Renata Lindnerova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Elena Komrakova/Elena Timina, Sovjet)
1984 
Otilia Badescu/Kinga Lohr, Rumänien 
(Runner up: Daniela Davidkova/Pavla Rampova, Tjeckoslovakien)
1985 
Otilia Badescu/Emilia Ciosu, Rumänien 
(Runner up: Armine Makinian/Tatiana Medvedeva, Sovjet)
1986 
Judit Marosi/Gabriella Wirth, Ungern 
(Runner up: Adriana Nastase/Julia Rascanu, Rumänien)
1987 
Vivien Ellö/Veronika Wirth, Ungern 
(Runner up: Adriana Nastase/Julia Rascanu, Rumänien)
1988 
Vivien Ellö/Krisztina Toth, Ungern
(Runner up: Petra Fischtinger/Adrienne Rakos, Österrike/Ungern)
1989 
Georgeta Cojocaro/Laura Niculae, Rumänien 
(Runner up: Oksana Kosh/Tatjana Kulagina, Sovjet)
1990 
Jekatarina Kulagina/Tatjana Kulagina, Sovjet 
(Runner up: Jolanta Langosz/Joanna Narkiewicz, Polen)
1991 
Ana Maria Enescu/Antonela Manac, Rumänien 
(Runner up: Nicole Deaton/Sally Marling, England)
1992 
Antonela Manac/Mihaela Steff, Rumänien 
(Runner up: Roxana Centali/Mihaela Encea, Rumänien)
1993 
Mihaela Encea/Mihaela Steff, Rumänien 
(Runner up: Melanie Wenzel/Yvonne Wenzel, Tyskland)
1994 
Eva Odorova/Renata Strbikova, Slovakien/Tjeckien 
(Runner up: Anarea Stepankova/Marketa Vondrakova, Tjeckien)
1995 
Miao Miao/Ivana Weberova, Polen/Tjeckien 
(Runner up: Irina Kotiksjina/Natalia Lapteva, Ryssland)
1996 
Andrea Bakula/Bojana Poljak, Kroatien 
(Runner up: Kajsa Andersson/Linda Nordenberg, Sverige)
1997 
Irina Bagina/Tatjana Ignatjeva, Ryssland
(Runner up: Lucia Balas/Carnelia Vaida, Rumänien)
1998 
Nikoleta Stefanova/Cornelia Vaida, Italien/Rumänien
(Runner up: Ildiko Csernyik/Georgina Pota, Ungern3. Andrea Bobetic/Marie Olsson, Kroatien/Sverige
1999 
Gaby Rohr/Melke Rohr, Tyskland
(Runner up: Ana-Maria Erdelji/Timea Tapai, Jugoslavien)
2000 
Martina Smistikova/Iveta Vacenovska, Tjeckien
(Runner up: Christina Marin/Julia Necula, Rumänien)
2001 
Lenka Kmotorkova/Eva Tapai, Slovakien/Jugoslavien 
(Runner up: Galia Dvorak/Sara Ramirez, Spanien)
2002 
Olga Dzelinska/Domini Kolarova, Slovakien 
(Runner up: Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien)
2003 
Galia Dvorak/Elizabeta Samara, Spanien/Rumänien 
(Runner up: Marta Golota/Natalia Partyka, Polen)
2004 
Margarita Pesotskaja/Elizabeta Samara, Ukraina/Rumänien
(Runner up: Katarina Michajlova/Zhang Ying Ni, Tyskland)
2005 
Amelie Solja/Rosalia Stähr, Tyskland 
(Runner up: Barbara Barasso/Alexa Szvitacs, Ungern)
2006 
Klaudia Kusinska/M. Szczerkowska, Polen 
(Runner up: Una Radak/Andrea Todorovic, Serbien)
2007 
Barbora Balazova/Sabine Winter, Slovakien/Tyskland 
(Runner up: Cristina Hirici/Bernadette Szocs, Rumänien)
2008 
N. Sillus/Perissa Solja, Tyskland 
(Runner up: Diana Holok/Anelija Lupulesku, Serbien)
2009 
Yana Noskova/Bernadette Szocs, Ryssland/Rumänien 
(Runner up: Anna Krieghoff/Petrissa Solja, Tyskland)
2010 
Irina Ciobanu/Bernadette Szocs, Rumänien 
(Runner up: Marina Berhof/Laura Pfefer, Frankrike)
2011 
Nina Mittelham/Nicole Trosman, Tyskland/Israel 
(Runner up: Daria Chernova/Ekaterina Guseva, Ryssland)
2012 
Adina Diaconu/Mihaela Lupu, Rumänien 
(Runner up: Alena Lemmer/Wan Yuan, Tyskland)
2013 
Andreea Clapa/Adina Diaconu, Rumänien 
(Runner up: Maria Malanina/Ho Tin Tin, Rumänien/England)
2014 Adina Diaconu/Lisa Lung, Rumänien/Belgien
(Runner up: Leili Mostafavi/Romane Le Scour, Frankrike)
2015 Ema Marin/Andrea Pavlovic, Kroatien
(Runner up: Tania Plaian/Elina Rub, Rumänien)
2016 Tania Plaian/Ekaterina Zironova, Rumänien/Ryssland
(Runner up: Kristina Kazantseva/Anastasia Kolish, Ryssland)
2017 Anastasia Bondareva/Sophia Klee, Tyskland
(Runner up: Nataliya Malinina/Arina Slautina, Ryssland)
2018 Chloe Chomis/Prithika Pavade, Frankrike
(Runner up: Elizabet Abraamian/Liubov Tentser, Ryssland)
2019 Phritika Pavade/Elena Zaharia, Frankrike/Rumänien
(Runner up: Anastasiia Beresneva/Svetlana Dmitrienko, Ryssland)

Juniorer mixed dubbel (1957)

1957 Gregor Schwaning/Erika Koch, Tyskland
(Runner up: Manfred Konieczka/Birgitte Wolf, Västtyskland)
1958 
Gheorge Corbizan/Maria Golopenta, Rumänien 
(Runner up: Hans Alsér/Ingegärd Johansson, Sverige) 3. Sören Mårdberg/Lena Guntsch, Sverige
1959 
Radu Negulescu/Mariana Barasch, Rumänien 
(Runner up: Josef Jansco/Julia Friesenhahn, Ungern)
1961 
Vilim Polakovic/Irena Bosa, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Sieghardt Schlopies/Doris Kalweit, Östtyskland)
1962 
Rostislav Stepanek/Irena Bosa, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Dorin Giurgiuca/Judith Crejec, Rumänien)
1963 European Champions: Carl-Johan Bernhardt/Lena Rundström, Sverige 
(Runner up: Gerhard Steinbeck/Elke Jansen, Västtyskland)
1965 European Champions: Bo Persson/Eva Johansson, Sverige 
(Runner up: Antonin Dvorak/Jana Pauknerova, Tjeckoslovakien)
1966 
Anton Stipancic/Mirjana Resler, Jugoslavien 
(Runner up: Antonin Dvorak/Ilona Vostova, Tjeckolovakien)
1967 
Jiri Turai/Ilona Vostova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Gegam Vardanjan/Galina Eremenko, Sovjet)
1968 
Jiri Turai/Ilona Vostova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Norbert Drescher/Petra Stephan, Östtyskland)
1969 
Jiri Turai/Ilona Vostova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Milan Orlowski/Alica Grofova, Tjeckoslovakien)
1970 
Milan Orlowski/Ilona Vostova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Stellan Bengtsson/Lena Andersson, Sverige)
1971 
Anatoli Strokatov/Elmira Antonjan, Sovjet 
(Runner up: Manfred Baum/Elsa Toninger, Västtyskland)
1972 
Anatoli Strokatov/Elmira Antonjan, Sovjet 
(Runner up: Heinz-Günther Hoffman/Kirsten Krüger, Västtyskland)
1973 
Desmond Douglas/Linda Howard, England 
(Runner up: Ulf Thorsell/Ann-Christin Hellman, Sverige)
1974 
Bagrat Burnazjan/Elmira Antonjan, Sovjet 
(Runner up: Janos Molnar/Gabriella Szabo, Ungern)
1975 
Janos Molnar/Gabriella Szabo, Ungern 
(Runner up: Miroslav Schenk/Hana Riedlova, Tjeckoslovakien)
1976 
Zoran Kalinic/Erzsebet Palatinus, Jugoslavien 
(Runner up: Paul Day/Melody Ludi, England)
1977 
Vasilij Putilovskij/Narine Antonjan, Sovjet 
(Runner up: Djeva Hasanov/Gabriella Szabo, Bulgarien/Ungern)
1978 
Georg Zsolt Böhm/Eva Ferenczi, Rumänien 
(Runner up: Iztok Frank/Gordana Perkucin, Jugoslavien) 3. Mikael Appelgren/Helen Lindvall, Sverige
1979 
Jürgen Rebel/Susanne Wenzel, Västtyskland 
(Runner up: Igor Podnosov/Ludmilla Bakshutova, Sovjet) 3. Mikael Appelgren/Helen Lindvall, Sverige
1980 
Miroslav Broda/Marie Hrachova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Erik Lindh/Helen Lindvall, Sverige)
1981 
Jürgen Rebel/Susanne Wenzel, Västtyskland 
(Runner up: Vladislav Broda/Marie Hrachova, Tjeckoslovakien)
1982 European Champions: Jörgen Persson
/Olga Nemes, Sverige/Rumänien
(Runner up: Jan-Ove Waldner/
Katalin Bolvari, Sverige/Ungern)
1983 European Champions: Jörgen Persson
/Olga Nemes, Sverige/Rumänien
(Runner up: Jan-Ove Waldner/Pia Eliasson, Sverige)
1984 
Ilija Lupulesku/Vesna Ojstersek, Jugoslavien 
(Runner up: Milan Grman/Renata Kasalova, Tjeckoslovakien)
1985 
Carl Prean/Csilla Batorfi, England/Ungern 
(Runner up: Milan Grman/Renata Kasalova, Tjeckoslovakien)
1986 
Milan Grman/Renata Kasalova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Zoran Primorac/Emilia Ciosu, Jugoslavien/Rumänien) 3. Csilla Batorfi/Thomas von Scheele, Ungern/Sverige
1987 Olivier Marmurek/Emanuelle Coubat, Frankrike 
(Runner up: Calin Creanga/Otilia Badescu, Rumänien)
1988 Calin Creanga/Otilia Badescu, Rumänien 
(Runner up: Romulus Revisz/Maria Bogoslov, Rumänien)
1989 Sergej Noskov/Olga Laposhina, Sovjet 
(Runner up: Torben Wosik/Christiana Praedel, Västtyskland)
1990 Piotr Szafranek/Anna Januszyk, Polen 
(Runner up: Zoltan Varga/Krisztina Toth, Ungern)
1991 Torben Wosik/Elke Schall, Tyskland 
(Runner up: Vladimir Samsonov/Oksana Kusch, Sovjet)
1992 Vladimir Samsonov/Oksana Kusch, OSS (f d Sovjet)
(Runner up: Massimiliano Mondello/Laura Negrisoli, Italien)
1993 Sascha Köstner/Nicole Delle, Tyskland 
(Runner up: Vladimir Samsonov/Veronika Pavlovitj, Vitryssland)
1994 Andrei Filimon/Mihaela Steff, Rumänien 
(Runner up: Kostadin Lengerov/Martine Hubert, Österrike/Belgien)
1995 Alexei Smirnov/Olga Kasulina, Ryssland 
(Runner up: Robert Gardos/Mihaela Encea, Ungern/Rumänien) 
1996 Gionis Panagiotis/Silvija Erdeji, Grekland/Jugoslavien
(Runner up: Michal Bardon/Eva Odorova, Slovakien)
1997 Adrian Crisan/Eva Odorova, Rumänien/Slovakien
(Runner up: Timo Boll/Tanja Hoffmann, Tyskland) 3. Henrik Nyqvist/Renata Strbikova, Sverige/Tjeckien
1998  Josef Simoncik/Liu Jia, Tjeckien/Österrike
(Runner up: Dorian Quentel/Sabrina Fernandes, Frankrike)
1999 Yu Kalun/Liu Jia, Nederländerna/Österrike
(Runner up: Peter Frazekas/Andrea Pakula, Ungern/Kroatien)
2000 Ohad Daniel/Cornelia Vaida, Kroatien
(Runner up: Felix Bindhammer/Melke Rohr, Tyskland)
2001 Lubomir Pistej/Filistovova, Slovakien 
(Runner up: Constantin Cioti/Cornelia Vaida, Rumänien/Kroatien)
2002 Christian Süss/Melke Rohr, Tyskland 
(Runner up: Benjamin Rösner/Gaby Rohr, Tyskland)
2003 Christian Süss/Melke Rohr, Tyskland
(Runner up: Artur Grigoriev/Ana-Marija Erdelji, Ryssland/Serbien och Montenegro)
2004 Janos Jakab/Li Bin, Ungern 
(Runner up: Marc Duran/Iulia Necula, Spanien/Rumänien)
2005 Marcos Freitas/Daniela Dodean, Portugal/Rumänien 
(Runner up: Fen Xiaoquan/Lenka Kmotorkova, Österrike/Slovakien)
2006 Emmanuel Lebesson/Gabriela Feher, Frankrike/Serbien
(Runner up: Abdel-K Salifou/Elizabeta Samara, Frankrike/Rumänien)
2007 Paul Drinkhall/Elizabeta Samara, England/Rumänien 
(Runner up: Darius Knight/Natalia Bak, England/Polen)
2008 Paul Drinkhall/Y Kolodyazhnaya, England/Ryssland 
(Runner up: Hunor Szocs/Camelia Postoaca, Rumänien)
2009 Daniel Kosiba/Dóra Csilla Madarász, Ungern 
(Runner up: Marko Petkov/Marija Galonja, Serbien)
2010 Lucian Munteanu/Cristina Hirici, Rumänien 
(Runner up: Pavel Sirucek/Barbora Balazova, Tjeckien/Slovakien
2011 Lucian Munteanu/Irina Ciobanu, Rumänien 
(Runner up: Tamás Lakatos/Doria Madarasz, Ungern)
2012 Frederick Jost/Petrissa Solja, Tyskland 
(Runner up: Ondrej Bajger/Tamara Tomanova, Tjeckien)
2013 Killan Ort/Nina Mittelham, Tyskland 
(Runner up: Jakub Seibert/Karolina Mynarova, Tjeckien)
2014 Tomislav Pucar/Lea Rakovac, Kroatien
(Runner up: Nandor Ecseki/Bernadett Balint, Ungern/Rumänien)
2015 Alexandru Manole/Andreea Clapa Rumänien 
(Runner up: Romain Ruiz/Oceane Guisnel, Frankrike)
2016 Aliaksandr Khanin/Daria Trigolos, Vitryssland
(Runner up: Tomas Polansky/Tin Tin Ho, Tjeckien/England)
2017 Jules Rolland/Lucie Gauthier, Frankrike
(Runner up: Denis Ivonin/Mariia Tailakova, Ryssland)
2018 Jules Rolland/Lucie Gauthier, Frankrike
(Runner up: Samuel Kulczycki/Anna Wegrzyn, Polen)
2019 Samuel Kulczycki/Katarzyna Wegrzyn, Polen
(Runner up: Lev Katsman/Elizabet Abraamian, Ryssland) 3. Truls Möregårdh/Rebecca Tveit Muskantor, Sverige

Kadetter mixed dubbel (1987-)

1987 Torben Wosik/Sandra Nienhaus, Västtyskland
(Runner up: Tomas Janasek/Luba Mladkova, Tjeckoslovakien)
1988 
Vladimir Samsonov/Oksana Kusch, Sovjet 
(Runner up: Szilard Csölle/Alena Vahovcova, Tjeckoslovakien)
1989 
Vladimir Samsonov/Oksana Kusch, Sovjet 
(Runner up: David Gustafsson/Marie Persson, Sverige)
1990 
Vladimir Samsonov/Tatjana Kulagina, Sovjet 
(Runner up: Evgenij Fadejev/Jekaterina Kulagina, Sovjet)
1991 
Andrei Filimon/Antonela Manac, Rumänien 
(Runner up: Srjdan Milicevic/Tanja Manic, Jugoslavien)
1992 
Bohumil Vozicky/Marketa Myskova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Martin Greczo/Alena Fratalova, Tjeckoslovakien)
1993 
Robert Gardos/Mihaela Encea, Ungern/Rumänien 
(Runner up: Janos Petrovcic/Petra Dermastija, Slovenien)
1994 
Aavia Marek/Renata Strbikova, Tjeckien
(Runner up: Henrik Nykvist/Susanne Jonsson, Sverige) 3. Magnus Molin/Kajsa Andersson, Sverige
1995 
Jaroslav Tomicki/Miao Miao, Polen 
(Runner up: Jean-Sebastian Boisard/Ann-Sophie Gourin, Frankrike)
1996 
Dominik Halcour/Andrea Bakula, Tyskland/Kroatien
(Runner up: Fedor Kuzmin/Svetlana Krekina, Ryssland3. Cyprian Asamoah/Linda Nordenberg, Sverige
1997 
Jiri Vrablik/Sandra Paovic, Tjeckien/Kroatien
(Runner up: Brice Olivier/Elisabeth Gladieux, Frankrike3. Cyprian Asamoah/Tatjana Kistjakova, Sverige/Estland
1998 
Constantin Cioti/Cornelia Vaida, Rum/Kroatien
(Runner up: Sebastian Door/Melke Rohr, Tyskland)
1999 
Daniel Zwickl/Georgina Pota, Ungern
(Runner up: Julien Boniver/Nina Kolarova, Belgien/Slovakien)
2000 
Anton Gavlas/Iveta Vacenovska, Tjeckien
(Runner up: Artur Grigoriev/Evgenia Petouchova, Ryssland)
2001 
Zoltan Pete/Eva Tapai, Jugoslavien 
(Runner up: Jakub Perek/Timea Viski, Polen/Ungern)
2002 
Jaroslav Zmudenko/Galia Dvorak, Ukraina/Spanien 
(Runner up: Radoslav Blazek/Olga Dzelinska, Slovakien)
2003 
Dmitry Baltrushka/Maria Viktorchyk, Vitryssland 
(Runner up: Antonin Schwarzer/Szandra Pergel, Tjeckien/Ungern)
2004 
Frantisek Piacek/Natalia Partyka, Tjeckien/Polen 
(Runner up: Mikhail Paikov/Valeria Lemeshevskaja, Ryssland)
2005 
Alexander Shibaev/Ekaterina Kolodyazhnaya, Ryssland 
(Runner up: Paul Drinkhall/Margaryta Pesotskaya, England/Ukraina)
2006 European Champions: Kristian Karlsson/Malin Pettersson, Sverige 
(Runner up: Mattias Översjö
/Andrea Daubnerova, Sverige/Slovakien)
2007 
Denis Grishenin/Tatiana Ryabova, Ryssland 
(Runner up: Arne Holter/Sabine Winter, Tyskland) 3. Hampus Söderlund/ Krisztina Ambrus, Sverige/Ungern
2008 Romain Lorentz/L Gasnier, Frankrik
(Runner up: Simon Gauzy/Bernadette Szocs, Frankrike/Rumänien)
2009 Benjamin Brossier/Yana Noskova, Frankrike/Ryssland 
(Runner up: Simon Gauzy/Céline Pang, Frankrike)
2010 Tristan Flore/Céline Pang, Frankrike 
(Runner up: Marton Szita/Irina Ciobanu, Ungern/Rumänien)
2011 Chen Diogo/Nicole Trosman, Portugal/Israel 
(Runner up: Filip Zeljko/Lea Rakovac, Kroatien)
2012 Can Akkuza/Audrey Zarif, Frankrike 
(Runner up: Alexandru Manole/Andreea Clapa, Rumänien)
2013 Alexandru Manole/Andreea Clapa, Rumänien 
(Runner up: Tomas Polansky/Ho Tin Tin, Tjeckien/England) 
2014 Cristian Pletea/Adina Diaconu, Rumänien
(Runner up: Rares Sipos/Lisa Lung, Rumänien/Belgien)
2015 Cristian Pletea/Maria Taylakova, Rumänien/Ryssland
(Runner up: Martin Friis/Ellen Holmsten, Sverige)
2016 Lev Katsman/Kristina Kazantseva, Ryssland
(Runner up: Vincent Picard/Prithika Pavade, Frankrike)
2017 Vladimir Sidorenko/Ekaterina Zironova, Ryssland
(Runner up: Vladislav Makarov/Nataliya Malinina, Ryssland) 3. Martin Friis/Rebecca Tveit Muskantor, Sverige
2018 Andrea Puppo/Arina Slautina, Italien/Ryssland
(Runner up: Fabio Rakotoarimanana/Prithika Pavade, Frankrike)
2019 Thibault Poret/Prithika Pavade, Frankrike
(Runner up: Mike Hollo/Anett Kaufmann, Tyskland)

Lag

Herrjuniorer lag (1955-)

1955 Tyskland 
(Runner up: 
Sverige; Hans Bagner, Reidar Ljungström, Hans Pettersson)
1956 
Ungern
(Runner up: Rumänien) 3. Sverige; Hans Alsér, Stellan Bengtsson 1, Björn-Olov Karlsson, Jan-Erik Olovsson, Lennart Rogersten
1958 
Rumänien
(Runner up: Österrike)
1959 
Ungern
(Runner up: Rumänien)
1961 
Tjeckoslovakien
(Runner up: Ungern) 
1962 Jugoslavien
(Runner up: Sovjet) 3-4. Sverige; Göran Allvin, Carl-Johan Bernhardt, Kent Johansson
1963 
Jugoslavien 
(Runner up: 
Sverige; Lars Andersson, Carl-Johan Bernhardt, Kjell Johansson)
1965 
Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien) 3-4. Sverige; Bengt Levin, Staffan Linder, Bo Persson
1966 
Sovjet
(Runner up: Ungern)
1967 
Sovjet
(Runner up: Ungern) 3-4. Sverige; Rolf Andersson, Dan Halvarsson, Ola Henriksson, Holger Persson, Mikael Svensson
1968 
Tjeckoslovakien
(Runner up: Sovjet) 3-4. Sverige; Rolf Andersson, Stellan Bengtsson, Ulf Gustavsson, Holger Persson
1969 
Tjeckoslovakien
(Runner up: Ungern) 3. Sverige; Sellan Bengtsson, Anders Johansson, Hans-Göran Olofsson, Ingemar Wikström
1970 
Tjeckoslovakien
(Runner up: 
Sverige; Lars Afrell, Stellan Bengtsson, Kjell Hellström, Anders Johansson, Ingemar Wikström)
1971 
Sovjet
(Runner up: S
verige; Tommy Andersson, Björn Danielsson, Kjell Hellström, Bo Isaksson, Ingemar Wikström) 
1972 
Frankrike
(Runner up: Tjeckoslovakien) 3. Sverige; Björn Danielsson, Kjell Hellström, Bo Isaksson, Gunnar Söderström, Ulf Thorsell
1973 European Champions: Sverige; Thomas Berg, Christer Hafn, Per Sandström, Ulf Thorsell
(Runner up: Sovjet)
1974 European Champions: Sverige; Örjan Glans, Åke Grönlund, Jan-Åke Johansson, Roger Lagerfeldt, Per Sandström
(Runner up: Sovjet)
1975 
Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1976
 Sovjet
(Runner up: Ungern) 3-4. Sverige; Anders Bylund, Tommy Danielsson, Lars Franklin, Stefan Hansfeldt, Cay Tegnér
1977 
Sovjet  
(Runner up: Sverige; Ulf Bengtsson, Ulf Carlsson, Ulf Cronqvist, Lars Franklin, Håkan Jeppsson)   
1978 
Sovjet
(Runner up: 
Sverige; Mikael Appelgren, Jonas Berner, Ulf Carlsson, Håkan Jeppsson, Anders Thunström)
1979 European Champions: Sverige; Mikael Appelgren, Jonas Berner, Erik Lindh, Niklas Persson, Anders Thunström 
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1980
 Tjeckoslovakien
(Runner up: Sverige; Mikael Frank, Erik Lindh, Niklas Persson, Per Vasilis, Jonny Åkesson) 
1981 European Champions: Sverige; Erik Lindh, Jörgen Persson, Niklas Persson, Jan-Ove Waldner, Jonny Åkesson 
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1982 European Champions: Sverige; Jan Ekström, Jörgen Persson, Jerry Snygg, Jan-Ove Waldner, Jonny Åkesson 
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1983 
Sovjet  
(Runner up: Sverige; Peter Greczula, Ingemar Kallas, Jörgen Persson, Jerry Snygg, Jan-Ove Waldner) 
1984 
Sovjet
(Runner up: Jugoslavien) 3. Sverige; Mats Andersson-Bandstigen, Frank Gullberg, Lars Mattsson, Thomas von Scheele, Göran Wranå
1985 European Champions: Sverige; Mats Andersson-Bandstigen, Johan Fallby, Peter Karlsson, Thomas von Scheele, Göran Wranå 
(Runner up: Frankrike)
1986 European Champions: Sverige; Mats Andersson-Bandstigen, Peter Andersson, Johan Fallby, Peter Karlsson, Thomas von Scheele 
(Runner up: Frankrike)
1987 
Sovjet
(Runner up: Västtyskland) 3. Sverige; Peter Andersson, Kayode Kadiri, Peter Karlsson, Mats Källberg
1988 
Sovjet
(Runner up: Rumänien)
1989 
Sovjet
(Runner up: Nederlän derna)
1990
 Sovjet
(Runner up: Frankrike)
1991 European Champions: Sverige; Joakim Andersson, David Gustafsson, Fredrik Håkansson, Peter Nilsson, Adam Råsberg
(Runner up: Tyskland)
1992 OSS (fd Sovjet) 
(Runner up: Sverige; Simon Angel, David Gustafsson, Fredrik Håkansson, Adam Råsberg, Mikael Zöögling)
1993 Ryssland
(Runner up: Tyskland) 3. Sverige; Mattias Andersson, Simon Angel, Fredrik Håkansson, Mikael Mattiasson, Mattias Stenberg
1994 Danmark
(Runner up: Ungern)
1995 Tyskland
(Runner up: Spanien)
1996 Tyskland
(Runner up: Slovakien) 3. Sverige; Jens Lundquist, Magnus Molin, Henrik Nyqvist, Andreas Ohlsson, Mårten Stenberg
1997 Tyskland 
(Runner up: Sverige; Jens Lundquist, Magnus Molin, Henrik Nyqvist, Henrik Olsson, Henrik Rosvall)
1998 Tyskland
(Runner up: Tjeckien) 3. Sverige; Cyprian Asamoah, John Fröling, Henrik Olsson, Henrik Rosvall
1999 Polen
(Runner up: Frankrike)
2000 Polen
(Runner up: Frankrike) 3-4. Sverige; Cyprian Asamoah, Anders Holm, Robert Morin, Robert Nilsson, Robert Svensson
2001 Frankrike
(Runner up: Slovakien) 3-4. Sverige; Johan Axelqvist, Erik Norgren, Eric Ohlsén, Robert Svensson
2002 Tyskland
(Runner up: Ryssland)
2003 European Champions: Sverige; Johan Axelqvist, Richard Gavette, Kim Nylander, Lukas Rydén, Erik Åhman
(Runner up: Frankrike)
2004 Tyskland
(Runner up:Serbien och Montenegro) 3. Sverige; Dan Hedlund, Jon Persson, Lukas Rydén, Niklas Rönningborn, Fabian Åkerström
2005 Frankrike
(Runner up: Tyskland)
2006 Tyskland
(Runner up: England)
2007 England
(Runner up: Tjeckien)
2008 Frankrike
(Runner up: Sverige; Harald Andersson, Simon Arvidsson, Viktor Brodd, Kristian Karlsson, Mattias Karlsson)
2009 Frankrike 
(Runner up: Sverige; Harald Andersson, Kristian Karlsson, Anthony Tran, Mattias Översjö)
2010 Frankrike
(Runner up: Kroatien)
2011 Frankrike
(Runner up: Ryssland)
2012 Frankrike
(Runner up: Tyskland)
2013 Italien
(Runner up: Frankrike)
2014 Frankrike
(Runner up: Polen) 3. Sverige; Carl Ahlander-Johansson, Simon Berglund, Anders Eriksson, Anton Källberg, Elias Ranefur
2015 Frankrike
(Runner up: Sverige; Anton Källberg, Malte Möregårdh, Oscar Perman, Simon Söderlund)

2016 Italien
(Runner up: Tjeckien)
2017 Tyskland
(Runner up: Ryssland) 3. Sverige; Truls Möregårdh, Melker Nilsson, Simon Söderlund, Jonathan Thimon
2018 Frankrike
(Runner up: Ryssland)
2019 Ryssland
(Runner up: Azerbadjan)

Pojkkadetter lag (1969-)

1969 Sovjet
(Runner up: Västtyskland)
1971 Sovjet
(Runner up: Västtyskland) 3-4. Sverige; Örjan Glans, Åke Grönlund
1972 Sovjet
(Runner up: Västtyskland) 3. Sverige; Örjan Glans, Åke Grönlund
1974 European Champions: Sverige; Björn Andersson, Lars Franklin
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1975 European Champions: Sverige; Björn Andersson, Bo Eriksson, Anders Thunström
(Runner up: Ungern)
1976 Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1977 Tjeckoslovakien
(Runner up: Sovjet)
1978 European Champions: Sverige; Erik Lindh, Niklas Persson, Jonny Åkesson
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1979 Tjeckoslovakien
(Runner up: Sverige; Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner, Jonny Åkesson)
1980 European Champions: Sverige; Peter Greczula, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1981 England
(Runner up: Sovjet)
1982 Rumänien
(Runner up: Italien)
1983 European Champions: Sverige; Mats Andersson-Bandstigen, Niklas Ekerstad, Johan Fallby, Thomas von Scheele
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1984 Tjeckoslovakien
(Runner up: Rumänien)
1985 Sovjet
(Runner up: England) 
1986 England
(Runner up: Sovjet)
1987 Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1988 Västtyskland
(Runner up: Frankrike)
1989 Ungern
(Runner up: Sovjet) 3. Sverige; David Gustafsson, Henrik Gustavsson, Fredrik Håkansson, Adam Råsberg
1990 Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1991 Tyskland
(Runner up: Sverige; Fredrik Andersson, Simon Angel, Tomas Jonsson, Jamie Lindqvist)
1992 OSS (fd Sovjet)
(Runner up: Danmark)
1993 Italien (Runner up: Tjeckien)
1994 European Champions: Sverige; Jens Lunquist, Magnus Molin, Henrik Nykvist, Hans Pettersson (Runner up: Frankrike)
1995 Tyskland
(Runner up: Danmark)
1996 Ryssland
(Runner up: Frankrike)
1997 Frankrike
(Runner up: Jugoslavien) 3-4. Sverige; Cyprian Asamoah, Saeed Esbati, Anders Holm, Robert Nilsson
1998 Rumänien
(Runner up: Frankrike)
1999 Ungern
(Runner up: Frankrike)
2000 Tyskland
(Runner up: Tjeckien)
2001 Ungern
(Runner up: Ryssland)
2002 Tyskland
(Runner up: Tjeckien)
2003 Tyskland
(Runner up: Ukraina)
2004 Frankrike
(Runner up: England)
2005 England
(Runner up: Tjeckien)
2006 European Champions: Sverige; Kristian Karlsson, Mattias Översjö
(Runner up: Kroatien)
2007 Tyskland
(Runner up: Frankrike) 3-4. Sverige; William Svedberg, Hampus Söderlund, Anthony Tran
2008 Frankrike
(Runner up: England) 3-4. Sverige; Hampus Söderlund, Anthony Tran, Albin Wemmert, Carl Åkerlind
2009 Frankrike
(Runner up: Sverige; Kim Nilsson, Hampus Söderlund, Albin Wemmert)
2010 Frankrike
(Runner up: Ungern)
2011 Tyskland
(Runner up: Tjeckien)
2012 Frankrike
(Runner up: Ryssland)
2013 Tjeckien
(Runner up: Slovenien)
2014 Frankrike
(Runner up: Rumänien)
2015 Frankrike
(Runner up: Italien)
2016 Ryssland
(Runner up: Sverige; Martin Friis, Truls Möregårdh, Jonathan Thimon)

2017 Ryssland
(Runner up: Frankrike)
2018 Frankrike
(Runner up: Belgien)
2019 Ryssland
(Runner up: Rumänien)

Damjuniorer lag (1956-)

1956 Rumänien
(Runner up: Ungern)
1958 Rumänien
(Runner up: Sverige; Annika Guntsch, Lena Guntsch, Ingegärd Johansson)
1959 Rumänien
(Runner up: Ungern)
1961 Sovjet
(Runner up: Sverige; Britt Andersson, Marita Carlsson-Neidert, Lena Guntsch)
1962 Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1963 England
(Runner up: Västtyskland) 3-4. Sverige; Eva Johansson, Lena Rundström
1965 European Champions: Sverige; Eva Johansson, Lena Rundström
(Runner up: Västtyskland)
1966 Sovjet
(Runner up: Östtyskland)
1967 Tjeckoslovakien
(Runner up: Sovjet)
1968 Tjeckoslovakien
(Runner up: Sovjet)
1969 Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1970 Tjeckoslovakien
(Runner up: Sovjet)
1971 Tjeckoslovakien
(Runner up: Ungern)
1972 Sovjet
(Runner up: Ungern)
1973 Sovjet
(Runner up: Rumänien)
1974 Sovjet
(Runner up: Jugoslavien)
1975 Jugoslavien
(Runner up: Sovjet)
1976 Sovjet
(Runner up: Jugoslavien)
1977 Ungern
(Runner up: Sverige; Anneli Hernvall, Marie Lindblad, Kristina Nilsson)
1978 Sovjet
(Runner up: Sverige; Anneli Hernvall, Marie Lindblad, Kristina Nilsson)
1979 Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien) 3-4. Sverige; Anita Jonsson, Helen Lindvall, Kristina Nilsson
1980 Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien) 3-4. Sverige; Anita Jonsson, Helen Lindvall, Menni Weizades
1981 Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1982 Sovjet
(Runner up: Nederländerna)
1983 Sovjet
(Runner up: England)
1984 Ungern
(Runner up: Sovjet)
1985 Tjeckoslovakien
(Runner up: Sverige; Lotta Erlman, Marie Svensson, Barbro Wiktorsson)
1986 Tjeckoslovakien
(Runner up: Rumänien)
1987 Rumänien
(Runner up: Jugoslavien)
1988 Jugoslavien
(Runner up: Rumänien)
1989 Ungern
(Runner up: Sovjet) 3. Sverige; Heléne Gustafsson, Pernilla Pettersson, Åse Svensson
1990 Sovjet
(Runner up: Rumänien)
1991 Ungern
(Runner up: Tyskland)
1992 OSS (fd Sovjet)
(Runner up: Slovenien)
1993 Ungern
(Runner up: Litauen)
1994 Rumänien
(Runner up: Ryssland)
1995 Ryssland
(Runner up: Kroatien)
1996 Ryssland
(Runner up: Rumänien)
1997 Italien
(Runner up: Frankrike)
1998 Ryssland
(Runner up: Ungern)
1999 Kroatien
(Runner up: Frankrike) 
2000 Tyskland
(Runner up: Ryssland) 
2001 Ungern
(Runner up: Polen) 
2002 Tjeckien
(Runner up: Rumänien) 
2003 Tyskland
(Runner up: Serbien och Montenegro)
2004 Spanien
(Runner up: Ungern) 
2005 Spanien
(Runner up: Rumänien)
2006 Rumänien
(Runner up: Polen) 
2007 Ryssland
(Runner up: Rumänien)
2008 Ukraina
(Runner up: Tyskland)
2009 Rumänien
(Runner up: Ungern)
2010 Rumänien
(Runner up: Tyskland) 
2011 Ryssland
(Runner up: Rumänien) 3-4. Sverige; Linda Bergström, Jennifer Jonsson, Michaela Karlsson, Daniela Moskovits
2012 Rumänien
(Runner up: Ryssland) 
2013 Rumänien
(Runner up: Tyskland) 
2014 Frankrike
(Runner up: Tyskland)
2015 Rumänien
(Runner up: Vitryssland)
2016 Rumänien
(Runner up: Serbien)
2017 Ryssland
(Runner up: Rumänien)
2018 Azerbadjan
(Runner up: Ryssland)
2019 Tyskland
(Runner up: Ryssland)

Flickkadetter lag (1969-)

1969 Ungern
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1971 Sovjet
(Runner up: Rumänien)
1972 Ungern
(Runner up: Rumänien)
1974 Sovjet
(Runner up: Ungern)
1975 Sovjet
(Runner up: Rumänien)
1976 Sovjet
(Runner up: Nederländerna)
1977 Sovjet
(Runner up: Rumänien)
1978 Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1979 Sovjet
(Runner up: Ungern) 3-4. Sverige; Pia Eliasson, Liselott Lundberg
1980 Sovjet
(Runner up: Rumänien) 3-4. Sverige; Pia Eliasson, Annika Läth, Marie Svensson
1981 Ungern
(Runner up: Sovjet)
1982 Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien) 3-4. Sverige; Marie Svensson, Barbro Wiktorsson
1983 Ungern
(Runner up: Sovjet)
1984 Ungern
(Runner up: Rumänien)
1985 Rumänien
(Runner up: Jugoslavien)
1986 Ungern
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1987 Rumänien
(Runner up: Ungern)
1988 Ungern
(Runner up: Sovjet)
1989 Sovjet
(Runner up: Italien)
1990 Jugoslavien
(Runner up: Ungern)
1991 Sovjet
(Runner up: Rumänien)
1992 Rumänien
(Runner up: OSS, fd Sovjet)
1993 Ryssland
(Runner up: Rumänien)
1994 Tyskland
(Runner up: Tjeckien)
1995 Ryssland
(Runner up: Tjeckien)
1996 Ungern
(Runner up: Sverige; Kajsa Andersson, Linda Nordenberg, Marie Olsson)
1997 Kroatien
(Runner up: Ryssland)
1998 Tyskland
(Runner up: Ukraina) 3-4. Sverige; Marie Olsson, Sara Rohdin, Nina Vakkila
1999 Tyskland
(Runner up: Ryssland)
2000 Ryssland
(Runner up: Rumänien)
2001 Spanien
(Runner up: Rumänien)
2002 Spanien
(Runner up: Ryssland)
2003 Rumänien
(Runner up: Ungern)
2004 Rumänien
(Runner up: Polen)
2005 Ryssland
(Runner up: Tyskland)
2006 Ukraina
(Runner up: Rumänien)
2007 Ryssland
(Runner up: Ungern)
2008 Rumänien
(Runner up: Tyskland)
2009 Tyskland
(Runner up: Serbien)
2010 Rumänien
(Runner up: Ryssland)
2011 Ryssland
(Runner up: Tyskland)
2012 Tyskland
(Runner up: Rumänien)
2013 Rumänien
(Runner up: Frankrike)
2014 Rumänien
(Runner up: Ryssland)
2015 Ryssland
(Runner up: Frankrike) 3. Sverige; Ellen Homsten, Hanna Kjellsson, Christina Källberg
2016 Ryssland
(Runner up: Polen)
2017 Ryssland
(Runner up: Frankrike)
2018 Rumänien
(Runner up: Ryssland)
2019 Frankrike
(Runner up: Ryssland)

VETERAN-EM

Årtal och spelplats

1995 2-8 juli 1995 Wien, Österrike
1997 30 juni-6 juli 1997 Prag, Tjeckien
1999 26 juni-2 juli 1999 Göteborg, Sverige
2001 25-30 juni 2001 Århus, Danmark
2003 23-29 juni 2003 Courmayeur, Italien
2005 20-25 juni 2005 Bratislava, Slovakien
2007 25-30 juni 2007 Rotterdam, Nederländerna
2009 15-20 juni 2009 Porec, Kroatien
2011 20-25 juni 2011 Liberec, Tjeckien
2013 27 juni-1 juli 2013 Bremen, Tyskland
2015 29 juni-4 juli 2015 Tammerfors, Finland
2017 26 juni-1 juli 2017 Helsingborg, Sverige
2019 1-6 juli 2019 Budapest, Ungern

Herrsingel

Herrar 40 (1995-)

1995 Josef Dvoracek, Tjeckien
(Runner up: Li Yuxiang, Tyskland)
1997 Milan Orlowski, Tjeckien
(Runner up: Josef Dvoracek, Tjeckien)
1999 Liang Geliang, Tyskland
(Runner up: Jukka Ikonen, Finland)
2001 Miroslav Schenk, Tjeckien
(Runner up: Miroslav Ceceva, Tjeckien)
2003 Zbynek Spacec, Tjeckien
(Runner up: Nenad Stevanovic, Schweiz)
2005 Miroslav Cecava, Tjeckien
(Runner up: Anton Kutis, Slovakien)
2007 Colum Slevin, Irland
(Runner up: Mircea Nicorescu, Rumänien)
2009 Allan Bentsen, Danmark
(Runner up: Henrik Vendelbo, Danmark)
2011 Anton Kutis, Slovakien
(Runner up: Jozsef Szocs, Ungern)
2013 Mukhamed Kushkov, Ryssland
(Runner up: Dmitrij Mazunov, Ryssland
2015 Dmitrij Mazunov, Ryssland
(Runner up: Saim Polatkan, Turkiet)
2017 European Champion: Magnus Månsson, Sverige
(Runner up: Marcin Kucinski, Polen) 3. Mikael Mattiasson, Sverige
2019 Cedrik Merchez, Belgien
(Runner up: Ioannis Vlotinos, Grekland)

Herrar 50 (1995-)

1995 Edvard Vecko, Slovenien
(Runner up: Günter Heine, Österrike)
1997 Herbert Neubauer, Schweiz
(Runner up: Jaroslav Kunz, Tyskland)
1999 Herbert Neubauer, Schweiz
(Runner up: Reinhard Lahme, Tyskland)
2001 Liang Geliang, Tyskland
(Runner up: Anatoly Amelin, Ryssland)
2003 Liang Geliang, Tyskland
(Runner up: Sergey Leshev, Ryssland)
2005 Rein Lindmäe, Estland
(Runner up: Leonid Segal, Ukraina)
2007 Janos Takacs, Schweiz
(Runner up: Manfred Nieswand, Tyskland)
2009 Ding Yi, Österrike
(Runner up: Miroslav Cecava, Tjeckien)
2011 Miroslav Cecava, Tjeckien
(Runner up: Ding Yi, Österrike)
2013 European Champion: Mikael Appelgren, Sverige
(Runner up: Ding Yi, Österrike)
2015 Ding Yi, Österrike
(Runner up: Carsten Egeholt, Danmark)
2017 Miroslav Cecava, Tjeckien
(Runner up: Ding Yi, Österrike)
2019 Ivan Vitsek, Ungern
(Runner up: Yang Min, Italien) 3. Mats Källberg, Sverige

Herrar 60 (1995-)

1995 Horst Hirt, Tyskland
(Runner up: Georg Karlsson, Sverige)
1997 Horst Hirst, Tyskland
(Runner up: Helmut Neusser, Tyskland)
1999 European Champion: Per Magnusson, Sverige
(Runner up: Siegfrid Lemkr, Tyskland)
2001 European Champion: Hans Johansson, Sverige
(Runner up: Ernst Bison, Tyskland)
2003 Dimitrij Bilic, Tyskland
(Runner up: Jiri Pischel, Tjeckien) 3. Lars Sandmark Sverige
2005 Herbert Neubauer, Schweiz
(Runner up: Dimitrij Bilic, Tyskland)
2007 Wilfried Lieck, Tyskland
(Runner up: Vlacheslav Morozov, Ryssland)
2009 Claus Pedersen, Danmark
(Runner up: Jiri Fafek, Tjeckien)
2011 Claus Pedersen, Danmark
(Runner up: Matti Lappalainen, Finland)
2013 Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Rein Lindmäe, Estland)
2015 Bela Frank, Ungern
(Runner up: Rein Lindmäe, Estland)
2017 Bela Frank, Ungern
(Runner up: Rein Lindmäe, Estland)
2019 Janos Kovacs, Ungern
(Runner up: Manfred Nieswand, Tyskland)

Herrar 65 (1997-)

1997 Henri Yahiel, Frankrike
(Runner up: Horst Ilberg, Tyskland)
1999 Georg Mach, Schweiz
(Runner up: Matthew Sheader, England)
2001 Zdenek Lhotka, Tjeckien
(Runner up: Georg Karlsson, Sverige)
2003 Dieter Lippelt. Tyskland
(Runner up: Albert Offenstein, Schweiz) 3-4. Toni Borg, Sverige och Josef Skultety, Sverige
2005 Horst Langer, Tyskland
(Runner up: Manfred Brocker, Tyskland) 3. Jan-Erik Olofsson, Sverige
2007 Dimitrij Bilic, Tyskland
(Runner up: Horst Langer, Tyskland)
2009 Dimitrij Bilic, Tyskland
(Runner up: Edvard Vecko, Slovenien)
2011 Jaroslav Kunz, Tyskland
(Runner up: Niels Ramberg, Danmark)
2013 Claus Pedersen, Danmark
(Runner up: Milos Matejicek, Tjeckien) 3. Nosrat Safai, Sverige
2015 European Champion: Nosrat Safai, Sverige
(Runner up: Göran Skogsberg, Sverige)
2017 Claus Pedersen, Danmark
(Runner up: Göran Skogsberg, Sverige)
2019 David Mahabir, England
(Runner up: Rein Lindmäe, Estland)

Herrar 70 (1995-)

1995 Hubert Levinge, Irland
(Runner up: Curt Österholm, Sverige)
1997 Pierre Zing, Frankrike
(Runner up: Curt Österholm, Sverige)
1999 Geoffery Brook, England
(Runner up: Curt Österholm, Sverige)
2001 Lumir Ruzha, Tjeckien
(Runner up: Vladimir Buchta, Tjeckien)
2003 European Champion: Georg Karlsson, Sverige
(Runner up: Geoffrey Brook England) 3. Uno Hedin, Sverige
2005 George Evans, Wales
(Runner up: Oskar Schmollinger, Tyskland) 3. Arne Persson, Sverige
2007 Jozsef Mayer, Ungern
(Runner up: Valer Langehegermann, Luxemburg)
2009 Horst Langer, Tyskland
(Runner up: Bo Thorinsson, Sverige)
2011 Horst Langer, Tyskland
(Runner up: Tibor Lacko, Slovakien)
2013  Uwe Wienprecht, Tyskland
(Runner up: Siegfried Lemke, Tyskland)
2015 Wolfgang Schmidt, Tyskland
(Runner up: Dimitrij Bilic, Tyskland)
2017 Rudolf Steiner, Tyskland
(Runner up: Nosrat Safai, Sverige)
2019 Niels Ramberg, Danmark
(Runner up: Geoff Salter, Skottland)

Herrar 75 (1997-)

1997 European Champion: Svante Thorsell, Sverige
(Runner up: Edouard Widawski, Frankrike)
1999 Alfred Kocher, Tyskland,
(Runner up: Jindrich Perinka, Tjeckien)
2001 Hubert Levinge, Irland
(Runner up: Curt Österholm, Sverige)
2003 European Champion: Curt Österholm, Sverige
(Runner up: Lumir Ruzha, Tjeckien)
2005 Terry Donlon, England
(Runner up: Geoffery Brook, England)
2007 Geoffrey Brook, England
(Runner up Frederick Lockwood, England)
2009 Joszef Mayer, Ungern
(Runner up: Josef Rakosnik, Tjeckien)
2011 European Champion: Ingvar Johnsson, Sverige
(Runner up: Fred Lockwood, England)
2013 Dieter Lippelt, Tyskland
(Runner up: Josef Rakosnik, Tjeckien) 3. Per Magnusson, Sverige
2015 Horst Iffland, Schweiz
(Runner up: Dieter Lippelt, Tyskland)
2017 Siegfried Lemke, Tyskland
(Runner up: Uwe Wienprecht, Tyskland)
2019 Gunter Fraunheim, Tyskland
(Runner up: Harald Todt, Tyskland)

Herrar 80 (1995-)

1995 Marcel Orlowski, Tjeckien
(Runner up: Heinz Schwartz, Tyskland)
1997 European Champion: Gunnar Säwerström, Sverige
(Runner up: Olle Blomkvist, Sverige)
1999 European Champion: Gunnar Säwerström, Sverige
(Runner up: Olle Blomkvist, Sverige)
2001 Ron Etherridge, England
(Runner up: Leslie Darcy, England)
2003 Leslie Darcy, England
(Runner up: Hubert Levinge, Irland)
2005 Leslie Darcy, England
(Runner up: Curt Österholm, Sverige)
2007 Lumir Ruzha, Tjeckien
(Runner up: Curt Österholm, Sverige)
2009 Toni Breumair, Tyskland
(Runner up: Curt Österholm, Sverige)
2011 Friedrich Rössler, Tyskland
(Runner up: Heiner Koula, Tyskland)
2013 Rolf Gross, Tyskland
(Runner up: Fred Lockwood, England) 3. Uno Hedin, Sverige
2015 Kai Merimaa, Finlan
(Runner up: Fred Lockwood, England)
2017 Ramesh Bhalla, England
(Runner up: Kai Merimaa, Finland)
2019 Siegfried Lemke, Tyskland
(Runner up: Bo Thorinsson, Sverige)

Herrar 85 (2005-)

2005 Gustav Rey, Tyskland
(Runner up: Oiva Siitonen, Finland)
2007 Leslie D’Arcy, England
(Runner up: Amis Zens, Lettland) 
2009 Armin Eckert, Tyskland
(Runner up: Leslie D’Arcy, England) 
2011 European Champion: Curt Österholm, Sverige
(Runner up: Hubert Levinge, Irland) 3. Carl-Bertil Berg, Sverige
2013 Lumir Ruzha, Tjeckien
(Runner up: Oldrich Fiala, Tjeckien)
2015 Lumir Ruzha, Tjeckien
(Runner up: Rolf Gross, Tyskland) 
2017 European Champion: Georg Karlsson, Sverige
(Runner up: Uno Hedin, Sverige)
2019 Kai Merimaa, Finland
(Runner up: Georg Karlsson, Sverige)

Damsingel

Damer 40 (1995-)

1995 Agnes Gardos, Ungern
(Runner up: Miluse Labikova, Tjeckien)
1997 Dana Bayerova, Tjeckien
(Runner up: Elmira Antonjan, Armenien)
1999 Branka Batinic, Kroatien
(Runner up: Larissa Farina, Ryssland)
2001 Brigitte Gropper, Österrike
(Runner up: Edith Urban, Ungern)
2003 Edit Urban, Ungern
(Runner up: Larissa Farina, Ryssland) 
2005 Valentina Popova, Slovakien
(Runner up: Larissa Farina, Ryssland)
2007 Larisa Farina, Ryssland
(Runner up: Bettine Vriesekoop, Nederländerna)
2009 Olga Nemes, Tyskland
(Runner up: Szilvia Kahn, Tyskland) 
2011 Elena Lamonos, Tyskland
(Runner up: Larisa Lavrukhina, Ryssland)
2013 Elena Lamonos, Tyskland
(Runner up: Alessia Arisi, Italien)
2015 Cécile Ozer, Belgien
(Runner up: Elena Lavrukhina, Ryssland) 
2017 Cécile Ozer, Belgien
(Runner up: Libuse Horakova, Tjeckien)
2019 Katalina Gatinska, Bulgarien
(Runner up: Krisztina Spengler, Ungern)

Damer 50 (1995-)

1995 Ev-Kathlen Zemke, Tyskland
(Runner up: Traude Klemetsch, Österrike) 
1997 Jitka Nyklova, Tjeckien,
(Runner up: Ev-Kathlen Zemke, Tyskland) 
1999 Jutta Trapp, Tyskland
(Runner up: Birgitta Rådberg, Sverige) 
2001 European Champion: Birgitta Rådberg, Sverige
(Runner up: Jutta Trapp, Tyskland)
2003 Susanne Pedersen, Danmark
(Runner up: Evdokia Ponomareva, Ryssland)
2005 Elmira Antonyan, Armenien
(Runner up: Susanne Pedersen, Danmark)
2007 Annie Ramberg, Danmark
(Runner up: Larisa Andreeva, Ryssland) 
2009 Branka Batinic, Kroatien
(Runner up: Elmira Antonyan, Schweiz) 
2011 Valentina Popova, Slovakien
(Runner up: Elmira Antonyan Brunner, Schweiz)
2013 Jing Tian-Zörner, Tyskland
(Runner up: Vera Bazzi, Schweiz) 
2015 Branka Batinic, Kroatien
(Runner up: Inna Tikhomirova, Ryssland)
2017 European Champion: Barbro Wiktorsson, Sverige
(Runner up: Yue Xia Wang Fridén, Sverige)
2019 Olga Nemes, Tyskland
(Runner up: Yue Xia Wang Fridén, Sverige)

Damer 60 (1995-)

1995 Pamela Butcher, England
(Runner up: Edith Santifaller, Italien) 
1997 Nicole Fillierer, Frankrike
(Runner up: Ilse Lantermann, Tyskland) 
1999 Margret Heger, Tyskland
(Runner up: Nicole Pilliere, Frankrike) 
2001 Margaret Dignum, England
(Runner up: Pauline Steel, England)
2003 Jutta Schulz, Tyskland
(Runner up: Magaret Dignum, England) 
2005 Jarmila Hummelova
(Runner up: Jutta Schulz, Tyskland) 
2007 Jarmila Hummelova, Tjeckien
(Runner up: Jutta Schultz, Tyskland)
2009 Jutta Trapp, Tyskland
(Runner up: Gizella Zacher, Ungern) 
2011 Elisabeth Ira Husin, Belgien
(Runner up: Diane Pearce, England) 
2013 Larisa Andreeva, Ryssland
(Runner up: Larisa Ilinskaya, Ryssland) 
2015 Elle Öun, Estland
(Runner up: Nella Mamlina, Israel)
2017 Elle Öun, Estland
(Runner up: Larisa Andreeva, Ryssland)
2019 Branka Batinic, Kroatien
(Runner up: Larissa Farina, Ryssland)

Damer 65 (1997-)

1997 Waltraud Zehne, Tyskland
(Runner up: Martha Wilke, Tyskland) 
1999 Marianne Blasberg, Tyskland
(Runner up: Pamela Butcher, England) 
2001 Nicole Pilliere, Frankrike
(Runner up: Marianne Blasberg, Tyskland)
2003 Marianne Blasberg, Tyskland
(Runner up: Betty Bird, England)
2005 Nicole Pilliere, Frankrike
(Runner up: Hannelore Jenkins, Tyskland) 
2007 Margarete Köngeter, Tyskland
(Runner up: Margaret Dignum, England) 
2009 Jarmila Hummelova, Tjeckien
(Runner up: Jutta Baron, Tyskland) 
2011 Jutta Baron, Tyskland
(Runner up: Jarmila Hummelova, Tjeckien)
2013 Mare Kabrits, Estland
(Runner up: Jutta Trapp, Tyskland) 
2015 Istvánné Jonyer, Ungern
(Runner up: Larisa Ilinskaya, Ryssland) 
2017 European Champion: Birgitta Rådberg-Gustavii, Sverige
(Runner up: Monika Hussmann, Tyskland)
2019 Dina Minakova, Ryssland
(Runner up: Larisa Andreeva, Ryssland)

Damer 70 (1995-)

1995 Olga Devicenska, Litauen
(Runner up: Marvis van Gelder, Belgien)
1997 Eliska Krejcova, Tjeckien
(Runner up: Ilona Piller-Kerekes, Ungern)
1999 European Champion: Reina Wetterström, Sverige
(Runner up: Eleonare Lauruschkat, Tyskland)
2001 Eliska Krejcova, Tjeckien
(Runner up: Pamela Butcher, England)
2003 Edith Santifaller, Italien
(Runner up: Waltraud Zehne, Tyskland)
2005 Marianne Blasberg, Tyskland
(Runner up: Edith Santifaller, Italien)
2007 Marianne Blasberg, Tyskland
(Runner up: Nicole Pilliere, Frankrike)
2009 Jean White, England
(Runner up: Margret Heger, Tyskland)
2011 Sally Bax, England
(Runner up: Doreen Schofield, England)
2013 Jutta Baron, Tyskland
(Runner up: Doris Dieckmann, Tyskland)
2015 Jutta Baron, Tyskland
(Runner up: Ursula Krüger, Tyskland)
2017 Ursula Krüger, Tyskland
(Runner up: Jutta Baron, Tyskland)
2019 Ursula Krüger, Tyskland
(Runner up: Christel Locher, Tyskland)

Damer 75 (1997-)

1997 Andreé Crevecoeur, Belgien
(Runner up: Jeanne Delay, Frankrike) 
1999 Betty Gray, England
(Runner up: Olga Devicenska, Lettland) 
2001 Mavis van Gelder, Belgien
(Runner up: Edna Fletcher, England) 
2003 Sonja Finn, England
(Runner up: Mavis van Gelder, Belgien) 
2005 Pamela Butcher, England
(Runner up: Irene Hecq, Belgien) 
2007 Waltraut Zehne, Tyskland
(Runner up: Pamela Butcher, England) 
2009 Marianne Blasberg, Tyskland
(Runner up: Martha Willke, Tyskland) 
2011 Marianne Blasberg, Tyskland
(Runner up: Nicole Pilliere, Frankrike) 
2013 Marianne Blasberg, Tyskland
(Runner up: Sigrid Matthias, Tyskland) 
2015 Karin Niemeyer, Tyskland
(Runner up: Nicole Pilliere, Frankrike) 
2017 Margaret Dignum, England
(Runner up: Sally Bax, England)
2019 Jutta Baron, Tyskland
(Runner up: Edda Christa Wassermeyer-Delekat, Tyskland)

Damer 80 (1995-)

1995 Maria Sammer, Tyskland,
(Runner up: Märtha Göransson, Sverige)
1999 Genevieve Rebattet, Frankrike
(Runner up: Helene Sander, Tyskland)
2001 Berti Pingel, Tyskland
(Runner up: Genevieve Rebattet, Frankrike)
2003 Ursula Bihl, Tyskland
(Runner up: Betty Gray, Wales)
2005 Mavis van Gelder, Belgien
(Runner up: Andree Crevecoeur, Belgien)
2007 Edna Fletcher, England
(Runner up: Eliska Krejcova, Tjeckien)
2009 Ursula Kareseit, Ungern
(Runner up: Eliska Krejcova, Tjeckien)
2011 Pamela Butcher, England
(Runner up: Gisela Langen, Tyskland)
2013 Anneliese Bischoff, Tyskland
(Runner up: Nicole Brengard, Frankrike)
2015 Marianne Blasberg, Tyskland
(Runner up: Martha Willke, Tyskland)
2017 Marianne Blasberg, Tyskland
(Runner up: Sigrid Matthias, Tyskland)
2019 Gertrud Mikyska, Österrike
(Runner up: Heidi Wunner, Tyskland)

Damer 85 (2003-)

2003 Molly Hawkins, England
(Runner up: Märtha Göransson, Sverige)
2005 Betty Gray, Wales
(Runner up: Genevieve Rebattet, Frankrike)
2007 Andrée Crevecoeur, Belgien
(Runner up: Märtha Göransson, Sverige)
2009 Ursula Bihl, Tyskland
(Runner up: Angele Joing, Frankrike)
2011 Nellie Penney, England
(Runner up: Ursula Bihl, Tyskland)
2013 Eliska Krejkova, Tjeckien
(Runner up: Laimdota Jordane, Lettland)
2015 Pamela Butcher, England
(Runner up: Gisela Langen, Tyskland)
2017 Eeva Eriksson, Finland
(Runner up: Martha Willke, Tyskland)
2019 Betty Bird, England
(Runner up: Marianne Blasberg, Tyskland)

Herrdubbel

Herrdubbel 40 (1995-)

1995 Josef Dvoracek/Milan Orlowski, Tjeckien
(Runner up: Hubert Neubauer/Liang Geliang, Tyskland)
1997 Miroslav Schenk/Pavel Spacek, Tjeckien
(Runner up: Erich Schuster/Gerald Zwick, Tyskland)
1999 Miroslav Schenk/Jiri Vojtek, Tjeckien
(Runner up: Bernd von Dietrich/Liang Geliang, Tyskland)
2001 Miroslav Cecava/Zbynek Spacek, Tjeckien
(Runner up: Mirko Gavrilovic/Dragutin Surbek, Jugoslavien/Kroatien)
2003 Sergey Leshev/Sergey Manturov, Ryssland
(Runner up: Steve Hall, Wales/Nenad Stevanovic, Schweiz) 3. Jukka Ikonen/Jan-Håkan Svensson, Finland/Sverige
2005 Joe Kennedy/Anton Kutis, England/Slovakien
(Runner up: Mircea Nicorescu/Pierre Picard, Rumänien/Frankrike)
2007 Carsten Egeholt/Colum Slevin, Danmark/Irland
(Runner up: Miroslav Cecava/Jiri Vojtek, Tjeckien)
2009 Allan Bentsen/Henrik Vendelbo, Danmark
(Runner up: Carsten Egeholt/Colum Slevin, Danmark/Irland)
2011 Dmitri Abramenko/Lorestas Trumpauskas, Israel/England
(Runner up: Georgy Rubinshteyn/Alexander Savelev, Ryssland)
2013 Georg Böhm/Andreas Fejer-Konnerth, Tyskland
(Runner up: Colum Slevin/Lorestas Trumpauskas, Irland/England)
2015 Georgii Rubinshtein/Aleksandr Savelev, Ryssland
(Runner up: Henrik Vendelbo/Markus Wanek, Danmark/Tyskland)
2017 Uwe Bertram/Viktor Vasylevskyi, Tyskland/Ukraina
(Runner up: Eric Durand/Christian Ibenfeldt, Frankrike/Norge)
2019 Gabor Jakab/Marton Marsi, Ungern
(Runner up: Sven Hielscher/Cedrik Merchez, Tyskland/Belgien)

Herrdubbel 50 (1995-)

1995 Slobodan Nisavic/Edvard Vecko, Slovenien
(Runner up: Gerhard Albrecht/Heinz-Dieter Wüste, Tyskland)
1997 Dragutin Surbek/Edvard Vecko, Jugoslavien
(Runner up: Dieter Lippelt/Herbert Neubauer, Tyskland)
1999 Anatoli Amelin, Ryssland/Herbert Neubauer, Schweiz
(Runner up: Günther Angenendt/Heinz Blömeke, Tyskland)
2001 Bern Freih von Dietrich/Liang Geliang, Tyskland
(Runner up: Jiri Fafek/Vaclav Bednar, Tjeckien)
2003 Claus Pedersen/Niels Ramberg, Danmark
(Runner up: Anatoli Amelin/Dragutin Surbek, Ryssland/Kroatien)
2005 Rein Lindmäe/Leonid Segal, Estland/Ukraina
(Runner up: Joachim Jakel/Manfred Nieswand, Tyskland)
2007 Stanislaw Fraczyk/Reinhard Sorger, Österrike
(Runner up: Manfred Jochem/Joachim Jäkel, Tyskland)
2009 Bernhard Thiel/Gerd Werner, Tyskland
(Runner up: Stanislaw Fraczyk/Reinhard Sorger, Österrike)
2011 Juri Bannikov/Igor Roldugin, Ukraina/Ryssland
(Runner up: Rolf Eberhardt/Reiner Körschner, Tyskland)
2013 Uwe Christlieb/Lutz Mocker, Tyskland
(Runner up: Dirk Koss/Alexander Michajlov, Tyskland)
2015 Yury Illarionov/Igor Roldugin, Ryssland
(Runner up: Ding Yi/Aleksei Rodin, Österrikke/Ryssland)
2017 Yury Illarionov/Igor Roldugin, Ryssland
(Runner up: Andreas Fejer-Konnerth/Sandor Varga, Tyskland/Ungern) 3. Glenn Davidsson/Jonny Åkesson, Sverige
2019 Marcello Cicchitti/Yang Min, Italien
(Runner up: Matthias Bluhm/Uwe Christlieb, Tyskland) 3. Fan Baozhong/Talis Olausson, Sverige

Herrdubbel 60 (1995-)

1995 David Schoefield/Matthew Sheader, England
(Runner up: Heinz Burkart/Hans-Jörg Gessler, Tyskland)
1997 Horst Hirst/Helmut Neusser, Tyskland
(Runner up: Derek Schofield/Matthew Sheader, England)
1999 European Champions: Arne Persson/Josef Skultety, Sverige
(Runner up: Toni Borg/Per Magnusson, Sverige)
2001 Dimitrij Bilic/Karl Rauch, Tyskland
(Runner up: Heinz Blömecke/Dieter Lippelt, Tyskland)
2003 Dimitrij Bilic/Herbert Neubauer, Tyskland/Schweiz
(Runner up: Manfred Brocker/Diethard Zillisch, Tyskland)
2005 Peter Horvat/Tibor Lacko, Slovakien
(Runner up: Eugenij Gorecki/Harald Todt, Polen/Tyskland)
2007 Wilfried Lieck/Jürgen Reuland, Tyskland
(Runner up: Brian Hill/Roy Norton, England)
2009 Jaroslav Kucera/Karel Sekanina, Tjeckien
(Runner up: Stanko Eskulic/Vitomir Vidovic, Kroatien)
2011 European Champions: Matti Lappalainen/Göran Skogsberg, Finland/Sverige
(Runner up: Claus Pedersen/Niels Ramberg, Danmark)
2013 Stanislaw Fraczyk/Reinhard Sorger, Österrike
(Runner up: Dieter Jürgens/Gerd Werner, Tyskland)
2015 Rein Lindmäe/Leonid Segal, Estland/Ukraina
(Runner up: Jürgen Hecht/Manfred Nieswand, Tyskland)
2017 Jürgen Hecht/Manfred Nieswand, Tyskland
(Runner up: Rein Lindmäe/Leonid Segal, Estland/Ukraina)
2019 Bernhard Burgin/Rolf-Dieter Loss, Tyskland
(Runner up: Ding Yi/Aleksei Rodin, Österrike/Ryssland)

Herrdubbel 65 (1997-)

1997 Heiner Koula/Herbert Zemsch, Tyskland
(Runner up: Glenn Kindstedt/Harris Mattiasson, Sverige)
1999 European Champions: Georg Karlsson/Fred Lockwood, Sverige/England
(Runner up: Derek Schofield/Matthew Sheader, England)
2001 Zdenek Lhotka, Tjeckien/Fred Lockwood, England
(Runner up: Richard Luber/Georg Mach, Tyskland/Schweiz)
2003 Hubert Jacob/Henri Yahiel, Frankrike
(Runner up: Toni Borg/Per Magnusson, Sverige)
2005 Manfred Brocker/Horst Reinhart, Tyskland
(Runner up: Horst Langer/Dieter Lippelt, Tyskland)
2007 Horst Langer/Jürgen Langer, Tyskland
(Runner up: Manfred Brocker/Horst Reinhardt, Tyskland)
2009 Horst Langer/Jürgen Langer, Tyskland
(Runner up: Josef Merk/Detlef Siewert, Tyskland)
2011 Jaroslav Kunz/Reinhard Lahme, Tyskland
(Runner up: Josef Merk/Detlef Siewert, Tyskland)
2013 Claus Pedersen/Niels Ramberg, Danmark
(Runner up: Gennady Gmyra/Vladimir Stolnikov, Ryssland) 3. Pan Ming/Nosrat Safai, Sverige
2015 Claus Pedersen/Niels Ramberg, Danmark,
(Runner up: Matti Lappalainen/Göran Skogsberg, Finland/Sverige)
2017 Povilas Petras Baguzis/Feliks Kaplan, Litauen/Ryssland
(Runner up: Matti Lappalainen/Jouko Manni, Finland) 3. Arvi Garpenhed/Göran Skogsberg, Sverige
2019 Rein Lindmäe/Leonid Segal, Estland/Ukraina
(Runner up: Franz-Josef Hurmann/Gerd Werner, Tyskland)

Herrdubbel 70 (1995-)

1995 European Champions: Rune Forsberg/Curt Österholm, Sverige
(Runner up: Johann Englmeier/Alfred Kocher, Tyskland)
1997 European Champions: Rune Forsberg/Curt Österholm, Sverige
(Runner up: Ronald Etheridge/Hubert Levinge, England/Irland)
1999 European Champions: Glenn Kindstedt/Curt Österholm, Sverige
(Runner up: Rune Forsberg/Lumir Ruzha, Sverige/Tjeckien)
2001 Heiner Koula/Herbert Zemsch, Tyskland
(Runner up: Walter Fleiner/Rolf Gross, Tyskland)
2003 Heiner Koula/Herbert Zemsch, Tyskland
(Runner up: Georg Karlsson/Zdenek Lhotka, Sverige/Tjeckien)
2005 European Champions: Geoffrey Brook/Georg Karlsson, England/Sverige
(Runner up: Horst Hirst/Helmut Neusser, Tyskland)
2007 Manfred Schröder/Konrad Steinkämper, Tyskland
(Runner up: Ladislav Nemergut/Karel Pacal, Tjeckien)
2009 Valer Langehegermann/Peter Stolzenburg, Luxemburg/Tyskland
(Runner up: Ferdinando Caru/Aldo Donda, Italien)
2011 Siegfried Lemke/Dieter Lippelt, Tyskland
(Runner up: Horst Iffland/Wolfgang Schmidt, Schweiz/Tyskland)
2013 Ernst Bison/Dr. Bernd Witthaus, Tyskland
(Runner up: Roy Norton/Emanuele Rame, England/Italien) 3. Jan-Erik Franzén/Carl-Olof Jagebro, Sverige
2015 Herbert Neubauer/Wolfgang Schmidt, Tyskland
(Runner up: Roy Norton/Kenneth Stonebridge, England)
2017 Milos Matejicek/Karel Sekanina, Tjeckien
(Runner up: Erling Børge Nielsen/Niels Ramberg, Danmark)
2019 Gennady Gmyra/Vladimir Stolnikov, Ryssland
(Runner up: Feliks Kaplan/Matti Lappalainen, Ryssland/Finland)

Herrdubbel 75 (1997-)

1997 European Champions: Miroslav Prazak/Svante Thorsell, Tjeckien/Sverige
(Runner up: Stanislav Hulak/Ladislav Vavra, Tjeckien)
1999 Ron Etheridge/Hubert Levinge, England/Irland
(Runner up: Jindrich Perinka/Bohuslav Silhan, Tjeckien)
2001 Richard Gerasch/Kurt Scmidt, Tyskland
(Runner up: Oswald Fuchs/Klaus Passow, Tyskland)
2003 European Champions: Rune Forsberg/Lumir Ruzha, Sverige/Tjeckien
(Runner up: Franz Jost/Ernst Junker, Tyskland), 3. Knut Henriksson/Curt Österholm, Sverige
2005 Toni Breumair/Herbert Zemsch, Tyskland
(Runner up: Walter Fleiner/Rolf Gross, Tyskland)
2007 Heiner Koula/Otto Rau, Tyskland
(Runner up: Hans Emmerich/Friedrich Rössler, Tyskland)
2009 Zdenek Lhotka/Georg Mach, Tjeckien/Schweiz
(Runner up:  Kai Merimaa/Nils-Erik Svensson, Finland/Sverige)
2011 Klas Krueger/Richard Luber, Tyskland
(Runner up: Karel Jezek/Oldrich Mikula, Tjeckien)
2013 Karl-Heinz Falke/Adolf Propfe, Tyskland
(Runner up: Rudi Fritzinger/Helmut Näter, Tyskland)
2015 Siegfried Lemke/Uwe Weinprecht, Tyskland
(Runner up: Jan-Eric Olofsson/Bo Thorinsson, Sverige)
2017 Siegfried Lemke/Uwe Weinprecht, Tyskland
(Runner up: Jan-Eric Olofsson/Bo Thorinsson, Sverige)
2019 Wolfgang Schmidt/Bernd Witthaus, Tyskland
(Runner up: Jurgen Langer/Horst Langer, Tyskland)

Herrdubbel 80 (1995-)

1995 European Champions: Isse Larsson/Erik Tanmark, Sverige
(Runner up: Marcel Orlowski/Miroslav Rezek, Tjeckien)
1997 European Champions: Olle Blomkvist/Gunnar Säwerström, Sverige
(Runner up: Ebbe Nilsson/Erik Nilsson, Sverige)
1999 European Champions: Olle Blomkvist/Gunnar Säwerström, Sverige
(Runner up: Hans Natterer/Edouard Widawski, Tyskland/Frankrike)
2001 Hans Bertold/Vitus Scheuer, Tyskland
(Runner up: Vladimir Stanhinova/Ladislav Vavra, Tjeckien)
2003 Leslie D’Arcy/John Husbands, England
(Runner up: Alfred Kocher, Tyskland/Anton Lindner, Österrike)
2005 Leslie D’Arcy/Hubert Levinge, England/Irland
(Runner up: Rune Forsberg/Curt Österholm, Sverige)
2007 European Champions: Hubert Levinge/Curt Österholm, Irland/Sverige
(Runner up: Rune Forsberg/Lumir Ruzha, Sverige/Tjeckien)
2009 Geoffrey Brook/Terry Donlon, England
(Runner up: Rune Forsberg/Lumir Ruzha, Sverige/Tjeckien)
2011 Walter Fleiner/Rolf Gross, Tyskland
(Runner up: Ernst Junker/Manfred Mitrowan, Tyskland) 3. Carl-Bertil Berg/Sture Uhlan, Sverige
2013 Geofrey Bax/Fred Lockwood, England
(Runner up: Erich Buchner/Dr. Hans-Jürgen Schaef, Tyskland)
2015 Arno Dissmann/Heiner Koula, Tyskland
(Runner up: Rolf Gross/Richard Luber, Tyskland)
2017 Konrad Steinkämper/Peter Stolzenburg, Tyskland
(Runner up: Horst Hedrich/Josef Seidl, Tyskland/Tjeckien)
2019 Konrad Steinkämper/Peter Stolzenburg, Tyskland
(Runner up: Klaus Kruger/Dieter Lippelt, Tyskland) 3-4. Toni Borg/Per Magnusson, Sverige och Jan-Eric Olofsson/Bo Thorinsson, Sverige

Herrdubbel 85 (2005-)

2005 Hans Schulp/Oiva Siitonen, Schweiz/Finland
(Runner up: Robert Brengard/André Marcoux, Frankrike)
2007 Leslie D’Arcy/John Husbands, England
(Runner up: Åke Haglund/Paul Henriksson, Sverige)
2009 Leslie D’Arcy/Hubert Levinge, England/Irland
(Runner up: Rolf Baumgart/Vitaly-Robert Lambert, Tyskland/Schweiz)
2011 European Champions: Rune Forsberg/Curt Österholm, Sverige
(Runner up: Armin Eckert/Johann Englmaier, Tyskland)
2013 Ernst Junker/Lumir Ruzha, Tyskland/Tjeckien
(Runner up: Rudolf Chroust/Oldrich Fiala, Tjeckien)
2015 Ernst Junker/Friedrich Rössler, Tyskland,
(Runner up: Louis Gaiffe/Yves Laine, Frankrike)
2017 Rolf Gross/Lumir Ruzha, Tyskland/Tjeckien
(Runner up: Uno Hedin/Georg Karlsson, Sverige)
2019 European Champions: Georg Karlsson/Kai Merimaa, Sverige/Finland

Damdubbel

Damdubbel 40 (1995-)

1995 Elisabeth Deistler/Agnes Gardos, Österrike/Ungern
(Runner up: Beatrix Kishazi-Kecskes/Anna Molnar, Ungern)
1997 Susanne Pedersen/Annie Ramberg, Danmark
(Runner up: Alena Klisova/Zdenka Spackova, Tjeckien)
1999 Susanne Pedersen/Annie Ramberg, Danmark
(Runner up: Gunilla Lindström/Birgitta Rådberg, Sverige)
2001 Natasa Demirova/Valentina Popova, Slovakien
(Runner up: Susanne Pedersen/Annie Ramberg, Danmark)
2003 Susanne Pedersen/Annie Ramberg, Danmark
(Runner up: Larissa Farina/Olga Kartuzova, Ryssland)
2005 Susanne Pedersen/Annie Ramberg, Danmark
(Runner up: Vera Bazzi/Larissa Farina, Schweiz/Ryssland)
2007 Larisa Farina, Ryssland/Galyna Yenenko, Ukraina
(Runner up: Mirjan Hooman/Bettine Vriesekoop, Nederländerna)
2009 Szilvia Kahn/Olga Nemes, Tyskland
(Runner up: Irena Hermanova/Ilona Longinova, Tjeckien)
2011 Marita Daubernova/Daniela Petrekova, Slovakien
(Runner up: Larisa Lavrukhina/Marian Vasilyeva, Ryssland)
2013 Elena Chunikhina/Larisa Lavrukkhina, Ryssland
(Runner up: Ina Jozepsone/Elena Lamonos, Lettland/Tyskland) 3. Lena Johnsson/Eva Lindh, Sverige
2015 Elena Chunikhina/Larisa Lavrukkhina, Ryssland
(Runner up: Petronela Badurova/Iveta Kuckova, Slovakien)
2017 Magali Cherlier/Cécile Ozer, Belgien
(Runner up: Elena Chunikhina/Larisa Lavrukhina, Ryssland)
2019 Erika Ackermann/Rita Hajduska, Ungern
(Runner up: Sylvia Messer/Sabine Neldner, Tyskland)

Damdubbel 50 (1995-)

1995 Carla Strauss/Elke Hammel, Tyskland
(Runner up: Karin Niemeyer/Ev-Kathlen Zemke, Tyskland)
1997 Jarmila Hummelova/Jitka Nyklova, Tjeckien
(Runner up: Karin Niemeyer/Ev-Kathlen Zemke, Tyskland)
1999 Carla Strauss/Elke Hammel, Tyskland
(Runner up: Margret Dignum/Sylvia Tyler, England)
2001 Gudrun Engel/Jutta Schultz, Tyskland
(Runner up: Karin Flemke/Karin Rauscher, Tyskland)
2003 Diane Pearce/Sandra Rider, England
(Runner up: Larissa Ilinskaia/Evdokia Ponomareva, Ryssland)
2005 Elmira Antonyan, Armenien/Theresia Földy, Schweiz
(Runner up: Ingrid Arndt/Irmtraut Ohrmann-Mangels, Tyskland)
2007 Susanne Pedersen/Annie Ramberg, Danmark
(Runner up: Larisa Andreeva/Galina Zvereva, Ryssland)
2009 Branka Batinic, Kroatien/Larisa Farina, Ryssland
(Runner up: Larissa Andreeva/Susanne Pedersen, Ryssland/Danmark)
2011 Larisa Farina, Ryssland/Valentina Popova, Slovakien
(Runner up: Larisa Andreeva/Elmira Antonyan Brunner, Ryssland/Schweiz)
2013 Maria Gaftea/Maria Popa, Rumänien
(Runner up: Jutta von Diecken/Marion Klussmann, Tyskland)
2015 Maria Gaftea/Maria Vintila Tifachi, Rumänien/Spanien
(Runner up: Branka Batinic/Marion Klussmann, Kroatien/Tyskland)
2017 European Champions: Ulrika Hansson/Barbro Wiktorsson, Sverige
(Runner up: Maria Gaftea/Maria Vintila Tifachi, Rumänien/Spanien) 3. Lena Johnsson/Katarina Åmark, Sverige
2019 Margit Geiger/Olga Nemes, Tyskland
(Runner up: Zita Ferenczy/Andrea Turner, Rumänien/Ungern) 3. Lena Johnsson/Katarina Åmark, Sverige

Damdubbel 60 (1995-)

1995 Ilse Lantermann/Waltraud Zehne, Tyskland
(Runner up: Marianne Blasberg/Magdalena Kucharska-Skuratowicz, Tyskland/Polen)
1997 Gudrun Kahns/Edith Santifaller, Italien
(Runner up: Ilse Lantermann/Waltraut Zehne, Tyskland)
1999 Ilse Lantermann/Waltraut Zehne, Tyskland
(Runner up: Betty Bird/Nicole Pilliere, England/Frankrike)
2001 Renate Metge/Ingrid Schaar, Tyskland
(Runner up: Sally Bax/Carol Judson, England)
2003 Margarete Köngeter/Ruth Schneider, Tyskland
(Runner up: Renate Metge/Ingrid Schaar, Tyskland)
2005 Gudrun Engel/Jutta Schultz, Tyskland
(Runner up: Rosi Berg/Karin Rauscher, Tyskland)
2007 Theresia Földy/Jarmila Hummelova, Schweiz/Tjeckien)
(Runner up: Roswitha Berg/Karin Rauscher, Tyskland)
2009 Karin Flemke/Christina Lubbe, Tyskland
(Runner up: Hana Bartosova/Jarmila Hummelova, Tjeckien)
2011 Barbara Bromoszcz/Ira Elisabeth Husin, Polen/Belgien
(Runner up: Karin Flemke/Christine Löbbe, Tyskland)
2013 Christa Geist/Sabine Siewer-Rath, Tyskland
(Runner up: Larisa Andreeva/Galina Zvereva, Ryssland)
2015 Monika Hussmann/Gerda Kux-Sieberath, Tyskland
(Runner up: Eliane Scharbonneau/Michelle Sevin, Frankrike)
2017 Larisa Andreeva/Susanne Pedersen, Ryssland/Danmark
(Runner up: Helke Borchardt/Carmen Petry, Tyskland)
2019 Branka Batinic/Larissa Farina, Kroatien/Ryssland
(Runner up: Marita Oscheja/Ilona Söfftge, Tyskland)

Damdubbel 65 (1997-)

1997 Ingeborg Bauer/Gerlind Haubt, Tyskland
(Runner up: Barbro Broström/Eva Eriksson, Sverige/Finland)
1999 Ingeborg Bauer/Gerlind Haubt, Tyskland
(Runner up: Marianne Blasberg/Silva Spevackova, Tyskland/Tjeckien)
2001 Marianne Blasberg/Margret Heger, Tyskland
(Runner up: Ilse Lantermann/Waltraut Zehne, Tyskland)
2003 Betty Bird/Nicole Pilliere, England/Frankrike
(Runner up: Marianne Blasberg/Marianne Ernst, Tyskland)
2005 Ella Lauer/Heidi Wunner, Tyskland
(Runner up: Ilse Garbade/Gerda Nielen, Schweiz/Nederländerna)
2007 Margaret Dignum/Sylvia Tyler, England,
(Runner up: Regina Isern/Brigitte Schneider, Tyskland)
2009 Rosi Berg/Karin Rauscher, Tyskland
(Runner up: Jutta Baron/Rosemarie Strohmeyer, Tyskland)
2011 Jutta Baron/Gudrun Engel, Tyskland
(Runner up: Roswhita Berg/Karin Rauscher, Tyskland)
2013 Marianne Kerwat/Ursula Krüger, Tyskland
(Runner up: Gudrun Engel/Jutta Baron, Tyskland)
2015 Marianne Kerwat/Ursula Krüger, Tyskland
(Runner up: Marjorie Dawson/Elke Richter, England/Tyskland)
2017 Marianne Kerwat/Ursula Krüger, Tyskland
(Runner up: Irma Barillon/Birgitta Rådberg Gustavii, Tyskland/Sverige)
2019 Larisa Andrevaa/Susanne Pedersen, Ryssland/Danmark
(Runner up: Annemarie Falkowski/Gabi Kochanski, Tyskland)

Damdubbel 70 (1995-)

1995 Andrée Crevecoeur/Mavis van Gelder, Belgien
(Runner up: Jeanne Delay/Genevieve Rebattett, Frankrike)
1997 Andrée Crevocoeur/Mavis van Gelder, Belgien
(Runner up: Gunhild Constantin/Edna Fletcher, Sverige/England)
1999 European Champions: Edna Fletcher/Reina Wetterström, England/Sverige)
(Runner up: Eleonare Lauruschkat/Helga Stuth, Tyskland)
2001 European Champions: Pamela Butcher/Reina Wetterström, England/Sverige
(Runner up: Ilse Bracht/Luise Stober, Tyskland)
2003 Irene Hecq/Edith Santifaller, Belgien/Italien
(Runner up: Pamela Butcher/Mary Sawyer, England)
2005 Marianne Blasberg/Pamela Butcher, Tyskland/England
(Runner up: Anneliese Bischoff/Sigrid Mathias, Tyskland)
2007 Marianne Blasberg/Pamela Butcher, Tyskland/England
(Runner up: Betty Bird/Nicole Pilliere, England/Frankrike)
2009 Marianne Ernst/Lilo Wolkmann, Tyskland
(Runner up: Betty Bird/Nicole Pilliere, England/Frankrike)
2011 Sally Bax/Jean White, England
(Runner up: Doris Dieckmann/Rosemarie Preininger, Tyskland)
2013 Ellen Haak/Edit Wetzel, Tyskland
(Runner up: Christa Gebhardt/Heidi Wunner, Tyskland)
2015 Rosi Berg/Karin Rauscher, Tyskland
(Runner up: Jutta Baron/Gudrun Engel, Tyskland)
2017 European Champions: Mare Kabrits/Marita NeidertEstland/Sverige
(Runner up: Emma Kurova/Liudmila Trankvilevskaya, Ryssland)
2019 Hannelore Dillenberger/Christel Locher, Tyskland
(Runner up: Marjorie Dawson/Diane Pearce, England) 3. Ulla Dovblad/Alicja Skrzypicka, Sverige/Polen

Damdubbel 75 (1997-)

1997 Ursula Bihl/Berti Pingel, Tyskland
(Runner up: Jeanne Delay/Genevieve Rebattet, Frankrike)
1999 Ursula Bihl/Berti Pingel, Tyskland
(Runner up: Gunhild Constantin/Margaret Jones, Sverige/England)
2001 Andrée Crevecoeur/Mavis van Gelder, Belgien
(Runner up: Olga Devicenska/Sonja Fynn, Lettland/England)
2003 Andrée Crevecoeur/Mavis van Gelder, Belgien
(Runner up: Olga Devicenska/Sonja Flynn, Lettland/England)
2005 Gisela Langen/Luise Stober, Tyskland
(Runner up: Irene Hecq/Laimpota Jordane, Belgien/Lettland)
2007 Martha Willke/Waltraut Zehne, Tyskland
(Runner up: Ingeborg Bauer/Gerlind Haubt, Tyskland)
2009 Marianne Blasberg/Pamela Butcher, Tyskland/England
(Runner up: Marta Willke/Walraut Zehne, Tyskland)
2011 Anneliese Bischoff/Sigrid Matthias, Tyskland
(Runner up: Betty Bird/Nicole Pilliere, England/Frankrike)
2013 Betty Bird/Nicole Pilliere, England/Frankrike
(Runner up: Margret Heger/Regina Isern, Tyskland)
2015 Karla Gutschmidt/Heidi Wunner, Tyskland
(Runner up: Betty Bird/Carol Judson, England)
2017 Michele De Santa Barbara/Claudette Treinen, Frankrike
(Runner up: Sally Bax/Carol Judson, England)
2019 Christa Gebhardt/Heidi Wunner, Tyskland
(Runner up: Rosi Berg/Karin Rauscher, Tyskland)

Damdubbel 80 (1995-)

1995 European Champions: Märtha Göransson/Inez Närting, Sverige
(Runner up: Ernestine Rajnoha/Maria Sammer, Österrike/Tyskland)
1997 Spelades ej
1999 Spelades ej
2001 Ursula Bihl/Berti Pingel, Tyskland
(Runner up: Jeanne Delay/Genevieve Rebattet, Frankrike)
2003 Ursula Bihl/Berti Pingel, Tyskland
(Runner up: Reine Bestel/Angele Joing, Frankrike) 3. Märtha Göransson/Molly Hawkins, Sverige/England
2005 European Champions: Ursula Bihl/Märtha Göransson, Tyskland/Sverige
(Runner up: Edna Fletcher/Sonja Fynn, England)
2007 Sabine Kramer/Eliska Krejcova, Tyskland/Tjeckien
(Runner up: Laimdota Jordane/Helga Stuth, Lettland/Tyskland)
2009 Ursula Kareseit/Luise Stober, Tyskland
(Runner up: Antonina Dobrinina/Eliska Krejcova, Ryssland/Tjeckien)
2011 Kaila Kosonen/Gisela Langen, Finland/Tyskland
(Runner up: Sabine Kramer/Eliska Krejcova, Tyskland/Tjeckien)
2013 Inge Bauer/Ursel Poplawski, Tyskland
(Runner up: Kaila Kosonen/Gisela Langen, Finland/Tyskland)
2015 Marianne Blasberg/Pamela Butcher, Tyskland/England
(Runner up: Anneliese Bischoff/Sigrid Matthias, Tyskland)
2017 Betty Bird/Jean White, England
(Runner up: Marianne Blasberg/Erika Brüggen, Tyskland)
2019 Regina Isern/Hannelore Kaysser, Tyskland
(Runner up: Roswitha Bank/Sigrid Matthias, Tyskland)

Damdubbel 85 (2007-)

2007 European Champions: Betty Gray/Märtha Göransson, Wales/Sverige
(Runner up: Reine Bestel/Angele Joing, Frankrike)
2009 Ursula Bihl/Inge Brigitte Herman, Tyskland
(Runner up: Reine Bestel/Angele Joing, Frankrike)
2011 Gre Korf/Nellie Penney, Nederländerna/England
(Runner up: Ursula Bihl/Inge-Brigitte Herrmann, Tyskland)
2013 Laimdota Jordane/Eliska Krejkova, Lettland/Tjeckien
(Runner up: Ursula Bihl/Inge-Brigitte Herrmann, Tyskland)
2015 Irene Hecq/Gisela Langen, Belgien/Tyskland
(Runner up: Mireille Migeotte/Irma Reynaert, Belgien)
2017 European Champions: Eeva Eriksson/Ragnhild LundbergFinland/Sverige
(Runner up: Birte Hauth/Eliska Krejcova, Danmark/Tjeckien)
2019 Betty Bird/Marianne Blasberg, England/Tyskland
(Runner up: Irma Reynaert/Martha Willke, Belgien/Tyskland) 3. Eeva Eriksson/Ragnhild Lundberg, Finland/Sverige

NORDISKA/NORDEUROPEISKA MÄSTERSKAPEN

Nordiska mästerskapen

Årtal och spelplats

1949 19-20 november 1949 Köpenhamn, Danmark
1951 17-18 november 1951 Helsingfors, Finland
1953  21-22 november 1953 Stockholm Sverige
1955 5-6 november 1955 Drammen Norge
1957 16-17 november 1957 Aarhus Danmark
1959 14-15 november 1959 Helsingfors, Finland
1961 11-12 november 1961 Bergen, Norge
1963 23-24 november 1963 Skara, Sverige
1965 20-21 november 1965 Nyborg, Danmark
1967 3-5 november 1967 Helsingfors, Finland
1969  4-5 november 1969 Sölvesborg, Sverige
1971 6-7 november 1971 Oslo, Norge
1973 16-17 november 1973 Randers, Danmark
1975 18-19 oktober 1975 Helsingfors, Finland
1977  8-9 oktober 1977 Jakobsberg, Sverige
1979 26-28 oktober 1979 Bergen, Norge
1981 23-25 oktober 1981 Hørning, Danmark
1983 4-6 november 1983 Reykjavik, Island
1986 24-26 oktober 1986 Helsingfors, Finland
1988  21-23 oktober 1988 Karlsborg, Sverige
1990 26-28 oktober 1990 Oslo, Norge
1992 23-25 oktober 1992 Brønderslev, Danmark

Nordeuropeiska mästerskapen

Årtal och spelplats

1994 7-9 oktober 1994 Lahtis, Finland
1996 25-27 oktober 1996 Linköping, Sverige
1998 16-18 oktober 1998 Lørenskog, Norge
2000 10-12 november 2000 Tallinn, Estland
2002 8-10 november 2002 Vilnius, Litauen
2004 5-7 november 2004 Ventspils, Litauen
2006 2-4 juni 2006 Reykjavik, Island
2008 10-12 maj 2008 Maribo, Danmark
2010 7-9 maj 2010 Helsingbors, Finland
2012 11-13 maj 2012 Karlsborg, Sverige
2014  spelades ej
2016 20-22 maj 2016 Oslo, Norge
2018 25-27 maj 2018 Haapsalu, Estland
2020 28-30 aug 2020 Prienal, Litauen – inställt p.g.a. coronaviruset

Singel

Herrsingel (1949-)

1949 Nordic Champion: Tage Flisberg, Sverige
(Runner up: Bengt Jonsson, Sverige) 3. Sven Cederholm, Sverige

1951 Nordic Champion: Bengt Grive, Sverige
(Runner up: Stig Elmblad, Sverige) 3. Curt Skaj, Sverige

1953 Nordic Champion: Lennart Johansson, Sverige
(Runner up: Stig Elmblad, Sverige) 3. Bo Malmquist, Sverige

1955 Nordic Champion: Lennart Johansson, Sverige
(Runner up: Tage Flisberg, Sverige) 3-4. Per-Olof Croneryd, Sverige och Lennart Rogersten, Sverige

1957 Nordic Champion: Tony Larsson, Sverige
(Runner up: Björne Mellström, Sverige) 3. Hans Alsér, Sverige

1959 Nordic Champion: Hans Alsér, Sverige
(Runner up: Åke Rakell, Sverige) 3-4. Sune de Beau, Sverige och Kenneth Sand, Sverige

1961 Nordic Champion: Tony Larsson, Sverige
(Runner up: Björne Mellström, Sverige) 3. Kjell Johansson, Sverige

1963 Nordic Champion: Kjell Johansson, Sverige
(Runner up: Hans Alsér, Sverige) 3-4. Carl-Johan Bernhardt, Sverige och Lennart Odén, Sverige

1965 Nordic Champion: Kjell Johansson, Sverige
(Runner up: Hans Alsér, Sverige) 

1967 Nordic Champion: Bo Persson, Sverige
(Runner up: Pentti Kunnas, Finland)

1969 Nordic Champion: Kjell Johansson, Sverige
(Runner up: Hans Alsér, Sverige) 3-4. Rolf Andersson, Sverige och Carl-Johan Bernhardt, Sverige

1971 Nordic Champion: Hans Alsér, Sverige
(Runner up: Claus Pedersen, Danmark) 

1973 Nordic Champion: Per Sandström, Sverige
(Runner up: Anders Johansson, Sverige) 3. Ingemar Wikström, Sverige

1975 Nordic Champion: Roger Lagerfeldt, Sverige
(Runner up: Ulf Thorsell, Sverige) 3. Ingemar Wikström, Sverige

1977 Nordic Champion: Ulf Thorsell, Sverige
(Runner up: Ulf Cronqvist, Sverige) 3-4. Roger Lagerfeldt, Sverige och Åke Liljegren, Sverige

1979 Nordic Champion: Ulf Carlsson, Sverige
(Runner up: Ulf Thorsell, Sverige) 3. Håkan Jeppsson, Sverige

1981 Nordic Champion: Ulf Carlsson, Sverige
(Runner up: Jan-Ove Waldner, Sverige) 3. Erik Lindh, Sverige

1983 Nordic Champion: Jörgen Persson, Sverige
(Runner up: Jan-Ove Waldner, Sverige) 3. Jonas Berner, Sverige

1986 Nordic Champion: Mikael Appelgren, Sverige
(Runner up: Ulf Carlsson, Sverige) 3-4. Thomas von Scheele, Sverige och Göran Wranå, Sverige 

1988 Nordic Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige
(Runner up: Jörgen Persson, Sverige) 3. Peter Karlsson, Sverige

1990 Wang Yansheng, Norge
(Runner up: Allan Bentsen, Danmark) 3. Thomas von Scheele, Sverige

1992 Nordic Champion: Peter Nilsson, Sverige
(Runner up: Thomas von Scheele, Sverige) 3. David Gustafsson, Sverige

1994 North European Champion: Fredrik Håkansson, Sverige
(Runner up: Erik Lindh, Sverige) 3-4. Kayode Kadiri, Sverige och Thomas von Scheele, Sverige 

1996 North European Champion: Mikael Appelgren, Sverige
(Runner up: Fredrik Håkansson, Sverige) 3. Kayode Kadiri, Sverige

1998 North European Champion: Jörgen Persson, Sverige
(Runner up: Michael Maze, Danmark) 3-4. Jens Lundquist, Sverige och Mattias Stenberg, Sverige 

2000 Wang Jianfeng, Norge
(Runner up: Geir Erlandsen, Norge) 

2002 North European Champion: Cyprian Asamoah, Sverige
(Runner up: Robert Svensson, Sverige)

2004 Gudmundur Stephensen, Island
(Runner up: Aleksandr Smirnov, Estland)

2006 Gudmundur Stephensen, Island
(Runner up: Lukas Rydén, Sverige) 3. Dan Hedlund, Sverige

2008 Christian Kongsgaard-Larsen, Danmark
(Runner up: Fabian Åkerström, Sverige)

2010 North European Champion: Mattias Karlsson, Sverige
(Runner up: Jakob Asmussen, Danmark)

2012 North European Champion: Harald Andersson, Sverige
(Runner up: Hampus Nordberg, Sverige) 3. Hampus Söderlund, Sverige

2016 North European Champion: Alexander Franzén, Sverige
(Runner up: Simon Berglund, Sverige) 3. Oscar Perman, Sverige

2018 North European Champion: Hampus Nordberg, Sverige
(Runner up: Anders Eriksson, Sverige)

Damsingel (1949-)

1949 Nordic Champion: Iris Persson, Sverige
(Runner up: Eina Ericson, Sverige)

1951 Nordic Champion: Inga Brehmer, Sverige
(Runner up: Signhild Tegner, Sverige)

1953 Nordic Champion: Signhild Tegner, Sverige
(Runner up: Gudrun Kahns, Danmark)
1955 Nordic Champion: Elisabeth Thorsson, Sverige
(Runner up: Birgitta Tegner, Sverige)

1957 Nordic Champion: Reina Wetterström, Sverige
(Runner up: Elisabeth Thorsson, Sverige)

1959 Nordic Champion: Siv Petersson, Sverige
(Runner up: Birthe Hauth, Danmark) 3. Birgitta Sjölund, Sverige

1961 Nordic Champion: Lena Guntsch, Sverige
(Runner up: Britt Andersson, Sverige)

1963 Nordic Champion: Marita Neidert, Sverige
(Runner up: Eva Johansson, Sverige) 3. Birgitta Tegner Larsson, Sverige

1965 Lis Ramberg, Danmark
(Runner up: Birgitta Rådberg, Sverige) 3-4. Marita Nilsson, Sverige och Lena Rundström, Sverige

1967 Nordic Champion: Marita Neidert, Sverige
(Runner up: Birgitta Rådberg, Sverige) 3. Lena Andersson, Sverige

1969 Nordic Champion: Eva Johansson, Sverige
(Runner up: Lena Andersson, Sverige) 3. Marita Neidert, Sverige

1971 Nordic Champion: Marita Neidert, Sverige
(Runner up: Ann-Christin Hellman, Sverige) 3-4. Ulla-Märta Gustavsson, Sverige och Ann-Christin Johansson, Sverige

1973 Nordic Champion: Birgitta Rådberg, Sverige
(Runner up: Birgitta Olsson, Sverige) 

1975 Nordic Champion: Ann-Christin Hellman, Sverige
(Runner up: Eva Strömvall, Sverige) 3-4. Ulla-Märta Gustavsson, Sverige och Kristina Nilsson, Sverige

1977 Nordic Champion: Anneli Hernvall, Sverige
(Runner up: Eva Strömvall, Sverige) 3-4. Marie Lindblad, Sverige och Kristina Nilsson, Sverige

1979 Nordic Champion: Kristina Nilsson, Sverige
(Runner up: Helen Lindvall, Sverige) 3. Anita Jonsson, Sverige

1981 Nordic Champion: Menni Weizades, Sverige
(Runner up: Eva Malmberg, Finland) 

1983 Sonja Grefberg, Finland
(Runner up: Menni Weizades, Sverige) 3. Pia Eliasson, Sverige

1986 Nordic Champion: Marie Svensson, Sverige 
(Runner up: Lotta Erlman, Sverige) 3-4. Kamilla Björk, Sverige och Annika Läth, Sverige 

1988 Pia Eliasson-Hansen, Danmark
(Runner up: Pernilla Pettersson, Sverige) 3-4. Lotta Erlman, Sverige och Marie Svensson, Sverige

1990 Nordic Champion: Åsa Svensson, Sverige
(Runner up: Heléne Gustafsson, Sverige) 3-4. Lotta Erlman, Sverige och Marie Svensson, Sverige

1992 Anni Komulainen, Finland
(Runner up: Heléne Gustafsson, Sverige) 

1994 Jolanta Prusiene-Daniliavichute, Litauen
(Runner up: Anni Komulainen, Finland) 3-4. Helena Johansson, Sverige och Jenny Jönsson, Sverige

1996 Ruta Paskauskiene, Litauen
(Runner up: Jenny Jönsson, Sverige) 3. Susanne Jonsson, Sverige

1998 Ruta Paskauskiene, Litauen
(Runner up: Katja Nieminen, Finland) 3. Linda Nordenberg, Sverige

2000 North European Champion: Linda Nordenberg, Sverige
(Runner up: Pia Finneman, Finland) 3. Susanne Jonsson, Sverige

2002 Ruta Paskauskiene, Litauen
(Runner up: Jolanta Prusiene-Daniliavichute, Litauen) 3. Carina Jonsson, Sverige

2004 Marina Morozova, Estland
(Runner up: Vilma Daunoraviciute, Litauen)

2006 Lina Misikonyte, Litauen
(Runner up: Tatjana Tsistjakova, Estland)

2008 North European Champion: Caroline Wersäll, Sverige
(Runner up: Marie Persson, Sverige)

2010 North European Champion: Madeleine Melcher, Sverige
(Runner up: Sabine Larsen Borre, Danmark) 3. Daniela Moskovits, Sverige

2012 North European Champion: Sara Rask, Sverige
(Runner up: Josefin Lund, Sverige) 

2016 North European Champion: Jennifer Jonsson, Sverige
(Runner up: Erika Fronth, Sverige) 3. Tilda Johansson, Sverige

2018 North European Champion: Christina Källberg, Sverige
(Runner up: Daniela Moskovits, Sverige) 3. Jennifer Jonsson, Sverige

Dubbel

Herrdubbel (1949-)

1949 Nordic Champions: Sven Cederholm/Tage Flisberg, Sverige
(Runner up: Bengt Johnsson/Tor Jonsson, Sverige) 
1951 Nordic Champions: Stig Elmblad/Bengt Grive, Sverige
(Runner up: Bo Malmquist/Curt Skaj, Sverige)
1953 Nordic Champions: Tage Flisberg/Lennart Johansson, Sverige
(Runner up: Ari Huttunen/Niilo Vehkamo, Finland)
1955 Nordic Champions: Tage Flisberg/Lennart Johansson, Sverige
(Runner up: Per-Olof Croneryd/Lennart Rogersten, Sverige)
1957 Nordic Champions: Tony Larsson/Björne Mellström, Sverige
(Runner up: Hans Alsér/Georg Karlsson, Sverige)
1959 Nordic Champions: Hans Alsér/Åke Rakell, Sverige
(Runner up: Torben Lindwald/Einar Lyttik, Danmark) 3. Sune de Beau/Kenneth Sand, Sverige
1961 Nordic Champions: Tony Larsson/Björne Mellström, Sverige
(Runner up: Freddy Hansen/Einar Lyttik, Danmark) 3. Göran Allvin/Kjell Johansson, Sverige
1963 Nordic Champions: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige
(Runner up: Carl-Johan Bernhardt/Lennart Odén, Sverige) 3. Lars Andersson/Stig-Göran Sjöö, Sverige
1965 Nordic Champions: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige
(Runner up: Krister Eriksson/Bengt Levin, Sverige)
1967 Nordic Champions: Rolf Andersson/Stellan Bengtsson, Sverige
(Runner up: Christer Johansson/Bo Persson, Sverige)
1969 Nordic Champions: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige
(Runner up: Rolf Andersson/Carl-Johan Bernhardt, Sverige)
1971 Nordic Champions: Hans Alsér/Carl-Johan Bernhardt, Sverige
(Runner up: Seppo Elsinen/Max Laine, Finland)3. Björn Danielsson/Kjell Hellström, Sverige
1973 Nordic Champions: Anders Johansson/lngemar Wikström, Sverige
(Runner up: Bjarne Grimstrup/Niels Ramberg, Danmark) 3. Roger Lagerfeldt/Per Sandström, Sverige
1975 Nordic Champions: Roger Lagerfeldt/Ulf Thorsell, Sverige
(Runner up: Per Sandström/lngemar Wikström, Sverige) 3-4. Björn Andersson/Lars Franklin, Sverige och Tommy Danielsson/Cay Tegnér, Sverige
1977 Nordic Champions: Lars Franklin/Ulf Thorsell, Sverige
(Runner up: Roger Lagerfeldt/Åke Liljegren, Sverige) 3-4. Ulf Carlsson/Håkan Jeppsson, Sverige och Mikael Appelgren/Ulf Cronqvist, Sverige
1979 Nordic Champions: Ulf Carlsson/Ulf Thorsell, Sverige
(Runner up: Johnny Hansen/Claus Pedersen, Danmark)3-4. Jan-Ove Waldner/Jonny Åkesson, Sverige och Håkan Jeppsson/Niklas Persson, Sverige
1981 Nordic Champions: Jan-Ove Waldner/Jonny Åkesson, Sverige
(Runner up: Johnny Hansen/Claus Pedersen, Danmark)
1983 Nordic Champions: Jörgen Persson/Jan-Ove Waldner, Sverige
(Runner up: Teis Jonasson/Claus Pedersen, Danmark)
1986 
Jan Harkamp/Lars Hauth, Danmark
(Runner up: Mikael Appelgren/Ulf Carlsson, Sverige) 3. Thomas von Scheele/Göran Wranå, Sverige
1988 Nordic Champions: Peter Karlsson/Thomas von Scheele, Sverige
(Runner up: Jörgen Persson/Jan-Ove Waldner, Sverige) 3. Johan Fallby/Göran Wranå, Sverige
1990 Nordic Champions: Peter Karlsson/Thomas von Scheele, Sverige
(Runner up: Johan Fallby/Göran Wranå, Sverige)
1992 Nordic Champions: Kayode Kadiri/Thomas von Scheele, Sverige
(Runner up: Allan Bentsen/Kim Høgsberg, Danmark)
1994 North European Champions: Fredrik Håkansson/Thomas von Scheele, Sverige
(Runner up: Kayode Kadiri/Erik Lindh, Sverige)
1996 North European Champions: Fredrik Håkansson/Thomas von Scheele, Sverige
(Runner up: Jens Lundquist/Mattias Stenberg, Sverige)
1998 
Geir Erlandsen/Istvan Moldovan, Norge
(Runner up: Linus Eriksson/Ari Kontala, Finland) 3. Mattias Stenberg/Magnus Wahlgren, Sverige 
2000 
Raymond Gonzales/Wang Jianfeng, Norge
(Runner up: Geir Erlandsen/Istvan Moldovan, Norge) 3. Henrik Olsson/Mårten Stenberg, Sverige
2002 
Geir Erlandsen/Istvan Moldovan, Norge 
(Runner up: Johan Axelqvist/Robert Svensson, Sverige)
2004 
Gudmundur Stephensen/Vallot Vainula, Island/Estland
(Runner up: Richards Mencis/Sandijs Vasiljevs, Estland)
2006 North European Champions: Dan Hedlund/Hampus Nordberg Sverige
(Runner up: Alexandr Smirnov/Vallot Vainola, Estland) 3. Lukas Rydén/Gudmundur Stephensen, Sverige/Island
2008 Morten Hyrup/Christian Larsen, Danmark
(Runner up: Jakob Asmussen/Mikkel Hindersson, Danmark) 3-4. Kristian Karlsson/Mattias Karlsson, Sverige och Andreas Törnkvist/Fabian Åkerström, Sverige
2010 North European Champions: Kristian Karlsson/Mattias Karlsson, Sverige
(Runner up: Aleksandr Smirnov/Vallot Vainula, Estland)
2012 North European Champions: Viktor Brodd/Hampus Nordberg, Sverige
(Runner up: Harald Andersson/Fabian Åkerström, Sverige)
2016 North European Champions: Simon Berglund/Jonas Stener, Sverige
(Runner up: Andreas Dilling/Kasper Rasmussen, Danmark) 3. Alexander Franzén/Oscar Perman, Sverige 
2018 North European Champions: Anders Eriksson/Hampus Nordberg, Sverige
(Runner up: Veikka Flemming/Alex Naumi, Finland)

Damdubbel (1949-)

1949 Nordic Champions: Eina Ericson/Iris Persson, Sverige
(Runner up: Delice Bergholm/Doris Lindblad, Finland)
1951 Nordic Champions: Inga Brehmer/Signhild Tegner, Sverige
(Runner up: Gerda Münster/Vif Paaschburg, Danmark)
1953 Nordic Champions: Birgitta Tegner/Signhild Tegner, Sverige
(Runner up: Doris Lindblad/Ritva Tammero, Finland)
1955 Nordic Champions: Birgitta Tegner/Elisabeth Thorsson, Sverige
(Runner up: Birthe Hansen/Gudrun Kahns, Danmark)
1957 Nordic Champions: Elisabeth Thorsson/Reina Wetterström, Sverige
(Runner up: Birthe Hansen-Hauth/Evy Schandorph, Danmark)
1959 
Birthe Hauth/Evy Schandorph, Danmark
(Runner up: Ulla-Britt Lindholm/Sylvi Munkberg, Finland) 3. Siv Petersson/Birgitta Sjölund, Sverige 
1961 Nordic Champions: Britt Andersson/Lena Guntsch, Sverige
(Runner up: Gudrun Kahns/Evy Schandorph, Danmark)
1963 Nordic Champions: Marita Carlsson/Eva Johansson, Sverige
(Runner up: Birgitta Tegner Larsson/Lena Rundström, Sverige) 3. Lena Guntsch/Birgitta Walfridsson, Sverige
1965 Nordic Champions: Marita Nilsson/Lena Rundström, Sverige
(Runner up: Monica Svensson/Birgitta Wiktorsson, Sverige)
1967 
Britta Christensen/Brita Henriksen, Danmark
(Runner up: Marita Neidert/Birgitta Wiktorsson, Sverige) 3. Lena Andersson/Anna-Karin Widén, Sverige
1969 Nordic Champions: Eva Johansson/Marita Neidert, Sverige
(Runner up: Lena Andersson/Gunnel Henriksson, Sverige)
1971 Nordic Champions: Ann-Christin Johansson/Marita Neidert, Sverige
(Runner up: Ulla-Märta Gustavsson/Ann-Christin Hellman, Sverige)
1973 Nordic Champions: Birgitta Olsson/Birgitta Rådberg, Sverige
(Runner up: Gunilla Lindström/Eva Strömvall, Sverige)
1975 Nordic Champions: Ann-Christin Hellman/Eva Strömvall, Sverige
(Runner up: Ulla-Märta Gustavsson/Kristina Nilsson, Sverige) 3. Gudrun Fogelberg/Monica Forssell, Sverige
1977 Nordic Champions: Gudrun Fogelberg/Helen Lindvall, Sverige
(Runner up: Monica Grefberg/Sonja Grefberg, Finland)3. Anneli Hernvall/Marie Lindblad, Sverige
1979 Nordic Champions: Helen Lindvall/Kristina Nilsson, Sverige
(Runner up: Monica Grefberg/Sonja Grefberg, Finland)
1981 Nordic Champions: Anneli Hernvall/Menni Weizades, Sverige
(Runner up:  Sonja Grefberg/Eva Malmberg, Finland)
1983 Sonja Grefberg/Eva Malmberg, Finland
(Runner up: Pia Eliasson/Menni Weizades, Sverige)
1986 Sonja Grefberg/Katja Nieminen, Finland
(Runner up: Annika Läth/Marie Svensson, Sverige) 3. Kamilla Björk/Lotta Erlman, Sverige
1988 Nordic Champions: Pernilla Pettersson/Marie Svensson, Sverige
(Runner up: Pia Eliasson/Charlotte Polk, Danmark) 3. Heléne Gustafsson/Annika Johansson, Sverige 
1990 Nordic Champions: Lotta Erlman/Marie Svensson, Sverige
(Runner up: Marianne Blikken/Sonja Rasmusen, Norge) 3. Heléne Gustafsson/Åsa Svensson, Sverige 
1992 Nordic Champions: Heléne Gustafsson/Lena Persson, Sverige
(Runner up: Johanna Kaimio/Annimari Komulainen, Finland)
1994 Jolanta Prusiene/Kristina Totilaite, Litauen
(Runner up: Sofia Carlsson/Helena Johansson, Sverige)
1996 North European Champions: Veronica Augustsson/Jelena Gajic, Sverige
(Runner up: Jenny Jönsson/Linda Nordenberg, Sverige)

1998 North European Champions: Matilda Ekholm/Ruta Garkauskaite, Sverige/Litauen
(Runner up: Katja Nieminen/Tatiana Tshistakova, Finland/Estland) 3. Linda Nordenberg/Marie Sjögren, Sverige
2000 North European Champions: Matilda Ekholm/Tatjana Tshistakova, Sverige/Estland
(Runner up: Linda Nordenberg/Susanne Jonsson, Sverige)
2002 North European Champions: Pia Finneman/Susanne Nilsson, Danmark/ Sverige
(Runner up: Carina Jonsson/Linda Nordenberg, Sverige)
2004 Lina Misikonyte/Marina Morozova, Litauen/Estland 
(Runner up: Vilma Daunoraviciute/Inga Kardauskaite, Litauen)
2006 Kätlin Latt/Tatjana Tshistjakova, Estland
(Runner up: Anna Berner/Lina Misikonyte, Norge/Litauen)
2008 Inga Kardauskaite/Tatjana Tshistjakova, Litauen/Estland
(Runner up: Karin Lindmae/Diana Rogushina, Estland)
2010 North European Champions: Madeleine Melcher/Michelle Quach, Sverige 
(Runner up: Kätlin Latt/ Tatjana Tshistjakova, Estland)
2012 North European Champions: Daniela Moskovits/Sara Rask, Sverige
(Runner up: Marte Grutle Aasebö/Marthe Nielsen, Norge) 
2016 North European Champions: Tilda Johansson/Jennifer Jonsson, Sverige
(Runner up: Sarah Horgen/Nora Begner Nilsen, Norge)
2018 North European Champions: Jennifer Jonsson/Daniela Moskovits, Sverige
(Runner up: Ugne Baskutyte/Vitalija Venckute, Litauen)

Mixed dubbel (1949-)

1949 Nordic Champions: Sven Cederholm/lris Persson, Sverige
(Runner up: Tage Flisberg/Eina Ericson, Sverige)
1951 Nordic Champions: Stig Elmblad/Signhild Tegner, Sverige
(Runner up: Bengt Grive/lnga Brehmer, Sverige)
1953 Nordic Champions: Lennart Johansson/Elisabeth Thorsson, Sverige
(Runner up: Tage Flisberg/Signhild Tegner, Sverige) 3. Per-Olof Croneryd/Birgitta Tegner, Sverige
1955 Nordic Champions: Lennart Johansson/Elisabeth Thorsson, Sverige
(Runner up: Einar Lyttik/Birthe Hansen, Danmark) 
1957 Nordic Champions: Björne Mellström/Elisabeth Thorsson, Sverige
(Runner up: Georg Karlsson/Reina Wetterström, Sverige)
1959 
Kalevi Lehtonen/Sylvi Munkberg, Finland
(Runner up: Hans Alsér/Birgitta Sjölund, Sverige) 3. Åke Rakell/Siv Petersson, Sverige
1961 Nordic Champions: Tony Larsson/Lena Guntsch, Sverige
(Runner up: Björne Mellström/Britt Andersson, Sverige)
1963 Nordic Champions: Kjell Johansson/Marita Carlsson, Sverige
(Runner up: Carl-Johan Bernhardt/Eva Johansson, Sverige) 3-4. Lennart Odén/Lena Rundström, Sverige och Hans Alsér/Birgitta Tegner Larsson, Sverige
1965 Nordic Champions: Hans Alsér/Lena Rundström, Sverige
(Runner up: Kjell Johansson/Marita Nilsson, Sverige) 3. Bengt Levin/Birgitta Wiktorsson, Sverige
1967 Nordic Champions: Bo Persson/Marita Neidert, Sverige
(Runner up: Stellan Bengtsson/Anna-Karin Widén, Sverige)
1969 Nordic Champions: Hans Alsér/Eva Johansson, Sverige
(Runner up: Kjell Johansson/Lena Andersson, Sverige) 3-4. Carl-Johan Bernhardt/Gunnel Henriksson och Rolf Andersson/Marita Neidert, Sverige 
1971 Nordic Champions: Carl-Johan Bernhardt/Marita Neidert, Sverige
(Runner up: Hans Alsér/Ann-Christin Hellman, Sverige) 3. Kjell Hellström/Ann-Christin Johansson, Sverige
1973 Nordic Champions: Ingemar Wikström/Birgitta Rådberg, Sverige
(Runner up: Anders Johansson/Birgitta Olsson, Sverige) 3-4. Roger Lagerfeldt/Gunilla Lindström. Sverige och Per Sandström/Eva Strömvall, Sverige
1975-79 
klassen spelades ej
1981 Nordic Champions: Jonny Åkesson/Pia Eliasson, Sverige
(Runner up: Jarmo Jokinen/Monica Grefberg, Finland) 3. Erik Lindh/Anneli Hernvall, Sverige 
1983 
Jarmo Jokinen/Sonja Grefberg, Finland
(Runner up: Stefan Söderberg/Eva Malmberg, Finland) 3-4. Jan-Ove Waldner/Pia Eliasson, Sverige och Jonas Bener/Menni Weizades, Sverige
1986 Nordic Champions: Mikael Appelgren/Kamilla Björk, Sverige
(Runner up: Jarmo Jokinen/Sonja Grefberg, Finland)
1988 Nordic Champions: Jan-Ove Waldner/Åsa Svensson, Sverige
(Runner up: Johan Fallby/Heléne Gustafsson, Sverige) 3. Thomas von Scheele/Marie Svensson, Sverige
 
1990 Nordic Champions: Thomas von Scheele/Marie Svensson, Sverige
(Runner up: Wang Yangsheng/Marianne Blikken, Norge) 3-4. Göran Wranå/Lotta Erlman, Sverige och Peter Karlsson/Åsa Svensson, Sverige
1992 Nordic Champions: Peter Nilsson/Heléne Gustafsson, Sverige
(Runner up: Thomas von Scheele/Sofia Carlsson, Sverige)
 3. Kayode Kadiri/Lena Persson, Sverige
1994 Ari Kontala/Annimari Komulainen, Finland
(Runner up: Pasi Valasti/Katja Nieminen, Finland)
1996 Geir Erlandsen/Ruta Garkauskaite, Norge/Litauen
(Runner up: Pasi Valasti/Anni Komulainen, Finland) 3. Thomas von Scheele/Linda Nordenberg, Sverige
1998 Geir Erlandsen/Ruta Garkauskaite, Norge/Litauen
(Runner up: Jens Lundquist/Linda Nordenberg, Sverige) 3. Mikael Mattiasson/Marie Sjögren, Sverige
2000 North European Champions: Mårten Stenberg/Matilda Ekholm, Sverige
(Runner up: Henrik Olsson/Susanne Jonsson, Sverige)
 3. Henrik Rosvall/Linda Nordenberg, Sverige
2002 Geir Erlandsen/Ruta Budiene, Norge/Litauen
(Runner up: Cyprian Asamoah/Carina Jonsson, Sverige) 
2004
 Alexandr Smirnov/Marina Morozova, Estland
(Runner up: Vallot Vainula/Karin Lindmäe, Estland)
2006 Jakob Assmussen/Ann-Katrin Bomann, Danmark
(Runner up: Alexandr Smirnov/Tatjana Tihistjakova, Estland)
2008 North European Champions: Mattias Karlsson/Marie Persson, Sverige
(Runner up: Andreas Törnkvist/Caroline Wersäll, Sverige)

2010 North European Champions: Kristian Karlsson/Madeleine Melcher, Sverige
(Runner up: Jonathan Groth/Pernille Agerholm, Danmark) 3. Hampus Söderlund/Daniela Moskovits, Sverige
2012 North European Champions: Hampus Nordberg/Sara Rask, Sverige
(Runner up: Harald Andersson/Daniiela Moskovits, Sverige)
 
2016 North European Champions: Simon Berglund/Erika Fronth, Sverige
(Runner up: Jonas Stener/Tilda Johansson, Sverige)

2018 North European Champions: Hampus Nordberg/Christina Källberg, Sverige
(Runner up: Anders Eriksson/Jennifer Jonsson, Sverige) 3. Per Sandström/Daniela Moskovits, Sverige

Lag

Herrar Lag (1949-)

1949 Nordic Champions: Sverige; Sven Cederholm, Tage Flisberg, Bengt Johnsson, Tor Jonsson
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1951 Nordic Champions: Sverige; Stig Elmblad, Bengt Grive, Bo Malmquist, Curt Skaj
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1953 Nordic Champions: Sverige; Tage Flisberg, Lennart Johansson, Bo Malmquist, Åke Rakell
(Runner up; Danmark) 3. Finland
1955 Nordic Champions: Sverige; Per-Olof Croneryd, Tage Flisberg, Lennart Johansson, Lennart Rogersten
(Runner up: Finland) 3. Danmark
1957 Nordic Champions: Sverige; Georg Karlsson, Tony Larsson, Björne Mellström
(Runner up: Finland) 3. Danmark
1959 Nordic Champions: Sverige; Hans Alsér, Åke Rakell, Kenneth Sandh
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1961 Nordic Champions: Sverige; Göran Allvin, Kjell Johansson, Tony Larsson, Björne Mellström
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1963 Nordic Champions: Sverige; Hans Alsér, Carl-Johan Bernhardt, Kjell Johansson, Lennart Odén
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1965 Nordic Champions: Sverige; Hans Alsér, Krister Eriksson, Kjell Johansson, Bengt Levin
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1967 Nordic Champions: Sverige; Rolf Andersson, Christer Johansson, Bo Persson
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1969 Nordic Champions: Sverige; Hans Alsér, Rolf Andersson, Carl-Johan Bernhardt, Kjell Johansson
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1971 Nordic Champions: Sverige; Hans Alsér, Carl-Johan Bernhardt, Björn Danielsson, Kjell Hellström
(Runner up: Danmark, 3. Finland
1973 Nordic Champions: Sverige; Anders Johansson, Per Sandström, Ingemar Wikström
(Runner up: Danmark) 3. Norge
1975 Nordic Champions: Sverige; Roger Lagerfeldt, Per Sandström, Ulf Thorsell, Ingemar Wikström
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1977 Nordic Champions: Sverige; Lars Franklin, Roger Lagerfeldt, Åke Liljegren, Ulf Thorsell
(Runner up: Danmark) 3. Norge
1979 Nordic Champions: Sverige; Ulf Carlsson, Håkan Jeppsson, Ulf Thorsell
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1981 Nordic Champions: Sverige; Erik Lindh, Niklas Persson, Jan-Ove Waldner
(Runner up: Danmark) 3. Norge
1983 Nordic Champions: Sverige; Jonas Berner, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1986 Nordic Champions: Sverige; Mikael Appelgren, Ulf Carlsson, Thomas von Scheele, Göran Wranå
(Runner up: Danmark) 3. Norge
1988 Nordic Champions: Sverige; Peter Karlsson, Jörgen Persson, Thomas von Scheele, Jan-Ove Waldner, Göran Wranå
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1990 Nordic Champions: Sverige; Johan Fallby, Peter Karlsson, Thomas von Scheele, Göran Wranå
(Runner up: Danmark) 3. Norge
1992 Nordic Champions: Sverige; David Gustafsson, Kayode Kadiri, Peter Nilsson, Thomas von Scheele
(Runner up: Finland) 3. Danmark
1994 North European Champions: Sverige; Fredrik Håkansson, Kayode Kadiri, Erik Lindh, Thomas von Scheele
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1996 North European Champions: Sverige; David Gustafsson, Jens Lundquist, Peter Nilsson, Mattias Stenberg
(Runner up: Danmark) 3. Norge 
1998 Danmark
(Runner up: Sverige; Jens Lundquist, Mikael Mattiasson, Henrik Rosvall, Mattias Stenberg, Magnus Wahlgren, Mikael Zöögling) 3. Norge, 4. Finland, 5. Estland
2000 Norge
(Runner up: Sverige; Henrik Olsson, Henrik Rosvall, Mårten Stenberg) 3. Finland
2002 Norge
(Runner up: Sverige; Cyprian Asamoah, Johan Axelqvist, Pär Gerell, Robert Svensson) 3. Danmark
2004 Estland
(Runner up: Finland) 3. Lettland
2006 Danmark
(Runner up: Sverige: Dan Hedlund, Hampus Nordberg, Lukas Rydén) 3. Estland
2008 North European Champions: Sverige; Kristian Karlsson, Mattias Karlsson, Andreas Törnkvist, Fabian Åkerström
(Runner up: Norge) 3. Danmark
2010 North European Champions: Sverige; Kristian Karlsson, Mattias Karlsson, Hampus Söderlund
(Runner up: Danmark) 3. Norge
2012 North European Champions: Sverige; Harald Andersson, Hampus Nordberg, Anony Tran, Fabian Åkerström
(Runner up: Danmark) 3. Uppgift saknas
2016 North European Champions: Sverige; Simon Berglund, Alexander Franzén, Oscar Perman, Jonas Stener
(Runner up: Danmark) 3-4. Norge, Lettland
2018 North European Champions: Sverige; Anders Eriksson, Hampus Nordberg, Per Sandström
(Runner up: Norge) 3-4. Finland, Lettland

Damer Lag (1949-)

1949 Nordic Champions: Sverige; Eina Ericson, Iris Persson
(Runner up: Finland) 3. Danmark, 4. Norge
1951 Nordic Champions: Sverige; Inga Brehmer, Signhild Tegner
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1953 Nordic Champions: Sverige; Birgitta Tegner, Signhild Tegner, Elisabeth Thorsson
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1955 Nordic Champions: Sverige; Birgitta Tegner, Elisabeth Thorsson
(Runner up: Danmark) 3. Finland, 4. Norge
1957 Nordic Champions: Sverige; Elisabeth Thorsson, Reina Wetterström
(Runner up: Danmark) 3. Finland, 4. Norge
1959 
Danmark
(Runner up: Sverige; Siv Petersson, Birgitta Sjölund) 
3. Finland, 4. Norge
1961 Nordic Champions: Sverige; Britt Andersson, Lena Guntsch
(Runner up: Danmark) 3. Finland, 4. Norge
1963 Nordic Champions: Sverige; Marita Carlsson, Eva Johansson, Birgitta Tegner Larsson
(Runner up: Danmark) 3. Finland, 4. Norge
1965 Nordic Champions: Sverige; Marita Nilsson, Lena Rundström
(Runner up: Danmark) 3. Finland, 4. Norge
1967 Nordic Champions: Sverige; Lena Andersson, Marita Neidert, Anna-Karin Widén, Birgitta Wiktorsson
(Runner up: Danmark) 3. Finland, 4. Norge
1969 Nordic Champions: Sverige; Lena Andersson, Gunnel Henriksson, Eva Johansson, Marita Neidert
(Runner up: Finland) 3. Danmark, 4. Norge
1971 Nordic Champions: Sverige; Ulla-Märta Gustavsson, Ann-Christin Hellman, Ann-Christin Johansson, Marita Neidert
(Runner up: Danmark) 3. Finland, 4. Norge
1973 Nordic Champions: Sverige; Birgitta Olsson, Birgitta Rådberg
(Runner up: Danmark) 3. Finland, 4. Norge, 5. Island
1975 Nordic Champions: Sverige; Ulla-Märta Gustavsson, Ann-Christin Hellman
(Runner up: Finland) 3. Danmark, 4. Norge
1977 Nordic Champions: Sverige; Anneli Hernvall, Marie Lindblad, Eva Strömvall
(Runner up: Danmark) 3. Norge, 4. Finland
1979 Nordic Champions: Sverige; Helen Lindvall, Kristina Nilsson
(Runner up: Finland) 3. Danmark, 4. Norge
1981 Nordic Champions: Sverige; Anneli Hernvall, Menni Weizades
(Runner up: Finland) 3. Norge, 4. Danmark
1983 Nordic Champions: Sverige; Pia Eliasson, Menni Weizades
(Runner up: Finland) 3. Danmark, 4. Norge, 5. Island
1986 Nordic Champions: Sverige; Kamilla Björk, Lotta Erlman, Annika Läth, Marie Svensson
(Runner up: Finland) 3. Danmark, 4. Norge
1988 Nordic Champions: Sverige; Lotta Erlman, Pernilla Pettersson, Marie Svensson, Åsa Svensson
(Runner up: Danmark) 3. Finland, 4. Norge
1990 Nordic Champions: Sverige; Lotta Erlman, Heléne Gustafsson, Marie Svensson
(Runner up: Finland) 3. Norge, 4. Danmark
1992 Nordic Champions: Sverige; Sofia Carlsson, Heléne Gustafsson, Lena Persson, Marie Persson
(Runner up: Finland) 3. Norge, 4. Danmark
1994 Litauen
(Runner up: Sverige; Sofia Carlsson, Helena Johansson, Jenny Jönsson, Marie Persson) 3. Finland, 4. Danmark
1996 North European Champions: Sverige; Kajsa Andersson, Jelena Gajic, Jenny Jönsson, Linda Nordenberg
(Runner up: Finland) 3. Litauen, 4. Danmark
1998 Litauen
(Runner up: Sverige; Matilda Ekholm, Linda Nordenberg, Marie Sjögren) 3. Danmark, 4. Estland
2000 North European Champions: Sverige; Matilda Ekholm, Susanne Jonsson, Linda Nordenberg
(Runner up:  Estland) 3. Danmark, 4. Lettland
2002 Litauen
(Runner up: Sverige; Carina Jonsson, Susanna Nilsson, Linda Nordenberg) 3. Danmark, 4. Lettland
2004 Estland
(Runner up: Litauen) 3. Lettland
2006 Estland
(Runner up: Norge) 3. Island
2008 North European Champions: Sverige; Marie Persson, Sara Rask, Caroline Wersäll
(Runner up:  E